PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73

seler2
02-10-2019, 07:26
O tym właśnie piszę że trzeba się tego pieca ponoć nauczyć, zaprzyjaźnić, polubić odpowiednio traktować :)

Wybrałem z załadunkiem od góry bo założyłem że dzięki temu poukładam dwie warstwy polan takich 10cm grubych w pionie, zamknę i za paręgodzin tylko sprawdzę czy się dopaliło albo wręcz PLC wyłączy pompę i z głowy. A tu wygląda że albo trzeba dużo włożyć w przygotowanie opału tj drobne porąbanie i poprzecinanie wpół żeby można poziomo poukładać, albo łazić co chwila i uwalniać zawieszone drewno. R ąbać drewno lubię więc to nie problem ale konieczność pocięcia to coś czego nie przewidziałem.
Wyrzucić nie wyrzucę ale nie do końca tego się spodziewałem.

seler2
02-10-2019, 08:06
Przez chwilę po rozpaleni idzie nieźle


https://youtu.be/Eo43lzqHvM8

Ale po przepaleniu drobnego grubsze się zawiesza i już trzeba rzeźbic.
Zrobię w sobotę tedt z pełnym zaladunkiem drobno porąbanym, cietym i ukladanym poziomo.
Czy będzie w stanie cały załadunek przepalić bez otwierania zaladunku.

seler2
02-10-2019, 08:38
https://youtu.be/KvhC4K8knDU

Tak dla przykładu palu się w piecu ceglanym w duzym pokoju, podłączony do identycznego komina

Tomasz Mi
02-10-2019, 10:05
Chyba problem jest w połączeniu kotła z kominem - za dużo zakrętów 90 stopni,( na każdym takim zakręcie jest ograniczenie do 40 ;)). Dodatkowo kocioł DS wymusza nienaturalny ruch spalin. Znacznie dłużej zajmie u Ciebie odymianie komary załadowczej. Poza tym nowy komin i piec na początku nie sprawuje się optymalnie, to samo jest na początku sezonu grzewczego. Jak będzie zimniej na dworze to ciąg też będzie lepszy.
Polana 10 cm nie są wcale grube. Raczej wilgotność powoduje większe dymienie. Powinieneś też pokombinować nad strategią palenie. Każdy kto palił bez bufora drewnem robił wszystko, aby ogień utrzymywał się jak najdłużej. Z buforem raczej chodzi o to, aby jak najszybciej zagrzać bufor na maksa. Masz bardzo duży bufor i na jednym załadunku drewnem go nie zagrzejesz, myślę że ze trzy razy będziesz musiał kocioł załadować.

Przy paleniu drewnem najistotniejsze jest przygotowanie opału. Jeżeli tego tematu się nie ogarnie to palenie będzie drogie i uciążliwe.
Optymalnie jest sezonować drewno 2 lata. Kupić opał wczesną wiosną złożyć w miejscu nasłonecznionym i przewiewnym i przykryć od góry. Tak może przezimować do następnego roku, W kolejnym roku nie później niż pod koniec lipca opał należy przenieść do kotłowni Jeżeli ktoś pali drewnem powinien mieć dość miejsca w kotłowni, aby zmieścić cały opał na zimę. W kotłowni powinna być bardzo dobra wentylacja i najczęściej jest ciepło i sucho. Drewno, które leży pod wiatą, już od sierpnia robi się coraz bardziej wilgotne. Jeżeli latem uda się je wysuszyć do 20% to leżąc na dworze nawet pod dachem gdzie wilgotność samego powietrza przez całą jesień jest bardzo duża po przywiezieniu do kotłowni jest mokre. Na szczecie drewno wysezonowane szybciej wysycha niż surowe ( musi odparować sama woda w surowym woda razem z sokami) ale nie jest to kwestia dni raczej tygodni. Niestety mało kto ma takie warunki do przygotowania dobrego opału.
Gorszą wersją ale myślę, że do akceptowania jest zakup drewna jeszcze przed wiosną złożenie w miejscu przewiewnym i słonecznym z dobrym przykryciem od góry, tak żeby przez całą wiosnę i lato mogło wyschnąć a następnie pod koniec lipca przeniesienie całości do suchej i przewiewnej kotłowni. Wprawdzie gdy będziemy nim palić w październiku i listopadzie nie będzie najlepszej jakości ale już pod koniec grudnia będzie suche jak przęsłowe zapałki.
Jeżeli ktoś nie ma warunków do przygotowania drewna to niech lepiej pali węglem. Mokre drewno to większy smród i dym niż węgiel. Ale spalanie suchego drewna daje przyjemny zapach, ja go uwielbiam, najprzyjemniej pachnie brzoza.

instaurativ
02-10-2019, 10:27
To który układ koniec końców jest lepszy?
Bufor jako "sprzęgło" pomiędzy kotłem a odbiorem....
435445

...czy bufor jako zbiornik akumulacji nadmiaru ciepła?
435444

U siebie zbudowałem wariant 1 i nie przeszkadza mi że trzeba poczekać z godzinę zanim czapka bufora się zagrzeje i ciepło pójdzie na grzejniki. W zasadzie to sterownik alarmuje mnie że zawór 3d jest otwarty na maksa a temperatura nie osiąga zadanej na grzejniku więc od razu idę palić. W rzeczywistości totalne wychłodzenie bufora następuje tylko latem.

Co mnie martwi to to że w wariancie pierwszym ciepło zgromadzone w kotle może się marnować. Pompa po zakończeniu palenia wyłącza się i jedyny przepływ następuje przez bocznikowy zawór różnicowy grawitacyjnie. Żeby nie tracić energii w komin zamykam cały kocioł aby nic nie wiało przez niego. Nie mniej jednak co raz częściej myślę o wariancie 2. Czy aby nie jest lepszy? Czy może zaraziłem się tą fobią utraconego ciepła od pozostałych wyciskaczy kalorii? :)

Uproszczony schemat mojej kotłowni pod ocenę:
435447
Pompę dałem na zasilaniu a nie powrocie, ponieważ nie mogłem zachować normy wysokości wedle PN z uwagi na niskie pomieszczenie.

I zdjęcia (tu w trakcie docieplenia rur):
435451
435452

adam_mk
02-10-2019, 10:45
Uważam, że wariant 1 jest optymalny.
Jak zadba się o to, aby po skończeniu palenia woda nie cofała się do kotła (wstawiajac zawór klapkowy zwrotny) to straty ciepła po paleniu oznaczają wychłodzenie wiadra czy dwóch wody (zawartych w kotle).
Te straty jednocześnie podtrzymują ciąg kominowy starannie usuwajac z kotłowni nawet wspomnienia po dopalajacych się resztkach opału.
A to jest korzystne.

Jak ktoś zamierza palić wyłacznie drewnem to bardzo dobrym pomysłem jest uruchomienie kotła zgazowujacego drewno.
Jak się pali tym, co się zdobędzie - optymalny jest śmieciuch.

Kocioł zgazowujący "bierze" też drewno nie do końca dosuszone. Nawet lepiej mu takie "robi" na efektywność.

Adam M.

seler2
02-10-2019, 11:07
Drewno mam suche 12-15% po przerąbaniu, złożone pod wiatą, pokazałem powyżej jak to samo drewno pali się w ceglanym kuzniecowie - zero dymienia.

Tomasz Mi
02-10-2019, 11:08
Wariant 2 nie daje żadnych korzyści. U mnie na gorąca wodę muszę czekać może z 15 min dłużej niż w przypadku gdy woda szła bezpośrednio z kotła na grzejniki. Może powinieneś dawać więcej suchej rozpałki. Sprawdź też działanie twojego zaworu 3D temperaturowego, czy masz wystarczająco ciepła wodę na powrocie.

Tomasz Mi
02-10-2019, 11:51
Drewno mam suche 12-15% po przerąbaniu, złożone pod wiatą, pokazałem powyżej jak to samo drewno pali się w ceglanym kuzniecowie - zero dymienia.

Niemożliwe! Na zewnątrz jest aktualnie z 80-90% wilgotności powietrza, Drewno po suszeniu komorowym ma 15 %.
W piecu ceglanym opał ma większa możliwość dosuszenia się, ogień zajmuje całe drewno a ściany pieca są gorące. W komorze w kotle DS opał nie ma bezpośredniego kontaktu z płomieniem i musi spaść na dno aby ziają go ogień plus zimne ściany kotła i w ten sposób pali się cały czas bardziej wilgotny opał. Jeżeli faktycznie przez całe lato drewno suszyło się w słonecznym i przewiewnym miejscu to jest lekko zawilgocone na wierzchu. Jakaś różnica w spalaniu jednym i drugim urządzeniem będzie ale nie powinna być taka, że jeden spala czysto, a drugi mocno kopci. Pozostaje kwestia ciągu. Sprawdź w instrukcji co piszą o podłączeniu do komina, czy w ogóle można stosować załamania.

instaurativ
02-10-2019, 12:28
Jak wspominałem - czekanie na ciepło mi nie przeszkadza. Zawór 3d działa świetnie - wszystko mam opomiarowane więc widzę na wykresach co i jak. Od momentu rozpalenia do pojawienia się 40 stopni na grzejnikach mija około 40 minut. Najwyższe wloty/wyloty z bufora mam na wysokości 0,9H więc trochę w tej czapce jest wody która musi się zagrzać. Tak czy owak jak wspominałem nie przeszkadza mi to. Troszczę się tylko o energię która zostaje w kotle, jest wszak on gorzej zaizolowany niż bufor, a do tego owiewa go od wewnątrz powietrze. Zgadza się że wody tam jest ze dwa wiaderka ale ciepło w kotle po wygaśnieciu ostatniej szczapki nie znajduje się tylko w wodzie ale także w metalowym korpusie czy ceramice.

Co do kotła do zgazowywania drewna to na razie wolę swojego dziadowskiego ale za to taniego MPMa, bo potrafi palić węgiel.

humidorek
02-10-2019, 12:37
A czy wariant 2 nie daje takiej korzyści, że bufor może być znacznie mniejszy? Tak wynikałoby z tego tekstu (akapit "Instalacja z pompą ciepła - układ z buforem wpiętym szeregowo")
https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/instalacja-pompy-ciepla-wymagania-dla-instalacji-z-pompa-ciepla-koszty-ogrzewania-aa-hShU-8YUq-eK2f.html

seler2
02-10-2019, 13:28
Niemożliwe! Na zewnątrz jest aktualnie z 80-90% wilgotności powietrza, Drewno po suszeniu komorowym ma 15 %.


Nie będę się spierał, tyle pokazuje czujnik stihla, może przekłamuje. Jednakże biorąc pod uwagę że drewno suszone było w baaardzo przewiewnym miejscu i jednocześnie słonecznym oraz że polana są spękane po całości to zakładam że czujnik nie oszukuje o więcej niż parę pkt %.

adam_mk
02-10-2019, 14:23
A słyszał tu ktoś o wilgotności względnej, bezwzględnej i stanie "powietrznie suchym" ?!

Adam M.

Tomasz Mi
02-10-2019, 15:06
A każdy, kto słyszał o higroskopijności, przed jesienią zwozi drewno do suchej kotłowni.

romano78
02-10-2019, 19:39
Ja w końcu docieplilem ostatni bufor

seba_m_
03-10-2019, 07:33
Mam jeszcze pytanie odnośnie zasilania bufora i odbioru. Króćce przyłączeniowe mam w buforze niesymetrycznie. I teraz gdzie podłączyć zasilanie oraz odbiór.
tak...
435482

czy tak...
435483

seler2
03-10-2019, 07:39
A każdy, kto słyszał o higroskopijności, przed jesienią zwozi drewno do suchej kotłowni.

10-15m3??

U mnie albo higroskopijność nie działa albo czujnik zepsuty bo drewno na dworze pod wiatą ciągle w okolicach 15% mimo że pada na dworze.
Tak samo było w zeszłym roku przez cały sezon.
Deski podłogowe po suszarni przychodziły 8% jeśli założyć że miałyby się wyrównać do powietrza w pomieszczeniu ok 50% to cała podłoga by mi spuchła.
Wydaje mi się że z tą wilgotnością drewna i jego powietrznosuchością to nie jest takie proste i oczywiste.

Chris Zielonka
03-10-2019, 07:48
@romano78

Fajnie kompaktowo zrobione , instalacja też. Zaciekawiło mnie pudełko z gniazdami dla pompek -skad toto ? jakiś gotowiec czy samoróbka ?
Mnie ciągle wkurzają przewody od pompek łażące po rurach. Może ktoś ma jakiś patent ? Doklejać toto taśmą ?

instaurativ
03-10-2019, 09:05
@seba_m wydaje mi się że lepszy będzie wariant 2, bo ciepła woda i tak pójdzie pod czapkę prądem konwekcyjnym. W wariancie 1 limitujesz sobie pojemność użytkową bufora tym że odbiór jest niżej. Najlepiej to spawacza zawołaj i niech Ci rurkę przyspawa.

seba_m_
03-10-2019, 10:15
instaurativ bufor nowy na gwarancji, nie ma opcji spawania

435484

innyinwestor
03-10-2019, 12:27
@romano78

Fajnie kompaktowo zrobione , instalacja też. Zaciekawiło mnie pudełko z gniazdami dla pompek -skad toto ? jakiś gotowiec czy samoróbka ?
Mnie ciągle wkurzają przewody od pompek łażące po rurach. Może ktoś ma jakiś patent ? Doklejać toto taśmą ?
Nie widać zdjęcia jak kolega to obejrzał !?

innyinwestor
03-10-2019, 12:30
Dobra w mobilnej wersji nie trybiło.
Na kompie poszło.
Faktycznie ładnie.

Tomasz Mi
03-10-2019, 14:19
10-15m3??

U mnie albo higroskopijność nie działa albo czujnik zepsuty bo drewno na dworze pod wiatą ciągle w okolicach 15% mimo że pada na dworze.
.

Higroskopijność na pewno działa. Nie podejmuję się tłumaczenia zjawiska, bo jestem amatorem, ale w internecie można znaleźć naukowe opracowania.
Ale na potrzeby problematyki palenia drewnem warto wiedzieć, że przy temp. bliskiej 0 i wilgotności powietrza 99% drewno w zależności od gatunku i wieku itd. osiągnie ok 30% wilgotność, i wówczas będzie w stanie równowagi higroskopijnej, czyli więcej nie zaabsorbuje. No chyba że wstawimy je do wody to dodatkowo jeszcze nasiąknie. W tym roku mieliśmy dobre warunki do suszenia drewna na zewnątrz więc była szansa że latem osiągnęło ono poniżej 15%. Jeżeli zostawimy je na zewnątrz to wilgotność z każdym dniem typowej jesiennej pogody będzie rosła, natomiast jeżeli schowamy je w kotłowni gdzie temp. wynosi ok 20 stopni a wilgotność powietrza 50% to wilgotność drewna jeszcze spadnie do max 9 %. Jest chyba różnica w paleniu drewnem o wilgotności 20% a drewnem o wilgotności 10 %.
Sam możesz sprawdzić jaka jest różnicę. Zostaw z 10 kg drewna w kotłowni na 2-3 miesiące, w styczniu taką samą ilość przywieź z pod wiaty i sprawdź ile wody udało Ci się zagrzać w buforze, jak to drewno się rozpalało i jak ono dymiło. Albo zostaw zapałki pod wiatą na 2-3 miesiące i spróbuj je zapalić. Da się spalić drewno przywiezione prosto z lasu, a także z wilgotnością 30% 20% i 10%.
A teraz co do pomiarów wilgotności to woda z drewnem związana jest w różny sposób. Jeżeli pozbędziemy się wody związanej w wyniki nasiąkliwości drewna to pozostanie: ok 65% wody w stanie wolnym znajdujących się przestrzeniach międzykomórkowych i kapilarach, woda związana ok 30 %, która jest zamknięta w komórkach (należy sezonować drewno aby dało się uwolnić tę wodę) i 5% w wiązanych chemicznych. Co jest w stanie zmierzyć przyrząd?
I w końcu problem przechowywania drewna. Jeżeli zdecydowałeś się na palenie drewnem to chyba masz choć trochę miejsca w kotłowni na opał, choćby zapas na 2-3 miesiące, wówczas co miesiąc możesz uzupełniać zapas a przez 2 miesiące opał się dosuszy. Mój ojciec w kotłowni miał dwie nie izolowane rury na których układał drewno przed załadunkiem do kotła. A pozostała część, która się nie zmieści trzeba kombinować. Ja też mam za małą kotłownię na cały opał (ale 8 m3 wchodzi) dlatego kupuję też węgiel. Choć 2 lata temu nie miałem czasu, aby przygotować drewno to paliłem tylko węglem.

romano78
03-10-2019, 20:53
@romano78

Fajnie kompaktowo zrobione , instalacja też. Zaciekawiło mnie pudełko z gniazdami dla pompek -skad toto ? jakiś gotowiec czy samoróbka ?
Mnie ciągle wkurzają przewody od pompek łażące po rurach. Może ktoś ma jakiś patent ? Doklejać toto taśmą ?

Te gniazda 3 w rzędzie pojedyncze i czwarte podwójne to nie do pompek tylko do grzalek 3razy 3kw a kable puszczam w korytkach

dpo
03-10-2019, 21:30
Panowie, planuję taki zbiornik:
https://zbiornik-buforowy.eu/lmt-0300-0v.php
Grzał będę cały zład i tylko pobierał z wężownicy CWU bo ogrzewanie mam elektryczne.
Producent twierdzi że muszę mieć naczynie wzbiorcze i to 50litrów !, bo innych nie ma..
Woda niespecjalnie ściśliwa/rozprężna jest więc powątpiewam.
Jak naleję pod korek to nie będzie co się rozprężać raczej. Dobrze myślę ?

adam_mk
03-10-2019, 21:55
Niedobrze.
FATALNIE!
WCALE nie myślisz!

(Pytanie było - czy dobrze myślę!)
Zajrzyj do podręcznika fizyki!

Adam M.

dpo
04-10-2019, 08:37
Zajrzyj do podręcznika fizyki!

Adam M.

Podręcznika "już" nie mam, ale podpierałem się kilkoma pracami z netu...np :
http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/fizykaAiR/17_term_1.pdf
http://bobo.fuw.edu.pl/~rjb/Termodynamika/
Gdzie jest wykres któy tą rozszarzalność pokazuje.
Wynika z niego że od 0 do 100*C woda rozszerzy się o 5% około.

Co przy 300ltr zbiorniku daje 15 litrów, prawda?
Wiem że ciśnienie wzrośnie, ale nie umiem policzyć lub znależć wzoru liczącego to dokladnie.

W każdym razie 50litrów na naczynie wyrównawcze to za dużo wg mnie.

Zbiornik powinen wytrzymać 3 bary a przyrost 5% objętości nie powinien spowodować wzrostu ciśnienia o 100-200% prawda?

umie ktoś to policzyć lub poratuje wzorem ?

instaurativ
04-10-2019, 10:38
Chcesz zalać wodą zbiornik nie pozostawiając żadnego powietrza, szczelnie go zamknąć i potem tę wodę ogrzewać? Skoro jak sam zauważyłeś woda jest nieściśliwa, a objętościowo jej przybędzie to jak myślisz co się stanie? Gdzie się podzieje te 15 litrów?

adam_mk
04-10-2019, 13:09
W zależności od tego - gdzie pęknie - będzie tego znacznie więcej jak 15 litrów...
:lol:

Przecież Ty usiłujesz zrobić z bufora rurę Perkinsa!
:lol: :lol: :lol:
To będzie bardzo widowiskowa, jak zadziała!
Ale - odradzam!

Adam M.

dpo
04-10-2019, 13:52
Gdzieś się podziać wzrost ciśnienia musi - to wiem. Co nie zmienia faktu, że muszę wiedzieć ile powietrza trzeba mieć w zbiorniku aby mogło ono skompensować ten 5% przyrost objętości wody. Macie jakiś wzorek na to Panowie ? Ostatecznie zrobię wzbiorcze naczynie ale wolałbym go uniknąć jeśli to możliwe.

adam_mk
04-10-2019, 15:08
Koniecznie odszukaj jaki podręcznik do fizyki i poczytaj go!
MNIEMASZ zamiast wiedzieć, a to bywa niebezpieczne...
Zrozum...
Natura ma KOMPLETNIE W DUPIE to czego Ty byś CHCIAŁ!
Zrobi swoje, zgodnie z prawami fizyki, dlatego warto je znać, aby Ci "kuku" nie zrobiła.

Budujesz sytem grzewczy czy hydrofor?
Bo z opisu sądząc - hydrofor Ci się marzy i jeszcze, żeby to grzało.
Gwozdzie wbijasz mikroskopem?

Adam M.

adam_mk
04-10-2019, 15:12
Jak masz ODPOWIEDNI (ciśnieniowy, z obłymi dennicami) bufor i koniecznie MUSISZ mieć układ zamknięty (na atmosferę) to kup i zamontuj przeponowe naczynie wzbiorcze. Tak z 60-80 litrów.
Wtedy zadziała bez niespodzianek.

Adam M.

adam_mk
04-10-2019, 15:14
"... ile powietrza trzeba mieć w zbiorniku aby...."

ZERO.
NULL
NIC !!!!

Tyle.

Adam M.

dpo
04-10-2019, 15:42
Dzięki - zrozumiałem.
Chcąc uprościć / zmniejszyć instalacje naciągam granice bezpieczeństwa.
Musze gdzieś znaleźć miejsce na to naczynie i tyle :(

adam_mk
04-10-2019, 17:48
Prawo Pascala mówi, że w DOWOLNYM miejscu instalacji.
W komórce pod schodami czy w schowku na szczotki.
Na piętrze czy w piwnicy...
Byle na DOWOLNEJ rurce od tego ogrzewania.

Adam M.

Dzus
04-10-2019, 18:20
Na ktorym biegu macie pompe bufor-dom
Tylko nie odp automat bo jak bym mial automat to bym nie zadawal pytania. A pytam bo moja pompa dziwnie głośno mieli.
Pozdrawiam

instaurativ
04-10-2019, 19:18
@adam_mk pomijając to że zbiornik korodowałby w takich warunkach i to że zmniejszamy pojemność cieplną: jeśli ten buforek ma 300l i zalany zostanie tylko 270 litrami wody zostawiając 30l powietrza o ciśnieniu atmosferycznym, to licząc 5% przyrost objętości: wody będzie 283,5l a powietrza 16,5l. Jako że ciśnienie jest odwrotnie proporcjonalne do objętości to poduszka powietrzna nie będzie miała więcej niż coś koło 1,81 atmosfery plus jeszcze wzrost cisnienia powiększony o wzrost temperatury samego powietrza. Mylę się gdzieś?

@Dzus Generalnie traktując układ jako czarną skrzynkę ja mam dwa punkty regulacji: temperaturę powrotu na 3d termostatycznym regulowanym oraz właśnie przepływ proporcjonalny do nastawy wysokości podnoszenia pompy (z "granulacją" 0,1m). Jako że moc kotła mam dość stabilną tak sobie to ustawiam żeby na bufor szło 85 stopni (bo wedle DTR nie mogę mieć więcej na kotle). Można to robić dowolnie zachowując proporcjonalność: im niższa temperatura powrotu tym niższy przepływ i odwrotnie. Testowałem to na różnych ustawieniach ale nie umiem wyciągnąć jednoznacznych wniosków, bo nie mam ciepłomierza a sama moc kotła się zmienia w czasie. Obecnie walę na maksa 1,6m3/h i temp powrotu 70'C jakoś to sobie tłumacząc że zysk z szybkiego odbierania ciepła z wymiennika jest większy niż zużyta energia elektryczna ;)

[EDIT] nie doczytałem że chodzi o bufor-dom a nie bufor-kocioł. Tu mam na pompce o maksymalnym podnoszeniu 4m ustawione w okolicach 1,5m. Przepływ wychodzi wtedy w okolicach 0,2-0,3m3/h. Więcej już słychać w grzejnikach. Wszystko zależy od Twojej instalacji. Ustawiaj jak najniżej żeby pompa dawała radę zasilić najdalsze grzejniki, bo pewnie idealnie skryzowanych nie masz. Jeśli któreś pomieszczenie jest zimne to przestaw na bieg wyżej i testuj.

romano78
04-10-2019, 19:23
Dzięki - zrozumiałem.
Chcąc uprościć / zmniejszyć instalacje naciągam granice bezpieczeństwa.
Musze gdzieś znaleźć miejsce na to naczynie i tyle :(
Ja u siebie mam 50l a zlad 1000l dał bym 24l naczynie a w razie gotowania wody żadne naczynie nie pomoże dlatego montuje się zawory bezpieczeństwa.

adam_mk
06-10-2019, 10:57
Jedynym "niebezpieczeństwem" przy kotle stałopalnym i w układzie otwartym jest możliwość wyprodukowania ładnej chmurki.
W układzie zamkniętym można, bo to pokazano wielokrotnie, wygenerować gruntowny remont domu.

Adam M.

romano78
06-10-2019, 14:07
Jedynym "niebezpieczeństwem" przy kotle stałopalnym i w układzie otwartym jest możliwość wyprodukowania ładnej chmurki.
W układzie zamkniętym można, bo to pokazano wielokrotnie, wygenerować gruntowny remont domu.

Adam M.

Dotknęło mnie to osobiście jakies 30lat temu bez remontu się na szczęście obylo tylko piec do wymiany ,ale tu akurat był układ otwarty.problem nie jest w tym czy otwarty czy zamknięty tylko źle wykonana instalacja i zawory otcinajace tam gdzie nie powinny być.

innyinwestor
06-10-2019, 22:17
No i kolejna instalacja z buforem ruszyła.
Jeszcze nie zawiele powiem ale działa ;) kolejne obserwacje w krótce.
Układ :
Mpm ds25 pętla ładowania kolegi nilsana rura miedź 28mm naczynie przeponowe 300l bufor 2000l za buforem zawór 3d afriso ze sterowaniem przesył do budynku 16m preizolat 2x40mm w budynku sprzęgło hydrauliczne pompa z podmieszaniem na podłogowe i pompa bez podmieszania na grzejniki. Będzie jeszcze do cwu ale dnia zabrakło.

Tomasz Mi
07-10-2019, 07:57
Układ zamknięty i otwarty maja swoje zalety i wady. Dobrze wykonany i jeden i drugi jest bezpieczny. Ja też znam przypadek instalacji, w układzie otwartym, która sprawnie działała ponad 20 lat, a awaria skończyła się nie chmurką tylko wybuchem i jedną ofiarą śmiertelną. Sprawę badał prokurator i główną przyczyną była korozja naczynia wzbiorczego. Oczywiście, gdyby kocioł miał zawór bezpieczeństwa, co dzisiaj jest standardem to do tragedii by nie doszło. Ale na podstawie pojedynczych przypadków nie można generalizować, bo tragiczne w skutkach awarie układów zamkniętych też są na pewno liczne.
Przy instalacji z buforem układ otwarty ma pewną przewagę a mianowicie dużo mniejsza pojemność naczynia i możliwość wpięcia na zasilaniu. Ale jeżeli warunki lokalowe nie pozwalają na układ otwarty (brak dobrego miejsca na naczynie w najwyższym punkcie) to w takim przypadku układ zamknięty będzie lepszy.

seler2
07-10-2019, 08:21
Takie coś mnie naszło.
A gdyby tak jednostkę klimatyzatora grzejąco-chłodzącego wpiąć bezpośrednio w wężownicę bufora to zadziała toto jak bieda pompa ciepła dla celów cwu?

Tomasz Mi
07-10-2019, 08:29
Ja u siebie mam 50l a zlad 1000l dał bym 24l naczynie a w razie gotowania wody żadne naczynie nie pomoże dlatego montuje się zawory bezpieczeństwa.

50 l - to już jest na granicy bezpieczeństwa, 24l - przykład, którego nie warto naśladować. Zawory bezpieczeństwa montuje się z założeniem że one nigdy nie będą potrzebne.

seler2
07-10-2019, 19:06
Doszedłem do jakiego takiego ładu z moim mpm. Układanie poziome, brak zawirowywaczy i i rozpalanie tuż przy dyszy bardzo pomogło.

Tak to pracuje tuż po rozpaleniu


https://youtu.be/3RgpLCdHnNc

Niestety cztery pełne załadunki nie nabiły bufora do pełna

https://lh3.googleusercontent.com/QBtNy22cUljLpAMhGXlFh93GzaCiTM6wnPNlqzk6ITm9obqT31 wEnW3CkZtU_5jYL1gCKd5bCi9K-hHH4a53WJjVEWSmcGKNDCKU1sh2WGMtUvPWtLYF_tiQsyLOm2I o2utreAmRB0k96gBHvOk8pvm1sImKkNDkuaEihYbFuo0rslRcg 0e0uKPWVmGwaoe__DePI2LZ48WNNSBZQTaEXy7yt97FbhK77df ElRhaUDuKu3nf_dXPuWbQ-to_YStVYAwy3kuhlj7cWotJoVdR_swPtrXtDZUNcvTAL6-t7sx8y02-I8vSXUTEW_Rw-f06-MHWxcuFM9VYtxq4XPRFZ69cUr6P3KmG85sObaMrCW0uCpyl2Nj 4Aplco3HeDTUOcHQ7Dh10WV1crci79NJtj5eN3fgYkYbz-W9HeuIc-UfgUsKijFC_R3KLwWZzaYVEReCklDRDrlheTaWs7PR3s8C_RdQ-lcfdwqp_KFEm0xRmCDJ6dknJb53GWXXWX5vVBbFcBixnu-f3hjr_NTEXuE7Q7sCNh3aNu3jJrf_BgQ_oXO6a-LH--4lJpkIfC44RbWBY4__aUdQFIJ4uMRdB2yVn6IGjzGHw0UEZtf9 sZ0KhM6MzCJd3d_H7VJLQWCzPyHKu82oz0RIB4J--w_6yCnx8A_DUcW5cJWXW1vNpTx-L7LQ6aPl07Xo=w800-no-tmp.jpg

Obstawiam że z powodu uruchomionej poraz pierwszy instalacji podłogowej, ściennej i grzejników, pewnie zanim się to wszystko wygrzeje to trochę drewna trzeba będzie spalić.

Tak wygląda mój bufor bo zabudowie do końca, jeszcze tylko wykończenie może sklejką albo osb:
'
http://lh3.googleusercontent.com/J3MlRjkl1uE6sQTpmcdz6t-q7XZiJRnExWgw31cvPx6NTvZeBd2K8_N6QUxeJ7b9IqNbLDeAn-EFt5qq8ac-pLda94AP4D3A-WJkGwamNS1YHglsDpxDacV6xEHD6Bf1J-dIQ5RQLhNQf1Ciczhfg6kFukt4ZSAbd5bIPre9X22L0mII7LpZ gp-7vodlgIX0yKFuGHZVdPX15WApxG3jrLL0kDdac5V2MQXiqjPVK IdmeRt0xdqHI06OTYomr43nlEQdXno3I17f7rgraWp_T7fJol9 8dDW_neyqS_aoywd0uTIWC4ySr3kr9cHL1x1R8PFhmJcRPv27q UAIEA_UiAoetGUX5wvGgTkIgljMwknKj9dmQfw5bSjQSFDe-kdRSow0Wd2e2xZ6JwnYYJWL4V26MjLxvr1G2mXosWpXQt7ND00 cfDX1oADQDzrfXXE-cavoKeRvCBO9JfntH7KIljcm2BzRoiOGSwNBLUYqPUuVas8Rbt zBuh8WIbMihgX31aCYvtIEbldykdl7Fh0t4m9_mzdypXj5SilY lb-rBSWBBaIE2ygx9pGaOxjm9frWMnN74iNMDJIt4wya0rcBbGGqJ _NqGtMhAtHswxLIPL23JWiiNxenCv5CExmf-IGukK22eZqw4CjFFbHxqY-lEy5OrdcNvo07kLEomEZcF3HZRFpGweGSg4Y=w800-no-tmp.jpg

Trochę się podstresowałem bo na końcu palenia temperatura skoczyła do setki:

https://lh3.googleusercontent.com/1pphAJh5wJgNHFfwTC4z7BMLSJeQtFgbZ9PTdKZ8gfhdO83hFj vpIK0bQj-8WFz7Sfq1JN83hluTfHZu2aMuqfNuGIh5XPAbDID1C-_PiktmtdaF_x9QYTZwrfIFIH_GP-zbX5kH_xo_-T-X0r6V3utS7di-tYUXzo596Vq86FKRmpK3pTNpOejut1X1pV07fRqCvzmXLlpvJO YFTMbHfvD59TMkeJcqQLhyCF4FbRx5EFgdyWU4ZwyUYAq07nEr BdDVkbpFvqZ10HppcEc8vvyTB4z9giNXPejRW0rwmb36YwQz16 A6L382YQ-wP522tL4oHBM2HGMtja7mkmdekwbC0bU2aAh9DiNf65usZW4p2 H3f3HcvRa75x9lwBqmDUsgQqCzx0YaM8buQS6vZudekrUCZ9er Ccl1XN5RJ69OHOsg5z4yZ4g116P-zpGtfOrx_FGr4Zh2uFJtlyARAf18w8G-b-sFZE9oZT6ttkjniQFwGQeUKjKvzeFoMYtq1K5qr5Y9E53IDRtX 2ZPuKpDv1PTE5OUCK_6eScc_ZjLByVYsxrkNAMbBja6TGYubWN uArgtNOi8t0V9W6wlsIAIq2LAkNMH0vWxQ7zHzmsAu6QEqW0kA EuOlRp8cgybjDJ4-_YT5sqRlu76oXeAE6w9PxB6495qdgDe1z6VvF4oUgVdbQQzad2 Wg=w800-no-tmp.jpg

Czym się przed tym bronić? Konieczny miarkownik?

Taką mam wilgotność drewna:

https://lh3.googleusercontent.com/ZInkyvQRPULSbusmmWr5RrpJLncVTw6-Gvc6R4-3OymSVnzjoZQJ4OScfi1A8oxrG4-Q73V6QUU0ewTD4RhrAhz3yTxbPsPrIGClHcsV-DCI-SVqsD4ewaqB3nnO1eP6xYokJnTwcI7kthxXXu-9skKZATW--nWd5hydS45RvzrFBlp0y5RziL29RXOuEMKBHHP-EzT1N1mqQtjO1YJ_IeChhc79Mx33dfxIEcwY_Zv9u-tzyXAjLNtLLEI_xFKQcUNhBxmj2PesyebJ6Lfzs1SEaDeomP3j lSf-ID2Z8oTFKZ6zAy1ZIoc-6Bpygd7aBd_q38R8jcW0lrGUJHWhmbPZy_DSaPv5b0xq8q0g-MD-SwvjPMEU3xSDuDFhmwQby_gA7tElv4eaQgkqnXe-JsWrtakz1196gHQoYjDFy8JLff5ojq6E31KX8p8wjbnIV6H2TF cGhMKOW2NXOPQpFzsBKxjKfMAcpAFlrpd_t_hs8jjY4Wavgv6p jZpWXcFW_iIwpn_DvYG6JpHl_i_bKgm-doaGbd02WDBDyxX4hKmsgI-pKEkaN77ce7nLa4Ox5prS881PDa4tyNsVNQ0zptgCYa2-TyBzucNMxcMzgwR_DKdD_EgM0G5vP1bTybF54h1trUiMsPDh57 wxqKeNHJanvLwHumSl9Fc3m_XOTMp2Lodg7tQVYYc=w800-no-tmp.jpg


Jaki termostat bimetaliczny na czopuch byście polecili do załącznaia/wyłączania pompy obiegowej pieca?

Mishungh
07-10-2019, 19:35
Ja bede dawal dwa niezaleznr obiegi sterowania pompką.
1 z termostatem na czopuch + termostat w piecu (temperatura ładowania bufora)
2 z maksymalną temperatura kotla.(Czyli jak kociol osiagnie graniczna temperature ok 95-9.... to zawsze sie złączy pompka)

romano78
07-10-2019, 20:19
50 l - to już jest na granicy bezpieczeństwa, 24l - przykład, którego nie warto naśladować. Zawory bezpieczeństwa montuje się z założeniem że one nigdy nie będą potrzebne.

24l do baniaka 300l to mało? Wiem ze u mnie jest na granicy ale żyje z tą instalacjia 10lat naczynie ma przyjąć te powiedzmy 5procent ktore powstajie do tych 100 stopni a ja proponuję zawsze przynajmniej dwa razy większe naczynie od tego jakie wychodzi ze wzoru gdy już będzie powyżej 100stopni przez jakiś czas to nawet 10 razy większe naczynie nic nie da i nadmiar trzeba wypuścić zaworem a najlepiej zaworami

Tomasz Mi
08-10-2019, 08:30
Ja bede dawal dwa niezaleznr obiegi sterowania pompką.
1 z termostatem na czopuch + termostat w piecu (temperatura ładowania bufora)
2 z maksymalną temperatura kotla.(Czyli jak kociol osiagnie graniczna temperature ok 95-9.... to zawsze sie złączy pompka)

Też nad takim rozwiązaniem myślę. Nie mogę znaleźć odpowiedniego termostatu na czopuch. Znasz może jakiś nadający się do tego model. Czy ktoś ma może już gotowy i podpowie jak to połączyć.

zxy
08-10-2019, 10:56
Witam
Panowie od niedawna jestem posiadaczem bufora :) mam mały problem a mianowiecie cofa mi sie goraca woda z bufora do pieca. Chce wstawic zawór zwrotny i mam pytanie które rozwiazanie bedzie lepsze .
435698
Czy lepsze bedzie wstawienie kolan i zrobienie instalacji jak wskazuja strzałki
435699
Zastanawiam sie czy teraz siła działajaca ze zbiornika wyrównawczego na zawór klapowy nie powoduje uchyłu klapki czy jak by zamienił go miejscem z manometrem nie bylo by lepiej ????

romano78
08-10-2019, 11:42
Witam
Panowie od niedawna jestem posiadaczem bufora :) mam mały problem a mianowiecie cofa mi sie goraca woda z bufora do pieca. Chce wstawic zawór zwrotny i mam pytanie które rozwiazanie bedzie lepsze .
435698
Czy lepsze bedzie wstawienie kolan i zrobienie instalacji jak wskazuja strzałki
435699
Zastanawiam sie czy teraz siła działajaca ze zbiornika wyrównawczego na zawór klapowy nie powoduje uchyłu klapki czy jak by zamienił go miejscem z manometrem nie bylo by lepiej ????
Klapowy średnio się sprawdza do tego celu g rzybkowy plastikowy z wyciągnięta sprężyną w pionie.

Tomasz Mi
08-10-2019, 12:06
Witam
Panowie od niedawna jestem posiadaczem bufora :) mam mały problem a mianowiecie cofa mi sie goraca woda z bufora do pieca.

Nie widać całej instalacji, ale czy na rurze do naczynia masz zawór??? Jeżeli tak, to zlikwiduj go!
Czy nie lepiej wstawić zawór na powrocie?

zxy
08-10-2019, 12:10
A jaki zastosować zawor grzybkowy 5/4 takie są rury czy lepiej zrobić przejście na 6/4 i taki zawor kupić ? A może być mosiezny ten zawor nie ma w okolicy z plastikowa klapka

zxy
08-10-2019, 12:14
Nie widać całej instalacji, ale czy na rurze do naczynia masz zawór??? Jeżeli tak, to zlikwiduj go!
Czy nie lepiej wstawić zawór na powrocie?

Tak jest zawor ale ma ściągnięte rączkę założyłem ja teraz do przeróbki pozatym jest zawor bezpieczeństwa 1.5 bara kolo odpowietrznika bufora i drugi na piecu.

romano78
08-10-2019, 12:23
A jaki zastosować zawor grzybkowy 5/4 takie są rury czy lepiej zrobić przejście na 6/4 i taki zawor kupić ? A może być mosiezny ten zawor nie ma w okolicy z plastikowa klapka

Ja dawalem5/4 taki jak rury i może być tylko plastik.

zxy
08-10-2019, 13:03
Ja dawalem5/4 taki jak rury i może być tylko plastik.

ok czyli 5/4 zawor tylko pytanie czy moge go wstawic tak jak jest zaznaczony strzałka na rysunku 1 przed rura bezpieczenstwa ?

romano78
08-10-2019, 14:14
ok czyli 5/4 zawor tylko pytanie czy moge go wstawic tak jak jest zaznaczony strzałka na rysunku 1 przed rura bezpieczenstwa ?

To twoje zdjecie to mi niewiele mowi lepiej jakbyś coś nabazgral odręcznie jak i co do czego jest połączone.

Bogusław_58
08-10-2019, 14:27
Kształtki z ocynku ? powinny być "czarne".
Ocynk tylko do zimnej wody !
Tak przynajmniej było kiedyś :)

romano78
08-10-2019, 15:05
Kształtki z ocynku ? powinny być "czarne".
Ocynk tylko do zimnej wody !
Tak przynajmniej było kiedyś :)

A znajdź teraz czarne przynajmniej u mnie w lokalnych sklepach nie kupi tylko ocynk.

Bogusław_58
08-10-2019, 15:47
Allegro itp :)

adam_mk
08-10-2019, 18:46
Też nad takim rozwiązaniem myślę. Nie mogę znaleźć odpowiedniego termostatu na czopuch. Znasz może jakiś nadający się do tego model. Czy ktoś ma może już gotowy i podpowie jak to połączyć.

Termostatów do opiekaczy/grila/piecyka elektrycznego jest jak psów.
Zakres do kilkuset stC od kilkunastu.
Dobierz któryś.

Adam M.

innyinwestor
08-10-2019, 19:24
Jaki termostat bimetaliczny na czopuch byście polecili do załącznaia/wyłączania pompy obiegowej pieca?

Ja mam RKC REX c100 to uniwersalne urządzenie do tego termometr 0-800 stopni

Adamzk
08-10-2019, 21:47
Cześć moje zabezpieczenie instalacji zamkniętej z buforami o łącznej pojemności 2600 litrów to dwa naczynia przeponowe o pojemności 200 litrów każdy połączone bezpośrednio z buforami. Dodatkowe naczynie o pojemności 50 litrów połączone bezpośrednio z kotłem . Ciśnienie na zimnej instalacji wynosi 0,8 Bara A na rozgrzanej do 80 stopni 1,2 Bara. Oprócz tego w instalację wpięte są trzy zawory bezpieczeństwa na ciśnienie 2 bary. Kocioł posiada wężownicę schładzającą z zaworem termostatycznym oraz bezpiecznik STB

Adamzk
08-10-2019, 21:58
https://photos.app.goo.gl/fVye5oFET3ivea6c6

Ne$
09-10-2019, 07:23
Mam bufor 750 litrów z fabrycznym ociepleniem, coś jakby skorupa ze styroduru/pianki.
Dokładać wełnę na tę piankę ? Czy rozebrać i wełna na goły bufor ?
Czym izolujecie rury ? Zwykła otulina rozcięta i owinięta jakąś taśmą ? Może są jakieś otuliny na rzep ?

zxy
09-10-2019, 07:47
To twoje zdjecie to mi niewiele mowi lepiej jakbyś coś nabazgral odręcznie jak i co do czego jest połączone.

Podłaczone mam dokładnie jak to kiedys było rysowane na tym forum a mianowicie tak na czerwono zaznaczyłem gdzie wstaiam zawór
435723
Ale wydaje mi sie ze w tym przypadku woda ciepła pojdzie do naczynia wyrównawczego i lepsze rozwiazanie bedzie chyba to mam tylko czy cisnienie z naczynia nie bedzie podnosilo klapki ?
435724

zxy
09-10-2019, 08:02
Mam bufor 750 litrów z fabrycznym ociepleniem, coś jakby skorupa ze styroduru/pianki.
Dokładać wełnę na tę piankę ? Czy rozebrać i wełna na goły bufor ?


Rozebrac... Zbudowac stelaż pod płyty karton gips, ostatecznie płyty osb i całość zasypać perlitem :rolleyes:
Rury możesz zwykła otulina izolowac i opaskami elektrycznymi nawet posciagac lub kupic cos typu Otulina Paroc HVAC

Marek.M
09-10-2019, 08:45
Rozebrac... Zbudowac stelaż pod płyty karton gips, ostatecznie płyty osb i całość zasypać perlitem :rolleyes:
Rury możesz zwykła otulina izolowac i opaskami elektrycznymi nawet posciagac lub kupic cos typu Otulina Paroc HVAC

Właściwie to po co rozbierać? Nie lepiej po prosu dodać stelaż i perlit.

Ne$
09-10-2019, 09:49
W tej chwili wygląda to tak jak na zdjęciach.

435727435728Jaka ma być "grubość" warstwy prelitu ? Ile trzeba go kupić i gdzie jest najtaniej ? Jak rozwiązać przejście rur przez płyty K/G lub OSB ?

Oceńcie ogólnie czy widać jakieś błędy montażowe ;)

Aha, na zdjęciach nie ma jeszcze rury powrotu z bufora do zaworu temperaturowego, rury CWU i do naczynia wzbiorczego, oczywiście w tej chwili już są

romano78
09-10-2019, 11:38
Podłaczone mam dokładnie jak to kiedys było rysowane na tym forum a mianowicie tak na czerwono zaznaczyłem gdzie wstaiam zawór
435723
Ale wydaje mi sie ze w tym przypadku woda ciepła pojdzie do naczynia wyrównawczego i lepsze rozwiazanie bedzie chyba to mam tylko czy cisnienie z naczynia nie bedzie podnosilo klapki ?
435724

Bez dwóch zdań rysunek nr2 ja po licznych przerobkach stwierdziłem ze g rzybkowy najlepiej działa a uciekania ciepla z bufora to był zawsze największy problem zwłaszcza w lecie.I dawał bym ten zawor najbliżej bufora zaraz przy ociepleniu.

innyinwestor
09-10-2019, 11:51
Bez dwóch zdań rysunek nr2 ja po licznych przerobkach stwierdziłem ze g rzybkowy najlepiej działa a uciekania ciepla z bufora to był zawsze największy problem zwłaszcza w lecie.I dawał bym ten zawor najbliżej bufora zaraz przy ociepleniu.

a czy elektrozawór sterowany spalinami pieca w sensie temperaturą , zamontowany na powrocie zaraz przy buforze nie załatwia w 100% ruchu wody !?

adam_mk
09-10-2019, 18:03
Załatwia.
Jak się zatnie po kilku latach to załatrwia też kotłownię.
A czasem i ciś więcej.

Adam M.

LukaszP66
09-10-2019, 20:33
Panowie podpowiedzcie proszę czy przy ogrzewaniu podłogowym po całości , w budynku dwukondygnacyjnym rozdzielacze powinny być dwa? -po jednym na każdą kondygnację ?Czy wystarczy jeden ,jeżeli jeden to gdzie góra czy dół? Całość zasilana z bufora na parterze. Zdaję sobie sprawę że temat wałkowany wiele razy, ale czytam ,czytam fora ,czytam artykuły ,większość pewnie sponsorowanych i im więcej siedzę w tym ,tym mniej wiem . Co wypowiedz to inna opinia.
Skłaniam się bardziej ku jednemu rozdzielaczowi coby uprościć układ ,tylko gdzie ? Generalnie wywnioskowałem że optymalne było by zastosowanie 1 rozdzielacza z rotametrami , siłownikami i zaworem trójdrożnym termostatycznym . Siłownikami sterował bym z trzech termostatów po jednym w strefie dziennej, łazienkach i sypialniach , całość dopełniał by esbe lub afriso na rozdzielaczu z inteligentną pompą dopasowującą pracę w zależności od stanu siłowników na kolektorze.
Był bym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi to wyłożył , może przyda się także innym .
Co o tym sądzisz Adam

LukaszP66
09-10-2019, 20:37
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-14-z-grupa-pompowa-do-podlogowki-tech-7763973895
Coś takiego chodzi mi po głowie tylko z lepszą pompką .

adam_mk
09-10-2019, 22:29
Pomyślałeś o długosci dobiegów?
WYGODNIE JEST, choć być może nieco drozej, postawić DWA rozdzielacze - centralnie na kazdej kondygnacji.
Układ staje się "podręcznikowy" o podobnej długosci każdej pętli.
łatwiejszy do "ogarnięcia"
Cała reszta tak jak piszesz.
Projektujesz...
Spróbuj pomyśleć jak to WYKONASZ.
Oczywiście - da się!
Wszystko się da.
Tylko po co utrudniać sobie życie?

Adam M.

adam_mk
09-10-2019, 22:32
Myśłałeś nad procedurą odpowietrzenia takiej instalacji, gdy część pętli ma początek i koniec "piętro niżej".
Nie polecam... spotkałem już takie i nawet jedną popełniłem. (inaczej się nie dało!)
Są, generalnie, trudne, choć poprawne.

Adam M.

innyinwestor
10-10-2019, 05:27
Myśłałeś nad procedurą odpowietrzenia takiej instalacji, gdy część pętli ma początek i koniec "piętro niżej".
Nie polecam... spotkałem już takie i nawet jedną popełniłem. (inaczej się nie dało!)
Są, generalnie, trudne, choć poprawne.

Adam M.
U mnie ze względu na brak miejsca rozdzielacz jest poniżej podłogi jakiś metr (w piwniczce) ale odpowietrzniki z rozdzielacza są na pexie wyniesione powyżej podłogi. Przelałem , zalałem i grzeje.

Adam M. Jak sprawdzić czy woda krąży między buforem a piecem!?
Mam układ nilsana do ładowania z pompą na wysokości wyjścia z pieca zaś gorna rura zasilająca idzie linią 30cm wyżej (na wyjściu z pieca podbita do góry 30cm)i na ostatnim metrze przed buforem podbija 30cm wyżej.

adam_mk
10-10-2019, 07:00
Kotłem...
Rurki dotkąć, jak się rozpali.
Obserwować wskazania jakiegoś termometru na tym kotle.

Adam M.

innyinwestor
10-10-2019, 12:02
Czy może być tak że kocioł, jak szybko pompa się wyłączy bo jest na spalinach termometr, trzyma temperaturę dłuższą chwilę jak bufor !? Bo albo na układzie nilsana mam wodę gorącą z bufora w kotle albo kocioł po prostu trzyma temperaturę.

LukaszP66
10-10-2019, 17:17
Dzięki Adam , kilka zdań a wszystko jasne. Rozumiem że każdy z rozdzielaczy z własną pompką i esbe tak???
Jakiej firmy inteligentne pompki stosujesz w swoich realizacjach?

LukaszP66
10-10-2019, 17:21
Podaj numer konta to na koniec zrobię ci przelew :D

adam_mk
10-10-2019, 20:02
Różne.
Kwestia ceny, promocji..
Vilo Yonos Pico dobre, ale cena...
A pokazywali mi, że je za grosze kupili.
IBO są niezłe, ale półśrubunki jakie dodają są tylko ładne. Jak nie zmienisz na inne to nie uszczelnisz.
Lubię te z wyświetlaczem, na którym widać co ta pompka TERAZ robi. Takich jest sporo, różne firmy.
Zawsze coś dobierzesz.
Zwracaj uwagę na przepływność i wznios (wysokość tłoczenia).
Wiele pętli - większa moc max.
Małe obiegi - coś mniejszego.

Adam M.

adam_mk
10-10-2019, 20:03
Dwie kondygnacje podłogówki?
Jeden większy ESBE i dwie pompki.
Na przykład. Taniej, prosciej.

Adam M.

seler2
11-10-2019, 13:20
Stan bufora na niedzielę 16:30

http://lh3.googleusercontent.com/usci2XduOJT3URWcnsJmxJ-BCS_M4BnZq8buLCejbPUxEfPWhQuvT3vOd3cuHvBuuF_11Kp9j 41ebbC9OOl5hP4ttu4vct4xXjxc_5V1kQmdxMvPgkstbFDzt-wS7E-FBeV0HWip41O-MViqkAB6Kcvc75VfEHvdmEzJsa_P5oAhvXNo1HmI77AQrZya0O 6YR1HwyhR7dmrXw55vjbvMbrXYY8tIeZX8hYWVNEQ2nqYv-zEnXocbb_4gqBe5k9jIoETaskuiR3_cKA4XiNYbaZZisJ5FAWP i6LAJ5i0JDombd_CsqmyupIWO563EKxi4OBmGdODcb78cogBbe I-k9hZ_L8OaT73Cv0Z0E6IgETAXaPp86W5lBGzf-tTOY-yKLovjLKSMZTfs3RVPqC_qHhJBoFvBrJDsfYybgvkkAC3PtiUx vx-ZeOwvnHdrUcUI3kkYeGLrygvpiqi01QLiO6I6ycny2qnQozaen flFkNrpBDJVDFmXeXbG-4PojI-BvMgj-Mkeix2XSysm1JkNwdlp6gxL7OFMB2a_zq-xJIxtUiu5lLWjXo_BhzwWInD1k1-1d7zzfhdCpm01NmSrUhmkBYRSu0KWlXeXDXMURX4Zwb8-t5xcnBGJna9N0x7btqKXpR_VW03bA7yGzX6ByoVA6_4jqTXk6v DnahnsgcRgXbaYS2USs2igJ4J2P40yOMABd6zkoEDGWGO9VcrG IVhkj2-W6yIMEbvWT4PV8BHR8z1Q=w800-no-tmp.jpg

Stan na dzisiaj czyli piątek 8:00

http://lh3.googleusercontent.com/IFzQ2jqGWwXRZdmBOG7IMIC7XhvWtxI2Th-_4t9Lld254M2C93LalyyrzF8BQVwSlKy5txk5RAEldzMtTbwBg k-EXcV2omLqGuM9fwoKYCkmt5dR7pajsPtdrhl6FOqTxA7hUUM5Y YSrM3pBlSxh0j3c1PI3yXW2D4VbT_dXCaiTZ8gu32V7jH9OF6a y6diablgBhR5-ac2xzuW3k5z9zfemkd2IduGiy4DdeP_RPiz6l94ebYEBcw034i EdNLMq7AzUXVCFvDLI6mIhV8LZFmtn9HbF5EALnrgpQGHQOXq4 _PcJZjflf8zWd-7LfEwaFPESK77aR2wKNYgU_BUR2yIEVG_v5iKX-tTXmo-SNiKg2OsOEo-V2L8LXXRz5-FkIg2QMITj8HonbZHxlzbS2eZtyCmpXuvV50dIS8p_onxULqXc kI3iQ12XgRCOIm49kKxYJvT4AZ4-na2q3Nam3EUin-89a_O9VwAnHYJu-uscVeIlwFemnQbidxJYYrQeA0tz6wMV775MLSnR5-qgwPEPc2_cKDBOjEBmJBdgKvvBgpiIcj7Kjxj_7f2ljY9qQBLA 06o0fEfuf7tbQITz1mbaJMvgCEULKx0271eaAkCk-NOSeqlHv_sTdOOexY2a0wpshofFTRtC8D30xecMgRGb_frwQ5y GFDPdn5yh1X1GIS0tU4EqGaLKpWtoV54yW3EjGpRT-Q9Ky8hCU308cmtMWmsHhRYQGs2a3LlhNuDLUpYj=w800-no-tmp.jpg

W kotłowni temperatura była poniżej 15st przez cały ten czas.

Czyli jeżeli dobrze liczę to uśredniajac 8stopni w dół na całym buforze w 4.5 doby biorąc pod uwagę że kotłownia nie ma drzwi to chyba nie najgorzej

Z drugiej strony to ok 19kWh jeśli dobrze liczę czyli niemało... 5kg drewna.

Tomasz Mi
11-10-2019, 14:54
Wg. mnie to jest bardzo dobry wynik. Ja mam bufor z fabrycznym ociepleniem i temperatura w ciągu doby spada o ok 7 stopni. Z tym że na dole bufora spada dużo szybciej niż na górze.

seba_m_
11-10-2019, 16:23
Podpowiedzcie koledzy. Mam dwa naczynia przeponowe reflex po 25 litrów.... tak mi było łatwiej bo można je powiesić.... i moje pytanie jakie zostawić ciśnienie w każdym że zbiorników? Po 0.5 w obu czy po 1? Ciśnienie w instalacji 1.3. Dzięki za wskazówki.

Adamzk
11-10-2019, 17:12
Ciśnienie wstępne ustaw na 1.1bar na każdym naczyniu, oczywiście naczynia opróżnij że zładu

kulibob
13-10-2019, 08:01
Jaka powinna być minimalna powierzchnia wężownicy na m2 kolektora słonecznego?

adam_mk
13-10-2019, 11:22
Możesz jaśniej?

Adam M.

kulibob
13-10-2019, 11:56
? jaka powina być powierzchnia wężownicy oddająca ciepło z kolektora do bufora. Tzn ile przyjąć na kolektor, m2........mam.
Mam 7,8m2 podłączone pod 100l z 0,4m2 + drugie 100l szeregowo + wymiennik basenowy ? trzeba by pomyśleć jak to w przyszłości po ludzku zrobić.

Myślałem o buforze 500l plus odzielny boljler ładowany latem z bufora a zimą grzałka. Zimą wszystko z kolektor a pójdzie w podłogę. Nie chce z wężownicą CWU ponieważ trzymanie w buforze przez całą zimę 50* jest bezcelowe bo tyle nie potrzeba a w konkretne mrozy kiedy klima nie będzie juz wyrabiać może nie wystarczyć i zabraknie CWU w taniej taryfie.

klaudiusz_x
13-10-2019, 16:56
? Nie chce z wężownicą CWU ponieważ trzymanie w buforze przez całą zimę 50* jest bezcelowe bo tyle nie potrzeba a w konkretne mrozy kiedy klima nie będzie juz wyrabiać może nie wystarczyć i zabraknie CWU w taniej taryfie.

Zwykły bojler...

kulibob
13-10-2019, 17:06
Nie rozumiem ?
Pionowy ok 200l tyle wystarczy od 6 do 21. Ładowany buforem albo grzałą


Na elektrodzie dowiedziałem się że wężownica powinna być ok 1/4-1/3 powierzchni kolektora.

Adam1974
13-10-2019, 20:10
Mam pytanie.Zainstalowalem tego toku kocilek Biawar pellux 20kW/100.Zeszlego roku dzieku pomocy tego forum podlaczylem buforek 750L podlaczony do swojego smieciucha.
Obecnie bufor jest podlaczony do peletowca.
Kociol ma 60L i rozpalajac sie grzeje bufor. Po osiagnieciu zadanej temp w buforze zalozmy 80C piec sie wylacza a z nim pompka ladujaca bufor.
Bufor powoli sie wychladza.A piec stygnie ze swoimi 60 litrami bo pompka nie chodzi.(strata ciepla)
Jesli pompke zostawie w ustawieniach by chodzila az np temperatura bufora spadnie do 50C to bufor w tym momencie bedzie ogrzewal kociol az do zejscia do zadanej temp. 50C ponizej ktorej pompka dopiero sie wylaczy,i znow mamy 50C ktora poprzez kociol ogrzewa piwnice i dodatkowo bufor ogrzewajacy kociol.
Czyli z pompka wylaczona stygnie 60litrow wody w kotle podgrzanej do 80C,a z wlaczona pompka bufor ogrzewa kociol az temperatura bufora spadnie do 50C.
Idzie jakos energie zgromadzona w kotle w tych 60litrach wykorzystac?

adam_mk
13-10-2019, 21:50
PO CO?
Policz ile zł kosztuje Cię te kilka stC w 60 litrach zrobionych w smieciuchu.
Policz ile zł chcesz wydać, aby je zaoszczędzić.
Policz - ILE.

Adam M.

seba_m_
13-10-2019, 22:37
Podpowiedzcie koledzy. Mam dwa naczynia przeponowe reflex po 25 litrów.... tak mi było łatwiej bo można je powiesić.... i moje pytanie jakie zostawić ciśnienie w każdym że zbiorników? Po 0.5 w obu czy po 1? Ciśnienie w instalacji 1.3. Dzięki za wskazówki


Ciśnienie wstępne ustaw na 1.1bar na każdym naczyniu, oczywiście naczynia opróżnij że zładu

A więc ustawiłem ciśnienie w zbiornikach po 1.1. Ciśnienie w instalacji na zimnej wodzie 1.3. Po nagrzaniu wody do 60 stopni w instalacji wzrasta ciśnienie do 1.5. Czyli zbiorniki nie przyjmują wzrostu ciśnienia z instalacji.

seler2
14-10-2019, 09:16
Panowie, przy 55 stopniach wywala mi zabezpieczenie termiczne grzałki 6kW 400v w buforze... nie termostat tyllko sam termik, jak go wcisnę, przskoczy, pochodzi 10min i znów go wywala. O co chodzi, jak to naprawić?

Adam1974
14-10-2019, 12:13
Bufor mam podlaczony do kotla ba pelet.w zeszlym roku do smieciucha,ale to nie wazne.
Biorac bardzo optymistycznie wyliczenia to:
Piec rozpala sie do temp 85C,bufor laduje do 80C I sie wygasza.
Bufor zalozmy wytrzymuje przy tych temperaturach caly dziec co oznacza ze piec z osiagnietych 85C wychladza sie do ok 25C
Teraz te 60 litrow pojemnosci pieca pomnoze przez miesiac 60L x30 dni to daje 1800 litrow wody miesiecznie podgtzanej do 85C i schlodzonej do 25C. Dalej idac bardzo optymistycznie pomnoze to przez 3miesiace sezonu grzewczego z dodatnimi temperaturami. Wiec mamy 5400 litrow wody podgrzanej i niewykorzystanej. Jak to przeliczyc na kwh nie wiem.Wiem ze aby to cieplo wykorzystac musialbym zawor trojdrozny z silownikiem kupic.przerobic instalacie itd. Mozliwe ze to nie oplacalne stad moje watpliwosci. Watpliwosci wynikly z tego ze piec osiagajac dolna ustawiona granice np55C i mimo ze bufor zaladowany to sie rozpala i grzeje do 85C,tylko po co jak bufor ma z czego oddawac cieplo. Nowy piec wiec ustawienia sa korygowane .Obecnie mam nastawione min pieca 30 do tego histereza 30C i piec sie nie rozpala do chwili zwjscia temperatury bufora do zadanej minimalnej tj 40C. Ale nadal woda w piecu wystyga bezefektywnie,grzac piwnicy nie musze. No,takie to moje przemyslenia. Sens przerobki praktycznie moze byc nieoplacalny ale zawsze jest male ale

Tomasz Mi
14-10-2019, 12:23
Sprawdź, czy masz dobrze zamontowaną grzałkę. Czy termik jest we właściwym miejscu. Ja też mam problem z grzałkami, które mają fabryczny termostat i zab. termiczne. Moje grzałki są wkręcane w rurę 6/4, która ma 10 cm długości. I na tym odcinku rury są czujniki termostatu i niestety grzałka nastawiona na 70 stopni grzeje kilkanaście minut potem się wyłączy na kilka minut, bo woda w tej rurze za bardzo się nagrzewa, a jak ta rura się schłodzi to potem znowu grzeje. Zamiast nagrzać wodę do 70 stopni grzałki nagrzewają ją do 60-62. U mnie grzałka musi być zamontowana dokładnie czujnikami do dołu. Wystarczyło, że zabrakło z 20 stopni i grzałka kompletnie wariowała: włączała się i wyłączała co kilka 2 - 3 minuty.

PAK4ever
15-10-2019, 15:35
Witam.
Można prosić o te rysunki?

romano78
15-10-2019, 19:35
Grzałka powinna być zamontowana kablem do dołu i miec jak najdłuższą tz.strefę martwą

macki12
16-10-2019, 05:36
mam na zbyciu wężownice z demontażu, jedną do CWU z kwasówki, druga miedziana używana do solarów
435939435940435941435942

Sandek
16-10-2019, 08:37
Adam1974
Mam ten sam kocioł i identyczny problem z pozostawaniem gorącej wody w kotle po zagrzaniu bufora. Problem ten to tzw. wybieg pompy. Nie wiem jak jest w innych kotłach, ale w tym wg mojej oceny starty są realne. Problem opisany po troszku na innym forum. Na priv podam adres, jeśli zechcesz.

innyinwestor
16-10-2019, 09:23
Wychodzi że i u mnie zostaje woda w kotle! i mam jej znacznie więcej bo 150l :(
Jakieś pomysły!?

adam_mk
16-10-2019, 09:41
Termometrem różnicowym sterować pompkę ładującą (tą przy kotle).

Adam M.

kulibob
16-10-2019, 12:03
Widzę z poradami słabo:( nie wiem czy nie lepiej odejść od pomysłu wspomagania CO solarami i nie komplikować układu. Grzałka i tak grzeje od połowy bojlera to kolektory coś tam zimą wrzucą,

Chris Zielonka
16-10-2019, 12:03
Na przykład takim jak CS 08. https://www.kgelektronik.pl/var/sterowniki/cs08pl.pdf
Wyłaczy pompkę jak temp kotła spadnie ponizej zadanej. Przy okazji popilnuje żeby bojler miał taką temp jak chcemy.
Albo bufor. U mnie aktualnie CS 08 służy do zabezpieczenia bufora przed wyziębieniem uruchamia CO tylko jeżeli mam w zbiorniku minimum 38 C.
I pilnuje żeby bojler 300l miał przynajmniej tyle samo. Do CO szeregowo wpiąłem termostat pokojowy i już prawie pełny automat jest.

Adam1974
16-10-2019, 22:40
Poszlo PW do Sandek
Nie do konca rozumiem dzialanie tej dodatkowej pompki.Bo jesli pompa ta pracuje i wypycha goraca wode z kotla to to jest tak jakbym powiekszyl pojemnosc wodna bufora o litraz kotla.Czyli moge to zrobic (chyba) za pomoca obecnej pompki ladujacej bufor.A wtedy bym buforem orzewal wylaczony piec.

innyinwestor
17-10-2019, 07:06
Po wielu przemyśleniach mam wrażenie że my buforowcy jesteśmy skazani na pełny piec wody w temperaturze powrotu z bufora! Jedynie zdublowanie ukladu na zasileniu i powrocie i uzycie tego bajpasu do grzania czego innego niż bufor zda egzamin.
Żadne termostaty nie pomogą .

szaryb
18-10-2019, 21:50
Mam kolejne pytanie odnośnie wykonania pieca el. do bufora.
Grzałki (bez termostatów) jakie mi w miarę pasują są dosyć długie, nawet 700, 820 mm ,6/4". Ciągle nie wybrałem którą kupić. Zasadniczo myślę nad piecem "jednorurowym" 12kW/400V.
Z konieczności miejsca, muszę go montować w pionie, kablami do dołu, aby wyjąc/wymienić grzałkę i odpowietrznik u góry a nie przy korku/gwincie gdzie nie mam możliwości raczej na odpowietrznik i obawiam się zjarania grzałki jak bąbel powietrza będzie stał. Zastanawiam się też nad parą identycznych rur po ~6kW każda, z identycznymi podejściami, coś na kształt litery H - chodzi mi o identyczny w miarę przepływy w gałęziach, aby nie było że jedna gotuje a druga ledwo ledwo.

Czy grzałki są zazwyczaj proste? czy można to wykonać z rury 6/4", dospawać mufę spawalną 6/4, zrobić zasilenie spawając mufę 3/4 na boku - blisko korka, u góry zaspawać i wspawać też mufę.
Czy rura 6/4 absolutnie za ciasna? Kupiłem też rurę 2", tyle że bardziej kłopotliwe zasklepianie jej będzie.
Może grzałka dotykać rury w środku czy w tym miejscu (dotykania) szybciej ją niszczy?
Bufor mam stalowy, grzałki najczęściej opisane są: "miedziane" lub "miedź niklowana".

Np. takie (nie szukam wyłącznie najtańszych o ile cena gwarantuje niezawodność):
https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-bez-sterowania-temperatury-12kW-400V/1035
https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-bez-sterowania-temperatury-12000W-400V/1173
https://egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZEJNY-12kW-3x400V3x4kW230V-G-1-12-32-64/456
Ta ostatnia jest w gwiazdę, co nie bardzo mi odpowiada - mam 11kW(C20A bezp.) mocy przyłączeniowej i ciągle nie załatwiłem większej.
A grzałka f-my Gwarant (12kW/400V) jest tylko w wersji z termostatem do 75* - więc nie bardzo (~80* potrzeba). Jakieś inne markowe grzałki w pieniądzach niezabijających?
[edit] a zresztą - zdecydowałem się i już - na Gwaranta 3x2000W gwiazda x2szt. (mogę jeszcze anulować zamówienie).
http://gwarant.czest.pl/shop/z-gwintem-64/52-grzalka-do-ogrzewacza-wody-6000w-64.html

מרכבה
19-10-2019, 22:21
Jak to przeliczyc na kwh nie wiemf prosto (5400 x4,2cPw x 60st)/3600=378kWh jakieś 100kg drewiena ;)
ale czy tak jest faktycznie ? to układ zamknięty, jak wygasza kocioł, wystarczyło by to dobrze ogacić, kocioł stety jest nie wszędzie gacony.
Kolejna sprawa, zamknięcie ujścia do komina, jak jest pelet, to powinien być prosty system, 20sekund wskaujesz do piwnicy, odcinasz przepływ powietrza przez kocioł i po sprawie. To ruch powietrza przez kocioł studzi jegomościa, wiem przerabiam ten problem, tyle że termostat odcina 72st w kotle, a jest trochę żaru,wyłączam pompę i rusza grawitacja, przez kocioł i wyciąga resztkę energii.

Tomasz Mi
21-10-2019, 14:47
Czy rura 6/4 absolutnie za ciasna? Kupiłem też rurę 2", tyle że bardziej kłopotliwe zasklepianie jej będzie.
l[/URL]

Też planuję grzałkę w rurze. Jeżeli w rurę 6/4 wstawisz grzałki 12KW to w tej rurze nie zostanie za dużo miejsca na wodę. Nie mam pewności, czy nawet 2 calowa rura wystarczy. Może rozejrzyj się za jakimś sprzęgłem hydraulicznym i w to wspawaj gwint do grzałki może będzie prościej.

instaurativ
21-10-2019, 18:27
Przecież jest już Adamowy "przepis" na kocioł elektryczny rurowy:
436145

Tomasz Mi
24-10-2019, 12:11
Wczoraj zrobiłem taki eksperyment:
Wrzuciłem 13 kg. drewna brzozowego do kotła GS i udało mi się uzyskać 35KWh energii w buforze.
Czyli z kilograma drewna uzyskałem 2,69 KWh. Nominalnie max. wydajność ze spalania 1 kg to 4,3 KWh. Czyli moja sprawność spalania wyniosła 62%.
Kocioł ma sprawność 76% wg. producenta, czyli dla mnie możliwa do uzyskania wartość z 1 kg drewna to 3,37 KWh.
Wg. mnie na ten niższy wynik mogła wpłynąć wilgotność drewna (na pewno nie jest optymalna, drewno suszone pod wiatą jeden sezon) ale też chyba warunki spalania.
Zastanawiam się jak można poprawić ten wynik? Czy ta podawana przez producenta sprawność jest możliwa do uzyskania przy drewnie. chętnie porównałbym wyniki z innymi użytkownikami. Zakładałem, że uzyskam ok 70% sprawności, więc jestem trochę zawiedziony.

Bogusław_58
24-10-2019, 12:19
Sprawdź co się stanie, jak polana potniesz na kawałki nie dłuższe jak 15 cm.

מרכבה
24-10-2019, 13:21
http://solaris18.blogspot.com/2011/08/drewno-opaowe.html tu masz rys 1 jak wygląda sprawa. GS - trzeba przerobić na DS -
Ja do deferoo kdr 3 chcę zrobić "kasetę" tj rurę prostokotną zakkończoną palnikiem - aby zrobić zeń DS.
A jeszcze ważna sprawa - na jakim odcinku komin przechodzi przez pomieszczenia grzewcze ? czy to dom piętrowy ?
jeśli tak - to jeszcze komin wychwyci resztki. Też będzie miało znaczenie czystość wymiennika i ilość powietrza wtórnego, drzwiczki mam podparte + oryginalna przesłona w drzwiczkach, dołem powietrze pierwotne ino ino. Dodatkowo - zawór temperaturowy na 72st.
Bogusław_58 a połupanie na "drobne" a długie po ~20-25 cm?

Bogusław_58
24-10-2019, 13:46
W dolniaku mogło by dać radę.
Jak jest gruby ale krótki, to gaz nie ucieka tak szybko a równocześnie jest dobre napowietrzenie i zwiększa się powierzchnia ognia.
Przy drobnym porąbaniu powierzchnia ognia jest max, powierzchnia napowietrzenia też i gaz wylatuje bardzo szybko.
Kłania się piła wahadłowa - może być tymi ręcami :)

מרכבה
24-10-2019, 14:04
Bogusław_58 :jawdrop: dzięki wielkie :) to lubię :) trzeba wydać odpowiednią dyrektywę :) jeszcze zapytam jaki jest kres 12cm plaster ? min czy 15 to absolutne min, chodzi o szybkość suszenia. Nie no ja tnę piłą motorową łańcuch 3/8lp tak dość długi blat 30 in .. mam drugi 36 in :) tak że.
Nie no ta informacja może być bezcenna :) nie no to lubię :) bo już brnałem w łupanie na drobno, a żeby szybciej suszyć drewno. A tu proszę miłe zaskoczenie - mniej roboty będzie. Szczególnie jak by przy plastrach 8 kawałków po 12cm z 1m czy 6 .. :)

Bogusław_58
24-10-2019, 14:45
Długość kawałków powinieneś spraktykować w piecu, który posiadasz.
W drewnie spowalniaczem schnięcia jest kora. Brzoza i olsza nie przerąbana szybciej zgnije niż wyschnie.
Ale jest na to rada : można szatkować na krótkie kawałki 10 - 14cm i będzie schnąc tymi czołami.
Obecnie w Lasach Państwowych brakuje grubego opału ale leżą odpady po zabiegach pielęgnacyjnych czyli pozostawione czuby. Nikt tego nie chce zabierać bo problem z rąbaniem i trzeba się napracować żeby zrobić 1m przestrzenny(1mx1mx1m)
Przy pomocy piły wahadłowej można to szatkować na dowolny wymiar i suszyć w pryzmie. Za1mp, który samemu się okrzesze i zerwie do przyczepki trzeba zapłacić 7 zł.
TRZY takie metry po wysuszeniu ważą JEDNĄ TONĘ :)
Do zrywki nie potrzebny traktor. Wystarczy rower z DWOMA KIEROWNICAMI. Jedna w miejscu tradycyjnym a druga zamiast siodełka. Przy długościach 1.30 cm trzeba obrócić 7 razy, by mieć 1mp .
Mój rower w tym roku przewiózł 26mp :).
Do cięcia dłuższych warto zrobić stojak gdzie z podstawy idą w górę 4 rurki i po między nie wkłada się drewno. Piłą tnie się jednym ciągiem z góry na dół. Do mego "rurkowca" mieści się 0.3 mp jednorazowo.

Tomasz Mi
24-10-2019, 15:01
Na pewno nie będę przerabiał kotła. Zwłaszcza, że pale i węglem i drewnem. I w sumie jestem z niego zadowolony. Ale spróbuję z mniejszymi kawałkami. Jak nie miałem bufora to unikałem małych kawałków bo nie mogłem utrzymać temperatury w ryzach ale z buforem to może poprawić wydajność.

מרכבה
24-10-2019, 15:51
Patyki tnę na pryźmie parę "wozów" na raz, długa prowadnica i na raz tnę bardzo dużo opału w patykach. od np fi 0,5cm do fi 40cm :) każdy jeden i na razie na YT nie widziałem żeby ktoś podobnie się z drewnem rozprawiał. O słupkach już słyszałem :) tj sam gdzieś wpadłem, ale to ślepa droga. Wierzba energetyczna - dużo nauczyła jak ciąć - były pasy transportowe. Teraz duża pryzma - długa prowadnica i heja ..
Ko tła się nie przerbaia - a dodaje kasetę, która można wyjąć:)

Ne$
25-10-2019, 12:02
Wracam do tematu ocieplenia bufora. Ktoś napisał że najlepiej go obudować i zasypać perlitem. Gdzie taki perlit można kupić ? Tylko przez internet ? Koszty wysyłki to połowa kosztu perlitu, więc wolałbym go kupić stacjonarnie.

romano78
26-10-2019, 20:41
Ja ostatnią zasypywalem granulkami s tyropianowymi za free od ekipy która robi ocieplenia elewacji trzyma ciepło pięknie

szaryb
27-10-2019, 00:30
@instaurativ , Taaak - wiem, cytuję siebie: "Z konieczności miejsca, muszę go montować w pionie, kablami do dołu .." itd. - po co to ja piszę /lub Ty/ ?
@Tomasz Mi: Mam el. podgrzewacz wody , 2f 9kW i wiesz jaką małą słuchawkę prysznicową trzeba do tego zamontować aby brać ciepłą kąpiel? - małą (dlatego standardowo instalatorzy montują kotły gazowe 2-funkc. - 21kW). Chodziło mi o wymiar w sensie technicznym wykonania, a nie pojemności (bomby nie produkuję, spoko).
Kupiłem 2szt 6kW po coś 130zł/szt - do zrobienia w układzie"H". Zaiwaniam przy ociepleniu domu - wieć graty czekają na złożenie.

sieno26
27-10-2019, 08:12
Panowie podrzuci ktoś schemat cyrkulacji Cwu przy wezownicy Cwu w buforze? Dodam ze jest zawór 3d i nie mam wyprowadzonego trojnika pod cyrkulację.
Czy ten schemat jest ok? Tylko cyrkulację wpiac pod zimna miedzy zwrotnym a wezownica?
436401

Tomasz Mi
27-10-2019, 16:06
Sprawdź co się stanie, jak polana potniesz na kawałki nie dłuższe jak 15 cm.

Dzięki za pomysł. Sprawdziłem. Wprawdzie nie ciepłem na 15 cm ale do kotła wrzuciłem najcieńszy polana takie o grubości ok 5-10 cm i wydajność zwiększyła się z 62 do 71%. Uważam, że to już b. dobry wynik. Nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Cały czas łapię się na starych nawykach palenia bez bufora. Duże polana pozwalały na wydłużenie czasu utrzymania ognia w kotle, ale nie myślałem że aż tak dużo tracę na wydajności.

Chris Zielonka
27-10-2019, 18:10
Wracam do tematu ocieplenia bufora. Ktoś napisał że najlepiej go obudować i zasypać perlitem. Gdzie taki perlit można kupić ? Tylko przez internet ? Koszty wysyłki to połowa kosztu perlitu, więc wolałbym go kupić stacjonarnie.
Ojczyzną perlitu jest w Polsce Bełchatów. Poza tym często na OLX są ogłoszenia o sprzedaży pozostałośći.
Jest w Bełchatowie sprzedawca który dowozi na miejsce i nie aż tak drogo.
Warto pogmerać w googlu i na olx.
Ja nagrzewam bufor w okolice 100C to styropian raczej zmięknie. Na razie mam wełnę ale coraz bardziej poluję na perlit.

romano78
28-10-2019, 14:16
Ojczyzną perlitu jest w Polsce Bełchatów. Poza tym często na OLX są ogłoszenia o sprzedaży pozostałośći.
Jest w Bełchatowie sprzedawca który dowozi na miejsce i nie aż tak drogo.
Warto pogmerać w googlu i na olx.
Ja nagrzewam bufor w okolice 100C to styropian raczej zmięknie. Na razie mam wełnę ale coraz bardziej poluję na perlit.

Ja też nagrzewam prawie do 100stopni chyba oczywiste ze najpierw owijamy wełną a potem dopiero styropian.

romano78
28-10-2019, 14:16
Ojczyzną perlitu jest w Polsce Bełchatów. Poza tym często na OLX są ogłoszenia o sprzedaży pozostałośći.
Jest w Bełchatowie sprzedawca który dowozi na miejsce i nie aż tak drogo.
Warto pogmerać w googlu i na olx.
Ja nagrzewam bufor w okolice 100C to styropian raczej zmięknie. Na razie mam wełnę ale coraz bardziej poluję na perlit.

Ja też nagrzewam prawie do 100stopni chyba oczywiste ze najpierw owijamy wełną a potem dopiero styropian.

Chris Zielonka
28-10-2019, 17:02
Ja też nagrzewam prawie do 100stopni chyba oczywiste ze najpierw owijamy wełną a potem dopiero styropian.

No właśnie że nie do końca jasne. Niektórzy mogliby nasypać na zbiornik. Mam w osłonie kilka bel wełny i wydaje się być ok.
Jednak ten perlit spokoju mi nie daje i żałuję że mi ta wełna w ręce wlazła za pół ceny.Szkoda mi sąsiadowi ścianę od kotłowni grzać i kotom tę od podwórka.
No i jeszcze sklad opału też ma podwyższoną temperaturę o stopień tam gdzie zbiorniki pomimo styropianu wklejonego na pianę i wełny upchanej możliwie ściśle.
Różnica w koszcie byłaby z 500zł ale to był pretekst -lenistwo wygrało - wełna była na miejscu a perlit miałby dopiero dojechać.
Jak tylko znajdę tanie 6 kubików perlitu zasypię moje rakiety po strop.

מרכבה
28-10-2019, 17:10
Różnica w koszcie byłaby z 500zł ale to był pretekst -lenistwo wygrało - wełna była na miejscu a perlit miałby dopiero dojechać. perlit ma coś zmienić ? podobna lambda, jak wełna, może patrzenie na ciepło właściwe ? że gęściej ? w stanie ustalonym, nie ma znaczenia czy to będzie taki, czy siaki materiał, będzie liczyć się tylko przewodność cieplna.

Tomasz Mi
28-10-2019, 17:36
Kolejna próba palenia drewnem. Tym razem bardzo suchego i cienkiego drewna, które mam przygotowanie na rozpałkę. Spodziewałem się dobrego wyniku a wyszło słabo. Sprawność tylko 58%. I chyba mam wytłumaczenie: wymiennik w kotle ma za małą powierzchnię sporo ciepła poszło w komin. Zasyp za szybko zajął się ogniem.
Wychodzi mi na to, że w moim kotle najlepiej spalają się kawałki cienkie ok 10 cm. Przy zbyt grubym albo zbyt cenkim drewnie wydajność spada.

adam_mk
28-10-2019, 17:57
perlit ma coś zmienić ? podobna lambda, jak wełna, może patrzenie na ciepło właściwe ? że gęściej ? w stanie ustalonym, nie ma znaczenia czy to będzie taki, czy siaki materiał, będzie liczyć się tylko przewodność cieplna.

Przemyślałeś to?
Sproóbuj jeszcze raz...

Adam M.

Chris Zielonka
30-10-2019, 07:37
Kolejna próba palenia drewnem. Sprawność tylko 58%.

Fajne próby. Przydałoby się jeszcze dla porównania rozpalić dobrym węglem o znanej kaloryczności. Byłbym ciekaw ile uda sie wydostać z niego kilowatogodzin.
Ja używając węgla z kopalni marcel 29Mj zbliżałem się do 4,5 kwh z kilograma co oznacza trochę ponad 50 proc w zasypowcu GS paląc od góry.
Dało mi to około 22grosze za kilowatogodzinę i zrezygnowałem z kupowania drewna bo w pieniądzach było podobnie a roboty od cholery.
Przy tej cenie grzanie prądem za 27 groszy nie wydaje się już takie straszne.
Ciekaw byłbym porównania z innym kotłem GS.

szaryb
30-10-2019, 07:54
Przy tej cenie grzanie prądem za 27 groszy nie wydaje się już takie straszne.
Przepraszam, gdzie dają prąd po 27 groszy? Jakaś taryfa G12n z 4 godzinami w nocy na ładowanie? Ja mam LUBZEL i 36 gr. w G12w.

seler2
30-10-2019, 16:00
Wracam do tematu ocieplenia bufora. Ktoś napisał że najlepiej go obudować i zasypać perlitem. Gdzie taki perlit można kupić ? Tylko przez internet ? Koszty wysyłki to połowa kosztu perlitu, więc wolałbym go kupić stacjonarnie.

Ja tak zrobiłem, bufor owinięty 5cm wełny w skrzyni z płyt pir 10cm i zasypany kubikiem perlitu z Bełchatowa.

Tomasz Mi
30-10-2019, 17:37
Fajne próby. Przydałoby się jeszcze dla porównania rozpalić dobrym węglem.

Następnym razem będzie sam węgiel. Tymczasem spaliłem mieszanke 4kg węgla i 10 kg drewna grubości 10-15 cm. Wynik przyzwoity prawie 70% wydajności. Mieszanką węgiel-drewno najczęściej palę. Im zimniej na dworze tym większy udział węgla.

Chris Zielonka
30-10-2019, 17:47
Przepraszam, gdzie dają prąd po 27 groszy? Jakaś taryfa G12n z 4 godzinami w nocy na ładowanie? Ja mam LUBZEL i 36 gr. w G12w.

W Tauronie taryfa G13

436509

Już pisałem w innym wątku chyba ale rozpiszę od pażdziernika do kwietnia :
7-13 tej szczyt przedpoludniowy
13-16 inne godziny doby
16-21szej szczyt popoludniowy
21-7 mej inne godziny doby Tak więc 10 godzin nie tylko 4
od kwietnia do pażdziernika
7-13 tej szczyt przedpoludniowy
13-19 tej pozostałe godziny doby
19-22giej szczyt popoludniowy
22-7 pozostałe godziny.
Weekendy i święta jako pozostałe godziny doby czyli po 27 gr.
Więc latem 15 godzin na dobę po 27 groszy zimą 13 .
Stawki i zużycie widać na rachunku.

Chris Zielonka
30-10-2019, 17:53
Następnym razem będzie sam węgiel. Tymczasem spaliłem mieszanke 4kg węgla i 10 kg drewna grubości 10-15 cm. Wynik przyzwoity prawie 70% wydajności. Mieszanką węgiel-drewno najczęściej palę. Im zimniej na dworze tym większy udział węgla.

Tak jak przy drewnie podaj ile kwh z kilograma węgla i jaki to węgiel jesli możesz.

rjarek
01-11-2019, 08:44
Witam po przerwie . Mam problem i podejrzewam o to rury pp. Mam bufor 2 tyś l , kocioł ds , postanowiłem do tego wpiąć pc . Wszystko działa świetnie z jednym wyjątkiem . W układzie od kilku miesięcy jest bardzo dużo powietrza , które wciąż uchodzi przez odpowietrzenia . Oczywiście woda kotłowa ruda bo wszytko wewnątrz koroduje . O przyczynę ciągłej ilości powietrza podejrzewam rury PP którymi jest podłączona pompa PC . Rur w sumie jest ok 15mb o średnicy wew 40 mm . Są to rury cienkościenne 3mm . Czy możliwe jest takie przenikanie tlenu że wciąż bombluje mi w układzie co .

rjarek
01-11-2019, 08:50
Witam po przerwie . Mam problem i podejrzewam o to rury pp. Mam bufor 2 tyś l , kocioł ds , postanowiłem do tego wpiąć pc . Wszystko działa świetnie z jednym wyjątkiem . W układzie od kilku miesięcy jest bardzo dużo powietrza , które wciąż uchodzi przez odpowietrzenia . Oczywiście woda kotłowa ruda bo wszytko wewnątrz koroduje . O przyczynę ciągłej ilości powietrza podejrzewam rury PP którymi jest podłączona pompa PC . Rur w sumie jest ok 15mb o średnicy wew 40 mm . Są to rury cienkościenne 3mm . Czy możliwe jest takie przenikanie tlenu że wciąż bombluje mi w układzie co .

Chris Zielonka
01-11-2019, 10:36
No to się podepnę pod pytanie - mam PC na rurach PP i grzeję bufor wężownicą.
Bez przerwy słyszę jak przy starcie i po wyłączeniu przelewa się płyn chłodniczy jakby powstalo wewnatrz mnóstwo powietrza.
Dolewałem glikolu juz kilka razy i sie nie mieści a jak startuje PC to słychać przelewanie się po rurach płynu i to długo.
Czasem jest tak ze PC nie chce wystartować bo nie widzi przepływu.
Czyżby faktycznie te rury były temu winne ?

awaria09
01-11-2019, 11:18
Zaczynam tworzyć bufor. Po przemyśleniach i uwagach zaczerpniętych w tym wątku, zrezygnowałem z klocka. Będzie baniak 1200x1900, ścianka 4mm, dennice walcowane 6mm. Panowie tak go sprytnie zrobili że wszedł w otwór 980mm. Prośba wielka, o przeanalizowanie rysunku, potrzebuję informacji na temat wysokości na jakich powinny znajdować się poszczególne króćce. Wymiary lejka i jego umiejscowienie. Z góry dzięki. Bedzie fotorelacja z postępu prac.

.436561436562

adam_mk
01-11-2019, 11:53
Wydaje mi się, że rury są niewinne.
Wewnątrz jest większe ciśnienie jak na zwenątrz, bo medium gęściejsze jest od otaczającego powietrza, to gdyby były sitem - pociłyby się całe a o takim efekcie nie piszesz.
Czy aby napeewno ucieka tam POWIETRZE?
Zbliż OSTROŻNIE jakie zapalone łuczywko do odpowietrznika.
Jak "szczeknie" zapalajac się - masz problem wydzielania wodoru.
(bywa jak w układzie jest miedz, alu i mosiądz).
Wtedy konieczne byłoby dodanie do zładu inhibitora korozji. To taka "farba", która układ "maluje" od środka przerywając proces tworzenia wodoru. Psuje, elektroizoluje, te ogniwa galwaniczne, które tam gdzieś się wytworzyły.

Adam M.

awaria09
01-11-2019, 12:14
Parę zdjęć, części bufora

Tomasz Mi
01-11-2019, 12:44
Kolejna próba palenia 10 kg. węgla 22 MJ i 1 kg drewna. Jak narazie najlepsza wydajność 77%. Czyli 1 kg węgla 4,7 kWh.

rjarek
01-11-2019, 13:38
O wodorze nie pomyślałem sprawdzę , aluminium w układzie nie ma , stal czarna i miedź . Problem zaczął się po podłączeniu PC a tam tylko nierdzewka , miedź .
A o wnikaniu tlenu w instalacje jest sporo informacji .Nie wiem jak to się dzieje że włazi od niższego ciśnienia do wyższego , dlatego stosuje się rury z tworzyw "uszczelniane" osłona anty dyfuzyjną , żywicami , aluminium itp . Ta osłona zapobiega właśnie wnikaniu tlenu do czynnika grzewczego

rjarek
01-11-2019, 13:44
O wodorze nie pomyślałem sprawdzę , aluminium w układzie nie ma , stal czarna i miedź . Problem zaczął się po podłączeniu PC a tam tylko nierdzewka , miedź .
A o wnikaniu tlenu w instalacje jest sporo informacji .Nie wiem jak to się dzieje że włazi od niższego ciśnienia do wyższego , dlatego stosuje się rury z tworzyw "uszczelniane" osłona anty dyfuzyjną , żywicami , aluminium itp . Ta osłona zapobiega właśnie wnikaniu tlenu do czynnika grzewczego Dyfuzja (przenikanie) tlenu z powietrza przez ścianki rury do wody instalacyjnej. Zjawisko to jest szczególnie groźne w przypadku takich tworzyw jak polietylen, polietylen sieciowany, polipropylen i polibuten w temperaturach powyżej 60°C. Obecność tlenu w wodzie instalacyjnej jest główną przyczyną korozji elementów metalowych instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku rur z tworzywa stosuje się na rurach nakładane w procesie produkcji niemetalowe warstwy ograniczające wielkość strumienia dyfundującego tlenu. Skuteczniejszą metodą, eliminującą to groźne zjawisko jest zastosowana w rurach wielowarstwowych warstwa aluminiowa, która eliminuje w 100% dopływ tlenu do instalacji tą drogą.

adam_mk
01-11-2019, 14:19
No, to masz tam "miejsce święte" w którym prawa Natury nie obowiązują lub coś, o czym nie wiesz.
Jest takie coś jak kawitacja. Szumi jak masz niedopasowane przepływy, kryzowanie czy sprzęt. (pompa za mocna).
O zaciaganiu powietrza przez ściankę rury tak, aby syczało w odpowietrzniku nie słyszałem, nie widziałem i nie spotkałem a wiele kotłowni już popełniłem czy przekonstrowywałem.
Tak, szlam z ukłdu CO znam (żelazo na niskim poziomie utlenienia).
Chyba powinieneś dokładniej sobie obejrzeć tę instalację...

Adam M.

rjarek
01-11-2019, 15:35
Wien co to kawitacja :) , też mi się wydaje że to mało prawdopodobne aby tyle tlenu wchodziło żeby odpowietrzniki wciąż syczały . Tylko skąd powietrze . instalacja działała 3 sezony , tylko do bufora wstawiłem PC i problem . Przez odpowietrzniki nie zaciąga , pompami tez nie , bo gdy stoją ciekła by woda by woda . Cuda jakieś :) https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwiGq8rXtsnlAhVL-yoKHeuFCjcQFjADegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fyadda.icm.edu.pl%2Fyadda%2Felemen t%2Fbwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0053-0064%2Fc%2FRutkiewicz.pdf&usg=AOvVaw1Epuu9iVhQn_IxVsYguNyW

adam_mk
01-11-2019, 21:14
Wyjaśniłeś mi sporo.
Ciśnienie parcjalne...
Ale...
Ilosci, jakie podają pozwalają na tworzenie "szlamu" ale nie na syczenie!
Miejsce święte, lub... szuć jakiegoś "buga".
Masz mozliwość rozdzielenia układów, choćby jakim zaworem?
Problem ciekawy do wścieku...
Warto by poznać rozwiązanie tego problemu.
Kasy w tym nie ma ale wiedzę się gromadzi.
:lol:

Adam M.

adam_mk
01-11-2019, 21:19
"Wyjaśniłeś mi sporo.
Ciśnienie parcjalne..."

Cholera...Znowu muszę "przemyśleć" bufor ciepła...
Trza by się tego szlamu jakoś pozbywać tak " na pstryk" przed kazdym sezonem!

Adam M.

rjarek
02-11-2019, 08:21
No tak czy siak , rury wymienię na " szczelne " . One jednak przewalają ok 3 tony wody na godzinę . Wszystkie układy mogę rozdzielać , mam miliony zaworów :) .Będę szukał . A co do szlamu w buforach mam normalne dennice i zbiera się on prawdopodobnie w jej środku jako że zład w czasie pracy wiruje . W dnie na środeczku wspawałem kolano i calowy spust z zaworem kulowym . Szybki ruch zaworem i do wiaderka kilka litrów syfu wypływa . Zresztą sam szlam na dnie jest mało groźny , ważniejsze jest odpowietrzenie górnej dennicy . Bo jak wiadomo bańka powietrza z tlenem to środowisko dla korozji .

Chris Zielonka
02-11-2019, 13:16
Kolejna próba palenia 10 kg. węgla 22 MJ i 1 kg drewna. Jak narazie najlepsza wydajność 77%. Czyli 1 kg węgla 4,7 kWh.

OK.Potwierdza to moje przypuszczenia że co by nie kombinował to w zasypowcu najtaniej palić węglem. Ja 4,5 kwh otrzymuję z węgla 29Mj więc sprawność mojego GS a wypada gdzieś na 55-60%.
77 % wydajność to naprawdę świetny wynik.Musze pomyśleć czy gdzieś nie leży jakiś dolniak.

A powietrze czy inny gaz w układzie podejrzewam że produkuje pompka.
Często jak startuje to słychać jak miesza gaz i dopiero po odkręceniu śrubki odpowietrzającej rusza przepływ. Czy są jakieś które mają jakiś soft start ?

rjarek
02-11-2019, 14:47
Pompa nie produkuje gazu , bo niby jak , chyba że parę wodna (kawitacja ) . Są nawet pompy ciepła kawitacyjne , ale to inna bajka . Chris Zielonka , daj sobie spokój z kotłami , są teraz fajne programy np czyste powietrze , zaciśnij zęby załóż pompę ciepła , od razu zobaczysz jak sie z tym żyje :) , a jeśli masz bufor to tym lepiej , grzejesz tylko w taniej taryfie , jeśli doinwestujesz w pv to masz za darmoszkę ,ogrzewanie , i energie elektryczną

Tomasz Mi
02-11-2019, 17:22
OK.Potwierdza to moje przypuszczenia że co by nie kombinował to w zasypowcu najtaniej palić węglem. Ja 4,5 kwh otrzymuję z węgla 29Mj więc sprawność mojego GS a wypada gdzieś na 55-60%.
77 % wydajność to naprawdę świetny wynik.Musze pomyśleć czy gdzieś nie leży jakiś dolniak.

Najtaniej to wychodzi drewno. Ale to zależy w jakiej cenie są dostępny w danym miejscu węgiel i drewno. Bo ceny są bardzo różne. U nas na Kaszubach jest dużo lasów i drewno można kupić bardzo tanio.
Kilka razy liczyłem tę wydajność i chyba powtórzę badanie bo byłem trochę zaskoczony. Być może węgiel jest lepszy niż podaje sprzedawca. Na kwicie jest wartość min. 22 Mj.
Co do pompy ciepła to niestety koszt inwestycji jest za wysoki. Jeszcze przy nowej inwestycji kiedy instalację można zrobic pod PC to ma jakiś sens. Natomiast przy starej z grzejnikami to bardziej opłaca się czysty prąd. Ja zastanawiałem się nad takim ukldem pompa która pracowałaby tylko w dodatnich temperaturach taka za max 10 tys. I prąd w mrozy. Ale na kilka najbliższych lat załapałem ten pomysł.

romano78
02-11-2019, 18:58
Pompa nie produkuje gazu , bo niby jak , chyba że parę wodna (kawitacja ) . Są nawet pompy ciepła kawitacyjne , ale to inna bajka . Chris Zielonka , daj sobie spokój z kotłami , są teraz fajne programy np czyste powietrze , zaciśnij zęby załóż pompę ciepła , od razu zobaczysz jak sie z tym żyje :) , a jeśli masz bufor to tym lepiej , grzejesz tylko w taniej taryfie , jeśli doinwestujesz w pv to masz za darmoszkę ,ogrzewanie , i energie elektryczną
Najbardziej ekonomicznie i największa sprawność jest gdy pompa ładuje bezpośrednio w podłogę.

מרכבה
02-11-2019, 19:58
Ja 4,5 kwh otrzymuję z węgla 29Mj więc sprawność mojego GS a wypada gdzieś na 55-60%. to praktycznie 12gr za 1kWh (najmniejszy wymiar kary;) ). razy 1,66 20 gr.. przebijasz cenę gazu !

Najtaniej to wychodzi drewno :no: w większości przypadków jest to paliwo droższe niż gaz, na pewno droższe niż PC.
Choć od zawsze "palę" drewnem, to wcale nie spoczywam na laurach i uważam to za jedyne słuszne rozwiązanie, nawet ponownie wybierając drewno, chciałem mieć możliwie dużą świadomość tego wyboru! co mnie czeka i co da się osiągnąć z tego materiału!
1. Czynnik zapotrzebowanie na ciepło ~ maks 15 mp drewna naprawdę z dużą górka i zapasem na sezon.
2. Własne drewno
3. Dobry system cięcia drewna opałowego ( w tym na pryzmie i pilarką na raz)
4. System zagospodarowywania zrębków
5. System suszenia drewna do wilg poniżej 10%
6. Odpowiedni kocioł + bufor i dobre acz proste wysterowanie tego
7. Długi komin bufor stały
8. Możliwie niska czasochłonność tego procesu i dobre rozplanowanie

I dzięki temu można dojść do wydajność poniżej 10 gr za 1kWh i to się opłaca, jest trochę finesu i nawóz na grządki.

Jeśli mam kupić surowe drewno, które kosztuje za 1mp ~150 zł czyli tona surowca wyjdzie ~450zł to już jest czerwona lampka>
Do tego mam wilgotność = 20% czyli 3,3 kWh z kg drewna = 13,6 gr za kWh. przy 100% sprawności, a gdzie robocizna ...
Niech by po 30min dziennie licząc to wychodzi ~20zł (8-10 m3 gazu).. a gdzie cięcie ?
Teraz suszenie układanie ect = tylko surowiec za 0zł może wyrównać bilans.


Najbardziej ekonomicznie i największa sprawność jest gdy pompa ładuje bezpośrednio w podłogę. jeśli dom jest słabo izolwany i ciepło z buforu ulegnie rozproszeniu, to jak najbardziej tak.
Ale jeśli dom jest dobrze gacony, to energia cieplna nie uleci w kosmos.. tylko rozejdzie się do miejsc o niższym potencjale.. podnosząc tam temp i koło się zamyka, termostat powinien sobie to wyłapać i odciąć o tyle grzanie.

Tomasz Mi
02-11-2019, 21:46
Za 150 to suche do kominka z dostawą prosto do kotłowni bez pracy wlasnej. Surowe to sporo poniżej 100.
Nie bierzesz pod uwagę wielu czynników. Kosztu inwestycji, ryzyka poważnej awarii i kosztu naprawy, ryzyka wzrostu ceny. Drewno - niski koszt instalacji, małe ryzylo awarii, surowiec tani i cena stabilna od wielu lat .

Bogusław_58
03-11-2019, 10:18
... i cena stabilna od wielu lat .
Warto zawalczyć o wysoką sprawność pieca no i "podrasowanie " opału.
Można to nazwać domową instalacją energetyczną, czyli poza piecem (piecami) gadżety do rozdrabnia drewna na wymiar najbardziej efektywny w spalaniu w danym piecu.
Nie prędko też wpadłem na OCZYWISTOŚĆ, że jak system grzewczy może też ugotować i upiec, to zmniejszą się równocześnie rachunki za gaz i elektryczność :)

Chris Zielonka
03-11-2019, 11:29
U nas dąb wysezonowany od 180 za mp sie zaczyna . Po jednym sezonie opartym głównie na takim drewnie zrezygnowałem na rzecz najmocniejszego wegla jaki uda się kupić. W zeszłym sezonie był to węgiel z Marcela. Drewno kupowane nie ma żadnego sensu poniewaz nigdy nie wiadomo ile naprawdę energii z niego się uzyska i sprzedawcy oszukują na metrach a pracy przy tym sporo. Pompa ciepła jaką posiadam kończy bieg już poniżej 6C i to jest o 15 stopni za za wcześnie. W tym sezonie spróbuję oprzeć się na grzałkach w buforze i zasypowcu na mrozy. Jeden weekend już za mną na prądzie i widzi mi się za dużo ale myślę że dom jak bufor- wygłodzony to brał wiecej niż musi. Pogrzejemy zobaczymy.
Co do ceny za kilowatogodzinę to z węgla mam ok 20 gr z prądu 27 a pompa ciepła pi razy drzwi 16 ale chyba bardziej drzwi niż pi i na dokładkę zapowietrza się fatalnie.Zaczynam obawiać się o stan wężownicy z glikolem.
Co do programów to na razie tylko obietnice. Czyste powietrze najbardziej jest dla bezrobotnych a mój prad jako 10 proc dotacji pozostawia mnie z problemem pozostałych 90.
Zainwestowałem już ok 20 k w kotłownię i rzeczywiście idealnym jej uzupełnieniem byłyby panele PV. Tylko że zęby już zaciśnięte. Poczekam chyba jeszcze na dobre używki.
Póki co najlepsza inwestycja w ogrzewanie to styropian .

Bogusław_58
03-11-2019, 12:05
... Drewno kupowane nie ma żadnego sensu poniewaz nigdy nie wiadomo ile naprawdę energii z niego się uzyska i sprzedawcy oszukują na metrach a pracy przy tym sporo.
mp to nie m3 i tu mnoży się przez współczynnik dla grubości i długości drewna.
Jeśli więc mamy 1mp czyli 1m x 1m x 1m to jest 1mp danego sortymentu.
Potnijmy to na klocki i ułóżmy - robi się mniej.
A teraz porąbmy i ułóżmy - jeszcze bardziej mniej..
Przy kupowaniu trzeba mieć świadomość czy płaci się za 1mp porąbanego, czy za 1mp stosu okrąglaków , który zostanie pocięty i porąbany jako dodatkowa usługa.
Ja jako klient nadleśnictwa roluję to nadleśnictwo podobną zasadą zupełnie legalnie.
Mogę wyrabiać w lesie odpady po cięciach pielęgnacyjnych czyli pozostawiane czuby. Współczynnik na to jest chyba 0.25. Jednak jak się wyrabia proste czuby, to praktycznie wychodzi nawet 0.7. łatwo stwierdzić to na podstawie wagi.

Bogusław_58
03-11-2019, 12:28
Roluję nie tylko nadleśnictwo legalnie ale i skarbówkę.
Mam okazję wyrobić 50mp gałęzi - do zapłaty ok 400 zł.
Po wysuszeniu będzie to ok 15 TON drewna :)
W zeznaniu podatkowym nie ma takiej rubryki :)

Tomasz Mi
03-11-2019, 17:13
Bez bufora to nie bardzo jest jak policzyć wydajność. Ja zawsze liczyłem koszt opału na sezon. Ale to jest mało dokładne, bo zimy są bardzo różne i sposób palenia oraz opał też.
Co do drewna to rynek jest dziwny. Firmy które specjalizują się w drewnie nastawione są na mało świadomego klienta, który okazjonalnie pali w kominku. Trudno jest kupić dobry tani opał u źródła. Lasy państwowe albo pozwalają samemu wyrobić drewno w lesie albo odsyłaja do pośrednika, który zrobi to za nas i surowe przywiezie na miejsce.
Jeżeli ktoś kupuje gotowy opał po 150 200 zl to praktycznie jego koszt jest podobny do węgla. Ale znając lokalny rynek można kupić opał grubo poniżej 100 zł.

Bogusław_58
03-11-2019, 17:26
Można robić co sobotę i siłownia jest już zbędna :)

Chris Zielonka
04-11-2019, 12:27
Nie ma gdzie nie ma kiedy nie ma komu i nie ma czym przywieźć.
Zostaje legalny zakup energii od różnych dostawców.
Tutaj węgiel na razie rządzi. Jak pompa ciepła zejdzie z wartością COP do 2 przy minus 10 będzie spokój.
Dopóki nie mam tak dobrej pompy muszę palić w kotle i zazdrościć bezrobotnym że mają 90 proc dofinansowania.
Jakby ich dym był bardziej szkodliwy niż mój. Wielkość dofinansowania powinna raczej zależeć od mocy WYRZUCANYCH kotłów a nie ile kto zarabia.

rjarek
04-11-2019, 17:27
Wyjaśniłeś mi sporo.
Ciśnienie parcjalne...
Ale...
Ilosci, jakie podają pozwalają na tworzenie "szlamu" ale nie na syczenie!
Miejsce święte, lub... szuć jakiegoś "buga".
Masz mozliwość rozdzielenia układów, choćby jakim zaworem?
Problem ciekawy do wścieku...
Warto by poznać rozwiązanie tego problemu.
Kasy w tym nie ma ale wiedzę się gromadzi.
:lol:

Adam M.

O tym warto napisać , Adam miałeś rację ,ciągłe syczenie z odpowietrzników to wodór , nie myślałem ze tego tyle może być , w instalacji nie ma aluminium . https://www.youtube.com/watch?v=e3tr4uPkQC4

rjarek
04-11-2019, 18:07
Najbardziej ekonomicznie i największa sprawność jest gdy pompa ładuje bezpośrednio w podłogę.

No tak ale jeśli sa grzejniki w starym domu to bez sensu robić podłogówki . Mam tylko grzejniki i COP z pompy ciepła na poziomie 4,3 , nie gorzej nić podłogówki . Chyba warto mieć święty spokój z kotłami :)

adam_mk
04-11-2019, 18:25
O tym warto napisać , Adam miałeś rację ,ciągłe syczenie z odpowietrzników to wodór , nie myślałem ze tego tyle może być , w instalacji nie ma aluminium . https://www.youtube.com/watch?v=e3tr4uPkQC4

Zmiana dyszy w kuchence gazowej i z przyłacza można zrezygnować!
Cholera... Skąd się tam tyle tego robi?
Znaczy...
GDZIE masz te ogniwa? (Co pierwsze padnie?)
Pogoogluj za inhibitorem.
Dolej jaką bańkę do układu i zatrzymaj proces generacji wodoru.
I tak raz do roku przed sezonem grzewczym...

Ładnie się pali...
Cholera... To CO miało być a nie biogazownia...

Adam M.

adam_mk
04-11-2019, 18:31
Nie "szczeka" bo bardzo nasycone parą wodną, która jest świetnym antydetonatorem...
Świetny przykład dla tych co szukają wiadomości o HHO do autka.

Adam M.

rjarek
04-11-2019, 18:58
Już mam namiar na inhibitor , trochę pójdzie , mam 3 tony wody w układzie

adam_mk
04-11-2019, 19:41
Woda to nic, ale...
Alu, mosiądz, miedz, nierdzewkę i rdzewkę - też! :lol:
I do tego - nie wiesz gdzie!
No, w układzie... ale...
:lol:
Trza będzie z tym zyć. Dobrze, ze diabeł już znany.
Nie jest tak grożny jak nieznany.

Adam M.

rjarek
04-11-2019, 19:47
Popisałem na facebook , ciekawe rady dostałem . Problem zaczął się po podłączeniu PC a wymiennik nie jest połączony przewodem wyrównawczym , a do reszty połączony jest rurami pp . Pierwsze to wszystko połączę przewodem wyrównawczym . wyrównać potencjały , faktycznie jak potencjały równe to i nie ma z czego się wodór produkować

adam_mk
04-11-2019, 20:04
powieliło...
A.M.

adam_mk
04-11-2019, 20:10
PC masz "na izolacji"?
To może sporo wyjaśniać.
Ale...
Elektrokorozję przeniesiesz "na zewnątrz".
Połącz co bardziej masywne elementy.

Problem ciekawy bardzo.
Woltomierz jaki masz?
Zanim połaczysz kabel wyrównawczy zmierz napięcie pomiędzy korpusem PC a buforem.
(no, bo ja ciekawski jestem a Ty pewnie też)

Adam M.

rjarek
04-11-2019, 20:54
Dora myśl , zmierzę

rjarek
04-11-2019, 21:10
Zmierzyłem , jest różnica między wymiennikiem a całą instalacja 0,03 V , ale dziwne bo wymiennik jest lutowany do sprężarki a sprężarka ma przewód ochronny połączony do całej instalacji elektrycznej , a może nie , trzeba sprawdzić fabrykę :)

adam_mk
04-11-2019, 21:35
Mało...
Miernik do du... ?
Szereg elektrochemiczny metali widziałeś?
Coraz bardziej wygląda mi to na "miejsce swiete".
Czegoś OCZYWISTEGO nie dostrzegamy tu. Jeszcze...
Mierz wszystko z wszystkim.
Coś się odkryje.

Adam M.

rjarek
04-11-2019, 22:13
cała instalacja poza przyłączem pc jest albo miedziana , albo stalowa , , coś jeszcze pomyśle , ale inhibitor zaleję ,nie mam czasu za bardzo rozkminiać

adam_mk
05-11-2019, 08:28
Ja to rozumiem.
Jednak zalanie inhibitora to leczenie objawów a nie przyczyn.
To jak z chorobą przewlekłą - ciągle tylko życie na prochach...

Adam M.

kotan88
05-11-2019, 13:23
Witam. Widze ze temat macie juz obadany przez kilka lat. ( sodzac po waszych postach juz kilka lat temu ) chodzi o to ze szykuje mi sie przebudowa instalacji i bedzie zakladany kominrk z plaszczem do tego bufor. Jak to jest z naczybiami przeponpwymi do buforow?? Czy sa wyliczane tak jak dla zwyklych ukladow czy moze inaczej ( gdzies czytalem ze z racji oz woda w buforze nie jest wychladzana tal batdzo to jest inny przeliczbik. Do swojego uklafy musle nad 1000 albo 1500l i do tego wychodzi mi.naczynie kolo 300l. Chcialem dopytac xzy to ma sens.

Tomasz Mi
05-11-2019, 16:46
Jakiej mocy będzie Twój kominek? Jeżeli poponiżej 20 kw to 1000l wystarczy. Więcej na jednym załadunku kominka nie zagrzejesz. A jak będziesz grzał jednocześnie dom i bufor to na 2 zaladunki pewnie wystarczy. Naczynie 100l przy 1000l buforze powinno wystarczyć, ale warto sprawdzać zalecenia producenta naczyń. Zastanów się czy nie lepiej będzie Ci zrobić instalacji w układzie otwartym. No i czy kominek jest Ci do życia koniecznie potrzebny.

kotan88
05-11-2019, 16:51
Kominek ma.miec 18kw a do plaszcza 14. Myslalem nad wiekszym buforem bo bedzie on rowniez z wezownica do grzania CWU. Kominek to bardzo fajna sprawa i moze bie jest niezbedny ale mam dostep do drewna za darmo a na chwile obecna od 3 lat pale w kominku otwartym ( zadnej szyby ani nic i nie jest to dla m ie porblem. A komibek jest taki od dawna. 3 lata temu kupilem ten dom ) dla twgo chcialem go zmienic na cos z plaszczem aby wykorzystac go maksymalnie jak to mozliwe.

adam_mk
05-11-2019, 17:35
Znacznie bezpieczniejszy jest układ otwarty.
Obojetnie - otwarty czy zamknięty to przyjmując, ze układ pracuje od prawie zagotowania do zupełnego wychłodzenia (ok 20stC) naczynie wzbiorcze powinno mieć 6% pojemności zładu (nie-bufora!).
Chcesz mieć tam CWU więc zadbasz aby zwykle było nie mniej jak te 45stC.
Mozesz przyjąć pojemność naczynia rzdu 4-5% zładu.
Policz wielkość z ilości litrów w układzie.

Adam M.

sebadg
05-11-2019, 17:38
Wystarczy zamknąć jeden zawór, jeżeli bufor ma ochotę wycładzać się przez kocioł.

Adam M.

Dzień Dobry Adam
Potrzebuję się z Tobą skontaktować
Sebastian
795461173

rjarek
06-11-2019, 20:30
Mam nadzieję sprawa wodoru zamknięta , inhibitor zalany . Nie mam czasu na nic , dlatego zalałem inhibitor , to jak leczenie środkami przeciw bólowymi , w mojej sytuacji najprostsza sprawa .

Tomasz Mi
07-11-2019, 07:13
Ostatnia próba palenia w buforze grube drewno 10 kg i węgiel 4 kg ale na spodzie drewno a na górze węgiel. Wynik 71% sprawności.
Chyba tak będę teraz palił. Bez bufora na spód dawałem węgiel, wiadomo, żeby jak najdłużej trzymać żar w kotle, ale lepiej dać go na górę, wówczas nawet przy grubym drewnie można uzyskać przyzwoitą sprawność.

I podsumowanie:
Nominalna sprawność kotła wg producenta 76%
1. Zasyp 100% węgla 22MJ sprawność 77%
2. Zasyp na dół drewno grube 71% na górę węgiel 29% sprawność 71% (gdyby drewno było cieńsze pewnie sprawność byłaby większa)
3. Zasyp na dół węgiel 29% na górę drewno cienkie 71% sprawność 70%
4. Zasyp 100% drewno grube, sprawność 62%
5. Zasyp 100% drewno bardzo cienkie, sprawność 58%

kotan88
07-11-2019, 15:20
Dzieki za porde. Teraz mam jeszcze dwa pytania. Piwrwsze to co naczybia przeponowe mozna laczyc?? Np. Potrzebuje minimum 80l naczybie przeponowe. Mozna kupic 100 a czy mpzna bylo by polaczyc dwa 40l? Jesli tak to jak to laczyc?? Dwa naczybia na jednej grupie bezpieczenstwa czy jedna grupa na jedno naczynie?? A moze nie wolno laczyc?? Drugie pytanie pewbie nie do tego tematu ale sa jakies programy do wyliczania petli podlogowki w senisie jak porozkladac rury jakie odstepy i zeby od razu wyliczylo ilosc wody ktora bedzie sie tam zbajdowac??

adam_mk
08-11-2019, 06:56
Stawiasz tyle naczyń ile potrzeba na tej samej rurce układu i działają jak suma pojemności.

Są programy do projektowania podłogówki, płytek drukowanych i rakiet. Do wszystkiego.
Masz komplet danych do wprowadzenia i czas na naukę takiego programu?
Chcesz mieć PROJEKT to go zleć. Są ludzie co z tego żyją.
Albo...
Zrób podłogówkę tak, aby termostat naścienny otwierał i zamykał głowiczki na rozdzielaczu.
Wtedy masz dość szerokie pole regulacji nawet jak nieoptymalnie rurki rozłożysz.

Adam M.

Chris Zielonka
08-11-2019, 07:35
Nominalna sprawność kotła wg producenta 76%
1. Zasyp 100% węgla 22MJ sprawność 77%
4. Zasyp 100% drewno grube, sprawność 62%



W tej sytuacji jeżeli drewno nie jest za darmo to sens ekonomiczny mizerny.
Tak sobie to pobieżnie podliczyłem i wychodzi że jedna kilowatogodzina z węgla Marcel za 940zł tona przy sprawności 77 proc kosztuje 15 groszy a z drewna za 150 zł mp (600kg) przy sprawności 62 procent 25 groszy.
Potwierdza się co już pisałem że posiadacz bufora powinien korzystać z najmocniejszego paliwa jeżeli za nie płaci.
Różnica w cenie pomiędzy węglem 29Mj a np 22 jest jakieś 10 proc a ilość energii uzyskanej około 30.
Niestety u nas sprzedawcy powoli odchodzą od bardzo kalorycznych węgli ponieważ większość kupujących kupuje najtańszy.
Z drugiej strony ciekawe że producent podał sprawność kotła na 76 a udało się więcej - te wyniki chyba trochę zawyżone wychodzą ale pokazują że jest spora różnica w sprawności kotła zależnie od użytego paliwa.
Szacun dla producenta ze nie podał jak inni sprawności kotła na 85 co jest dziś powszechne ale raczej mało realne w praktyce.
Co nie zmienia faktu że jak znajdę MPMa na ulicy to starannie zapakuję i przy pomocy znajomego speca spod Olkusza i karkówki duszonej w rondlu :) zamontuję.
Mój zasypowiec to GS i każdy dolniak będzie lepszy ale MPM mnie się bardzo podoba. Czy sa jakies inne lepsze ?

Tomasz Mi
08-11-2019, 14:05
Niestety u nas sprzedawcy powoli odchodzą od bardzo kalorycznych węgli ponieważ większość kupujących kupuje najtańszy.
Z drugiej strony ciekawe że producent podał sprawność kotła na 76 a udało się więcej - te wyniki chyba trochę zawyżone wychodzą ale pokazują że jest spora różnica w sprawności kotła zależnie od użytego paliwa.


Mam na świadectwie od sprzedawcy węgla minimum 22 MJ, wiec może mieć więcej. Jako główne paliwo producent podał węgiel. Chyba na drewnie tych 76 % nie dam rady uzyskać. wg. mnie przy spaniu drewna górny wymiennik jest za mały i sporo ciepła idzie w komin.

spinkamidi
10-11-2019, 18:14
Serdecznie witam forumowiczów.
Na forum trafiłam jescze gdy wątki zamykały sie w nieco ponad 300 stronach, które przeczytaliśmy z męzem w całości i które przekonały nas w pójście w strone takiej właśnie instalacji, Troche czasu minęło i w końcu sie udało … wybudowaliśmy domek, kupiliśmy bufor (gotowy) I dodatkowo posiadamy dodatkowy zbiornik.
W tym momencie prosiłabym o pomoc użytkownika, który posiada podpięte 2 bufory i podpowiedziałby jak podłączyć i efektywnie wysterować taki układ.
Na ta chwile posiadamy :
- bufor 700l z 2 wężownicami ( w tym weżownicą CWU) + mozliwością przyłączenia grzałki (fotowoltanike planujemy na wiosne)
- zbiornik 1200 l ( bez wężownic ) z możliwością dowolnego wyspawania przyłączy
- piec na paliwo stałe.

Prosiłabym o sprawdzony pomysł/realizację w jaki sposób połączyć ze sobą 2 zbiorniki aby w okresach grzewczych piecem grzać wode w obu zbiornikach I dobrze to wykorzystać.
W lato grzałka miałaby ogrzewać wode tylko w mniejszym zbiorniku (z wezownica CWU). Wiekszy zbiornik miałby być niewykorzystywany.

Bardzo prosze o pomoc, ponieważ zima tuż tuż …

PS Chetnie posłucham rady na temat w temacie sposobu wyspawania dodatkowego zbiornika (chyba, że wystarcza kroćce i ukierunkowanie strumienia czy może warto zrobić bardziej skomplikowaną konstrukcje).

adam_mk
10-11-2019, 21:24
Kiedyś popełniłem taki wątek...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie

Zdaje się, ze obrazki szlag trafił.
Chyba coś gdzieś jeszcze zostało to poszukam.
Albo nabazgram.

Adam M.

szaryb
11-11-2019, 11:15
Mówią, że nie ma głupich pytań..
1. Mam wkręcony odpowietrznik w wyjście na środku (GW6/4) wypukłej dennicy górnej. Szybko, szybko, czas/ekipa gonił , został się ten odpowietrznik w "środku" - w 15cm warstwie waty od góry, myślę trudno, powietrze przecież wyleci sobie, wilgoć odparuje. Ale po przeczytaniu dobrej uwagi o tym aby gorącą wodę brać z najwyższej rurki ( poziome wyjścia 6/4 mam w gotowcu wspawane ze 20-30 cm niżej ), i chcę jednak tam wkręcić rurkę z 1" i wyjść w poziomie przed bufor/ocieplenie. I pytanie: Czy ten odpowietrznik koniecznie montować bezpośrednio na trójniku nad otworem bufora (sufit b.blisko, prawie brak miejsca) czy to w praktyce nie ma znaczenia jeżeli zamontuję go już na końcu poziomej rurki podprowadzającej na przód - przed ocieplenie?

2. Remont domu nadal w proszku. On nie chce fugować zanim nie odpalę podłogówki, ale wykonanie naczynia wzbiorczego na nieużytkowym strychu to będzie jeszcze "trochę roboty". Pomyślałem o zalaniu bufora (1500) tylko częściowo - połowę(?) i na szybko odpalenie takiego układu na tydzień/dwa, tylko .. hmm , co właściwie będzie się działo z parowaniem? Co prawda w sumie wystarczy mi ze 40*C w nim. Powstanie lustro wody, odpowietrznik zakręcać jakim zaworem? - tak, pamiętam, bomby nie chcę zrobić - rura od wzbiorczego będzie do przelewu dana, i z.bezp. też. korozja błyskawiczna (woda zalana z wodociągu)? To chyba głupi pomysł, ale czas i pogoda mnie poganiają.

Tomasz Mi
11-11-2019, 14:16
1. Pobieramy wodę z najwyższego punktu buforu, ale z boku nie ze środka. Pobierając ze środka zakłócamy ruch wirowy wody w buforze. Jeżeli zatrzymamy przepływ wody w instalacji to ruch wirowy w buforze też się zatrzyma i najcieplejsza woda będzie na samej gorze na środku wypukłego dekla. Trzeba rozróżnić dwie sytuacje: statyczna - woda w bezruchu (teoretyczna, bo w buforze podłączonym do instalacji zawsze jakiś ruch wody występuje) i dynamiczna woda w ruchu (tylko taki stan nas interesuje)
2. Teoretycznie można coś takiego zbudować, ale bufor musiałby być w najwyższym punkcie instalacji no i otwarty na górze. Wszystkie wyjścia z bufora zalane wodą. Tylko czy to ma sens praktyczny. Szybciej zbudujesz naczynie wzbiorcze niż taki układ.

Tomasz Mi
11-11-2019, 14:49
spinkamidi - Jeżeli bufor ma dolną wężownicę to lepiej zastosować solary do grzania wody niż fotwoltaike i grzałki (chyba, że fotowoltaika ma zasilać także wasz dom w prąd i na na dwa systemy nie ma miejsca)
Połączyć można bufory albo szeregowo albo równolegle. Ale jeżeli są to dwa skrajne różne bufory to chyba lepiej połączyć je szeregowo.

adam_mk
11-11-2019, 18:12
Mówią, że nie ma głupich pytań..
1. Mam wkręcony odpowietrznik w wyjście na środku (GW6/4) wypukłej dennicy górnej. Szybko, szybko, czas/ekipa gonił , został się ten odpowietrznik w "środku" - w 15cm warstwie waty od góry, myślę trudno, powietrze przecież wyleci sobie, wilgoć odparuje. Ale po przeczytaniu dobrej uwagi o tym aby gorącą wodę brać z najwyższej rurki ( poziome wyjścia 6/4 mam w gotowcu wspawane ze 20-30 cm niżej ), i chcę jednak tam wkręcić rurkę z 1" i wyjść w poziomie przed bufor/ocieplenie. I pytanie: Czy ten odpowietrznik koniecznie montować bezpośrednio na trójniku nad otworem bufora (sufit b.blisko, prawie brak miejsca) czy to w praktyce nie ma znaczenia jeżeli zamontuję go już na końcu poziomej rurki podprowadzającej na przód - przed ocieplenie?

2. Remont domu nadal w proszku. On nie chce fugować zanim nie odpalę podłogówki, ale wykonanie naczynia wzbiorczego na nieużytkowym strychu to będzie jeszcze "trochę roboty". Pomyślałem o zalaniu bufora (1500) tylko częściowo - połowę(?) i na szybko odpalenie takiego układu na tydzień/dwa, tylko .. hmm , co właściwie będzie się działo z parowaniem? Co prawda w sumie wystarczy mi ze 40*C w nim. Powstanie lustro wody, odpowietrznik zakręcać jakim zaworem? - tak, pamiętam, bomby nie chcę zrobić - rura od wzbiorczego będzie do przelewu dana, i z.bezp. też. korozja błyskawiczna (woda zalana z wodociągu)? To chyba głupi pomysł, ale czas i pogoda mnie poganiają.

Wyprowadz przed ocieplenie i nie przejmuj się.
Odpowietrzysz. Uważaj, bo poleci najcieplejsza woda. :)

Bufora na szybko tlen Ci nie zje ale brudną wodę zrobi migiem.
Coś się gdzieś poosadza...
Można, jak MUSISZ, byle nie na stałe.

Adam M.

romano78
11-11-2019, 22:18
Temat na czasie wczoraj dostałem od inwestorki takie zdjecia mokry sufit chyba przez odpowietrznik tyle pary się wydostalo albo puszcza wodę muszę chyba zrobić ten sam zabieg odpowietrznik na zewnątrz jednak 1000l można zagotować mimo ze rury 5/4 cala i chodzi też na grawitacji.

rjarek
11-11-2019, 23:14
Odpowietrzniki automatyczne często się zawieszają , nie wolno ich zabudowywać . Mam kilka u siebie w instalacji , różnych firm . wszystkie co jakiś czas puszczają .

szaryb
12-11-2019, 00:07
1. Pobieramy wodę z najwyższego punktu buforu, ale z boku nie ze środka. [ciach] U mnie nie ma to raczej znaczenia, co prawda bufor ("Austria") ma wspawane "okrągłe blaszki" od środka na króćcach, ale skierowane są w pionowych kierunkach, nawet zastanawiam się jak je wyłamać od zewnątrz - bo mi one nie pasują.

innyinwestor
12-11-2019, 08:11
Dzieki za porde. Teraz mam jeszcze dwa pytania. Piwrwsze to co naczybia przeponowe mozna laczyc?? Np. Potrzebuje minimum 80l naczybie przeponowe. Mozna kupic 100 a czy mpzna bylo by polaczyc dwa 40l? Jesli tak to jak to laczyc?? Dwa naczybia na jednej grupie bezpieczenstwa czy jedna grupa na jedno naczynie?? A moze nie wolno laczyc?? Drugie pytanie pewbie nie do tego tematu ale sa jakies programy do wyliczania petli podlogowki w senisie jak porozkladac rury jakie odstepy i zeby od razu wyliczylo ilosc wody ktora bedzie sie tam zbajdowac??
Tak jak Adam.m napisał. Naczynia wstawiasz na powrocie ile potrzeba i gdzie masz miejsce. Poco grupy bezpieczeństwa!? W układzie ma być zawór bezpieczeństwa i manometr nie musi być na grupie ma być po prostu.

Co do podlogowego to podejrzewam że chcesz sam popełnić. bez programu mozna zrobić jednak może wyjść trochę przewymiarowana mocą. Jednak to nie grzech jeśli dobrze zrobiona.
Główna zasada to przede wszystkim pętla max 100m z dojsciem. Kolejna to tam gdzie chłodne strefy (okna,drzwi) trzeba zagęścić 2-3 pary czyli 4-6 lini czyli 2-3 razy zasilenie 2-3x powrót . rozstawy rur max 10cm między sobą. To da ci pewność że będzie chodzić promieniując ciepło a nie przez konwencję.
Rozłożenie rur żeby doprowadzić do pomieszczeń to zależy od inwencji twórczej .

spinkamidi
12-11-2019, 18:56
Kiedyś popełniłem taki wątek...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie

Zdaje się, ze obrazki szlag trafił.
Chyba coś gdzieś jeszcze zostało to poszukam.
Albo nabazgram.

Adam M.

Piękne dzieki Adam - zabieramy sie za studniowanie wątku :)

spinkamidi
12-11-2019, 19:04
Piękne dzieki Adam - zabieramy sie za studniowanie wątku :)


Faktycznie brak juz schematów.
Wielka prośba Adamie o pomoc.
Może potrzebujesz miejsca na serwerze ? Mogę użyczyć miejsca na swoim.

adam_mk
12-11-2019, 20:04
Wątek leciwy.
Kiedyś było tu tak, ze wklejało się linki do jakiegoś hosta.
Były darmowe i miały trwać wieczność.
Podobno w internecie nic nie ginie... A tu sporo jakieś żaby zjadły (imageshack).
:lol:
Teraz wkleja się obrazki tutaj i nic nie ginie, chyba że z całym forum.

Bufory jak segmenty żeliwiaka - układ harfy. I tak jak optymalnie zasilany zeliwiak - wlot wylot po skosie,
Nabazgrać?

Adam M.

adam_mk
12-11-2019, 20:13
Coś znalazłem z jakiejś starej realizacji.

436948

436949

436950

Adam M.

spinkamidi
12-11-2019, 21:14
Faktycznie proste jak konstrukcja cepa.
Zastanawiam sie tylko rozłoży sie ładowanie buforów. Domyślam się, że będą sie ładowały jednocześnie i ciepła woda będzie równo sie rozprowadzała po 2 buforach ?
Jeśli tak skuteczność zamiany ciepła na CWU będzie niższa (ponieważ ciepła woda będzie musiała mieć odpowieni poziom w 2 buforach)
Popraw mnie jeśli sie myle (co jest wielce prawdopodobne :) .
Zależałoby nam na tym, żeby najpierw ładowany był bufor z wężownicą a póżniej drugi.
W buforze z wężownicą chcemy zamontować grzałke na fotowoltanikę (która po ogrzaniu jednego bufora będzie sie automatycznie wyłaczała - prąd pójdzie na sprzedaż). Ale to temat na wiosne.

Adamzk
12-11-2019, 22:02
436951 Dwa bufory spięte w pięciu miejscach wyjściami 6/4 a w dennicach górnych 1 cal zasilanie z kotła po skosie, bufory bez wężownic.

adam_mk
13-11-2019, 06:48
"Zależałoby nam na tym, żeby najpierw ładowany był bufor z wężownicą a póżniej drugi."

Rozumiem.
Potrafisz uzasadnić CZEMU Ci na tym zależy?
Wyobraź sobie, że to jest tylko JEDEN bufor (bo tak ten układ pracuje).
Czemu chcesz aby ciepły był tylko po np. lewej stronie?
Ale skoro chcesz...
Postaw jeden w piwnicy a drugi na parterze. Zepnij je szeregowo a nie równolegle.
Będzie tak jak chcesz, ale zadziała nieco gorzej.

Adam M.

spinkamidi
13-11-2019, 07:54
"Zależałoby nam na tym, żeby najpierw ładowany był bufor z wężownicą a póżniej drugi."
Rozumiem.
Potrafisz uzasadnić CZEMU Ci na tym zależy?


Wynika to 2 przyczyn :
- Wężownica w jednym zbiorniku - jeśli zład to dajmy na to 30 cm to musze zapewnić taką ilość ciepłej wody w obu zbiornikach.
- Chce dogrzewać bufor grzałką elektryczna (fotowoltanika) - z powyższej przyczyny będe musiał ogrzac wiekszą ilość wody żeby mieć minimalny stan na CWU.

W sumie tą drugą opcję mogę uzyskać stosując zawory na spięciu buforów.
Niestety opcjapodłączenia szeregowego nie wchodzi w gre.
Kurcze - może coś żle myśle.


Bufor, ktory posiadam to Vitocell 333 / 353 . Jedno WE I WY. Może dodatkowo do wymiany miedzy buforami wykorzystać wężownice solarna ?

Drugi zbiornik nie ma wyjść - do dowolnego wyspawania.

436956

kotan88
13-11-2019, 13:19
Tak jak Adam.m napisał. Naczynia wstawiasz na powrocie ile potrzeba i gdzie masz miejsce. Poco grupy bezpieczeństwa!? W układzie ma być zawór bezpieczeństwa i manometr nie musi być na grupie ma być po prostu.
.

Dzieki czyli naczynie moge wpiac bezposrednio do bufora gdzies na dole ( najchlodniejsza woda ) a gdzies od gory np. Zawor bezpieczenstwa moze z manometrem obok i bedzie ok? Co do podlogowki to tak chcial bym zrobic sam bo mieszkam w anglii i tutaj albo elektryczne a jak wodne to tylko meandra bez zadnego wyliczenia po prostu klada jak rura leci i koniec. Wydaje mi sie ze meandra nie jest najlepszym rozwiazaniem chociaz z drugiej strony w ukladzie powinna byc mniej wiecwj ppdpbna temperatura cieczy.

Dziekuke za to doradzenie z zageszczeniem w strefach przyokiennych i drzwiach.

Tomasz Mi
13-11-2019, 14:53
Wynika to 2 przyczyn :
- Wężownica w jednym zbiorniku - jeśli zład to dajmy na to 30 cm to musze zapewnić taką ilość ciepłej wody w obu zbiornikach.
- Chce dogrzewać bufor grzałką elektryczna (fotowoltanika) - z powyższej przyczyny będe musiał ogrzac wiekszą ilość wody żeby mieć minimalny stan na CWU.

436956

Możesz to połączyć tak:
436966

innyinwestor
13-11-2019, 20:54
Dzieki czyli naczynie moge wpiac bezposrednio do bufora gdzies na dole ( najchlodniejsza woda ) a gdzies od gory np. Zawor bezpieczenstwa moze z manometrem obok i bedzie ok? Co do podlogowki to tak chcial bym zrobic sam bo mieszkam w anglii i tutaj albo elektryczne a jak wodne to tylko meandra bez zadnego wyliczenia po prostu klada jak rura leci i koniec. Wydaje mi sie ze meandra nie jest najlepszym rozwiazaniem chociaz z drugiej strony w ukladzie powinna byc mniej wiecwj ppdpbna temperatura cieczy.

Dziekuke za to doradzenie z zageszczeniem w strefach przyokiennych i drzwiach.

Zawór bezpieczeństwa może być na dole. Ciśnienia są takie same gora dół.

Proponuję klasycznego ślimaka bardziej równomiernie grzeje. Polecam w wylewce zatopić termonetr pomiędzy rurą zasilenia i powrotu potem można sterowanie podpiąć dokładniejsze.
Jeszcze pamiętaj że jak rury w poprzek dylatacji wylewki idą to w peszel plastikowy daj wystarczy 15-20cm w osi dylatacji.

Zapomiałem dopisać.
Wystarczy ci termomanometr na przykład za kotłem.
Ja mam 2 jeden na zasileniu za piecem a drugi na powrocie z ukladu autorstwa Adama.M i dalem tylko zawór 2.5bar na powrocie i gdzie miałem wygodnie naczynie przeponowe (przy 300litrach miejsce też ważne) . zestaw termomanometr zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe to pełna grupa bezpieczeństwa nie ważne że rozczłonkowana. Polecam zerknąć na gotowe zestawy pompowo mieszkające fajne ocieplone zgrabne kompaktowe. Dobrze przeplanuj podmieszanie czy na stałe czy sterowane!!

QJaw
14-11-2019, 01:44
Witam szanownych forumowiczów. Udało mi się przeczytać ten wątek, zajęło mi to z przerwami prawie 2 lata. Jestem obecnie w trakcie budowy swojego bufora. Zbiornik stalowy z hydroforowni o pojemności ok 2200 l. W środku są już wezownice do CWU (2x25m Cu18) oraz wezownica solarna (2x20m Cu15). Próbowałem już na boku lutowania ag45 lufy stalowej z ksztaltką mosiężna i pięknie to wychodzi mimo iż mam palnik na sam propan. Bufor będzie zasilany głównie kotłem stałopalnym oraz kotłem gazowym w przypadku gdy nie będzie mnie w domu. Składam wszystkie klocki po kolei i zaniepokoiły mnie zawory termostatyczne jakie posiadam A mianowicie esbe vta 322, które mają kvs 1,6. Mam 2 szt chciałem je zastosować do CWU oraz do obiegu ogrzewania domu w którym znajduje się 15 grzejników oraz ogrzewanie podłogowe które posiada już własny zawór mieszajacy. Czy te zawory nie będą jednak za małe do tych zastosowań?

innyinwestor
14-11-2019, 08:04
zaniepokoiły mnie zawory termostatyczne jakie posiadam A mianowicie esbe vta 322, które mają kvs 1,6. Mam 2 szt chciałem je zastosować do CWU oraz do obiegu ogrzewania domu w którym znajduje się 15 grzejników oraz ogrzewanie podłogowe które posiada już własny zawór mieszajacy. Czy te zawory nie będą jednak za małe do tych zastosowań?

A nie powinieneś czasem założyć normalnego sterowanego zaworu 3d z silownikiem ,na wyjściu z bufora, ustawić powiedzmy 45stopni i on już się sam doreguluje w zależności od wody w buforze.
Taka woda wystarczy na grzejniki, a jak nie to podniesiesz.

U mnie siedzi zawór 3D z siłownikiem który ma kvs 10 metrów sześciennych na godzinę na calowym przyłączu i wszystko działa prawidłowo za zaworem jest pompa i 16 m przesyłu do budynku rura preizolowana dopiero w budynku jest sprzęgło i rozejście na poszczególne pompy do 60 stopni sprawdzałem wszystko z zaworem i z przesyłem na budynek działa prawidłowo wyżej nie miałem potrzeby sprawdzać ale powinno bez problemu dać sobie radę

spinkamidi
16-11-2019, 07:59
Możesz to połączyć tak:
436966

adam_mk czy moge CIe prosic o opinie ?
Mam obawy, że przy wyłączonej podłogówce takie rozwiązanie bedzie nieoptymalne (przy ladowaniu z pieca prawy zbiornik bedzie kumulował cieplo i pransportował wode do lewego tylko przy działającym piecu).

Alternatywnym rozwiazaniem jest chyba podlaczenie jak nizej czyli podlaczenie obu zboornikow ponizej złogu zbiornika z wezownica I ladowanie ukladu z lewej strony.
Prosze o opinie :)

437049

adam_mk
16-11-2019, 09:00
Wieczorem opiszę co i jak. Muszę skończyć taką małą robotę na wyjeździe.
Pierwszy rysunek pokazuje mało optymalny układ.

Adam M.

kulibob
16-11-2019, 09:13
Ma dwa pytania odnośnie grzałki w rurzze.
1.Czy coś stoi nna przeszkodzie aby zrobić to na połączeniach skręcanych bez spawania
2. Czy można ładowac podłogę bez żadnych zaworów 3d po prostu przepływowo przez czas taniej taryf.
20ton betonu ok 1500mb pexy grzałka 3kW. to nie powinno podnieść temperatury betonu o więcej niż 5*C ale jednak są "straty" do budynku i gruntu więc mniej

adam_mk
16-11-2019, 13:56
Wszystko można, bo to Twoje jest!

Można skręcić, bo powyżej 100stC nie będzie.
Nawet nie powinno być blisko 50stC.
Termostat przylepić na wylot rury z grzałką i ustawić co potrzebne.
Przekroczy to grzałka się wyłaczy.
Pompa obiegowa CO na ,max (III bieg).
Pompa CO wyłaczana termostatem naściennym.
Całość wpięta przez zegar programowany ze stycznikiem.
No i masz elektryczny, prosty, kocioł CO z automatyką.

Adam M.

kulibob
16-11-2019, 16:01
A zwykłe grzałki z wbudowanym termostatem nadadzą się jako zabezpiecznie "przegrzania rury? ustawione powiedzmy na 45*.
Sterowanie ma być pogodowe ale to nieważne skręce to na sterowniku czasowym, zasilacz do ledów, termostat w1209, i SSRy z radiatorem.

adam_mk
16-11-2019, 19:44
Boszsze...
Skręć na czym chcesz!
TO TWOJE JEST!
Niczyjej akceptacji nie potrzebujaesz!
WIERZYSZ tym termostatom przy grzałce? - STOSUJ!
Pogodowe?
Po co? Ale jak kto się uprze - mozna nawet wedlug pływów w Pernambuco.

Sprzętu jest w ... (nie napiszę)
Weź jaki masz lub jaki lubisz i zrób co Ci potrzebne!
Ma DZIAŁAĆ a nie - wyglądać!
Takie jest MOJE zdanie.

Zmontuj, uruchom, zobacz jak jest i... ciesz się lub poprawiaj!

Adam M.

QJaw
16-11-2019, 21:07
A nie powinieneś czasem założyć normalnego sterowanego zaworu 3d z silownikiem ,na wyjściu z bufora, ustawić powiedzmy 45stopni

U mnie siedzi zawór 3D z siłownikiem który ma kvs 10 metrów sześciennych

Dokładnie chodzi mi o zawór termostatyczny 3d który będzie regulować temperaturę i właśnie to kvs mnie martwi bo mój ma tylko 1,6. Jak to ocenić czy to będzie wystarczająco?

innyinwestor
16-11-2019, 21:18
Dokładnie chodzi mi o zawór termostatyczny 3d który będzie regulować temperaturę i właśnie to kvs mnie martwi bo mój ma tylko 1,6. Jak to ocenić czy to będzie wystarczająco?

Ja jestem praktykiem bez wykasztalcenia kierunkowego. Kvs można policzyć. Są kalkulatory. Z tego co pamiętam to raczej 1.6 za małe będzie na bank na całą chałupe.

mtdeusz
17-11-2019, 15:51
Witam.Chce zamontować do swojego kotła DS bufor i mam kilka pytań.
Czy plastikowa kwadratowa beczka po 100zł/Olx nada się na bufor z Andrzeju to je$&ie?
Jak stalowy to czy blacha 1mm wystarczy?
Nie musi to być typowy bufor może działać na takiej zasadzie, że będzie zabierał nadmiar szwung z kotła.
Jak to podłączyć by działało na grawitacji?

innyinwestor
17-11-2019, 16:29
Witam.Chce zamontować do swojego kotła DS bufor i mam kilka pytań.
Czy plastikowa kwadratowa beczka po 100zł/Olx nada się na bufor z Andrzeju to je$&ie?
Jak stalowy to czy blacha 1mm wystarczy?
Nie musi to być typowy bufor może działać na takiej zasadzie, że będzie zabierał nadmiar szwung z kotła.
Jak to podłączyć by działało na grawitacji?

Przed zadaniem pytania lekarze zalecają lekturę wątku minimum od połowy ;)
Wszystko już zostało napisane!!

adam_mk
17-11-2019, 17:30
Nie polecam plastiku na bufor.
Mięknie i zmienia kształt.

Adam M.

mtdeusz
17-11-2019, 18:06
Czyli mówisz, że piwnice zaleje?

adam_mk
17-11-2019, 18:22
Najpierw z beczki 1m wysokości zrobi się torus wysokości 30cm.
Padną przyłacza, bo sztywne, i masz potop.

Widziałem roztwarzanie kwachu stężonego na elektrolit do aku w plastikowej beczce.
Siadła do podłogi a wszyscy dali nogę i zza węgła patrzyli co będzie...
:lol:
Ostygła i "wstała".
Ale nie musiała...

Adam M.

adam_mk
17-11-2019, 18:24
Nie cuduj!
Mikroskopem orzechy rozbijasz też?

Adam M.

mtdeusz
17-11-2019, 18:31
To beczka z blachy 1mm uspawam?

innyinwestor
17-11-2019, 19:57
Szukaj gotowca !! Zrobienie zbiornika wymaga obeznania z prawami fizyki. Dennice stożkowe albo sferyczne nie są łatwe do wykonania.
Zbiorniki hydroforowe i kompresorowe są idealne na bufor

mtdeusz
17-11-2019, 20:01
Gotowiec drogi instalacja otwarta grawitacyjna tam jest tylko ciśnienie hydrostatyczne.
Zwykła beczka albo kwadrat bym chciał zrobić.

adam_mk
17-11-2019, 20:37
Zrób kwadrat a potem opisz co poszło "nie tak".
Parcie sobie policz, to otrzeźwiejesz.

Dom wysokości 10m od piwnic po strych = 1 at ciśnienia statycznego.
To jest?
1kG na 1cm powierzchni.
Ścanka "kwadrata" powiedzmy 1m x 2 m.
JEDNA!!!
To jest 2m2 czyli 200 x 100 cm = 20 000 cm2
SIŁY NAPIERAJACE NA TAKĄ ŚCIANKĘ TO 20 TON !!!
1mm ścanki to wytrzyma?
:lol:

Se żarcisz chyba...

Adam M.

mtdeusz
17-11-2019, 20:40
Masz błąd w obliczeniach nie 10metry tylko 2.6metra(tylko parter).

Chris Zielonka
17-11-2019, 20:46
Bardzo tanio da się kupić zbiorniki po oleju opałowym ponad 3000l . Jakby zastosować wymiennik ciepła to przy odpowiednim zasterowaniu przepływów pewnie dałoby się spokojnie nadmiary ciepła z kotła DS po zaspokojeniu potrzeb domu zostawiać w tym zbiorniku i potem je odbierać jak kocioł wygaśnie.
Może to jest plan na bufor dla Tadeusza ?
P. S
6 ton zamiast 20 to i tak sporo ale oczywiście można zbiornik zrobić ze stali 0,5 - kwestia ile szprych wspawasz w ściankę dla jej usztywnienia.

mtdeusz
17-11-2019, 20:47
Ni hu Hua nie wejdzie do piwnicy.

innyinwestor
17-11-2019, 21:56
Ni hu Hua nie wejdzie do piwnicy.jaki masz otwór największy do piwnicy i jaka wysokość pomieszczeń

mtdeusz
18-11-2019, 08:38
Z 2metry pewnie będzie w piwnicy.
Największy otwór zwykłe drzwi, chyba, żeby postawić w garażu za ścianą.

Tomasz Mi
18-11-2019, 15:04
Jeżeli sam robisz to użyj materiałów nie gorszych niż używają producenci. Każdy producent oszczędza na materiale, jeśli jest taka techniczna możliwość. Ale jeżeli szukasz oszczędności poszukaj na rynku wtórnym, coś używanego. W buforze masz wrzątek, rozszczelnienie grozi śmiertelnym poparzeniem.
Jeżeli nie możesz postawić go w kotłowni można ostatecznie nawet na zewnątrz, ale musisz zainwestować w dodatkową izolację.

mtdeusz
18-11-2019, 15:42
To są beczki na OLX tylko nie h@$a nie ma jak postawić ich do pionu.
https://www.olx.pl/oferta/beczka-metalowa-stalowa-ocynkowana-pojemnik-800-l-CID757-IDAre7d.html#d8c37a8a0d
https://www.olx.pl/oferta/beczka-ocynkowana-1000-litrow-CID757-IDxCrJu.html#d8c37a8a0d

Chris Zielonka
18-11-2019, 15:47
chyba, żeby postawić w garażu za ścianą.

Słuszny kierunek -wygodniejszy zapewne dostęp do pracy i szansa na porządną izolację.

mtdeusz
18-11-2019, 15:51
Porządna izolacja nie musi być.Będzie cieplej w piwnicy.

adam_mk
18-11-2019, 18:25
To są beczki na OLX tylko nie h@$a nie ma jak postawić ich do pionu.
https://www.olx.pl/oferta/beczka-metalowa-stalowa-ocynkowana-pojemnik-800-l-CID757-IDAre7d.html#d8c37a8a0d
https://www.olx.pl/oferta/beczka-ocynkowana-1000-litrow-CID757-IDxCrJu.html#d8c37a8a0d

PRZEGINASZ!!!
Wydaj 1500zł a nie 150 to postawisz do pionu i wejdzie przez drzwi.
W dodatku - będzie TANIO!

Adam M.

mtdeusz
18-11-2019, 18:33
To też przejdzie przez drzwi.
Tanio to jest za 110.
https://m.olx.pl/oferta/beczka-na-wode-ocynkowana-650-litrow-CID628-IDzXx7g.html

Chris Zielonka
18-11-2019, 19:22
Porządna izolacja nie musi być.Będzie cieplej w piwnicy.

Jeśli celem jest grzanie garażu to jak najbardziej polecam -kilka metrów kwadratowych grzejnika i kilkadziesiąt kilowatogodzin tam schowane stopią śnieg na dwa metry od garażu. Da się spokojnie tulipany hodować.

adam_mk
18-11-2019, 21:07
To też przejdzie przez drzwi.
Tanio to jest za 110.
https://m.olx.pl/oferta/beczka-na-wode-ocynkowana-650-litrow-CID628-IDzXx7g.html

O rachunku ciągnionym słyszałeś?
Dopisz likwidację potopu 1000 litrów. Policz koszt. dodaj 110 i wychodzi zwykle dość sporo.

Ocynk z gównolitu...
Jak piszą - beczka na wodę.
Nie piszą - NA ZIMNĄ, OTWARTY, POZIOMY.
W ogródku postaw i deszczówką napełniaj do podlewania trawnika i grządek.
Ty coś budujesz czy jaja se robisz?
NIE SCHODZI SIĘ poniżej pewnego minimum soliności i wytrzymałości jak ma służyć dłuzej niż godzinę.

Adam M.

mtdeusz
18-11-2019, 21:33
Mam taką beczkę 2000 litrów na przyczepce i pełna z wodą nię pękła.
Odrazu potop ile ta beczka ma ścianki 3mn?

Chris Zielonka
18-11-2019, 22:14
Nagrzej toto do 100 C sto razy i ostudź do 20. Ten śmieszny szewek jakim łapia tą blachę zafunduje Ci zmywanie podłóg za wszystkie czasy.
Też odnoszę wrażenie że raczej prowokujesz niż poważnie coś chcesz zbudować.

Bogusław_58
19-11-2019, 08:04
mtedeusz ma upór ale nie trzeba mu przeszkadzać. Po jakimś czasie załapuje jak "dyslektyk tekst" i będzie miał wyniki :)
Może wiec mtdeusz zrobić na początek zbiornik z torebki foliowej z marketu, a już na koniec dojdzie do zbiornika JAK TRZEBA :)

mtdeusz
19-11-2019, 08:27
Tutaj pisze, że się nada.
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

KUBAS777
19-11-2019, 10:22
Zbiornik po starym hydroforze jeśli jest w dobrym stanie się nada, ale nie te które wysyłasz bo jak sam piszesz nie da się ich postawić do pionu i na pewno nie maja 3 mm ścianki.. Idea buforu ciepła jest taka że ma być rozwarstwienie a więc musi stać w pionie ten zbiornik. Mimo to życzę szczęścia przy próbach bo widzę ze decyzja już została podjęta. :)

mtdeusz
19-11-2019, 11:07
Zbiornik hydrofobowy to by się znalazł ale to mała pojemność tylko 200 litry.

adam_mk
19-11-2019, 19:11
To weź ciśnieniowy powietrzny.
Są do 10, 30 i więcej m3
Ze ścianką 6-8-10mm

A jak nam nie wierzysz, że głupoty planujesz - zrób z foliowego worka na gruz.
Tańszy jak te co pokazujesz.

Można szkłem dupę utrzeć, ale opatrunki sporo kosztują!

Adam M.