PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73

DUNIA.MD
15-05-2021, 19:30
Planuje zakup kotła na drewno + bufor.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu.
Przede wszystkim podaj co ma ogrzewać ten układ (powierzchnia, ocieplenie, instalacja).

romano78
15-05-2021, 20:17
Jeszcze jedna rzecz, to że to działa to nie ma najmniejszych wątpliwości, jednak te 2500l to trochę jest a 2,3 panele stosuje się do zbiorników 300l. Mam nadzieję że rzeczywiście ten lejek zrobi robotę i na górze będzie na ogrzanie cwu. Ciekaw jestem czy ktoś instalował coś podobnego mając podobny bufor i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.

Ja mam 1000l i 7paneli wczoraj byl zbiornik wychlodzony do ok 40 dzisiaj trochę grzało i dobiło do ok 50stopni wiec uważam że szalu nie będzie nie lepiej drugi zbiornik cwu założyć.

bajcik
15-05-2021, 21:05
Też będę instalował solary, zamówiłem 3szt do bufora 2700l bez lejka i komina. Dam znać jak to będzie pracowało.

romano78
15-05-2021, 21:51
Też będę instalował solary, zamówiłem 3szt do bufora 2700l bez lejka i komina. Dam znać jak to będzie pracowało.

To by miało sens jakbyś ladowal przez wymiennik płytowy zewnetrzny i podawal w bufor na samą górę tak jak kotlem Czyli przeciwprądowo a nie wiem jak masz tam ułożona wezownice bo u mnie np.jest w całości na 1/3 wysokości od góry.

bajcik
15-05-2021, 23:52
@romano78
wężownica solarna w całości na samym dole, woda najzimniejsza, jest gdzie ciepło oddawać :)

romano78
16-05-2021, 06:32
@romano78
wężownica solarna w całości na samym dole, woda najzimniejsza, jest gdzie ciepło oddawać :)

Chodziło mi o wezownice cwu.

Bogusław_58
16-05-2021, 07:25
To by miało sens jakbyś ladowal przez wymiennik płytowy zewnetrzny i podawal w bufor na samą górę tak jak kotlem Czyli przeciwprądowo a nie wiem jak masz tam ułożona wezownice bo u mnie np.jest w całości na 1/3 wysokości od góry.
W Augustowie na złomie leży dobry JAD i by się do tego nadał za miast płytowego - jakby co :)

mac_612
16-05-2021, 16:04
W Augustowie na złomie leży dobry JAD i by się do tego nadał za miast płytowego - jakby co :)

Myślę, że może być to ciekawa opcja, ciepła woda byłaby dostępna szybciej, jak z samą wężownicą, a też można by się pokusić o zasilanie grawitacyjne (choć pojawiłyby się podobne problemy jak przy lejku z kominem).

Bogusław_58
16-05-2021, 16:16
To taki "grubasek". Ok 30 cm fi i ok 80cm długości. Czysty w środku , waga 51kg(tabliczka).
Podłączenia - grube kryzy( talerze z 4 otworami).

romano78
16-05-2021, 16:18
Myślę, że może być to ciekawa opcja, ciepła woda byłaby dostępna szybciej, jak z samą wężownicą, a też można by się pokusić o zasilanie grawitacyjne (choć pojawiłyby się podobne problemy jak przy lejku z kominem).

Przy takiej pojemności nie pojawiłyby się zadne problemy mam takie dwie instalacjie i chodzi na grawitacji.

szwedii
18-05-2021, 18:05
Pan Adam napisał że będzie ok, są głosy że może być różnie, ja sam mam także wątpliwości czy przy trzech panelach cis z tego będzie jeżeli chodzi i górę bufora i zabezpieczenie cwu, wpis romano78 mało mówi bo nie wiem czy ma wężownice do dolara na dole i lejek, czekam na Bajcika i jego realizację jeżeli jest przekonany, mamy prawie takie same bufory i założenia co do solarów czyt. trzy panele.

adam_mk
18-05-2021, 19:15
Trzy panele (cieczowe) po około 2m2 to grzałka około 6kW w pełnym słońcu.
Mało to nie jest...
10 godzin dnia po 6kW = 60kWh
Trudno jest pobrać w CWU 60kWh dziennie.
To się powinno składać, akumulować, nawet jak nie codzień będzie pełne słońce cały czas.
Zwykle są to procesy dość wolnozmienne, a ludziska niecierpliwe som, i kcom JUŻ!
A tu poczekać trzeba ze trzy słoneczne dni na wystabilizowanie się podaży i popytu.

Adam M.

Bogusław_58
19-05-2021, 11:25
Prawdę mówiąc, to praktykowałem w sezonie ciepłym wodę w zbiorniku tylko taką, by dało się myć talerze czy głowę. "Niedoinwestowany" solar taką opcję da radę zapewnić a w ciepłe słoneczne dni, to nawet da więcej.
Osobiście też powoli realizuję "niedoinwestowany" czyli na wyraźnie ciepłe dni, ale jestem dopiero w połowie, gdyż dopiero szykuję miejsce na solar. Reszta jest już dawno gotowa :)

MatiC2
25-05-2021, 16:30
Witam
Ostatnio analizując projekt przyszłego domu myślałem nad ogrzewaniem. Jestem nastawiony na gruntową pompę ciepła. Jednak w domu ma być jeszcze kominek, i tak sobie pomyślałem że żeby nie przegrzewał mi salonu będzie to kominek z płaszczem wodnym. Więc żeby akumulowac energię z kominka planuje wykonać bufor ciepła, myślę nad 2500Litrow. Oczywiście pompa ciepła również wpięta do bufora. Dom 120m² parter ogrzewany podłogówką+ maty kapilarne, podpiwniczony (piwnica bez ogrzewania) oczywiście z rekuperacja.
Pytanie mam jak pogodzić grzanie CWU? Myślałem dac pompę ciepła Powietrzną do CWU z bojlerem 300L i postawić tak żeby chłodziła jedno z pomieszczeń w piwnicy (z warzywami, przetworami). Myślałem że lepiej może dac wezownice w buforze, jednak w kominku palone będzie żadko, glownie chce ohrzewac pompa ciepla która będzie ustawiona na 45°C. Jak dla mnie do CWU to trochę mało. Robić przepływowe grzanie w buforze i pompa ciepła ustawić na wyższy parametr (np 55°C Ale to już COP leci na dol) czy moze CWU grzac innym źródłem ciepła?

DUNIA.MD
25-05-2021, 20:39
czy moze CWU grzac innym źródłem ciepła?
Czytając ten teks można "osiwieć".

Dom 120m²
Mam gruntową pompę ciepła od 11 lat i przy większej powierzchni rachunki za prąd są na poziomie 3000 zł.

asolt
25-05-2021, 20:55
Czytając ten teks można "osiwieć".

Mam gruntową pompę ciepła od 11 lat i przy większej powierzchni rachunki za prąd są na poziomie 3000 zł.

Mozna osiwieć, w innym wątku wspominasz ze masz cyt.
"Ja mam kocioł zgazowujący MPM DS 14 kW na drewno i węgiel który jest dotowany przez program Czyste Powietrze."
Po co pompa na dodatek gruntowa i kocioł na paliwo stałe?

bajcik
25-05-2021, 22:02
@MatiC2 miej sobie PC, i jeśli trzeba to malutki kominek bez płaszcza i bez bufora. Będzie pan zadowolony :)

DUNIA.MD
26-05-2021, 13:18
Po co pompa na dodatek gruntowa i kocioł na paliwo stałe?
Wszystko chcesz wiedzieć - mam kilka domów.

MatiC2
27-05-2021, 08:14
Mozna osiwieć, w innym wątku wspominasz ze masz cyt.
"Ja mam kocioł zgazowujący MPM DS 14 kW na drewno i węgiel który jest dotowany przez program Czyste Powietrze."
Po co pompa na dodatek gruntowa i kocioł na paliwo stałe?

Pompę od dawna zakładałem gruntową, Chcoiaz nie wykluczam zmiany (jeszcze przed montażem oczywiście) na powietrzną. Wiem że pompy gruntowe są już praktycznie niespotykane w nowobudowanych domach.
Kominek ma być źródłem rekreacyjnym, nie będzie pracować codziennie. A żeby nie przegrzewał mi salonu to zamierzam wpiąć go w bufor, żeby magazynowa energię z niego.
I teraz przemyślałem I do CWU zrobie bojler 300L grzane pompa ciepła, najprościej i najtaniej.

MatiC2
27-05-2021, 08:16
@MatiC2 miej sobie PC, i jeśli trzeba to malutki kominek bez płaszcza i bez bufora. Będzie pan zadowolony :)

Nie przegrzwa się salon w momencie pracy kominka? Nie zakladam palić w nim latem, ale już tak w deszczowy wrześniowy wieczór tak, A wtedy jeszcze te 10kW z kominka to dla domu dużo będzie (ocieplenie według WT2021). I z tego względu chciałem go do bufora dorzucić.

MatiC2
27-05-2021, 08:20
Czytając ten teks można "osiwieć".

Nie umiem tłumaczyć, teraz przeczytałem to 2 raz i widzę brak ładu i składu.

Mam gruntową pompę ciepła od 11 lat i przy większej powierzchni rachunki za prąd są na poziomie 3000 zł.

I to mnie cieszy, dlatego zamierzam pompę ciepła jako główne źródło ciepła. Jaką ma Pan pompa?
Kominek byl by rekreacyjnie uruchamiany.
Przemyślałem I CWU będę grzał bojlerem podpiętym pod pompe ciepła. A na wszelki wypadek zrobię wezownice w buforze, koszt to jest Ale lepiej to zrobić na początku niż 3 razy rozcinać baniak.

DUNIA.MD
27-05-2021, 10:05
Jaką ma Pan pompa?
Buderusa.

CWU będę grzał bojlerem podpiętym pod pompe ciepła.
Moja pompa ma wbudowany zasobnik C.W.U.

langerob25
28-05-2021, 15:57
Ja z innej beczki. Mam do sprzedania bufor, wykonany przez @Adam_mk, średnica 75 cm, wysokość 210 cm, wężownica miedź 2x25 m z wyjściem na cyrkulację plus dolna wężownica 15 m.

Ravcio1
31-05-2021, 12:22
Witam
Czy jest na forum ktoś z okolic Rawy Mazowieckiej kto ma bufor i zna hydraulika który jest obeznany w temacie. Niestety tych co ja znam to jak wypowiadam słowo bufor to albo nie wiedzą co to albo twierdzą że mi on nie potrzebny :-)

Pozdrawiam

Rafał

wacio1967
01-06-2021, 11:45
Po rocznym zastanawianiu się jak obniżyć koszty ogrzewania wymyśliłem rozwiązanie.
Od początku żeby było jasno.
Domek 127m2. Powierzchnia ogrzewana 96m2. Kocioł kondensacyjny 24kW
Do 2019 na dole podłogówka (OP), u góry grzejniki.
Od 2019 wszędzie OP i rachunek za gaz 3000PLN na rok. Co roku więcej o 400 PLN. Okazuje się że piec przewymiarowany się zrobił i teraz za to muszę płacić. Bardziej skręcić się go nie da.
Po głębokich przemyśleniach jest decyzja. Zakładam bufor z grzałkami, a piec zostaje na rok, lub dwa "w razie czego". Nie zamierzam grzać bufora piecem.
Mam założone PV 3,6 kW, co zaspokaja moje potrzeby i zostaje dodatkowo 1 kW do odebrania od Taurona. Dokładam dodatkowe 2,4 kW offgrid, które będą zasilać grzałkę 2kW w buforze non stop do 90 stopni. Takie coś oczywiście tylko w lecie i okresach przejściowych. Druga grzałka (3x2kW) będzie się włączała jak PV 3,6kW będzie za dużo oddawać do Taurona. Jak tego będzie brakować (a na pewno będzie brakować w sezonie zimowym), to grzałka będzie pracować w taniej taryfie.
Bufor 500 litrów z wężownicą CWU. W lato CWU za free, w okresach przejściowych też powinno być za free, ale to się okaże w praktyce. Zima wiadomo, będą koszty.
Na chwilę obecną za gaz i prąd płacę 4900. Po tych innowacjach za prąd powinienem płacić około 1500 PLN na rok

wacio1967
01-06-2021, 11:48
Ja z innej beczki. Mam do sprzedania bufor, wykonany przez @Adam_mk, średnica 75 cm, wysokość 210 cm, wężownica miedź 2x25 m z wyjściem na cyrkulację plus dolna wężownica 15 m.

Jaka pojemność i cena.

DUNIA.MD
01-06-2021, 21:30
Niestety tych co ja znam to jak wypowiadam słowo bufor to albo nie wiedzą co to albo twierdzą że mi on nie potrzebny :-)
Może mają rację. Do czego ten bufor?.

wacio1967
01-06-2021, 22:31
Może mają rację. Do czego ten bufor?.
Bufor jest do tego, aby obniżyć rachunki z 3000PLN na 1500 PLN. :cool:

Ravcio1
02-06-2021, 08:54
No wiecie jak to jest że nie potrzebny to mówią Ci co nawet dobrze nie wiedzą jak bufor działa i nie spytają co chce dokładnie tylko takie nastawienie że nie potrzebny :-)
A już mówię jak to jest.
Mam piec kopciucha. Dom z dawnych lat z grzejnikami. W ostatnich czasach ocieplone ściany i strop. Widać że zapotrzebowanie na ciepło spadło i dom się wolno wychładza.
Dlaczego bufor.:
- Nagrzałbym sobie go wyższą temperaturą na piecu, piec by wygasł a ja miał zapas ciepła na jakiś czas. Np. w mało mroźne dni. Jak ciągle się grzeje to w nocy robi się za gorąco. A jak zgaśnie nocą to rano przydałoby się trochę ciepła. Gdybym miał bufor zagrzałby się wieczorem jakby było zaciepło zawory na grzejnikach by je odcięły bez ryzyka że wszystkie się wyłączą a nie wygaszony jeszcze piec się zagotuj. Rano z bufora by się dom podgrzał a może by i do wieczora ciepła w nim starczyło. To jedno.
- Mam PV założoną specjalnie z zapasem. W okresy przejściowe jesień wiosna podgrzałbym sobie bufor grzałkami i kopciucha nie rozpalał. Gdyby mi zapasu prądu z PV brakowało jest jeszcze opcja grzania w drugiej taryfie.

Myślę że chyba nie kombinuje źle ale Wy macie doświadczenie więc oceńcie.

DUNIA.MD
02-06-2021, 10:04
Myślę że chyba nie kombinuje źle

Mam piec kopciucha.

Dom z dawnych lat z grzejnikami
Bardzo dobre rozwiązanie. Brakuje Ci tylko dobrego kotła zgazowującego i głowic termostatycznych na grzejnikach.

DUNIA.MD
02-06-2021, 10:05
Bufor jest do tego
Odpowiedz a nie filozofuj.

Ravcio1
02-06-2021, 10:54
Na części grzejników sobie głowice termostatyczne już założyłem ale nie chce na wszystkich bo bez bufora jak się zamkną wszystkie w jednym czasie to gdzie pójdzie ciepło z kopciucha... Kocioł zagazowujący może w przyszłości. Mam kawałek lasu swoje drewno. Jeszcze jestem w takim wieku że nie problem sobie drewno przygotować. Ale skoro obecny kopciuch jeszcze nie jest stary to też nieźle drewno spala choć lepsze dla niego by było palenie w wyższej temperaturze i niż sztuczne przygasanie przez dmuchawę która się automatycznie wyłącza. Tak z obserwacji przy temp. koło zera na zewnątrz. jak piec wygaśnie koło 23 to do jakieś 7 rano temperatura spada np. koło 1-1,5 w pokojach. To raczej nie wiele trzeba by ciepła z bufora by ją utrzymać do rana lub podnieść rano jak się wszyscy budzą.
Pomysłów mam kilka a co by się sprawdziło to chyba w praktyce by się dopiero okazało. Np. naładować bufor od zera trochę energii trzeba więc można by kopciuchem a potem jeśli by w miarę wolno się rozładowywał podtrzymać delikatnie grzałkami ale w oszczędnej wersji tylko po to by na dłużej energii starczyło a jak się bardziej rozładuje to znów kopciuchem.
Jak to w życiu bywa pomysły są różne ale czasem człowiek jest też wygodny i może dojdę do wniosku że prąd nie taki drogi i nie ma co tak często rozpalać :-)

DUNIA.MD
02-06-2021, 12:01
Ale skoro obecny kopciuch jeszcze nie jest stary to też nieźle drewno spala choć lepsze dla niego by było palenie w wyższej temperaturze i niż sztuczne przygasanie przez dmuchawę która się automatycznie wyłącza.
Czytając to włos się jeży na głowie.
Drewno składa się w 70% z gazów (dymu) a reszta to 30% substancji stałej.
456872
Dokładając do tego potworną stratę kominową (300'C) i duże wychłodzenie komory kotła mamy ponad 3 krotne większe zużycie opału w sezonie zimowym. Załóż chociaż miarkownik ciągu do tego starego "kopciucha" lub przerób go na kocioł zgazowujący jeśli zamierzasz go jeszcze trzymać.
456871

może dojdę do wniosku że prąd nie taki drogi
Wybór ogrzewania zależy od pracowitości i zamożności. Znam ludzi bogatych którzy oszczędzają na każdym kroku jak i ludzi średnio zamożnych którzy wszystko robią z wypasem na pokaz a jedzą codziennie frytki. Nie wiemy do której grupy należysz.

Ravcio1
02-06-2021, 13:36
Chyba się nie precyzyjnie wyraziłem i nie zostałem zrozumiany. Nie mam na tyle starego kopciucha że palę w nim z otwartymi drzwiczkami bez regulacji.
Mam piec defro ze sterownikiem. Jest zamknięty, sterownik steruje dmuchawką + jest czujnik spalin który też steruje dmuchawką.
Palę drewnem (w sumie swoim) lub węglem lub jedno z drugim na raz.

Kwestia zamożności trudno to określić. Stać mnie na ogrzewanie tylko prądem ale nie jestem na tyle leniwy żeby nie chciało mi się w piecu napalić albo jechać do lasu wyciąć drewno porąbać. Dla kogoś nauczonego od dziecka pracy takie rzeczy to nie problem nawet to lubię robić. Nie chcę nikogo obrazić ale problem to jest dla mieszczucha przenieść się z bloku do domu. Mam takich kolegów w pracy co domy pobudowali i teraz wieczne narzekanie słyszę bo problem bo trawa urosła i kosić trzeba. Bo coś podlać, chwast wyrwać, ośnieżyć podjazd to już dla nich masakra. Ludzie 40 - 50 lata a marudzą jak stare dziadki ;-) Ale ja też coraz starszy i za 10 - 15 lat mogę nie mieć siły i ochoty na częste palenie. Ale to daleka perspektywa.

DUNIA.MD
02-06-2021, 20:16
Nie mam na tyle starego kopciucha że palę w nim z otwartymi drzwiczkami bez regulacji.
Mam piec defro ze sterownikiem. Jest zamknięty, sterownik steruje dmuchawką + jest czujnik spalin który też steruje dmuchawką.
Proszę Cię nie pogrążaj się w moich oczach - Defro + dmuchawa = gorzej już się nie da.
Wyżej masz wszystko napisane lecz jak widać i tak tego nie zrozumiałeś.
PS.
Dmuchawa była wymyślona jedynie do palenia miałem a nie do drewna.

Łukasz99
02-06-2021, 20:17
Witajcie. Mam już gotowy bufor ze zbiornika 2700l. Dziś znajomi zasugerowali mi żeby do zasilania podłogówki dać osobną wężownicę żeby nie korzystała bezpośrednio z wody kotłowej. W necie faktycznie piszą że woda w pętlach powinna być czysta. Macie jakieś sugestie na ten temat?

ArturMi
02-06-2021, 22:08
A w tej wezownicy jaka bedziesz mial wode? Ciagle swieza? To tez bedzie woda tzw kotlowa. Dodaj jakiegos inhibitora do instalacji i po problemie.

Łukasz99
03-06-2021, 08:46
Chodzi o to, żeby do podłogówki zrobić osobny układ zamknięty. Przy przy ok 3000l wody kotłowej potrzebowałbym ihibitora za ok 5000zł także nie bardzo.

Kaizen
03-06-2021, 08:55
Drewno składa się w 70% z gazów (dymu) a reszta to 30% substancji stałej.

Zawartość popiołu w drewnie jest niewielka, w stanie suchym wynosi 0,5-4%, najczęściej około 1%, czyli około 20 razy mniej niż w węglu.

Źródło (https://www.cire.pl/pliki/2/wspolsp_biom.pdf)



Dokładając do tego potworną stratę kominową (300'C)

Doprawdy?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=419699

Nawet mnożąc 100* x 20m3/h x 0,0003 kWh/m3 = 0,6kWh co przy wyprodukowaniu z tego 20kWh ciepłą daje 3% strat czy jak kto woli sprawność 97%
Trochę niższa - bo to nie uwzględnia tego, że ogrzany komin wystygnie (ta strata by praktycznie nie występowała przy stałym paleniu) - ale i tak wyjdzie z 95%. Chyba, że wylatuje kominem jeszcze coś niedopalonego - ale to i tak jak spalanie jest prawidłowe z 90% wyjdzie.

SzymonKc
03-06-2021, 13:25
Chodzi o to, żeby do podłogówki zrobić osobny układ zamknięty. Przy przy ok 3000l wody kotłowej potrzebowałbym ihibitora za ok 5000zł także nie bardzo.

Podłogówka sama w sobie inhibitorów nie wymaga, nie przeszkadza jej też tlen rozpuszczony w wodzie przy układzie otwartym. Problem jest taki, że w pozostałej części instalacji (stalowej) będą produkowane zawiesiny (produkty korozji), a ponieważ w podłogówce woda płynie najwolniej to tam lubią się one odkładać i będą zamulały pętle.

Można dać wężownicę w buforze i rozdzielić te obiegi, ale wystarczyłby dobry separator magnetyczny zamontowany przed grupą pompowo-mieszającą podłogówki. Już sam bufor jest osadnikiem (o ile dolne króćce nie są zbyt blisko dna i strumień wody nie wzburza tych osadów), ale dla pewności można dać separator między buforem i mieszaczem podłogówki. W ten sposób do obiegu podłogówki będzie pompowana klarowna woda i raczej szybkie zamulenie jej nie grozi, a korozja z powodu jakości wody też jej nie straszna.

DUNIA.MD
03-06-2021, 13:53
[I]
Nie rozumie Twojego wywodu potwierdzającego to co napisałem wyżej.

Doprawdy?
W komorze spalania zwykłego kotła taki o którym mowa temp. jest w granicach 500-600'C. Teraz mozesz sobie policzyć jaka jest sprawność kotła skoro na czopuchu mamy temp. powyżej 200'C dokładając do tego wychłodzenie komory z przesunięciem najwyższych temp. do komina. Wymiennik kotła nie jest w stanie odebrać ciepła w tak krótkim czasie. Dlatego pisałem do właściciela o zastosowanie zwykłego miarkownika ciągu, który w sposób naturalny steruje pracą kotła.

DUNIA.MD
03-06-2021, 13:57
Witajcie. Mam już gotowy bufor ze zbiornika 2700l
Co za dużo to nie zdrowo. Do jakiej powierzchni ten bufor?.

W necie faktycznie piszą że woda w pętlach powinna być czysta.
Bez przesady.

Rozpiąć podłączenie tej podłogówki. Na jeden koniec wąż podłączony do wodociągu, a na drugi też wąż i do kanalizacji. Parę minut płukania i rurki czyste.

Kaizen
03-06-2021, 14:24
W komorze spalania zwykłego kotła taki o którym mowa temp. jest w granicach 500-600'C.

Jak ktoś nieprawidłowo spala to owszem. Ma tak niskie temperatury. Powinny być wyższe - 600-1000*.


Teraz mozesz sobie policzyć jaka jest sprawność kotła skoro na czopuchu mamy temp. powyżej 200'C

Żeby policzyć sprawność potrzebna jest jeszcze prędkość przepływu dymu. Tylko skąd znowu wziąłeś te 200 na czopuchu? Powinno być w okolicach 160*.

Ale dobra - policzmy nawet te 200* x 20m3 x 0,0003 kWh/K/m3 = 1,2kWh co przy wyprodukowaniu w tym czasie 20kWh ciepła daje sprawność 94%.

Łukasz99
03-06-2021, 20:05
Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Odpowiadając na pytanie DUNIA.MD: powierzchnia użytkowa domu to 135m. Dom dopiero powstaje także jeszcze nie mam problemu z zatkanymi rurami ale wolałbym się do tego przygotować dopóki mam możliwość przebudować bufor.

DUNIA.MD
03-06-2021, 23:57
Mam już gotowy bufor ze zbiornika 2700l

powierzchnia użytkowa domu to 135m
A na cholerę Ci taki wielki bufor skoro najlepszy do takiej powierzchni to 800 l. Czym Ty to zamierzasz lądować?.

bajcik
04-06-2021, 07:58
@DUNIA.MD przy takiej samej powierzchni mam taki sam bufor jak Łukasz99.
Większy zapas energii to większa wygoda.

DUNIA.MD
04-06-2021, 08:25
Większy zapas energii to większa wygoda.
Przesadzona wygoda to nie ekonomia tylko marnotrawstw.

Łukasz99
04-06-2021, 18:46
Przesadzona wygoda to nie ekonomia tylko marnotrawstw.

Jakie widzisz wady takiego rozwiązania? Ja oprócz marginalnych strat energii widzę same zalety.

adam_mk
04-06-2021, 20:00
Przesadzona wygoda to nie ekonomia tylko marnotrawstw.

Mamy XXI wiek.
Stć nas na wygody...
Wojny już dawno nie było...

Adam M.

gondoljerzy
05-06-2021, 08:14
A na cholerę Ci taki wielki bufor skoro najlepszy do takiej powierzchni to 800 l. Czym Ty to zamierzasz lądować?.

A skąd Ty wziąłeś 800l, skoro nie wiesz czym kolega zamierza bufor ładować.

DUNIA.MD
05-06-2021, 10:42
A skąd Ty wziąłeś 800l, skoro nie wiesz czym kolega zamierza bufor ładować.
Wielkość bufora dobieramy do powierzchni a nie do mocy kotła.

Łukasz99
05-06-2021, 17:14
Wielkość bufora dobieramy do powierzchni a nie do mocy kotła.

Mógłbyś przytoczyć jakieś wady takiego dużego bufora?

romano78
05-06-2021, 20:10
Chodzi o straty postojowe ale jak ktoś ma miejsce jakas piwnice i miejsce na super ocieplenie nie ma żadnych wad taki duży bufor.

gondoljerzy
06-06-2021, 20:51
Wielkość bufora dobieramy do powierzchni a nie do mocy kotła.
Czy do powierzchni, czy do zapotrzebowani na ciepło, jeden szwanc. Tylko drugi faktor, to z jakiej różnicę temperatur wody da się skorzystać. Przy grzaniu podłogówką można wyciągnąć więcej ciepła z takiego samego bufora niż przy małych grzejnikach. Przy kotle grzejącym bufor do 90 stopni masz więcej ciepła do wykorzystania niż gdy nagrzejesz go pompą ciepła czy solarami. No i jeszcze jedno, może ktoś specjalnie kupuje duży kocioł i duży bufor, bo chce palić w kotle raz na dwa, albo raz na trzy dni?

Kaizen
06-06-2021, 20:53
Przy grzaniu podłogówką można wyciągnąć więcej ciepła z takiego samego bufora niż przy małych grzejnikach.

O ile masz osobny zasobnik do CWU.

adam_mk
06-06-2021, 21:09
Wężownica w buforze zła?

Adam M.

DUNIA.MD
06-06-2021, 22:25
może ktoś specjalnie kupuje duży kocioł i duży bufor, bo chce palić w kotle raz na dwa, albo raz na trzy dni?
Przy takiej powierzchni (135 m2) 800 l również starczy na 2-3 dni. Warunek jest jeden - ocieplony dom
PS.
Z punktu ekonomii wolałbym dobrze ocieplić dom (dach, podłogę) niż kupować olbrzymi kocioł (50 kW) do ładowania olbrzymiego bufora, olbrzymią ilością paliwa.

bajcik
07-06-2021, 07:45
DUNIA.MD - coś mi mówi że bufora nie masz, a przyszedłeś tutaj tylko wodę mącić ;)

czort83
07-06-2021, 14:10
Witam
Znalazłem temat więc dołączam z zapytaniem. Znajomy podsunął pomysł założenia bufora ciepła do kopciucha. Prosiłbym Was o rady jak duży bufor (myślałem o 2000l) do tego wężownica do wody użytkowej. Kotłownia dość spora, spokojnie zmieści się wysoki zbiornik z pełnym osprzętem. Powierzchnia domu ok. 170m2, ocieplony styropian 15cm, okna PCV szczelne, drzwi wejściowe również szczelne. W całym domu klasyczne kaloryfery (w tym kilka szt. żeliwnych).
Obecnie woda użytkowa grzana w bojlerach 2x150l podłączonych do kopciucha z możliwością grzania prądem.
I przy okazji spytam jak kształtują się ceny usługi założenia takiego bufora?
Z góry dziękuję!

DUNIA.MD
07-06-2021, 15:56
coś mi mówi że bufora nie masz, a przyszedłeś tutaj tylko wodę mącić
Jak ja miałem bufor to ty jeszcze wodę do mycia nosiłeś ze studni.

PS.
Dla mnie to możecie nawet mieć bufory po 10000 l.

DUNIA.MD
07-06-2021, 16:00
Witam
Znajomy podsunął pomysł założenia bufora ciepła do kopciucha. Prosiłbym Was o rady jak duży bufor (myślałem o 2000l) do tego wężownica do wody użytkowej.
To ja podsunę Ci jeszcze dokupienie do tego "pomysłu" bufora, kocioł zgazowujący 25 kW.

Ravcio1
08-06-2021, 14:00
DUNIA.MD a czemu ty się ciągle upierasz na kocioł zagazowujący ? Handlujesz czymś takim ? Bufor to bufor co za różnica czym grzany może być i węglem w kopciuchu.

DUNIA.MD
08-06-2021, 15:58
DUNIA.MD a czemu ty się ciągle upierasz na kocioł zagazowujący ? Handlujesz czymś takim ?
Mam taki i będę go chwalił wszem i wobec.

Bufor to bufor co za różnica czym grzany może być i węglem w kopciuchu.
Właśnie przez takich jak Ty jest ustawa antysmogowa. Gdyby ludzie umieli palić w piecach to może nie wpychali by nam na siłę (dotacje) gazu i innych wynalazków, które już dawno "umarły" za granicą.

Ravcio1
09-06-2021, 08:06
Cenne są opinie ludzi którzy mówią o tym co mają i sprawdzili jak to działa ale nie znaczy że cała reszta jest zła.
Może nie pale idealnie ale nie palę śmieciami i pale tym do czego piec stworzono. A skoro mam taki i mi się sprawdza to nie mam powodu na siłę go wymieniać. Zepsuję się kiedyś to będę myślał o czymś innym może wtedy zagazowujący. Choć w sumie nie wiem za parę lat będę starszy. Przy drzewie jest trochę pracy siły trzeba a kupić gotowe to nie wiem czy to aż tak tani pomysł. Nie przeliczałem tego.

DUNIA.MD
09-06-2021, 11:16
A skoro mam taki i mi się sprawdza to nie mam powodu na siłę go wymieniać
A jaki masz?.

PS.
Każde paliwo można spalić czysto i efektywnie a kocioł nie jest tu nic winny.

Ravcio1
09-06-2021, 15:12
Mam piec Defro. Palę węglem czasem drewnem a czasem oba na raz.

aldente
10-06-2021, 07:42
Każde paliwo można spalić czysto i efektywnie a kocioł nie jest tu nic winny.
Sprawdzam. Powiedz mi, jak spalić paliwo w kotle węglowym górno-dolnym. A takich jest jeszcze masa w domach.
Jak mi napiszesz o spalaniu kroczącym, to cię wyśmieję. Nikt nie ma w domu całodobowego etatowego palacza, co cały czas siedzi przy piecu.

DUNIA.MD
10-06-2021, 10:42
to cię wyśmieję.
Wyśmiać to mogę cię ja za to że dokładasz do ekonomii spalania dodatkowy aspekt niezwiązany z tym zagadnieniem.

A takich jest jeszcze masa w domach.

Masa to może być górnego spalania z najgorszym co może być - dmuchawą. Dokładając do tego kotły miałowe które z punktu ekonomii spalania nie były głupim pomysłem opalanych obecnie drewnem lub węglem mamy co mamy.

Nikt nie ma w domu całodobowego etatowego palacza, co cały czas siedzi przy piecu.
Rozwiązanie jest proste i kosztuje 100 zł. 457040

Jeśli dołożymy do tego rozpalanie od góry z prawidłowym doprowadzeniem powietrza wtórnego mamy już stało-palność powyżej 16 godzin. Najlepiej jednak byłoby zastosować w takich kotłach paliwo odgazowane jakim jest koks.

PS.
Żaden kocioł nie zwalnia z myślenia i okresowego dokładania paliwa.

bajcik
10-06-2021, 15:30
Żaden kocioł nie zwalnia z myślenia i okresowego dokładania paliwa.
Chyba że taki z buforem - pali mocą jaka mu się podoba i nie woła o dokładkę. :rolleyes:

DUNIA.MD
10-06-2021, 15:36
Chyba że taki z buforem

Dlatego pisałem

To ja podsunę Ci jeszcze dokupienie do tego "pomysłu" bufora, kocioł zgazowujący 25 kW.

PS.
Za chwilę ktoś napisze że dobrze by było żeby ktoś wyniósł popiół.

aldente
10-06-2021, 21:07
Rozwiązanie jest proste i kosztuje 100 zł. 457040

.

Czyli tak, jak przypuszczałem, nie rozumiesz słowa pisanego. I właśnie cię wyśmiałem, bo nie wiesz o czym piszesz i wciskasz dookoła swoje bajki. Czego nie widać przez twoje okno, to nie istnieje. Świat jest większy, niż twoje podwórko.

DUNIA.MD
10-06-2021, 22:12
I właśnie cię wyśmiałem, bo nie wiesz o czym piszesz i wciskasz dookoła swoje bajki
Bredzisz i nic nie rozumiesz. Jedynie co umiesz to wskoczyć w temat walnąć rebus i obrazić kogoś za coś czego nie rozumiesz.

PS.
Nic dziwnego że masz problem gasnącego pieca z powodu braku opału po kilku godzinach palenia.

aldente
11-06-2021, 07:05
O, a teraz jesteś dodatkowo znawcą od mojej piwnicy? No niesłychane. Jakoś cię w niej nigdy nie widziałem.
Nadal bredzisz. I skąd urojenie, że mi w piecu gaśnie? Idź opowiadać swoje bajki tam, gdzie chcą cię słuchać. I to nie jest to forum.

DUNIA.MD
11-06-2021, 08:00
O, a teraz jesteś dodatkowo znawcą od mojej piwnicy? No niesłychane. Jakoś cię w niej nigdy nie widziałem.

Powiedz mi, jak spalić paliwo w kotle węglowym górno-dolnym. A takich jest jeszcze masa w domach.
Jak mi napiszesz o spalaniu kroczącym, to cię wyśmieję. Nikt nie ma w domu całodobowego etatowego palacza, co cały czas siedzi przy piecu.
Nie musiałem być gdyż z twoich bezsensownych wypowiedzi wynika jasno że przeprowadziłeś się niedawno do swojego nowo wybudowanego domu z bloku.

Nadal bredzisz. I skąd urojenie, że mi w piecu gaśnie? Idź opowiadać swoje bajki tam, gdzie chcą cię słuchać. I to nie jest to forum.
Człowieku napisz o co ci chodzi lub idź się wyżyć do jakiejś porządnej roboty.

Ravcio1
11-06-2021, 09:12
Panowie spokojnie.
Rozwiązanie z łańcuszkiem miałem w swoim dawnym piecu 30 lat temu i wiem jak działa. Myślałem że rozwiązanie z dmuchawą która też w sumie dmucha od dołu tak jak przez uchyloną klapkę na tym rysunku (choć i u góry w samym palenisku też są otwory) a dodatkowo jest sterowana i pracuje płynnie z różnymi prędkościami + pomiar spalin to lepsze rozwiązanie niż łańcuszek i klapka. Jeśli się mylę to dlaczego klapka była by lepsza ?

DUNIA.MD
11-06-2021, 09:33
Myślałem że rozwiązanie z dmuchawą.....
Dmuchawa była wymyślona do kotłów miałowych a nie do węgla tym bardziej do drewna. To że ludzie z jednej strony poczuli wygodę a z drugiej nie mieli innego wyjścia (brak klapki w popielniku) to inna inszość.

a dodatkowo jest sterowana i pracuje płynnie z różnymi prędkościami + pomiar spalin
Człowieku o czym ty mówisz. Tylko analizator spalin jest w stanie określić prawidłowy skład mieszanki i co najważniejsze ustawić prawidłową prędkość przepływu spalin.

Jeśli się mylę to dlaczego klapka była by lepsza
Klapka również wymaga w większości przypadków "okiełznania" a jej głównym atutem jest płynne działanie czego efektem jest minimalne wychłodzenie komory.

aldente
14-06-2021, 18:31
Widzę moderatorzy posprzątali, ale twoje pierdolenie głupot zostawili...
Wszędzie moderatorzy muszą być upośledzeni?

DUNIA.MD
14-06-2021, 18:47
Widzę moderatorzy posprzątali, ale twoje pierdolenie głupot zostawili...

Nie tobie oceniać. Napisz czego nie rozumiesz lub wskaż co dla ciebie jest głupotą.
PS.
457136
Wydrukuj i noś przy sobie.

Arkado
20-06-2021, 22:11
Co to za przepisy? Bo mój kocioł jeszcze o nich nie wie.

Od 2020 roku w całej unii europejskiej obowiązuje ecodesign. Dodatkowo w Polce obowiązuje rozporządzenie ministra dotyczące kotłów, a także w większości województw uchwały antysmogowe.
Przedmiotowy kocioł, będąc kotłem na drewno, wymaga obligatoryjnie zastosowania bufora w instalacji, żeby mógł spełnić wymagania przepisów, gdyż tylko z buforem uzyska wymaganą przepisami emisję spalin.

Arkado
20-06-2021, 22:31
Witam
Ostatnio analizując projekt przyszłego domu myślałem nad ogrzewaniem. Jestem nastawiony na gruntową pompę ciepła. Jednak w domu ma być jeszcze kominek, i tak sobie pomyślałem że żeby nie przegrzewał mi salonu będzie to kominek z płaszczem wodnym. Więc żeby akumulowac energię z kominka planuje wykonać bufor ciepła, myślę nad 2500Litrow. Oczywiście pompa ciepła również wpięta do bufora. Dom 120m² parter ogrzewany podłogówką+ maty kapilarne, podpiwniczony (piwnica bez ogrzewania) oczywiście z rekuperacja.
Pytanie mam jak pogodzić grzanie CWU? Myślałem dac pompę ciepła Powietrzną do CWU z bojlerem 300L i postawić tak żeby chłodziła jedno z pomieszczeń w piwnicy (z warzywami, przetworami). Myślałem że lepiej może dac wezownice w buforze, jednak w kominku palone będzie żadko, glownie chce ohrzewac pompa ciepla która będzie ustawiona na 45°C. Jak dla mnie do CWU to trochę mało. Robić przepływowe grzanie w buforze i pompa ciepła ustawić na wyższy parametr (np 55°C Ale to już COP leci na dol) czy moze CWU grzac innym źródłem ciepła?

Domyślam się, ze dom będzie bardzo dobrze ocieplony. Jeśli tak, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że kominek będzie przegrzewał pomieszczenie w którym stanie. Nie pomoże to, że będzie to kominek z płaszczem wodnym. Przez szybę kominka będzie wypromieniowywało tyle ciepła, że w pomieszczeniu zrobi sie goraco. Jedyne co można zrobić, to zainstalować kominek o bardzo małej mocy z drzwiczkami z potrójną szybą, lub być skazanym na "wytlewanie" drewna bez płomienia.

Arkado
20-06-2021, 22:39
Po rocznym zastanawianiu się jak obniżyć koszty ogrzewania wymyśliłem rozwiązanie.
Od początku żeby było jasno.
Domek 127m2. Powierzchnia ogrzewana 96m2. Kocioł kondensacyjny 24kW
Do 2019 na dole podłogówka (OP), u góry grzejniki.
Od 2019 wszędzie OP i rachunek za gaz 3000PLN na rok. Co roku więcej o 400 PLN. Okazuje się że piec przewymiarowany się zrobił i teraz za to muszę płacić. Bardziej skręcić się go nie da.
Po głębokich przemyśleniach jest decyzja. Zakładam bufor z grzałkami, a piec zostaje na rok, lub dwa "w razie czego". Nie zamierzam grzać bufora piecem.
Mam założone PV 3,6 kW, co zaspokaja moje potrzeby i zostaje dodatkowo 1 kW do odebrania od Taurona. Dokładam dodatkowe 2,4 kW offgrid, które będą zasilać grzałkę 2kW w buforze non stop do 90 stopni. Takie coś oczywiście tylko w lecie i okresach przejściowych. Druga grzałka (3x2kW) będzie się włączała jak PV 3,6kW będzie za dużo oddawać do Taurona. Jak tego będzie brakować (a na pewno będzie brakować w sezonie zimowym), to grzałka będzie pracować w taniej taryfie.
Bufor 500 litrów z wężownicą CWU. W lato CWU za free, w okresach przejściowych też powinno być za free, ale to się okaże w praktyce. Zima wiadomo, będą koszty.
Na chwilę obecną za gaz i prąd płacę 4900. Po tych innowacjach za prąd powinienem płacić około 1500 PLN na rok

Chyba pomyliłeś się w rachunkach. 24 kW mocy kotła to zapewne zbyt dużo, prawdopodobnie około dwa razy. Napisz cos o izolacji domu i ścianach oraz oknach.
Jeśli obecnym kotłem kondensacyjnym będziesz zasilał bufor w taki sposób, żeby nie ładować go do pełna i powrót do kotła będzie zawsze zimny, to uzyskasz duże oszczędności. Grzałkę warto zastosować, jesli masz darmowy prąd, ale nie licz na zmniejszenie rachunków ponad trzy razy.

luck_s
23-06-2021, 09:08
Dzień dobry,

Mam do zainstalowania 2 bufory (ze względu na ograniczone miejsce), każdy po około 850L. Będą one zestawione ze sobą. Zakładam że będa ważyć około 2 tony po zalaniu wodą. Trochę poniewczasie zorientowałem się, że podłoga w piwicy, gdzie mają one stać może tego nie wytrzymać. Podstawa każdego z buforów to 0,8x0,8m
Poszukuję jakiegoś rozwiazania co dać pod te bufory żeby uniknąć ewentualnego zapadnięcia się podłogi.
Obecnie na podłodze są na płasko ułożone cegły. Nie jest to do ruszenia ze względu na ryzyko podchodzenia wody. Nie potrafię powiedzieć co jest pod cegłami jako izolacja, jak dobrze jest zrobione zagęszczenie (stary "poniemiecki" dom). Jestem też niestety ograniczony wysokością piwnicy i obawiam się że max co mogę uzyskać (w sensie o ile moge podnieść bufory ponad obecny poziom cegieł) to jakieć 5cm.
Myślałem o cienkiej zazbrojonej wylewce na tych cegłach z mocnego betonu, nie ma problemu żeby była ona szersza niż podstawy buforów.
Innym rozwiazaniem o którym myślałem to jakieś stalowe płyty grubości ok 5mm położone nawet kilka jedna na drugiej ale nie wiem czy to się nie będzie wyginać mimo wszystko.

Czy Czy ktoś z Forumowiczów może podpowiedzieć jakie rozwiazanie można tu zastosować?
Z góry dzięki,
Łukasz

Marek.M
23-06-2021, 09:55
Możesz tam dać nawet XPS 5cm, spokojnie wytrzyma, przy okazji będzie ocieplony od posadzki. Nawet XPS 300 wytrzymuje 6 ton na m2.

luck_s
23-06-2021, 10:46
@Marek.M nie będzie problemu że całościowo razem z tym styropianem cegły po prostu się zapadną pod takim ciężarem? Bo tego chciałbym uniknąć

Marek.M
23-06-2021, 12:18
@Marek.M nie będzie problemu że całościowo razem z tym styropianem cegły po prostu się zapadną pod takim ciężarem? Bo tego chciałbym uniknąć

Na tak postawione pytanie to chyba nikt Ci nie odpowie. Nie wiemy co jest pod cegłami i jaką to ma nośność. Same cegły pewnie wytrzymają bez problemu

LukaszP66
23-06-2021, 21:20
Bufora nie trzeba izolować od spodu ,robi to sam. U siebie dałem styrodur i wylałem betonową płytę ,ale jest on do połowy poniżej poziomu posadzki
Dziurę zasypałem perlitem ,doskonale się sprawdza.

Marek.M
24-06-2021, 05:11
Bufora nie trzeba izolować od spodu ,robi to sam. U siebie dałem styrodur i wylałem betonową płytę ,ale jest on do połowy poniżej poziomu posadzki
Dziurę zasypałem perlitem ,doskonale się sprawdza.

Niby jak sam się izoluje? Temperatura nieocieplonej podłogi na gruncie będzie oscylować w granicach 10-15 st. C, zależy gdzie będzie stał bufor (oczywiście w zimie). Jak woda na dole będzie miała więcej, a raczej będzie miała, to będzie strata.

Tomasz Mi
24-06-2021, 13:04
Od spodu nie trzeba robić izolacji - ona jest zbędna. Woda na dnie buforu pełni funkcję izolatora. Jeżeli bufor jest dobrze wykonany woda na samym dnie poniżej najniższego wyjścia/wejścia nie zmiesza się z woda powyżej ani się nie zagrzeje, ani się nie schłodzi pozostałej wody.
Jeżeli bufor jest na nóżkach możesz rozłożyć ciężar w miejscach styku z podłogą. Ja mój postawiłem na 2,5 cm płycie OSB.
Nie zdziwiłbym się gdyby pod posadzką ceglana oprócz podsypki z piasku nie było żadnej izolacji.

luck_s
24-06-2021, 15:36
@Tomasz Mi Też mi się tak wydaje że cegły po prostu leżą na podsypce ceglanej, piasek pewnie nie był specjalnie zagęszczony dlatego właśnie myślę o rozłożeniu tego ciężaru na szerszą powierzchnię. Po prawdzie niezbyt lekkie regały stały wiele lat a podłoga nadal w porządku ale wolę nie ryzykować bo manewrowanie buforami nie będzie tam łatwe.
Bufory mają pionowe płaskowniki jako "nóżki" wysokości 5cm więc przestrzenie pomiędzy mogę wypełnić ewentualnie styropianem xps, styrodurem czy czymkolwiek żeby wypełnić tę przestrzeć. Ale mimo wszystko pod to chciałem wykonać jakąś "płytę". Płyta OSB może nie być złym pomysłem, pewnie trochę czasu wytrzyma. Bardzo wilgotno tam chyba nie jest

gondoljerzy
26-06-2021, 19:54
Od spodu nie trzeba robić izolacji - ona jest zbędna. Woda na dnie buforu pełni funkcję izolatora. Jeżeli bufor jest dobrze wykonany woda na samym dnie poniżej najniższego wyjścia/wejścia nie zmiesza się z woda powyżej ani się nie zagrzeje, ani się nie schłodzi pozostałej wody.
Jeżeli bufor jest na nóżkach możesz rozłożyć ciężar w miejscach styku z podłogą. Ja mój postawiłem na 2,5 cm płycie OSB.
Nie zdziwiłbym się gdyby pod posadzką ceglana oprócz podsypki z piasku nie było żadnej izolacji.

Woda pełni funkcję izolatora? Ciekawe. Czy z tego powodu zawilgocone materiały budowlane mają zdecydowanie gorsze współczynniki przewodzenia ciepła? Albo porównajmy współczynniki przewodzenia ciepła dla piasku suchego i mokrego: suchy 0,4, mokry 1,1. Stalowe ścianki bufora też są świetnym izolatorem. Współczynnik przewodzenia zaledwie 54.

adam_mk
26-06-2021, 21:26
Woda pełni funkcję izolatora? Ciekawe. Czy z tego powodu zawilgocone materiały budowlane mają zdecydowanie gorsze współczynniki przewodzenia ciepła? Albo porównajmy współczynniki przewodzenia ciepła dla piasku suchego i mokrego: suchy 0,4, mokry 1,1. Stalowe ścianki bufora też są świetnym izolatorem. Współczynnik przewodzenia zaledwie 54.

Puknij się w narzad od myslenia i ZAGRZEJ szkalnke wody OD GÓRY!

Co za mniemanologia się tu teraz panoszy...

Adam M.

bajcik
26-06-2021, 22:20
W teorii mamy konia w kształcie kuli, a w praktyce stalowy baniak i miedziane wężownice które pomału transportują ciepło na dół

gondoljerzy
28-06-2021, 21:30
Puknij się w narzad od myslenia i ZAGRZEJ szkalnke wody OD GÓRY!

Co za mniemanologia się tu teraz panoszy...

Adam M.

Czyli jak? Twoim zdaniem ciepło w żaden sposób nie przenika w dół zbiornika? Czy przenika, ale na tyle mało, że można to ignorować? Nawet gdy bufor stoi w zimnej piwnicy na betonowej płycie?
W wolnej chwili znalazłem wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla wody - 0,6 W/(mK)

adam_mk
29-06-2021, 07:34
Czyli jak? Twoim zdaniem ciepło w żaden sposób nie przenika w dół zbiornika? Czy przenika, ale na tyle mało, że można to ignorować? Nawet gdy bufor stoi w zimnej piwnicy na betonowej płycie?
W wolnej chwili znalazłem wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla wody - 0,6 W/(mK)

Co robiłeś w szkole?
Widziałeś kiedyś jaką kałużę z "szybką lodu" na wierzchu?
Wiesz co rybki robią zimą?

Adam M.

wojtas0wk
29-06-2021, 08:02
Z góry przepraszam jeżeli ten temat był już poruszany, ciężko przeczytać i przeszukać temat z taką ilością postów.
Pytanie do podłączenia kotła z buforem tak aby pracował na grawitacji: wiem że wyjście ciepłej wody z kotła powinno być niżej niż wejście do bufora. A jak z powrotem, czy powinien mieć jakiś spadek? Wyjście zimnej wody z bufora może być niżej niż wejście do kotła? Wiadomo, nie powinno być syfonu na powrocie ale czy to jedyny warunek?

adam_mk
29-06-2021, 08:46
Układ na grawitacji zapracuje jedynie do górnego wyjscia z kotła.
Realnie od 1/3 do połowy pojemnosci baniaka.
CZEMU upierasz się przy grawitacji planujac bufor?
Praca w grawitacji (możliwość takiej pracy) to zabezpieczenie na wypadek braku pradu przy ostro rozpalonym kotle.
Układ otwarty w sytuacji ekstremalnej produkuje chmurkę i nadal jest bezpieczny.

Adam M.

gondoljerzy
29-06-2021, 09:36
Co robiłeś w szkole?
Widziałeś kiedyś jaką kałużę z "szybką lodu" na wierzchu?
Wiesz co rybki robią zimą?

Adam M.

Rybki pod lodem grzeją się ciepłem idącym z matki ziemi.
Nie odpowiedziałeś na moje pytania. Spróbuję odpowiedzieć sam.
Policzyłem na kolanie, jaka może być ucieczka ciepła przez nieizolowane dno. Założyłem bufor o powierzchni przekroju 0,6m2, ścianki stalowe 3-4mm grubości, różnica temperatur 50 stopni na wysokości 0,6m. Przy założeniu współczynników przewodzenia 0,6 dla wody i 54 dla stali wyszło około 60W. Oczywiście, w buforze stale użytkowanym sytuacja jest dynamiczna, raz jest naładowany na maksimum, innym razem wcale. Wyliczenie trochę z czapy, bo jak często mamy 50 stopni więcej już na wysokości 60cm licząc od dna zbiornika? Jednak, jakieś pojęcie wielkości możliwych strat dostaliśmy.

mac_612
29-06-2021, 21:42
Układ na grawitacji zapracuje jedynie do górnego wyjscia z kotła.
Realnie od 1/3 do połowy pojemnosci baniaka.
CZEMU upierasz się przy grawitacji planujac bufor?
Praca w grawitacji (możliwość takiej pracy) to zabezpieczenie na wypadek braku pradu przy ostro rozpalonym kotle.
Układ otwarty w sytuacji ekstremalnej produkuje chmurkę i nadal jest bezpieczny.

Adam M.

Pomimo, że mam świetnie działający bufor między innymi dzięki Twoim radą, oraz super działający układ zasilania zbiornika jaki już przedstawiałem na forum, pompkę od kominka włączyłem ostatni raz ze 3 albo 4 lata temu.. Nawet sterowania do niej nie mam. Bufor stoi na nóżkach, główne rury łączące kocioł mają 2" wszystko działa bezbłędnie na grawitacji - z pełną samoregulacją i bez zużycia prądu. Jedyną czynnością jaką wykonuje po zakończeniu palenia jest zakręcenie zaworu powrotnego do kotła w celu uniknięcia samorozładowania. Można to zautomatyzować, ale nie widzę sensu...

Jeśli chodzi o izolacje spodu - sam nie posiadam, a przydała by się. Pompa ciepła ładując zbiornik przetłacza praktycznie całą jego objętość (najkorzystnieszy COP), uzyskując wszędzie równą temperaturę. Nie mam zrobionego za dużego "martwego stanu" wiec straty ciepła przez dolną dennice są niepomijalne.

W przypadku mniejszych przepływów (zużycie CWU, ładowanie kominkiem, podłogówka) układ ładnie się uwarstwia i bywa, że przy 70' na górze dół zbiornika ma temeraturę pomieszczenia.

adam_mk
29-06-2021, 21:52
Ale Ty jesteś kumaty i wiesz co robisz - to działa całość dobrze.
Tu jest facio co nie wie co to jest WODA.

Adam M.

wojtas0wk
30-06-2021, 19:54
Układ na grawitacji zapracuje jedynie do górnego wyjscia z kotła.
Realnie od 1/3 do połowy pojemnosci baniaka.
CZEMU upierasz się przy grawitacji planujac bufor?
Praca w grawitacji (możliwość takiej pracy) to zabezpieczenie na wypadek braku pradu przy ostro rozpalonym kotle.
Układ otwarty w sytuacji ekstremalnej produkuje chmurkę i nadal jest bezpieczny.

Adam M.

To tylko zabezpieczenie na wypadek braku prądu. Będzie laddomat. Mam zaprojektowany układ zamknięty, z naczyniem przepononowym.

adam_mk
30-06-2021, 21:04
To tylko zabezpieczenie na wypadek braku prądu. Będzie laddomat. Mam zaprojektowany układ zamknięty, z naczyniem przepononowym.

BARDZO głupi pomysł (ten układ zamkniety).
Nic nie daje a sporo moze zabrać.
Ale to Twoje to rób jak chcesz.
Uprzedź rodzinę, ze być może... nową sobie zrobisz.
https://www.google.pl/search?q=Wybuch+kot%C5%82a&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjr_5eRk8DxAhXC_ioKHQS0DrsQ_AUoAXoECAEQA w&biw=944&bih=683

Nie pisz - że TOBIE się nie zdarzy...
IM też się miało nie zadarzyć!!!!

Adam M.

cezary.pl
30-06-2021, 21:49
Stary spichlerz przerobiony na dom. Mury na metr grube.

Widziałem na własne oczy skutki wybuchu kotła, a był w otwartym układzie, tylko naczynie wzbiorcze zamarzło.
Na parterze, poziom kotłowni, wyrwało wszystkie drzwi, okna i wrota ważące kilkaset kilogramów.

luck_s
01-07-2021, 08:52
Panie Adamie, zdjęcia dajace wiele do myślenia.
Mam świadomość że układ otwarty byłby lepszy niż zamknięty jednakże, jako że (z tego co się orientuję, proszę poprawić jeśli się mylę) wymogiem w układzie otwartym jest żeby zbiornik wyrównawczy był powyżej najwyższego grzejnika to będzie to u mnie nieosiągalne. Kotłownia w budynku niższym niż dom i w planach założenie grzejników w domu na strychu. Czy w takim razie skazany jestem na układ zamknięty? Jeśli tak to jak go można zabezpieczyć przed takimi sytuacjami ze zdjęć? Wiadomo że pompka może siąść i nawet UPS wtedy nie pomoże. Grawitacyjnie to raczej nie pójdzie jako ze połączenie bufora i kotła będzie ziemią więc będą syfony.
Czy jest jakaś opcja zrobienia układu otwartego w takiej sytuacji?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

gondoljerzy
01-07-2021, 10:32
Za komuny budowano domy piętrowe z płaskim dachem, które nie miały strychów, a miały otwarte instalacje z grzejnikami. Sam w takim domu mieszkałem. Grzejniki na całym piętrze pod oknami, a pod sufitem w łazience wisiał zbiornik wyrównawczy. Wszystkie piony się do niego schodziły. Rurę przelewową miał wyprowadzoną w dół, aż do kotłowni.

mac_612
01-07-2021, 11:27
Panie Adamie, zdjęcia dajace wiele do myślenia.
Mam świadomość że układ otwarty byłby lepszy niż zamknięty jednakże, jako że (z tego co się orientuję, proszę poprawić jeśli się mylę) wymogiem w układzie otwartym jest żeby zbiornik wyrównawczy był powyżej najwyższego grzejnika to będzie to u mnie nieosiągalne. Kotłownia w budynku niższym niż dom i w planach założenie grzejników w domu na strychu. Czy w takim razie skazany jestem na układ zamknięty? Jeśli tak to jak go można zabezpieczyć przed takimi sytuacjami ze zdjęć? Wiadomo że pompka może siąść i nawet UPS wtedy nie pomoże. Grawitacyjnie to raczej nie pójdzie jako ze połączenie bufora i kotła będzie ziemią więc będą syfony.
Czy jest jakaś opcja zrobienia układu otwartego w takiej sytuacji?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Rozwiązań jest sporo, np możesz zamontować naczynie wzbiorcze na zewnątrz budynku zaizolowane w budce koło komina.

A najlepiej i najprościej, zamknąć obieg grzejnikowy i oddzielić od otwartego układu kotłowego wymiennikiem ciepła.

Edit:
Dla takiej sytuacji, w której kotłownia jest oddalona od budynku, bufor najkorzystniej zlokalizować właśnie w tym ogrzewanym budunku. W takim układzie są najmniejsze straty na przesyle. Sam bufor wraz z ciepłociągiem zrobiłbym wtedy w układzie zamkniętym, choć wtedy niestety dochodzi koszt sporego naczynia/naczyń przeponowych, które już można umieścić w kotłowni.

luck_s
01-07-2021, 11:41
@gondoljerzy piec będzie stał w osobnym niższym budunku a wyrównawczy ma być tam gdzie piec z tego co się orientuję. Obecnie jest tak jak piszesz że wyrównawczy mam nad piecem na strychu ale przenosimy go do osobnego budynku.

@mac_612 no właśnie oddzielenie obiegu grzejnikowego nie wchodzi w grę bo bufory mam już gotowe i bym musiał je przerabiać żeby to osiągnąć, w sensie wydzielać w nich jakiś dodatkowy obwód na c.o jak rozumiem.
Budkę koło komina rozważałem początkowo tylko myślałem o schowaniu jej pod dachem (zawsze to cieplej). Musze jeszcze dokładnie pomierzyć czy uda się ten otwarty wyrównawczy tam zmieścić.

mac_612
01-07-2021, 12:13
@mac_612 no właśnie oddzielenie obiegu grzejnikowego nie wchodzi w grę bo bufory mam już gotowe i bym musiał je przerabiać żeby to osiągnąć, w sensie wydzielać w nich jakiś dodatkowy obwód na c.o jak rozumiem.

Skoro masz wyjście z bufora na CO, lub wejście z kotła na bufor to w zależności od tego, czy chcesz mieć bufor w układzie zamkniętym czy otwartym wstawiasz w te wyjścia/wejścia wymienik płytowy i po obu stronach pompki obiegowe. W konstrukcji zbiornika buforowego nic nie zmieniasz. Koszt to wymiennik + jedna dodatkowa pompka.

gondoljerzy
01-07-2021, 14:03
@gondoljerzy piec będzie stał w osobnym niższym budynku a wyrównawczy ma być tam gdzie piec z tego co się orientuję. Obecnie jest tak jak piszesz że wyrównawczy mam nad piecem na strychu ale przenosimy go do osobnego budynku.
Nie musi.
Cytat z normy PN-B-02413 :
Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone nad źródłem ciepła przy pionowym prowadzeniu rur bezpieczeństwa. Jeżeli warunek ten nie może być spełniony, np. ze względów budowlanych, długość L rzutu na płaszczyznę poziomą, nie pionowo prowadzonego odcinka rur bezpieczeństwa nie powinna być większa niż 40 m.
...
Rury bezpieczeństwa i rury wzbiorcze na całej swej długości, z wyjątkiem odcinków pionowych, powinny być prowadzone bez zasyfonowań, ze spadkiem równym co najmniej 1% skierowanym do kotła lub wymiennika ciepła. Zmiany kierunku prowadzenia rur powinny być wykonane łukami, których promienie osi powinny być równe co najmniej dwukrotnej zewnętrznej średnicy rury.
Link do całej normy: file:///C:/Users/GA6A1~1.RUT/AppData/Local/Temp/PN-B-02413_zabezp_%20instalacji_otwarte.pdf

adam_mk
01-07-2021, 16:55
Prawie, ze prawda, ale NIEPRAWDA!
Naczynie WZBIORCZE moze być w wysokim budynku PONAD najwyższym kaloryferem.
WZBIORCZE!
Bezpieczństwo wtedy można "zrobić" jakimś zaworem upustowym, np.3bar przy kotle.
Układ jest otwarty i bezpieczny.

Naczynie wzbiorcze-bezpieczeństwa tak jak napisali.

Adam M.

MatiC2
02-07-2021, 11:47
Właśnie tego się obawiam, mimo płaszcza wodnego. Kominek na szczęście dużej mocy być nie musi, nie chce w nim palić co wieczór.

MatiC2
02-07-2021, 11:48
[QUOTE=Arkado;8062115]Domyślam się, ze dom będzie bardzo dobrze ocieplony.

Właśnie tego się obawiam że płaszcz wodny zbyt dużo nie da. Kominek też nie będzie jakiejś dużej mocy i tez nie codziennie będzie używamy więc może tak źle nie będzie.

wierzba1234
02-07-2021, 13:17
Mam szybkie pytanie . Wieksza wydajność grzania będzie gdy podłączę pod bufor 1000l kociol bezpośrednio czy przez wężownicę 5.5m2 (35l).
Mam pod bufor podłączony kominek z płaszczem i kocioł elektryczny. Wszystko bezpośrednio do dennicy bufora układ zamknięty, ale teraz z denicy będę brał zasilanie na podłogówkę. A kocioł i kominek przepinał niżej. Mam wolną weżownicę tak jak u góry pisałem.

gondoljerzy
15-07-2021, 15:01
Puknij się w narzad od myslenia i ZAGRZEJ szkalnke wody OD GÓRY! ...
Adam M.

Może nie szklankę, ale spróbowałem zagrzać plastikową beczułkę 30 litrów. Grzałka z termostatem na samej górze naczynia. Beczułka postawiona na styropianie, ogacona po bokach obficie wełną mineralną. Termostat na 50 stopni i jedziemy. Od grzałki do dna około 50 cm. Czekamy, czekamy, czekamy, czekamy... i d....
Na górze cały czas okolice 50 stopni, a po 24h termometr z czujką włożoną pod dno beczułki pokazał przyrost zaledwie z 20 na 22 stopnie. I trudno nawet powiedzieć, czy to ciepło przeszło z góry, czy może z otoczenia, bo w pomieszczeniu było 25-26 stopni.
Miałeś kolego rację, a ja błądziłem. Mea culpa.
Ciekawe , czego dotyczy znaleziona przeze mnie wartość współczynnika ciepła dla wody? Bo w dół ten współczynnik najwyraźniej ma inną wartość.

adam_mk
15-07-2021, 17:12
W dół wcale go nie ma...
Życie na Ziemi istnieje właśnie dlatego!
No i jest jeszcze anomalia objetościowo-temperaturowa wody sprawiajaca, ze NAJGĘŚCIEJSZA (najcięższa) jest w okolicy 4stC.

Pisałem tu nie raz...
CIEPŁO jest EFEMERYDĄ!!!
Raz jest a raz nie istnieje!
O cieple mozemy mówić tylko wtedy gdy następuje ZMIANA stanu termodynamicznego układu.
A ludziska i tak ciągle mysla "Celsiusem".
Tymczasem...
Najlepiej się czujemy gdy dookoła mamy tak ze 295stK. (prawie 300)
Przy 273stK zamarza woda a przy 305stK zaczynamy zdychac z gorąca.
A w 300stK najlepiej czują się bakterie i inne mikroby.
(dlatego dobry rosół rana nie doczeka, jeść puki swieży)
:lol:

Z wielkim trzaskiem wywaliłeś dawno otwarte drzwi.
No, ale...
Doswiadczenie się gromadzi, co należy chwalić!

Adam M.

Tomasz Mi
20-07-2021, 13:22
Temat "bufor ciepła" ma ponad 17 tyś wpisów. Dziwne ile problemów generuje zwykła beczka z wodą.

Mishungh
20-07-2021, 22:00
Bo to nie jest zwykła beczka.
Ona ma moc w samej sobie.(Przynajmniej powinna mieć).

klimek_89
05-08-2021, 17:38
Panowie, doradzcie co lepsze. Miałem robić bufor z dwóch zbiorników, ale z racji ich średnicy i ograniczającej mnie wysokości wyjdzie mi około 900l i 290cm wysokości (grubość ścianki 4,5-5mm), do niego musiałbym opuszczać posadzkę i robić otwór w suficie z kartongipsu. Lepiej odpowiadałyby mi gotówce Austria lub Galmet, Austria nowy koło 2000zł, używany podobny jakiś z niemiecką tabliczką 1600zł ale odstrasza mnie w nich grubość ścianki, Austria 2mm, Galmet 2,5mm. Wiem że woda kotłowa itp ( mam nawet możliwość napełnienia instalacji deszczówką). Reasumując że na budowie i tak mam dużo roboty, dochodzi przeróbka posadzki i otworu w suficie z kartongipsu, dochodzi budowa samego bufora byłbym chętny kupić gotowca ale przeraża mnie grubość blachy z jakiej są zrobione. Jakie jest wasze zdanie, co będzie lepsze? Spotkał się ktoś z rozszczelnieniem takiego zbiornika?

Na stronie zbiornik-buforowy.eu jest baniak 1000l za 1700zł nowy, ścianka niby od 2,5mm

wacio1967
24-08-2021, 20:08
Chyba pomyliłeś się w rachunkach. 24 kW mocy kotła to zapewne zbyt dużo, prawdopodobnie około dwa razy. Napisz cos o izolacji domu i ścianach oraz oknach.
Jeśli obecnym kotłem kondensacyjnym będziesz zasilał bufor w taki sposób, żeby nie ładować go do pełna i powrót do kotła będzie zawsze zimny, to uzyskasz duże oszczędności. Grzałkę warto zastosować, jesli masz darmowy prąd, ale nie licz na zmniejszenie rachunków ponad trzy razy.

Wiem że kocioł jest w tej chwili przewymiarowany, dlatego idzie do likwidacji. Inwestycja już ukończona i na chwilę obecną działa bez zarzutu.
Zainstalowany bufor 160 litrów (taki prostokątny, marki nie będę reklamował). Do tego grupa pompowa tej samej firmy, która idealnie pasuje na mocowania bufora.
Na wysokości 2/3 zainstalowana grzałka 3x2kW. Grzałka jest podłączona w ten sposób, że każda część grzałki sterowana jest osobno regulatorami, które mają rozmieszczone czujniki na różnych wysokościach. Jeden regulator współpracuje z PV 3,6 kWp ongrid. Na dole bufora grzałka 2 kW podłączona przez sterownik offgrid bezpośrednio z PV 2,6 kWp. Panele 2,6 nigdy nie osiągną pełnej mocy, dlatego są przewymiarowane do grzałki. Są powieszone pionowo na ścianie, tak aby miały największy uzysk na wiosnę i jesień. Od kilku dni instalacja jest uruchomiona i działa lepiej niż się spodziewałam. W ciągu dnia (nawet w pochmurny dzień) bufor nagrzewa się do temperatury 40 stopni. Rano jest "wydojony" przez ogrzewanie do "zera", czyli około 22 stopni. W domu jest cały czas około 22 stopni mimo otwartych drzwi na taras (pies się uparł żeby było otwarte :D). Jak przyjdą chłodniejsze dni to załączę górną grzałkę w taniej taryfie. Na chwilę obecną dom grzeje się za free. Jak przetrwam zimę tylko na grzałkach, to piec będzie całkowicie zlikwidowany. Na chwilę obecną jest podłączony do bufora i bedzie czekał jakby grzałki nie dały rady. Jak po zimowym sezonie będę zadowolony, to na lato bufor będzie wykorzystany jako zasobnik CWU. Oczywiście nie bezpośrednio, tylko przez wymiennik.

gondoljerzy
25-08-2021, 14:45
Panowie, doradzcie co lepsze. Miałem robić bufor z dwóch zbiorników, ale z racji ich średnicy i ograniczającej mnie wysokości wyjdzie mi około 900l i 290cm wysokości (grubość ścianki 4,5-5mm), do niego musiałbym opuszczać posadzkę i robić otwór w suficie z kartongipsu. Lepiej odpowiadałyby mi gotówce Austria lub Galmet, Austria nowy koło 2000zł, używany podobny jakiś z niemiecką tabliczką 1600zł ale odstrasza mnie w nich grubość ścianki, Austria 2mm, Galmet 2,5mm. Wiem że woda kotłowa itp ...
Na stronie zbiornik-buforowy.eu jest baniak 1000l za 1700zł nowy, ścianka niby od 2,5mm
Nie powinieneś się przejmować grubością 2-2,5mm w buforze. Przy normalnej eksploatacji to i tak Ciebie przeżyje. Miałem swego czasu kocioł czeski zrobiony dla Buderusa, gdzie blacha była 3mm. Kupiłem używany, paliłem w nim drewnem ze 6 lat i sprzedałem dom. Nowy właściciel nadal w nim pali. A przecież w kotle blacha degraduje się szybciej od strony paleniskowej niż od strony wodnej.

jkan997
25-08-2021, 20:18
Widzę, że na tym wątku siedzi wielu ekspertów - może więc ktoś mnie poratuje z wątpliwościami , które mnie męczą od jakiegoś czasu
Będę miał w kotłowni Gruntową modulowaną pompę ciepłą Nibe S1255. Do tego mam już kupiony zbiornik na CWU 400l (dużo domowników :D )
Pozostaje jednak kwestia bufora. Bufor ma mieć 200-300l , aby zwiększać zład w instalacji przy automatycznym zamykaniu obiegów.

No dobra ale teraz mam zagwozdkę związaną z moją kotłownią - mogę albo wybrać bufor pionowy jak wszystkie ale będzie ciasno

457696

Albo zrobić bufor poziomy i mieć dostęp do wszystkiego - bufor poziomy miałbym robiony na zamówienie, więc przyłącza ciepłej wody miałbym maks na górze a zimnej maks na dole.

457697

I pytanie - na lie w przypadku pompy ciepła taki poziomy zbiornik byłby mniej korzystny od pionowego. Jak wyczytałem w wielu miejscach przy pompie ciepła warstwowe ułożenie wody nie ma aż tak dużego znaczenie.

Zrobiłem w necie research i takie zbiorniki, choć bardzo rzadko są robione
https://plumbingsupplies24.co.uk/horizontal-buffer-storage-tanks/
https://www.metalpres.ca/uploads/JwXjqHmX/HRSTSE-HORIZONTAL-STORAGE-TANK1.pdf
https://fabricatedproducts.co.uk/products/buffer-vessels/horizontal
https://hansontank.com/hot-water-buffer-tanks/
https://www.chiltrix.com/small-buffer-tanks/

Chris Zielonka
27-08-2021, 07:23
Jak więc sam widzisz kolego jkan997 dla mądrego nic trudnego. Gdzieś w tym temacie było tez o poziomych buforach -wniosek zawsze jest ten sam -robić.:D

Bogdan61
29-08-2021, 23:12
Witam !!

Proszę o pomoc , mam domek 60 m2 i zamontowany kocioł 25 KW ... wiecie - "Panie, zapas musi być"

Kocioł z rusztem wodnym i z dmuchawą - dmuchawę wyrzuciłem i zamontowałem KPW i miarkownik ciągu

Mam bufor 850 L, zdejmę szamoty z pieca i chcę podłączyć bufor.

Zerknijcie proszę na ten schemat i powiedzcie co tam spartoliłem - jestem totalnie zielony i bazuje wyłącznie na Waszej wiedzy.

Czy montując pompę na powrocie naczynie wyrównawcze może być 10 cm od najwyższego punktu co jakim jest bojler ?

Następnie czy montując pompę na powrocie muszę zmieniać odpowietrzniki z automatycznych na ręczne ?

Proszę o odpowiedź bo czasu już mało a żoneczka ciepłolubna

Bogdan61
29-08-2021, 23:31
457726

Chris Zielonka
30-08-2021, 07:47
Powiem co ja widzę żle :
Naczynie wzbiorcze źle -trzeba jeszcze doprowadzić rurę wznośną z zasilania kotła czyli z powrotu a ta co jest z odbioru będzie jako rura bezpieczeństwa dla kotła . Pompa dla grzejników powinna być za zaworem mieszającym do góry -tak jak jest teraz to ona pcha wodę w zawór i on będzie działał nie całkiem tak jak się wydaje.

Nie wiem dlaczego ale nie mogę wkleić obrazka tu link o naczyniu wzbiorczym

https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100131,t-zbiornik_wyrownawczy_w_otwartej_instalacji_grzewcz ej.html

o zaworze trójdrogowym
https://instalreporter.pl/porady/pytamy-o-zawory-mieszajace/

asolt
30-08-2021, 08:02
.
... Pompa dla grzejników powinna być za zaworem mieszającym do góry -tak jak jest teraz to ona pcha wodę w zawór -on nie będzie działał.

Nie musi byc, działał będzie.

Chris Zielonka
30-08-2021, 08:08
Bedzie działał jednak nie do końca tak jak być może się spodziewa autor pytania

Bogdan61
30-08-2021, 13:29
asolt
wysłałem wiadomość na prv

asolt
30-08-2021, 20:54
Bedzie działał jednak nie do końca tak jak być może się spodziewa autor pytania

Jakby tu napisać, moje zawory o tym nie wiedzą ze przy innym umiejscowieniu pompy mają nie działac tak jak powinny. a jednak działają poprawnie.
Przez podmieszanie przepłynie tylko tyle wody ile przepusci zawór. Spadek cisnienia na rurze zasilajacej grzejniki i powrotnej jest stosunko nieduzy i nie ma to wiekszego znaczenia gdzie pompa bedzie umiejscowiona. Zwykle pompe umieszczam przy zaworze mieszajacym ale głownie z powodów innych np zmniejszenia ilosci srubunków czy półsróbunków koniecznych w razie wymiany czy to pompy czy zaworu.

DUNIA.MD
30-08-2021, 21:02
Witam !!

Proszę o pomoc , mam domek 60 m2 i zamontowany kocioł 25 KW ... wiecie - "Panie, zapas musi być"

Kocioł z rusztem wodnym i z dmuchawą - dmuchawę wyrzuciłem i zamontowałem KPW i miarkownik ciągu

Mam bufor 850 L, zdejmę szamoty z pieca i chcę podłączyć bufor.
Zainwestuj do tego bufora w porządny kocioł zgazowujący na drewno (węgiel) 10 kW i wywal tego śmieciucha.

asolt
30-08-2021, 21:12
Zainwestuj do tego bufora w porządny kocioł zgazowujący na drewno (węgiel) 10 kW i wywal tego śmieciucha.

Do 60 m2 przechodzic z jednego kotła do drugiego. Trudno o bardziej durną poradę. A moze jakas termomodrnizacja? i zmiana systemu grzewczego na bezobsługowe rozwiazanie?. Dlaczego inwestor ma byc skazany na bycie palaczem do konca mozliwosci uzytkowania kotłow stałopalnych (uchwały antysmogowe),

DUNIA.MD
30-08-2021, 21:40
Do 60 m2 przechodzic z jednego kotła do drugiego. Trudno o bardziej durną poradę,
Durna i nachalna to jest twoja porada - ma bufor więc niech go wykorzysta do kotła który jest do tego stworzony.

Dlaczego inwestor ma byc skazany na bycie palaczem do konca mozliwosci uzytkowania kotłow stałopalnych (uchwały antysmogowe),
Cwaniaku nie wyręczaj "inwestora" - niech się sam wypowie. Do kotła zgazowującego w każdej chwili może dołożyć zestaw pelletowy.

asolt
30-08-2021, 21:50
Durna i nachalna to jest twoja porada - ma bufor więc niech go wykorzysta do kotła który jest do tego stworzony.

Cwaniaku nie wyręczaj "inwestora" - niech się sam wypowie. Do kotła zgazowującego w każdej chwili może dołożyć zestaw pelletowy.

On ma tylko 60 m2 powierznichi uzytkowej, dołóz mu jeszcze zasobnik na pellet, a cala maszynownia zajmie mu cwierć domu, bardzo małego domu. Skąd taka chec szkodzenia innym mniej obeznanym w temacie? Cwaniakiem to ty jestes ze swoim nachalnym naganianiem na kotły zgazowujace. Interes sie konczy to i reklama musi byc bardziej agresywna, az dochodzi do absurdu.
W czym moja porada była durna, ze wspomniałem o termomodernizacji? No cóz termomodernizacja wrogiem kotłów zgazowujacych bo zmniejszenie zapotrzebowanie na ciepło skutkuje pozbyciem sie tego rodzaju zródła grzwczego. Rózne tu sa przypadki, ale oponowac i byc przeciwnym poprawie parametrów cieplnych domu to dopiero chec zysku ponad wszystko

DUNIA.MD
30-08-2021, 22:27
Cwaniakiem to ty jestes ze swoim nachalnym naganianiem na kotły zgazowujace
Mam więc promuję najtańsze i ekologiczne ogrzewanie gdzie emisja jest równa zeru.

W czym moja porada była durna, ze wspomniałem o termomodernizacji?
Wyeliminowałeś paliwo stałe - drewno (biomasę) - na korzyść innego nie mniej zanieczyszczającego źródła ciepła.

Chris Zielonka
31-08-2021, 07:39
Jakby tu napisać, moje zawory o tym nie wiedzą ze przy innym umiejscowieniu pompy mają nie działac tak jak powinny. a jednak działają poprawnie.
Myślałem że w załączonym linku wyraźnie widać co mam na myśli. To że zawór działa POPRAWNIE, wg Ciebie, nie oznacza że w ten sam sposób trzeba go zastosować gdzie indziej. Chciałem tylko zwrócić uwagę autorowi pytania aby przemyślał jak chce tego zaworu użyć. Zamontowanie pompy za zaworem daje pewność że zawór z obu kierunków zasysa, a stopień podmieszania jest taki jak nastawiony- w wypadku pchania w niego wody rezultat może byc różny ale niekoniecznie zły.
Nie ma sensu bić piany. Ważne aby autor pytania miał szansę sam zrozumieć swoją instalację. Co do źródła ciepła to na pewno nie jest ono jego docelowym a ogromny kocioł ma tę zaletę że zawsze mozna w nim zmieścić trochę szamotu poprawiając parametry spalania. Mozna też dokonać dowolnej przeróbki -moze nawet na zgazowujący.

_John
31-08-2021, 23:44
Widzę, że na tym wątku siedzi wielu ekspertów - może więc ktoś mnie poratuje z wątpliwościami , które mnie męczą od jakiegoś czasu
Będę miał w kotłowni Gruntową modulowaną pompę ciepłą Nibe S1255. Do tego mam już kupiony zbiornik na CWU 400l (dużo domowników :D )
Pozostaje jednak kwestia bufora. Bufor ma mieć 200-300l , aby zwiększać zład w instalacji przy automatycznym zamykaniu obiegów.
(...)

Hej, ty potrzebujesz bardziej sprzęgła jak bufora.
W twoim przypadku magazynowanie (storage) to sprawa drugorzędna - właściwie zbędna.
Dlaczego instalator nie zastosuje się do dokumentacji urządzenia w której nie ma ani słowa o buforze?
https://www.nibe.eu/assets/documents/27288/531102-1.pdf

When connecting to a system with thermostats on all
radiators (or underfloor heating coils), either a bypass
valve must be fitted or some of the thermostats must
be removed to ensure there is sufficient flow.

Zawór upustowy załatwia sprawę w twoim przypadku.
Najmniejszy bufor z oferty Galmet (40 litrów) ma 48 cm
To pompa inwerterowa, nie potrzebuje zbiornika 300 litrów

"Problemem" jest jednoczesne zamknięcie wszystkich siłowników jednocześnie
Czyli nagłe ograniczenie zładu wody na którym pracuje pompa
Nie jestem w stanie sobie nawet wyobrazić takiej sytuacji w domu
W dodatku siłowniki na zaworach to są zawory termiczne - czas zamknięcia takiego siłownika to zwykle 3 minuty
Kupa czasu, w którym pompa może zwalniać, aż do zatrzymania.

Ja to bym się 2 razy zastanowił, czy aby na pewno warto brać tego instalatora
Nie dość, że nie zna sprzętu który instaluje
To jeszcze z podstawami hydrauliki ma problemy

Chris Zielonka
01-09-2021, 07:10
Jeśli już bufor to tak dobrany aby pompa mogła pracować tylko w taniej taryfie wtedy ma on największy sens przy ogrzewaniu elektrycznym. jakim jest też pompa ciepła. Koszt pracy pompy może wtedy spaść prawie o połowę.

_John
01-09-2021, 09:31
To się finansowo nie spina.
Pompa ciepła produkuje ciepło tak tanio, że koszt inwestycyjny w dodatkowy powiększony bufor, dodatkowe grupy pompowe i instalację jest nieuzasadniony ekonomicznie.

Chris Zielonka
01-09-2021, 12:09
Możliwe - to kwestia przeliczenia kosztów i energochłonności budynku bo ta zdecyduje o wielkości bufora i potrzebnej mocy pompy . Jednak jaśnie nas okradający nie pozwolą na to aby zbyt długo ta sytuacja trwała. Patrz na fotowoltaikę po polsku a dowiesz się co będzie dalej. Tu dopóki nie osiągniesz całkowitej rozdzielności od dostaw nie znasz dnia ani godziny więc póki jeszcze jest faza projektowo inwestycyjna można o ile mocno nie boli trochę zabawek dołożyć.Im mniej od nich potrzebujemy tym bezpieczniej żyjemy. Pompa pracująca z buforem zyska trochę na żywotności a to też nie jest bez znaczenia. A jeśli bufor i tak miał być to dodatkowych pomp nie będzie.

tomek_461
08-09-2021, 14:43
Dzień dobry wszystkim.
Chciałbym zapytać czy na bufor ciepła potrzebne są jakieś "papiery", jakieś certyfikaty itp?
Sprawa dotyczy nowo budowanego domu PnB będzie wydane w tym roku.
Mam już zakupiony zbiornik z którego planowałem wykonać bufor ale dziś rozmawiałem z projektantem który projektuje dom i dowiedziałam się, że na kocioł i bufor potrzebny jest certyfikat, kocioł to rozumie, ale zaskoczyło mnie że na bufor też coś może być potrzebne i że mój plan budowy taniego dużego bufora może lec w gruzach. Projektant niema doświadczenia z buforami ciepła więc może wprowadził mnie w błąd.

bajcik
09-09-2021, 07:49
@tomek_461 ktoś tu wspominał że powyżej 2000l to UDT jest zainteresowany. Nic poza tym.

DUNIA.MD
09-09-2021, 12:47
kocioł to rozumie
Jaki ma być?

Chciałbym zapytać czy na bufor ciepła potrzebne są jakieś "papiery", jakieś certyfikaty itp?
Nie są potrzebne żadne certyfikaty. Liczy się tylko przelicznik mocy do pojemności bufora - 50 L na 1 kW.

tomek_461
09-09-2021, 14:17
Jaki ma być?

Nie są potrzebne żadne certyfikaty. Liczy się tylko przelicznik mocy do pojemności bufora - 50 L na 1 kW.

Planowany kocioł to Atmos DS25GS bufor 2700L. A więc jest to stosunek 108L na 1 kW.

DUNIA.MD
09-09-2021, 14:28
Planowany kocioł to Atmos DS25GS bufor 2700L. A więc jest to stosunek 108L na 1 kW.
Co do kotła to wybrałeś dziadostwo do którego trzeba dorabiać zawirowywacze bo potrafi wywalić do komina ponad 200'C. Co do bufora nie widzę sensu i możliwości naładowania tak dużego bufora.

bajcik
09-09-2021, 14:35
@DUNIA.MD
> Liczy się tylko przelicznik mocy do pojemności bufora - 50 L na 1 kW
Nie wiem skąd ten przelicznik, ale nie ma on sensu.

Prędzej pojemność komory spalania do objętości wody. U siebie jak po jednym paleniu mam prawie 200kWh ciepła to to się musi gdzieś zmieścić. Bufor też 2700l, to się mieści.

tomek_461
09-09-2021, 14:48
A jaki kocioł moglibyście polecić?
Ten Atmos ma komorę załadunkową125 L to daje nam oko 200kWh z jednego załadunku. Bufor 2700 pomieści około 190kWh przy załadowaniu od 30st.C do 90st.C. Przynajmniej tak wyliczyłem. Więc ten zestaw w teorii powinien dobrze współpracować. Poza tym zbiornik 2700 już mam więc chciałem go wykorzystać, kotłownia będzie w wolnostojącym garażu więc to że zajmie sporo miejsca nie gra dla mnie roli.

Chris Zielonka
10-09-2021, 07:34
Co do kotła to wybrałeś dziadostwo do którego trzeba dorabiać zawirowywacze bo potrafi wywalić do komina ponad 200'C. Co do bufora nie widzę sensu i możliwości naładowania tak dużego bufora.

Chyba kolegę buk (celowy ort) opuścił. Po pierwsze Atmos to typowy porządny kocioł na drewno i jak kazdy inny jego temperatura spalin zależy od ustawień i wielu innych rzeczy. Ciekawe z jakiego powodu inni producenci od razu dodają zawirowywacze do swoich kotłów ? Sens ich istnienia jest zresztą żaden - jak sobie konstruktor i uzytkownik nie mogli poradzić z regulacją tempa spalania to dorzucili zawirowywacze jako panaceum na wszystko - niedopasowany komin bez RCK i dziurawe nieszczelne palenisko lub źle skonstruowany przepływ. A juz pisanie że nie ma mozliwości naładowania bufora 2700 kotłem Atmos czy innym to jakaś porażka kogoś kto bufora nie ma i nie ma zielonego pojęcia. Mam kocioł 18 i bufor 2000 plus 300 l zasobnik CWU i nabijam to od 30 do 95 C bez najmniejszego problemu. Osobiście gdybym mógł zamontowałbym nawet 4000l do tego samego kotła i rozpalał wtedy nawet w mrozy co kilka dni.
Tylko kompletny ignorant mógł napisać taki tekst jak Dunia powyżej.
50 l na kilowat mocy kotła to MINIMALNY wymagany rozmiar bufora - jednak taki bufor jako magazyn ciepła jest wg mnie jeszcze sporo za mały -on tylko pozwala kotłowi pracować na wyższej temperaturze do całkowitego wypalenia zasobnika, jednak jak chcemy rozpalać kocioł jak najrzadziej musimy odpowiednio do tego powiększyć sobie bufor i wystarczy że nasz kociołek będzie produkował choć trochę energii więcej niz odbiera instalacja aby wcześniej czy później naładować dowolny bufor.

lh57
10-09-2021, 10:22
W chwili obecnej ogrzewam dom o pow ok. 185 m2 piecem kondensacyjnym jednofunkcyjnym junkers cerapur smart zsb 24-5c połączony z zasobnikiem cwu 140 l.Ogrzewanie za pomocą grzejników niskotemperaturowych. Ze względu na to że posiadam instalację fotowoltaiczna z dużym zapasem mocy chciałbym wykorzystać nadprodukcję do wspomagania ogrzewania c.o. za pomocą bufora 1000L z dwoma grzałkami 6kw i 3 kw. W jaki najlepszy sposób można "spiąć" ten bufor z obecna instalacją. Czy konieczne jest zastosowanie np modułu MS200 do poprawnej współpracy tego pieca z buforem czy jest jakieś inne rozwiązanie?

DUNIA.MD
10-09-2021, 10:28
Chyba kolegę buk (celowy ort) opuścił.
Już po tym wpisie powinienem cię olac (celowy ort).

Po pierwsze Atmos to typowy porządny kocioł na drewno i jak kazdy inny jego temperatura spalin zależy od ustawień i wielu innych rzeczy.
Bzdura - co jeszcze powinien mieć "porządny" kocioł by nie puszczać do komina ciepła. Wymagania 5 Klasy jasno określają max. temp. spalin - 140'C. A ten "porządny" kocioł wywala do komina ponad 200'C mimo najeban.. elektroniki.

Ciekawe z jakiego powodu inni producenci od razu dodają zawirowywacze do swoich kotłów ? Sens ich istnienia jest zresztą żaden - jak sobie konstruktor i uzytkownik nie mogli poradzić z regulacją tempa spalania to dorzucili zawirowywacze jako panaceum na wszystko
Po tym wpisie widć że jesteś amator lub dystrybutor Atmosa.

A juz pisanie że nie ma mozliwości naładowania bufora 2700 kotłem Atmos czy innym to jakaś porażka kogoś kto bufora nie ma i nie ma zielonego pojęcia.
Kolejny wpis potwierdzający amatorszczyznę w każdej wypowiedzi. Z punktu ekonomii ładowanie tak wielkiego bufora do mieszkania o mniejszej powierzchni niż przelicznik jest marnotrawstwem energii i kasy. Odpowiednio dopasowany bufor i super ocieplony dom jest sensowniejszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

50 l na kilowat mocy kotła to MINIMALNY wymagany rozmiar bufora
To jest przelicznik kwalifikujący dany układ w programach dofinansowań. Obliczył to ktoś inteligentniejszy od ciebie w laboratorium a nie w jakieś "szopie" przez amatora.

DUNIA.MD
10-09-2021, 10:32
W chwili obecnej ............
Założyłeś temat więc po co mieszasz swoją "nadprodukcję" w innych tematach.

PS.
I tak cię PGE wyroluje.

DUNIA.MD
10-09-2021, 10:35
A jaki kocioł moglibyście polecić?
Ja Ci już poleciłem to co mam i jestem zadowolony.

Ten Atmos ma komorę załadunkową125 L to daje nam oko 200kWh z jednego załadunku.
Nie patrz na pojemność komory tylko na efektywność spalania.

Poza tym zbiornik 2700 już mam więc chciałem go wykorzystać, kotłownia będzie w wolnostojącym garażu więc to że zajmie sporo miejsca nie gra dla mnie roli.
Bogatemu to się nawet byk ocieli.

lh57
10-09-2021, 10:52
Założyłeś temat więc po co mieszasz swoją "nadprodukcję" w innych tematach.

PS.
I tak cię PGE wyroluje.

nie spodziewałem się aż tak fachowej pomocy w tak krótkim czasie pomimo odwiedzenia przez Ciebie właściwego tematu ;)

tomek_461
10-09-2021, 20:44
Ja Ci już poleciłem to co mam i jestem zadowolony.

Nie patrz na pojemność komory tylko na efektywność spalania.

Napisz jaki masz kocioł bo nie widzę żebyś wcześniej pisał o swoim kotle.

DUNIA.MD
11-09-2021, 11:46
Napisz jaki masz kocioł bo nie widzę żebyś wcześniej pisał o swoim kotle.
Od ponad 4 lat mam układ buforowy:

kocioł zgazowujący na drewno - węgiel MPM DS 14 kW (załadunek boczny)
bufor ciepła LEMET 800 L
sterowanie zaworem 3D za pomocą panelu pokojowego + głowice termostatyczne na grzejnikach

tomek_461
12-09-2021, 09:17
Od ponad 4 lat mam układ buforowy:

kocioł zgazowujący na drewno - węgiel MPM DS 14 kW (załadunek boczny)
bufor ciepła LEMET 800 L
sterowanie zaworem 3D za pomocą panelu pokojowego + głowice termostatyczne na grzejnikach


Jaki budynek tym ogrzewasz? Na jak długo wystarcza bufor po wygaśnięciu kotła podczas mrozów?

DUNIA.MD
12-09-2021, 11:47
Jaki budynek tym ogrzewasz? Na jak długo wystarcza bufor po wygaśnięciu kotła podczas mrozów?
Budynek o pow. ok. 160m2 ocieplony z instalacją grzejnikową. Bufor podczas mrozów do -10'C wystarcza na dwa dni przy temp. wewnętrznej 21'C. Przy takiej powierzchni i buforze nawet przy największych mrozach bufor stacza na dobę. Na wszystkich grzejnikach są głowice termostatyczne a pracą bufora steruje panel pokojowy.

sellides
13-09-2021, 09:16
Jestem tu nowa i podziwiam wątek ale ciężko znaleźć mi informacje do mojego przypadku - może coś doradzicie? :)

Dom parterowy 88m2, 15cm styropianu na podłodze, 20 cm ściany, 25-30 cm strop. Taryfa nocna, osobny bufor na co podłogówką i drugi na cwu (2-4 domowników). Ze względu na niewielkie pomieszczenie (3,6m2-4m2) zastanawiam się nad pojemnością tych zbiorników i grzałek do tego.
Obecnie mam porównanie do pompy ciepła która ogrzewa 300l na 55st.C i wieczorem różnie jest z ciepłą wodą na 4-6 osób, a widzę na forum że często stosowana jest mniejsza pojemność na cwu.

adam_mk
13-09-2021, 09:38
No, dobrze, ale gdzie jest problem?

Dwa baniaki w małym domu to kłopot.
Jeden z węzownicą CWU byłby lepszy.
Moze być grzany pompą.

Adam M.

sellides
13-09-2021, 10:00
Mam złe doświadczenia z pompą, tylko grzałki. Chodzi mi głównie o pojemność bo zazwyczaj osoby na forum podają dużo większe domy i ciężko się do tego odnieść.

Chris Zielonka
13-09-2021, 11:03
Dom parterowy 88m2, 15cm styropianu na podłodze, 20 cm ściany, 25-30 cm strop.
pewną orientację w potrzebach może dać odwiedzenie strony gdzie mozna w przybliżeniu ocenić zapotrzebowanie budynku na ciepło.
https://cieplo.app/start
Zasobnik 300l grzany na 55 C wydaje się być zupełnie wystarczający - mam podobny choć bardzo stary-grzeję 45 C i na 4 osoby grzejąc tylko w godzinach taniej taryfy wystarcza w zupełnośći. Ale to też kwestia czy są w domu zmywarki albo inne ustrojstwa pobierające gorąc poza prysznicami- możliwe że np wanna.
Moc grzałek do CO i wielkość bufora trzeba tak dobrać aby one dały radę w mniej drogiej bo taniej nie ma :) taryfie naładować bufor a bufor aby pomieścił tyle żeby wystarczyło na czas drogiego prądu. Bez wiedzy o tym ile naprawdę ciepła potrzebuje dom nie da się zbyt wiele powiedzieć.
Niejaki Dunia np. wypisuje że 800l mu wystarcza na całą dobę w mrozy dla 160 m kw. Oznacza to że jemu wystarczy około 50kwh na dobę. Pewnie dom utopił w styropianie. Przy dzisiejszej cenie styropianu może okazać się że taniej jest grzać europe przez 20 lat niż ocieplić dom a więc to ocieplanie okazać się może nieuzasadnione ekonomicznie.:) Taki kraj. Dla porównania mój 120 m kw dom w duże mrozy potrzebuje minimum 100 kwh na dobę.
Dlatego Dunia zresztą wypisuje potem iż posiadanie większego bufora jest nieekonomiczne. Ale to tylko dla niego. Dla mnie jak najbardziej ekonomiczne ponieważ u mnie najwygodniejszy interwał rozpalania kotła to 40 godzin i na tyle chciałbym mieć pojemny bufor. Z użyciem grzałki elektrycznej ten interwał to chyba max 8 godzin. I tak należy wyliczyć pojemność bufora grzanego grzałkami.Dla pomocy podam że w zakresie pomiędzy 30 a 90 C w każdych 100 litrach mieści się 7 kwh.

exetterenak
13-09-2021, 11:16
Dostałem link z materiałem jak połączyć on/off z buforem ciepła.
Tak oglądam go i wydaje mi się że to jednak są półprawdy w tym materiale. Zwłaszcza w kontekście domu wyposażonego w 100% w ogrzewanie podłogowe

https://www.youtube.com/watch?v=aevSQlzalSY

adam_mk
13-09-2021, 15:23
Mam złe doświadczenia z pompą, tylko grzałki. Chodzi mi głównie o pojemność bo zazwyczaj osoby na forum podają dużo większe domy i ciężko się do tego odnieść.

Powietrzna?
No to się nie dziwię...
Jednak pompa gruntowa (na ten przykład) to 4 x mniej jak "tania taryfa".
Pogoogluj "Konceptus"

Adam M.

adam_mk
13-09-2021, 15:25
Dostałem link z materiałem jak połączyć on/off z buforem ciepła.
Tak oglądam go i wydaje mi się że to jednak są półprawdy w tym materiale. Zwłaszcza w kontekście domu wyposażonego w 100% w ogrzewanie podłogowe

https://www.youtube.com/watch?v=aevSQlzalSY

Z buforem mozna połaczyć WSZYSTKIE istniejace źródła ciepła.
Optymalnie to solary cieczowe i gruntowa PC.

Adam M.

cezary.pl
13-09-2021, 18:07
Jestem tu nowa i podziwiam wątek ale ciężko znaleźć mi informacje do mojego przypadku - może coś doradzicie? :)

Dom parterowy 88m2, 15cm styropianu na podłodze, 20 cm ściany, 25-30 cm strop. Taryfa nocna, osobny bufor na co podłogówką i drugi na cwu (2-4 domowników). Ze względu na niewielkie pomieszczenie (3,6m2-4m2) zastanawiam się nad pojemnością tych zbiorników i grzałek do tego.
Obecnie mam porównanie do pompy ciepła która ogrzewa 300l na 55st.C i wieczorem różnie jest z ciepłą wodą na 4-6 osób, a widzę na forum że często stosowana jest mniejsza pojemność na cwu.

Miałem podobne dylematy w 2015r.
Tak bardzo orientacyjnie, na podstawie Twoich wartości ocieplenia domu, myślę że wystarczyłby bufor grzany prądem do 90-100*C o pojemności 600l.
W okresach przejściowych i niewielkich mrozach temp. ładowania bufora może być niższa, zmniejszy to niby straty postojowe, które i tak zostają w domu. Ale może nie chcesz przegrzewać pomieszczenia technicznego.
Lepiej jakby był wyposażony w wężownicę do CWU. Oczywiście wyjście CWU z wężownicy wyposażone w zawór przeciwoparzeniowy.
W połowie wysokości takiego bufora umieszcza się grzałkę n/p 2kW do CWU wykorzystywaną w lecie. Zasadnicze grzałki umieszczone przy dolnej dennicy 6-8kW w zależności jaki masz przydział mocy z rejonu energetycznego.

Mój bufor 1000l zapewniał magazynowanie ciepła w tańszej taryfie, nawet gdy jeszcze nie było ocieplenia ścian zew. i przy braku t/z zysków bytowych.

Pitrekkk
16-09-2021, 16:06
.

Pitrekkk
16-09-2021, 16:24
Dobry.

W skrócie.
Dostałem wycenę na bufor 200 litrów, z pompkami, zbiornikami i resztą potrzebnego ustrojstwa(szczegóły w linku)

https://zapodaj.net/81ba30e4801d7.jpg.html

Mam wyprowadzone rurki od podłogówki, zamontowany rozdzielacz ...a potrzebuje wygrzać 20m2 podłogówki(taki dodatek do grzania klimą, aby "wymieszać" temperaturę).

Za całość policzono mi 2k, a że kompletnie nie wiem czy to dużo, czy to mało, więc pytam - może ktoś podpowie( w załączniku poniżej ilość komponentów do złożenia do kupy, może to coś więcej powie).

Jaki bufor 200 litrowy polecacie, tak na marginesie(dobrze żeby był wąski)
z góry dzięki.

Chris Zielonka
17-09-2021, 11:12
Ani duzo ani mało jak ktos ma na to gwarancję dać. Jakbyś schemat podłączeń miał to powinieneś sam dać radę. Natomiast do dogrzewania grzałkami proponowałbym większy bufor i taryfę G12W po to aby bufor ładować w mniej drogim prądzie. Przy dobrym zarządzaniu również klimatyzator ominie strefę drogiego prądu bo wtedy grzanie przejmie bufor i to da juz sensowny system grzewczy. W tych 200 litrach można zmieścić ok 14 kwh to może być trochę mało. No i grzałka powinna dać radę nabić pełny bufor w 7 godzin i w tym czasie ogrzać dom czyli powinna być większa nawet do tego bufora. Dałbym 3kw o ile z zasilaniem nie ma problemów. Ilość pob ranej energii się nie zmieni ale robota szybciej będzie zrobiona
A CWU skąd ?

Pitrekkk
17-09-2021, 20:00
Do grzania wody stosuje bojler 90 litrów.

Ogólnie za cały rok wyszło mi około 3600-3800kwh(grzanie klima, wody i bytowe).
Na te potrzeby mam instalacje pv, może parę kilo nawet zostanie, a za resztę(czyli to co wyjdzie za ten bufor który chce zamontować) dopłaci się.
Co do bufora dałbym większy, ale pomieszczenie techniczne jest tak małe że te 200 litrów to jest maks co tam wejdzie, a i tak mega ciasno.
Myślę właśnie zamontować 2x1.5 kilo, ewentualnie 2x2kilo(moc grzałek).

Bogdan61
17-09-2021, 23:33
Witam !!
mam bufor bez odpowietrznika na górze i mam dylemat - czy wiercić w deklu i wspawać rurkę na odpowietrznik (blacha 5mm) czy może na wyjściu z bufora dać trójnik i tam odpowietrznik
Woda na kaloryfery pobierana jest z bufora taką fajką skierowaną ku górze
Będę wdzięczny za podpowiedź

Bogdan61
18-09-2021, 00:00
czy dwa filtry chroniące jednocześnie i zawór tr i pompę czy też wstawić tylko jeden przed pompą ?

Bogdan61
18-09-2021, 00:13
fotki nie wchodzą

cezary.pl
18-09-2021, 21:45
Zasadniczo w górnej dennicy bufora powinien być wspawany króciec, do poboru ciepłej wody lub dla odpowietrznika, zaworu bezpieczeństwa.
Poduszka powietrzna w buforze będzie powodowała korozję w jego górnej części, jeśli bufor jest wykonany ze stali węglowej.

Natomiast króciec dolnej dennicy, jeśli występuje, służy tylko do okresowego czyszczenia z powstałego szlamu kotłowego.
Nie należy z tego miejsca podłączać instalacji CO.

MatiC2
19-09-2021, 19:04
[QUOTE=cezary.pl;8079414]Zasadniczo w górnej dennicy
Ja z pytaniem jak sprawuje się pompa ciepła z buforem? Dokładniej do jakiej temperatury nagrzewa bufor oraz czy CWU jest wyłącznie grzane buforem czy może jeszcze wymaga "dogrzania" w inny sposób?

cezary.pl
19-09-2021, 20:13
PC sprawuje się świetnie i nagrzewa bufor do 42*C. W buforze wężownica ze stali nierdzewnej o powierzchni wymiany 4m2. Ciepłej wody w kranie pod dostatkiem.

LukaszP66
19-09-2021, 22:08
Cześć Cezary
Możesz powiedzieć ile średnio w zimie kwh zjada ci pompa w ciągu doby?

Bogdan61
19-09-2021, 23:28
PILNE - proszę o radę
jutro lub we wtorek zamierzam składać instalację
czy zbiornik wyrównawczy może być umieszczony 10 cm. nad buforem ciepła ?(bufor to najwyższy punkt instalacji)
pompa ładowania bufora jest na powrocie natomiast pompa do grzejników na zasilaniu - wysokość podnoszenia pomp to 4 metry.
Gdzieś czytałem, że naczynie powinno być na wysokości 0,7 podnoszenia pompy .
Mieszkam w domku parterowym i nie mam możliwości umieszczenia naczynia tak wysoko - czym grozi umieszczenie naczynia 10 cm nad buforem ?
Pozdrawiam wszystkich

Chris Zielonka
20-09-2021, 11:05
Naczynie wzbiorcze-przelewowe w układzie otwartym powinno być w najwyższym punkcie instalacji więc spoko możesz je tak umieszczać.
Dla jasności nabazgraj jakiś schemat to może jeszcze coś sie podpowie co do instalacji. Niejasne jest dla mnie co na którym powrocie i na jakim zasilaniu. Co do naczynia te dane nie sa potrzebne ale juz przyłączenie rury wznośnej ma ogromne znaczenie.

cezary.pl
20-09-2021, 17:51
Cześć Cezary
Możesz powiedzieć ile średnio w zimie kwh zjada ci pompa w ciągu doby?

18-20 kWh/dobę, przy tegorocznych mrozach, bez zysków bytowych (wykończeniówka)
Ale najważniejsze że DŹ wytrzymało schodząc max na powrocie do gruntu -0,6*C

Bogdan61
20-09-2021, 21:47
proszę zerknijcie na moje wypociny - co skopałem ?
na czerwono - miedź 28mm reszta PEX 25 mm
czy nie przesadziłem z filtrami ?
będzie UPS ale w przypadku awarii pompy czy to "pociągnie" grawitacyjnie na rurach 28mm ?- myślę między kotłem a buforem
Pozdrawiam
457867

Krzysztof_1
21-09-2021, 08:16
Witam szanowne grono.

Potrzebuję rady odnośnie schematu instalacji CO, do którego chcę dołączyć bufor 800L. Z uwagi na brak miejsca obok kotła, bufor musi stanąć za ścianą w innym pomieszczeniu. Z tego względu rury ( Cu 28) będę musiał poprowadzić nad drzwiami wejściowymi do kotłowni. W całości będzie to odległość ok. 4,5 m. Naczynie przeponowe 80 L. Zastanawiam się czy przy braku innych zabezpieczeń typu zawór schładzający na kotle, będzie to hulało. Obawiam się zapowietrzania kotła z uwagi na ilość kolan jakie będą po drodze do bufora.

MatiC2
23-09-2021, 06:51
"[QUOTE=cezary.pl;8079615]PC sprawuje się świetnie i nagrzewa bufor do 42*C. W buforze wężownica ze stali nierdzewnej "

Widzę pompa Konceptusa, jak sprawuje się to spiralne dolne źródło? Nie spotkałem się jeszcze z takim. Właśnie ostatnio trafiłem na ich stronę i mają ciekawe oferty. Tylko że u siebie myślę grzać bufor tak na 50°C że względu na układ mieszany (grzejniki+ podłgówka) oraz przepływowe grzanie CWU. Dodatkowe źródło ciepła dla CWU wtedy będzie zbędne.

MatiC2
23-09-2021, 09:09
Dolne źródło zwykły kolektor płaski?*
Czemu nie spiralny od Konceptus?

bajcik
23-09-2021, 15:12
Ciekawe jak się sprawdza lejek w buforze z wężownicą, gdy wężownicę zasila PC zamiast solarów. Jeśli działa tak dobrze jak przy solarach, to by wystarczyło sterować pompą aby produkowała 30st na okrągło, a od czasu do czasu 60st dla CWU.

Przyznam się jednak że nei wiem jak sterowanie pompą wygląda.

LukaszP66
23-09-2021, 17:27
Przy pc nie ma potrzeby stosowania wymiennika .Mam zrobiony przepływ bezpośredni ,zasilanie cwu od góry, zasilanie podłogówki 1/3 od góry ,powrót w rzeczy jasnej na dole.Konceptus stosuje zawór przełączający co/cwu , sterownik umożliwia pracę w taniej taryfie .Schemat buforu przedstawiony tutaj przez Adama projektowany był przez niego na potrzeby wysokotemperaturowego żródła ciepła z możliwością dodania dodatkowych żródeł .Dla poprawnej pracy z konceptusem trzeba by wyprowadzić wyjście na rozdzielacz pętli podłogówki poniżej wyjścia wężownicy cwu ,W ten sposób tworzymy zład gorącej wody na potrzeby ciepłej wody .
Będę musiał przerobić wyjście u siebie bo w obecnej wersji pc będzie mi taktowała z powodu permanentnego rozbioru cwu na potrzeby podłogówki
Całe szczęście mam wyprowadzony nypel w odpowiednim miejscu ale grzebania trochę będzie ,głównie z wlutowaniem w środek kolana Hamburskiego .:(
Zrobiłem kilka testów i moje obawy się potwierdzają .Sytuację ratuję podniesienie temp na co ,pc przestaje taktować ale kosztem sprawności .

LukaszP66
23-09-2021, 17:37
18-20 kWh/dobę, przy tegorocznych mrozach, bez zysków bytowych (wykończeniówka)
Ale najważniejsze że DŹ wytrzymało schodząc max na powrocie do gruntu -0,6*C

Dziki cezary ,napawa optymizmem :D

cezary.pl
23-09-2021, 20:04
Dolne źródło zwykły kolektor płaski?*
Czemu nie spiralny od Konceptus?

Konceptus dostarczył i uruchomił tylko PC.
Bufor i DZ miałem wcześniej wykonane. Bufor do grzania prądem w II taryfie, a DZ, jedna płaska pętla pierwotnie było przewidziane jako GGWC do rekuperatora.

LukaszP66
23-09-2021, 20:17
Musisz mieć naprawdę dobre warunki glebowe skoro 150 metrów ci starcza na pokrycie pc !

cezary.pl
23-09-2021, 20:38
Musisz mieć naprawdę dobre warunki glebowe skoro 150 metrów ci starcza na pokrycie pc !

Konceptus też był zaskoczony:D

PS. Gdyby brakowało DZ, rozważaliśmy dodatkowy odwiert na spiralne.

MatiC2
23-09-2021, 20:47
[QUOTE=cezary.pl;8080562]Konceptus dostarczył i uruchomił tylko PC.
Rozumiem, a dolne źródło wystarcza bez problemu? Bo też myślę nad gruntówką tylko że DZ wykonać samemu, a podłączyć pompę ciepła zlecić firmie. Pompa zasilała by bufor (ze względu na możliwość pracy w II taryfie oraz ze względu na układ mieszany kaloryfer+podłogówka) temperaturą myślę 50 może 45*c. A jak bufor to i CWU grzać przepływowo.
Jeszcze takie pytanie, czy pompy Konceptus mogą również działać jako agregaty wody lodowej, tzn chłodzenie aktywne?

adam_mk
23-09-2021, 22:18
Jak coś jest do wszystkiego - zwykle jest do... niczego.
MOŻNA dolnym źródłem DOBRZE zrobionym zasilić indukcyjne belki chłodzące.
Ale to już jest komplikacja układu.

Adam M.

MatiC2
24-09-2021, 07:02
"
Jak coś jest do wszystkiego - zwykle jest do... niczego.
MOŻNA dolnym źródłem

Adam M. "
Postaram się Jak najlepiej umiem wykonać dolne źródło dobrze, tak żeby zapewniło chłodzenie pasywne, oczywiście nie grzejnikiem czy podłogówka, tylko dedykowanym systemem, myślę tylko jakim. A chłodzić aktywnie pompa ciepła będę dooieor gdy DZ nie wydoli, ale to zobaczymy. A może zamiast bawić się w chłodzenia zrobić dobrego żwirowca?

Krzysztof_1
24-09-2021, 12:33
Witam szanowne grono.

Potrzebuję rady odnośnie schematu instalacji CO, do którego chcę dołączyć bufor 800L. Z uwagi na brak miejsca obok kotła, bufor musi stanąć za ścianą w innym pomieszczeniu. Z tego względu rury ( Cu 28) będę musiał poprowadzić nad drzwiami wejściowymi do kotłowni. W całości będzie to odległość ok. 4,5 m. Naczynie przeponowe 80 L. Zastanawiam się czy przy braku innych zabezpieczeń typu zawór schładzający na kotle, będzie to hulało. Obawiam się zapowietrzania kotła z uwagi na ilość kolan jakie będą po drodze do bufora.

Panowie ktoś coś?

bajcik
24-09-2021, 13:09
@Krzysztof_1 układ zamknięty jest na tym forum mocno niezalecany. A bez wężownicy schładzającej to nawet chyba nielegalny - ubezpieczyciel kręciłby nosem gdyby pół chałupy ta bomba rozwaliła.
Co do rur i zapowietrzania - trzeba odpowietrzniki w najwyższych punktach i się odpowietrzy.

BettaR
30-09-2021, 13:35
Dzien dobry. Widzę to dużo osób doświadczonych buforem... moje pytanie - czy bufor się zużywa? Pytając inaczej - czy zakup z drugiej ręki jest obarczony ryzykiem?

Ne$
30-09-2021, 21:41
Tak i nie. Zależy od grubości blachy, jak długo bufor pracował, nie pracował. Ogólnie to długowieczny sprzęt, nie znam przypadku wycieku, chyba że to była beczka a nie bufor. Dam mam używkę ze skandynawii i chwalę sobie.

Woda kotłowa po nagrzaniu zrzuca tlen i korozja jest dużo mniejsza. Ogólnie temat rzeka.

BettaR
01-10-2021, 06:23
Hej, a dobra grubość blachy na bufor to ? Pozostaje jeszcze kwestia wężownic - w gotowcach są nierdzewne, karbowane. Ciekawym, czy awarie wężownic się zdażają ?

ZygOma
01-10-2021, 10:02
Podpowiedzcie mi proszę czy takie wpięcie bufora jak na załączonym obrazku będzie poprawne. Aktualnie jest bez bufora i zaworu mieszającego na grzejnikach i wszystko działa prawidłowo. Schemat jest uproszczony o zawory ręczne i filtry przed pompami.

Kocioł to dolniak na węgiel 26kW a bufor joule bbmsd-1000.

Dodatkowo:
1. Jakim przekrojem robić połączenie kocioł->bufor? Króćce w buforze mają 6/4 cala.
2. Czy upierać się na grawitację po stronie kotła czy skupić się na obiegu wymuszonym? Czy w obiegu z pompką nagrzewanie bufora nie będzie efektywniejsze?
3. W instrukcji zbiornika podłączenie jest inne niż u mnie. Ja chcę wyjść u samej góry teoretycznie króćcem na odpowietrznik. Tam też jest 6/4. Czy tak może być?
4. Czy powroty mogę połączyć w jeden? Chciałbym zastosować jedną pompę.
5. Czy ma sens różnicowanie króćców z których będę brał ciepłą wodę z bufora? Np grzejniki z K5 a CWU z K4?
6. Czy ma sens różnicowanie króćców do których będę wchodził powrotami? Np grzejniki do K1 a CWU do K2?
7. Czy gdy zamknę zawór z siłownikiem na powrocie z grzejników to możliwe jest że ciepło i tak pójdzie na grzejniki czy do tego musi być jakiś choćby minimalny przepływ. Chcę wyeliminować taką sytuację np. na lato, gdybym nagrzał bufor tylko dla CWU?

Na rysunku:
ZT - zawór temperaturowy 55st lub trójdrogowy z siłownikiem
ZK - klapowy
ZM - termostatyczny
ZE - z siłownikiem odcinający

Dziękuję za pomoc.

457922

Tomek1998
01-10-2021, 20:21
Dzień dobry.
Chce dołożyć do instniejącej instalacji grawitacyjnej bufor ciepła 2000 litry i nwm jak to podłączyć żeby po podłączeniu bufora cała instalacja nadal działa grawitacyjnie.

adam_mk
02-10-2021, 09:18
Podpowiedzcie mi proszę czy takie wpięcie bufora jak na załączonym obrazku będzie poprawne. Aktualnie jest bez bufora i zaworu mieszającego na grzejnikach i wszystko działa prawidłowo. Schemat jest uproszczony o zawory ręczne i filtry przed pompami.

Kocioł to dolniak na węgiel 26kW a bufor joule bbmsd-1000.

Dodatkowo:
1. Jakim przekrojem robić połączenie kocioł->bufor? Króćce w buforze mają 6/4 cala.
2. Czy upierać się na grawitację po stronie kotła czy skupić się na obiegu wymuszonym? Czy w obiegu z pompką nagrzewanie bufora nie będzie efektywniejsze?
3. W instrukcji zbiornika podłączenie jest inne niż u mnie. Ja chcę wyjść u samej góry teoretycznie króćcem na odpowietrznik. Tam też jest 6/4. Czy tak może być?
4. Czy powroty mogę połączyć w jeden? Chciałbym zastosować jedną pompę.
5. Czy ma sens różnicowanie króćców z których będę brał ciepłą wodę z bufora? Np grzejniki z K5 a CWU z K4?
6. Czy ma sens różnicowanie króćców do których będę wchodził powrotami? Np grzejniki do K1 a CWU do K2?
7. Czy gdy zamknę zawór z siłownikiem na powrocie z grzejników to możliwe jest że ciepło i tak pójdzie na grzejniki czy do tego musi być jakiś choćby minimalny przepływ. Chcę wyeliminować taką sytuację np. na lato, gdybym nagrzał bufor tylko dla CWU?

Na rysunku:
ZT - zawór temperaturowy 55st lub trójdrogowy z siłownikiem
ZK - klapowy
ZM - termostatyczny
ZE - z siłownikiem odcinający

Dziękuję za pomoc.

457922

Nie bardzo rozumiem czemu chcesz sobie tak utrudniać życie...
Da się to zrobić lepiej.
Cały wątek jest o tym - jak.

Adam M.

adam_mk
02-10-2021, 09:20
Dzień dobry.
Chce dołożyć do instniejącej instalacji grawitacyjnej bufor ciepła 2000 litry i nwm jak to podłączyć żeby po podłączeniu bufora cała instalacja nadal działa grawitacyjnie.

Postaw ten bufor PONAD kotłem.
Pójdzie w grawitacji bez problemów.

Adam M.

adam_mk
02-10-2021, 09:24
Hej, a dobra grubość blachy na bufor to ? Pozostaje jeszcze kwestia wężownic - w gotowcach są nierdzewne, karbowane. Ciekawym, czy awarie wężownic się zdażają ?

Bufor z blachy ok.3mm wytrzymuje jakieś 60-80 lat.
No, jezeli będzie zalany wodą kotłową, (odgazowaną, odkamienioną, co się samo robi po nagrzaniu go ponad 55stC)
Karbowanka to droga na skróty. łatwiej się ją wykonuje.
Działa i starannie wykonana nie jest podatna na awarie.

Adam M.

Tomek1998
02-10-2021, 10:04
Postaw ten bufor PONAD kotłem.
Pójdzie w grawitacji bez problemów.

Adam M.

Jak w mam pomieszczenie 2m wysokości a bufor ma mieć 1.6metra.

A z bufora będzie samo szło do kaloryferów?

Tomek1998
02-10-2021, 10:04
Bufor z blachy ok.3mm wytrzymuje jakieś 60-80 lat.
No, jezeli będzie zalany wodą kotłową, (odgazowaną, odkamienioną, co się samo robi po nagrzaniu go ponad 55stC)
Karbowanka to droga na skróty. łatwiej się ją wykonuje.
Działa i starannie wykonana nie jest podatna na awarie.

Adam M.

A z blachy 1mm ?

ZygOma
02-10-2021, 11:38
Nie bardzo rozumiem czemu chcesz sobie tak utrudniać życie...
Da się to zrobić lepiej.
Cały wątek jest o tym - jak.

Wiem, że to frustrujące powtarzać pewnie setki razy te same zasady ale ten wątek na prawie 20 tys. wypowiedzi i wybranie tych merytorycznie poprawnych nie jest łatwe dla osoby bez doświadczenia. Jeżeli możesz to napisz choćby samymi hasłami co źle albo co inaczej zrobić.

adam_mk
02-10-2021, 13:15
A z blachy 1mm ?

No, ze 20 latek mniej...

Adam M.

adam_mk
02-10-2021, 13:17
Jak w mam pomieszczenie 2m wysokości a bufor ma mieć 1.6metra.

A z bufora będzie samo szło do kaloryferów?

A ile wysokosci ma kocioł?
Bo grawitacja zadziała TYLKO ponad kotłem!
20cm? - odpuść...
120cm?
No, zadziała, ale bardzo leniwie.

Adam M.

adam_mk
02-10-2021, 13:22
Wiem, że to frustrujące powtarzać pewnie setki razy te same zasady ale ten wątek na prawie 20 tys. wypowiedzi i wybranie tych merytorycznie poprawnych nie jest łatwe dla osoby bez doświadczenia. Jeżeli możesz to napisz choćby samymi hasłami co źle albo co inaczej zrobić.

Poczytaj - zawory termostatyczne - mieszajace (Afriso lub ESBE)
ZERO prądu i siłowników!

Wężownicę CWU wstawiłbym do bufora.
BARDZO redukuje ilość potrzebnego miejsca.

Laddomat - da się tymi ręcami za ułamek ceny...

Jakby co - pytaj!

Adam M.

ZygOma
02-10-2021, 16:13
Poczytaj - zawory termostatyczne - mieszajace (Afriso lub ESBE)
ZERO prądu i siłowników!
Adamie, zwróć uwagę na mój szybki schemat. Jest tam mieszający przy grzejnikach i termperaturowy na powrocie kotła. Cały układ po prawej strony bufora na rysunku jest teraz i funkcjonuje. Zawory odcinające z siłownikami pełnią funkcję zamykania przepływu gdy tego nie chcę na wybranym obiegu przy założeniu, że korzystam z jednej pompy na całą prawą stronę bufora. Zawory z siłownikami biorą znikomą ilość energii w porównaniu z dodatkową pompą - do tego całkowicie zamykają przepływ, a to rozwiązuje wiele problemów.


Wężownicę CWU wstawiłbym do bufora.
BARDZO redukuje ilość potrzebnego miejsca.
Bojler już sobie jest i wisi. Poza sezonem ogrzewam go prądem w taryfie G12w. Dlatego bez wężownicy. W moich warunkach i tak musiałbym grzać poza sezonem prądem.


Laddomat - da się tymi ręcami za ułamek ceny...
Nie chcę laddomatu. Chcę ogarnąć to sam. Dodatkowo chcę wykorzystać ciepłą wodę z kotła która zostaje po wygaszeniu. Normalnie zawór temperaturowy np. 55 nie pozwoli pójść tej wodzie do bufora. A ja chcę zrobić tak że po wygaszeniu gdy jeszcze jest szansa na zwiększenie temperatury w buforze pójdzie woda nawet o temp 40 st. (temp. powrotu kotła < temp. wyjścia z kotła) Dlatego zamiast temperaturowego myślę o zastosowaniu trójdrogowego z siłownikiem na powrocie kotła.

Znalazłem Twój rysunek (układ ładowania bufora gorącą wodą) w tym poście: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7656547&viewfull=1#post7656547
Czy górny zawór klapowy nie lepiej gdyby znajdował się zaraz za wyjściem zimnej wody z bufora (na dole). Rozumiem, że ma zapobiegać odwrotnemu przepływowi wody ciepłej przez kocioł. Czy wtedy też nie zadziała tak samo? Dodatkowo nie byłby (i jego uszczelnienia) narażony na wysokie temperatury.


Jakby co - pytaj!
Bardzo dziękuję.

Jeżeli znajdziesz czas to proszę daj mi odpowiedzi na pytania z posta z rysunkiem (#17446). Na pkt 2 już nam odp.

Tomek1998
02-10-2021, 19:00
A ile wysokosci ma kocioł?
Bo grawitacja zadziała TYLKO ponad kotłem!
20cm? - odpuść...
120cm?
No, zadziała, ale bardzo leniwie.

Adam M.

Kocioł stoi 20 cm nad podłogą ma 1 metr wysokości i powrót na wysokości 42cm nad podłogą (nwm na jakiej wysokości będzie powrót w nowym).
A grzejniki są na parterze a kocioł jest w piwnicy.

A i ewentualnie czy bufor ciepła może leżeć?

adam_mk
02-10-2021, 21:00
Kocioł stoi 20 cm nad podłogą ma 1 metr wysokości i powrót na wysokości 42cm nad podłogą (nwm na jakiej wysokości będzie powrót w nowym).
A grzejniki są na parterze a kocioł jest w piwnicy.

A i ewentualnie czy bufor ciepła może leżeć?

Idź do apteki i kup nadmanganian potasu (kali do płukania gardła)
Zagotuj czajnik wody.
Nalej do szklanki i CENTRALNIE wrzuć do niej kilka kryształków nadmanganianu.
Następne 10 minut da Ci WSZYSTKIE odpowiedzi na stawiane pytania.
Koszt tej lekcji to nie wiecej jak 10zł.
Jak dotąd jest tu 873 strony opisu TEGO doświadczenia.
:lol:

Adam M.

adam_mk
02-10-2021, 21:07
Adamie, zwróć uwagę na mój szybki schemat. Jest tam mieszający przy grzejnikach i termperaturowy na powrocie kotła. Cały układ po prawej strony bufora na rysunku jest teraz i funkcjonuje. Zawory odcinające z siłownikami pełnią funkcję zamykania przepływu gdy tego nie chcę na wybranym obiegu przy założeniu, że korzystam z jednej pompy na całą prawą stronę bufora. Zawory z siłownikami biorą znikomą ilość energii w porównaniu z dodatkową pompą - do tego całkowicie zamykają przepływ, a to rozwiązuje wiele problemów.


Bojler już sobie jest i wisi. Poza sezonem ogrzewam go prądem w taryfie G12w. Dlatego bez wężownicy. W moich warunkach i tak musiałbym grzać poza sezonem prądem.


Nie chcę laddomatu. Chcę ogarnąć to sam. Dodatkowo chcę wykorzystać ciepłą wodę z kotła która zostaje po wygaszeniu. Normalnie zawór temperaturowy np. 55 nie pozwoli pójść tej wodzie do bufora. A ja chcę zrobić tak że po wygaszeniu gdy jeszcze jest szansa na zwiększenie temperatury w buforze pójdzie woda nawet o temp 40 st. (temp. powrotu kotła < temp. wyjścia z kotła) Dlatego zamiast temperaturowego myślę o zastosowaniu trójdrogowego z siłownikiem na powrocie kotła.

Znalazłem Twój rysunek (układ ładowania bufora gorącą wodą) w tym poście: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7656547&viewfull=1#post7656547
Czy górny zawór klapowy nie lepiej gdyby znajdował się zaraz za wyjściem zimnej wody z bufora (na dole). Rozumiem, że ma zapobiegać odwrotnemu przepływowi wody ciepłej przez kocioł. Czy wtedy też nie zadziała tak samo? Dodatkowo nie byłby (i jego uszczelnienia) narażony na wysokie temperatury.


Bardzo dziękuję.

Jeżeli znajdziesz czas to proszę daj mi odpowiedzi na pytania z posta z rysunkiem (#17446). Na pkt 2 już nam odp.

Ten układ dobrze się sprawdza zawsze.
Próbowano wielu jego wariantów i nie zawsze z optymalnym rezultatem.
Schemat w poście #15447 widziałeś?
To bufor i bojler.
Kiedyś takie popełniłem, jak były potrzebne i dobrze działało.
(Teraz instaluję pompy ciepła z buforami i jak trzeba integruję z kotłami, solarami cieczowymi czy innymi źródłami ciepła)

Adam M.

bajcik
03-10-2021, 11:15
Jak wygląda sterowanie pompą ciepła (powiedzmy monoblok) podpiętą do bufora? Skąd ma wiedzieć czy jeszcze ma grzać, czy już wystarczy na razie?

cezary.pl
03-10-2021, 17:46
Masz pewnie jakieś pochwy w buforze na termometry (czujniki) z których pompa dostanie sygnał do wyłączenia.

Tomek1998
04-10-2021, 14:15
Idź do apteki i kup nadmanganian potasu (kali do płukania gardła)
Zagotuj czajnik wody.
Nalej do szklanki i CENTRALNIE wrzuć do niej kilka kryształków nadmanganianu.
Następne 10 minut da Ci WSZYSTKIE odpowiedzi na stawiane pytania.
Koszt tej lekcji to nie wiecej jak 10zł.
Jak dotąd jest tu 873 strony opisu TEGO doświadczenia.
:lol:

Adam M.

Ja tam się nie znam na instlacjii więc sam nie będę podłączał bo i tak nie będzie działać.
Więc poszukuję jakiegoś hydraulika co mi to podłączy?
Ty jesteś hydraulikiem?

grzes124
04-10-2021, 20:10
Cześć,

Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie?

Pozdrawiam.

adam_mk
04-10-2021, 21:39
Ja tam się nie znam na instlacjii więc sam nie będę podłączał bo i tak nie będzie działać.
Więc poszukuję jakiegoś hydraulika co mi to podłączy?
Ty jesteś hydraulikiem?

Tak.
Takze hydraulikiem...
Mam wiele talentów.

Adam M.

adam_mk
04-10-2021, 21:41
Cześć,

Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie?

Pozdrawiam.

Płakać się chce...
Co ci ludzie robili w szkole?
Nigdy nie gotowałes wody w czajniku?

Adam M.

grzes124
05-10-2021, 14:13
Płakać się chce...
Co ci ludzie robili w szkole?
Nigdy nie gotowałes wody w czajniku?

Adam M.

Dzięki Adam, ale bardziej przydatna byłaby konkretna odpowiedź.
Instalator chce tak to podłączyć, a ja chcę się upewnić czy może tak być.

Bogdan61
06-10-2021, 18:32
Witam !!
No i LAIK się narobił :D
Bufor rozładowuje się grawitacyjnie przez kocioł - zerknijcie proszę na szkic - gdzie jest błąd ?
Z góry dziękuję za pomoc
457950

Tomek1998
06-10-2021, 20:14
Jak tak podłączę to będzie działać czy nie?
https://photos.app.goo.gl/9sz4fdsS6ndYcohj6

Tomasz Mi
08-10-2021, 14:20
Witam !!
No i LAIK się narobił :D
Bufor rozładowuje się grawitacyjnie przez kocioł - zerknijcie proszę na szkic - gdzie jest błąd ?
Z góry dziękuję za pomoc
457950

Nie wiem jak dokładnie rysunek oddaje rzeczywistość, ale podejrzewam, że rozładowuję się przez obejście z pompą. To obejście powinno być wysokie powyżej poziomu kotła, wówczas obejście byłoby w pełni zasyfonowane i przepływ zablokowany. Ewentualnie można założyć zawór zwrotny za pompą. Pierwsze rozwiązanie lepsze.

romano78
09-10-2021, 18:29
Cześć,

Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie?

Pozdrawiam.

Jakby zawsze musiał mieć kominek swoje naczynie to nie można by było kupić kominka do ukladu zamkniętego a jest teraz tego sporo tylko taki kominek musi mieć wezownice schładzającą zawór bezpieczenstwa i dobry odpowietrznik automatyczny i nie trzeba żadnego naczynia

gondoljerzy
11-10-2021, 07:19
Nie wiem jak dokładnie rysunek oddaje rzeczywistość, ale podejrzewam, że rozładowuję się przez obejście z pompą. To obejście powinno być wysokie powyżej poziomu kotła, wówczas obejście byłoby w pełni zasyfonowane i przepływ zablokowany. Ewentualnie można założyć zawór zwrotny za pompą. Pierwsze rozwiązanie lepsze.

Schemat z pewnością nie oddaje rzeczywistości. Przecież w takim układzie instalacja CO nie bardzo ma jak rozładować bufor.

wierzba1234
15-10-2021, 12:44
Mam pytanie w sprawie podlączenia kotła elektrycznego do bufora.

Podłogówka zasilana jest z dennicy, kocioł podłączony pod dennicą. Teraz mam taką sytuację rozgrzałem zimny bufor do 55st. Wszystko działa bufor się wychładza do np. 50 załącza się kocioł elektryczny i przez 10min zanim nagrzeje wodę z powrotu (30st) to tłoczy zimniejszą wodę niż mam w buforze i wychładza zasilanie z 50 robi się 45 i dopiero później nabija wyższym czynnikiem. Kominek ma zawór ochrony powrotu i puszcza 55na bufor tu czegoś takiego brakuje.
Zastanawiam się czy nie wpiąć elektryka niżej tam gdzie mam chłodniejszą wodę lub pościć przez wężownicę bufora mam dwie spięte do kupy.

romano78
15-10-2021, 21:00
Mam pytanie w sprawie podlączenia kotła elektrycznego do bufora.

Podłogówka zasilana jest z dennicy, kocioł podłączony pod dennicą. Teraz mam taką sytuację rozgrzałem zimny bufor do 55st. Wszystko działa bufor się wychładza do np. 50 załącza się kocioł elektryczny i przez 10min zanim nagrzeje wodę z powrotu (30st) to tłoczy zimniejszą wodę niż mam w buforze i wychładza zasilanie z 50 robi się 45 i dopiero później nabija wyższym czynnikiem. Kominek ma zawór ochrony powrotu i puszcza 55na bufor tu czegoś takiego brakuje.
Zastanawiam się czy nie wpiąć elektryka niżej tam gdzie mam chłodniejszą wodę lub pościć przez wężownicę bufora mam dwie spięte do kupy.
Pobor wody na instalacjie jest ok jeśli nie ma w buforze wezownicy cwu.
A zasilanie z kotla elektrycznego mogło by być nizej ale pytanie takie jaki jest problem z tym wychladzanie tej góry bufora jeśli tam nie ma wezownicy cwu czy zbiornika na cwu.

innyinwestor
16-10-2021, 17:09
Witam grono .
Na wstępie powiem że kożystam z obiegu ładującego według schematu nilsana. Teraz zaczyna się 3 sezon jak działa.
Mam dla wszystkich ważną podpowiedź.
Mianowicie układ ma drobną wadę związaną z zabezpieczeniem powrotu. Dokładnie to zawór temperaturowy oznaczony jako ZT na schemacie jest za mało wydajny. Przy układzie na kotle 32kw bufor 2000l rury miedź 28mm nie daje rady podgrzać powrotu :(
U mnie na ten sezon miejsce ZT zastąpił zawór ATV na 60stopni. Po 2 paleniach bajka. Piękne trzyma powrót między 50-60 stopni. Polecam taką korektę.

Mishungh
16-10-2021, 20:56
Mam pytanie w sprawie podlączenia kotła elektrycznego do bufora.

Podłogówka zasilana jest z dennicy, kocioł podłączony pod dennicą. Teraz mam taką sytuację rozgrzałem zimny bufor do 55st. Wszystko działa bufor się wychładza do np. 50 załącza się kocioł elektryczny i przez 10min zanim nagrzeje wodę z powrotu (30st) to tłoczy zimniejszą wodę niż mam w buforze i wychładza zasilanie z 50 robi się 45 i dopiero później nabija wyższym czynnikiem. Kominek ma zawór ochrony powrotu i puszcza 55na bufor tu czegoś takiego brakuje.
Zastanawiam się czy nie wpiąć elektryka niżej tam gdzie mam chłodniejszą wodę lub pościć przez wężownicę bufora mam dwie spięte do kupy.

Możesz przy kotle elektrycznym zrobić układ z zaworem rozdzielającym to będziesz miał sterowanie temp jaka ma iść na bufor.

wierzba1234
17-10-2021, 12:13
Znalazłem rozwiązanie. Kocioł miał duży przepływ instalacja na pp stabi 32 takie mi zostały. Przepływ był 25l/m przydławiłem zawór na wejściu do bufora teraz mam 10l/m.
Piec w minutę podaje już 60st zasilanie.
Jeszcze jedno pytanie lepiej grzac kotlem elektrycznym na max mocy u mnie 24Kw teraz mam max 12 ustawione. Czy długo i na minimalnej mocy. Ma to jakieś znaczenie przy elektrycznym nagrzewaniu bufora ?

Mishungh
17-10-2021, 15:43
Znalazłem rozwiązanie. Kocioł miał duży przepływ instalacja na pp stabi 32 takie mi zostały. Przepływ był 25l/m przydławiłem zawór na wejściu do bufora teraz mam 10l/m.
Piec w minutę podaje już 60st zasilanie.
Jeszcze jedno pytanie lepiej grzac kotlem elektrycznym na max mocy u mnie 24Kw teraz mam max 12 ustawione. Czy długo i na minimalnej mocy. Ma to jakieś znaczenie przy elektrycznym nagrzewaniu bufora ?
Praktycznie nie ma znaczenia.
Zależy czy grzejesz w tanich taryfach lub wykorzystujesz nadprodukcję pv.
I czy instalacja wytrzyma 24kw grzałki + bytowy prąd.

instaurativ
25-10-2021, 05:50
Dzień dobry. Bardzo dawno nie pisałem. Zrobiłem instalacje buforową z kotłem MPM według schematu @adam_mk i działa super już czwarty sezon. Ogrzewanie tanim kosztem 130 letniego poniemieckiego kloca a dymu z komina prawie zero - sąsiedzi zazdroszczą mocno, zwłaszcza ci którzy poprzechodzili na gaz. Stoję jednak przed dylematem - epidemia zmusiła mnie do zmiany pracy i przez to dłuższych wyjazdów, przez co nie zawsze mogę dopilnować kotła (żona ma dwie lewe ręce) więc szukam alternatywnego pomocniczego źródła ogrzewania. Mój 2000l bufor posiada fabryczną nieużywaną wężownicę której wlot jest przy dnie i wylot w połowie zbiornika. Zastanawiam się czy nie podpiąć tam pompy ciepła monoblok na parę kW i grzać wodę w ten sposób gdy mnie nie ma, a także w okresach przejściowych. Proszę o porady czy to dobry pomysł.

Chris Zielonka
25-10-2021, 06:33
Bardzo dobry -warto jednak przemyśleć czy nie udałoby się pompy podpiąć bezpośrednio w bufor - większa sprawność. Mam na wężownicy z glikolem w układzie i poniżej zera juz ta pompa szału nie robi. W sytuacjach awaryjnych wolę się grzałką w buforze wspomagać w nocnej taryfie - przy cenie wungla 1500 to już na jedno wychodzi. Lepszym rozwiązaniem na przejściowe okresy wydają się być klimatyzatory, zwłaszcza te z wifi gdzie można by zdalnie zarządzać zależnie od sytuacji.
Dziś 25 październik - klocek z żuzlaka 120 metrów ocieplony - mam dwa klimatyzatory po 3.5 kw jak do tej pory nie rozpalałem kotła- w domu 22 C. Zuzycie pradu w porównaniu do września wzrosło o 70 zł. Za 70 zł nie jestem w stanie domu ogrzać czymkolwiek innym.

instaurativ
25-10-2021, 06:49
trochę mi ta wężownica bardziej pasuje bo mógłbym sobie w ten zamknięty układ wlać glikolu i nie martwić się ani o zamarzanie ani o syfy z instalacji bo kompletna separacja. Mimo wszystko rozważę wpięcie bezpośrednie, tylkko jak to zrealizować? jak się wpiąć równolegle z kotłem? trójniki i zawory zwrotne wystarczą? Czy bawić się w wymiennik płytowy?

bajcik
25-10-2021, 09:46
@instaurativ wężownica będzie lepsza niż wymiennik płytowy.
A równolegle z kotłem (na tej samej wodzie) - to nie wiem, kocił kładzie na wierzchu gorącą wodę, PC najchętniej/najtaniej robi letnią - a letnia położona na górze zepsułaby uwarstwienie i byłby kłopot z CWU.

Jeśli monoblok na tej samej wodzie - to widziałbym to tak:
- wejście do bufora nr 1 na samej górze (współdzielone z kotłem)
- wejście do bufora nr 2 bliżej dołu niż góry
- wyjście z bufora na samym dole (współdzielone z kotłem)
Woda letnia/gorąca poprzez zawór 3D wrzuca albo gorącą na samą górę, albo letnią na wejście #2

innyinwestor
26-10-2021, 20:33
Zrobiłem instalacje buforową z kotłem MPM według schematu @adam_mk i działa super już czwarty sezon. Ogrzewanie tanim kosztem 130 letniego poniemieckiego klocka/ Mój 2000l bufor.


To ja mam pytanie!!
W sumie kilka.
Jaki mpm? 25kw?
Jaka temperatura u ciebie na powrocie do kotła jak pusty bufor?
Na ile ci bufor starcza jak kocieł zgaśnie!!??

instaurativ
26-10-2021, 20:48
MPM 18 z 2018 roku (chyba) + wentylator wyciagowy + wyjety jeden z zawirowywaczy, na powrocie zawór esbe trzyma ładnie zadane 70 stopni parenascie minut po odpaleniu. Przelyw przez kocioł 1m3/h, temperatura zasilania waha sie miedzy 85 a 90 stopniami. Temperatura spalin 110 stopni. Załadowanie komory do 75% węglem typu 32.1 pozwala nabić bufor prawie do maxa - gdy temperatura powrotu rośnie to kocioł przekracza 90 stopni i mój sterownik zatrzymuje wyciąg. Przy obecnych temperaturach palenie w kotle przez jeden dzien i po tym dwa dni spokoju. 130m2 nieocieplonego poniemieckiego budynku. Ciepłomierz obecnie pokazuje pobór mocy około 2,5kW. Temperatura w domu 21,5 stopnia C.

Sandek
30-10-2021, 22:13
Panie i Panowie, mam zapytanie.
Posiadam bufor 850 L netto, gotowiec oryginalny od Polskiego producenta, na dole wężownica miedziana ( 1,7 mkw powierzchnia wymiany ), na górze wężownica miedziana CWU. Wyjście dolnej wężownicy bez mała tuż przy zaczynającej się dennicy więc "prawie na dole". Do tej dolnej wężownicy mam podłączone kolektory słoneczne ( glikol ), łącznie 6,8 mkw powierzchni absorbera netto.
Układ działa ok, nabija mi bufor jak świeci słoneczko lecz mam jedno "ale". Jak wspomniałem, cwu czerpie z górnej wężownicy w buforze.
Latem, kiedy podłogówka jest wyłączona, bufor jest cały dogrzany praktycznie przez cały czas do +50 stopni i więcej, w zależności od pogody. Gorącej wody pod dostatkiem.
Ale teraz zacząłem grzać powoli podłogę, więc ściągam ciepło na podłogę. Solary pracują, grzejąc ale dolną część bufora. W tym tygodniu miałem sytuacje że kocioł musiał się odpalić, bo CWU była "ciepła" ( czujnik od peleciaka przy wężownicy cwu bufora ( odpal jak spadnie poniżej 40 stopni ), mimo iż słońce operowało cały dzień. Bufor był nagrzany lecz cały do ok. + 40 stopni.

Pytanie: dlaczego w moim buforze woda nie uwarstwia się jak należy ? Czyżby chodziło o to, że wężownica solarna nie jest ułożona w stożek ( jak w pierwszym poście Pana Adama tegoż tematu woda nie wędruje na górę zbiornika środkiem i wraca bokami ) ?

Czy Ktoś z Was miał podobny "dylemat" ?

N forach o solarach wyczytałem o wpięciu glikolu przez wymiennik płytowy ( czyli glikol przez wymiennik, woda kotłowa przez wymiennik "płynąca" grawitacyjnie ). Wpięcie musiałoby być tam, gdzie obecnie podpięty mam kocioł na pellet. Góra wejście, dół wyjście.

Tylko czy to ma sens ponosić koszty ? Czy coś się "ugra" ?

LukaszP66
30-10-2021, 22:46
A na jakiej wysokości maż wyjście na co ? Rozumiem z opisu że problem zaczął się wraz z uruchomieniem podłogówki tak?
Jeżeli na górze bufora to normalne że tak się dzieję ,co rozbiera ci zład na cwu .Musiał byś przenieść króciec zasilania od co na dół ,tak na 1/3 od góry .
Druga sprawa że to gotowiec ,prawdopodobnie bez kolan Hamburskich na zasilaniu i powrocie co ,co może powodować turbulencje i problem z prawidłowym uwarstwieniem zbiornika .

Sandek
31-10-2021, 10:50
Wyjście na CO mam jako drugie od góry, czyli pierwsze wyjście to priorytet CWU.
Niestety, nie ma róznicy czy chodzi podłoga czy nie, woda i tak się nie uwarstwia wg mnie jak powinna. W tym momencie, kolektory tłoczą mi glikol o temp. 58 stopni, dół bufora gorący, góra mocno ciepła ( 43 stopnie ). Fakt, że dziś dużo zmywaliśmy, kąpiel itp więc cwu na pewno zebrało temp na górze bufora. Zmywarke też mam podlączoną pod cwu więc też dziś ściągła temperature. Ale bywają dni, że nikogo nie ma w domu, solary sporo pracują a do mycia wieczorem woda "zaledwie" ciepła...
Rzeczywiście, gotowy bufor nie posiada kolan hamburskich, a wężownica solarna na 100% nie ma kształtu stożka ( przed montażem bufora oglądałem go wewnątrz przez króćce ).

LukaszP66
31-10-2021, 16:24
To że wężownica nie jest uformowana w formie stożka skutkuje tym że układ glikolowy w mniej dynamiczny sposób oddaję ciepło do zbiornika.Dziwne jest to co opisujesz ,uśrednienie się temp zładu ok ,ale żeby na dole baniaka temp była wyższa ? Chochlik chyba jak w tym zbiorniku siedzi .

bajcik
31-10-2021, 17:32
na górze wężownica miedziana CWU
Tu bym widział problem - większość z nas ma wężownice CWU idące przez cały baniak - najpierw się ogrzeje od letniej, potem od cieplejszej, a na końcu dogrzeje od gorącej. I tej gorącej starczy na dłużej.

LukaszP66
31-10-2021, 18:37
No ale on pisze że na dole baniaka ma cieplejszą niż u góry.

Bogusław_58
31-10-2021, 19:14
...Chochlik chyba jak w tym zbiorniku siedzi .
Ten ciepły glikol trafia na dół wężownicy i schładza się wędrując w górę, czy odwrotnie tzn ciepły wchodzi w górze wężownicy i schładza się wędrując w dół ?

LukaszP66
31-10-2021, 19:26
Nie wiem, to nie ja złożyłem zapytanie o problem tylko sandek.

Bogusław_58
31-10-2021, 19:31
Wiem ale szukam chochlika :)
To samo pytanie sandok górnej wężownicy :)

Sandek
01-11-2021, 10:10
Bajcik: u mnie wężownica cwu rozciąga się na długości " od połowy bufora w górę " - podłączenie przeciwprądowe.

Podłączenie glikolu również prawidłowe czyli gorący glikol wchodzi w górne podłączenie wężownicy solarnej, schłodzony wychodzi dołem.

Generalnie wiem, że i tak energia uzyskana z solarów nigdzie nie ucieka. Tak czy siak, kocioł odpala się na pewno mniej razy, a jeśli już to krócej pracuje by dobić bufor. Widzę to gołym okiem.

Niemniej, zastanawia mnie fakt czemu bufor jest cały gorący równomiernie, tzn, jest nieznaczna różnica między dołem a górą. Tym samym, w pewnym momencie jak już solary nie pracują jakiś czas mam cały bufor wody o temperaturze ok. 38 stopni, a do kąpieli to już chłodno. Czy tak jest u Was ?

Bogusław_58
01-11-2021, 11:13
Teoretycznie Sandek, jeśli nie masz lejka, to woda podgrzewana przez dolną wężownicę nie idzie w górę "strugą" ale cała powierzchnią i się uśrednia do jednakowej temp.
W takim wypadku prawdopodobnie trzeba zwiększyć solar o 3-4m2.

Sandek
01-11-2021, 11:41
Rozumiem, niemniej powiększenie powierzchni solara jest raczej nieekonomiczne, i kłopotliwe - przegrzewanie układu latem, i kombinacje z zasłanianiem kolektora.

Ciekaw jestem jak bym puścił glikol przez wymiennik płytowy, a ten podłączył do góry bufora i dołu. Pomiędzy pompka ( lub bez ) najmniejszy bieg i bufor ładowany by był od góry, tak jak być powinno.

Bogusław_58
01-11-2021, 11:50
Tak właśnie ma działać w moim układzie i wymiennik(JAD) już jest zamontowany, ale nie jest wpięty na razie do solarów, bo ich jeszcze nie ma :)

Tomek1998
02-11-2021, 09:09
Szukam zaworu 3D działającego na grawitacji.

gondoljerzy
03-11-2021, 08:39
Co rozumiesz przez ,,działającego na grawitacji"?

Mishungh
04-11-2021, 04:28
Rozumiem, niemniej powiększenie powierzchni solara jest raczej nieekonomiczne, i kłopotliwe - przegrzewanie układu latem, i kombinacje z zasłanianiem kolektora.

Ciekaw jestem jak bym puścił glikol przez wymiennik płytowy, a ten podłączył do góry bufora i dołu. Pomiędzy pompka ( lub bez ) najmniejszy bieg i bufor ładowany by był od góry, tak jak być powinno.

Podpięcie przez wymiennik może zwiększyć uwarstwienie zladu ale sprawność solara spadnie.
Do kolektorów trafiać będzie większa temperatura glikolu i do większej może się nagrzać. Ale im większa temperatura glikolu w solarach tym mniejsza sprawność układu.
U siebie zastosowałem funkcje w sterowniku na dwa zbiorniki CWU. Lecz mam jeden bufor z 2 wężownica mi. Jedna (priorytet na górze dla CWU) górna i dolna.
I jak mam priorytet na górę ustawiona by osiągnęła min 50⁰C i potem może grzać dolna jak by nie było warunków grzania góry to wtedy mam mniejsze uzyski z kolektorów.

Moim zdaniem lepiej jest wykorzystać na maxa solary a górna część dogrzewać kociołkiem lub grzałką ( pv jak ktoś posiada).