PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73

gran torino
13-06-2020, 21:17
Maestro Adam.
że tak jeszcze pociągnę temat mam obecnie kocioł atmosa oraz oryginalnego baniaka atmosa powiększonego z 750 do ok 1000 l(obecnie nie zaspawałem jeszcze gornej dennicy) ten zbiornik ma tylko wspawane wejscie góra wyjście dół po jednej stronie i tak jak u atmosa wejście do bufora jest jednocześnie wyjściem na obieg kaloryferów i zbiornika c.w.u.to samo na dole i brak kolan hamburskich ,czy wspawać ten ceownik czy raczej kolana hamburskie ,ale w zasadzie jedno na górze drugie na dole,instalacją jest przygotowana właśnie pod podłączenie atmosa.jak zwykle liczę na wiedzę Adama.dzieki.acha całość jest goniona pompkami

adam_mk
14-06-2020, 13:39
Widziałeś sprzęgło wodne?
Trzeba by zrobić z tego baniaka tak samo.
Osobne wejścia i wyjścia.
Wtedy pompki ze sobą nie muszą walczyć i możesz ustawić je kompletnie dowolnie, co jest wygodne.
Oczywiście, łuki wstaw, bo naprawdę bardzo wpływają na uwarstwienie zładu.
No, same łuki to nie, ale wywołanie rotacji zładu sprawia, że woda o odpowiedniej teperaturze "wkręca się" dzięki nim na "swoją" wysokość w tym baniaku.
"wejście do bufora jest jednocześnie wyjściem na obieg kaloryferów i zbiornika c.w.u."
To jest robienie baniaka "po taniości". Utrudnia, psuje możliwości działania układu. I kotła i systemu grzewczego.
Masz zbiornik CWU osobno, obok baniaka?
Kiedyś popełmiłem taki układ, tóry grzeje wodę niezależnie od tego czy w kotle się pali czy nie.
445184
Istotnym "przełącznikiem" pracy jest ten zwór różnicowy (z piłeczką).
Pozwala w pierwszej kolejności podgrzać wodę użytkową z takiego źródła ciepła, jakie masz.
No i dogrzewa ją ciepłem z bufora, jak się już nie pali w kotle.

Adam M.

gran torino
14-06-2020, 15:37
P.Adamie dziekuję za odpowiedz i wyrozumiałość,tak jak pisałem wcześniej wszystkie rury i podłączenia mam przygotowane tak jak w schematach atmosa(tylko poprzez srubunek wystarczy wkręcić w bufor) musiałbym teraz przerabiać całość,(wiem ,że marudzę)ale czy gdyby zamiast tych dodatkowych króćcy i kolan hamburskich wspawać tę szynę dla mnie byłoby prościej i łatwiej,a jak to też ma zastępować te kolana to pewnie bym wolał (chociaż jak Pan napisał ,że ta namiastka kolan).
z wyrazami szacunku.
Sławek.
ps.w zasadzie jest Pan jedyną osobą o takiej wiedzy ,która zagląda na to forum(no ale to Pana,, dziecko,,) inni pobudowali swoje bufory zapomnieli.o nim,więc musi się Pan z nami męczyć .pozdro

adam_mk
14-06-2020, 17:40
" musiałbym teraz przerabiać całość..."

No, tak, ale...
Coś trzeba wybrać!
Albo "to" będzie doskonałe i starczy dla wnuków...
Albo szybko i względnie tanio powstanie podróbka, wcale nie doskonała.
Ja dokładnie WIEM ile w tym jest dłubania.
Jak ma to działać DOBRZE - to warto.
Robi się raz a korzysta przez pokolenia. :lol:
Połączenia, układ rur, da się zmienić. To nie trudne.

Adam M.

gran torino
14-06-2020, 21:36
czy mogłbym to zrobić w taki sposób wszystkie wejscia i wyjscia w jednej lini (patrząc od góry do dołu)oczywiście wspawując kolana hamburskie w prawą i lewą stronę ,w rysunkach z budowy buforów kroćce w poziomie jeden od drugiego oddalone o ok. 90st,a tutaj jedno pod drugim czy toby zadziałało???

adam_mk
14-06-2020, 21:50
Tak.
Zadziała dobrze.
Rozsuń wloty na tyle, aby nie przeszkadzały w montażu.
Inaczej - nie rób ich za ciasno, bo przy podpinaniu się będziesz wkurzał.

Adam M.

wierzba1234
15-06-2020, 05:10
Planuję przerobić bufor 800l na 1000-1200l.
Poczytałem temat i mam takie założenia nie wiem czy dobre.
Przeciąć zbiornik wstawić wężownicę fi22 25m do CWU i do solarów. Na dole stożek z kominem, komin ponacinany.
Wyjścia i wejścia wody CO z kolankami w środku. Bufor ma być grzany grzałkami.
Grzałkę mam 9Kw i 4Kw. Jak je upchnąć pod stożkiem ?
Grzałki muszą być centralnie w osi bufora ? Myślałem żeby dać dwie obok siebie ?
Co z grzaniem CWU w lecie? Dać pod wężownicę grzałkę i na lato grzać tylko górę bufora ?

gran torino
15-06-2020, 19:11
Mr.Adam
dzieki za to ,że Ci się chciało,a tak wracając do tego mojego bufora to to rozwiązanie ułatwi mi prace i w zasadzie przeróbek nie będzie jeszcze raz dzięki.
pozdro.Sławek

adam_mk
15-06-2020, 20:17
Planuję przerobić bufor 800l na 1000-1200l.
Poczytałem temat i mam takie założenia nie wiem czy dobre.
Przeciąć zbiornik wstawić wężownicę fi22 25m do CWU i do solarów. Na dole stożek z kominem, komin ponacinany.
Wyjścia i wejścia wody CO z kolankami w środku. Bufor ma być grzany grzałkami.
Grzałkę mam 9Kw i 4Kw. Jak je upchnąć pod stożkiem ?
Grzałki muszą być centralnie w osi bufora ? Myślałem żeby dać dwie obok siebie ?
Co z grzaniem CWU w lecie? Dać pod wężownicę grzałkę i na lato grzać tylko górę bufora ?

JAK masz zamiar grzać grzałkami ten bufor?
Optymalnie czy poczekasz przez noc na wygrzanie go?
Rozumiem, że latem rezygnujesz z połowy wypłaty, bo tyle kasy Ci nie potrzeba...?
PO CO Ci bufor?
Przepływowy ogrzeje tyle co z kranu wyleci...
:lol:
Postaw ten problem raz jeszcze, jak przemyślisz.
Znajdziemy posób jego rozwiązania.

Adam M.

wierzba1234
15-06-2020, 21:55
JAK masz zamiar grzać grzałkami ten bufor?
Optymalnie czy poczekasz przez noc na wygrzanie go?
Rozumiem, że latem rezygnujesz z połowy wypłaty, bo tyle kasy Ci nie potrzeba...?
PO CO Ci bufor?
Przepływowy ogrzeje tyle co z kranu wyleci...
:lol:
Postaw ten problem raz jeszcze, jak przemyślisz.
Znajdziemy posób jego rozwiązania.

Adam M.

Bufor bedzie grzany przez fotowoltaike 10Kw. Jak zabraknie słońca to dogrzewany w tanich taryfach.
Dom nowo budowany energooszczedny 100% podlogowka.
Kominek z pw i rekuperacja.
Mam bufor 800l bez wężownic i chcę go przerobić na swoje potrzeby.

adam_mk
15-06-2020, 22:15
A co z kasą?
:lol:

W wolnej chwili wrzucę Ci kilka schematów kotłowni.
Nieoptymalnie to na razie planujesz. Da się lepiej.

Adam M.

wierzba1234
16-06-2020, 05:12
Kasę w fotowoltaike i podłogówkę muszę wsadzić bo to było przewidziane na początku budowy. Bufor i grzałki kupiłem w cenie jednej grzałki 4kw. Wszystko zrobię sam bo mam do tego sprzęt. Jedynie za miedz na wężownicę muszę zapłacić.

adam_mk coś doradzisz jak to lepiej w moim przypadku zaplanować ?

adam_mk
16-06-2020, 07:24
Zbuduj prosty kociołek elektryczny POZA buforem.
Wepnij go w układ tak, aby bufor ładować wodą o zadanej, wysokiej, temperaturze.
Będzie słoneczko - będzie ładowanie bufora.
Mało słoneczka? - też będzie ładowanie, tylko mniejszą ilością ciepłej wody.
Wieczorem zrobię fotki kociołka i wrzucę tu.
Teraz muszę lecieć do roboty.
Pompy ciepła na mnie czekają... :lol:

Adam M.

wierzba1234
17-06-2020, 07:07
Zbuduj prosty kociołek elektryczny POZA buforem.
Wepnij go w układ tak, aby bufor ładować wodą o zadanej, wysokiej, temperaturze.
Będzie słoneczko - będzie ładowanie bufora.
Mało słoneczka? - też będzie ładowanie, tylko mniejszą ilością ciepłej wody.
Wieczorem zrobię fotki kociołka i wrzucę tu.
Teraz muszę lecieć do roboty.
Pompy ciepła na mnie czekają... :lol:

Adam M.

Ok będę wdzięczny za schemat i fotki.

gran torino
22-06-2020, 11:41
witam.Mr.Adam jakbyś mógł popatrzyć na zdjęcie tego bufora na rozwiązanie przyłączy wewnątrz baniaka co o tym sądzisz???445436

gran torino
22-06-2020, 11:46
tutaj adres do strony mozna podnieść zdjęcie do wiekszego rozmiaru
https://bojlersklep.pl/pl/p/Bufor-spiro-Alpha-Thermotec-PSH-1000l-wezownica-CWU-zbiornik-buforowy/1011

gran torino
22-06-2020, 15:13
wiem ,że buforek Adama jest już obgadany i usprawniony do spodu ale jeszcze znalazłem takie rozwiązanie o którym pisałem wczesniej( tutaj jeszcze link do rysunku zbiornika ze wstawioną listwą i dolne króćce skierowane do dołu).C:/Users/jo/Downloads/24478-BU-220-1000.8N-21-05-2019.pdf
rysunek nr.8
Sławek

aldente
23-06-2020, 20:36
@gran torino, tak linka do pliku się nie wstawia.

gran torino
23-06-2020, 20:51
no cóż nie zawsze jest tak jakbyśmy chcieli
Sławek

Ziol3k
30-06-2020, 13:43
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jako że mój bufor przepracował już cały sezon zimowy bez żadnych problemów i niespodzianek to z czystym sumieniem mogę Wam pokazać zdjęcia z budowy mojej konstrukcji.
Bufor powstał w oparciu o informację znajdujące się w tym wątku – za co bardzo dziękuję wszystkich współtworzącym ten temat, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Bufor o pojemności 2500l, wymiary: 200x125x100 cm, spawany z blachy gr. 4mm, wewnętrzne wzmocnienia z płaskownika, zabezpieczony z zewnątrz farbą epoksydową. Bufor pracuje w układzie otwartym ze zbiornikiem wyrównawczym o pojemności 300l umieszczonym na nieogrzewanym poddaszu około 5m powyżej kotłowni (ciśnienie w buforze 0,5 bar) (kotłownia znajduje się w piwnicy). Rura wzbiorcza oraz rura bezpieczeństwa to miękkie rury Cu 22mm. Zbiornik wyrównawczy jest „przytulony” do komina spalinowego. Całość owinięta wełna mineralną oraz folią stretch.

Bufor spięty (rura 6/4 cala) jest z piecem MPM DS II 28kW – 32 KW z zasypem górnym.

Wężownica do CWU: 2x 25 m.b. Cu 18mm, która współpracuje z zaworem termostatycznym mieszającym ESBE ¾ cala 35-60°C (pułapka cieplna wysoka na 50cm). Wyjście wężownicy tuż pod pokrywą górną bufora. Brak łączeń wężownicy wewnątrz bufora. Dodatkowo zostały wstawione zawory pomiędzy równoległymi wężownicami, tak aby możliwe było rozłączenie wężownic od siebie i używanie ich niezależnie. Pozwala to na grzanie wody użytkowej tylko poprzez jedną wężownice oraz przepływowe grzanie wody np. w basenie. Pozwoliło mi to również sprawdzić jak zdublowanie wężownicy wpływa na temperaturę wyjściową CWU. Przejścia przez ściankę bufora: stal - mosiądz – miedź. (wewnątrz bufora również zabezpieczenie wężem gumowym ogrodowym tak, aby miedź nie stykała się ze stalą w miejscu przejścia przez ściankę). Łączenia miedzi z mosiądzem robione lutem twardym AG45 przy pomocy palnika propan – tlen. Wężownica przymocowana do bufora poprzez niebieską rurę PE do wody – tak aby miedź nie stykała się ze stalą. Elementy skręcane drutem miedzianym 1,5mm2 oraz 2,5mm2. W układzie użyłem naczynia przeponowego 8 litrów wraz z grupą bezpieczeństwa jako zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, spowodowanym zwiększaniem się objętości podgrzewanej wody w wężownicy.

Wężownica dolna (solarna): 25 m.b. Cu 15mm, zakryta lejkiem z blachy gr. 1,5mm. Izolator między stalą a miedzią to również niebieska rura PE. Elementy skręcane drutem miedzianym 1,5mm2 oraz 2,5mm2. Wężownica dolna (solarna) aktualnie nieużywana.

Grzałki elektryczne na dole zbiornika: 2 szt. po 3kW 230V z termostatem + 1 szt. 6kW (3x2kW) 400V.
Grzałka elektryczna 50cm poniżej góry bufora: 1 szt. 3kW 230V z termostatem.

Zasilanie i powrót z pieca 6/4 cala. Bardzo dobrze działa na grawitacji. W układzie czuwa również pompka, która włącza się przy osiągnieciu 85°C na wyjściu kotła (Regulator SCL – 1313 z ustawioną histerezą na 5°C). Zabezpieczenie powrotu kotła poprzez zawór temperaturowy ESBE VTC511 5/4 cala 60°C. Zabezpieczenie przed samorozładowaniem się bufora to zawór klapowy 6/4 cala lekko pochylony, tak aby się domykał. Działa to prawidłowo, aczkolwiek zdarzyło mu się nie domknąć i puścić ciepłą wodę na piec.

Zasilanie i powrót z podłogówki 5/4 cala – 10cm poniżej wyjścia wężownicy CWU. Następnie: zawór mieszający 3-drogowy 5/4' ESBE VRG 131, siłownik zaworu mieszającego STZ-120, sterownik zaworu mieszającego TECH i-1. W domu (parter i piwnica) ogrzewanie tylko podłogowe – parter 10 pętli po 90 m.b., piwnica 6 pętli po 100 m.b.. Całość podłogówki pracuje na jednej elektronicznej pompce Wilo-Yonos PICO 2.0. Przy ogrzewaniu parter + piwnica pompka ustawiona na 16 wat, przy samym parterze 10 wat, przy takich ustawieniach przepływy na pętlach są wystarczające aby ogrzewać równomiernie cały dom.
Moje ustawienia krzywej grzewczej:
dla 10°C na zewnątrz – 22°C zasilanie podłogówki,
dla 0°C na zewnątrz – 24°C zasilanie podłogówki,
dla - 10°C na zewnątrz – 26°C zasilanie podłogówki,
dla - 20°C na zewnątrz – 28°C zasilanie podłogówki.

Niestety sterownik zaworu mieszającego TECH i-1 pomimo ustawienia histerezy w MENU na minimum i tak działa z histerezą 2°C. (Po rozmowie z serwisem dowiedziałem się ze tak ma być i tyle). Powoduję to znaczny wzrost temperatury zasilania podłogówki najczęściej podczas palenia w piecu. Np. dla 10°C na zewnątrz – podczas palenia w piecu potrafi puścić 24°C na zasilanie podłogówki – nie przekłada się to tak szybko na wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniu, ale da się to odczuć. Myślę ze histereza 1°C była by odpowiednia dla podłogówki.

Zasilanie i powrót do kaloryferów 1 cal – nieużywane.
Zasilanie i powrót do pompy ciepła 1 cal – nieużywane.
W buforze zamontowane jest 5 czujników temperatury.

Bufor postawiony na styrodurze o grubości 20 cm, a z góry jest zaparty o sufit drewnianym klockiem dlatego nie musiałem dodatkowo wzmacniać dennic zbiornika. Górna oraz boczne ścianki ocieplone 2cm wełna mineralną, a następnie 20cm styropianem grafitowym (2x 10cm na przekładkę). Szczeliny wypełnione pianką montażową.

Temperatury w domu i kotłowni monitorują czujniki DS18B20 podpięte pod Raspberry Pi Zero z uruchomionym Domoticzem. Na początku Raspberry pracował tylko na karcie SD aczkolwiek pojawiały się problemy ze stabilnością systemu i zapisem danych. Teraz system pracuje również z wykorzystaniem dysku HDD 2,5 – problemów nie ma od 3 miesięcy.
Cała elektronika wraz z pompami w kotłowni podpięta jest pod zasilacz awaryjny 500W/800VA ZA-TECH-500 TECHTRON współpracujący z akumulatorem 12v 50Ah

Jak to działa? Bardzo dobrze, temperatura w całym domu przez cały okres grzewczy była bardzo stabilna +/-1 stopień. Przy czym te wahania są głównie spowodowane zyskami cieplnymi poprzez słońce wpadające do domu przez okna. Temperatura w domu nie spadła nigdy poniżej 21,5°C, zazwyczaj utrzymywała się między 22°C a 22,5°C. Natomiast gdy przyświeciło mocniej słonce przez okna temperatura rosła do 23,5°C.
Temperatura wody rozkłada się warstwowo, nawet przy mocnym rozładowaniu bufora podłogówką, na górze bufora jest wystarczająco ciepła woda do kąpieli. Sprawność wężownic CWU jest bardzo dobra, można korzystać z ciepłej wody równolegle w 3 miejscach w domu. Przy korzystaniu z jednego punktu poboru wody różnica pomiędzy temperaturą wody np. pod prysznicem, a wodą kotłową w górnej części bufora to 3 °C. Dlatego gdy w buforze na samej górze mam 45°C wiem, że CWU będzie miała temperaturę powyżej 40°C. Przy korzystaniu równolegle z dwóch punktów poboru wody ta sprawność spada i różnica temperatur wynosi 6°C. Odłączenie jednej wężownicy (pozostawienie tylko jednej Cu 25 m. b. 18mm) nie powoduje spadku sprawności wężownicy ale tylko przy poborze z jednego punktu wody. Przy korzystaniu z większej ilości punktów poboru różnica temperatur znacząco rośnie.

Co do częstotliwości palenia i ładowania bufora – realne zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną do ogrzania domu pokrywa się z obliczeniami wykonanymi na stronie cieplowlasciwie.pl; przy temperaturach w okolicach 0°C paliłem co drugi dzień, gdy przestałem ogrzewać piwnicę – bufor przy tej same temperaturze na starczał na 3, 4 dni. Teraz, używając bufor tylko do CWU starcza na 2 tygodnie – ładując go do 70 procent.
Samo palenie w piecu stało się prostsze i przyjemniejsze. Palę brykietem drzewnym, miarkownik ciągu ustawiony na 85°C, temperatura spalin stabilizuje się między 150°C a 200°C i zapominam o temacie. Komin po całym sezonie bardzo czysty, brak problemów z sadzą. Podczas palenia w piecu dymu z komina nie widać bądź prawie nie widać.

Prowadziłem również obserwację co do kosztów wytworzenia 1kW energii w buforze w zależności od sposobu palenia jak i materiału który spalam.
Moje uśrednione wyniki:
Brykiet drzewny bukowy (600 zł za tonę) – 22gr/kW (średnia z 7 pomiarów)
Brykiet drzewny dębowy (600 zł za tonę) – 19gr/kW (średnia z 14 pomiarów)
Drzewo dąb – 12gr/kW (1 pomiar)

Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy tworzą ten wątek, jak i wszystkim osobom które mi pomogły podczas tworzenia tego bufora wraz z wszystkim tym co „dookoła”. Pozdrawiam

Ziol3k
30-06-2020, 13:45
Zdjęcia z budowy.

Ziol3k
30-06-2020, 13:47
Zdjęcia z budowy

Ziol3k
30-06-2020, 13:50
zdjęcia

Ziol3k
30-06-2020, 13:52
zdj.

Ziol3k
30-06-2020, 13:55
cd.

Ziol3k
30-06-2020, 13:58
zdjęcia.

Ziol3k
30-06-2020, 13:59
cd. zdjęć

Ziol3k
30-06-2020, 14:00
Pozdrawiam

adam_mk
30-06-2020, 19:23
Uparciuszek! :lol:
Popełnił prostopadłościenny...
Moje gratulacje!
Zwłaszcza, ze to układ z wypasem a nie prosty kocioł-bufor-dom.

Adam M.

wierzba1234
01-07-2020, 12:51
Uparciuszek! :lol:
Popełnił prostopadłościenny...
Moje gratulacje!
Zwłaszcza, ze to układ z wypasem a nie prosty kocioł-bufor-dom.

Adam M.

Adam M pamiętasz o schemacie dla mnie i zdjęciu pieca przepływowego ?

adam_mk
01-07-2020, 19:07
Dożyjemy soboty?
Pętam się od Szczecina po Karpaty i pompy ciepła uruchamiam...
Kumple wiercą dziury a ja robię resztę...
Obiecuję na weekend bo soboty mam wolne!

Adam M.

LukaszP66
01-07-2020, 21:07
Kawał roboty ,brawo ty ,cieszy mnie że działa ci wężownica cwu .Instalator który spinał mi bufor z kotłownią nie do końca był przekonany co do jej wydajności, 25 mb fi 22 miedzianej , ja tam wiedziałem że będzie git .

LukaszP66
01-07-2020, 21:27
Kolego Ziol3K ,mógłbyś podlinkować czujniki do opomiarowania temp buforu które zastosowałeś u siebie ,byłbym ci bardzo wdzięczny za info ,jest tego trochę na rynku ,mocowałeś je na klej termo przewodzący ? Także dałem mieszający esbe na wyjściu cwu ,skonsternował żeś mnie zastosowaniem kompensacji ciśnienia w wężownicach .

Tomasz Mi
02-07-2020, 11:50
Naczynie przeponowe przy wężownicy nie zawsze jest niezbędne ale brawo dla przezornego. Alternatywnie można wstawić zawór bezpieczeństwa. Wzrost ciśnienia w wężownicy redukują rury zasilające pod warunkiem że przed wężownicą nie zastosowaliśmy zaworu zwrotnego i rury CWU. W starych instalacjach bez zaworów zwrotnych nawet przy dużych bolerach (które mają mniejszą wytrzymałość niż rury w wężownicy) nie stosowano naczyń przeponowych bo cały wzrost objętości przejmowała instalacja wodociągowa.

Ziol3k
02-07-2020, 21:30
Czujniki kupowałem tutaj:
https://allegro.pl/oferta/ds18b20-termometr-cyfrowy-arduino-avr-7299687385?utm_source=notification&utm_medium=paymentPaidBuyer&utm_campaign=payments-notifications:paymentPaidBuyer
w sumie 30 sztuk, wszystkie działają prawidłowo.
445854
Zabezpieczone koszulką termokurczliwą czujniki zostały tylko wsunięte w mosiężne tuleje i zabezpieczone przed wysuwaniem taśmą izolacyjną materiałową. Naczynie przeponowe zamontowałem dla spokojniejszego snu, myślę że nie jest to konieczne w każdym przypadku tak jak pisze Tomasz Mi
Pozdrawiam

LukaszP66
03-07-2020, 18:42
Dzieki wielkie za info ,naprawdę kawał dobrej roboty wykonałeś.

ciasteczka
13-07-2020, 05:38
Brawo brawo Ziol3k. Czy na buforze zastosowales te same czukniki? Jestem na etapie zamykania bufora w izolacji i szukania rozwiazania na sterowanie. Nigdy sie w takie rzeczy nie bawiłem, a chciałbym to zrobić dobrze. U mnie 1700 l wg wszelakich wskazowek A_mk. Goniony przez 3x3x1,4kW w zewnetrznym piecyku. Teraz czas na poznanie sie i proste sterowanie. W planach fotovoltaika. I nie do konca wiem jak sie za to zabrac.

PETRO-GRZESIEK
13-07-2020, 13:32
Dzień dobry. Temat mam zgłębiony od kilku lat, czytam forum, jednak nie jestem zdolny wykonać bufor. Czy są na forum albo polecacie kogoś kto wykonuje bufory jak z tego tematu. Prosta sprawa kocioł MPM DS, kominek w salonie; w buforze wężownica/e do CWU, na dole grzałki. dom 155m2 plus kotłownia i garaż 40 m2. Miejsce okolice Krzepic na zachód od Częstochowy.

LukaszP66
13-07-2020, 20:27
Mówisz i masz! Drugi link dotyczy samej wężownicy ale myślę że cały bufor mógłby ci zrobić ogłoszeniodawca .

https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

https://www.olx.pl/oferta/wezownica-miedziana-bufor-solar-wymiennik-CID628-IDoTIbK.html#bf729c70cc

LukaszP66
13-07-2020, 20:31
Koszty mogą cie trochę wystraszyć ,za same wężownice zapłaciłem ponad 4 tys ale jakość wykonania kapitalna.

Ziol3k
15-07-2020, 08:05
Brawo brawo Ziol3k. Czy na buforze zastosowales te same czukniki? Jestem na etapie zamykania bufora w izolacji i szukania rozwiazania na sterowanie. Nigdy sie w takie rzeczy nie bawiłem, a chciałbym to zrobić dobrze. U mnie 1700 l wg wszelakich wskazowek A_mk. Goniony przez 3x3x1,4kW w zewnetrznym piecyku. Teraz czas na poznanie sie i proste sterowanie. W planach fotovoltaika. I nie do konca wiem jak sie za to zabrac.

Tak, bufor też opomiarowany tymi czujnikami.

tewu80
15-07-2020, 12:50
Cześć. Mam problem, z którym być może ktoś z Was się zetknął. Otóż chciałbym odczytywać temperaturę bufora w dwóch miejscach: na sterowniku i na wyswietlaczach lcd ulokowanych na kotle. Czy w ogóle technicznie jest możliwy odczyt czujnika w dwóch miejscach? Czujniki to kty-82-210 i pt1000.

wierzba1234
27-07-2020, 05:09
Dożyjemy soboty?
Pętam się od Szczecina po Karpaty i pompy ciepła uruchamiam...
Kumple wiercą dziury a ja robię resztę...
Obiecuję na weekend bo soboty mam wolne!

Adam M.

Adam jak tam mój schemat dasz radę coś wrzucić ?

luck_s
04-08-2020, 17:13
Witam Forumowiczów,

Nie będę ukrywał że nie dałem rady przebrnąć przez cały wątek, ponad 800 stron to... sporo. Niemniej trochę poczytałem i ogólną wizję mam :-)

Ale do brzegu :-)

Po wiosennych perypetiach pożarowych zgodnie małżonką ustaliliśmy, że chcemy wynieść kotłownię z domu do osobnego budynku.
Budynek oddalony o około 25m od miejsca przyłącza w domu. Natrafiłem na stronę czysteogrzewanie, gdzie znalazłem informacje o buforze ciepła i padła decyzja, że na takowy będziemy się decydować.
Niestety jedyne sensowne miejsce dla bufora to piwnica, do której wejście jest ograniczone i podejrzewam nic szerszego niż 85x85cm nie wejdzie. Wysokość max to ok 180 wliczając izolację. Niestety wyżej tego nie podskoczę. Poskręcałem prowizoryczną konstrukcję sześcienną, która pozwoli mi na określenie maksymalnych wymiarów jakie mogę tam wrzucić.
Kocioł standardowy, w którym nauczyłem się palić "od góry" o mocy 23kw.

Nurtuje mnie kwestia połączenia bufora z kotłem. Jest to 25m, które zapewne najlepiej by było mieć w jednym kawałku, bez złączeń i żeby to wytrzymało temp 95st, dodatkowo ocieplone. Z tego co udało mi się wyszukać na "popularnym serwisie aukcyjnym" oraz w lokalnych sklepach to:
1. rury miedziane; myślałem o fi35 odcinki 5mb. Niestety nie dostanę takich grubości w jednym odcinku 25m co wymusza łączenie. Brak obaw, że przy za wysokiej temperaturze nawet chwilowej coś się wydarzy. Ale jak takie coś wrzucić w ziemię na głębokość około 1m bez uszkodzenia na łączeniach. zakładam że będę wrzucał już ocieplone więc jak coś się wydarzy to nie widać. Pewnie jakaś próba ciśnieniowa czy wszystko szczelne.
2. elastyczna karbowana rura nierdzewna; Tutaj może być jeden odcinek wymierzonej długości już wraz ze złączkami. Średnica max 25mm (wewnętrzna) więc mniej niż daje miedź. Nadal samodzielnie trzeba ocieplić ale brak łączeń i rura elastyczna więc mniejsze ryzyko uszkodzenia - tak mi się wydaje
3. HeatPex; podwójna rura al-pex która wg specyfikacji pracuje w temp 95st. Średnice nawet 40mm+. Od razu ocieplona i elastyczna w jednym kawałku. No niby same zalety.

Sądzę że sumaryczna cena każdego rozwiązania będzie podobna. Z kosztami, choć nie najniższymi, się liczę.

Jeśli chodzi o ocieplenie opcji 1 i 2 myślę o wsadzeniu tych rurek w jedną grubszą kanalizacyjną i opiankowanie. Wydaje mi się że powinno to wystarczyć, ewentualnie położenie styropianu na wierzch dodatkowo.

Czy ktoś z Państwa coś takiego wykonywał i potrafi poradzić w którą stronę pójść? Nie chciałbym żeby się okazało że przez chwilę nieuwagi musze ponownie kopać 25 m bo ugotowałem pexa...
Wydaje mi się że te rury karbowane są stosowane jako wężownice w buforach. Ale czy nadają się one do połączeń kocioł - bufor? Czy 25mm nie będzie za mało?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Łukasz

adam_mk
04-08-2020, 19:04
https://www.termikainstalacje.pl/oferta/rury-preizolowane-pex?gclid=EAIaIQobChMIkO_BxpCC6wIVldeyCh0MfwYfEAAY ASAAEgLF4fD_BwE

Fibre Flex PRO
do 115stC i sporo bar.
Najmniej problemów.
Kupić, Zakopać, podłaczyć końce.
Widziałem gdzieś podobne stalowe...

Adam M.

kgracjank
05-08-2020, 13:02
Cześć
Pogubiłem się już tyle wątków :no::no::no::no:
Mam zbiornik 1300 l i do niego kilka zwoi miedzi 22 x 25 mb. W domu została przewidziana cyrkulacja.
Proszę o sprawdzony schemat cyrkulacji CWU. Na CWU przeznaczone są 2 zwoje fi 22 x 25 mb. Czy robić połączenie dwóch odcinków szeregowo + trójnik, czy równolegle + trójnik, sam nie wiem.


Do bufora kupuję awaryjnie MPM DS 14 kw albo 25 kw, a docelowo ma być pędzony grzałkami (MPPT + PV)

Pozdrawiam
Cześć

Ekspert HEATPEX
05-08-2020, 14:50
3. HeatPex; podwójna rura al-pex która wg specyfikacji pracuje w temp 95st. Średnice nawet 40mm+. Od razu ocieplona i elastyczna w jednym kawałku. No niby same zalety.


Zachęcam do skorzystania z bezpłatnego doradztwa HEATPEX, nasz Inżynier chętnie pomoże Panu zaprojektować instalacje, wyceni materiały oraz odpowie na wszystkie pytania.

Kontakt do osoby która odpowiada za Pana region wysyłam w prywatnej wiadomości.

kgracjank
05-08-2020, 19:57
Cześć luck_s
Kilka lat wstecz jak zacząłem budowę domu również musiałem poprowadzić ciepło z jednego budynku do drugiego. Ja wtedy kupiłem 40 mb rury preizolowanej uponor. Ale u Ciebie wysokie temperatury raczej. Swego czasu jak szukałem to było sporo ofert z demobilu rur preizolowanych stalowych w otulinie takiej żółtej jak w sieciach ciepłowniczych, czyli na pewno wytrzyma wysokie temperatury. Ja w to nie poszedłem bo to stal, czyli spawanie i na połączeniach szczelne izolowanie.

luck_s
07-08-2020, 09:03
@adam_mk bardzo dziękuję za szybką podpowiedź. Kontaktowałem się z firmą i...powiedziano mi że fibreflex pro nie mają na stanie, transport drogi, z fabryki by musieli ściągać. Dowiedziałem się ze fibreflex pro może być przerostem że HeatFlex wystarczy (tyle że heatflex ma szczytową (jak rozumiem chwilową) 95st a normalnie powinno być do 80st). Nie czuję się do końca przekonany do HeatFlex.

@kgracjank właśnie chyba najbardziej mi zależy na tym braku łączeń w ziemi dlatego szukam czegoś w jednym kawałku najlepiej elastycznego żeby tego przypadkiem nie złamać przy wrzucaniu w ziemię. Temperaturowo miedź wychodzi super i niby można złączkami zaciskowymi to potraktować więc szybko (i chyba raczej pewnie że nic się z tym nie będzie dziać w czasie użytkowania) tylko obawiam się trochę żeby nie uszkodzić przy montażu. Ta karbowana nierdzewna wydaje się spoko ale samemu by trzeba ocieplać (zresztą podobnie jak miedź) a ma wyższą temp pracy niż pex choć z drugiej strony max średnica 25mm i nie wiem czy to by wystarczyło.

@EKSPERT HEATPEX dziękuję za namiary, skontaktuję się i podpytam :) Chociaż przeglądając ofertę widziałem rury do 95st w szczycie. Nie wiem czy mają Państwo coś co pracuje stale w ok 90-95st.

Pozdrawiam,
Łukasz

MatiC2
12-08-2020, 21:09
[QUOTE=luck_s;7961857]@adam_mk bardzo dziękuję za szybką podpowiedź. Kontaktowałem się z firmą i...powiedziano mi że fibreflex pro nie mają na stanie,

Witam, mam podobny problem co Pan tylko z niższą trochę temperatura bym operował, gdyż myślę raz rury wodociągowe i puścić przez nie 75/80°C. I schować je w rurze kanalizacyjnej. Jednak z tego co wiem uszczelka na łączeniu rury kanalizacyjnej uszczelnia przed wypływem wody z rury, jednak już przed wsiąkaniem wody z gruntu do rury nie chroni (w gwc rurowym słyszałem o takich sytuacjach) co z suchością izolacji w takiej rurze. Po deszczu czy po.prostu od wody w ziemi może nasiąknąc I stracić swoje właściwości. Myślałem. Czy nie dawać termozgrzewow na łączenia rury kan fi110 jednak takiej średnicy są dosyć drogie. Może jakiś.klej dwuskladnikowy? Albo silikon??. Osobiście myślałem rurę PE32 owinąć wełna i nakładać na taką roladę 2 metrowe odcinki rury kan które będą razem sklejane .

grzegorzk94
21-08-2020, 21:36
Witam wszystkich, watek dlugi i proboj przebrnac ale w miedzyczasie czas goni i jesien sie zbliza. Szukam rozwiazania ogrzewania w moim domu, na dzien dzisiejszy mam szwakujacy piec elektryczny 15 kw i elektryczny ogrzewacz wody 100l. Dom 150m z 2012 rok z poddaszem uzytkowym, 80 m podlogowki , 2 pokoje z kaloryferami na parterze i 4 na poddaszu. Fotowoltaika na 8 kw, zuzycie roczne domu na poziomie 12000 kwh. Zastanawiam sie na wymiana pieca na bufor, lub piec plus bufor tak zeby CO bylo w pelni zaspokajane z bufora, w tanszej czesci taryfy G12. Produkcje z fotowoltaiki nie chcialbym brac tu pod uwage bo to niestabilne zrodlo i w miesiacach gorszych musialbym sporo placic za grzanie w dzien jakby slonca akurat nie bylo. Bufor korzystajacy z taryfy w nocy wydaje mi sie rozsadnym rozwiazaniem. Moj problem to co wybrac czy nowy piec elektryczny i polaczenie go z buforem, czy moze zostawic/podremontowac piec ktory mam i uzywac go tylko do CWU a do bufora jakies grzalki? Co jest rozsadnym ekonomicznie rozwiazaniem z waszych doswiadczen? Moze jest na forum ktos lub kogos moglibyscie polecic z okolic Bydgoszczy kto moglby sie zajac projektem co i jak zrobic, z jakich czesci plus ewentualnie instalacja takiego systemu ( tutaj nie jest to konieczne bo instalator z okolicy mogly sie znalezc ale zadnej "madrej glowy w okolicy nie moge znalezc). Dziekuje i Pozdrawiam

Tomasz Mi
24-08-2020, 14:04
Najtaniej to będzie włożyć grzałki do bufora + sterowanie czasowe do grzałek. Takie coś nawet mało rozgarnięty hydraulik powinien ogarnąć. Ale lepiej będzie jak podłączysz do bufora kociołek elektryczny (te urządzenia są dość proste więc myślę, że naprawa to nie jest duży wydatek). Gdybyś miał do tego smykałkę mógłbyś sam zrobić taki kociołek "grzałka w rurce". Największa zaleta takiego rozwiązania w porównaniu do grzałek w buforze to szybko dostępne ciepło i warstwowy układ w buforze. Do grzania wody to najlepsza jest wężownica w buforze, jeżeli na taka się nie decydujesz to najrozsądniej jest grzać wodę grzałką w boilerze,

grzegorzk94
25-08-2020, 21:31
Mialem wizyte jednego w miare porzadnego fachowca i zamacil mi troche w glowie pompa ciepla firmy nibe cos wspominal cene kolo 16 -17 tys plus reszta roznych kosztow wiec pewnie przekroczy 20 tys. Ja chyba dalej jednak jestem nastawiony na bufor zalaczajacy sie w g12 w nocy i ewentualnie gdy fotowoltaika bedzie produkowala wystarczajaco pradu zeby mogla podgrzac bufor. Przy takim rozwiazaniu wiem ze jesli juz mam placic enei to tylko po tanszej taryfie. Czy w pompie ciepla tez jest opcja korzystania tylko z nocnych stawek bo cos slabo mi to nakreslil ze moze i tak a moze i nie wiec sam nie wiem.

adam_mk
25-08-2020, 21:54
Moja gruntówka to ma.
Jak inne - nie wiem.

Adam M.

marcinbbb
25-08-2020, 22:46
Adam sufit Ci się spadł na głowę? Czy tylko bredzisz po alkoholu?

adam_mk
26-08-2020, 06:33
Dlaczego tak uważasz?
Wiem co w sterowniku siedzi, bo w jakiejś części ja go tworzyłem.
To grzech jakiś?

Adam M.

Kaizen
26-08-2020, 10:29
Przy takim rozwiazaniu wiem ze jesli juz mam placic enei to tylko po tanszej taryfie. Czy w pompie ciepla tez jest opcja korzystania tylko z nocnych stawek bo cos slabo mi to nakreslil ze moze i tak a moze i nie wiec sam nie wiem.

Jak masz podłogówkę, to bufor zbędny - a przy PC nawet szkodliwy, bo PC ma tym wyższy COP, im niższa temperatura zasilania, a zawsze na wymienniku musi być różnica temperatur, żeby ciepło przekazywał.

Comrat
31-08-2020, 10:05
Witam,
Gratuluje tematu bo jest ogromną bazą przydatnej wiedzy, chociaż ciężko przez niego przebrnąć.
Planowałem zabierać się za bufor dla mnie ale trochę odstrasza mnie fakt że bufor z PC jest szkodliwy.

Mam MPM19 i zgromadzonego opału na 3 sezony (drewno węgiel) Postaniowiłem że robie bufor około 1800l z wężownica CWU aby wygodnie zużyć dostępne paliwo. Za kilka lat planowałem do zestawu dołożyć PC powietrze woda (jeśli się uda to przerabiana z klimatyzatora). PC do bufora planowałem podłączyć jako kolejne źródło.. Załatwione w ten sposób miałbym grzanie CWU latem.

Ktoś posiada podobną konfigurację ? Jak dużej straty na COP można się spodziewać ?

Ktoś wykonał bufor łączony z 3 plastrów i na kołnierzach skręcany śrubami ? nie będzie problemu uszczelnić tych połączeń ?

Tomasz Mi
31-08-2020, 12:08
Bufor z PC jest szkodliwy do duże uproszczenie.
Jeżeli wstawisz bufor 1800l z wężownicą i cały będziesz grzał PC do ok 45, aby mieć odpowiednią temperaturę do CWU, podczas gdy na cele CO wystarczy Ci 35 to taki układ z buforem będzie szkodliwy.
Ale jeżeli górną warstwę buforu ok 300 l będziesz grzał do 45 stopni a pozostałą do 35 to taki układ będzie neutralny (wystarczy odpowiednio podłączyć do bufora PC i odbiorniki). A jeżeli pokombinujesz z wykorzystaniem taniej taryfy lub grzaniem kiedy na zewnątrz jest najcieplej to może nawet uzyskasz jakieś niewielkie korzyści.
Rozumiem, że kocioł ma pozostać szczytowym źródłem ciepła, a tania pompa ma być wykorzystywana w cieplejszych okresach zimy, bo jeżeli docelowo chcesz tylko wykorzystywać PC to nie ma sensu bawić się w Bufor

Comrat
02-09-2020, 19:23
Odnośnie podłączenia PC planowałem wymiennik podłączyć tak jak piec z grzałek przedstawiany w tym temacie, tak aby grzana woda trafiała prosto na górne warstwy
PC oczywiście planuje na okresy przejściowe Jak przy mrozach będę musiał rozpalać nic się nie dzieje
Ktoś podpowie jaka wydajna wężownice zastosować ? Miedź 50x18 ?
Zbiornik płaskie dno 4mm i na to zwiniętą blacha 4mm będzie ok ? Można dla wygody zrobić kołnierze i śrubowe połączenie ? Nie będzie problemów z uszczelnieniem ?
Dzięki za pomoc

LukaszP66
02-09-2020, 20:40
Bufor z PC jest szkodliwy do duże uproszczenie.
Jeżeli wstawisz bufor 1800l z wężownicą i cały będziesz grzał PC do ok 45, aby mieć odpowiednią temperaturę do CWU, podczas gdy na cele CO wystarczy Ci 35 to taki układ z buforem będzie szkodliwy.
Ale jeżeli górną warstwę buforu ok 300 l będziesz grzał do 45 stopni a pozostałą do 35 to taki układ będzie neutralny (wystarczy odpowiednio podłączyć do bufora PC i odbiorniki). A jeżeli pokombinujesz z wykorzystaniem taniej taryfy lub grzaniem kiedy na zewnątrz jest najcieplej to może nawet uzyskasz jakieś niewielkie korzyści.
Rozumiem, że kocioł ma pozostać szczytowym źródłem ciepła, a tania pompa ma być wykorzystywana w cieplejszych okresach zimy, bo jeżeli docelowo chcesz tylko wykorzystywać PC to nie ma sensu bawić się w Bufor
Nasunęła mi się podobna konkluzja, aby przenieść zasilanie podłogówki z góry buforu na 2/3 wysokości ,problem z tym że mam już wszystko pospinane .Zobaczę co pan Adam zadecyduję .

Comrat
03-09-2020, 21:32
W jakim celu ? nie chcesz używać części która jest powyżej ?

adam_mk
04-09-2020, 07:38
Jak masz podłogówkę, to bufor zbędny - a przy PC nawet szkodliwy, bo PC ma tym wyższy COP, im niższa temperatura zasilania, a zawsze na wymienniku musi być różnica temperatur, żeby ciepło przekazywał.

Przemyślałeś to?
Jest jeszcze kilka innych aspektów problemu.
Wiele zależy od tego - JAK użyjesz tego bufora w systemie grzania domu i CWU.

Adam M.

Comrat
13-09-2020, 21:04
Czytam,czytam i coraz więcej szczegółów staje się jasne, nie dotarłem jeszcze do kilku kwestii
Bufor muszę wykonać skręcany z 3 plastrów (drzwi 70cm) czy na połączenie skręcane wystarczy masa uszczelniająca dirko ?
https://allegro.pl/oferta/masa-uszczelniajaca-silikon-elring-szary-dirko-310-7844098074

Nie robię wężownicy do solarów i lejka Jak w typ przypadku optymalnie podłączyć pompę ciepła ?

Będę wdzięczny za jakieś foto lub kilka zdań

LukaszP66
13-09-2020, 22:25
Wg mnie kiepski pomysł,jak dużą masz kotłownię? Może dało by radę pospawać na miejscu?

Comrat
13-09-2020, 22:44
Mam dużą tylko drzwi wąskie :) A możesz rozwinąć dlaczego kiepski ? przez uszczelnienie ? czytając wątek widziałem skręcane dekle, tu było by podobnie tylko na kołnierzach skręcany środkowy "plaster" a dekle na stałe.

Tomasz Mi
14-09-2020, 10:26
Wszystko zależy od dokładności wykonania kołnierzy. Przy uszczelce i ewentualnych nieszczelnościach wystarczy dokręcić kilka śrub, przy masie śrubami już się nic nie dociśnie. Tu masz przykład realizacji z uszczelką.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1625284.html

LukaszP66
14-09-2020, 18:37
Comrat, nie twierdzę że poskręcanego buforu nie da się porządnie wykonać !Jednak jeżeli masz miejsce to ja bym spawał .

RAPczyn
18-09-2020, 08:24
Dla podniecenia ognia PCi Vs. Bufor... pdf z Aqua EXPRESSO HF
https://www.paradigma.pl/dokumenty/EXPRESSO_HF.pdf

RAPczyn
18-09-2020, 08:31
A tu jeszcze ciekawostka Aqua EXPRESSO III 800 VIP z izolacją próżniową...
https://www.paradigma.de/wp-content/uploads/2020/08/Produkt-Infoblatt_MA-6057_Aqua_EXPRESSO_III_2020_Ansicht.pdf

animuss
18-09-2020, 22:35
Mam dużą tylko drzwi wąskie :) A możesz rozwinąć dlaczego kiepski ? przez uszczelnienie ? czytając wątek widziałem skręcane dekle, tu było by podobnie tylko na kołnierzach skręcany środkowy "plaster" a dekle na stałe.

Wywal ściankę działową, albo poszerz drzwi na stale na dwudrzwiowe..

grzegorzk94
04-10-2020, 12:23
Witam Szanowne forum. Mam pytanie odnosnie wielkosci naczynia wzbiorczego. Otoz mam zakupione wiekszosc czesci do mojego CO i nie wim jak wielkosc tego naczynia bym potrzebowal. Otoz dom 156 m - 80 m podlogowki i 7 kaloryferow, ogrzewanie dotychczas bylo piecem elektrycznym.
Kupilem nowy piec EKCO.LN3 do tego zasobnik na CWU 100 litrow do tego bufor bez wezownicy 800L tylko do CO i pare innych zaworow, sterowniki itd. Jaka wielkosc tego naczynia potrzebuje?

Druga rzecz moj instalator ktory mial sie pojawic w dzien w ktorym mial byc przestal odbierac telefonow i tyle go widzialem. Jest moze na forum ktos z szybko dostepnymi terminami z kujawsko -pomorskiego ( bydgoszcz ) kto podjal by sie wymainy pieca i podlaczenia bufora to chetnie skorzystam bo terminy u instalatorow jakiies 2 miesice do przodu a ja szukam kogos jak najszybciej.

Jesli ktos by szukal opcji ocieplenia swojego bufora to polecami zerknac do firmy METAL PUR z Bydgosczy maja tam fajne opcje do wykorzystania min "kostke" czyli
ponacinane plyty PUR o roznych grubocicach tak zeby zawinely sie na bufor gotowe odlewy na zbiorniki o roznych srednicach. Mi podpasowalo powninno ladnie trzymac cieplo bo wspolczyniik przenikania ciepla ma 0.026 a welna ma gdzies kolo 0.036.

wierzba1234
05-10-2020, 05:12
grzegorzk94

jaka cena za ocieplenie bufora płytami pur ?

grzegorzk94
05-10-2020, 08:32
Ja kupilem gotowy odlewy o nazwie DN700 na bufor koszt 3 czesc ( dwa razy po 160 cm wysokie i 3 przecialem na pol bo wysokosc bufora 190 cm mam) to chyba jakies 110 zl za sztuke plus dwie dennice po 50 zl za sztuke.kolo 600 zl z pianka w sprayu zeby to polaczyc jakos sensownie. Bufor kosztowal mnie 800 zl plus otulina +/- 600 i mam bufor jakie sprzedaja po 3000+.

ajvarek
08-10-2020, 00:19
Trochę poczytałem. Wiem, to droga najbardziej na skróty ale może się nie obrazicie i poprowadzicie.
Mam system do CO i CWU z piecem gazowym vaillant (sprzed 10 lat ecotec), system solarny tej samej firmy, systemowo połączony zasobnik 300l z 2 weżownicami.
Było dobrze ale zalożylem fotowotaike. I co teraz. System fotowolt przewartosciowany x2 z mysla, co nadprodukuje pradu, to pojdzie w ogrzewanie. Co radzicie jesli chcialbym budzetowo rozwiazac problem dogrzewania wyprodukowanymi kilowatami...?
Pompa ciepla z dotacja dobra opcja, ale trzeba mimo wszystko dolozyc sporo. Szukam tanszego rozwiazania.
Bede wdzieczny.

Chris Zielonka
08-10-2020, 06:42
Kup kocioł elektryczny np coś takiego :

https://www.olx.pl/oferta/piec-kociol-elektryczny-kospel-CID628-IDG3NAZ.html#3ac68b9913

i zamontuj równolegle do kotła gazowego -będziesz miał wybór czy chcesz pradem czy gazem.

ajvarek
08-10-2020, 10:23
Kup kocioł elektryczny np coś takiego :

https://www.olx.pl/oferta/piec-kociol-elektryczny-kospel-CID628-IDG3NAZ.html#3ac68b9913

i zamontuj równolegle do kotła gazowego -będziesz miał wybór czy chcesz pradem czy gazem.

Dzięki, doczytam jak to śmiga i ile kWh je :).

ajvarek
08-10-2020, 13:15
Dzięki, doczytam jak to śmiga i ile kWh je :).

to dorzucam jeszcze pytanie, czy bardziej efektywnie z buforem czy bez (do CO). Do CWU dorzucam do posiadanego bufora (pod solary) grzelke. Tutaj tez uprzejmie prosze o podzielenie sie wiedza...

Bede wdzieczny
AJ

Chris Zielonka
08-10-2020, 19:30
Efektywność grzałek zawsze jest taka sama ale posiadanie bufora przy grzaniu grzałkami jest bardzo korzystne o ile ma się różne taryfy np G12 W lub G13 w Tauronie. Wtedy grzejesz bufor tylko w tańszej taryfie a mieszkanie cały czas . Kocioł z linku też by mógł grzać bufor ale on raczej za mądry by tylko zasuwać. Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .
Ja zeszły sezon z buforem 2000 opykałem kotłem EKW 12 kw. Dokładnie takim :
https://www.olx.pl/oferta/kociol-elektryczny-co-na-sile-CID628-IDGNkIY.html#890a72a4bc
Czyli bez bufora KOSPEL z buforem coś w rodzaju EKW choć nowe EKW posiadają też sterowanie ale KOSPEL widzi mi się lepszy.
P.S
Nie kupuj czasem jakichś wynalazków typu elektrodowy czy indukcyjny bo to pic na wode fotomontaż i niepotrzebny koszt.
Wymiana grzałki w EKW dziecinnie prosta Kospel ma w sprzedaży wszystkie elementy nawet do starych kociołków i też z wymianą sobie sam poradzisz.

asolt
09-10-2020, 06:04
..... Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .
....
Podaj przykład programatora za 20 zł odpowiedniego dla taryfy G13 Tauronu. Musi uwzglegniac czas letni i zimowy dla tej taryfy oraz dni swiateczne na tygodniu, czyli musi miec kalendarz roczny.
Niestety w dobrej cenie jest tylko jeden model który spełnia te wymagania w 99% ale nie nie kosztuje 20 zł a wiecej.

Chris Zielonka
09-10-2020, 11:40
Ja używam programatora tygodniowego. Można zaprogramować 16 akcji. Od Poniedziałku do piątku mam ustawione dwa okresy grzania.
Od piątku do poniedziałku grzeje non stop. Teraz juz pewnie ze 30 zeta.
a dokładnie 35,99 w media expert
https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/inteligentny-dom/sterowanie-bezrzewodowe/programator-orno-or-pre-409?gclid=EAIaIQobChMIpf21yain7AIVTeh3Ch0QCgWEEAQY AiABEgK2pvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Tego samego używam.
Żeby jasne było ten programator uruchamia stycznik -a dopiero on kocioł. Obwód cewki stycznika zamykany i otwierany jest termostatem.

asolt
09-10-2020, 12:20
Ja używam programatora tygodniowego. Można zaprogramować 16 akcji. Od Poniedziałku do piątku mam ustawione dwa okresy grzania.
Od piątku do poniedziałku grzeje non stop. Teraz juz pewnie ze 30 zeta.
a dokładnie 35,99 w media expert
https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/inteligentny-dom/sterowanie-bezrzewodowe/programator-orno-or-pre-409?gclid=EAIaIQobChMIpf21yain7AIVTeh3Ch0QCgWEEAQY AiABEgK2pvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Tego samego używam.
Żeby jasne było ten programator uruchamia stycznik -a dopiero on kocioł. Obwód cewki stycznika zamykany i otwierany jest termostatem.

NIezbyt dobry ten zegar, zarówno Tauron jak i PGE mają czasy letnie i zimowe. W PGE zmienia sie okienko południowe. Bez sensu programowac dwa razy w sezonie, zamiast zaozyc roczny zegar. Czy taki kłopot jest wart tych 30-40 zł dodatkowo?

Chris Zielonka
09-10-2020, 12:39
Czas letni zimowy zmieniasz w sekundę. Ale oczywiście każdy może wydać więcej i robić mniej. Ja po piwnicy łażę prawie codziennie to dla mnie żaden kłopot przestawić w minute ten programator. Podałem możliwe najprostsze rozwiązanie. Sposób realizacji to już wolna wola każdego kto to wdraża.

romano78
09-10-2020, 20:09
Efektywność grzałek zawsze jest taka sama ale posiadanie bufora przy grzaniu grzałkami jest bardzo korzystne o ile ma się różne taryfy np G12 W lub G13 w Tauronie. Wtedy grzejesz bufor tylko w tańszej taryfie a mieszkanie cały czas . Kocioł z linku też by mógł grzać bufor ale on raczej za mądry by tylko zasuwać. Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .
Ja zeszły sezon z buforem 2000 opykałem kotłem EKW 12 kw. Dokładnie takim :
https://www.olx.pl/oferta/kociol-elektryczny-co-na-sile-CID628-IDGNkIY.html#890a72a4bc
Czyli bez bufora KOSPEL z buforem coś w rodzaju EKW choć nowe EKW posiadają też sterowanie ale KOSPEL widzi mi się lepszy.
P.S
Nie kupuj czasem jakichś wynalazków typu elektrodowy czy indukcyjny bo to pic na wode fotomontaż i niepotrzebny koszt.
Wymiana grzałki w EKW dziecinnie prosta Kospel ma w sprzedaży wszystkie elementy nawet do starych kociołków i też z wymianą sobie sam poradzisz.

Witam chwilę tu nie zaglądałem a tu akurat temat który obecnie drąże temat z grzalkami w buforze już przerabialem ale nie zawsze jest miejsce na bufor.
Docelowo ma być piecyk z szybą na pelet w salonie,ale na razie trzeba czymś wygrzac podłogi 100procent podlogowka na dole ok 70m2 Góra 4grzejniki z 50m2powierzchni użytkowej.
Plan mam taki ze w sprzeglo wkładam grzałka ok
6-9kw i grzeje w nocy i w okienku dziennym tylko czy termostat w grzalce 20-70stopni wystarczy czy trzeba jeszcze dołożyć jakieś sterowanie aby modułowa mocą grzałki.

marcinek44
14-10-2020, 10:46
Witam
Trudno przeczytać wszystko więc zadam kilka mam nadzieję konkretnych pytań.
Mam zbiornik 600L 150x70 musze wstawić nową wężownicę bo oryginalna przegniła. Bufor ma odbierać ciepło z solarów własnej roboty z grzejników, rurek miedzianych. Na razie jest 10m2.
Jakiej długości rurka na wężownicę? Jaka średnica? Wężownica pojedyńczy czy podwójny stożek?
Średnica najwiekszego kręgu może być ok 55cm bo takiej szerokości otwór mogę wyciąć miedzy nogami bufora,bedzie ok czy jednak lepiej żeby była zbliżona średnicą do średnicy bufora
Ile cm od góry powinna kończyć się rura od lejka?

Te wężownice kręcicie sami czy macie jakichś fachowców od tego? Może polecicie kogoś z okolicy Kalisz -Ostrów Wlkp-Pleszew? albo powiedzcie jak to ukręcić

Jak zrobić uszczelnienie na przejściu przez ściankę bufora? Wlutować? gdzieś tu na forum widziałem takie coś
449126

Pozdrawiam i Dziękuję

wierzba1234
16-10-2020, 10:52
Panowie czy takie połączenie bufora z kotłem i kominkiem jest ok ?

ravbc
16-10-2020, 11:22
A po co chcesz podpinać kominek w układzie zamkniętym?

romano78
16-10-2020, 13:32
Panowie czy takie połączenie bufora z kotłem i kominkiem jest ok ?

Jeśli kominek ma wezownice schladzajaca to możesz i dobrze by było aby wezownica miała odpowiednią moc ta w buforze na dole.
A najlepiej to zrezygnować z tej wezownicy wpiac bezpośrednio tak jak piecyk elektryczny.

tewu80
18-10-2020, 13:48
Cześć. Poszukuję kogoś z Małopolski lub okolic, kto pomoże mi ogarnąć temat kotłowni z buforem i kotłem zasypowym. Czy możecie mi kogoś takiego polecić?

Tomasz Mi
20-10-2020, 14:33
Mam bufor bez wężownic i dodatkowo zwykły bojler, ale życie bojlera dobiega kresu i zastanawiam sie na co go zamienić.
Podoba mi się koncepcja wężownicy w buforze ale nie znam się na spawaniu i dlatego nie będę rozpruwał bufora.
Zastanawiam się nad grzaniem cwu przez zewnętrzny wymiennik płaszczowo rurowy. Zastanawiam sie jakiej mocy powinien być wymiennik, aby dał rade przepływowo podgrzać wodę, oraz czy kamień w wodzie nie będzie dużym problemem dla tego wymiennika.
poniżej schemat połączenia.
449377

grzes124
22-10-2020, 07:58
Cześć,
Czy ktoś z Was ocieplał bufor pianką pistoletową, np POLYNOR?
Chciałbym zrobić wstępną warstwę ocieplenia bufora w ten sposób.

Jakie widzicie plusy minusy takiego rozwiązania?

aldente
30-10-2020, 06:54
Minusy to takie, że pianka będzie aplikowana za wolno i przez to powstaną duże komory powietrzne. Nawet powstaną miejsca bez pianki.

wierzba1234
30-10-2020, 07:01
Ktoś stosował maty kauczukowe do ocieplenia bufora ?

animuss
01-11-2020, 20:20
Wejdź na OLX tam masz kupę materaców, ludzie oddają nawet za darmo.

grzes124
02-11-2020, 18:46
Minusy to takie, że pianka będzie aplikowana za wolno i przez to powstaną duże komory powietrzne. Nawet powstaną miejsca bez pianki.

Racja... niestety bufor już zapianowany.

Ostatecznie ocieplenie będzie wyglądać:
Bufor z 2-3cm pianki zostanie umieszczony w obudowie z 10cm płyt pir. Wolne przestrzenie zasypane zostaną perlitem, który został mi z ocieplenia podłogi.

Jeżeli ta pianka rzeczywiście miałaby być problematyczna, to piszcie. Jeszcze mogę ją "zedrzeć".

grzes124
09-11-2020, 20:14
W buforze mam przyłączę do grzałki o długości ok 5cm.
Ze względu na ocieplenie bufora, chciałbym przedłużyć to przyłączę o kolejne 10cm.

Czy grzałka będzie poprawnie pracować w przedłużonym przyłączu (15cm)?

tewu80
10-11-2020, 05:32
Czołem eksperci.
Mam pytanie odnośnie naczynia wzbiorczego w układzie otwartym.
Jaka powinna być jego wielkość? Np. jeśli mam bufor 1000l + kocioł, który ma pojemność wodną 100l + bojler 280l. Hydraulik założył mi 50l ale obawiam się, że to za mało, bo po kilku paleniach ciśnienie w instalacji ciągle spada.

Chris Zielonka
10-11-2020, 06:31
Mogłoby być trochę więcej ale i z tym da się żyć. Bojlera nie doliczmy do pojemności instalacji bo w nim nie ma wody kotłowej. Tak więc masz 1100 l. Standardowo liczą 6 proc pojemności to by było 66l -jednak Twój bufor nie pracuje w zakresie 100 C a najwyżej 70 to daje naczyniu wzbiorczemu możliwość pracy w jego zakresie pojemności.Woda od zera do 100C rozszerza się o 4 proc więc teoretycznie naczynie jest w punkt. Większość hydraulików z różnych przyczyn daje przewymiarowane naczynia, jednak to co masz nie powinno sprawiać problemów o ile ma sprawny odpowietrznik i przelew. Spadek ciśnienia oznacza spadek poziomu wody. Jak masz możliwość napełnić naczynie na rozgrzanej instalacji czyli od góry to wlej tyle aż się przeleje.
Potem zaznacz na manometrze ten poziom i na zimnej instalacji drugi- to będzie zakres pracy. Poziom niższy od pierwotnie zaznaczonego będzie oznaczał że część wody odparowała i trzeba dolać. Jeśli nie ma możliwośći napełniania gorącej instalacji napełnij zimną ale spodziewaj się po rozpaleniu że nadmiar wody wyleje się przelewem.

tewu80
10-11-2020, 08:52
A jakie powinno być ciśnienie w układzie? U mnie jest 0.2-0.3 bara przy temp około 20 stopni. Hydraulik twierdzi, że spadkowi ciśnienia nie da się zaradzić bo naczynie wzbiorcze jest za nisko (na strychu, jakieś 2 m powyżej grzejników). Czy podniesienie go o 1m coś da?

ravbc
10-11-2020, 09:44
Czy podniesienie go o 1m coś da?

Podniesie ciśnienie w układzie o ok. 0.1 bara

tewu80
10-11-2020, 15:26
Ok. To już coś. A czy ciśnienie 0.3 bara w instalacji jest ok?

Mishungh
10-11-2020, 21:09
W buforze mam przyłączę do grzałki o długości ok 5cm.
Ze względu na ocieplenie bufora, chciałbym przedłużyć to przyłączę o kolejne 10cm.

Czy grzałka będzie poprawnie pracować w przedłużonym przyłączu (15cm)?

Sa grzałki z martwym polem. Tz że czesc od gwintu się nie grzeje, taką musisz szukać.

Mishungh
10-11-2020, 21:19
strefie martwej

grzes124
11-11-2020, 22:56
Dzięki za podpowiedź z grzałką.

Mam jeszcze pytanie dotyczące rur zasilających rozdzielacz podłogówki.
Od bufora do rozdzielacza (zasilanie i powrót) planowałem puścić rury miedziane 28 (złączki końcowe mosiężne).
Podobno jednak połączenie stali czarnej, miedzi i wody nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Czy rzeczywiście będą tutaj problemy? Rury miedzianej w całości wyjdzie mi może dwa metry.

Danillo
22-11-2020, 19:44
Witam,
Jestem na etapie wybierania źródła ciepła do kotłowni i jej całego schematu. Posiadam dom o powierzchni 250 m2 , wszędzie ogrzewanie podłogowe.
W całości jest one wykonane z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw po pomieszczeniach co 10 cm,
- na parterze rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m
- na pietrze 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów.
Docelowo mam zamontować piec na pellet ponieważ nie mam na działce gazu a ceny PC to jakiś kosmos. Teoretyczny wykonawca poleca mi właśnie piec na pellet do tego bufor 1000 litrów z wężownicą na cwu . Twierdzi , iż poprzez zastosowanie tego schematu piec pilnuje tylko temperatury w buforze , przez co jego jego eksploatacja staje się najbardziej ekonomiczna , a następnie z bufora w zależności od potrzeb zasilane są rozdzielacze.
Co o tym myślicie?

Bogusław_58
23-11-2020, 07:11
Piec na pellet nie wymaga już bufora.
Jeśli jednak będzie bufor/zbiornik, to piec będzie załączał się "mniej często"
Ciepła starczy w Twoim domu na 8 -12 godzin z tego bufora.
Czyli możliwy też jakby co, piec na węgiel.
Gdyby zbiornik grzało słońce w sezonie ciepłym, to by to miało uzasadnienie.
Jednak nie wiem czy jak do "słońca tez" to czy zbiornik nie powinien być wtedy o połowę mniejszy ?

Danillo
23-11-2020, 09:38
Piec na pellet nie wymaga już bufora.
Jeśli jednak będzie bufor/zbiornik, to piec będzie załączał się "mniej często"
Ciepła starczy w Twoim domu na 8 -12 godzin z tego bufora.
Czyli możliwy też jakby co, piec na węgiel.
Gdyby zbiornik grzało słońce w sezonie ciepłym, to by to miało uzasadnienie.
Jednak nie wiem czy jak do "słońca tez" to czy zbiornik nie powinien być wtedy o połowę mniejszy ?

Czyli reasumując.... Nie opłaca się przy piecu na pellet montowanie tego bufora higienicznego?
Bo skoro piec będzie załączał się mniej często to jednak zawsze to ekonomicznej.Będzie również pracował ogrzewając bufor na wysokiej mocy.
Węgiel u mnie odpada.
Co do dodatkowej wężownicy w buforze na ciepło z solarów, zastanawiałem się, ale czytając lekturę w tym zakresie to wyciągam wnioski, że średnio opłacalne.

Bogusław_58
23-11-2020, 09:59
Piece na pellet też są o różnej mocy. Jeśli przyjmiemy , że jest mały, średni i duży, to na pewno optymalnym będzie ten średni. Jednak ze względu na klasę ocieplenia dobrze dociekać dokładnie o jaką moc zainstalować. Najczęściej mało kto trafia tu w punkt i po paru latach koryguje zmianą na inny. Dobrze więc poszukać podobnego domu i wypytać właściciela jak mu się sprawdza.
Jak jest zbiornik, to zawsze można umieścić też grzałkę "w taryfie" i jest jakaś "dywersyfikacja".
Kolektor wodny można "tymi rencami".
Osobiście jeszcze go nie zrobiłem więc nie mogę zaręczyć jak to zadziała. Jestem tylko na etapie przygotowań do podłączenia ze zbiornikiem.

Mishungh
23-11-2020, 22:35
Kotły na pellet mają palniki o modulowanej mocy, czyli taki do 25kw moze miec nswet i 7kw mocy chwilowej. Lecz nie jest tak pieknie jak mówią. Załóżmy ze kocioł pracuję około 12-16h w ciągu doby to i tyle czasu jakaś strata kominowa jest.
Im mniejsza moc palnika to sprawnosc jest mniejsza( kw oddana do instalacji / kw z opału).
Przy instalacji z buforem palnik moze byc caly czas na maxymalnej mocy i ta sprawnisc jest znacznie lepsza.
Sam posiadam taki kocioł na pellet. W okresie przejściowym mam mało co mniejsze spalanie dobowe jak w zimę.
Jeszcze troche i wstawiam bufor.
230m2 do 22,5°Cplus garaż 42m2 i piewnicy z 80m2 tak do 15-18 °C.
kolektorów slonecznych z 500l zasobnikiem.
Na sezon 4 tony pelletu( nie najlepszego). W lipcu kupowalem po 740zl z dostawą ( okolice sosnowicy ,parczew) to 3 tyś mnie wyszlo.
Kociol mam 20kw.
Palnik od 7kw min do 18kw max.
Okolo 80m2 czesci mieszkalnej to podłogowe a reszta grzejnik (45° przy - 15).

Mam nadzieję że coś pomogłem w podjeciu decyzji.

Bogusław_58
24-11-2020, 07:22
Kotły na pellet mają palniki o modulowanej mocy, czyli taki do 25kw moze miec nswet i 7kw mocy chwilowej. Lecz nie jest tak pieknie jak mówią. Załóżmy ze kocioł pracuję około 12-16h w ciągu doby to i tyle czasu jakaś strata kominowa jest.
Im mniejsza moc palnika to sprawnosc jest mniejsza( kw oddana do instalacji / kw z opału).
Przy instalacji z buforem palnik moze byc caly czas na maxymalnej mocy i ta sprawnisc jest znacznie lepsza.
...
To prawda, że jeśli kocioł ma moc 25kw a pracuje w modułowej na 7 kw to sprawność jego będzie wtedy niska.
Jeśli jednak kocioł ma moc 7 kw, to sprawność jego będzie taka sama jak tego co ma 25 kw.
Strata kominowa w obu przypadkach będzie taka sama, ponieważ kotły będą się różnić wielkością emisji.
Jeśli zastosujemy bufor do pieca na pellet, to sprawność spalania wzrasta, bo nie ma okresów "wzbudzenia", które wykazują małą sprawność a spalanie jest ciągiem korzystnym do optymalnej regulacji pieca.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszt dodatkowej instalacji związanej z buforem + i straty na ociepleniu + serwis.
Jeśli inwestor instaluje "tymi rencami" to wychodzi taniocha zawsze nawet jak coś nie zadziała.

Tomasz Mi
24-11-2020, 11:00
Czyli reasumując.... Nie opłaca się przy piecu na pellet montowanie tego bufora higienicznego?
Bo skoro piec będzie załączał się mniej często to jednak zawsze to ekonomicznej.Będzie również pracował ogrzewając bufor na wysokiej mocy.
Węgiel u mnie odpada.
Co do dodatkowej wężownicy w buforze na ciepło z solarów, zastanawiałem się, ale czytając lekturę w tym zakresie to wyciągam wnioski, że średnio opłacalne.

Nie wiadomo z góry czy bufor się nie opłaca. Na pewno pod względem technicznym nie jest on wymagany. Jeżeli nie bufor z wężownicą CWU to musisz mieć dodatkowy bojler więc różnica w cenie nie jest aż tak duża. Dodatkowo możesz kupić kocioł z prostszym sterowaniem, bez bufora prawdopodobnie konieczne będzie jakieś sprzęgło a to też dodatkowy koszt. Jeżeli będziesz miał już bufor to koszt solarów też jest mniejszy. Na wydajności raczej dużo nie zyskasz ale kocioł pracujący na wysokim parametrze i załączający się rzadziej powinien Ci dłużej posłużyć. Sam musisz to przekalkulować.

AdriannS
25-11-2020, 15:46
Witam. Potrzebuje informacji na temat podłączenia pieca bez podajnika 24kW (głównie będzie palone drewnem) do bojlera 140l bufora 1000litrow i do rozdzielacza 7 obwodowego. Piec jest podłączony do komina bufor stoi obok niego rozdzielacz również znajduje się w kotłowni jak i bojler. Głównie chciałbym wiedzieć jaki przekrój rur stalowych bezszwowych zastosować do podłączenia bojlera, zbiornika przeponowego, bufora oraz rozdzielacza ogrzewania podłogowego. W których miejscach usytuować zawory trójdrożne i pompki cyrkulacyjne tak żeby wszystko się zgrało i w jaki sposób wyregulować zawory trójdrożne jeden już mam zwykły regulowany pokrętłem drugi mysle zakupić z siłownikiem jezeli pomoże to wyregulować temperaturę na rozdzielacz. Bufor będzie ładowany do temperatury 90 stopni raz na dzień. Jak stopniowo zwiększać temperaturę w celu wygrzania wylewki cementowej oraz gdzie zastosować termometry ?Ile powinienem hydraulik policzyć za taką usługę połączenia wszystkiego i regulacji tak żeby to śmigało?

adam_mk
25-11-2020, 18:42
450592

Może takie coś?

Adam M.

romano78
25-11-2020, 19:52
450592

Może takie coś?

Adam M.

Takie coś jak ma ktoś taras sposób podlaczenia do bani ale jakby nie podłączyć to i tak więcej da kolektor słoneczny lub dwa.

njamrel
28-11-2020, 15:23
Ponieważ w kilku wątkach proszono mnie o poradę w sprawie zbiornika – bufora ciepła postanowiłem „hurtem” spełnić to, o co mnie proszono i tam podawać link do tego wątku.
A tu? – Może się komuś przyda, choć nie pytał.

Wielokrotnie spotykałem się z różnymi konstrukcjami zbiorników – buforów wodnych.
Akumulowanie ciepła w wodzie ma pełne uzasadnienie w jej parametrach fizycznych.
Proces akumulacji jednak posiada liczne ograniczenia praktyczne.
To, co jest technologicznie najprostsze, wcale nie jest tu optymalne.

Najczęściej popełnianą niekonsekwencją konstruktorów jest wykonywanie wężownic ogrzewających zład w postaci walca z rur zwiniętych w okrąg. O ile najniższe zwoje dość dynamicznie oddają strumień ciepła do otaczającego je płynu, o tyle chmurka podgrzanej wody opływająca coraz wyżej położone zwitki skutecznie tę dynamikę redukuje. Praktycznie, gdyby udało się wyeliminować to zjawisko, to długość wężownicy grzejnej mogłaby być znacznie mniejsza (tańsza). Wytworzona „chmurka” cieczy o podwyższonej temperaturze, mniejszej gęstości, a więc i lżejsza, wznosi się pod sam szczyt zbiornika w postaci strugi wstępującej, która z powodu wcześniej opisanej geometrii rury grzewczej ułożona jest przy ściance zbiornika. Zimniejsza i gęściejsza woda jednocześnie opada centralnie, w okolicach pionowej osi zbiornika. Jest to oczywiste dla wszystkich zjawisko konwekcji.
Wypada zwrócić uwagę, że jest takie miejsce, gdzieś w połowie drogi pomiędzy ścianką a osią pionową zbiornika, gdzie woda „stoi”. Ten stan wywołany jest małą dla wody, ale niezerową lepkością. W tym obszarze, działające na blisko siebie położone warstwy wstępującą i zstępującą, siły powodują lokalne turbulencje, mieszanie się i uśrednianie temperatur. W efekcie woda pod szczytem zbiornika wcale nie jest tak ciepła, jak wynikałoby z podawanych do niego mocy a i struga wody zimnej też nie tak szybko opada, jak można by się tego spodziewać z wyliczeń. Proces akumulacji dysponowanego strumienia ciepła jest spowolniony w porównaniu z jego obliczeniowym potencjałem.
Milcząco założyłem tu, najczęściej wykonywany, zbiornik w postaci walca postawionego pionowo.
Ten kształt i taka jego orientacja w przestrzeni, co wcale nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka, ma bardzo jasno wytyczony cel. Zbiornik taki powinien być akumulatorem warstwowym, co oznacza, że na różnych jego wysokościach utrzymują się w miarę stałe w czasie temperatury.
Utrzymywanie „warstw” o różnych temperaturach przy takiej konstrukcji jest iluzoryczne, bo wystarczy, aby załączył się piec (źródło ciepła) i natychmiast warstwowy układ zaburzany jest wcześniej opisywanymi strugami (wstępującą i zstępującą).
Cel, jakim jest wytworzenie możliwości korzystania z określonych „warstw” jest tym gorzej spełniany im większe moce dostarczane są do zbiornika. Jest to generator problemów dla automatyki urządzeń odbiorczych.
A miało być tak pięknie! Prosto miało być!
Co robić?

Żebym to ja wiedział co doradzić?!

Najprościej, to usiąść i pomyśleć a potem zlecić lub wykonać samemu, bo kupienie takiego, jaki akurat jest potrzebny jest bardzo trudne.
Naszkicowałem konstrukcję, która eliminuje sporo opisanych wad. To nie jest wyłącznie mój pomysł. Raczej jest połączeniem (w celu prezentacji rozwiązań) kilku różnych widzianych konstrukcji. No, w każdym razie ja takie (lub prawie takie) zlecałem do tych układów, których wykonanie mi powierzano. Pracują bez zastrzeżeń i dlatego mam do tego rozwiązania zaufanie.

http://img396.imageshack.us/img396/5743/buforciep322azd7.jpg

Pierwszy rysunek pokazuje przekrój pionowy przez zbiornik. Wyraźnie widać na nim centralnie umieszczony odwrócony lejek, którego proporcje do reszty zbiornika można sobie wyobrazić. Pod stożkiem tego lejka umieszczona jest spirala grzewcza zasilana ze źródła ciepła, którym może być solar czy PC. Zwoje tej spirali ułożone są w „ślimaka”. Rozbieżnie od środka i w dół, i powinny być luźno rozłożone w przestrzeni pod stożkiem np. w dwu warstwach. Istotne jest aby unikać sytuacji, w której wypadnie nam zwój bezpośrednio nad zwojem, żeby nie powtórzyć już opisanego błędu. Opisany „ślimak” jest trudny do poprawnego wykonania z tego powodu, że jego pierwsze zwoje muszą z konieczności być bardzo ciasne. Zwykle radziłem sobie tak, że wykonywałem dwa lub trzy takie ślimaki z rury o mniejszym przekroju, którą łatwo było ukształtować tak, jak potrzeba i łączyłem z wyprowadzeniami o większym przekroju (docelowym – np. ž”}, które wyprowadzałem na zewnątrz. Taki zabieg jednocześnie rozwija powierzchnię wymiany i przez to usprawnia proces grzania wody w obszarze stożka „lejka”.
Strumień ogrzanej wody prowadzony jest pionowo pod szczyt zbiornika bez możliwości mieszania się z chłodniejszymi warstwami. Tam napełnia zbiornik ciepłem „od góry” i co faktycznie zauważyłem – bardzo szybko. Chłodniejsze obszary wody „osuwają się” w dół zgodnie z ich rozdziałem grawitacyjnym/temperaturowym. Nie występują w nich obszary turbulencji i mieszania.
W okolicach lub w samej dennicy należy umieścić spust zładu.
Osobnym obwodem hydraulicznym, ale wspólnym termodynamicznym jest układ CWU. Pozostająca pod ciśnieniem sieci woda pitna doprowadzana jest do złącza kilkuzwojowej wężownicy zaczynającej się w okolicy dna zbiornika, a kończącej się pod szczytem. Zwoje te mają stopniowo zagęszczający się skok. Na wysokości około połowy zbiornika w tę wężownicę wpięty jest trójnik powrotu cyrkulacji układu CWU z odprowadzeniem poprzez ścianę zbiornika. Objętość tej wężownicy jest pomijalnie mała (litr, dwa) i stanowi układ ogrzewacza przepływowego. Takie rozwiązanie zabezpiecza układ CWU przed wszelkimi problemami związanymi z namnażaniem się legionelli. Po prostu – tu jest to niemożliwe. Automatycznie – nie istnieje konieczność przegrzewania dużych ilości wody ponad 70stC co jest i trudne i kosztowne.
Po „prawej” stronie zbiornika (jest okrągły, więc jest to tylko prawa strona rysunku) widoczne są króćce przyłączające obwód ogrzewania podłogowego – zasilanie mieszacza i powrót z układu ogrzewania.
Po „lewej” stronie widoczne są króćce przyłączające kominek z płaszczem czy piec stałopalny lub gazowy.
To opcja, bo rzadko stosuje się i pompę ciepła i piec gazowy. Częściej kominek – więc narysowałem i tę możliwość.
UWAGA: Jeżeli będzie i kominek z płaszczem i pompa ciepła, to pionową rurę lejka należałoby wyposażyć w perforację od ž wysokości zbiornika do jej końca. To jest naprawdę akumulator warstwowy i w przypadku sumowania źródeł ciepła struga z lejka nie mogłaby uzupełniać ładunku ciepła. Zapalenie w kominku nie wyłączyłoby pompy ciepła ale i nie pozwoliłoby odebrać od niej pompowanej energii. Kominek podaje znacznie cieplejszą wodę niż może to zrobić pompa ciepła. Ta perforacja na tym odcinku jest więc konieczna w tym szczególnym przypadku.

Ale to jeszcze nie koniec „tajemnic”.

http://img299.imageshack.us/img299/2917/bufor1ix8.jpg

Następny rysunek ilustruje geometrię wlotów i wylotów z/do tego zbiornika. Ułożenie ich otworów tak, jak na rysunku sprawia, że cały zład w momencie przepływu (poboru/doprowadzania) wody wiruje łagodnie. Taki zabieg techniczny nie dopuszcza do turbulencji i niszczenia „warstwowego” układu temperaturowego zładu. Zbiornik tak skonstruowany „bierze” szybko i wydajnie i równie „łatwo oddaje” strumienie ciepła.
Wielkość akumulatora, oczywiście, zależy wprost od masy wody w zbiorniku.
Jednocześnie spełniony jest wymóg szczególnej (podwójnej) izolacji wody pitnej od obiegu glikolowego (freonowego) solara czy PC.

Bardzo istotna jest też sprawa termoizolacji takiego baniaka. Sugerowałbym bardzo szczelne owinięcie go matą lamelową (to taka 5cm wełna mineralna nalepiona na folię aluminiową) a potem obłożenie styropianem. Może to szokujące, ale warstwa 30cm nie jest tu „za bogata”. Jakby kogoś było stać, to niech stosuje nawet grubszą. TEN zbiornik (bufor) ma olbrzymią powierzchnię w porównaniu z dowolnym elementem instalacji. Zadziwiające, jak spore straty mogą tu powstawać.

Pozdrawiam Adam M.


UWAGA:
Wdarł się błąd.
Opis co innego a rysunek - też...
Wyloty to WLOTY i odwrotnie.

Adam M.

Witam na forum :)
Jak mogę zobaczyć naszkicowaną konstrukcję z #1 posta Adam M? Myślałam że to kwestia rejestracji na forum, niestety po zalogowaniu również nie widzę żadnych obrazów w postach w których ewidentnie autorzy mówią o rysunkach których nie ma.
Zamierzam przejrzeć wątek od początku, więc warto byłoby wiedzieć o czym mowa :D

AdriannS
28-11-2020, 15:51
Zastosuje schemat z linku poniżej ponieważ wydaje się najbardziej trafny i odpowiedni tylko potrzebuje informacji jakiej średnicy rury zastosować czy wystarczą rury do ładowania bufora 1 cal czy dać więcej i czy jest potrzebne tylko jedno naczynie do układu otwartego bezpośrednio od pieca a od bufora do podłogówki nie trzeba żadnych naczyń wzbiorczych ?
https://zapodaj.net/3749ee3ec26a6.jpg.html

adam_mk
28-11-2020, 15:58
Takie coś jak ma ktoś taras sposób podlaczenia do bani ale jakby nie podłączyć to i tak więcej da kolektor słoneczny lub dwa.

Mnie chodziło tu o połączenie bufora i bojlera.
Nie każdy ma/chce mieć solar betonowy, choć i to było tu dyskutowane.
Nie jest konieczny, aby to zadziałało.

Adam M.

adam_mk
28-11-2020, 16:04
Witam na forum :)
Jak mogę zobaczyć naszkicowaną konstrukcję z #1 posta Adam M? Myślałam że to kwestia rejestracji na forum, niestety po zalogowaniu również nie widzę żadnych obrazów w postach w których ewidentnie autorzy mówią o rysunkach których nie ma.
Zamierzam przejrzeć wątek od początku, więc warto byłoby wiedzieć o czym mowa :D

450664

Adam M.

romano78
28-11-2020, 21:24
Mnie chodziło tu o połączenie bufora i bojlera.
Nie każdy ma/chce mieć solar betonowy, choć i to było tu dyskutowane.
Nie jest konieczny, aby to zadziałało.

Adam M.

Było dyskutowane takie rozwiązanie ale było też wykonane przezemnie i gdyby nie trafiły się solary w super cenie to może nadal bym podgrzewal tym wodę .takie podłączenie jest bez sensu bo gdy nie ma nikogo w domu lub nie odkreca sie kranu to niezabiera się tego darmowego ciepła którego jest sporo ale tylko do ok 50stopni.

Xesxpox
10-12-2020, 17:58
Witam,
Proszę o pomoc bo nic sensownego mi nie przychodzi do głowy. Posiadam mniej więcej taki bufor spięty z kominkiem z płaszczem wodnym, zimą palę w kominku ten grzeje bufor a z bufora idzie woda na podłogówkę i c.w.u całość obsługuje sterownik tatarek. Latem grzeję górną grzałką 3kW sterowana zwykłym programatorem czasowym w godzinach 13-15 (taryfa g12w energa) ,który poprzez stycznik włącza/wyłącza tą grzałkę.

451045

Chciałbym przejść na grzanie grzałkami i potrzebuje jakiś sterownik (chyba nawet dwa sterowniki będą potrzebne), jeden który by sterował w nocy nagrzewaniem bufora do zadanej temperatury, oraz drugi, który pilnowałby temperatury w pomieszczeniu np. w salonie i załączał pompkę C.O., oraz temperatury w buforze, żeby w chwili gdy temp w buforze spadnie do jakiejś temperatury nie załączał już podłogówki bo jeszcze jest potrzeba C.W.U.
Pomoże ktoś jak to w miarę tanio ogarnąć?

Kaizen
10-12-2020, 18:42
Grzałka z wbudowanym termostatem + zegar ze stycznikiem załatwią sprawę temperatury w buforze i pracy tylko w taniej traryfie.
Obecne sterowanie rozładowywaniem bufora nie sprawdza się, że chcesz zmieniać?

Xesxpox
10-12-2020, 18:52
No właśnie mam już włożoną grzałkę zwykłą bez termostatu i tylko latem używałem z czasówką. Jak było mało wody latem to trochę na czasówce dokładałem.
Muszę właśnie jakoś teraz termostat ogarnąć i jakiś sterownik pokojowy chyba do tego-może coś prostego to ogarnie?
Obecne(od 3lat) sterowanie sprawdza się i palę kominkiem kilka h dziennie, ale założyłem fotowoltaikę i parę kW zostało. Po za tym chcę zobaczyć jak kosztowo wyjdzie mi prąd ,bo może warto dołożyć PV. Jak prądu nie włącze na miesiąc lub dwa to się nie dowiem.
Tylko tego obecnego rozładowywania bufora(tatarek) chyba ciężko będzie mi spiąć z grzaniem prądem. Do tatarka nie mam wolnych przewodów poza skrętką wiec wydaje mi się, że trudo będzie mi to połączyć.

gran torino
20-12-2020, 19:25
witam. mój bufor 1000l zrobiony podpięty do Atmosa dc 18s wszystko działa prawie wzorowo, prawie bo ten nieszczęsny zawór klapowy nie trzyma i bufor rozładowywuje się po przez kocioł, a że sezon w pełni to teraz nie będę rozbierał skręcane rury 5/4 .wiem ,że niektórzy montowali zawory zwrotne, ale chyba na grawitacji nie będzie przepływu, czy jakieś sugestie ,żeby to usprawnić????

romano78
20-12-2020, 20:16
witam. mój bufor 1000l zrobiony podpięty do Atmosa dc 18s wszystko działa prawie wzorowo, prawie bo ten nieszczęsny zawór klapowy nie trzyma i bufor rozładowywuje się po przez kocioł, a że sezon w pełni to teraz nie będę rozbierał skręcane rury 5/4 .wiem ,że niektórzy montowali zawory zwrotne, ale chyba na grawitacji nie będzie przepływu, czy jakieś sugestie ,żeby to usprawnić????
Zawór zwrotny grzybkowy plastikowy z wyciagnieta sprężyna załatwia sprawę

gran torino
20-12-2020, 21:04
ten zawór w pionie czy poziomie

Tomasz Mi
21-12-2020, 08:28
Zdarza się też, że nie jest winny zawór tylko obejście z pompą przez którą grawitacyjnie przepływa woda. Wówczas trzeba albo zasyfonować obejście albo dać zawór zwrotny za pompą.

gran torino
21-12-2020, 11:24
raczej to nie przez pompę, gdyby kol .Romano mógł się wypowiedzieć jak zamontować ten zawór zwrotny to byłbym wdzięczny,a wieczorem postaram się jakieś zdjęcia dołożyć

ololek
21-12-2020, 12:19
Załóżmy że pompa ciepła powietrzna CWU ma zbiornik 300l. Ten zbiornik ma w sobie dodatkową wężownicę. Czy jest sens zrobić i podpiąć kominek z płaszczem wodnym do tego zasobnika? 300l to nie za mało? Albo jakiej mocy dać kominek aby tego nie zagotowało szybko?
A może wystarczy naczynie przelewowe na strychu aby pozbyć się nadmiaru ciepła z wody w obiegu wężownicy?

romano78
21-12-2020, 12:36
raczej to nie przez pompę, gdyby kol .Romano mógł się wypowiedzieć jak zamontować ten zawór zwrotny to byłbym wdzięczny,a wieczorem postaram się jakieś zdjęcia dołożyć

Tylko w pionie ja wstawiłem tam dodatkowo dwa zawory i śrubunki aby w razie zdeformowania się tego grzybka można było łatwo wymienić jak na razie trzy lata trzyma dobrze muszę tylko dołożyć jakiś termostat na czopuch żeby wylaczal pompke może ktoś podrzuci jakiś link myślę że tak do 600stopni to chyba musi być,załączanie planuje na ok.100stopni ale czy taki np. Do300stopni nie zepsuje się gdy na czopuchu pojawi się 600stopni

gran torino
21-12-2020, 15:37
witam dzięki za odpowiedz .ja mam zamontowany sterownik dk system i pompa włącza się przy 78 st. C i histereza 2 st. C ,także przy 75 jest wyłączony .Atmos ma to do siebie że ,hula na 82-86st.C,dlatego takie późne włączenie pompy (wkładka w trojdrożnym 72 st.C)

gran torino
21-12-2020, 15:46
to moja kotłownia muszę jeszcze dokończyć ocieplenie

romano78
21-12-2020, 16:40
witam dzięki za odpowiedz .ja mam zamontowany sterownik dk system i pompa włącza się przy 78 st. C i histereza 2 st. C ,także przy 75 jest wyłączony .Atmos ma to do siebie że ,hula na 82-86st.C,dlatego takie późne włączenie pompy (wkładka w trojdrożnym 72 st.C)
U mnie zawór termostatyczny jest z regulowaną temp.zakres 50-70stopni ustawione ok.50 załączanie pompki 55 przy starcie na tych 55stopniach najmniej kocioł spalal paliwa.

Łuki_Qba
10-01-2021, 20:15
Dzień dobry,
Marzy mi się bufor ciepła na wzór schematu Pana Adama z wężownica CWU, lejkiem i wężownicą pod solary w nowym domu.
Budynek jest przed wszystkimi instalacjami, okna wstawiamy w lutym.
Parter+poddasze użytkowe, ok. 200m2 pow. ogrzewanej.
wg. projektu będę potrzebował 4500kwh/rok na CO i drugie tyle na CWU (docelowo rodzina 2+2). Co do wymiarów to ogranicza mnie wysokość kotłowni (255cm) i zdrowy rozsądek. Myślałem o buforze 1000-1500L.

Dom chciałbym ogrzewać grzałkami napędzanymi fotowoltaiką i/lub prądem z drugiej taryfy.
Wspomagać się będziemy kominkiem z płaszczem wodnym (10kW), jeśli przyjdzie zima tysiąclecia czy zabraknie prądu dłuższy czas (mam dostęp do taniego drewna).

Przeczytałem kilkaset stron wątku, żeby zorientować się mniej więcej czego właściwie potrzebuje.

Pytanie od początku było oczywiste. Kto mógłby mi taki bufor zbudować lub gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
Zagląda tu mnóstwo osób z różnymi doświadczeniami, a ja z pewnością podążam dawno wydeptanymi ścieżkami. Mógłby ktoś polecić jakiś godny uwagi produkt/producenta lub jakiegoś specjalistę, który podjąłby się budowy takiego bufora?


Pozdrawiam
Łukasz

asolt
10-01-2021, 20:35
...
Pytanie od początku było oczywiste. Kto mógłby mi taki bufor zbudować lub gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
....
Pozdrawiam
Łukasz

Jezeli kupic to np tu
http://zbiornikakumulacyjny.pl/cennik/

Sandek
11-01-2021, 00:16
Dzień dobry,
Marzy mi się bufor ciepła na wzór schematu Pana Adama z wężownica CWU, lejkiem i wężownicą pod solary w nowym domu.
Budynek jest przed wszystkimi instalacjami, okna wstawiamy w lutym.
Parter+poddasze użytkowe, ok. 200m2 pow. ogrzewanej.
wg. projektu będę potrzebował 4500kwh/rok na CO i drugie tyle na CWU (docelowo rodzina 2+2). Co do wymiarów to ogranicza mnie wysokość kotłowni (255cm) i zdrowy rozsądek. Myślałem o buforze 1000-1500L.

Dom chciałbym ogrzewać grzałkami napędzanymi fotowoltaiką i/lub prądem z drugiej taryfy.
Wspomagać się będziemy kominkiem z płaszczem wodnym (10kW), jeśli przyjdzie zima tysiąclecia czy zabraknie prądu dłuższy czas (mam dostęp do taniego drewna).

Przeczytałem kilkaset stron wątku, żeby zorientować się mniej więcej czego właściwie potrzebuje.

Pytanie od początku było oczywiste. Kto mógłby mi taki bufor zbudować lub gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
Zagląda tu mnóstwo osób z różnymi doświadczeniami, a ja z pewnością podążam dawno wydeptanymi ścieżkami. Mógłby ktoś polecić jakiś godny uwagi produkt/producenta lub jakiegoś specjalistę, który podjąłby się budowy takiego bufora?

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale mój dom powstaje w gm. Mszczonów - granica województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Pozdrawiam
Łukasz

Łukasz, jeśli przeczytałeś kilkaset stron wątku, to powinieneś się dowiedzieć, że grzanie bufora samym prądem ( nawet w drugiej taryfie ), niekoniecznie będzie ekonomiczne ( ale na pewno najtańsze w budowie ( choć przy panelach FV niekoniecznie ) i najmniej pracochłonne w "eksploatacji" ). Jeśli chcesz bufor wg przepisu Pana Adama, to po prostu napisz wiadomość, a jeśli już chcesz na pewno grzać wodę w buforze prądem - to również wg przepisu Pana Adama...
Przy braku prądu, kominek z płaszczem wodnym raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem. No chyba, że zastosujesz ups.

Łuki_Qba
11-01-2021, 10:29
Jezeli kupic to np tu
http://zbiornikakumulacyjny.pl/cennik/

dzięki za namiar, nie jest to 1:1 projekt Pana Adama, ale jest to jakaś alternatywa.

Sandek
UPS/agregat oczywiście będzie, żeby nie zamarznąć przy jakimś kataklizmie w zimę (kominek/podłogówka).
Co do grzania prądem to podstawowym źródłem energii mają być Panele PV 10kWp. + nocna taryfa, jeśli panele nie wyprodukują tyle ile będę potrzebował.
Każde uruchomienie kominka będzie poprawiać rachunek ekonomiczny.

Jeśli zainstalujemy solary to prądu nie powinno brakować, do tego czasu będziemy wspomagać się kominkiem.

Pozdrawiam
Łukasz

wierzba1234
11-01-2021, 11:06
U mnie działa taki układ. Kocioł elektryczny 24 kW, kominek z pw 21kW, bufor 1000l z wężownicą CWU, panele FV 10kW i podłogówka 100%.
Kominek i kocioł elektryczny wpięte w szczyt dennicy miałem tam wyjscie 6/4. Na razię testuję tydzień ten zestaw i jestem zadowolony.

Tomasz Mi
12-01-2021, 11:06
Gotowego bufora wg. projektu adama_mk, który dodatkowo spełniałby twoje potrzeby raczej nie znajdziesz. Ponadto gotowe bufory są sporo droższe niż gdybyś robił samemu i dodatkowo musisz iść na jakieś kompromisy.
Poszukaj w okolicy jakichś zakładów ślusarskich (trochę ich jeszcze jest) albo kogoś kto umie robić w metalu. Może za rozsądną cenę przerobi jakiś zbiornik ciśnieniowy z odzysku. Otworzy, wspawa wężownicę i przyłącza. To jest w sumie dość prosta i szybka robota.
Zastanów się, czy jest Ci potrzebny kominek z płaszczem. Czy koszt zakupu nie jest większy niż spodziewane oszczędności? Taki kominek to praktycznie zwykły kopciuch w ładniejszej obudowie wstawiony do salonu. Rozumiem że chcesz mieć alternatywne, awaryjne i szczytowe źródło ciekła. Czy zastanawiałeś się nad piecem kuzniecowa?

grzes124
12-01-2021, 14:52
Pytanie do osób posiadających wężownice CWU w buforze.
Czy stosujecie na wyjściu CWU z bufora zawory bezpieczeństwa lub/i naczynia wyrównawcze?
Jeśli tak, to jakie?

wierzba1234
12-01-2021, 19:45
Naczynie przeponowe Flamco przepływowe na zasilaniu zimnej wody 12l. Na wyjsciu zawór termostatyczny Afriso kvs 3,2. W buforze mam na górze około 80 stopni. Musi tam byc zawór miesząjący, żeby to nie poszło na kran, w którym np.dziecko odkręci ciepłą wodę na maxa. Podobno dobrze zrobić pułapkę cieplną na zasilaniu zaworu bo lubią padać. Ja o tym zapomniałem.

tomno
13-01-2021, 17:38
Chciałbym przejść na grzanie grzałkami i potrzebuje jakiś sterownik (chyba nawet dwa sterowniki będą potrzebne), jeden który by sterował w nocy nagrzewaniem bufora do zadanej temperatury, oraz drugi, który pilnowałby temperatury w pomieszczeniu np. w salonie i załączał pompkę C.O., oraz temperatury w buforze, żeby w chwili gdy temp w buforze spadnie do jakiejś temperatury nie załączał już podłogówki bo jeszcze jest potrzeba C.W.U.
Pomoże ktoś jak to w miarę tanio ogarnąć?
Do sterowania grzałką w zależności od mocy sam termostat lub termostat + stycznik
Do wyłączanie pompy CO po spadku temperatury również termostat i przez niego szeregowo zasilanie pompy CO. Tylko jeden termostat musi być NC, a drugi NO, choć najlepiej kupić taki z 3 stykami - NO i NC
Np. taki: https://allegro.pl/oferta/termostat-przylgowy-na-rure-do-pompy-z-kapilara-9214745106
Choć trzeba się upewnić, czy ma styki NO i NC
Do tego regulator pokojowy, ale wybór jest bardzo duży i ceny również. Musisz zdecydować jakie funkcje są Ci potrzebne

Łuki_Qba
13-01-2021, 19:55
U mnie działa taki układ.
...
jestem zadowolony.
Dzięki wierzba1234 nie masz pojęcia jak bardzo potrzebowałem takiego komentarza.
do tej pory wszyscy mi mówili, że samym prądem się nie da, albo pójdę z torbami...



Gotowego bufora wg. projektu adama_mk, który dodatkowo spełniałby twoje potrzeby raczej nie znajdziesz.
...
Poszukaj w okolicy jakichś zakładów ślusarskich (trochę ich jeszcze jest) albo kogoś kto umie robić w metalu.
...
Czy zastanawiałeś się nad piecem kuzniecowa?

Pogodziłem się już z tym, że gotowca nie znajdę - sprawdzam ślusarzy.
O piecu Kuźniecowa myślałem jeszcze przed buforem, marzył mi się w salonie, lubimy widok żywego ognia :-) ale bałem się sauny w salonie.
Nad kominkiem powinna być troche lepsza kontrola.
po za tym będe miał rekuperacje - to chyba dyskwalifikuje ten piec

wierzba1234
13-01-2021, 20:43
Dzięki wierzba1234 nie masz pojęcia jak bardzo potrzebowałem takiego komentarza.
do tej pory wszyscy mi mówili, że samym prądem się nie da, albo pójdę z torbami...


Mi też wielu pisało że to nie bedzie działać wtopisz kasę najlepiej pompa ciepła i już.
Miałem też komentarze, że nigdy kocioł elektryczny nie nagrzeje buforu, a tu jednak z 20st w 4h 80 na górze a dół 60 przy działającej podłogówce w nieocieplonym domu. Kominek też daje radę i nie trzeba palic na max sterownik sobie wszystko reguluje. Bufor niestety gotowiec Austria PSRR 1000 2w wężownice spięte razem grzeją cwu dzisiaj był test i działa.

klimek_89
18-01-2021, 10:45
Witam. Czy buforowi przeszkadza wewnętrzna korozja? Mam dwa zbiorniki, 500l każdy, zrobione z topornej blachy 5mm, dennice 7mm. Chcę z nich zrobić jeden zbiornik jakieś 900l. Jedyny problem że są one w środku dość mocno skorodowane, i tu moje pytanie czy po rozcięciu dennic czyścić je z tej rdzy. Grubość blachy była mierzona w wielu miejscach grubościomierzem, nie jest cieńsza niż 4,5mm.

adam_mk
18-01-2021, 11:31
Nie przeszkadza!
Woda zładu po ogrzaniu ponad pięćdziesiat kilka stopni zrzuca kamień i się odgazowuje.
Staje się nieaktywna.
Korozja dalej nie będzie postepowała.
Ścianka gruba. Zwykle baniaki zwijane są z blachy 3mm.
To dobry surowiec na bufor.

Adam M.

klimek_89
18-01-2021, 14:41
Jak odetnę dennice zobaczę dokładnie jak to wygląda. Najwyżej zrzucę luźną warstwę rdzy, bo wydaje mi się że jest takowa, żeby nie zatykała filtra siatkowego. Dzięki za upewnienie

Pitrekkk
20-01-2021, 10:28
Szybkie pytanie.

Grzeje klimą, ale mam wyprowadzone rurki pod inną instalację i może bym wykorzystał podłogówkę do dogrzewania/poprawy komfortu cieplnego w te mroźniejsze dni jak sie trafią.
3 pomieszczenia(kuchnia, łazienka i korytarz) - około 20 metrów2.

W pomieszczeniu gospodarczym ograniczenia ze względu na metraż, ale dziś tak pomierzyłem, poprzesuwałem i od biedy jakiś bufor by może wszedł.
Pytanie tylko jak wielki do tych 20 metrów, aby sobie dogrzewać w taniej taryfie i puszczać w obieg(na wiosnę będzie PV, ale za wiele prądu nie zostanie), wiec lepiej jakby grzać poza szczytem.

Ile by taka prosta instalacja kosztowała i jak to wiedziecie(jest tylko skrzynka rozdzielcza, rozdzielacz i rury wychodzące z niej).
z góry dzieki

tomno
21-01-2021, 22:26
Szybkie pytanie.

Grzeje klimą, ale mam wyprowadzone rurki pod inną instalację i może bym wykorzystał podłogówkę do dogrzewania/poprawy komfortu cieplnego w te mroźniejsze dni jak sie trafią.
...
Grzeje "klimą", a bufor stoi w piwnicy nie używany. 2 lata temu przez złe amortyzatory pod agregatem drgania w czasie dużych mrozów przenosiło do domu. Przez 3 noce z rzędu grzałem centralnym z bufora. Zużyło 63 kWh, a "klima" za cały miesiąc zużyła 292 kWh. Tak, że można, ale dużo drożej wychodzi.
Jaką masz wentylację?

ravbc
22-01-2021, 08:51
(...)w czasie dużych mrozów (...) Przez 3 noce z rzędu grzałem centralnym z bufora. Zużyło 63 kWh, a "klima" za cały miesiąc zużyła 292 kWh. Tak, że można, ale dużo drożej wychodzi.

To jest nieco przesadzone uproszczenie. Klima w tym samym czasie zużyła by pewnie co najmniej połowę tego, a gdyby mrozy wypadły poza dopuszczalnym zakresem pracy to mogła by zużyć nawet więcej niż poszło z centralnego. Aczkolwiek centralne też mogło Ci w tej sytuacji łyknąć więcej niż "normalnie", bo włączyłeś je nagle w połowie sezonu w momencie gdy budynek był już wychłodzony. Jeśli to centralne masz na podłogówce zrobione, to większość zużytej energii poszła na rozgrzanie posadzek. W takiej sytuacji, gdybyś normalnie grzał centralnym, to zużycie za te 3 noce było by mniejsze. Co więcej: to co centralne "władowało" w podłogówkę zmniejszyło Ci potem nieco zużycie energii przez klimę.Tak, że można i wcale nie musi być dużo drożej. ;-)

Pitrekkk
22-01-2021, 13:36
Grzeje "klimą", a bufor stoi w piwnicy nie używany. 2 lata temu przez złe amortyzatory pod agregatem drgania w czasie dużych mrozów przenosiło do domu. Przez 3 noce z rzędu grzałem centralnym z bufora. Zużyło 63 kWh, a "klima" za cały miesiąc zużyła 292 kWh. Tak, że można, ale dużo drożej wychodzi.
Jaką masz wentylację?

Wentylacja: THESSLA GREEN AIRPACK HOME 200 FLAT.
Z tym że rury lecą po stropie który jest od góry przykryty 20cm wełny(będę jeszcze ocieplał) i odzysk jest średni, a zrobione tak, bo pierwotnie miało nie być. Ocieplenia w stropie ze 40cm.

Klima jest spoko, bo oszczędna, ale jednak to ciepło to nie jest to, dlatego parę metrów podłogówki fajnie by zrobiło.
No i przy mrozach - 17 zaczeła się męczyć, wiec trzeba jakoś wspomóc.

tomcio13
25-01-2021, 19:54
Witam,
Przychodzę do was z pytaniem czy jest sens budowy bufora o kształcie podstawy sześciokątnej? Wymyśliłem sobie że bok będzie miał ok 75cm szerokości, a wysokość 2,5m.

adam_mk
25-01-2021, 20:32
Spora skala trudności.
Dużo łatwiej pracuje się na walcowym.

Adam M.

byry007
28-01-2021, 09:26
Witam wszystkich po 7 latach użytkowni bufora i chyle czoła że jeszcze adam_mk walczy z nie wiedzą nowych użytkowników. Mam pytanie z innej strony jak zabezpieczyć bufor i piec stałopalny przy demontażu ? rezygnuje z bufora i pieca i chciałbym je wymontować i postawić w garażu do czasu aż się sprzeda . Czy wystarczy przedmuchać powietrzem wszystko i awaryjnie po zakręcać zawory czy to nić nie da ??

Marek.M
28-01-2021, 10:25
Czemu rezygnujesz z bufora? Wydaje mi się, że lepiej bufor napełnić wodą, inaczej zacznie rdzewieć w środku. Ile litrów ma ten bufor?

byry007
28-01-2021, 10:32
1000l , do działania bufora nie mam zastrzeżeń , ogólnie wpadł mi do głowy pomysł skasowania kotłowni na rzecz sypialni a sypialni przerobienia na pokój dla dziecka .

Bogusław_58
28-01-2021, 16:08
Witam wszystkich po 7 latach użytkowni bufora i chyle czoła że jeszcze adam_mk walczy z nie wiedzą nowych użytkowników. Mam pytanie z innej strony jak zabezpieczyć bufor i piec stałopalny przy demontażu ? rezygnuje z bufora i pieca i chciałbym je wymontować i postawić w garażu do czasu aż się sprzeda . Czy wystarczy przedmuchać powietrzem wszystko i awaryjnie po zakręcać zawory czy to nić nie da ??
Osuszyć wszystko i postawić w pomieszczeniu suchym; zawory wszystkie pootwierać .

Mishungh
31-01-2021, 07:53
Mam nadzieję sprawa wodoru zamknięta , inhibitor zalany . Nie mam czasu na nic , dlatego zalałem inhibitor , to jak leczenie środkami przeciw bólowymi , w mojej sytuacji najprostsza sprawa .

Siemka. Po zalaniu inhibilatora przestało ci się zapowietrzać.

byry007
31-01-2021, 11:09
A czy nie bedzie rdza w srodku się robić ? Chce go sprężonym powietrzem przedmuchać ale czy dam rade dobrze to nie wiem

Cjapek
05-02-2021, 13:28
Panowie, doradźcie proszę co zrobić w moim przypadku.
Dom łącznie 250m2. Jednorodzinny dwulokalowy. Jedna kotłownia. W sumie 3 łazienki, 2 kuchnie.
Piec na Pellet 20kW. Do tego planuję dorzucić bufor ciepła 1000-1200l z wężownicą dla wody użytkowej.
Ogrzewanie łączone, tzn parter- podłogówka, góra- grzejniki. Czy to może dobrze działać w takim układzie?
Jak to w końcu jest z tą wężownicą? Czytam i czytam i zgłupiałem... Wystarczy nierdzewna karbowana, czy najlepsza będzie jednak miedź?

Pozdrawiam

adam_mk
05-02-2021, 16:19
Poprawnie zmontowane zadziała bardzo dobrze.
Miedź eliminuje osadzanie kamienia kotłowego.
Karbowankę po jakimś czasie trzeba odkamienić.

Adam M.

Cjapek
05-02-2021, 18:33
Adamie, dziękuję za odpowiedź.
Czy w tym nietypowym ale dosyć prostym układzie mozna coś spatrolić? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Boję się trochę ze taki bufor będzie za mały. Czy nie będzie efektu długiego oczekiwania na ciepłą wodę użytkową przy takim rozwiązaniu? Można to załatwić dodatkową pompa obiegową?
Czy znasz jakieś godne polecenia z miedzianą wężownicą? Udało mi się znaleźć wyłącznie NOEL. Ani Galmet, ani Kospel nie mają miedzi :/ Google nie chce pomóc, ale to chyba podobnie jak w wypadku pieca. Nie znajdziesz włoskich piecy na pellet w naszym regionie jeżeli nie wpiszesz jego nazwy sam. A skąd masz znać nazwę jak nie "siedzisz w kotłach"
No i jeszcze jedno pytanie, co sądzisz o osobnym zbiorniku na wodę użytkową? Mam na myśli tryb pracy latem. Czy grzanie całego bufora nie wyjdzie o wiele drożej niż zasobnika na wodę? Wiem, że dużo ciepła zostanie zakumulowane tylko na potrzeby wężownicy, ale uwzględniając straty mam obawy na jak długo to wystarczy? Czy nie będzie lepszym rozwiązaniem zastosowanie osobno zbiornika akumulacyjnego na potrzeby ogrzewania, a do tego dołożenie zbiornika z wężownicą tylko dla cwu? Nawet znalazłem coś podobnego.
452699
Pozdrawiam

bata zabrze
15-02-2021, 19:50
Witam, Niedługo biorę się za podłączenie kotła zgazowującego atmos z buforem prze lodomat, w związku z tym mam pytanie gdyż różne schematy różnie to pokazują...
Czy bufor musi być podłączony tak jak sprzęgło hydrauliczne tzn 4 rury (2 z kotła i 2 z instalacji)
Czy może być podłączony tylko na 2 rurach w które poprzez trójniki wepnie się wyjście na instalację?

asolt
16-02-2021, 06:58
...
Czy bufor musi być podłączony tak jak sprzęgło hydrauliczne tzn 4 rury (2 z kotła i 2 z instalacji)
Czy może być podłączony tylko na 2 rurach w które poprzez trójniki wepnie się wyjście na instalację?

Tak jak sprzegło, Twoje pytanie pokazuje ze zalecane jest aby to ktos zamontował kto sie tym zna, a to nie jest takie proste. Poprawiałem kilka razy nawet nie po samoukach inwestorach a niby po fachowcach, o rozbudwanej automatyce zabezpieczajacej nawet nie wspomne. Zwykle chodziło o minjmalizacje kosztów.

MatiC2
16-02-2021, 11:48
Witam
Zastanawia mnie połączenie dwóch buforów. W kotłowni, która będzie po za domem będzie bufor, duży wręcz bardzo duży, jak główny akumulator ciepła myślę 10000L. Z tego bufora będzie odchodzić instalacja w ziemi do budynku gospodarczego oraz w domu. W domu ma być bufor 2000L w którym będzie wężownica CWU, bufor ten będzie robił jako "sprzęgło". Automatyczny układ dwa razy dziennie będzie uzupełniał w nim ciepłą wodę, która potem będzie rozprowadzana na grzejniki podłogówkę oraz CWU. Drugi taki bufor ale mniejszy, może samo sprzęgło bezie w budynku gospodarczym. Jak dobrze pójdzie to instalacja będzie mocno rozbudowana (dom i 2 osobne budynki gospodarcze)
Jeszcze tylko czy jest sens tłoczyć ciepłą wodę na odległość 200m, woda o temp 85*c, bufor główny będzie ładowany do tych 90, 95*c. Może lepiej zrobić osobne mniejsze kotłownie?
Rurociąg podziemny będzie wyglądał tak że w rurze kanalizacyjnej 110 będzie włożona rura 1,5 cala owinięta wełną. zakopane to na 2m poniżej terenu.

bata zabrze
16-02-2021, 11:56
Uważam że moje doświadczenie i wiedza jest wystarczająca aby ogarnąć tak prosty temat, proponuję się zapoznać z filmami oraz zaleceniami producenta atmos chodzi mi o schemat poniżej 453167

klaudiusz_x
03-03-2021, 18:42
W związku z tym że cena energii elektrycznej systematycznie pnie się w górę, mam zapytanie o pewną istotną sprawę związaną z buforem i połączeniem go z pc pw jako baniaka CWU.
Dawno temu, zanim zamieszkałem, kupiłem sobie rurę fi800mm zaspawaną blachą z jednej strony.
Rura ma ściankę 10mm, blacha połowę z tego.
Drugi koniec otwarty
Trzeba dokupić blachę i zaspawać, przedtem uzbrajając w odpowiednie graty. Czyli rurę Cu do CWU, którą także wtedy zakupiłem.
Generalnie 90% jest.
Moja niewiedza sprowadza się do tego, że nie wiem jak zabezpieczyć wymiennik pc przed "szlamem" który powstanie w niezabezpieczonym buforze.
Czy potrzeba dolewać jakiegoś inihatora, czy założyć jakiś filtr?
Nie wiem jak to rozwiązać.
Koszt przygotowania tego bufora jest mniejszy, niż zakup dedykowanego baniaka pod pc.
Baniak 650 litrów.
Króćce można wspawać na odpowiednicj wysokościach, by ograniczyć jego.pojemmość przeznaczoną pod cwu.
CWU obecnie grzeję czystym prądem, co kosztuje.mnie nie więcej niż 60zl miesięcznie.
Proszę o sugestie.
Dzięki.

mac_612
03-03-2021, 19:42
Proszę o sugestie.
.

Wspawaj króćce powrotne do pmpy ciepła trochę wyżej (2-5cm od dna), w ten sposób utworzysz "martwy stan" w zbiorniku. Woda przepływająca przez bufor znacznie obniża prędkość, a wraz z nią wszelkie zanieczyszczenia, które będą opadać na dno. W ten sposób otrzymasz separator zanieczyszczeń, o ogromnej pojemności.
Ze swojego doświadczenia, bufor z przepływowym grzaniem CWU to rewelacja dla pompy ciepła. Praktycznie nie występuje problem "za małego" wymiennika, a wraz z tym taktowanie pompy zwłaszcza latem gdy jej moc jest największa. Sam od kilku lat posiadam pompe gruntową w której wbudowany zbiornik 170l wprost wymieniłem na 1600l bufor z przepływowym CWU. Polecam.

kukaka
05-03-2021, 19:58
Witam zabieram się do centralnego ogrzewania w nowym domu powierzchnia 162 m wszędzie podłogówka piec na pellet 15 kw myślę o dwóch buforach ze stali nierdzewnej 1000 l pierwszy kombinowany z wężownicą do cwu i może jedną do kolektorów słonecznych.Zdecydowałem się na bufory bo dzięki waszej pomocy zrobiłem i uruchomiłem jeden który działa doskonale do dzisiaj :) pytanie do bardziej doświadczonych kolegów jakie połączenie sugerowalibyście zaczynając instalację od początku???
Zastanawiam się jak najkorzystniej połączyć dwa bufory w takiej instalacji.
Dodam tylko że 1 bufor wzorowałem na doświadczeniu Adama M. WIELKIE DZIĘKI naprawdę wielka wiedza i nieoceniona pomoc, jestem bardzo wdzięczny.

romano78
05-03-2021, 20:29
Piec na pelet i bufory bezsens.
W połączeniu ze smieciuchem to jak najbardziej żeby co chwila nie latac do kotlowni.

biolon
06-03-2021, 03:20
Szanowni koledzy, a czy bufor ma sens jeśli dom jednorodzinny może być podpięty pod ciepłownię miejską [PEC]?

Buduję dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Płyta fundamentowa jest ogrzewana, na górze podłogówka - żadnych grzejników. Teoretyczne OZC budynku można zobaczyć tutaj (https://cieplowlasciwie.pl/wynik/bpxn). W domu planuję postawić kominek z płaszczem wodnym "gdyby progi cenowe" ciepłowni okazały się dla mnie zbyt wysokie [ceny można zobaczyć tutaj (http://pecluban.pl/index.php?option=com_joomdoc&task=doc_download&gid=17&Itemid=3) na ostatniej stronie]. Niestety tutaj też trafiłem na problem doboru mocy kominka, który z jednej strony musi być dopasowany do bufora a z drugiej by przy rozpalaniu kominka można było usiedzieć w pomieszczeniu..

Z tego co założyłem to bufor 2000l z wężownicą do CWU [wg koncepcji Pana Adama] byłby luksusem, do tego na dole wężownica [wymiennik ciepła] od ciepłowni a na górze zwoje dla CWU. Rodzina składa się 2+2 + pies.

Mój dylemat jest taki czy przy założeniu stałego ciepła z ciepłowni [ok. 70-80 stopni] jest w ogóle sens posiadania dużego bufora? Tzn czy może dać mniejszy i dostawić osobny baniak na CWU? Czy pójść w maksymalną akumulację i zaszaleć z 2000l? Czy może to przerost formy nad treścią..

kukaka
06-03-2021, 09:17
Dlaczego bezsens drogi kolego romano 78. Może i moja wiedza nie jest zadowalająco obszerna ale nie zgodze się z tobą. Z własnego doświadczenia wiem że możliwość buforowania ciepłej wody pozwala na wykorzystanie w jak najszerszym stopniu parametrów pieca niezależnie czym jest opalany.
Wyjaśniam piec na pellet ( użytkuje 2 w tym momencie) najefektywniej działa przy pracy na 100% mocy wtedy korzystamy z jego pełnej sprawności, więc moim zdaniem bezsensu jest trzymanie go na podtrzymaniu czyli 15 - 20% mocy lub zbyt częstym rozpalaniu np 4 razy dziennie kiedy zbliża się do osiąganej temp zmniejsza moc do 30 %. Przy wspomnianym buforze o pojemności około 900l z wężownicą do przepływowego ogrzewania cwu oraz drugą do kolektorów słonecznych (JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ADAMOWI M.), mam podłączony piec na pellet 15 kw budynek 140 m spalanie 3,5 t pelletu rocznie, wszędzie podłogówka temperatura w domu między 21-21,5 stopnia cena pelletu 650 zł tona.
Podsumowując drogi kolego romano 78 sam oceń czy ma sens czy też nie, ja jestem zadowolony oraz przekonany że gdybym poświęcił dość czasu na ustawienia pieca można byłoby jeszcze ograniczyć jego zużycie.
Ponowie pytanie czy macie może jakieś doświadczenie w łączeniu dwóch buforów ze sobą???
Czy drugi w układzie nie ograniczy możliwości pierwszego???

Bogusław_58
06-03-2021, 09:46
Szanowni koledzy... Czy może to przerost formy nad treścią..
To wszystko zależy od dobrego policzenia.
Jak bufor ma straty przez izolację, to może się nie opłacać. Jeśli zaś strata również wpływa korzystnie na ogrzanie domu, to jej nie ma.
Znowu ciekawi mnie jak ciepłownia liczy sobie te ciepło, bo to też może być liczenie nie związane z rzeczywistością. Przyłącze do domu jeśli powoli pobiera to w przyłaczu woda nie ma temperatury jaka jest w róże głównej.

romano78
06-03-2021, 21:35
Dlaczego bezsens drogi kolego romano 78. Może i moja wiedza nie jest zadowalająco obszerna ale nie zgodze się z tobą. Z własnego doświadczenia wiem że możliwość buforowania ciepłej wody pozwala na wykorzystanie w jak najszerszym stopniu parametrów pieca niezależnie czym jest opalany.
Wyjaśniam piec na pellet ( użytkuje 2 w tym momencie) najefektywniej działa przy pracy na 100% mocy wtedy korzystamy z jego pełnej sprawności, więc moim zdaniem bezsensu jest trzymanie go na podtrzymaniu czyli 15 - 20% mocy lub zbyt częstym rozpalaniu np 4 razy dziennie kiedy zbliża się do osiąganej temp zmniejsza moc do 30 %. Przy wspomnianym buforze o pojemności około 900l z wężownicą do przepływowego ogrzewania cwu oraz drugą do kolektorów słonecznych (JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ADAMOWI M.), mam podłączony piec na pellet 15 kw budynek 140 m spalanie 3,5 t pelletu rocznie, wszędzie podłogówka temperatura w domu między 21-21,5 stopnia cena pelletu 650 zł tona.
Podsumowując drogi kolego romano 78 sam oceń czy ma sens czy też nie, ja jestem zadowolony oraz przekonany że gdybym poświęcił dość czasu na ustawienia pieca można byłoby jeszcze ograniczyć jego zużycie.
Ponowie pytanie czy macie może jakieś doświadczenie w łączeniu dwóch buforów ze sobą???
Czy drugi w układzie nie ograniczy możliwości pierwszego???

Te twoje podłogówki są ogromnym buforem termostaty pokojowe po osiągnięciu temp.wyłączają kociol na parę godzin ale skoro masz miejsce na taki bufor to montuj i zdaj relacjie ile mniej peletu będzie spalał bo sam jestem ciekaw

Wodnik7
18-03-2021, 19:11
Dzień dobry
Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki:).
Pozdrawiam

ravbc
19-03-2021, 11:13
Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki:).

Trzy rzeczy do przemyślenia:
1) ilość osób i częstość przebywania w domu wpływa na zyski bytowe - w tak małym domu może mieć to decydujące znaczenie
2) bufor trochę miejsca zajmuje, a w połączeniu z podłogówką dużych oszczędności nie da (bo sama podłoga ma sporą pojemność cieplną) - na pewno nie szkoda na niego miejsca? Chyba że w wersji z podgrzewaniem CWU w jednym baniaku, ale wtedy spada zapas dla CO, więc i tak wiele to nie da
3) podłogówka sprawdza się przy stale użytkowanych pomieszczeniach - tj. przy niewielkich zmianach temperatury wewnątrz w ciągu doby. Jeśli budynek miałby pół dnia (albo i roku) stać pusty, to lepiej mogą wyjść nawet zwykłe grzejniki elektryczne.

PS. Przy małym zużyciu gaz wcale nie jest taki tani, bo abonamenty kosztują. To już może lepiej powietrzna pompa ciepła...

Wodnik7
19-03-2021, 13:43
Dziękuję za odpowiedź.
Dom będzie użytkowany cały rok, będę w nim mieszkała sama i przebywała niemal cały czas, cały dzień. Został mi niecały rok do emerytury. Na pompę ciepła nie stać mnie. Mam ograniczony budżet i muszę się w nim zmieścić.

Chris Zielonka
20-03-2021, 12:20
Zaproponowałbym klimatyzator z grzaniem do -20 i jakąś kozę na wypadek wojny ale nie wiadomo jak z rozkładem pomieszczeń . Jeśli juz jest ta podłogówka to koza by musiała być z płaszczem wodnym choć chyba grzejniki do kozy lepiej pasują. Koza z buforem i klimatyzator to też super ale kwestia jakie koszty to wygeneruje.
Co do bufora to jeśli jest miejsce oczywiście warto dać i wtedy grzać elektrycznie ten bufor w tańszej taryfie nocnej lub kozą.A w okresach przejściowych klima.
Jednak dzisiaj to już 0,35 gr za kilowatogodzinę więc trzeba poznać ile tych kilowatogodzin trzeba na sezon aby wiedzieć ile zjedzą grzałki. Klimatyzator zużyje ich połowę lub nawet jedną trzecią więc koszt kilowatogodziny wyjdzie w okolicach 10 groszy.
Rozkład mieszkania ma tu wiele do powiedzenia.

adam_mk
20-03-2021, 15:11
Dlaczego bezsens drogi kolego romano 78. Może i moja wiedza nie jest zadowalająco obszerna ale nie zgodze się z tobą. Z własnego doświadczenia wiem że możliwość buforowania ciepłej wody pozwala na wykorzystanie w jak najszerszym stopniu parametrów pieca niezależnie czym jest opalany.
Wyjaśniam piec na pellet ( użytkuje 2 w tym momencie) najefektywniej działa przy pracy na 100% mocy wtedy korzystamy z jego pełnej sprawności, więc moim zdaniem bezsensu jest trzymanie go na podtrzymaniu czyli 15 - 20% mocy lub zbyt częstym rozpalaniu np 4 razy dziennie kiedy zbliża się do osiąganej temp zmniejsza moc do 30 %. Przy wspomnianym buforze o pojemności około 900l z wężownicą do przepływowego ogrzewania cwu oraz drugą do kolektorów słonecznych (JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ADAMOWI M.), mam podłączony piec na pellet 15 kw budynek 140 m spalanie 3,5 t pelletu rocznie, wszędzie podłogówka temperatura w domu między 21-21,5 stopnia cena pelletu 650 zł tona.
Podsumowując drogi kolego romano 78 sam oceń czy ma sens czy też nie, ja jestem zadowolony oraz przekonany że gdybym poświęcił dość czasu na ustawienia pieca można byłoby jeszcze ograniczyć jego zużycie.
Ponowie pytanie czy macie może jakieś doświadczenie w łączeniu dwóch buforów ze sobą???
Czy drugi w układzie nie ograniczy możliwości pierwszego???

Było.
Na tyle dawno, ze obrazki zniknęły.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?147321-Piec-100-bufor%C3%B3w-i-grawitacyjne-zabezpieczenie

Adam M.

Wodnik7
21-03-2021, 15:26
Bardzo dziękuję za wskazówki:)

klaudiusz_x
22-03-2021, 19:39
Dzień dobry
Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki:).
Pozdrawiam

Zapomnij o grzaniu prądem przy PnB dla WT21.
EP nie puszcza.

Wodnik7
24-03-2021, 16:30
Dziękuję za info. Ale dlaczego? Co znaczy EP?

Wodnik7
30-03-2021, 19:31
Klaudiusz_x
A dlaczego mam zapomnieć o grzaniu prądem przy WT2021?

klaudiusz_x
31-03-2021, 21:23
Klaudiusz_x
A dlaczego mam zapomnieć o grzaniu prądem przy WT2021?
Są tu wykonawcy ozc.
Wcześniej twierdzili, że się nie da.
Teraz, że się da, ale trzeba mieć pv + zależnie od storostwa/miasta + zamydlenia w papierach.

Poczytaj, co to EP.

Arkado
02-04-2021, 21:13
Czy znasz jakieś godne polecenia z miedzianą wężownicą? Udało mi się znaleźć wyłącznie NOEL. Ani Galmet, ani Kospel nie mają miedzi :/ Google nie chce pomóc

Na allegro można znaleźć bufor KELVIN z wężownica z miedzi

Arkado
02-04-2021, 21:39
"...będzie bufor, duży wręcz bardzo duży, jak główny akumulator ciepła myślę 10000L. Z tego bufora będzie odchodzić instalacja w ziemi do budynku gospodarczego oraz w domu. W domu ma być bufor 2000L..."

Jaki jest sens robienia bufora, który zgromadzi ponad 3 GJ ciepła? Tyle ciepła wystarczy w wielu domach na miesiąc czasu.

Arkado
02-04-2021, 21:46
"Piec na pelet i bufory bezsens.
W połączeniu ze smieciuchem to jak najbardziej żeby co chwila nie latac do kotlowni."

Bufor z kotłem na pellet znacznie poprawia sprawność spalania. Kotły pelletowe źle pracują przy zredukowanych mocach. W krajach zachodnich bufor jest OBOWIĄZKOWYM wyposażeniem kotła pelletowego. Niemcy wymagają na 1 kW mocy kotła 55 litrów pojemności wodnej bufora.

Kaizen
02-04-2021, 21:49
Klaudiusz_x
A dlaczego mam zapomnieć o grzaniu prądem przy WT2021?

Klik w sygnaturkę na EP i kable.

Arkado
02-04-2021, 22:08
Dzień dobry
Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki:).
Pozdrawiam

Jak najbardziej grzanie prądem to dobry pomysł.
Ogrzewanie grzałkami elektrycznymi wody zgromadzonej w buforze przy drugiej taryfie (chyba najlepsza w tym wypadku będzie taryfa weekendowa), kosztuje tyle samo co ogrzewanie gazem. 60 m2 i standard izolacji wg WT 2021 nie wymagają dużych ilości ciepła i wystarczy do tego bufor maksymalnie 800 litrów. Jest to ogrzewanie bardzo wygodne i nie wymagające jakiejkolwiek obsługi. Jest także bezawaryjne i będzie służyć długie lata.
Skoro domek budowany jest w tym roku, to być może wg pozwolenia z roku ubiegłego, wówczas ograniczenia z WT 2021 dotyczące źródeł ciepła nie obowiązują.
Źródło ciepła do ogrzewania to koszt:
1. 2500 - 5000 zł bufor ciepła
2. 500 -700 zł grzałka
3. 600 - 1200 zł sterownik

Arkado
02-04-2021, 22:42
Jak to w końcu jest z tą wężownicą? Czytam i czytam i zgłupiałem... Wystarczy nierdzewna karbowana, czy najlepsza będzie jednak miedź?


Wężownice z karbowanej stali nierdzewnej są znacznie tańsze od wężownic miedzianych. Z tego powodu występują powszechnie. Miedź nie dość, że lepiej przewodzi ciepło, to jest znacznie bardziej odporna na kamień kotłowy. Dodatkowo miedź ma właściwości zapobiegające namnażaniu sie bakterii, a wężownice stalowe mogą być ich siedliskiem.

Arkado
02-04-2021, 22:51
... gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
...Mógłby ktoś polecić jakiś godny uwagi produkt...

na allegro
bufor KELVIN

Kaizen
03-04-2021, 00:41
iedź nie dość, że lepiej przewodzi ciepło, to jest znacznie bardziej odporna na kamień kotłowy. Dodatkowo miedź ma właściwości zapobiegające namnażaniu sie bakterii, a wężownice stalowe mogą być ich siedliskiem.

Miedź ma też wady - trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby uniknąć ogniwa klik (http://www.e-instalacje.pl/a/korozja-kontaktowa-3280.html) - najgorzej, przy ocynku.
Na kamień kotłowy rozwiązaniem jest zmiękczacz - i tu boli kolejna wada miedzi. Miękka woda powoduje korozję miedzi. Więc jak ktoś nie chce szorować kamienia z kabiny prysznicowej, armatury i garów i zamierza zainstalować zmiękczacz, to z miedzi lepiej zrezygnować.
Bakterie w instalacji CWU? Miedź owszem, spowolni ich rozwój - ale nie uniemożliwi ani nie zabije. Do tego trzeba grzać CWU do 60* przynajmniej od czasu do czasu. A skoro i tak trzeba grzać profilaktycznie, to ta zaleta nie ma znaczenia bo bakterie nie przeżyją tego ani na wężownicy stalowej, ani na żadnej innej.

Bogusław_58
03-04-2021, 09:19
Inhibitor do bufora trzeba dobrać, czyli zastosować taki, który używa się do miedzi, jeśli wężownica jest miedziana.
Bakterie zaś boja się powyżej 60*C.
Zalałem taki inhibitor i gazu na odpowietrzającym niedużo, w porównaniu do tego, co było wcześniej.

Arkado
03-04-2021, 09:54
Miedź ma też wady - trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby uniknąć ogniwa klik (http://www.e-instalacje.pl/a/korozja-kontaktowa-3280.html) - najgorzej, przy ocynku.
Na kamień kotłowy rozwiązaniem jest zmiękczacz - i tu boli kolejna wada miedzi. Miękka woda powoduje korozję miedzi. Więc jak ktoś nie chce szorować kamienia z kabiny prysznicowej, armatury i garów i zamierza zainstalować zmiękczacz, to z miedzi lepiej zrezygnować.
Bakterie w instalacji CWU? Miedź owszem, spowolni ich rozwój - ale nie uniemożliwi ani nie zabije. Do tego trzeba grzać CWU do 60* przynajmniej od czasu do czasu. A skoro i tak trzeba grzać profilaktycznie, to ta zaleta nie ma znaczenia bo bakterie nie przeżyją tego ani na wężownicy stalowej, ani na żadnej innej.

Łączenie różnych metali w instalacji grzewczej bywa kłopotliwe ze względu na różnicę potencjałów tych metali. Akurat w przypadku wężownicy miedzianej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej problem ten jest marginalny z powodu charakteru układu i najczęściej w ogóle nie występuje. Wężownica nie ma styku ze stalą i nie tworzy się ogniwo elektrochemiczne. Rur i kształtek ocynkowanych w instalacji wody użytkowej nikt już nie stosuje.

Miękka woda, która rzekomo wywołuję korozję miedzi to określenie niezwykle nieprecyzyjne, gdyż twardość wody nie jest pojęciem zero jedynkowym. Są różne metody zmiękczania wody i nie każda obniża pH wody. Najpowszechniej stosowanymi zmiękczaczami są urządzenia jonowymienne, które umożliwiają regulację twardości wody.

Jony miedzi hamują rozwój bakterii chorobotwórczych w stopniu wystarczającym by woda z wężownicy miedzianej była całkowicie bezpieczna. Wygrzewanie wężownicy nie jest w ogóle potrzebne - chociaż przy wysokim grzaniu bufora i tak występuje samoistnie. Wygrzewanie realizuje się w pojemnościowych ogrzewaczach wody. W wężownicy miedzianej nie ma warunków na rozwój bakterii.

Doświadczenie wskazuje, że miedź jest znacznie lepszym metalem na wężownicę niż stal nierdzewna, gdyż wężownice do podgrzewania ciepłej wody użytkowej wykonane z miedzi mają grubość ścianki od jednego milimetra wzwyż, tymczasem karbowana rura nierdzewna ma grubość ścianki taką jak papier. Wężownica miedziana wytrzyma kilkadziesiąt lat.

Dla ludzi uczulonych na nikiel, co nie jest aż tak rzadką przypadłością, wężownica ze stali nierdzewnej jest dużym problemem. Problematycznej jest również to, że w karbach wężownicy ze stali nierdzewnej szybko odkłada się kamień i bardzo szybko spada jej sprawność. Nie jest to również rozwiązanie higieniczne.

Kaizen
03-04-2021, 12:27
Akurat w przypadku wężownicy miedzianej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej problem ten jest marginalny z powodu charakteru układu i najczęściej w ogóle nie występuje. Wężownica nie ma styku ze stalą i nie tworzy się ogniwo elektrochemiczne.

To jak ta wężownica wchodzi i wychodzi z bufora? Czy bufor też musi być z miedzi? I jak się łączy z zasilaniem i wyjściem na dom?



Rur i kształtek ocynkowanych w instalacji wody użytkowej nikt już nie stosuje.

Jak to nie? Serwis producenta mojego zasobnika tłukł mi prze montażem do znudzenia, żeby nie używać złączek ocynkowanych, to samo tłukł hydraulikowi który to montował (musiał zrobić szkolenie i autoryzację, żebym miał gwarancję). Gdyby nie były stosowane, to by tego tak nie podkreślali o ile w ogóle by o tym wspomnieli (pewnie pro forma musiałoby być, gdyby takie złączki były na rynku).


Miękka woda, która rzekomo wywołuję korozję miedzi to określenie niezwykle nieprecyzyjne, gdyż twardość wody nie jest pojęciem zero jedynkowym. Są różne metody zmiękczania wody i nie każda obniża pH wody.

Mówimy o domowych zmiękczaczach wody ze złożem jonowymienialnym? Nie ma cudów. Z CaCO3 "zabierają" Ca. Zostaje CO2 który rozpuszczony w wodzie daje kwas węglowy (H2CO3) który zakwasza wodę i powoduje korozję. Zostaje jeszcze wolny tlen... Który też przyspiesza korozję niezależnie od tego, czy połączy się i da H2O2 (czyli wodę utlenioną) czy zostanie wolny.

Ja zmiękczam to zera i bardzo mi to odpowiada. Ale każde zabranie Ca z CaCO3 uwalnia


Jony miedzi hamują rozwój bakterii chorobotwórczych w stopniu wystarczającym by woda z wężownicy miedzianej była całkowicie bezpieczna.

Żadne źródło tego nie potwierdza. Tylko jakie to ma znaczenie przy przepływowym grzaniu CWU?
Ale zaraz... Jony miedzi? Ile czasu trzeba, żeby taka wężownica się rozpuściła?


W wężownicy miedzianej nie ma warunków na rozwój bakterii.

A w stalowej są?


tymczasem karbowana rura nierdzewna ma grubość ścianki taką jak papier.

Wiesz od czego zależy ilość przekazanego ciepła? Od powierzchni (karbowanie wygrywa), od współczynnika przewodzenia ciepła (tu miedź wygrywa) i od grubości ścianki (im cieńsza, tym słabiej izoluje - czyli tu nierdzewka nadrabia to, co straciła przez gorszy współczynnik przewodzenia).



Problematycznej jest również to, że w karbach wężownicy ze stali nierdzewnej szybko odkłada się kamień i bardzo szybko spada jej sprawność. Nie jest to również rozwiązanie higieniczne.

Po zmiękczaczu nie ma się co odkładać. A nawet jak ktoś teraz nie zakłada zmiękczacza, to IMO tylko kwestia czasu, kiedy się do niego przekona więc bez sensu jest robienie instalacji miedzianej.

Arkado
03-04-2021, 17:40
To jak ta wężownica wchodzi i wychodzi z bufora?

Wężownicy miedzianej nie łączy się bezpośrednio ze stalą zbiornika. Najczęściej stosuje się lutowanie. Jeśli wykonane jest metalem szlachetnym to połączenie jest niezwykle trwałe.

Obecnie najpowszechniejszym rozwiązaniem doprowadzenia wody użytkowej jest stosowanie rurociągów z tworzyw sztucznych. Te nie biorą udziału w korozji elektrochemicznej. Odprowadzenie ciepłej wody użytkowej z wężownicy do przyborów wykonywane jest z tworzyw sztucznych lub rurociągami miedzianymi. W obu przypadkach nie dochodzi do korozji elektrochemicznej.


Gdyby nie były stosowane, to by tego tak nie podkreślali o ile w ogóle by o tym wspomnieli (pewnie pro forma musiałoby być, gdyby takie złączki były na rynku).

Na rynku są dostępne różnego rodzaju złączki, w tym również ocynkowane, które stosuje się do doprowadzenia wody np. do podlewania trawnika, obory lub pomieszczeń gospodarczych. Instalator posiadający kwalifikacje nie użyje złączek ocynkowanych w nowoczesnej instalacji wody użytkowej. Natomiast jeśli powierza się wykonawstwo przypadkowym osobom to rzeczywiście konsekwencją tego może być nieprawidłowo wykonana instalacja.
Jednak sama obecność złączek ocynkowanych na rynku nie powinna odstraszać inwestorów przed stosowaniem nowoczesnych rozwiązań.


Ja zmiękczam to zera i bardzo mi to odpowiada. Ale każde zabranie Ca z CaCO3 uwalnia

Właśnie dlatego producenci i instalatorzy systemów jonowymiennych nie zalecają całkowitego zmiękczania wody. Jednak gdyby wyprzeć z wody wszystkie jony wapnia to i tak miedź, która jest metalem półszlachetnym nie zostanie strawiona.

Ile czasu trzeba, żeby taka wężownica się rozpuściła?

Wężownica miedziana w buforze być może wytrzyma nawet 100 lat. Znam kilkudziesięcioletnie, które są dalej eksploatowane. W krajach zachodnich instalacje wody użytkowej w domach były wykonywane z rur miedzianych. Wiele z nich ma ponad 100 lat i dalej są w pełnej sprawności i jeszcze się nie rozpuściły. Czy rozpuszczą się za 1000 lat – tego nie wiem.

A w stalowej są?

Owszem są. W odróżnieniu do wężownicy miedzianej, która wewnątrz jest bardzo gładka, w wężownicy karbowanej jest kilkadziesiąt zagłębień na każdym metrze długości, gdzie nie ma przepływu. W tych zagłębieniach osadza się kamień i jest to miejsce idealne do rozwoju bakterii.


Wiesz od czego zależy ilość przekazanego ciepła? Od powierzchni (karbowanie wygrywa), od współczynnika przewodzenia ciepła (tu miedź wygrywa) i od grubości ścianki (im cieńsza, tym słabiej izoluje - czyli tu nierdzewka nadrabia to, co straciła przez gorszy współczynnik przewodzenia).

Porównywanie wężownic co do ilości przekazywanego ciepła przez: powierzchnię, lambdę i grubość prowadzi do błędnych wniosków. Wężownica karbowana ma rzeczywiście większą powierzchnię, ale zupełnie się to nie przekłada na transmisję ciepła. Karby wężownicy powodują, że zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz, woda nie ma takiego samego przepływu, gdyż w karbach przepływ jest niemal zerowy. Tymczasem prędkości przepływu mediów decydują o tym, jak sprawnie będzie przebiegać przekazywanie ciepła. W karbach wężownicy dochodzi też do odkładania zanieczyszczeń, głównie kamienia kotłowego, który jest dobrym izolatorem ciepła i bardzo ogranicza sprawność wymiany ciepła.


Po zmiękczaczu nie ma się co odkładać. A nawet jak ktoś teraz nie zakłada zmiękczacza, to IMO tylko kwestia czasu, kiedy się do niego przekona więc bez sensu jest robienie instalacji miedzianej.

Dyskusja dotyczy wężownicy miedzianej, a nie miedzianej instalacji.

Kaizen
03-04-2021, 18:19
Dyskusja dotyczy wężownicy miedzianej, a nie miedzianej instalacji.

Ciachnij z cytatu to, do czego się nie odnosisz. Bo tak nie rozumiem, do czego nawiązujesz.

Arkado
03-04-2021, 20:42
To jak ta wężownica wchodzi i wychodzi z bufora? Czy bufor też musi być z miedzi? I jak się łączy z zasilaniem i wyjściem na dom?
j.

Wężownicy miedzianej nie łączy się bezpośrednio ze stalą zbiornika. Najczęściej stosuje się lutowanie. Jeśli wykonane jest metalem szlachetnym to połączenie jest niezwykle trwałe.

Obecnie najpowszechniejszym rozwiązaniem doprowadzenia wody użytkowej jest stosowanie rurociągów z tworzyw sztucznych. Te nie biorą udziału w korozji elektrochemicznej. Odprowadzenie ciepłej wody użytkowej z wężownicy do przyborów wykonywane jest z tworzyw sztucznych lub rurociągami miedzianymi. W obu przypadkach nie dochodzi do korozji elektrochemicznej.

Arkado
03-04-2021, 20:44
Ciachnij z cytatu to, do czego się nie odnosisz. Bo tak nie rozumiem, do czego nawiązujesz.

Jeszcze nie bardzo daję sobię radę z techniką odpowiadania na tym forum. Spróbuję powtórzyć wszystkie odpowiedzi.

Arkado
03-04-2021, 20:45
Jak to nie? Serwis producenta mojego zasobnika tłukł mi prze montażem do znudzenia, żeby nie używać złączek ocynkowanych, to samo tłukł hydraulikowi który to montował (musiał zrobić szkolenie i autoryzację, żebym miał gwarancję). Gdyby nie były stosowane, to by tego tak nie podkreślali o ile w ogóle by o tym wspomnieli (pewnie pro forma musiałoby być, gdyby takie złączki były na rynku).


Na rynku są dostępne różnego rodzaju złączki, w tym również ocynkowane, które stosuje się do doprowadzenia wody np. do podlewania trawnika, obory lub pomieszczeń gospodarczych. Instalator posiadający kwalifikacje nie użyje złączek ocynkowanych w nowoczesnej instalacji wody użytkowej. Natomiast jeśli powierza się wykonawstwo przypadkowym osobom to rzeczywiście konsekwencją tego może być nieprawidłowo wykonana instalacja.
Jednak sama obecność złączek ocynkowanych na rynku nie powinna odstraszać inwestorów przed stosowaniem nowoczesnych rozwiązań.

Arkado
03-04-2021, 20:46
Mówimy o domowych zmiękczaczach wody ze złożem jonowymienialnym? Nie ma cudów. Z CaCO3 "zabierają" Ca. Zostaje CO2 który rozpuszczony w wodzie daje kwas węglowy (H2CO3) który zakwasza wodę i powoduje korozję. Zostaje jeszcze wolny tlen... Który też przyspiesza korozję niezależnie od tego, czy połączy się i da H2O2 (czyli wodę utlenioną) czy zostanie wolny.
.

Właśnie dlatego producenci i instalatorzy systemów jonowymiennych nie zalecają całkowitego zmiękczania wody. Jednak gdyby wyprzeć z wody wszystkie jony wapnia to i tak miedź, która jest metalem półszlachetnym nie zostanie strawiona.

Arkado
03-04-2021, 20:51
Żadne źródło tego nie potwierdza. Tylko jakie to ma znaczenie przy przepływowym grzaniu CWU?
Ale zaraz... Jony miedzi? Ile czasu trzeba, żeby taka wężownica się rozpuściła?


Wężownica miedziana w buforze być może wytrzyma nawet 100 lat. Znam kilkudziesięcioletnie, które są dalej eksploatowane. W krajach zachodnich instalacje wody użytkowej w domach były wykonywane z rur miedzianych. Wiele z nich ma ponad 100 lat i dalej są w pełnej sprawności i jeszcze się nie rozpuściły. Czy rozpuszczą się za 1000 lat – tego nie wiem.
Co do źródeł dotyczących właściwości miedzi (wszystkie miedziowce nie pozwalają na rozwój bakterii) to jest to wiedza elementarna i raczej trudno odsyłać do źródeł.

Arkado
03-04-2021, 20:53
A w stalowej są?


Owszem są. W odróżnieniu do wężownicy miedzianej, która wewnątrz jest bardzo gładka, w wężownicy karbowanej jest kilkadziesiąt zagłębień na każdym metrze długości, gdzie nie ma przepływu. W tych zagłębieniach osadza się kamień i jest to miejsce idealne do rozwoju bakterii.

Arkado
03-04-2021, 21:04
Wiesz od czego zależy ilość przekazanego ciepła? Od powierzchni (karbowanie wygrywa), od współczynnika przewodzenia ciepła (tu miedź wygrywa) i od grubości ścianki (im cieńsza, tym słabiej izoluje - czyli tu nierdzewka nadrabia to, co straciła przez gorszy współczynnik przewodzenia).


Na chłopski rozum, jest tak w istocie. Jednak porównywanie wężownic co do ilości przekazywanego ciepła przez powierzchnię, lambdę i grubość prowadzi do błędnych wniosków. Wężownica karbowana ma rzeczywiście większą powierzchnię, ale zupełnie się to nie przekłada na transmisję ciepła. Karby wężownicy powodują, że zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz, woda nie ma takiego samego przepływu, gdyż w karbach przepływ jest niemal zerowy. Tymczasem prędkości przepływu mediów decydują o tym, jak sprawnie będzie przebiegać przekazywanie ciepła. W karbach wężownicy dochodzi też do odkładania zanieczyszczeń, głównie kamienia kotłowego, który jest dobrym izolatorem ciepła i bardzo ogranicza sprawność wymiany ciepła.
Przekazywanie ciepła do wężownicy jest procesem dynamicznym, gdzie dużo zjawisk zachodzi w oparciu o mechanikę płynów. Chłopski rozum jest tu zawodny i najlepiej bada się wydajność wężownicy empirycznie.

Wężownica miedziana jest droga w wykonaniu z wielu powodów: drogiej samej miedzi, drogiego lutu, który jest srebrem i droższej technologii nawijania w warunkach przemysłowych w stosunku do banalnie prostych w nawijaniu wężownic ze stali karbowanej. Stąd właśnie wężownice nierdzewne podbiły rynek buforów, a w ślad za tym poszedł marketing próbujący wmówić klientom, że zwiększona powierzchnia wpływa na lepsze/szybsze nagrzewanie wody. Tymczasem porównując w laboratorium takie wymienniki okazuje sie, że miedź wygrywa.

Arkado
03-04-2021, 21:13
Po zmiękczaczu nie ma się co odkładać. A nawet jak ktoś teraz nie zakłada zmiękczacza, to IMO tylko kwestia czasu, kiedy się do niego przekona więc bez sensu jest robienie instalacji miedzianej.

Rzeczywiście zastosowanie w instalacji zmiękczacza minimalizuje, czy wręcz uniemożliwia odkładanie kamienia. W takiej sytuacji należałoby porównywać wężownicę miedzianą i wężownicę nierdzewną wraz z zainstalowanym zmiękczaczem. Oznacza to, że ta druga przegrywa ceną i kosztami eksploatacji.
@Cjapek pytał o to, która wężownica jest lepsza. Zatem należałoby odpowiedzieć, że jeśli w instalacji znajdzie się zmiękczacz, to można porównywać je obie, ale bez zmiękczacza sytuacja jest odmienna.

Kaizen
03-04-2021, 21:47
Na rynku są dostępne różnego rodzaju złączki, w tym również ocynkowane, które stosuje się do doprowadzenia wody np. do podlewania trawnika, obory lub pomieszczeń gospodarczych. Instalator posiadający kwalifikacje nie użyje złączek ocynkowanych w nowoczesnej instalacji wody użytkowej. Natomiast jeśli powierza się wykonawstwo przypadkowym osobom to rzeczywiście konsekwencją tego może być nieprawidłowo wykonana instalacja.
Jednak sama obecność złączek ocynkowanych na rynku nie powinna odstraszać inwestorów przed stosowaniem nowoczesnych rozwiązań.

Trzech hydraulików u mnie robiło - każdy używał ocynku (w sensie każdy zostawił u mnie coś ocynkowanego co ma styczność z wodą użytkową). Żaden nie namawiał do miedzi.


Właśnie dlatego producenci i instalatorzy systemów jonowymiennych nie zalecają całkowitego zmiękczania wody.

"Mój" producent ani instalator nic takiego nie twierdzili. Podasz źródło takiego niezalecenia czy to niezalecanie polega na tym, że nie piszą "zalecamy całkowite zmiękczanie wody do celów gospodarczych"?

Uprzedził uczciwie, że zmiękczona do zera woda nie spełnia wymogów z rozporządzenia dla wody pitnej, chociaż owo rozporządzenie "ale nie nakłada obowiązku uzupełniania, przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne," twardości do podanego minimum. Do tego zmiękczacz usuwa tylko wapń i magnez - pozostałe składniki pozostają bez zmian. Po zmiękczaczu mam TDS >300ppm a TOC >130ppm. Do picia przepuszczam jeszcze wodę przez osmozę i z niej wychodzi TDS<20 (zazwyczaj grubo poniżej) i TOC blisko zera. Dalej mam mineralizator, więc do picia mam mineralkę (TDS>30, TOC w okolicach 20), a do prania, zmywania, mycia się zerówkę. Zero zarastania czegokolwiek kamieniem, brak zacieków na płytkach, armaturze czy szkle. Wszystko na czym woda odparowuje łatwo się czyści. Gorąco polecam takie rozwiązanie - oczywiście nie do pogodzenia z miedzianą instalacją.


Owszem są. W odróżnieniu do wężownicy miedzianej, która wewnątrz jest bardzo gładka, w wężownicy karbowanej jest kilkadziesiąt zagłębień na każdym metrze długości, gdzie nie ma przepływu. W tych zagłębieniach osadza się kamień i jest to miejsce idealne do rozwoju bakterii.

Qrcze. To mnie nastraszyłeś ;)
Mam elastyczne wężyki z karbowanej nierdzewki do baterii... I myję w tym naczynia (te, co nie nadają się do zmywarki). Jestem zgubiony....
Może uratuje mnie zmiękczanie do zera?




Co do źródeł dotyczących właściwości miedzi (wszystkie miedziowce nie pozwalają na rozwój bakterii) to jest to wiedza elementarna i raczej trudno odsyłać do źródeł.

A, to tak jak z tym "jest jeden Bóg" - ale dowodów brak? To chyba nazywa się dogmat i nie ma nic wspólnego z fizyką, chemią czy inną nauką. Tam, gdzie czytałem nie ma mowy o braku rozwoju nie mówiąc o zabijaniu bakterii - jest spowalnianie rozwoju. Przykład:
W instalacjach z miedzi, obecność jonów miedzi (o dopuszczalnej zawartości do 2mg/l) jest korzystna z uwagi na hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych, w tym bakterii z rodzaju Legionella. Istotną zaletą instalacji wodociągowych z miedzi jest możliwość przeprowadzania dezynfekcji termicznej, w celu zwalczania bakterii Legionella, bez żadnych negatywnych skutków dla trwałości instalacji.
Źródło (https://www.instalacjebudowlane.pl/4057-25-56-wplyw-instalacji-wodociagowych-z-miedzi-na-jakosc-wody.html) - reklamówka producenta takich rur. Więc raczej zaklina rzeczywistość na korzyść miedzi.

To drugie wytłuszczenie trochę śmieszne - ale pokazuje, że instalacja miedziana nie czyni wygrzewania zbędnym.

A jeszcze co do karbowania. W przypadku wężownicy to super rozwiązanie nie tylko dlatego, że zwiększa powierzchnię czynną przy tej samej długości rury, to jeszcze powoduje przepływ turbulentny - i znacząco poprawia wydajność takiej wężownicy.

lekturka (http://www.fwr.org/copper.pdf)

EOsT z mojej strony.

Bogusław_58
05-04-2021, 20:07
Trzech hydraulików u mnie robiło - każdy używał ocynku (w sensie każdy zostawił u mnie coś ocynkowanego co ma styczność z wodą użytkową). Żaden nie namawiał do miedzi.
Wężownica ma DWIE STRONY !
Zewnętrzna jest w wodzie "stacjonarnej" a przez wewnętrzną przepływa woda nowa. Obie strony wężownicy, to inna bajka. Warunki dla zewnętrznej w każdym punkcie świata takie same. Zaś dla wewnętrznej nawet co 20 km, historia może być inna. Posługiwanie się przykładem SKĄŚ może być nietrafione. Trzeba znać lokalna wodę a najlepiej jak posiada się znajomość funkcjonowania takich urządzenień na danym terenie.

Bogusław_58
07-04-2021, 16:42
Być może jest jeszcze jeden "haczyk" dotyczący wewnętrznej strony wężownicy miedzianej. Wydaje się, że znaczenie dla samej wężownicy będą miały metale montowane przed wężownicą a nie za nią. Autorytetem byłby ktoś, kto rozbiera takie urządzenia po dłuższym okresie pracy.

bajcik
15-04-2021, 08:32
To ktoś od nas z wątku?
https://www.wykop.pl/wpis/56837885/pytanie-do-wykopowych-ekspertow-co-byscie-zrobili-/
https://www.wykop.pl/wpis/56838637/nie-wiem-skad-niektorym-przyszlo-do-glowy-ze-dobry/

MatiC2
20-04-2021, 10:54
[QUOTE=Kaizen;8041415] "Trzech hydraulików u mnie robiło - każdy używał ocynku (w sensie każdy zostawił u mnie coś ocynkowanego co ma styczność z wodą użytkową). Żaden nie namawiał do miedzi.

EOsT z mojej strony."

To że tak spytam jak to jest z tym ocynkiem? Mam zawory ocynkowane do wody w instalacji miedzianej, zawory miedzy bojlerem a kranem w kuchni, umywalką i wanną. (wiadomo że w razie awarii kranu mogę zakręcić konkretny kran zamiast wody w całym domu głównym zaworem) Pozbyć się ocynku przy najbliższej okazji? CWU utrzymuje na minimum 60 stopni, średnio jest 63-65.

Mishungh
21-04-2021, 12:09
Ocynk czy nierdzewka

adam_mk
21-04-2021, 14:17
Cynkowanie stali jest sposobem na zatrzymanie/ograniczenie korozji.
Bardzo dobrze działa przy wodzie ZIMNEJ.
W instalacjach wody ciepłej ocynku się nie stosuje.
Uruchamiają się różne procesy, w tym elektrochemiczne, i ocynk potrafi złazić płatkami odsłaniając stal.
Wtedy nie ma już jej ochrony i mocno rusza korozja przyspieszona temperaturą.

Adam M.

Sandek
29-04-2021, 08:43
Witam,

Panowie z innej beczki. Posiadam bufor o pojemności netto 850L. Bufor ten ma górną wężownicę miedzianą CWU 3,4 mkw, oraz dolną wężownicę miedzianą o powierzchni wymiany 1.7 mkw. Chciałbym dogrzewać w okresie letnim bufor kolektorami płaskimi ( południowy wschód ) poprzez medium glikol. Zastanawiam się nad 3 bądź 4 kolektorami renomowanego producenta. Czy wg Was to wystarczy, bądź czy nie przewymiaruje układu solarnego ? Pytanie zdaję również w dziale "kolektory słoneczne" niemniej pojawiający się tutaj "Buforowcy" mogą dopowiedzieć cenne informacje.

mac_612
29-04-2021, 09:02
Dużo zależy od zapotrzebowania na CWU (ile osób, preferencje, wanna/prysznic).

Sandek
29-04-2021, 09:13
Tak, oczywiście zapomniałem dodać. 4 osoby ( 2+2), prysznic + wanna ( 50/50 ). Dodatkowo pod prysznic założony odzysk ciepła z wody zużytej idącej do kanalizacji.

mac_612
29-04-2021, 09:29
Przy w miarę dużym (850l) zasobniku kupiłbym dwa, maksymalnie trzy kolektory. W wiosennych/jesienych miesiącach zbiornik lepiej pozbiera uzyski z niewielu słonecznych dni. Latem i tak będziesz miał nadprodukcje i kolektory będą się gotowały, chyba, że bierzesz pod uwagę basen.

Kajkomen
29-04-2021, 12:31
Witam Serdecznie,

posiadam bufor 1300 l do tego mam podłącze 3 panele duże płaskie każdy po 2,62 mk2 powierzchni razem 7,86 mk2
zestaw działa super nie przegrzewa bufora jak jesteśmy w domu - zużycie 3 osoby ale duże ponad normę na pewno !! (ostatni rok latem raz załączone grzałki do wody w okresie letnim) Polecam taki zestaw trzeba by przeliczyć do twojego bufora procentowo. Przy wyższych temperaturach bufor już wolniej się ładuje trudniej go zagotować.

Sandek
29-04-2021, 13:15
Dzięki za odpowiedź. Czy długo używasz tego zestawu ? Czy uważasz, że przy 4 osobach wody by wystarczyło ? W buforze masz wężownice solarne / cwu ? Jaka powierzchnia wymiany ? Wg Twojego przykładu potrzebuje ok. 5,1 mkw powierzchni brutto kolektora płaskiego.

bajcik
29-04-2021, 16:02
Polecam taki zestaw trzeba by przeliczyć do twojego bufora procentow.
Jak to "przeliczyć do swojego bufora"? Zawsze myślałem że to pod zużycie CWU się dobiera, a bufor to tylko pośrednik.
Mam 2700l i planuję 3x2.8m^2
To że trudno zagotować to cieszy :) A w razie co można dopuścić konwekcję przez kocioł, w ostateczności automatyka chłodząca nocą.

mac_612
29-04-2021, 20:46
Jak to "przeliczyć do swojego bufora"? Zawsze myślałem że to pod zużycie CWU się dobiera, a bufor to tylko pośrednik.
I bardzo dobrze myslałeś. Celem jest CWU. A do nadmiaru to lepiej basenik sobie ogrzewać, akurat zapotrzebowanie pokrywa się z produkcją.

oporopowrotnik29
04-05-2021, 17:13
Witam.
Czy ktoś mógłby zerknąć na schemat i nanieść poprawki ? ( jestem przygotowany na krytykę) :) Chodzi mi czy to nie "wybuchnie" ;p i czy bufor nie będzie się wychładzał grawitacyjnie oraz czy zawory zwrotne kulowe, pompki itp są w odpowiednich miejscach. Nie potrafię wstawić większej rozdzielczości schematu więc wrzucam go na serwer pozdrawiam. Oto link to niego https://www.transfernow.net/dl/20210504cUROyc7o

455495

mac_612
04-05-2021, 17:30
Wywaliłbym naczynia przeponowe i zrobiłbym układ otwarty. Schemat z laddomatem dobry, ale zamiast ów urządzenia możesz zrobić tak:

370975 Jakoś tak to powinno wyglądać, oczywiście zalecam układ otwarty.


370968
Na czerwono zaznaczyłem rury które mają mieć jak największy przekrój dla obiegu grawitacyjnego (minimum dn40). Dla reszty wystarczy dn25 czyli odpowiednik 1".
Na zzk będzie strzałka.
Bufor im wyżej tym lepiej.
Ochrona powrotu.... Z założenia w kotle w zestawie z buforem palimy na pełnym uchyleniu przepustnicy. Przepływ powietrza nie pozwoli na powstanie kondensatu na ścianach kotła. Nawet jak woda na powrocie ma 15'C. To pod mieszanie to po to, aby jak najszybciej napełnić górę bufora gorącą wodą. I niestety tutaj zawór z kapilarą w układzie wyżej się nie sprawdza. Modyfikacja tego układu polega na usunięciu tego zaworu i w miejscu które zaznaczyłem na zielono zamontowaniu zaworu 3d z wkładką o temperaturze otwarcia co najmniej 60'C, albo dwu-zaworowego termostatu samochodowego. Pompkę krótkiego obiegu uruchamiamy termostatem z kapilarą umieszczoną na czopuchu.
Rozbiory masz wykonane poprawnie, tylko czy potrzebne są Ci aż dwa obwody do podłogówki? Może warto wszelkie zawory mieszające dać w kotłowni, a za nimi zostawić wolne króćce do ewentualnego podłączenia np. pompy ciepła.

Jeśli chodzi o ucieczkę ciepła przez kocioł to niestety z mojego doświadczenia jedynym rozwiązaniem jest zamykanie zaworu przy kotle. Choć tutaj w temacie są osoby które podobno sobie poradziły.


Jak zastosujesz prawidłowo zabezpieczony układ otwarty, to na pewno nie wybuchnie.

oporopowrotnik29
04-05-2021, 17:56
Super dzięki wielkie za odpowiedź.


Tak z ciekawości dlaczego lepiej układ otwarty od przeponowego ? (bezpieczniejszy?)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale planuję właśnie wszystkie zawory mieszające i pompki do rozdzielaczy dać w kotłowni. Zrobiłem dwa obwody ponieważ chciałbym dać na dole sterownik pompy i zaworu wraz ze sterownikiem pokojowym i na poddaszu zrobić to samo. Może się mylę jeżeli tak proszę popraw :)

mac_612
04-05-2021, 18:20
Układ otwarty dużo łatwiej jest zrobić bezpieczny - idiotoodporny. Żadnej armatury na rurze bezpieczeństwa minimum dn25 i dobrze chronione przed mrozem naczynie wzbiorcze - tyle. Niestety w układzie zamkniętym w celu zabezpieczenia należy zastosować dużo więcej elementów, które nie są tak niezawodne jak zwykła rura.
Założenia masz prawidłowe, choć ja np stosowałem jedną grupe mieszającą i dwie osobne pompki, osobną na parter i osobną na piętro. Dodatkowo jak masz cały szpej w jednym miejscu, łatwiej w późniejszym czasie modyfikować/rozbudować układ np o pompę ciepła

oporopowrotnik29
04-05-2021, 18:26
Układ otwarty dużo łatwiej jest zrobić bezpieczny - idiotoodporny. Żadnej armatury na rurze bezpieczeństwa minimum dn25 i dobrze chronione przed mrozem naczynie wzbiorcze - tyle. Niestety w układzie zamkniętym w celu zabezpieczenia należy zastosować dużo więcej elementów, które nie są tak niezawodne jak zwykła rura.
Założenia masz prawidłowe, choć ja np stosowałem jedną grupe mieszającą i dwie osobne pompki, osobną na parter i osobną na piętro. Dodatkowo jak masz cały szpej w jednym miejscu, łatwiej w późniejszym czasie modyfikować/rozbudować układ np o pompę ciepła

Dzięki wielkie :)

A bojler z CWU jak się nagrzeje i kocioł przestanie grzać i wyłączę pompkę to podczas rozładowywania (bojlera) do wężownicy grawitacyjnie nie będzie szła ciepła woda z buforu ?

mac_612
04-05-2021, 18:35
Wszystko zależy od przestrzennego ułożenia tych elementów, jeśli będzie tak jak na twoim rysunku, czyli tuż nad buforem, to oczywiście jest duża szansa, że bojler będzie ogrzewany grawitacyjnie. Dodatkowo ułatwisz to stosując bypas pompy CO (https://www.google.com/search?q=bajpas+pompy+co&client=opera&hs=2X2&sxsrf=ALeKk00UDVlZVu6CQJ11qMeJ1snaM6c54g:162014953 3275&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjTmqerx7DwAhUS14UKHaiNCdUQ_AUoAnoECAEQB A&biw=1326&bih=627).

oporopowrotnik29
04-05-2021, 19:11
Wszystko zależy od przestrzennego ułożenia tych elementów, jeśli będzie tak jak na twoim rysunku, czyli tuż nad buforem, to oczywiście jest duża szansa, że bojler będzie ogrzewany grawitacyjnie. Dodatkowo ułatwisz to stosując bypas pompy CO (https://www.google.com/search?q=bajpas+pompy+co&client=opera&hs=2X2&sxsrf=ALeKk00UDVlZVu6CQJ11qMeJ1snaM6c54g:162014953 3275&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjTmqerx7DwAhUS14UKHaiNCdUQ_AUoAnoECAEQB A&biw=1326&bih=627).

Super dzięki i tak już dużo pomogłeś ale jeszcze mam jedno pytanie:) to jak jest z podłogówka na poddaszu ? Grawitacyjnie przy wyłączonej pompce i mieszaczem woda nie idzie bo trzyma ją mieszacz ze sprzęgłem? Może głupie pytanie wybacz ;)

mac_612
04-05-2021, 19:20
Dobrą praktyką jest stosowanie wraz z pompą obiegową zaworów zwrotnych w szeregu. Tak stosowana armatura stwarza znaczne opory hydrauliczne, co też skutecznie ogranicza wszelkie "niechciane" cyrkulacje grawitacyjne.

Kajkomen
06-05-2021, 08:31
Myślę ze by wystarczyło u mnie 3 osoby ale wody idzie dużo. Bufor z wężownica solarną (powierzchni nie pamiętam) oraz wężownica do cwu grzane przepływowo, według projektu ADAMA. Zestaw mam od sierpnia 2019.

corrado1
11-05-2021, 09:03
Witam szanownych forumowiczów.
Mam pytanie do znawców tematu, a mianowicie , planuję przebudowę kotłowni w celu dostosowania jej do przepisów anty-smogowych.
Planuje zakup kotła na drewno + bufor. Aby ograniczyć koszt inwestycji chciałbym we własnym zakresie zbudować bufor i tutaj prosiłbym o pomoc.
Ze względu na małe drzwi do kotłowni postanowiłem zrobić bufor składający się z dwóch elementów o gabarytach: wys.1metr, dł.2m, szer. 0,7m. stawiając jeden na drugim w pionie. Kolega fachowiec polecił mi połączenie obu zbiorników rurą 2 cale, czy takie rozwiązanie będzie wystarczające do prawidłowej cyrkulacji wody w obu zbiornikach? czy może takie rozwiązanie niesie za sobą jakieś zagrożenia, problemy podczas eksploatacji w układzie otwartym.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

Bogusław_58
11-05-2021, 09:42
Marnie to widzę.
Lepiej na wysokość przyjąć wymiar długości - 2m i obok postawić drugi zbiornik. Jeśli to możliwe, przytulić zbiorniki szerokościami - 0.7m.

corrado1
11-05-2021, 10:19
Niestety nie mam możliwości (mało miejsca w kotłowni) na przytulenie takich zbiorników jakich pan proponuje panie Bogusławie.

Bogusław_58
11-05-2021, 10:34
Zrozumiałem, że wysokość 1m + wysokość 1m daje 2m.
W takim razie jak rozumieć ten opis ?

bajcik
11-05-2021, 11:15
planuję przebudowę kotłowni w celu dostosowania jej do przepisów anty-smogowych
Co to za przepisy? Bo mój kocioł jeszcze o nich nie wie.

corrado1
11-05-2021, 11:26
Panowie, a czy nie lepsza była by wersja z 4 walców (fi ok.800 x 12500 ) postawić obok siebie 2 połączone bufory?

corrado1
11-05-2021, 11:28
Co to za przepisy? Bo mój kocioł jeszcze o nich nie wie.

Sorry może nie zbyt precyzyjnie to określiłem, ale chyba wiadomo o co chodzi :)

Bogusław_58
11-05-2021, 12:33
Panowie, a czy nie lepsza była by wersja z 4 walców (fi ok.800 x 12500 ) postawić obok siebie 2 połączone bufory?

Podaj prawidłowe wymiary i oznacz jednostkę miary.

corrado1
11-05-2021, 12:44
Podaj prawidłowe wymiary i oznacz jednostkę miary.
Rozważam zakup czterech zwiniętych walców każdy z arkusza 1250mm x 2500mm, następnie chciałbym je połączyć spawem do wysokości 2m (niestety dwa górne walce będę musiał obciąć by zachować wysokość 2 metry (w kotłowni mam 2.40 wys.) sęk w tym jak to połączyć by zachować odpowiednią cyrkulację .
No i pytanie zasadnicze czy jest sens w to się bawić i czy nie zrobić tylko jeden bufor by sprostać ustawie.

mac_612
11-05-2021, 16:22
... sęk w tym jak to połączyć by zachować odpowiednią cyrkulację .
No i pytanie zasadnicze czy jest sens w to się bawić i czy nie zrobić tylko jeden bufor by sprostać ustawie.

Jeśli chodzi o połączenie dwóch zbiorników buforowych, to wystarczy zrobić tak jak piszesz - połączyć je dwoma rurami (góra/dół) 2". Jeszcze lepiej zrobic zakończenie tych rur wewnątrz buforów w formie trójników prostokątnych, tak by woda wypływała wzdłuż ścian nie zaburzając ruchu obrotowego.
A to czy warto robić dwa osobne zbiorniki musisz policzyć pod kątem opłacalności. Dla instalacji z kotłem im większy bufor tym lepiej. Producent kotła zwykle podaje minimalna zalecana objętość zbiornika dla danego kotła.

Chris Zielonka
12-05-2021, 08:44
Nie ma za dużych buforów. Tak jak nie ma za dużych dysków za szybkich procesorów i za wysokich wypłat. Jeśli da się wcisnąć nie za wysokim kosztem to warto mieć ogromny bufor. Najlepiej taki coby go latem nagrzać a na zimę starczyło. :) Im dłużej będziesz rozgrzewał bufor tym efektywniej spalisz paliwo i mniej razy kocioł będziesz rozpalał a rozgrzanie kotła też zjada energię. Pamiętać tez należy że użyteczna temperatura w buforze to kilka stopni więcej niż dajemy na grzanie. Zejście z temperaturą bufora ponizej tej granicy to strata. Więc bufor tak naprawdę użytecznego ciepła ma mniej niż mieści.

bajcik
12-05-2021, 09:56
Pamiętać tez należy że użyteczna temperatura w buforze to kilka stopni więcej niż dajemy na grzanie.
Ale jak to? Jak grzeję temperaturą 27st a z bufora idzie 27st to ciągle ogrzewanie działa na 100%.

Chris Zielonka
12-05-2021, 11:05
Jeśli masz zawór mieszający na wyjściu a musisz mieć aby nie wysyłać wrzątku na grzejniki to podmiesza zimnej wody bo nie jest na tyle precyzyjny żeby całkiem nie mieszać i ogrzewanie może działać ale już nie tak wydajnie a jak całkiem wydasz ciepło z bufora to potem musisz odzyskać ten minimalny poziom i to jest ta strata.
Dlatego u mnie sterownik CO wyłacza pompę obiegową jak mam 39 C na zbiorniku bo to jest minimalna użyteczna temperatura u mnie -u Ciebie będziesz musiał sam sprawdzić - może to będzie 27 może ciut mniej -zależy na ile ocenisz że nie warto już obniżać.

bajcik
12-05-2021, 11:22
Mam zawór mieszający i działa jak trzeba, tzn gdy woda z bufora zbliża się temperaturą do zadanej, to zawór przekręca się w kierunku skrajnej pozycji "100% z bufora, 0% z powrotu". I można wyssać do cna. A jak już to ciepło się skończy, to pompy nie zatrzymuję bo po co - temperatura zasilania, nawet jeśli niższa od zadanej to wciąż wyższa temperatury w domu - ogrzewanie wciąż działa chociaż nie na 100%.

Sytuacja "użyteczna temperatura w buforze to kilka stopni więcej niż dajemy na grzanie." chyba dotyczy zaworu który ma jakąś wadę.

mac_612
12-05-2021, 16:39
Oczywiście, że zawór mieszający może pobierać 100% z bufora, czy też 100%z powrotu podłogi/grzejników. Aczkolwiek jeśli w buforze znajduje się wężownicą CWU to i tak ona ustala minimalna komfortową temperaturę (ja od kiedy mam pc, nigdy nie miałem mniej ja 42'C). Chyba że sztucznie ograniczymy pojemność zbiornika wyprowadzając zasilanie ogrzewania nieco niżej. W ten sposób pozostaje rezerwa ciepła dla CWU.

bajcik
13-05-2021, 15:39
Racja. Drugą opcję mam u siebie, wtedy temperatury rozładowanego bufora wyglądają tak: 456482

szwedii
15-05-2021, 15:16
Cześć, dawno mnie tu nie było, ale jak widać wątek nadal żyje, mam pytanie. Bufor 2500l, lejek i wężownica stożkowa pod nim do kolektorów. Jest sens podpinać kolektory , góra 3 panele na więcej nie ma środków, sprawdza się ten lejek w tym przypadku i na górze bufora przy takim zładzie wody zagrzeje się do ogrzania cwu z wężownicy czy dać spokój. Pozdrawiam wszystkich

adam_mk
15-05-2021, 16:37
Po to był wymyślony, aby się sprawdzał.
Wężownica stożkowa pod lejkiem to wymiennik samodopasowujący moc wymiany ciepła (jak poprawnie wykonany)
Masz solary to podpinaj!

Adam M.

szwedii
15-05-2021, 16:47
Witam Panie Adamie, nie mam jeszcze zastanawiam się nad instalacją, ale jeżeli sam założyciel wątku potwierdza to chyba się skuszę i to zrobię.

szwedii
15-05-2021, 16:55
Jeszcze jedna rzecz, to że to działa to nie ma najmniejszych wątpliwości, jednak te 2500l to trochę jest a 2,3 panele stosuje się do zbiorników 300l. Mam nadzieję że rzeczywiście ten lejek zrobi robotę i na górze będzie na ogrzanie cwu. Ciekaw jestem czy ktoś instalował coś podobnego mając podobny bufor i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.

mac_612
15-05-2021, 19:03
Tak jak wcześniej było napisane, ilość kolektorów powinno dobierać się do zużycia wody, a im większa pojemność zbiornika tym w rozsądnych granicach lepiej.
Lejek pomaga zdecydowanie, ale nie taki jak przedstawiony na początku wątku, tylko bez komina.
Ta rura jeśli nie dość że nie ma żadnych pozytywnych funkcji to na dodatek jeśli nie jest intensywnie perforowana, to powoduje powstawanie "korków" cieplnych.
W zupełności wystarczy sam odpowiednio zbudowany stożek.

Bogusław_58
15-05-2021, 19:21
... i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.
Szału nie będzie ...ale wody w lipcu nie zagotuje i panele będą opóźniać rozładowywanie bufora po nagrzaniu piecem.