PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73

adam_mk
19-11-2019, 19:17
Tutaj pisze, że się nada.
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

Czytaj ze zrozumieniem tekstu!
Tam piszą, ze artykół jest inspirowany TYM wątkiem!!!
:lol:
A ja nie zalecam stosowania beczki na wodę ze scianką 0,6mm ocynk...

Adam M.

Bogusław_58
19-11-2019, 20:12
He, he :)

mtdeusz
19-11-2019, 21:13
Mam beczkę 15m3 za stodołą tylko trochę za duża do kotłowni.

adam_mk
19-11-2019, 21:45
Bajki...
Kotłownię masz za małą!
:lol:

Adam M.

gran torino
22-11-2019, 00:47
witam.zaczynam przygodę z buforem ciepła .przebrnąłem przez połowę strom forum.większość odnosnikow i przekierowań nie istnieje.potrzebuję info na temat rozmieszczenia kroćcy wewnątrz bufora prostokątnego (takiego jak zrobił szwedii,pod jakim kątem i jakiej długosci ,zeby był zapewniony ruch wirowy i czy taki stojący prostokąt z płaskim dnem(całość blacha 5mm)moze działać w układzie zamkniętym.

gran torino
22-11-2019, 18:11
witam,chyba wszyscy specjaliści już do anglezji wyjechali,i nie ma kto udzielić informacji,pewnie też już jest to tak nudne,że Panowie macie już powyzej uszu udzielania odpowiedzi

adam_mk
22-11-2019, 21:57
Nie wyjechałem, ale...
To już 100 razy bło w tym watku.
Ileż jeszcze można?
A ile TRZEBA?!!!

Adam M.

gran torino
22-11-2019, 22:58
no coż moze 101, a tak na poważnie forum zacząłem czytać od 1 strony ale tak jak napisałem nie przebrrnąłem przez całość,niestety z tych pierwszych lat to nestety nie ma zadnych schematow i rysunkow,praktycznie wszystkie odnosniki to strony nieistniejące(a jak to ktoś myślę ,że mądry powiedział 1 zdjęcie warte 1000 słow),jezeli byłbyś w stanie P.Adamie okreslić gdzie szukać (pomiedzy ktorymi stronami ) to poszukam ,z gory dzięki.pozdrawiam
Sławek

Bogusław_58
23-11-2019, 07:52
Ktoś życzliwy zrobił chyba SKRÓT i podawał link.
Sorry, że nie pamiętam nicku.

gran torino
23-11-2019, 10:15
ok..dzieki.doszukałem się ,że płaskie dno to tylko w otwartych systemach,także tylko rozmieszczenie tych kroćcy zasilająco -odpływowych i będzie ok.pozdro

gran torino
24-11-2019, 01:02
witam.juz niedziela od dobrych kilku godzin dalej czytam forum,ale niestety oprócz bólu oczu nie udało mi się nic znaleźć do mojego zapytania,gdzieś w okolicy 500 strony zdjęcia które P.Adam dołożył( dot.termostatu mann)są,a wcześniej nic wszystkie strony,, death,,.gdyby szanowny Pan Adam dorzucił rysunek rozmieszczenia przyłączy i kroććy to było by naprawdę super,.wiele osob ,które korzystają z tego forum piszę zrobiłem to ,zrobiłem tamto według rysunku P.Adama tylko,że 1 post został założony 2006r i( powtarzam się) brak tych schematów.

adam_mk
24-11-2019, 11:11
Jest miejsce, gdzie rysunki są.
Artykuł inspirowany tym wątkiem.
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/
Bodaj Andstach zebrał co ważniejsze aspekty z wielu rozważań.
Trochę dyskutowaliśmy szczegóły zanim zrobił kompendium.
Korzystał też z tego, czego tu już nie ma, bo poznikało.

Swego czasu także Bajcik wykonał dobrą robotę budując "domkopedię" gdzie zebrał sporo wiedzy, ale jak widzę - też znikło.
A podobno w internecie nic nie ginie...

Adam M,

gran torino
24-11-2019, 11:36
witam.P.Adanie ten artykuł czyste powietrze to juz dawno przeczytałem.rownież inne artykuły dot.buforów.w okrągłych rozmieszczenie kroćcy wchodząco-wychodzących 100st,oraz grafiki,natomiast o prostokątnych nie znalazłem nic..chyba będę musiał zrezygnować z tej obcji,chociaz blachy już mam,a niestety nie mam gdzie zwalcować blach,zeby zrobić rurę.pozdro

gran torino
24-11-2019, 11:44
witam.P.Adanie ten artykuł czyste powietrze to juz dawno przeczytałem.rownież inne artykuły dot.buforów.w okrągłych rozmieszczenie kroćcy wchodząco-wychodzących 100st,oraz grafiki,natomiast o prostokątnych nie znalazłem nic..chyba będę musiał zrezygnować z tej obcji,chociaz blachy już mam,a niestety nie mam gdzie zwalcować blach,zeby zrobić rurę.pozdro

gran torino
24-11-2019, 11:48
coś się popieprzyło 2x to samo dodało

adam_mk
24-11-2019, 14:19
Nie rysunki, ale coś znalazłem!
Popełniłem kiedyś taki bufor...
437446

437447

437448

437449

437450

Może to pomoże...
Jakby co niejasne było to pytaj!
Zasady te same co w okrągłym tylko umiejscowienie wyprowadzeń ODWROTNIE i fajki też "do siebie".

Przeszyj go po wstawieniu wężownicy a przed wspawaniem dekli dość gęsto jakimiś prętami/stężeniami na wylot i dobrze je obspawaj!
W obu kierunkach.

Ten już ładnych kilka lat działa bardzo dobrze.


Adam M.

mtdeusz
24-11-2019, 18:23
Wężownica musi być koniecznie w buforze?

vvvv
24-11-2019, 18:38
Wężownica musi być koniecznie w buforze?

Pewnie że nie. "Owiń" nią od zewnątrz ten buforek. :lol2:

spinkamidi
24-11-2019, 19:10
Adam_mk

Wielka prośba żebyś rzucił okiem na schemat i rysunek gotowego bufora (chodzi po połączenie obu buforów)
Mamy tez 3 pytania :
- czy laddomoat może być zastąpiony przez zawór trójdrożny (przepraszam jeśli jest ono głupie)
- czy zbiornik bez weżownicy spawać jak najprościej czy np kierunkować strumień ( L przy przyłączu ) , ewentualnie rady co do wyspawania kroćców.
- jakiś pomysł na wykorzystanie węzownicy solarnej ? Nie planujemy solarów. (np podłączenie pieca bezpośrednio)


437472

437473

Będziemy wdzieczni za wszelkie wskazówki, ponieważ chcemy wyrobić się jeszcze w tym roku.

mtdeusz
24-11-2019, 19:38
Pewnie że nie. "Owiń" nią od zewnątrz ten buforek. :lol2:

A nie może być bez wężownicy?

vvvv
24-11-2019, 19:46
A nie może być bez wężownicy?

Może być, ale to zależy jak leży.
Jak nie masz jeszcze bufora to stawiaj go jak najszybciej. Różnica dość spora. Sam się przekonasz.

mtdeusz
24-11-2019, 19:50
Może być, ale to zależy jak leży.
Jak nie masz jeszcze bufora to stawiaj go jak najszybciej. Różnica dość spora. Sam się przekonasz.

Nie mam blachy bo ktoś tu mieli (Adam) że 1mm to Andrzeju to je&nie.
Beczka za 160 zł też mu nie pasuje.

vvvv
24-11-2019, 20:11
Nie mam blachy bo ktoś tu mieli (Adam) że 1mm to Andrzeju to je&nie.
Beczka za 160 zł też mu nie pasuje.

To może kup jakiś używany w dobrym stanie i właduj tam wężownicę do CWU i będzie git. W lecie grzała w tanim prądzie i kuźwa panie hameryka. Widziałem kiedyś coś na olx, bo teraz ludzie sprzedają fajne rzeczy, Może takie rozwiązanie.

mtdeusz
24-11-2019, 20:14
To dawaj za 160zł.
To po co w tą wężownica jak mogę w lecie grzać prądem CWU grzałką w bojlerz ?????????

vvvv
24-11-2019, 20:25
To dawaj za 160zł.
To po co w tą wężownica jak mogę w lecie grzać prądem CWU grzałką w bojlerz ?????????

Ja nie ma. Poszukaj se.
Jak Ci wystarczy boilerek i zmieścisz się w tani prądzie to pewnie, że może być bez. W zimie też boiler z grzałą?

mtdeusz
24-11-2019, 20:28
W zimie kotłem, przecież bojler mam podłączony do kotła.
Tania taryfa w lecie a na co komu to potrzebne mały pobór CWU jest.
Ewentualnie można wepchać wężownice i najarać raz na tydzień w leci ale to....
Nie wiem nawet co wpisać by to znaleść.

vvvv
24-11-2019, 20:55
W zimie kotłem, przecież bojler mam podłączony do kotła.
Tania taryfa w lecie a na co komu to potrzebne mały pobór CWU jest.
Ewentualnie można wepchać wężownice i najarać raz na tydzień w leci ale to....
Nie wiem nawet co wpisać by to znaleść.

No jak mało CWU to pewnie. Zależy co komu potrzeba. Mi dużo CWU potrzeba.
W lecie to głupota "palić na ciepłą wodę". :yes:

vvvv
24-11-2019, 21:05
Pół opony i cały bufor na tydzień CWU zagrzany :lol2::lol2::lol2::lol2:

NO fakt o tym nie pomyślałem. :D

gran torino
24-11-2019, 21:50
do P.Adama ,zawsze mozna na P. liczyć,dzięki za fotki,gwoli scisłości patrząc na 2 zdjęcie od gory wejście -wyjscie i co dalej????patrząc w głąb.

Tomasz Mi
25-11-2019, 10:34
[QUOTE
- czy laddomoat może być zastąpiony przez zawór trójdrożny (przepraszam jeśli jest ono głupie)
- czy zbiornik bez weżownicy spawać jak najprościej czy np kierunkować strumień ( L przy przyłączu ) , ewentualnie rady co do wyspawania kroćców.
- jakiś pomysł na wykorzystanie węzownicy solarnej ? Nie planujemy solarów. (np podłączenie pieca bezpośrednio)
.[/QUOTE]

Tak, laddomat można zastąpić zestawem pompa + zwór 3D temperaturowy + zawór zwrotny klapkowy + zawór regulujący przepływ. Oszczędność kilkaset złotych i działa bardzo dobrze.
Co do kierowania strumienia w połączeniu między buforami to warto je zrobić, ale jeśli jest to technicznie trudne to bym odpuścił. Przepływ wody między buforami jest mniej gwałtowny niż na wejściach i wyjściach z bufora.
Ja też mam wężownicę solarną, której pozostaje niepodpięta. Używam jej do podgrzewania wody w basenie.

mtdeusz
25-11-2019, 20:49
Nada się na bufor czy ścianki za cienka???
437513

ciasteczka
26-11-2019, 12:47
Witajcie
Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Adama_mk mam bufor ciepła 1700 l, z miedzianą wężownicą do CWU 50mb. Pędzi to wszystko zestaw grzałek 3 x (3x1,4kW) zamontowanych w kotle wykonanym wg wskazówek wcześniej wymienionego już Pana :) Chciałbym zainstalować sterowanie całego układu.
I tu pojawia się pytanie. Jak to najlepiej zrobić?
Na chwilę obecną włącza i wyłącza zestaw grzałek programator czasowy i działa sobie tylko w G12. Jak mi podpowiedziano ;) fajnie by było, gdyby pojawiły również termostaty, aby nie przegrzać wszystkiego. Może niepotrzebnie, ale cieszyłbym się, gdybym wiedział jaka temperatura jest w buforze na poszczególnych poziomach. Niestety, pomimo ogromnego zapału do robienia wszystkiego samemu, są rzeczy, których jeszcze nie robiłem, więc pytam Was o zdanie i proszę o ewentualną pomoc.
Pozdrawiam

Tomasz Mi
27-11-2019, 07:39
Twój bufor może zmagazynować ponad 120 KWh energii natomiast 3 grzałki 1,4 wyprodukują w ciągu doby max 100,8 KWh energii cieplnej. Jeżeli są włączone tylko w taniej taryfie i jest zapewniony stały odbiór ciepła to nie ma szans żeby sie przegrzały. Ale warto zastosować choćby zwykły termik, bo różne sytuacje sie zdarzają. Czy 4,2 KW mocy grzałek wystarczy Ci do ogrzania domu i cwu w taniej taryfie?

asolt
27-11-2019, 08:09
.... Ale warto zastosować choćby zwykły termik, bo różne sytuacje sie zdarzają. Czy 4,2 KW mocy grzałek wystarczy Ci do ogrzania domu i cwu w taniej taryfie?

Ne wystarczy, nie ma najmniejszych szans. Ja stosuje 3x4 kW i przy najwiekszych mrozach w zaleznosci od strat budynku i sposobu korzystania z cwu czasem jest na styk, a czasem brakuje na cwu i dlatego stosuje blokade zalaczania pompy obiegowej do czasu załączenia grzałek w II taryfie.

Mishungh
27-11-2019, 15:12
Pędzi to wszystko zestaw grzałek 3 x (3x1,4kW) zamontowanych w kotle wykonanym wg wskazówek wcześniej wymienionego już Pana.
To jes chyba wiecej mocy jak piszecie.
3 × (3×1,4)=3×4,2=12,6
Szkoła podstawowa.
A odnosnie przegrzania to nie zawsze grzslka pracuje jak jest zima....

Adamzk
27-11-2019, 21:56
Ciasteczka coś takiego można zrobić437576

gran torino
28-11-2019, 22:29
witam.P. Adamie ,gdzie w okolicach 2014r.przedstawił P.termostat z samochodu Mann.chciałem takie cos zamontować,ale naszły mnie wątpliwości,układ według P.opisu,pompa załaczana ma byc przy 60st.i czy to nie problem ,gdyż pompa tłoczy na małym obiegu,a termostat nie puszcza (otwarcie 80 st.) ,.

Bogusław_58
29-11-2019, 16:38
Już mam namiar na inhibitor , trochę pójdzie , mam 3 tony wody w układzie

Sporo wyjdzie kasy. Jaki wybrałeś ?
Też muszę wlać jakiś i nie wiem jaki wybrać. Na szczęście całość bardzo mała.

Bogusław_58
30-11-2019, 08:38
Mój zbiornik buforowy nie jest duży i wykonałem go tak, by naczynie w zbiorcze otwarte można było wpiąć z dołu lub z góry zbiornika. Wpiąłem z dołu a na górze dałem odpowietrznik.
No i dzięki temu wiem , że odpowietrznikiem można cyklicznie wypuścić gaz. Przy podpięciu naczynia od góry bym tego nie zauważył.
Teraz przerabiam dodając do układu funkcję grzania słońcem . Była okazja spuścić wodę do zbiornika zapasowego i zmierzyć pH. No i odczyn lekko kwaśny więc żre instalację.
Zbiornik z nierdzewki, wężownica miedziana, rury i płaszcz stalowe.
No i nie ma wyjścia - trzeba zakupić inhibitor, by odczyn zrobić 7-8 pH.
Ciekawy jestem czy WY posiadacze buforów pomierzyliście kontrolnie pH wody w swoich urządzeniach po kilku latach pracy ?
Który inhibitor jest dobry i jak zrolować jego cenę ?????????????????????????????????????.

ciasteczka
01-12-2019, 13:54
Ciasteczka coś takiego można zrobić437576

Właśnie, właśnie o czymś podobnym myślałem. Fajnie by było, gdyby te temperatury gdzieś się zapisywały, ale rozumiem, że jest to już troszkę wyższa szkoła jazdy.

Mron
01-12-2019, 19:41
Dzień Dobry, czy jest tu jktoś znający się na hydraulice? Nie chciałem robić nowego tematu Bo mam takie zapytanie dotyczy też bufora mianowicie jest kotłownia 7mkw w niej planuje piec Mpm 14kw i na drewnie tyle ma,(lub Mpm10 na drewnie 8kw) do tego zbiornik kombinowany np, 600l (stal kotłowa czarna) do CO w nim na górze 200l emaliowany do CWU (i od góry wyciągana anoda...)
Wysokośc pieca to 1m maksymalne rury do podłączenia go to 6/4 cala Zbiornik równiez ma 6/4 cala wysoki na 173cm
ZBIORNIK KOMBINOWANY LEMET 600L /200L BEZ WĘŻOWNICY
Pomieszczenia wysokie na 2.5m i trzeba by ogrzać za ścianą (80cm gróbą bo to słup i komin) pomieszczenie 34mkw, przyjełem tam że wystarczył by grzejnik 3kw typu żeliwny. (znalazłem takie żeberka miały by łącznie 22litry wody w sobie razem 3kw)
Czy wedłóg Państwa wiedzy móg by taki układ zadziałać na grawitacji bez żadnych pompek? a wszystko zmieścić na jednym poziomie czyli te 2.5m wysokości?

Bogusław_58
01-12-2019, 20:13
Co do grzania na grawitacji od tego zbiornika to bez problemów będzie chodzić przy zachowaniu dobrych spadków na rurach i przekroju rur zwiększającego się w kierunku zbiornika.
Jeden kaloryfer nawet duży na 34 m2 to słaby pomysł. Lepiej podzielić go na dwa lub trzy i rozmieścić po powierzchni jeśli to możliwe. Co do zbiornika cwu się nie wypowiadam, bo takiego nie "ćwiczyłem " .

animuss
01-12-2019, 20:17
Jeżeli to ma być kocioł zasypowy to musi mieć bufor zgodny z przepisami na 5 klasę wg normy PN-EN 303-5:2012.
DS 10 min. 500L
DS 14 min. 800L
Kocioł C.O. zasypowy 5 klasy zakupiony po 1 lipca 2018 r może być połączony wyłącznie z odpowiedniej wielkości buforem, dopiero do zbiornika buforowego można podpiąć centralne ogrzewanie lub inne urządzenia.
MPM najlepiej spala węgieł.

Mron
01-12-2019, 20:43
Był by to kaloryfer który głownie by promieniował jak kominek akumulacyjny, bufor planuje by nie być niewolnikiem pieca a raczej tylko raz na dobe palić, jeśli nie ten Mpm14 to jaki na drewno?(skoro teraz ta norma 5 to juz lepiej z taką polować, a lubuje się w paleniu drewnem) Czy ten bufor to musze jakoś wyżej ustawić z pół metra na jakims betonowym postumęcie czy to nie ma znaczenia? a kaloryfer może stać na podłodze? (nie ogarniam jeszcze wyobraźnią jak ta woda grawitacyjnie płynie;)
A chciał bym zrobić ta instalacje sam męślę że podołam ręcznie nagwintować te rury stalowe 6/4 cala musze tylko kupic takie lepsze nażynki jakieś przenośne imadełko i klucze hydrauliczne pakuły pasta. Nie chce brać majstra bo im zawsze się śpieszy a ja lubie dokładnie zrobioną robote...
Ma ktoś pomysł na jakiś prosty schemat, myślę że w obwodzie zamkniętym? by wszysko weszło do tej kotłowni, jedynie grzejnik w tym pokoju za ścianą kotłowni...
Podoba mi sie po prostu sam zamysł takiej instalacji bez pompki.

animuss
01-12-2019, 21:17
Jakiś zagazowujący np.

KOCIOŁ ATMOS DC 15 GS (https://kotly.com/pl/74-kociol-zgazujacy-drewno-atmos-dc-gs-z-wentylatorem.html)

Bogusław_58
02-12-2019, 07:15
Żeby dobrze kaloryfer grzał na grawitacji, to trzeba zrobić tak, by woda się szybko w nim wymieniała. Zapewniają to "słuszne" spadki poziomu rur. W praktyce rura powrotu z kaloryfera musi być wyżej od wysokości wpięcia tej rury do zbiornika.Czyli jeśli zbiornik byłby pusty a wlał byś wodę do kaloryfera , to powinna odpłynąć do zbiornika.
Rura z ciepłą woda idzie odwrotnie. Im większy spadek tym wydajniej będzie "obracać"a spowolnienie w pokrętle przed kaloryferem.

Chris Zielonka
02-12-2019, 07:41
Brakuje jakiegoś schematu dla układu pomieszczeń. Czy sa na tym samym poziomie czy jednak kotłownia jest niżej -a zdałoby się jak ma działać grawitacja.
Ona działa tak że co cięższe to niżej. Woda podgrzana robi się lżejsza to usiłuje być wyżej ale musi mieć jak się przedostać do grzejnika więc wlot do grzejnika musi być wyżej choć minimalnie niż wylot ciepłej wody z bufora. Układ grawitacyjny ma jeszcze tę wadę że nie da się zastosować regulacji temperatury dopływającej do grzejnika a istotą bufora jest jego wysoka temperatura. Bez zaworu termostatycznego trójdrogowego i pompki do grzejnika dopłynie to co w buforze akurat jest więc może nawet i 90C a bywa 100C . Taka temperatura jest po prostu niebezpieczna. Radziłbym więc bufor grzać grawitacyjnie a grzejnik - grzejniki (ja bym dał dwa ) układem pompowym.Co do MPM to kolega ma 14 KW pali w nim drewnem i ogrzewa dom ponad 120 m2. Jest bardzo zadowolony. Palił też węglem z marcela to mówił że po prostu poezja. Jeśli ustawiasz sie na samo drewno to Atmos jak najbardziej ok ale jesli chcesz mieć różnorodne paliwa to MPM bardziej.
On ma 5 klasę o ile wiem. Oczywiście jeśli da się wykonać układ grawitacyjny to warto by zrobić tak żeby działał albo grawitacyjny albo regulowany. Trochę to podniesie koszty ale jest super na wypadek wojny czy braku prądu.

QJaw
02-12-2019, 09:22
Cześć właśnie podłączyłem mój bufor do kotła i uruchomiłem wszystko. Bufor stoi obok kotła A tym samym poziomie i pięknie grzeje się grawitacyjne. Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki

Bogusław_58
02-12-2019, 09:35
Obiecał mi kolega wypytać laborantów w elektrociepłowni jak to z tym jest i jak się coś dowiem, to zrobię wpis.

Tomasz Mi
02-12-2019, 15:02
Czy wedłóg Państwa wiedzy móg by taki układ zadziałać na grawitacji bez żadnych pompek? a wszystko zmieścić na jednym poziomie czyli te 2.5m wysokości?

Na jednym poziomie i na grawitacji, słabo to widzę, chyba że kaloryfer umieścisz pod samym sufitem. Myślę podobnie jak Chris Zielonka, że połączenie kocioł bufor na grawitacji ok, ale z bufora na kaloryfery to przez zawór 3D i pompkę.
Przy jednym grzejniku za kilkaset złotych stawiasz kotłownię za 10 tyś. Chyba że drzewo masz za darmo to jeszcze rozumiem. Ale w innym przypadku przemyślałbym, czy w Twoim wypadku taki układ ma sens.

Adam1974
02-12-2019, 17:36
Mam bufor 750L który podlaczony jest do pieca na pelet Bawar Pellux 100/20kW
Maksymalna temperatura robocza pieca to 85C
Obecnie zgodnie z zaleceniami innych użytkowników tego kotla ,kociol jest tak ustawiony by ladowal bufor do 70C.Piec w tym czasie osiagnie 77C.
Wedlug innych użytkowników nieopłacalne jest grzanie-ladownie bufora powyżej 70C z uwagi ze pozniej nastepuje to wolniej i wiecej peletu idzie.
Rok temu miałem do bufora kociol zasypowy i ladowalem go do ponad 100C,bufor dłużej trzymal.Teraz laduje do wspomnianych 70C a rozpala się gdy gorna temperatura bufora spadnie do 50C
Jak wiadomo bufor najlepiej ladowac do maksymalnie wysokich temperatur.Czy zalecana przez innych uzytkownikow tego kotla temperatura 70C może być optymalna?

Mron
02-12-2019, 21:45
Cześć, Atmos (opisany jako zgazowujący jak by to było trudnym do uzyskania efektem w paleniu drewna heh z mojej wiedzy wynika że każde drewno wydaje gaz i to ten gaz się pali właśnie)jakoś mnie nie użeka bowiem ma zbyt dużo szamotu(zwiększający temp w paleniusko i to jest spoko bo chodzi nam o jak naj temp by spalanie było eko nawet z normą eko1 prz suchym drewnie i pełen dostęp tlenu) który popęka po 2-3 latach i z każdym rokiem bardziej, a ja lubie rzeczy które robi się po to by służyły długo a jak juz się popsują to w taki sposób że samemu dasz rade naprawić niż tylko wymieniać bo poroducent ma tylko takie części.
Mpm ma znacznie mniej tego szamotu w tym palniku mozna by coś z cegieł szamotowych wystrugać.
Dobry piec to był by taki co można by te szamoty wymieniać łatwo dostępnym produktem jak np. cegły szamotowe.
chyba że ktoś lubi wymieniać piec co 10 lat bo dla mnie i 20 to żaden wynik a może się okazać a raczej pewne że po takim czasie producent nie produkuje już takich swoich elementów szamotowych bo jest już norma euro 10 i tamten z euro5 to juz nie legalne i kto ma na wsi jeszcze to niech cicho siedzi.
W moim przypadku te całe pomieszczenie to piwnica z możliwością mieszkania, głownie ten piec to ma zadanie grzać wode cwu i jakoś dogrzać jak będzie potrzeba piwnice te 34mkw. Jedynie strop planuje od wewnątrz ocieplić 15cm wełny, a ściany żelbetowe gróbe 25cm obsypać ziemią to tez izolator ziemia a styropian dawać z ekologicznych względów po prostu nie chce. Więc ten obiekt to wielki akumulator ciepła może zrezygnowac z buforu i pokierować z pieca bezpośrednio do grzejnika? Tylko piec jakiś mniejszy tylko chyba nie ma mniejszych jak 8kw z tym całym euro 5? W tedy by był jedynie zbiornik CWU jakiś z 150l i bez pompki prędzej się to zmieści? bo mamy tylko 2,5m wysokości tyle ma pomieszczenie. No i w tedy był bym palaczem przez gróbe kilka godzin ale grzejnik nagrzał by tą piwnice odpowiednio przez ten czas, w piecu gasimy i ciekawe przez jaki czas by ta piwnica stygła jako akumulator
Doradzicie coś bo o instalacjach rurkowych mam małe doświadczenie, pozdrawiam

miwok
03-12-2019, 05:32
ciasteczka
Polecam taką rejestrację na Dallasach, wykres załączony post nr. #11731 Działa nienagannie od kilku lat.

Bogusław_58
03-12-2019, 06:08
Cześć,
Doradzicie coś bo o instalacjach rurkowych mam małe doświadczenie, pozdrawiam
Na depresję - melisa :)
Firma Atmos daje radę od 1936 i raczej pociągnie dalej. Każdą część idzie zamówić i łatwo wymienić.
Zbiornik buforowy nie musi stać w tym samym pomieszczeniu co piec. Wtedy będzie grzał piwnicę za pomocą "straty". Jeśli wypuści się od niego równocześnie jakiś kaloryfer, ogrzewanie będzie silne.

Tomasz Mi
03-12-2019, 14:34
Jak wiadomo bufor najlepiej ladowac do maksymalnie wysokich temperatur.Czy zalecana przez innych uzytkownikow tego kotla temperatura 70C może być optymalna?

Sam możesz to sprawdzić, jak będzie w Twojej instalacji. Zrób próbę ile zagrzejesz wody w buforze z jednego worka peletu przy temp. 70 a ile przy temp. 85.
Logiczne jest, że lepsza wydajność powinna być przy wyższej temperaturze, ale w kotle jakieś znaczenie mogą mieć ustawienia kotła - ilośc powietrza i ilość peletu a powierzchnia wymiennika.

Tomasz Mi
03-12-2019, 14:52
W moim przypadku te całe pomieszczenie to piwnica z możliwością mieszkania, głownie ten piec to ma zadanie grzać wode cwu i jakoś dogrzać jak będzie potrzeba piwnice te 34mkw. Jedynie strop planuje od wewnątrz ocieplić 15cm wełny, a ściany żelbetowe gróbe 25cm obsypać ziemią to tez izolator ziemia a styropian dawać z ekologicznych względów po prostu nie chce. Więc ten obiekt to wielki akumulator ciepła może zrezygnowac z buforu i pokierować z pieca bezpośrednio do grzejnika? Tylko piec jakiś mniejszy tylko chyba nie ma mniejszych jak 8kw z tym całym euro 5? W tedy by był jedynie zbiornik CWU jakiś z 150l i bez pompki prędzej się to zmieści? bo mamy tylko 2,5m wysokości tyle ma pomieszczenie. No i w tedy był bym palaczem przez gróbe kilka godzin ale grzejnik nagrzał by tą piwnice odpowiednio przez ten czas, w piecu gasimy i ciekawe przez jaki czas by ta piwnica stygła jako akumulator
Doradzicie coś bo o instalacjach rurkowych mam małe doświadczenie, pozdrawiam

Chyba musisz jeszcze przemyśleć sprawę ogrzewania, zanim władujesz w to kasę.
Powietrze jest jeszcze lepszym izolatorem niż ziemia.
Dzięki dobrej izolacji można zaoszczędzić najwięcej przy ogrzewaniu. Dla ekologii zrobisz najwięcej dobrego jak zadbasz o izolację.
Połączenie kotła 8Kw i odbiorników 2-4 Kw grzejnik + bojler to mega przewymiarowanie - nie tędy droga da rozwiązania problemu.

MatiC2
03-12-2019, 19:14
Dzień Dobry, czy jest tu jktoś znający się na hydraulice? Nie chciałem robić nowego tematu (...) a wszystko zmieścić na jednym poziomie czyli te 2.5m wysokości?
Witam kolegę.
Mam podobny pomysł z tym zestawem (odpowiednio większy bufor albo i dwa) lecz miałby grzać cały dom. I myślałem nad zbiornikiem takim samym zbiornikiem z tym że z jedną wężownicą wykorzystana do instalacji solarnej. Zawsze w lato CWU2 bez problemu A na jesieni jak ładne słońce to można by puścić na "grzejniki" ciepło z solarów. Myślę nad takim ogrzewaniem z powodu że jestem rolnikiem i mam łatwy dostęp do własnego opału.
Dom około 80m² z podpiwniczeniem pod całością, wszystko dopiero w planach bliskich bądź dalekich.

spinkamidi
03-12-2019, 21:33
Cześć
Ponawiam swoją prośbę o opinie na temat budowy okładu jak niżej.
Zastanawiam sie tez nad tym czy moznaby ładować na raz 2 bufory (w piecie wejscia i wyjscia przez trójnik pomiedzy 2 bufory) - czy to ma sens.
Prośba tez o zerkniecie na schemat gotowego bufora i pomoc w okreslenieu do ktorych krosców najlepiej zrobić podłączenia.
Pytanie czy drugi bufor spawac najprościej (dospawanie krośców) czy kombinować (np kierunkowanie strumienia)

437735

437736

adam_mk
04-12-2019, 09:07
Układ jest poprawny. Zadziała.
Jednocześnie można ładować i sto buforów :lol:
Jak ten baniak jest gotowy, sprawny to nie kombinować. Wpiąć jaki jest.
Jak dopiero jest tworzony - dać kolanka aby kierunkować strugi.
Tak jest prościej.

Adam M.

spinkamidi
04-12-2019, 12:30
Układ jest poprawny. Zadziała.
Jednocześnie można ładować i sto buforów :lol:
Jak ten baniak jest gotowy, sprawny to nie kombinować. Wpiąć jaki jest.
Jak dopiero jest tworzony - dać kolanka aby kierunkować strugi.
Tak jest prościej.

Adam M.

Gotowy jest 1 baniak - drugi bez wężownicy można wymodelować dowolnie.
Pytanko czy tylko wspawać kroćce czy kierunkować
Czy sensem jest w piecie wejscia i wyjscia przez trójnik pomiedzy 2 bufory - czy jak na schemacie do jednego ?

Z góry dziekuje :)

adam_mk
04-12-2019, 15:57
Lepiej jak na schemacie. Do jednego.
Można ukierunkować strugi, jak się da.
W rurce pomiędzy baniakami woda płynie raz w jedną raz w drugą stronę.
Wpięcie się tutaj jest mniej optymalne.

Adam M.

Bogusław_58
06-12-2019, 19:32
Cześć... Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki
Na razie tylko dwie nazwy:
1. Kotamina C
2. Hydramina OX
W beczkach po 125 l i dopóki laborantka nie wróci z urlopu, to na tym pozostanie :)

Ps
Znalazłem hydraminę OX w kanistrach po 30 l więc jest światełko w tunelu :)

ktl
06-12-2019, 21:23
Czy rura zasilająca grawitacyjnie bufor z kominka (8 kW) może być jednocześnie rurą bezpieczeństwa ? Czy lepiej rozdzielić ?
Czy przy kominku o takiej mocy lepiej dawać też rurę wzbiorczą (z powrotu) czy wystarczy sama RB ?

Czy takie coś będzie bezpieczne ? Na buforze jeszcze zawór bezpieczeństwa oczywiście.

437860

QJaw
08-12-2019, 11:21
Bogusław gdzie znalazłeś tę hydraminę?
Tu znalazłem coś o kotaminie c-o nie wiem czy to to samo, ale napisane jest że co 3 lata trzeba wymienić cały czynnik w ogrzewaniu więc nieciekawie.
http://ekochem.com/kotamina-c-o-centralne-ogrzewanie/

Ktl oczywiście że możesz tą rurę przedłużyć jako rurę bezpieczeństwa o ile ma słuszny przekrój i moim zdaniem najlepiej w stali. W przypadku dodatkowej rury wzbiorczej z dna woda płynąca do naczynia będzie chlodna, a nie gorąca.

Bogusław_58
08-12-2019, 12:30
Bogusław gdzie znalazłeś tę hydraminę?
Tu znalazłem coś o kotaminie c-o nie wiem czy to to samo, ale napisane jest że co 3 lata trzeba wymienić cały czynnik w ogrzewaniu więc nieciekawie.
http://ekochem.com/kotamina-c-o-centralne-ogrzewanie/
.
Firma co jej stronkę podałeś, pisze w innym materiale też o kotaminie c i kotaminie plus wiec cotamina c-o jest najprawdopodobniej jeszcze inna. Chyba , że to chwyt marketingowy z dodaniem "o"
Zejdzie mi jeszcze tydzień, dwa na ogarnięcie tematu z elektrociepłowni i wtedy dam wpis.
Dzięki przeróbce zorientowałem się, że trzeba mieć "na stanie" plastykowe zbiorniki i korek spustowy specjalny do płukania bufora :)

gran torino
10-12-2019, 18:39
witam.Panowie szlachta tego forum prosze i info. pytanie brzmi gdzie ma byc zamontowane naczynie wzbiorcze przeponowe na zasilaniu czy powrocie .solary ktore mam zamontowane na powrocie i naczynie do dołu,,a kocioł do montażu atmos fachman stwierdził ,że na zasilaniu zaraz nad kotłem i do gory .(do tego w trakcie dwa bufory po 750l),a z uwagi ze mieszkam w gorach i nad kotłownią niewielki styrszek do tego nieogrzewany naczynie bezcisnieniowe nie wchodzi w grę.dzieki za odpowiedz.pozdro

innyinwestor
10-12-2019, 19:53
witam.Panowie szlachta tego forum prosze i info. pytanie brzmi gdzie ma byc zamontowane naczynie wzbiorcze przeponowe na zasilaniu czy powrocie .solary ktore mam zamontowane na powrocie i naczynie do dołu,,a kocioł do montażu atmos fachman stwierdził ,że na zasilaniu zaraz nad kotłem i do gory .(do tego w trakcie dwa bufory po 750l),a z uwagi ze mieszkam w gorach i nad kotłownią niewielki styrszek do tego nieogrzewany naczynie bezcisnieniowe nie wchodzi w grę.dzieki za odpowiedz.pozdro

Gdziekolwiek na powrocie. Grup bezpieczeństwa nie montujemy na zasileniu. Nie zapomnij o zabezpieczeniu ciśnienia !!

Tomasz Mi
10-12-2019, 20:13
Generalnie jeżeli się da to na powrocie. Ale można też na zasilaniu ale trzeba dobrać takie naczynie, które może pracować w temp do 100 stopni i przed naczyniem warto zastosować pułapkę cieplną.

gran torino
10-12-2019, 21:01
pułapkę cieplną czyli???

Tomasz Mi
11-12-2019, 12:58
Pułapka cieplna to rura min 20 cm skierowana w dół a następnie min. 50 cm w poziomie. Wpisz w wyszukiwarkę to Ci się wyświetlą rożne schematy.
Warto stosować, aby chronić różne wrażliwe elementy instalacji (pompy, zawory 3D, naczynia itp.) przed ciągłym kontaktem z gorącą wodą.
Niektórzy myślą, że jak zamontują naczynie na powrocie to już po temacie. Tymczasem na powrocie często temperatura przekracza 60 stopni a jak przesadzimy z ilością opału i zagrzejemy cały bufor to może na powrocie pojawić się i ponad 90 stopni - szczególnie przy małych buforach. A niektóre naczynia maja na tabliczce max 60 stopni.

gran torino
11-12-2019, 21:12
Tomek dzięki.pozdro

Bogusław_58
12-12-2019, 19:01
Bogusław gdzie znalazłeś tę hydraminę?
Tu znalazłem coś o kotaminie c-o nie wiem czy to to samo, ale napisane jest że co 3 lata trzeba wymienić cały czynnik w ogrzewaniu więc nieciekawie...
Na wolnym rynku wymienionych środków nie ma a ciepłownie kupują do woli.
W ciepłowni uzupełnia się na bieżąco po analizie przez laboratorium. Nie ma mowy o zmianie całego czynnika.
Być może Ekochem w ten prosty sposób zapewniła sobie pracę dla firm córek. Telefonu na oficjalnej stronie nie odbierają i nie odpowiadają na mejle.
Jeśli jest miedź i stal(kocioł), to już mamy ogniwo elektryczne i kondensat będzie się tworzył. Wyjściem jest inhibitor w płynie lub fizyczny inhibitor czyli pulsator elektryczny, który ten prąd będzie eliminował. Niestety nie wiem czy są na rynku do małych instalacji.
Doczytałem , że trzeba pilnować poziomu inhibitora , ponieważ jak spadnie poniżej wskazywanej granicy, to NIEDOBRZE !
Cena tych na wolnym rynku od 0.5 - 2 zł / l i każdy producent wychwala ale nie daje pełnego opisu co się z tym dzieje na przestrzeni czasu.
Temat znany dla nielicznych i na razie na nikogo takiego nie natrafiłem. Nawet w ciepłowni postępują wg instrukcji więc nic więcej raczej się tam nie dowiemy.

adam_mk
13-12-2019, 07:57
"Temat znany dla nielicznych i na razie na nikogo takiego nie natrafiłem. Nawet w ciepłowni postępują wg instrukcji więc nic więcej raczej się tam nie dowiemy. "

Nieściśle...
Temat kładziony do łba w każdej średniej szkole, ale olewany, zapominany.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_galwaniczne

Jest do tego cała dobrze zrobiona matma, gdzie liczy się co potrzeba.
W większości wiedza niepotrzebna ogółowi.

Adam M.

Bogusław_58
13-12-2019, 08:05
Tak, temat ogniwa jest znany przynajmniej od czasów piramid. Nie chodzi jednak jak zaświecić żarówkę czy pokryć metal tani droższym, tylko jak powstrzymać zżeranie instalacji c.o.
Oczywiście porada, że trzeba wlać inhibitor to za mało by kogoś nazwać ZNAWCĄ TEMATU :)

adam_mk
13-12-2019, 08:20
A jaka to różnica?
Albo rozumie się znaczenie szeregu elektrochemicznego metali albo nie.
No i... warto by coś wiedzieć o wodzie. Mało kto coś o niej wie.

Adam M.

Bogusław_58
13-12-2019, 08:52
Więc powiem łopatologicznie:
Chodzi o charakterystykę dostępnych inhibitorów czyli nie tylko o nazwy i ceny ale jak działają na przestrzeni długiego czasu i jak się z nimi obchodzić poza tym, że "nie wąchać" :).

adam_mk
13-12-2019, 17:34
No, to tu trzeba by do jakiej ciepłowni i popytać.
TĘ wiedzę powinni mieć, nawet jak nie wiedzą - po co to wszystko i jak.

Adam M.

Bogusław_58
13-12-2019, 18:08
Kolega od dwóch tygodni stara się coś dowiedzieć w CIEPŁOWNI ale nie wiele od nich wyciągnął.
Jest tam dobrym fachowcem od awarii i remontów z ponad trzydziestoletnim stażem pracy.
Okazało się, że ci od inhibitorów postępują wg instrukcji a dalej BIAŁA PLAMA :)

adam_mk
13-12-2019, 20:46
Jest wyjście...
Technolog producenta tego inhibitora.
Bywa, że facet kumaty i asertywny. Pogada przez telefon.
(Raz spotkałem babkę-technologa. WSZYSTKO wiedziała..., ale to nie o inhibitorach. O epoksydach było)

Adam M.

Bogusław_58
13-12-2019, 21:59
Już pisałem w poście strona do tyłu, że nie odbierają telefonów ani nie odpisują na maila.
Dziś skontaktowałem się z doradca jakiegoś innego inhibitora i mu piszę ze instalacja ma wężownice miedzianą do cwu a on pyta jaki jest przepływ w tej wężownicy ?
Jest np inhibitor w sklepie z hydrauliką i chcą 150 zł za opakowanie 1l. Ten sam na Allegro 115 zł.
Temat nieznany i nie łatwo o osobę ogarniająca temat szerzej.

adam_mk
13-12-2019, 22:40
Nie śledziłem.
Wlazłem "w trakcie" tych inhibitorów...
W czym problem? Wodór Ci sie robi?
Gulgocze w pompkach?
Co sie dzieje?
Czy tylko "ciekawość naukowca"?

Przepływ istotny, zwłaszca w miedzi.
MOZE wypłukiwać jony, jak turbulentny i intensywny.
Dla zdrowia nie najlepiej, ale kto pija CWU?
No i kolanka (zwłaszca one) dziurawieją.
No, kolanka w ilnstalacji!

Adam M.

animuss
13-12-2019, 23:30
Jeśli jest miedź i stal(kocioł), to już mamy ogniwo elektryczne i kondensat będzie się tworzył. Wyjściem jest inhibitor w płynie lub fizyczny inhibitor czyli pulsator elektryczny, który ten prąd będzie eliminował. Niestety nie wiem czy są na rynku do małych instalacji.
Doczytałem , że trzeba pilnować poziomu inhibitora , ponieważ jak spadnie poniżej wskazywanej granicy, to NIEDOBRZE !

Zdaje się, że inhibitory korozji też powodują powstanie ogniwa galwanicznego.
Wypłukują resztki połączeń metali choć nieco skorodowanych to jednak mających el kontakt miedzy sobą i robią przerwę elektryczną między kształtkami.
Inhibitory powinno stosować się w układach o jednorodnym materiale rur i kształtek lub materiałach nie reagujących między sobą tak jak np. miedź i cynk, lub miedź i aluminium. miedź i czarna stal lub żeliwo też nie daje ogniwa, więc można w takim przypadku stosować inhibitory.
Masz też uziemioną instalację to jest potrzebne z wielu względów.
Miedź i ocynk w elektrolicie to jest ładne ogniwo.
Co tam pilnować, raz w roku sprawdzić testerem stężenie, jak jest trochę większe to nie ma problemu.

adam_mk
14-12-2019, 07:51
Mnie się wydaje,że raczej zachodzi tam (w instalacji z inhibitorem) rodzaj galwanizacji "bezprądowej", autokatalityczna reakcja.
W efekcie zanikają ogniwa i proces ustaje.
Coś w tym rodzaju...
https://www.youtube.com/watch?v=_xm36GU9NtE

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 08:06
Nie śledziłem.

Adam M.
Mój bufor wodny jest nieduży ale współpracuje z buforem z cegły, który go doładowuje póki jest ciepły.
Taka kombinacja przyszła mi do głowy z prostej przyczyny : nie było pod domem piwnicy a ja ogarniam zduństwo.
Zbiornik ma naczynie otwarte ale podłączone od dołu zbiornika. Na górze jest odpowietrznik. Dzięki temu wiem ze zbiera się cyklicznie "powietrze". Użyte materiały to: zbiornik nierdzewny, wężownica miedziana, rury i płaszcz stalowe a kolanka żeliwne.
Postanowiłem dołożyć wężownicę do Słoneczka,gdyż trafił się odpowiedni JAD ze złomu.Całą wodę spuściłem do zbiornika zastępczego i rozkręciłem poszczególne zespoły. No i okazało się że RUDEGO BŁOTKA to w zbiorniku jest trochę. Spuszczona woda wykazuje odczyn na poziomie 6.5 pH. Zbiornik na powrót został zalany tą samą wodą i uzupełnioną deszczówką, czyli jak pisze w książce :)
Potrzebny więc inhibitor do stali i miedzi gdyż inne metale nie były użyte.
Ciekawą rzeczą jest ze inhibitor CH-1 do stali z miedzią jest dwa razy droższy od CH-2, który ogarnia stal, aluminium i miedź.
Ale wróćmy do CIEPŁOWNI, bo używają tam kotaminy c, która jest do stali z miedzią. Tyle że enigma nad tym się unosi na razie.
Myślę, że warto UJAWNIĆ TEMAT :)

adam_mk
14-12-2019, 08:54
Rozumiem.

Może pomiedziować całość od środka?
Wkleiłem wyżej link do filmiku pokazującego jak to działa.
Można w jakim słoiku próbę zrobić wsadzając tam kawałek nierdzewki i zalewajac roztworem siarczanu miedzi.
Nierdzewka powinna się pomiedziować. Żeliwo i stal czarna też.

"Miedziowaniem chemicznym określa się proces nakładania powłok miedzianych z roztworu jej związków bez użycia zewnętrznego źródła prądu. Stosowana niekiedy nazwa „bezprądowe miedziowanie” nie jest ścisła. W przypadku osadzania miedzi z roztworów mamy do czynienia z „prądowym” osadzaniem, ponieważ redukcja miedzi z postaci związanej do postaci metalicznej zawsze odbywa się z udziałem prądu elektrycznego z tym, że niezbędne do redukcji ładunki elektryczne (elektrony) mogą być dostarczane z katody (miedziowanie galwaniczne), z innego metalu o bardziej elektroujemnym potencjale (miedziowanie przez wymianę) bądź z substancji redukującej organicznej lub nieorganicznej (miedziowanie przez redukcję). W przypadku miedziowania przez wymianę lub przez redukcję źródło ładunków elektrycznych znajduje się wewnątrz układu reagującego.
Powłoki miedzi chemicznej można osadzać na drodze wymiany, metodą kontaktową i przez redukcję chemiczną.
Miedziowanie przez wymianę
Miedziowanie przez wymianę stosuje się głównie do celów dekoracyjnych. Metoda ta opiera się na zjawisku, że metale mniej szlachetne (bardziej elektroujemne) wypierają z roztworu metale bardziej szlachetne (mniej elektroujemne). Tak więc przedmiot żelazny lub stalowy zanurzony do roztworu siarczanu miedziowego pokrywa się powłoką miedziana i pokrywanie to zachodzi tylko do momentu, gdy roztwór siarczanu miedziowego styka się z metalem pokrywanym. Osadzone w ten sposób powłoki są bardzo cienkie (0,02 – 0,2 µm), a ich struktura zależy od intensywności mieszania kąpieli.
Typowy skład kąpieli do miedziowania przez wymianę jest następujący:
Siarczan miedziowy CuSO4.5H2O 5-10 g/l
Kwas siarkowy H2SO4 (d=1,84) 5-10 g/l
Temperatura otoczenia
Czas 1-5 min
Mieszanie energiczne"

Tworzona powłoka jest bardzo szczelna jak ma 15 mikronów i więcej.
Wtedy woda nie ma kontaktu na styku stal-miedź i ogniwo zanika.
Całość od środka byłaby w miedzi. JEDYNIE w miedzi (na wszystkich powierzcniach).
Siarczan miedzi można w domu zrobić ale nie jest drogi.
Dużo by go nie potrzeba.
Pomiedziować i zapomnieć.

Adam M.

adam_mk
14-12-2019, 08:57
Posadziłeś baniak w hypokaustum?

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 09:24
Baniak grzeje tylko cwu i z racji braku izolacji grzeje stratą jeszcze mieszkanie.
Układ bufor wodny + bufor ceramiczny DAJE RADĘ (4 lata testowania)
Można oczywiście zbiornik powiększyć i dawać również na podłogówkę.
Pomysł z miedziowaniem wydaje się super. Ciekawe czy możliwy do zrealizowania np z jakiś przyczyn technicznych ?

adam_mk
14-12-2019, 11:20
Uważam, że w pełni możliwe.
Trzeba by zrobić "test słoikowy".
Potem baniak pomiedziować, dobrze przepłukać i powinno być dobrze.
Tlen zawarty w zimnej wodzie miedzi nie ruszy. Co najwyżej stworzy się na niej "skóra" z oksydacji.
Tak jak we wnętrzu rur miedzianych dedykowanych do CWU.

To błotko co się robiło to tlenek żelaza na niskim stopniu utlenienia.
Coś jeszcze...
Na miedzi kamień kotłowy nie osiada a na stali - tak.

Grzanie CWU przepływowo w wężownicy utopionej w baniaku?
Jeżeli tak, to może zostać w zładzie siarczan miedzi. Tylko pomoże.
Reszty kwasu po miedziowaniu zgasisz choćby sodą oczyszczaną.
Zładu nikt pić nie będzie.

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 11:52
Bardzo ciekawe tropy
Przydałby się zawodowy technolog metalurgii, który ma dostęp do badań.
Kamień kotłowy zmniejsza prześwit i spowalnia przekazywanie ciepła ale okazuje się, ze chroni przed rdzą.
Nierdzewka cięta tarczą ma powbijane miko kawałki innych metali i w tych miejscach korozja przyśpiesza.
Tyle na podstawie długoletnich badań :)

adam_mk
14-12-2019, 13:30
Ta wiedza jest też w sieci. Wystarczy pytać i czytać ze zrozumieniem.

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 13:52
Najwięcej j bajek przeczyłam właśnie w sieci, dlatego wolę jak to potwierdza ktoś z wykształceniem kierunkowym i w dodatku na funkcjonującym urządzeniu.
Pamiętam moje pierwsze próby kiedyś z pokryciem gwoździa miedzią korzystając z opisu jak to robić. :) NIC Z TEGO NIE WYSZŁO !
Dlatego do filmiku ze szklanką i miedziowaniem przez zanurzenie podchodzę z rezerwą. Wprawdzie się miedziuje ale czy ono będzie też bez wstępnego wytrawienia/oczyszczenia.
Jeśli tak, to czy da się zrobić poprawnie to w instalacji ?

adam_mk
14-12-2019, 16:46
Da się.
Jest kilka dobrych książeczek p. Sękowskiego.
Łopatą tłumaczy co i jak. Wielu się na nich wychowało.

Kup elektrolit w jakim sklepie motoryzacyjnym (5zł litr).
W aptece kup wodę utlenioną lub, jak masz gdzie - perhydrol.
Znajdź trochę jakiegoś drutu miedzianego lub kawałek rurki.
Zalej kwachem w jakim naczyniu szklanym i dodaj perhydrolu/wody utlenionej.
Nieco podgrzej aż reakcja wystartuje. Jak ruszy zdejmij z pogrzewania i odstaw obok.
Jest dość burzliwa to naczynie raczej wysokie wybierz.
Tu masz filmik...
https://www.youtube.com/watch?v=c-dVgmQHWU0

Stal strawia się rozcieńczonym kwachem solnym (powszechnie dostępny za około 15zł litr).
Kup flachę kwachu, wlej do deszczówki i zalej tym baniak.ędzie czysty jak dupa anioła i odtłuszczony.
Wtedy wykonaj miedziowanie.

Zrób sobie słoikowy eksperyment to nabierzesz zaufania do procesu.

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 17:40
Tak wierzę należycie, że dokładne opracowanie doprowadzi do wykonania zamierzenia jak trzeba.
Płaszcz wodny w słoiku nie da rady. Trzeba by dużą wannę a może nawet kilka wiec pewnie nierealne dla indywidualnego.

adam_mk
14-12-2019, 18:05
Ja rozumiałem, że Ty to od środka chcesz pomiedziować.
Baniak, jak rozumiem, masz w piecu.
Fakt! Do słoika razem z piecem nie wejdzie...
:lol:

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 18:17
Baniak wisi na ścianie, a płaszcz z pieca można wyjąć.
No ale i tak do słoja nie wejdzie :)

adam_mk
14-12-2019, 18:24
Obieg wydzielony na starej pompce od pralki nie da rady?

Adam M.

Bogusław_58
14-12-2019, 18:54
Przy tej konstrukcji odpuszczę na rzecz inhibitora, bo tak będzie najprościej.
Następną jednak warto wykonać inaczej i będzie analiza kilku rozwiązań do wyboru.

mtdeusz
15-12-2019, 21:14
Kto tu jest specem od instalacji?

adam_mk
16-12-2019, 06:36
Jakich instalacji?

Adam M.

mtdeusz
16-12-2019, 07:12
C.O.

adam_mk
16-12-2019, 20:59
Co potrzebne?

Adam M.

awaria09
17-12-2019, 18:31
Wężownica dodatkowa, pod lejek. P.Adamie proszę o ewentualne uwagi. Jaka powinna być średnica rury od lejka w górę, i czy mogła by być to rura np kanalizacyjna.438326

Bogusław_58
20-12-2019, 08:22
Cześć właśnie podłączyłem mój bufor do kotła i uruchomiłem wszystko. Bufor stoi obok kotła A tym samym poziomie i pięknie grzeje się grawitacyjne. Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki
Stan na dzień dzisiejszy jest taki, że nie udało mi się zdobyć charakterystyki inhibitorów stosowanych w domowych instalacjach c.o ani do tych w CIEPŁOWNIACH.
Obecnie w energetyce stosuje się Kotaminę Plus.
Łatwiej mi przyszło wejść w jej "posiadanie" niż kupić oficjalnie i dowiedzieć się co i jak :)
Taka sytuacja może wymusić przejście na system budowania c.o bez miedzi lub na samej miedzi + nierdzewka.

mac_612
20-12-2019, 09:59
Wężownica dodatkowa, pod lejek. P.Adamie proszę o ewentualne uwagi. Jaka powinna być średnica rury od lejka w górę, i czy mogła by być to rura np kanalizacyjna.438326

Ta rura tam potrzebna jak lodówka na Antarktydzie... Wystarczy sam lejek bez rury. W śladzie sam utworzy się komin konwencji.

adam_mk
20-12-2019, 15:50
Dziwny jakiś ten komin, chyba że literówka.
Konwekcji...
Fakt!
Można to uprośwcić do samego lejka a dużo gorzej nie będzie.

Adam M.

mac_612
20-12-2019, 16:46
Komin konwekcyjny, komin termiczny czy strumień konwekcyjny... Strużka ciepłej wody wznosząca się środkiem baniaka ku górze. Już o tym dyskutowaliśmy i dalej uważam, że pchanie na siłę tej rury do lejka więcej przeszkadza jak pomaga.

awaria09
20-12-2019, 19:07
Jednak bym się upierał co do komina. Struga ciepłej wody wznosząca się ku górze bez rury będzie chyba bardziej podatna na zakłócenia, co utrudni uwarstwienie zładu. Średnica ok 100mm będzie ok ?. Wydaje mi się im mniejsza tym lepiej żeby woda wolniej przepływała.

mac_612
20-12-2019, 20:07
Jakie zakłócenia? Po to te wszystkie luki, kolana, wysokości przyłączy, żeby tych zakłóceń nie było. Komin sprawia problemy, gdy u jego wylotu jest wyższa temperatura niż pod lejkiem. Powstaje zator. Były tu opisywane takie przypadki pomimo wykonanej w nim perforacji. Komin nie dość, że jest kompletnie nie potrzebny, to jeszcze stwarza problemy.

mac_612
20-12-2019, 20:13
Struga ciepłej wody spod lejka sama powędruje na odpowiednia wysokość - rura jej do niczego nie potrzebna.

Wydaje mi się im mniejsza tym lepiej żeby woda wolniej przepływała przy mniejszej średnicy, a przy tej samej mocy wzrośnie dT i wzrośnie prędkość przepływu.

Bogusław_58
20-12-2019, 20:30
Struga ciepłej wody spod lejka sama powędruje na odpowiednia wysokość - rura jej do niczego nie potrzebna.

Gaz(powietrze) lub para zachowa się podobnie.

awaria09
20-12-2019, 20:32
Czyli radzicie rurę(komin) olać zupełnie.

mac_612
20-12-2019, 20:37
Gaz(powietrze) lub para zachowa się podobnie.

Bo to przecież też płyny;)

Olać rurę - więcej przeszkadza jak pomaga.

awaria09
20-12-2019, 20:41
W sumie jakiś sens w tym jest. Woda cieplejsza jest lżejsza co przy ruchu wirowym sprawi że zimniejsza(cięższa) bezie bardziej wypychana na zewnątrz siłą odśrodkową a ciepła w środku powędruje ku górze nie mieszając się . Przynajmniej w teorii.

mac_612
20-12-2019, 20:47
I w praktyce, sprawdzałem kamerą termowizyjną.

awaria09
20-12-2019, 20:54
W sprawie wężownicy CWU. Będzie 2x25mb 18mm. Rozłożyć przeciwbieżnie zagęszczając ku górze. Na samej górze zrobić ślimaka. Czy na dole warto zrobić małe zagęszczenie np dwa zwoje. Ślimaki na górze płaskie czy lekko wybrzuszone, ile odsunąć się od ścianek zbiornika zakładamy że przy ściance wędruje woda zimna w dół.

mac_612
20-12-2019, 21:07
Są tutaj w wątku przykłady wężownic CWU. 50m 18'tki umieszczonej w większości w górnej połowie baniaka wystarcza z nawiązką. Na dole nie warto zagęszczać, wyjście i górne zwoje jak najwyżej najbliżej górnej dennicy i żadnych trójników w połowie długości. Nie wiem co trzeba by spierdzielic żeby tyle miedzi nie odbierało ciepła.

awaria09
20-12-2019, 21:20
Ok dzięki za odpowiedź, z tymi trójnikami i cyrkulacją to racja, dziura bez dna.

mac_612
20-12-2019, 21:27
Ok dzięki za odpowiedź, z tymi trójnikami i cyrkulacją to racja, dziura bez dna.
Cyrkulację jak kto ma ochotę to może dla komfortu zrobić, tylko z pomyslunkem jak Adam opisywał. Tylko ten trójnik nieszczęśliwie umieszczony w baniaku nie potrzebnie komplikuje sprawę. Powrót z cyrkulacji wystarczy wpiac przed wężownice.

Bogusław_58
22-12-2019, 12:42
PRĄD w UKŁADZIE C.O.
Sprawdzałem miernikiem na dwóch różnych rurkach zanurzonych częściowo w wodzie w naczyniu szklanym(izolator).
po między MIEDZIĄ a rurką OCYNKOWANĄ - 0.65 V
po między MIEDZIĄ a rurką NIERDZEWNĄ - 0.01 V
po między MIEDZIĄ a rurką STALOWĄ CZARNĄ - 0.10 V
Zadaniem inhibitora jest spowolnienie reakcji ponieważ prądu nie zmniejsza.

szaryb
22-12-2019, 13:23
@Bogusław. Jaka to woda - z c.o. czy nalana z kranu? Ciekawe jak z mosiądzem. (ps. "po"-praw te spacje, bo w oczy kłuje)
A ..
chciałem zapytać o temat poboczny: Czy macie jakiś patent na zbijanie karbowanej nierdzewki "20" ?

Pasuje mi wykonać dwa, trzy połączenia elastyczne np. do przeponowego (od bojlera) i do wzbiorczego (problem podejścia i stabilności naczynia). [skręcany] PEX mi nie pasuje, za mało giętki i złączki mają zbyt duże zwężenia. Miedź? PP? Mam przypadkiem karbowaną - najlepiej mi pasuje nią zrobić. Albo .. po prostu wężyk elastyczny 1/2" od nypla do nypla (do przeponowego)?
Koszt zakupu narzędzi np. Lechar-a: https://www.lechar.com.pl/category/przylacza/komponenty-systemu-flexo/ 176 netto za same szczęki trochę mi się nie kalkuluje (a na alle nic nie znalazłem?)

Bogusław_58
22-12-2019, 13:58
@Bogusław. Jaka to woda - z c.o. czy nalana z kranu? Ciekawe jak z mosiądzem. (ps. "po"-praw te spacje, bo w oczy kłuje)

Wodę brałem z kranu i z c.o z zalanym inhibitorem. Oba wyniki były zbieżne.
Tę spację zastosowałem by do oczu DOTARŁO :)

adam_mk
22-12-2019, 13:59
Wężyki do gazu...
Zwykle nierdzewne w różnych długościach nieźle zakute.

Adam M.

Bogusław_58
22-12-2019, 14:05
Pasuje mi wykonać dwa, trzy połączenia elastyczne
https://www.olx.pl/oferta/wezyki-podlaczeniowe-inox-rura-karbowana-stal-nierdzewna-CID628-IDCzLZp.html#4639d0f767

adam_mk
22-12-2019, 14:24
Te do gazu mają plastik osłonowy po zewnątrz a są takie same. W kazdej hurtowni.
:lol:

Adam M.

mac_612
22-12-2019, 16:01
Pasuje mi wykonać dwa, trzy połączenia elastyczne np. do przeponowego (od bojlera) i do wzbiorczego (problem podejścia i stabilności naczynia). Wyszukaj "wąż antywibracyjny"

szaryb
22-12-2019, 16:31
No dzięki chłopaki za oferty (ta olx jest nawet kusząca ceną), ale niezupełnie mnie o to chodzi, bo wężyki do gazu widziałem w "Brico" w cenach nie wspomnę, no ale tam trójnik mosiężny (zwykły) 1/2" kosztuje 15 zł a w hurtowni obok ~6,50 za 3/4". Mam takiej rurki karbowanej coś 20-30m i co raz przychodzi mi na myśl wykorzystanie np. kombinuję wpuścić jednym króćcem bufora taką wygiętą na dno bufora do wyciągania syfu. Mam nakrętki Lechar-a (20->3/4"), coś po 4zł/szt. tylko wbrew gadaniu sprzedawców (2ch mi tak gadało), wcale jakoś mi się to nie chce samo zaciskać na klucz - zaciska, ale raczej strach na to patrzeć. Wykombinowałem "zaciskarkę" z dwóch monet "5" , żółty środek ma coś 18,5mm i karb rurki ma 18,5 :) , no przeciąć na pół, wziąć nakrętkę Lechar-a, drugą "5"-tką przykryć i nypel redukcyjny 1"-3/4" i skręcić. Tyle że, nadal nie wygląda to bardzo dobrze, choć wydaje się że będzie działać.
Czyli nikt nie zna patentu? Cza jednak kupić sobie solidny zbijak albo szukać wypożyczalni (hmm nie pomyślałem o tym)?

animuss
22-12-2019, 18:44
Natnij sobie cienką podkładkę w połowie.
https://mateomarket.pl/img/products/30/72/5/1.jpg
Albo kup takie samozakuwające.
https://mateomarket.pl/kpl-srubunkow-3-4-gw-fixlock-do-inoflex,id30726.html
Takie od solarów są porządne.

https://www.youtube.com/watch?v=sRqVQtDIXbk

szaryb
22-12-2019, 19:40
Dziękuję. Nie męczmy już tematu, kombinowałem z oryginalną podkładką z nakrętki i do kitu - ona służy tylko do dociskania do podkładki uszczelniającej. Otwór nakrętki ma b.duży przelot , org. podkładka w nim lata i rurka też - stąd doróbka własnego pomysłu podkładki z "5"tki. Na tym obrazku widzę jaki teflon w śrubunku? Film też widziałem (na yt jest też inna animacja takiego co się zatrzaskuje na karbie - a może to ten sam system, bo też zatrzasnął). Używałeś tych z linku? Ścisną rurkę (czy docisną tylko brzeg)? - czy znowu okaże się, że to tylko połowa zabawy? Zresztą 28zł za jeden (klp.) to bez sensu. Lepiej już szarpnę się na tą głowicę Lechara do praski a praskę zastąpię czymś dorobionym.

romano78
22-12-2019, 20:04
Przecież to takie proste i nie trzeba żadnych specjalistycznych narzędzi ja tak zawsze robię i nigdy nie było problemu wkładam nakretke zakładam oryginalną podkladke nakretke opieram na kluczy francuskim klucz na obojętnie czym w nakretke na czoło rurki karbowanej klade podkladke mniejszej średnicy jak nakrętka wewnątrz i tluke młotkiem przez klucz nasadowy z kompletu średnicy też mniejszej od nakrętki
A drugi sposób za pomocą nypla i dwóch kluczy nypel wkrecam i gotowe bez żadnego sprzętu i większego wysiłku.

Talleyrand
23-12-2019, 00:47
Witam!
Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym. W miare dobrze docieplony (deweloperka), podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?) i wężownica na ciepła wodę. Czy to ma sens? Ktoś tak ma? Jakie mogą byc koszty (okolice Warszawy? Ktoś na forum może dac ofertę na montaż, ewentualnie możecie polecić jakiegoś łebskiego fachowca?

asolt
23-12-2019, 09:13
Witam!
Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym. W miare dobrze docieplony (deweloperka), podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?) i wężownica na ciepła wodę. Czy to ma sens? Ktoś tak ma? Jakie mogą byc koszty (okolice Warszawy? Ktoś na forum może dac ofertę na montaż, ewentualnie możecie polecić jakiegoś łebskiego fachowca?

Ma sens, tak jak ma sens u moich kilkudziesieciu klientów których taki własnie bufor zamontowalem. Zadzwon to przekaze wiecej informacji.

mac_612
23-12-2019, 10:38
Witam!
Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym. W miare dobrze docieplony (deweloperka), podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?) i wężownica na ciepła wodę. Czy to ma sens? Ktoś tak ma? Jakie mogą byc koszty (okolice Warszawy? Ktoś na forum może dac ofertę na montaż, ewentualnie możecie polecić jakiegoś łebskiego fachowca?

Jeśli ma to być rozwiązanie tymczasowe, to nie wiem, czy inwestycja w taki zbiornik ma sens. Tymczasowo wystarczy jakaś terma, typu kospel, lub grzałka/ki w rurce. Zaoszczędzone pieniądze i miejsce wykorzystać pożna później na Powietrzną pompę ciepła, lub kocioł kondensacyjny - jak już gaz będzie.

Tomasz Mi
23-12-2019, 12:31
Wszystko zależy, jak długo trwa to tymczasem. Jeżeli masz pewność, że za rok przyłączą Ci gaz to nie ma sensu inwestować w bufor. Jeżeli budowa gazociągu jest dopiero w planach i może będzie za rok a może za 5 to bufor ma sens. Na razie ceny gazu są stabilne a ceny prądu mogą wzrosnąć, ale za 5 lat może się wszystko zmienić. Obecnie coraz więcej ludzi przyłącza gaz więc popyt na gaz będzie rósł a wraz z popytem pewnie także jego cena.

animuss
23-12-2019, 14:05
Witam!
Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym, podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?)

Raczej nie, lepiej zainwestuj w zestaw fotowoltaiczny i tymczasowe nawet używane pędzidło do odgrzewania.

Bogusław_58
23-12-2019, 14:26
Cześć ... Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki
Zastosowałem Kotamine Plus .
Ta, którą dostałem jest jak rzadka śmietanka i z prób i błędów wychodzi, że 1l na 200l wody.
Jak na razie, jestem poinformowany że w układzie zalanym Kotaminą powinno być 8-8.5 pH.
Mogą być różne stężenia tej samej Kotaminy, więc jeśli nie ma charakterystyki, to trzeba ustalić samemu za pomocą pasków lakmusowych zwanych inaczej miernikami kwasowości.

Bogusław_58
23-12-2019, 20:06
Mój bufor :)
Klocek z cegły 1200 kg + walizka i cygaro razem 200l.
W walizce wężownica z miedzi 54 mb a cygaro to JAD z wężownicą o pow. ok 4m2.
Czerwone punkty do podłączenia solara.
https://images89.fotosik.pl/296/9dc9bdc2ba948968med.jpg

Kominki Piotr Batura
24-12-2019, 06:34
Mój bufor :)
Klocek z cegły 1200 kg + walizka i cygaro razem 200l.
W walizce wężownica z miedzi 54 mb a cygaro to JAD z wężownicą o pow. ok 4m2.
Czerwone punkty do podłączenia solara.
https://images89.fotosik.pl/296/9dc9bdc2ba948968med.jpgCiekawe to palenisko z okrągłymi drzwiczkami....:D

Bogusław_58
24-12-2019, 07:32
Ciekawe to palenisko z okrągłymi drzwiczkami....:D

Ten kształt to kompromis wynikający ze stosowania różnego rodzaju opału. W prawym górnym rogu widać pokrętło, które tym reguluje.
Szósta generacja , całkowite sterowanie i dużo niezawodnej elektroniki :)

MatiC2
27-12-2019, 18:55
Witam Panów
Mam pytanie odnośnie prostej instalacji ogrzewanie w pomieszczeniu odchowalni dla kur o powierzchni około 64m2, ocieplony strop oraz ściany.
A dokładniej myślałem żeby zamontować tam ogrzewanie podłogowe podłączone do kotła CO przez bufor ciepła. Bufor 2000l starczył by mi na 2-3 dni grzania.
Zastanawiał mnie też układ z grzejnikami żeliwnymi prowadzony w rurach 1" lub 6/4", układ taki byłby sam w sobie małym "buforem ciepła". Zakładam że po zagrzaniu wody w całym układzie grzejników i wyłączeniu pompki grzejniki oddawały by powoli swoje ciepło do otoczenia.
Oba systemy były by w układzie otwartym.

adam_mk
28-12-2019, 07:04
Podłogówka raczej odpada.
To są kury i... pomiot.
Chcesz to suszyć, odparować i puścić do kurnika?
Dobrze sprawdza się ogrzewanie promiennikowe więc raczej kaloryfery i to grzane dość wysoko. Tak koło 80stC
Jak masz możliwość, dobry układ, (bufor niżej jak grzejniki) to puść to w grawitacji.

Adam M.

MatiC2
28-12-2019, 08:02
Podłogówka raczej odpada.
To są kury i... pomiot. (...), (bufor niżej jak grzejniki) to puść to w grawitacji.

Adam M.

Wiem że podłogówka się sprawdza w dużych hodowlach, ale to sa duże hodowle.
Osobiście byłem bardziej przekonany do grzejników.
Instalacja dopiero w planach więc wszystko można zrobić.
Grzejniki wyżej jak bufor to oznacza całkowicie nad? Czy może być też tak że dół grzejnika będzie 75cm powyżej dennicy bufora?

adam_mk
28-12-2019, 08:30
Wystarczy.
Będzie dość "majestatycznie" działało w grawitacji - ale zadziała.
Są też grzejniki dwupłytowe z falbanką pomiędzy płytami o wysokości 40cm.
Bardzo wydajne.
I tak bez prądu tych ptaszysk nie odchowasz to pompka w układzie nie jest problemem.

Adam M.

Bogusław_58
28-12-2019, 09:11
Każda hodowla sprawdza się lepiej przy równej temperaturze, a taką zapewnia pompka na prąd.
Można oczywiście od bufora pociągnąć równocześnie nitkę grawitacyjną niezależną, która nie zawiedzie na wypadek braku prądu.

MatiC2
28-12-2019, 10:36
Adam_mk
Bez prądu będzie ciężko dlatego podstawowo system będzie działał dzięki pompce. Oczywiście będzie równolegle puszczone obejście na grawitacje.

Bogusław_58
Myślę nad jakimś zwykłym termostatem na grzejniku który trzymał by np 20°C.

MatiC2
28-12-2019, 10:37
Za to grzejnik na końcu systemu byłby na zawór, cały czas otwarty na połowę, może 2/3 Czy 3/4

QJaw
29-12-2019, 11:12
Bogusławie_58 a możesz zdradzić gdzie tę kotamina dostać? Google podpowiada mi raczej że to mina kota.

Bogusław_58
29-12-2019, 11:44
Trzeba za***ać w CIEPŁOWNI !
Zalałem na 200 l 2 l i wykazało, ze jest za dużo. No więc spuszczałem po 50 l i dolewałem deszczówki. No i okazało się, że w ten sposób dolałem 200 l :)
Mam papierki lakmusowe ale żeby potwierdzić wynik, zamówiłem w Chinach miernik elektroniczny za 20 zł z przesyłką :)

adam_mk
29-12-2019, 11:51
I kiedy dojdzie?

Ja rorząd do Forda tam zamówiłem. Ten oryginalny co go Germańce tam produkują.
Do Warszawy szedł TRZY DNI (free schiping czy tak jakoś).
Tam go na cle trzymali trzy tygodnie pytając z czego zrobiony i dowalili ZEROWE cło.
Policzyli se za to dowalenie tyle, ze z VATem 200zł wyszło...
Dziwny jest ten swiat...

Adam M.

Bogusław_58
29-12-2019, 13:47
Bogusławie_58 a możesz zdradzić gdzie tę kotamina dostać? Google podpowiada mi raczej że to mina kota.

W końcu dotarłem do zamówienia przez internet, które trzeba wypełnić ponieważ infolinia nie odpowiadała.
Okazało się, że trzeba wpisać FIRMĘ a bez wpisania system odrzuca.
Postanowiłem wiec odkupić w CIEPŁOWNI. Niestety pracownik poradził, że najprościej dla WSZYSTKICH jest ją zajumać.
Skontaktował się z kimś ważnym i ten "mrugnął okiem".
No i dzień później wlałem Kotaminę C do swego zbiornika, choć byłem przekonany, że w tej ciepłowni używają Kotamine Plus po analizie danych z internetu.
Być może jakbym miał czas, to w końcu bym ją kupił u producenta lub odkupił w jakiejś ciepłowni. Najmniejsze zbiorniki w jakich ją rozprowadzają to 30 l.

adam_mk
29-12-2019, 16:09
Kiedyś, będąc w Gliwicach, postanowiłem w byłym sklepie POCH (Polskie Odczynniki Chemiczne) kupić LITR wody... DESTYLOWANEJ.
Zażadali wpisu do rejestru działanosci gospodarczej... NIPu REGONu numeru buta, zyciorysu dziadka babci rodziców...
Bo?
PRIMERY !!!
No, takie srodki co pozwalają NARKOTYKI zrobić...
Destylatka na tym wykazie jest...
K.U.R.W.A !!!
Komuś rozum odjęło....

Wiecej PISu UNII podatków!!!
Wiecej chemii w zarciu! (bo zywność to już dawno nie jest...)

Ktoś tu jeszcze myśli?
WYBORY BYŁY!!!
Efekt - widać!
Tak nam dobrze - ze DOBRZE NAM TAK!!!

Adam M.

QJaw
29-12-2019, 16:21
W końcu dotarłem do zamówienia przez internet, które trzeba wypełnić ponieważ infolinia nie odpowiadała.
Okazało się, że trzeba wpisać FIRMĘ a bez wpisania system odrzuca... Podasz jakiś namiar (link)? Może coś się uda.
Niestety nie mam znajomych w ciepłowni.

Bogusław_58
29-12-2019, 17:19
Tu znajdziesz KONTAKT:
http://ekochem-tech.pl/oferta/plukanie-chemiczne-czyszczenie-lub-trawienie-urzadzen-i-ciagow-technologicznych/srodki-powierzchniowo-czynne/plynny-inhibitor-korozji/
Tyle ze dotyczy Hydraminy, którą używają do płukania instalacji. Być może daje radę jako inhibitor co sugeruje treść stronki.
Oni są producentem też szukanej Kotaminy.

Bogusław_58
29-12-2019, 19:24
Kiedyś, będąc w Gliwicach, postanowiłem w byłym sklepie POCH (Polskie Odczynniki Chemiczne) kupić LITR wody... DESTYLOWANEJ.
Zażadali wpisu do rejestru działanosci gospodarczej... NIPu REGONu numeru buta, zyciorysu dziadka babci rodziców...
K.U.R.W.A !!!
Komuś rozum odjęło....
Adam M.
Śledzą Ciebie teraz ze SPUTNIKA :)
A pobrałeś już kartę dla poparcia projektowi ustawy "Stop 447" ?
Ja już pobrałem :)

Tomasz Mi
30-12-2019, 10:52
Powietrze w instalacji.
Zauważyłem, że między buforem a kotłem w rurach woda tak po ok godziny od rozpalenia zaczyna hałasować. Wystarczy zwiększyć obroty pompy z 1 na 3 na dosłownie minutę, a przez odpowietrznik w buforze wylatuje powietrze i wówczas odgłosy znikają. Można znowu ustawić na 1 i wszystko pracuje cicho.
Czytałem, że jeżeli odpowietrznik jest po stronie ssącej pompy to przez niego może być zasysane powietrze. Ja ma odpowietrznik w buforze, czy przez niego może pompa zasysać powietrze?

adam_mk
30-12-2019, 19:35
Raczej - nie.
Podobny problem był wałkowany.
To moze być wodór, jak w instalacji jest kilka różnych metali.
Stal, cynk, miedź mosiądz i alu.
Inhibitor wtedy ratuje sprawę.
Poszukaj czegoś na temat bo było nie raz.

Adam M.

QJaw
30-12-2019, 20:41
A może też to kocioł miejscowo podgotowuje wodę jak ma mały przepływ i się para wodna zbiera?

adam_mk
31-12-2019, 10:54
Takie coś to byś słyszał.
Wyraźnie i w całej instalacji.

Adam M.

Bogusław_58
31-12-2019, 11:06
W moim urządzeniu często podnosiłem temperaturę do wrzątku.
W pewnym momencie zawsze rozpoczynało się głośne SYCZENIE instalacji, co odczytywałem, że jeszcze trochę i będzie gotować :)
Wtedy spuszczałem do wanny ciepłą wodę użytkową a przechodząca przez wężownicę nowa partia wody odbierała ciepło od zbiornika i syczenie chwilę potem ustawało.

adam_mk
31-12-2019, 12:35
Najczęściej kocioł i bufor są dzieś nisko a kaloryfery - powyżej.
Z powodu istnienia różnic w ciśnieniu hydrostatycznym TO W KALORYFERACH się gotuje - jak przesadzisz z paleniem.
Nie sposób nie usłyszać , no i chmurki się robią...
:lol:
Lokalne gotowanie kotła to syczenie i "bąblowanie" słyszalne przy samym kotle.

Adam M.

Tomasz Mi
31-12-2019, 14:00
Wodór raczej nie. Gaz z odpowietrznika jest niepalny. To powietrze. Choć miedz w instalacji jest. Gotowanie także nie. Przepływ jest nawet za duży i hałasuje przy temp 65-70. Mam układ zamknięty i nawet przy 110 nie ma wrzenia. Zakręcę odpowitrznik na buforze i zobaczę co będzie się działo. Chyba że ktoś ma inny pomysł?

Tomasz Mi
02-01-2020, 12:22
Przy zimnym buforze włączyłem pompkę na max i odpowietrzyłem układ a następnie zakręciłem całkowicie odpowietrznik. I to rozwiązało problem. Choć nie rozumiem dlaczego? 2 razy ładowałem bufor i zero powietrza w układzie. Zarówno przy 1 jak również przy 3 biegu pompki brak jakichkolwiek hałasów w rurach.

Czyżby faktycznie przez odpowietrznik zasysało powietrze?
Przez ponad tydzień na 3 biegu chodziła niepotrzebnie pompka od układu bufor - grzejniki + bojler (zapomniałem wyłączyć, gdy szybko chciałem nagrzać bojler) może ona za mocno zakręciła wodą w buforze a na środku spadło na tyle ciśnienie, że zasysało powietrze?

QJaw
02-01-2020, 14:34
Jeżeli masz układ ciśnieniowy zamknięty to wydaje się nielogiczne żeby odpowietrzniki coś zasysały. Jakie masz ciśnienie w układzie?

Udało mi się namierzyć zŕódlo preparatu hydramina ox służącego do zabezpieczania przed korozją układu. Cena 25 zł netto za kg. Byłby ktoś chętny na wspólny zakup?

Tomasz Mi
02-01-2020, 15:02
Tak, układ zamknięty. Ciśnienie 0,7 bar. Maksymalnie podchodzi do 1,3

mrshark
02-01-2020, 16:42
Aktualnie posiadam kociołek na groszek w instalacji zamkniętej ze standardowym zasobnikiem CWU, do ogrzania mam średnio ocieplone ~220m2 grzejniki, ale wystarczy im 50stopni . W przyszłym roku ma dotrzeć do mnie rura z gazem (umowa przewiduje maj, czyli już po sezonie). Zastanawiam się nad wymianą zbiornika CWU na bufor ok. 800l (z wężownicą solarną (i cwu?)+ ew. drugi tej pojemności bez wężownic).
Chciałbym w miejsce ekogroszku wrzucić kocioł na gaz w aktualnej instalacji zamknietej, a kocioł na groszek podpiąć do bufora tak, żeby mógł grzać w przyszłym sezonie, a potem w czasie kiedy będzie żarło za dużo gazu (po jego śmierci zamieniłbym go na kociołek na drewno).
Pytanie do Was, czy to ma sens?
Jak to najlepiej spiąć (otwarta groszek-bufor z zamkniętą gaz)?
Zostawić osobny zbiornik na cwu czy dać wężownicę?

animuss
02-01-2020, 22:19
Czyżby faktycznie przez odpowietrznik zasysało powietrze?

Może, tak się najczęściej dzieje jak pompa chodzi na trzecim biegu.
Czasami odpowietrznik nowy też jest uszkodzony, teraz robią coraz gorsze wyroby.
Jest sporo przyczyn, świeżo wlana woda w układzie też musi się odgazować.

Bogusław_58
05-01-2020, 17:29
Proszę przyjrzeć się jak te cygaro zostało wpięte w obieg grawitacyjny - NIEPRAWIDŁOWO !
https://images89.fotosik.pl/296/9dc9bdc2ba948968med.jpg[
Ponieważ wpięcie powinno być w najniższym punkcie a wyjście w najwyższym.
Wprawdzie wyjście względem wejścia jest w dobrym stosunku wysokości, to oba są po środku zbiornika.
Nie spowodowało to jego zapowietrzania, ponieważ końcówki są zaokrąglone.
Jednak takie podłączenie wytworzyło opór dla grawitacji, którą wcześniej mogła uruchomić nawet wstawiona do pieca świeczka.
Podniosła się dzięki temu TEMPERATURA w KOTLE(płaszczu wodnym)
Podejrzewam, że skoro grawitacja nie startuje szybko z ciepła wodą , to jest i odwrotnie, czyli zimna gdy zbiornik się wychładza, też ma problem z RUCHEM.
Reasumując: wyszło na lepsze i prawdopodobnie jakby po między piecem a buforem wstawić dobrze "skrojony" zbiornik 10-30l to można nim być może pożegnać zawór czterodrożny i inne gadżety.

adam_mk
05-01-2020, 19:29
Była tu dość bogata dyskusja (w tym wątku) o U rurce.
Jak zamontowana na śrubunkach (zawiasach) - mozna nią swobodnie regulować ten sam parametr.

Adam M.

szaryb
06-01-2020, 23:10
.. (zapomniałem wyłączyć, gdy szybko chciałem nagrzać bojler) .. Pośpiech wskazany przy łapaniu pcheł. Ja właśnie chciałem załapać się na dwa dni 2T w prądzie przez cały dzień (bez czekania na "okienka"), aby wreszcie uruchomić spokojnie, próbnie/tymczasowo obiegi. A że wcześniej obiecałem starej, samotnej i pokręconej Ciotce cotygodniowe odwiedziny, to kończyłem poprzedniego wieczora robotę "na biegu" i popełniłem elektryczny idiotyzm (choć egzamin końcowy z elektrotechniki, 20 lat temu zdałem na 5"+" ,szóstek wtedy nie było). Aby było szybciej o jeden kabel, "genialnie" postanowiłem odcinać stycznikiem tylko "0", i "tylko" zapomniałem, że grzałki mam podłączone w układzie 3f gwiazda, a Nie 3x 1f+"0". Dodatkowo: aby było szybciej o drugi kabel na ścianie, to nową anodę tytanową wpiąłem pod ten sam kabel co grzałki - wobec czego , wychodząc, nie wyłączyłem [jak zazwyczaj] bezpiecznika 3f (B20) służącego normalnie tylko dla gniazda od spawarki (.. no bo anoda musi mieć zasilanie). Że się śpieszyłem, to dalszy, drobny wzrost temperatury na wyświetlaczu (allegro W1209) zinterpretowałem jako bezwładność sondy, wody. Zatrzasnąłem drzwi remontowanego, niezamieszkanego jeszcze domu o 19:15 i poleciałem ..w te odwiedziny. Rano wchodząc od razu zaparowało mi okulary, dwie spirale nadal grzały(!) (3x 1kW), chmurka o 01:40 - odczytałem skok wilgotności do 100% z rejestratora (Lascar EasyLog usb).
Jako że człowiek uczy się na błędach, przy okazji przeanalizowałem budowę bojlera kospel ThermoHit WP-140 i doszedłem do kilku "nieciekawych" wniosków - ale to jakby kogoś interesowało ..
ps. Coś mnie tknęło i zakręciłem zawór wody - rurkę ZWU zerwało - pożaru raczej by nie było, licznik 1/2" na napisane kv 1.5m3/h x jakieś 12h = coś z 20m3 wody?
439088439089439090439091439092

Tomasz Mi
07-01-2020, 12:47
Przy zimnym buforze włączyłem pompkę na max i odpowietrzyłem układ a następnie zakręciłem całkowicie odpowietrznik. I to rozwiązało problem. Choć nie rozumiem dlaczego? 2 razy ładowałem bufor i zero powietrza w układzie. Zarówno przy 1 jak również przy 3 biegu pompki brak jakichkolwiek hałasów w rurach.


Chyba nie do końca rozwiązany problem. Ciągle odrobina powietrza zbiera się na górze bufora. Nie jest to wodór. Próbowałem zapalić gaz ale to gaz przygasił zapałkę. Ilość tego powietrza też nie jest jednakowa. Czasami nie ma go prawie wcale.
Zacząłem się zastanawiać, czy to może to nie jest lokalne podgotowanie wody, bo czasami na kotle słychać burczenie. Dziwi mnie tylko, że to burczenie występuje gdy woda na kotle ma poniżej 70 stopni.

Woda między buforem a kotłem podczas jednego załadunku kotła przepływa 2 razy. Najpierw cały bufor nagrzewa się do ok 65-70 stopni a następnie nagrzewa się się do 85-90 stopni. Na powrocie mam zawór 3D-55 stopni. To burczenie na kotle zaobserwowałem właśnie przy pierwszym przepływie wody, gdy działa zawór 3D. Przy pierwszym przepływie w kotle jest sporo opału i płomień jest dłuższy dosięga do 3 płyty wymiennika. Przy drugim przepływie w kotle jest już dużo żaru płomień jest krótki i dosięga max do połowy 2 płyty wymiennika a wyżej to już lecą spaliny. Zaobserwowałem, że temperatura na kotle na dwóch czujnikach jest różna własnie przy pierwszym przepływie. Czujnik, który jest z przodu kotła pokazuje 64 stopnie a czujnik na rurze, która jest z tyłu pokazuje 72. Przy drugim przepływie ta różnica jest dużo mniejsza.

Bogusław_58
07-01-2020, 13:11
Masz Tomasz prawdopodobnie prawidłową obserwację.
Rozumiem opis tak, że pierwszy obieg jest za wolny w stosunku do temperatury kotła a już drugi nadąża.
Palę drewnem w skrzynkach(kastrach) jakich używają murarze.
Normalna dawka to jedna skrzynka. Ale czasami dawałem następną i gdy nie było poboru C.W U w międzyczasie, to przy połowie następnej zaczynało syczeć w płaszczu.Mogłem trochę spuścić c.w.u i dalej grzać cegły bezkarnie :)
Teraz po wstawieniu cygara syczenie uzyskałem już w połowie skrzynki w samym CYGARZE.
Na co dzień tego nie ma, ale dałem do paleniska mocno "z buta" na super drewnie. Wniosek taki, że cygaro nie nadążyło oddawać do zbiornika w połowie jeszcze zimnym.
Spowolniłem więc podkładanie czyli wyrównałem PRĘDKOŚCI i poszło dalej bez syczenia.

romano78
07-01-2020, 18:19
Pośpiech wskazany przy łapaniu pcheł. Ja właśnie chciałem załapać się na dwa dni 2T w prądzie przez cały dzień (bez czekania na "okienka"), aby wreszcie uruchomić spokojnie, próbnie/tymczasowo obiegi. A że wcześniej obiecałem starej, samotnej i pokręconej Ciotce cotygodniowe odwiedziny, to kończyłem poprzedniego wieczora robotę "na biegu" i popełniłem elektryczny idiotyzm (choć egzamin końcowy z elektrotechniki, 20 lat temu zdałem na 5"+" ,szóstek wtedy nie było). Aby było szybciej o jeden kabel, "genialnie" postanowiłem odcinać stycznikiem tylko "0", i "tylko" zapomniałem, że grzałki mam podłączone w układzie 3f gwiazda, a Nie 3x 1f+"0". Dodatkowo: aby było szybciej o drugi kabel na ścianie, to nową anodę tytanową wpiąłem pod ten sam kabel co grzałki - wobec czego , wychodząc, nie wyłączyłem [jak zazwyczaj] bezpiecznika 3f (B20) służącego normalnie tylko dla gniazda od spawarki (.. no bo anoda musi mieć zasilanie). Że się śpieszyłem, to dalszy, drobny wzrost temperatury na wyświetlaczu (allegro W1209) zinterpretowałem jako bezwładność sondy, wody. Zatrzasnąłem drzwi remontowanego, niezamieszkanego jeszcze domu o 19:15 i poleciałem ..w te odwiedziny. Rano wchodząc od razu zaparowało mi okulary, dwie spirale nadal grzały(!) (3x 1kW), chmurka o 01:40 - odczytałem skok wilgotności do 100% z rejestratora (Lascar EasyLog usb).
Jako że człowiek uczy się na błędach, przy okazji przeanalizowałem budowę bojlera kospel ThermoHit WP-140 i doszedłem do kilku "nieciekawych" wniosków - ale to jakby kogoś interesowało ..
ps. Coś mnie tknęło i zakręciłem zawór wody - rurkę ZWU zerwało - pożaru raczej by nie było, licznik 1/2" na napisane kv 1.5m3/h x jakieś 12h = coś z 20m3 wody?
439088439089439090439091439092

Do jakich to wniosków doszedles jeśli chodzi o tego kospela i co z zaworem bezpieczenstwa dlaczego zerwała rure na doplywie zimnej wody.

LukaszP66
07-01-2020, 18:28
Witam wszystkich po dłuższej przerwie ,zabieram się wkrótce za bufor i mam takie pytanie czy jest ktoś na forum kto wykonałby mi wężownicę solarną według pomysłu Adama ,w formie stożka .Kontaktowałem się z pewnym panem który wykonuje wężownice miedziane , ogłasza się na OLX , stwierdził że z wężownicą do cwu w formie walca nie będzie problemu ,stożka do instalacji solarnej jednak nie zrobi i sugeruje zwykłą walcową jak do cwu z gęsto ułożonymi zwojami i lejkiem ,generalnie robił wrażenie znającego się na rzeczy a zdjęcia z realizacji sprawiają pozytywne wrażenie .Ciekaw jestem w jakim stopniu spadła by wydajność wymiennika walcowego w stosunku do stożka ,proszę was o podpowiedż. Może jest ktoś na forum kto wykonuje takie wężownice?

ktl
07-01-2020, 18:43
Mam pytanie do osób grzejących bufory do wysokich temperatur.

Czy puszczacie taką wodę prosto na zawór na rozdzielaczu podłogówki ?

Zastanawiam się czy nie byłoby bezpieczniej zastosować dwa zawory? Jeden termostatyczny zaraz przy buforze np. na 40°C i dalej prowadzić taką wodę przez kotłownię do rozdzielacza ? Znalazłem, że ktoś poruszał tą kwestię i pytał w tym temacie, ale ostatecznie uciekło.

Czy pchać po prostu ten wrzątek rurami na drugi koniec kotłowni ? Wydaje się mniej bezpieczne, wygodne i bardziej stratne.

romano78
07-01-2020, 19:06
Mam pytanie do osób grzejących bufory do wysokich temperatur.

Czy puszczacie taką wodę prosto na zawór na rozdzielaczu podłogówki ?

Zastanawiam się czy nie byłoby bezpieczniej zastosować dwa zawory? Jeden termostatyczny zaraz przy buforze np. na 40°C i dalej prowadzić taką wodę przez kotłownię do rozdzielacza ? Znalazłem, że ktoś poruszał ten temat i pytał w tym temacie, ale ostatecznie uciekło.

Czy pchać po prostu ten wrzątek rurami na drugi koniec kotłowni ? Wydaje się mniej bezpieczne, wygodne i bardziej stratne.
Ja daję tylko przy buforze termostatyczny i pompke w skrzynkach tylko rozdzielacz.

robin60
07-01-2020, 21:06
Panowie nie było mnie bardzo długo na tym forum , może ktoś z Was zna użytkowników instalacji z buforem w podlaskim , i czy ewentualnie można by było ją zobaczyć . Głównie chodzi o ładowanie bufora kotłem na pellet.
Pozdrawiam

seler2
08-01-2020, 21:09
Przy okazji robienia termowizji domu zrobiłem sobie termowizję izolacji mojego bufora:

http://lh3.googleusercontent.com/3sSXixbksboGAoINaeINXgVhV6T1cyU2WnSdzqTtqBwUGNCvCC Jn8PfIQl664CPr6TkAH18NpcEAPH2kJu9TpcGJxAVf1TCv9YSk e3eb0etoX-fdJzctHG354n9u-LbOZNdWjs9YAfBw2Is8__JDNP3KwEoxGhX5dV19YQM4OhC8zIN wzn-e0Z-4qbhsFqCs4R19o13v5w1IGewg1Q9LsV5B_ZoQeKXr5J7cJoKtp D-V3NJRPRMWzdHBT_xv_dQg4i5YIuU1x_fKMvV0_1pOfI43GNf1b rKXZJP8N4X7-jD0YP6TSQujc-4Wk83I06VtP2HQJZ-tkme89RzvaOFnyuBylQtgCXWVhQEEZyS6jhp9KO8zSfjiXO2H1 aDii1EzfbW4vRQlmHl6HOk2QYpWnzZAztvjbUbPRjOxz97wnTA O1CASYC8s9IFrSIV60oj-Ik6CyVIJXf6KL5J7mK14nt0QAH7KcrVr5pFllTL1Bib8nJwdfN y3ujNvlO0xsSzAQD4jqPexprIOwgSeL72jzhV_JM_GSIUvymep RUvFagTDl9kmG1S6isMxySkar8Q8sS1dkUBjXZsh4iU7WxRBOr FUzLqlKclJDfYGdEMW_fjWjFbiDrTIfLQyx94029dPWS57ufEG AuuXiYqIg6r8Mb-gXv_DZdTnWqi6FlgefAgjHRKNT0UdptaNYP4emQXtcIWjlkOdp c-qN0lNpkY3tFJC-SSs56_t-dezXWdWFQXZZm-WlA=w800-no-tmp.jpg

http://lh3.googleusercontent.com/wtvNkhq9JExzXHhtoahC44siRe7kjJAZ19hKhbF1wL7JT0vWj7 DqPI9mqH_U4n2xOyA96cdscXS-_-ZH28Hd-eOnmxV15EBP_81YTwJxrYysGiDRcl8DBeeZCv4C_3XiSfFHF11 P_sOXlH7mYnlwZCaRRK0-yRp975GRM4o0DZ0vs_oCOeV1kWEZcMI6SwhvtrNZvW1NzX0YrZ Ihoxr5825icF1aPnmPXWfp4HE-pXp0A2LFo-6rsOZJpsLRu8cZWJOnJ5FNLP4brNcjFMwn0YrPGJfYCYTxrLe9 k2poTBS57UAMp8E1oYN_EFyd2kHAEA--w0MkHycBpGJL7RPbhuqba2rPtpe6dbwIt17Q14l2im-Ef6iyUL4UpEGz_ri2nRtxh2owYRGBtQACB0VTS9seOF6zKlqhf-nhjz5b-IsKxzb01qhDHHCLUO1zKYx7jE6XZw6GriFJj12y9yHiJpZKAOt YEsXYpVocWNhtdcWM6Gz6xXDHhGQpJ6e_xSTZS_oMjOti06Nvg Rr7HOLWW9nxKNEV3yHuHH8obR6qzKAETZLPfZTA28ooPQJkY5h x1WuPRDtUfolRY8EBCu3Z8aFHify33vfcmOc3z5UWqFrYTfT5d 3o19oQYF_7z0naBe5-rDJ7uqKaWyA_Zjmvxer3uACqqJIfzrhlUHuM959CEMbsV_K5Ko yo9h9rgRkfKZvF60JkcS6OgPZef9q_gfOHZHKTtjIrqLKxn18I KQKTPd2c1PA=w800-no-tmp.jpg

http://lh3.googleusercontent.com/MRoT5q1nfBGmdLxeSvALzBxPPtJUYEmnDJyp6ieALPSwFl3Nn_ Im_YKHfwmA5X948yXHVm2NuIV_-ztJHA4USkZi-3LcSp3TWHSiV6HyBC7kVxUEU4IIHcvUsdL1ODYoBeWsefYe_4q paQ06wKV-g3xGhvhMhRkPMVFp5J2Gi_XRDxuqNHxiF6cVTpCJpiDqMgxuwz gOP-AW3oRboc2kXIB3L2G-CW6kBGNdYGjWVGUpvyhhsOimh6qsYbMa6utyRkU73HnYU_LI4O YWy5G3LNs9AOUJktG2IEITq22AzsX7kL9EFbaTXHJZpvk8sFIa 4WGemMTAJ9bgSCcJ44S2uHWNEHZG3O4MttPAPGZ81FfogKrCvT 0qMRhD9DFBnUbZZZEa0h5C8WPun-xYIVOoPbNJys9VTgLn8A-g326q4hoEd--VMUR6GKQbTnf9wSK7hK5Wxuxd0elfYZrDNU53YDVjkga7aZlNj Obnhrwg5hx0e-2-gbplZFiI0iQp6HPZp37U50iVmN_TjdX8VhSVRM232hmNgxmxu7 W1SAl-8jL-kiBAuU9UqGDaxYn-CsgemVv8VM_wStbzQB0vw9x8HOaqyHbTV88mSUaXC5w8_lDY15 S4dRGw8GnC4ndaOgGmsnl5uUKZZ4hT-hGkS69vEmMblq0DQ57ELozlu51nU4qCXoXoK0oWDRIvfsDwccT fbOtytSaWYOLVDEx5nvtDq68CHBXgjZW0lxl_Iw479fDDg4lc= w800-no-tmp.jpg

http://lh3.googleusercontent.com/CBXj3mM4v-qid-TjZE_jTmM1ZI-Cbyu4QKfor5aQdlV5SFooDBbVnheGb6PtG4pJz6roFXiCKedLt Li4MIGUaJs_Y2T1KIY9pQk-DVTPzpbUomG9Nb81iAYuwAkSSwq5AecoNHBhNXT7RSyv-xCt05MEIg2SXIHZx8CNGtv71L7ks5qSPE22TRfWc-afWZDV-ZikV7OylFgjGSEKHgGRpin9Vu59sq2BA0E0in_KfPUowBlnvJl u8ZhLEFT5LGL44c892qs2VxJ7oZpdojLtNppGgIjtxagNPll9Q C5aQphYLAOEV9qkD5XSQb35OCm5IbAcrEmhIxZKVbpZOfErvne f8CDOzcOSkJqma94L-wm79RffTnFkelSZUYmP1vidFN76HS4OlxssKOYBjWy__W9ja-3qtRgIXAg5qBtkndlMPUzsT57F4q3M_2uSbKXpACXkQSByUq8f L09rLZwg46VUQ9rWZOciqCrjA8ltbOI1FBLFyJcS0qoFbC61VR xwJEF60MKDmtYtQ91VPxgAUARanlbxTIn6OvpP8VP1-XSs3NIupeQbzvi490E7w9wK3tQMRSpGom_Ioem02UeE_AJdnqX 33P_3cNsdFHGHFKwyppRThVW0VWxXWZjCpE6dFaohieQQIRh90 rLStfgNsPoorzvXKHZDSoPfxdpLUgRdkmiRKHtD3nZgp5hvtKl Qj6yVTJ3QQ7iNnjbJ_IzLT4SIcHI84P-pBSGPIAUStousIhmTZA=w800-no-tmp.jpg

Temp wody w buforze 75st temp w kotłowni 20st (akurat było palone). Jest dobrze.

gran torino
09-01-2020, 21:06
witam,sąsiad przywiozł zbiornik szer. 1000mm i 1600mm wysokość i jest pytanie czy w takim zbiorniku będzie się uwarstwiać zład ,czy będzie musiał wydłużyć zbiornik.dzieki za odpowiedz .pozdro

QJaw
09-01-2020, 21:15
Oczywiście, że będzie się uwarstwiać o ile będzie stał w pionie. Jeśli planujesz jednak to rozcinać żeby np włożyć wężownicę, to wydłuż go na tyle ile możesz, bo tutaj im więcej wody tym lepiej

adam_mk
09-01-2020, 21:17
Uwarstwi się JAK MU NA TO POZWOLISZ nawet jak będzie miał 30cm wysokosci...
Nie wysokość o tym decyduje a SPOSÓB wpuszczania do niego zładu i pobierania go.
MA NIE BYĆ TURBULENCJI!
(sposobem na to są "fajki" wywołanie rotacji zładu)

Adam M.

adam_mk
09-01-2020, 21:18
No i... rozkuj drzwi, bo 100 w drzwi 90 nie wejdzie.
:lol:

Adam M.

gran torino
09-01-2020, 21:53
taki zbiornik to 1250l także nieżle.dzieki za pomoc

tewu80
10-01-2020, 00:14
Witam ekspertów.

Poszukuję porady odnośnie pieca zasypowego + bufor ciepła. Mam nowy dom około 250 m2 z 15 cm styropianu na ociepleniu elewacji i 30 cm wełny na poddaszu. W domu jest 90 m2 ogrzewane podłogówką, a reszta grzejnikami.

Planuję kupić piec zasypowy MPM DSII 25 kW i do niego bufor ciepła 1000 litrów. W piecu planuję palić w większości drewnem, czasem węgiel.
Zdaję sobię sprawę, że 1000 litrów to za mało jak na taki metraż, ale na razie na tyle pozwala mi miejsce w kotłowni (W dalszej perspektywie być może dołożę drugi bufor). Czy ktoś mi wyjaśni jakie mogą być konsekwencje zbyt małego bufora na taką powierzchnię? Co może się dziać? Jak najlepiej w moim przypadku rozwiązać grzanie CWU (6 osób w domu)? Czy piec 25 kW to nie będzie za dużo?

Z góry dzięki za pomoc

Marek.M
10-01-2020, 06:31
Kocioł za duży nie będzie, z resztą przy buforze, nie ma to aż takiego znaczenia, palisz mocą nominalną. Zbyt mały bufor = częstsze dokładanie paliwa do kotła i/lub częstsze rozpalanie. CWU chyba najwygodniej wężownicą w buforze.

seler2
10-01-2020, 08:16
MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem. Pojemność komory i jej wymiary nie pozwalają na optymalny załadunek drewnem, trzeba kilka razy dokładać żeby nabić bufor, drewno musi być dość drobno porąbane max 6x6cm przekrój. Polana cięte na 60cm i drobno połupane układane pionowo byłyby jakąś opcją gdyby nie to że ze względu na kształt komory wąski a wysoki (ładowniae od góry) drewno się wiesza ewentualnie drewno podrobione na 25cm kawałki i układane poziomo ale to już sie robi masa roboty z przygotowaniem. Zrobiłem test z węglem (musi być gruby co najmniej 5x5cm) trzy razy i tu zupełnie inna bajka, rozpałka, na to trochę drobnego iglastego i parę grubszych kawałków zasypać workiem 25kg węgla podpalić i za 4h przyjść wyłączyć pompę, nic robić nie trzeba i jednym załadunkiem nabija 2150l z 40 na 75stopni. Cug musi być bardzo konkretny albo dołożony wentylator, wywalone "drabinki" z komór no i rozpalanie jest trochę utrudnione bo ogień trzeba podłożyć przy palniku, ja zwijam rurkę z tektury w tym celu żeby zasyp nie odciął mi dostępu do tego miejsca.
Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

tewu80
10-01-2020, 09:29
MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem.

Jakiej mocy ten kocioł?


Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

Czy dobrze przypuszczam, że kupujesz Atmosa zgazowującego drewno? W kotłach zgazowujących trochę boję się tego, że drewno ma być dobrze wysuszone... Zazwyczaj mam dostęp do drewna suszonego sezon, może dwa.

Masz do polecenia jakiś kocioł dolnego spalania, który warto kupić do drewna?

tewu80
10-01-2020, 10:52
MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem.

Jakiej mocy ten kocioł?


Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

Czy dobrze przypuszczam, że kupujesz Atmosa zgazowującego drewno? W kotłach zgazowujących trochę boję się tego, że drewno ma być dobrze wysuszone... Zazwyczaj mam dostęp do drewna suszonego sezon, może dwa.
No i jest jeszcze pewnie kwestia kosztów instalacji, które w przypadku kotła zgazowującego to według tego, co znalazłem na sieci jakieś 10-15 tyś.

Masz do polecenia jakiś kocioł dolnego spalania, który warto kupić do drewna?

TomekZi
10-01-2020, 11:56
Uwarstwi się JAK MU NA TO POZWOLISZ nawet jak będzie miał 30cm wysokosci...
Nie wysokość o tym decyduje a SPOSÓB wpuszczania do niego zładu i pobierania go.
MA NIE BYĆ TURBULENCJI!
(sposobem na to są "fajki" wywołanie rotacji zładu)

Adam M.

Witam grono jestem nowy i przyłączam się do tematu Mam kilka pytań który bufor lepszy jakieś merytoryczne uzasadnienie 439232439233
Oraz pozostałe pytanie.
Proszę wskazać przyłącze wpuszczania zładu które wejście i pobierania go.Tak by się najlepiej uwarstwił.
Dziękuję.

Marek.M
10-01-2020, 12:11
Mam kilka pytań który bufor lepszy jakieś merytoryczne uzasadnienie 439232439233


Który lizak ma lepszy smak?:D
https://i.pinimg.com/originals/33/69/7a/33697abd78849566640172bac3da1e29.jpg
Sorry nie mogłem.

tewu80
10-01-2020, 12:20
Czy ktoś wie, jak można policzyć jak szybko rozładuję bufor 1000 litrów ogrzewając taki dom jak napisałem wcześniej (250 m2, 15 cm ocieplenia)?

Mam jeszcze jedno pytanie: co się dzieje, gdy kocioł naładuje już bufor ale dalej się w nim jeszcze pali. Gdzie jest kierowane wtedy ciepło?

TomekZi
10-01-2020, 12:30
Który lizak ma lepszy smak?:D
https://i.pinimg.com/originals/33/69/7a/33697abd78849566640172bac3da1e29.jpg
Sorry nie mogłem.

No niestety kolego nie odpowiedziałeś merytorycznie i nie ma się z czego śmiać , raczej trzeba zapłakać nad takimi odpowiedziami. Zresztą zacytowałem autora tematu i może on merytorycznie mi odpowie zamiast Ciebie i Twych nic nie wnoszących lizaków.

seler2
10-01-2020, 14:18
Jakiej mocy ten kocioł?



Czy dobrze przypuszczam, że kupujesz Atmosa zgazowującego drewno? W kotłach zgazowujących trochę boję się tego, że drewno ma być dobrze wysuszone... Zazwyczaj mam dostęp do drewna suszonego sezon, może dwa.

Masz do polecenia jakiś kocioł dolnego spalania, który warto kupić do drewna?

Teraz mam 18kW ale nie w mocy rzecz tylko w proporcjach komory która jest wąska a wysoka i powoduje klinowanie się drewna, zresztą sam producent zaleca to tego kotła węgiel.
Drewno musi być suche w każdym przypadku dla spokoju duch najlepiej kupić za stówkę miernik wilgotności i tyle. Ja mam takie warunki że wzdłuż garażu mam cały czas cug powietrza i jak ułożę tam drewno ścięte zimą to latem mam 15-17% w rozłupanym polanie ale nie każdy ma taką "suszarnię" więc tak czy inaczej wilgotnościomierz to podstawa.

seler2
10-01-2020, 14:23
Czy ktoś wie, jak można policzyć jak szybko rozładuję bufor 1000 litrów ogrzewając taki dom jak napisałem wcześniej (250 m2, 15 cm ocieplenia)?

Mam jeszcze jedno pytanie: co się dzieje, gdy kocioł naładuje już bufor ale dalej się w nim jeszcze pali. Gdzie jest kierowane wtedy ciepło?

Policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, bo tu jest wiele zmiennych i na tej podstawie wiedząc że 1 litr wody podgrzanej o 1C to 1.16Wh jeśli dobrze pamiętam.
Ale to teoria, dochodzą straty, jakość wykonania izolacji itp itd. U mnie (150m2 grzanej) nabicie bufora 2150L do 75C w całości wystarcza na 2-3 dni w obecnych warunkach ale to Ci nic nie mówi bo za dużo zmiennych.

Bogusław_58
10-01-2020, 14:38
Czy ktoś wie, jak można policzyć jak szybko rozładuję bufor 1000 litrów ogrzewając taki dom jak napisałem wcześniej (250 m2, 15 cm ocieplenia)?

!000l bufor starczał na 1 dobę dla 100m2 dobrze ocieplonych przy minus 10*C w dzień i w nocy.
Prawdopodobnie starczy Ci na 12 godzin przy minus 10*C.

mtdeusz
10-01-2020, 14:47
Witam ekspertów.

Poszukuję porady odnośnie pieca zasypowego + bufor ciepła. Mam nowy dom około 250 m2 z 15 cm styropianu na ociepleniu elewacji i 30 cm wełny na poddaszu. W domu jest 90 m2 ogrzewane podłogówką, a reszta grzejnikami.

Planuję kupić piec zasypowy MPM DSII 25 kW i do niego bufor ciepła 1000 litrów. W piecu planuję palić w większości drewnem, czasem węgiel.
Zdaję sobię sprawę, że 1000 litrów to za mało jak na taki metraż, ale na razie na tyle pozwala mi miejsce w kotłowni (W dalszej perspektywie być może dołożę drugi bufor). Czy ktoś mi wyjaśni jakie mogą być konsekwencje zbyt małego bufora na taką powierzchnię? Co może się dziać? Jak najlepiej w moim przypadku rozwiązać grzanie CWU (6 osób w domu)? Czy piec 25 kW to nie będzie za dużo?

Z góry dzięki za pomoc
MPM kupujesz daj spokój chyba, że chcesz problemy w ekstra cenie.

tewu80
10-01-2020, 19:58
MPM kupujesz daj spokój chyba, że chcesz problemy w ekstra cenie.

Możesz rozwinąć? Co jest nie tak w tych kotlach?

tewu80
10-01-2020, 20:11
Drewno musi być suche w każdym przypadku dla spokoju duch najlepiej kupić za stówkę miernik wilgotności i tyle. Ja mam takie warunki że wzdłuż garażu mam cały czas cug powietrza i jak ułożę tam drewno ścięte zimą to latem mam 15-17% w rozłupanym polanie ale nie każdy ma taką "suszarnię" więc tak czy inaczej wilgotnościomierz to podstawa.

U mnie mam bardzo podobnie - bardzo wietrzna okolica, więc z suszeniem nie powinno być problemu. Zerknąłem sobie na opisy Atmosa i drewno powietrzno-suche w okolicach 17-20% powinno się już nadawać do kotła zgazowującego.

Wpadł mi w oko Atmos AC 25S. Ktoś ma z nim może jakieś doświadczenia?

Czy ktoś z Was użytkuje kocioł zgazowujący? Czy to skomplikowana instalacja? Duże koszty instalacji?

Męczy mnie jeszcze sprawa ogrzewania CWU. Jak najlepiej to rozwiązać? Czy lepiej grzać CWU przepływowo w buforze, czy też zrobić to w jakiś inny sposób (osobny obwód grzania CWU?).

mtdeusz
10-01-2020, 20:33
Do Atmosa to tylko diamentowe drewno trzeba ja bym go nie brał pod uwagę.

mtdeusz
10-01-2020, 20:35
Możesz rozwinąć? Co jest nie tak w tych kotlach?

Bo nie nadaje się do niczego a napewno nie do drewna.
Drewno się wiesza, klinuje, nie chce się palić,smołuje, kopci jak dasz dobrze w palnik.

tewu80
10-01-2020, 20:38
W takim razie co byś polecił do drewna?

adam_mk
10-01-2020, 20:51
Ognisko?
Ale to już "kurna chata"...
:lol:

Adam M.

tewu80
10-01-2020, 20:55
Ognisko?
Ale to już "kurna chata"...


Adam M.

Dzięki za merytoryczne wsparcie...

Tomasz Mi
10-01-2020, 21:15
MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem. Pojemność komory i jej wymiary nie pozwalają na optymalny załadunek drewnem, trzeba kilka razy dokładać żeby nabić bufor, drewno musi być dość drobno porąbane max 6x6cm przekrój. Polana cięte na 60cm i drobno połupane układane pionowo byłyby jakąś opcją gdyby nie to że ze względu na kształt komory wąski a wysoki (ładowniae od góry) drewno się wiesza ewentualnie drewno podrobione na 25cm kawałki i układane poziomo ale to już sie robi masa roboty z przygotowaniem. Zrobiłem test z węglem (musi być gruby co najmniej 5x5cm) trzy razy i tu zupełnie inna bajka, rozpałka, na to trochę drobnego iglastego i parę grubszych kawałków zasypać workiem 25kg węgla podpalić i za 4h przyjść wyłączyć pompę, nic robić nie trzeba i jednym załadunkiem nabija 2150l z 40 na 75stopni. Cug musi być bardzo konkretny albo dołożony wentylator, wywalone "drabinki" z komór no i rozpalanie jest trochę utrudnione bo ogień trzeba podłożyć przy palniku, ja zwijam rurkę z tektury w tym celu żeby zasyp nie odciął mi dostępu do tego miejsca.
Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

Chyba największy problem twojej instalacji to moc kotła, która jest za mała do wielkości bufora. Aby nagrzać bufor na max musiałby pracować z 8h na pełnej mocy. No i w komorze musiałbyś pomieścić z 40 kg drewna. Przy tak dużym buforze to powinieneś mieć pow 30 KW mocy kotła . W dużych kotłach masz też duże komory do załadunku drewna. Z kotłem 50 KW nagrzałbyś bufor w 2,5 godz. Większość ma problem ze zbyt buforem, Ty masz odwrotnie. Kiedyś też zastanawiałem się nad holzgazem, ale doszedłem do wniosku że lepiej mieć kocioł, w którym można spalać i drewno i węgiel.
Wieszanie się drewna w dolniakach to standard. Jeżeli będziesz palił dużymi kłodami 60 cm to jeszcze zmniejszysz wydajność. Ja sprawdzałem u siebie i najlepszą wydajność daje palenie polan o średnicy 5 -10 cm długich na 20- 25 cm. Zbyt drobne i zbyt grube to strata wydajności.

Tomasz Mi
10-01-2020, 21:39
Witam ekspertów.

Poszukuję porady odnośnie pieca zasypowego + bufor ciepła. Mam nowy dom około 250 m2 z 15 cm styropianu na ociepleniu elewacji i 30 cm wełny na poddaszu. W domu jest 90 m2 ogrzewane podłogówką, a reszta grzejnikami.

Planuję kupić piec zasypowy MPM DSII 25 kW i do niego bufor ciepła 1000 litrów. W piecu planuję palić w większości drewnem, czasem węgiel.
Zdaję sobię sprawę, że 1000 litrów to za mało jak na taki metraż, ale na razie na tyle pozwala mi miejsce w kotłowni (W dalszej perspektywie być może dołożę drugi bufor). Czy ktoś mi wyjaśni jakie mogą być konsekwencje zbyt małego bufora na taką powierzchnię? Co może się dziać? Jak najlepiej w moim przypadku rozwiązać grzanie CWU (6 osób w domu)? Czy piec 25 kW to nie będzie za dużo?

Z góry dzięki za pomoc
Bufor 1000 l pomieści ok 70 KWh enerii, kotłem 25 KW zagrzejesz go w niespełna 3h. Przez większość sezonu będziesz palił raz dziennie, ale jak przyciśnie mróz to na dobę nie starczy. Jeżeli jednocześnie palisz w kotle i grzejesz chałupę podnosząc w tym czasie temp. o 1-2 stopnie akumulujesz dodatkowo ciepło w podłodze z ogrzewaniem podłogowym i ścianach chałupy. W wariancie minimum to wystarczy. Jeżeli chcesz dodatkowo z bufora ogrzewać wodę to 1000 l będzie za mało. Masz dwie możliwości, albo powiększyć bufor i wstawić wężownice, albo dostawić bojler i ładować bojler osobna pompką z bufora. Jeżeli przez cały rok chcesz grzać wodę kotłem to lepiej zwiększyć bufor i wstawić wężownicę, natomiast, jeżeli chcesz latem grzać prądem to lepszy będzie mniejszy bojler.

mtdeusz
10-01-2020, 21:44
W takim razie co byś polecił do drewna?
Dobry HG.

mtdeusz
10-01-2020, 21:45
Dzięki za merytoryczne wsparcie...
Yoda tak nie raz ma...

adam_mk
10-01-2020, 22:03
Yoda tak nie raz ma...

No, kurczaki!
Pytał - CO NAJLEPSZE DLA DREWNA!!!!
Zna cos lepszego jak ognisko?
Ja - nie!
No, wedzarnia - tez moze być , jak jest co uwędzić...
:lol:

Jemu chyba chodziło o to, co na drewno jest najlepsze dla domu.
Tu ekspertem nie jestem, ale chyba litwini jakiś cud-kociołek zrobili potem powielany powszechnie.
Brał coi dali i niewazne jak mokre. Holcgaz...

Adam M.

tewu80
10-01-2020, 22:32
Bufor 1000 l pomieści ok 70 KWh enerii, kotłem 25 KW zagrzejesz go w niespełna 3h. Przez większość sezonu będziesz palił raz dziennie, ale jak przyciśnie mróz to na dobę nie starczy. Jeżeli jednocześnie palisz w kotle i grzejesz chałupę podnosząc w tym czasie temp. o 1-2 stopnie akumulujesz dodatkowo ciepło w podłodze z ogrzewaniem podłogowym i ścianach chałupy. W wariancie minimum to wystarczy. Jeżeli chcesz dodatkowo z bufora ogrzewać wodę to 1000 l będzie za mało. Masz dwie możliwości, albo powiększyć bufor i wstawić wężownice, albo dostawić bojler i ładować bojler osobna pompką z bufora. Jeżeli przez cały rok chcesz grzać wodę kotłem to lepiej zwiększyć bufor i wstawić wężownicę, natomiast, jeżeli chcesz latem grzać prądem to lepszy będzie mniejszy bojler.

Dzięki! To mi bardzo pomogło i rozjaśniło sytuację.

Problem jest taki, że większy bufor nie zmieści się w otwór drzwiowy :) Czy można sobie wyobrazić np. dwa bufory, każdy po 1000 litrów? W jaki sposób można je połączyć? W jaki sposób rozwiązane byłoby wtedy grzanie CWU? Czy jeden z buforów miałby wężownicę a drugi nie?

szaryb
13-01-2020, 00:06
Dzięki! To mi bardzo pomogło i rozjaśniło sytuację.
Problem jest taki, że większy bufor nie zmieści się w otwór drzwiowy :) Czy można sobie wyobrazić np. dwa bufory, każdy po 1000 litrów? W jaki sposób można je połączyć? W jaki sposób rozwiązane byłoby wtedy grzanie CWU? Czy jeden z buforów miałby wężownicę a drugi nie?

na 70kWh pojemności to ja bym raczej nie liczył, martwe strefy itp.
To dosyć proste w liczeniu (jak po nocy palnąłem co -to poprawcie): podniesienie 1L wody o 1*C pochłania ok. 4300J (ciepło właściwe wody) pracy, 1W mocy przez godzinę (3600s) daje .. 3600J, czyli 1 kWh - kilowatogodzina 1000W*3600sekund = 3.600.000J (3,6MJ). Jeżeli grzejesz bufor do temp dajmy 95*C, ale minimalną temp. (dla podłogówki) utrzymujesz 35*C, to różnica temperatur wychodzi 60*C i to jest teoretyczna pojemność twojego bufora - 60C*1000L*4300J/L / 3.600.000J(->1kWh) = 71,66kWh pojemności.
No to teraz 71600W (71,6kWh) / 250m2 / 24h(doba) = (71600/250/24) = 11.93W/m2 - czy to wystarczy do ogrzania? - 12W/m2 mocy? tego nie wiem (podobno dla domów dobrze ocieplonych przyjmuje się ok. 40W/m2 - aby starczyło (w morozy -20?), a daawniej fachowcy liczyli (słyszałem osobiście) tak po prostu 100W/m2 i "panie, będzie ciepło").

".. W jaki sposób można je połączyć? " - było pytanie takie ~5-8 stron temu. - przewiń.

Odnośnie innej części - pchania się w bojler - też ma swoje uroki, pomijam moją "przygodę", ale to kolejny baniak przysparzający problemów (i obaw) , śrubunków, pomp, anod magnezowych czy tytanowych (po 400-500+zł), termometrów, sterowania, alarmów, naczyń przeponowych (choć i tak myślę że powinno być gdzieś na drodze ZWU).

@Tomasz MI - mnie też pompka zaciąga przy rozruchu powietrze z odpowietrznika (widać go na zdjęciu), przerobiłem w tzw. międzyczasie ciut śrubunki i dodałem poziomo ZZ 1/2" grzybkowy z plastikowym grzybkiem i wyrwaną sprężyną - licząc że woda po obu stronach ZZ vs powietrze zadziałają jak na to liczyłem, niestety, prawie nic to nie dało - więc odpowietrzam i zakręcam odpowietrznik , ze względu na wysokość n.wzbiorczego nad układem - małą różnicą poziomów (ok. 50-70 cm) od bojlera - który powiesiłem max. wysoko, czyli blisko sufitu (10cm), bez kucia betonu w stropie chyba nic innego (taniego w realizacji) nie wymyślę, ot - "wyszło w praniu".
[edit] ps. Zapomniałem dodać, bo może niezrozumiałe, że tymczasowo bojlerem dwupłaszczowym .. grzeję podłogówkę - puszczając wodę od góry w dół płaszcza.

@romano - napiszę za dzień/dwa - jak znowu znajdę chwilę.

tewu80
13-01-2020, 02:22
na 70kWh pojemności to ja bym raczej nie liczył, martwe strefy itp.
To dosyć proste w liczeniu (jak po nocy palnąłem co -to poprawcie): podniesienie 1L wody o 1*C pochłania ok. 4300J (ciepło właściwe wody) pracy, 1W mocy przez godzinę (3600s) daje .. 3600J, czyli 1 kWh - kilowatogodzina 1000W*3600sekund = 3.600.000J (3,6MJ). Jeżeli grzejesz bufor do temp dajmy 95*C, ale minimalną temp. (dla podłogówki) utrzymujesz 35*C, to różnica temperatur wychodzi 60*C i to jest teoretyczna pojemność twojego bufora - 60C*1000L*4300J/L / 3.600.000J(->1kWh) = 71,66kWh pojemności.
No to teraz 71600W (71,6kWh) / 250m2 / 24h(doba) = (71600/250/24) = 11.93W/m2 - czy to wystarczy do ogrzania? - 12W/m2 mocy? tego nie wiem (podobno dla domów dobrze ocieplonych przyjmuje się ok. 40W/m2 - aby starczyło (w morozy -20?), a daawniej fachowcy liczyli (słyszałem osobiście) tak po prostu 100W/m2 i "panie, będzie ciepło").


Policzyłem zapotrzebowanie na energię dla mojego domu i wyszło 11 kW na ogrzewanie + 4 kW na CWU. 70 kWh wystarczy więc na jakieś 5-6 godzin.


Odnośnie innej części - pchania się w bojler - też ma swoje uroki, pomijam moją "przygodę", ale to kolejny baniak przysparzający problemów (i obaw) , śrubunków, pomp, anod magnezowych czy tytanowych (po 400-500+zł), termometrów, sterowania, alarmów, naczyń przeponowych (choć i tak myślę że powinno być gdzieś na drodze ZWU).


Brałem to pod uwagę. Cenowo bufor bez wężownic + bojler i bufor z wężownicą CWU wychodzą bardzo podobnie. Pytanie właśnie o cenę dodatkowego osprzętu w przypadku opcji bufor bez wężownicy + bojler. Dochodzi jeszcze cena robocizny. No i wydaje mi się, że opcja grzania bojlera prądem w lecie jest bardzo dobra.

Czy jest ktoś na forum, kto użytkuje bufor z wężownicą CWU? Jakie są mankamenty takiego systemu? Czy są jakieś mankamenty systemu bufor + osobny bojler, o których jeszcze nie wspomnieliśmy?

Kaizen
13-01-2020, 07:42
Policzyłem zapotrzebowanie na energię dla mojego domu i wyszło 11 kW na ogrzewanie + 4 kW na CWU. 70 kWh wystarczy więc na jakieś 5-6 godzin.

W jakich warunkach? 20kWh to jakieś 300l CWU. Mało kto tyle zużywa przez całą dobę. Ale jak chcesz ją grzać buforem, to musi mieć wysoką temperaturę - czyli dla CO będzie jeszcze miał dużo zmagazynowanej energii, a z dla CWU będzie już pusty.

mtdeusz
13-01-2020, 08:48
W takim razie co byś polecił do drewna?

,,Wszystko,, tylko nie ten szajs MPM.

mtdeusz
13-01-2020, 11:39
https://sprzedajemy.pl/beczka-ocynkowana-1000-litrow-gorzkow-2-e30984-nr60313880
Jak zrobić przyłącza w takiej beczce?
A bufor może być leżący?
Bo ta jest tańsza i jest bliżej.
https://sprzedajemy.pl/sprzedam-beczke-ocynkowana-1000-l-lubartow-2-e30984-nr59008353

Bogusław_58
13-01-2020, 12:22
Ocynkowana zeżre Twój piec.
Szukaj bez ocynku lub stary hydrofor ocynkowany ale wyłożony kamieniem z wody.

mtdeusz
13-01-2020, 12:36
Niby jak??????
Cynk jest bardziej aktywny od stali.
A w sumie dobrze się składa wcześniej się wymieni na drugi.

Tomasz Mi
13-01-2020, 12:54
Policzyłem zapotrzebowanie na energię dla mojego domu i wyszło 11 kW na ogrzewanie + 4 kW na CWU. 70 kWh wystarczy więc na jakieś 5-6 godzin.



Brałem to pod uwagę. Cenowo bufor bez wężownic + bojler i bufor z wężownicą CWU wychodzą bardzo podobnie. Pytanie właśnie o cenę dodatkowego osprzętu w przypadku opcji bufor bez wężownicy + bojler. Dochodzi jeszcze cena robocizny. No i wydaje mi się, że opcja grzania bojlera prądem w lecie jest bardzo dobra.

Czy jest ktoś na forum, kto użytkuje bufor z wężownicą CWU? Jakie są mankamenty takiego systemu? Czy są jakieś mankamenty systemu bufor + osobny bojler, o których jeszcze nie wspomnieliśmy?

Sprawdź na http://cieplowlasciwie.pl/ jakie masz zapotrzebowanie. To jest bardzo przydatna strona.
Z bufora korzystasz tylko, gdy nie palisz w kotle. Jeżeli rozpalasz ogień to w pierwszej kolejności ogrzewasz dom, grzejesz cwu i na końcu ładujesz bufor do pełna.
Jeżeli rozpalasz o 16 to dogrzanie domu cuw i naładowanie bufora kotłem 20KW zajmie Ci ponad 5 godz. potem zanim dom się wychłodzi mijają kolejne 2 godz, i masz już 23, do spania lepiej żeby była niższa temperatura więc zyskujesz kolejną godz. lub dwie. Czyli bufor zaczynasz rozładowywać się po 24 i przy zapotrzebowaniu 11KWh wystarcz Ci do rana. Rano na pewno będziesz miał jeszcze ciepło. Jeżeli w dzień nie ma nikogo w domu to po problemie.

Ja mam osobny bojler. Wg. mnie plusy jest tylko jeden, że latem można włączyć grzałkę i zapomnieć o grzaniu wody.Ale zimą do grzania bojlera trzeba zrobić osobny obieg z pompką i sterownikiem do grzania cwu.
Z wężownicą w buforze na pewno taniej zagrzejesz wodę rozpalając w kotle, ale latem co najmniej raz w tygodniu musisz rozpalać. Instalacja jest też prostsza. Bojler ma krótszą żywotność. W bojlerze osadza się dużo syfu, w wężownicy masz zawsze czystą wodę, ciągła wymiana.

seler2
13-01-2020, 14:02
Chyba największy problem twojej instalacji to moc kotła, która jest za mała do wielkości bufora. Aby nagrzać bufor na max musiałby pracować z 8h na pełnej mocy. No i w komorze musiałbyś pomieścić z 40 kg drewna. Przy tak dużym buforze to powinieneś mieć pow 30 KW mocy kotła . W dużych kotłach masz też duże komory do załadunku drewna. Z kotłem 50 KW nagrzałbyś bufor w 2,5 godz. Większość ma problem ze zbyt buforem, Ty masz odwrotnie. Kiedyś też zastanawiałem się nad holzgazem, ale doszedłem do wniosku że lepiej mieć kocioł, w którym można spalać i drewno i węgiel.
Wieszanie się drewna w dolniakach to standard. Jeżeli będziesz palił dużymi kłodami 60 cm to jeszcze zmniejszysz wydajność. Ja sprawdzałem u siebie i najlepszą wydajność daje palenie polan o średnicy 5 -10 cm długich na 20- 25 cm. Zbyt drobne i zbyt grube to strata wydajności.


Moc nie jest problemem tylko kształt i wielkość komory, oczywiście często jest to skorelowane ale w przypadku MPM 25kW proporcje komory właściwie się nie zmieniają tzn nie pomagają. MPM jest piecem do węgla i z grubym węglem u mnie pracuje bardzo dobrze. Drewno również się pali doskonale tylko że się zawiesza bo komora jest za wąska i komora jest za mała na dwie warstwy polan. Gdybym palił węglem to piec by u mnie został, uparłem się na drewno więc chcę go zmienić.

A dlaczego nie atmos?

mtdeusz
13-01-2020, 14:08
Szukaj Attack, Blaze

seler2
13-01-2020, 15:24
Przepraszam, nie rozumiem.

mtdeusz
13-01-2020, 15:34
https://www.fuego.pl/attack-dpx-15-profi.html
https://www.blazeharmony.com/pl/www/kotly-na-drewno/kociol-zgazowujacy-blaze-harmony

seler2
13-01-2020, 16:00
Dzięki. Problem że opinii o tych piecach jeszcze mniej niż o atmosie. Skąd wiedzieć ze dokladajac 3tys do ceny atmosa kupie cos co te dodatkowe 3tys będzie warte?

mtdeusz
13-01-2020, 16:25
Dzięki. Problem że opinii o tych piecach jeszcze mniej niż o atmosie. Skąd wiedzieć ze dokladajac 3tys do ceny atmosa kupie cos co te dodatkowe 3tys będzie warte?

Te kotły są nie tylko na diamentowe paliwo jak atmos.
Mają dłuższą gwarancję.
I wyłożoną cegłami szamotowymi komorę zasypową czyli komora zasypowa tak szybko nie skoroduje.

seler2
13-01-2020, 19:17
Co to znaczy na diamentowe paliwo?

mtdeusz
13-01-2020, 19:50
Drewno dębowe 5letni o wilgotności 5% w klockach o stałych wymiarach x y z z dokładnością do 1cm.

adam_mk
13-01-2020, 19:59
Stary dębowy parkiet?
:lol:

Już mi się skończył...
:lol:

Adam M.

mtdeusz
13-01-2020, 21:02
Nasmolowany od spodu.:yes:
Teraz mi powiedz jak żeś to liczył, ze ci wyszło 10ton na metr kwadratowy nacisku wody o masie 1tony????????
To w oceanie taki nacisk panuje.

Tomasz Mi
13-01-2020, 22:29
Seler, myślę, że sama wymiana kotła nie rozwiąże Twego problemu. Moc też powinieneś zwiększyć. Ja mam kocioł 22kw z dużą komorą i bufor 800l a na jednym załadunku drewna nagrzewam bufor na max. Nic się nie zawiesza, o sbsługa jest komfortowa zajmuje kilka minut a więcej na jednym zaladuku i tak nie dam rady zagrzać. Gdybym miał bufor ponad 2 tys litrów to musiałbym 2 razy dokładać drewna, aby zagrzać taką ilość i czas palenia to z 7-8h. Chyba lepiej raz załadować rozpalić i po 3-4 godz. mieć pełen bufor niż pilnować ognia i dokładać co kilka godzin. Różnica w cenie kotła 25 kw a 35kw niewielka a komfort palenia nieporównywalnie większy. Na Twoim miejscu szukałbym możliwie największego kotła.

Adamzk
14-01-2020, 00:21
Witam wszystkich filmik z rozpalania kotła Defro hg.
https://youtu.be/t5bIwlwfRBM

Adamzk
14-01-2020, 01:25
Po trzech godzinach pracy https://youtu.be/h3TU17j0xSk

Adamzk
14-01-2020, 01:28
Widok płomieniahttps://youtu.be/hhSoNcjDbSk

seler2
14-01-2020, 05:09
Ale ja nie mam problemu z tym żeby 10 godzin nabijac bufor. Wystarczy jak w tym czasie nie będę musiał co pol godziny luzować zawieszonego drewna.
Stąd nie moc a komora wazna. Żeby się nie wieszało to drewno musi leżeć poziomo.
W mpm to niewykonalne chyba że się potnie na kawałki 25cm.
Dlatego szukam pieca ktory nie musi mieć super sterowania bo mi to do niczego nie potrzebne tylko musi mieć dużą komorę na połmetrowe polana minimum ukladane poziomo.

tewu80
14-01-2020, 06:40
Sprawdź na http://cieplowlasciwie.pl/ jakie masz zapotrzebowanie. To jest bardzo przydatna strona.

Wykorzystałem dokładnie tą stronę do obliczeń :)


Z bufora korzystasz tylko, gdy nie palisz w kotle. Jeżeli rozpalasz ogień to w pierwszej kolejności ogrzewasz dom, grzejesz cwu i na końcu ładujesz bufor do pełna.
Jeżeli rozpalasz o 16 to dogrzanie domu cuw i naładowanie bufora kotłem 20KW zajmie Ci ponad 5 godz. potem zanim dom się wychłodzi mijają kolejne 2 godz, i masz już 23, do spania lepiej żeby była niższa temperatura więc zyskujesz kolejną godz. lub dwie. Czyli bufor zaczynasz rozładowywać się po 24 i przy zapotrzebowaniu 11KWh wystarcz Ci do rana. Rano na pewno będziesz miał jeszcze ciepło. Jeżeli w dzień nie ma nikogo w domu to po problemie.


Czyli wygląda na to, że powinno być ok.


Ja mam osobny bojler. Wg. mnie plusy jest tylko jeden, że latem można włączyć grzałkę i zapomnieć o grzaniu wody.Ale zimą do grzania bojlera trzeba zrobić osobny obieg z pompką i sterownikiem do grzania cwu.
Z wężownicą w buforze na pewno taniej zagrzejesz wodę rozpalając w kotle, ale latem co najmniej raz w tygodniu musisz rozpalać. Instalacja jest też prostsza. Bojler ma krótszą żywotność. W bojlerze osadza się dużo syfu, w wężownicy masz zawsze czystą wodę, ciągła wymiana.

To do mnie przemawia ale mam jeszcze jeden problem. Planuję w przyszłości położyć na dach panele solarne albo fotowoltaiczne. Jeśli będę chciał je wykorzystać do grzania CWU, to w układzie bufora z wężownicą CWU będzie problem.

tewu80
14-01-2020, 06:59
Seler, myślę, że sama wymiana kotła nie rozwiąże Twego problemu. Moc też powinieneś zwiększyć. Ja mam kocioł 22kw z dużą komorą i bufor 800l a na jednym załadunku drewna nagrzewam bufor na max. Nic się nie zawiesza, o sbsługa jest komfortowa zajmuje kilka minut a więcej na jednym zaladuku i tak nie dam rady zagrzać.


Można wiedzieć jakiego kotła używasz?

Chciałbym palić głównie drewnem ale, gdy z tym będzie problem, to chciałbym mieć również możliwość zapalić węglem. I dlatego skłaniam się w kierunku DSów.

seler2
14-01-2020, 07:51
Jakby ktoś był ciekawy, tak wygląda u mnie palenie drewnem, to był jeden załadunek ładnie poukładany w komorze

http://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2019_11/custom-temperature-graph(2).jpeg.94b59b696a8a9b5457026ce86f2dc9f8.jpe g

Widać też jak się rozładowuje bufor, trochę żałuję że rozmieszczenie czujników mam tylko sama góra, środek i sam dół, jest to mocno niereferencyjne i trzeba by robić jakieś iterpolacje żeby mieć prawdziwy obraz.

Tomasz Mi
14-01-2020, 09:36
Można wiedzieć jakiego kotła używasz?

Chciałbym palić głównie drewnem ale, gdy z tym będzie problem, to chciałbym mieć również możliwość zapalić węglem. I dlatego skłaniam się w kierunku DSów.

Ja mam kocioł Rakoczy górnego spalania, tego już nie produkują i nie sprzedają. On ma już 13 lat i za kila lat pewnie trzeba będzie go wymienić. Sam rozglądam się za czymś ciekawym, ale jeszcze nic nie znalazłem.

Tomasz Mi
14-01-2020, 09:53
Wykorzystałem dokładnie tą stronę do obliczeń :)



Czyli wygląda na to, że powinno być ok.



To do mnie przemawia ale mam jeszcze jeden problem. Planuję w przyszłości położyć na dach panele solarne albo fotowoltaiczne. Jeśli będę chciał je wykorzystać do grzania CWU, to w układzie bufora z wężownicą CWU będzie problem.

Od razu musisz się zdecydować, czy solary, czy fotowoltaika. Jak solary to bufor z dolną wężownicą i górną do cwu. Jeżeli fotowoltaika to wężownica w buforze nie może sięgać aż do samego dna. Najlepiej żeby była niższa niż 1/2 wysokości bufora. Wówczas pod tą wężownice wpinasz grzałkę. Ewentualnie bojler z grzałką.

tewu80
14-01-2020, 11:05
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy taki bufor grzeje mocno pomieszczenie?
Kotłownie mam na parterze, pod sypialnią i taki rozgrzany bufor w lecie to może być jednak uciążliwy (grzanie CWU w lecie)...

Maniolo23
14-01-2020, 16:22
Jestem nowy na forum i pytanko mam gdzie znajdę rysunki o których mowa na początku postu

LukaszP66
14-01-2020, 16:48
Nie tylko ty zadajesz sobie to pytanie !!!:(
Już dawno temu żaby je zjadły .
Wpisz w przeglądarkę Frazę adam_mk bufor ciepła i najedż na grafikę!
Powinno coś wyskoczyć.

Tomasz Mi
14-01-2020, 18:21
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy taki bufor grzeje mocno pomieszczenie?
Kotłownie mam na parterze, pod sypialnią i taki rozgrzany bufor w lecie to może być jednak uciążliwy (grzanie CWU w lecie)...

Wszystko zależy od izolacji. Te fabryczne nie są najlepsze. Lepiej zrobić swoją wg. instrukcji jaka była na forum wówczas taki bufor tylko minimalnie będzie nagrzewał pomieszczenie. No i trzeba dobrze zaizolować rury.

awaria09
14-01-2020, 18:39
Moja wężownica cwu, 2x25m 18mm. Mam obawy że te plastykowe uchwyty po pewnym czasie szlag trafi, może połapać dodatkowo drutem.?

Maniolo23
14-01-2020, 19:08
Te żaby musiały być głodne wiedzy������, dzięki za podpowiedź, faktycznie można coś znaleźć

awaria09
14-01-2020, 19:10
Powoli zacznę to wszystko składać i zastanawiam się jak najlepiej zasilić odbiory ciepła. W moim przypadku są to dwa obiegi grzejnikowe i podłogówka na parterze.
Co będzie lepsze? Czy zrobić jedną belkę i do niej podłączyć wszystko z podmieszaniem. Czy do belki podłączyć tylko grzejniki a podłogówkę zasilić z bufora tak w okolicach połowy wysokości czy wszytko ciągnąć bezpośrednio z baniaka bez belki. Zasilanie grzejników myślałem wpiąć około 30-40 cm od góry żeby trochę ciepła zawsze zostawało dla CWU. Jeśli macie sprawdzone koncepcje zasilań prośba o pouczenie..

LukaszP66
14-01-2020, 19:26
[QUOTE=awaria09;7896027]Powoli zacznę to wszystko składać i zastanawiam się jak najlepiej zasilić odbiory ciepła. W moim przypadku są to dwa obiegi grzejnikowe i podłogówka na parterze.
Co będzie lepsze? Czy zrobić jedną belkę i do niej podłączyć wszystko z podmieszaniem. Czy do belki podłączyć tylko grzejniki a podłogówkę zasilić z bufora tak w okolicach połowy wysokości czy wszytko ciągnąć bezpośrednio z baniaka bez belki. Zasilanie grzejników myślałem wpiąć około 30-40 cm od góry żeby trochę ciepła zawsze zostawało dla CWU. Jeśli macie sprawdzone koncepcje zasilań prośba o pouczenie..[/QUOTE
Coś się mnie wydaje że zaraz ci się sięgnie :(

LukaszP66
14-01-2020, 19:31
Co cię skłoniło do instalacji pracującej w 2 zakresach temperatur ?
Tym bardziej przy buforze ?
Wiem Podłogówka w sypialni nie zdrowa;)
Byłem bliski podobnej decyzji:bash:

mtdeusz
14-01-2020, 20:11
Powie mi ktoś czy jak podłączę bufor pod zasialnie od grzejników to mi pujdzie na grawitacji z bufora do grzejników?

Bogusław_58
14-01-2020, 20:36
Dobra rzecz mtedeusz w warsztacie lub kurniku.
W domu nie warto ze względu na orurowanie czyli duże średnice rur przechodzące w coraz mniejsze.
No i sterowanie tym, to sto lat za murzynami :)
Ps
Chyba że już instalacja taka jest gotowa i chcesz się wpiąć.

mtdeusz
14-01-2020, 20:52
Chce się wpiąć, bo mam w domu instalację gotową 20letnią.
A 2 bufory po 500 litry będą grawitacyjne chodzić czy musi być jeden 1000litry?

Bogusław_58
14-01-2020, 21:21
Mogą być dwa, ale na jednym będzie lepiej.

Tomasz Mi
15-01-2020, 07:35
Powoli zacznę to wszystko składać i zastanawiam się jak najlepiej zasilić odbiory ciepła. W moim przypadku są to dwa obiegi grzejnikowe i podłogówka na parterze.
Co będzie lepsze? Czy zrobić jedną belkę i do niej podłączyć wszystko z podmieszaniem. Czy do belki podłączyć tylko grzejniki a podłogówkę zasilić z bufora tak w okolicach połowy wysokości czy wszytko ciągnąć bezpośrednio z baniaka bez belki. Zasilanie grzejników myślałem wpiąć około 30-40 cm od góry żeby trochę ciepła zawsze zostawało dla CWU. Jeśli macie sprawdzone koncepcje zasilań prośba o pouczenie..

Jeżeli bufor grzejesz tak jak trzeba czyli na maksa to na wyjściu masz ok 90 stopni. Lepiej od razu za buforem obniżyć temperaturę. Chyba, że rozdzielacz dasz bardzo blisko bufora. Musisz dać osobne rozdzielacze do podłogówki i do grzejników i Temperaturę osobno ustawisz dla podłogówki i osobno dla grzejników. Rozdzielacze też najlepiej zasilać osobnymi rurami, wychodzącymi bezpośrednio z bufora. Do bufora możesz się wpiąć trochę niżej, ale nie przesadzaj. Sto litrów zapasu wrzątku wystarczy do ogrzania wody, zwłaszcza, że bufor na dole nie wychładza się poniżej 20 stopni. Nie ma sensu podłogówki zasilać z połowy buforu, wówczas dla podłogówki wykorzystujesz tylko pół buforu. Plastik plastikowy nierówny trudno stwierdzić czy wytrzyma w 90-100 stopniach, jeżeli nie masz żadnej informacji od producenta. Ewentualnie możesz sprawdzić jak ten plastik zachowuje się wrzucony kilka razy na przemian do wrzątku i zimnej wody. Jeżeli nie pęka i jest odrobinę elastyczny to powinien wytrzymać, ale na to gwarancji nie ma.

mtdeusz
15-01-2020, 07:37
To trzeba by było spawać beczkę o średnicy 1m.