PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73

wierzba1234
04-11-2021, 10:29
Do jakiej temperatury rozładowujecie bufor? Ja utrzymuję na sterowniku kotła elektrycznego 60 i rozładowuję do 50 później załącza się kocioł.

Tomek1998
04-11-2021, 11:32
Co rozumiesz przez ,,działającego na grawitacji"?

Taki który będzie działać bez pompy.

tewu80
04-11-2021, 13:05
Cześć Eksperci.

Mam pytanie odnośnie układu kocioł-bufor i grzania CWU w bojlerze. Hydraulik zrobił u mnie coś takiego (obrazek na moim dysku google - link poniżej, z jakichś powodów nie mogę dodać obrazu wprost). Czy to będzie poprawnie działać?
Zasilanie bojlera w moim układzie jest poprowadzone wprost z kotła. Chodzi mi o umiejscowienie powrotu z bojlera (powrotu wężownicy grzejącej CWU w bojlerze) względem bufora i kotła. U mnie hydraulik podpiął powrót z bojlera do powrotu z instalacji, tuż przed wejściem do bufora.
Z tego, co zauważyłem zazwyczaj umieszcza się ten powrót pomiędzy buforem a zaworem termostatycznym.
Czy taki układ jak u mnie może powodować jakieś problemy? Mam zawór termostatyczny z wkładką 55 stopni.

https://drive.google.com/file/d/1A9TA-iduixrbUtifoW0L0R6uuDPeqTNI/view?usp=sharing

Tomek1998
04-11-2021, 17:25
Po co osobny bolier mając bufor ciepłą?

tewu80
04-11-2021, 18:58
Po co osobny bolier mając bufor ciepłą?

Mam bufor bez wężownic

gondoljerzy
04-11-2021, 19:37
Taki który będzie działać bez pompy.

Musisz dostosować rozmiar zaworu do rozmiaru rur w obiegu grawitacyjnym.

Sandek
05-11-2021, 18:29
Podpięcie przez wymiennik może zwiększyć uwarstwienie zladu ale sprawność solara spadnie.
Do kolektorów trafiać będzie większa temperatura glikolu i do większej może się nagrzać. Ale im większa temperatura glikolu w solarach tym mniejsza sprawność układu.
U siebie zastosowałem funkcje w sterowniku na dwa zbiorniki CWU. Lecz mam jeden bufor z 2 wężownica mi. Jedna (priorytet na górze dla CWU) górna i dolna.
I jak mam priorytet na górę ustawiona by osiągnęła min 50⁰C i potem może grzać dolna jak by nie było warunków grzania góry to wtedy mam mniejsze uzyski z kolektorów.

Moim zdaniem lepiej jest wykorzystać na maxa solary a górna część dogrzewać kociołkiem lub grzałką ( pv jak ktoś posiada).

Dzięki za odpowiedź.

W tym momencie dochodzę do wniosku, że tak naprawdę nie ma co kombinować z dodatkowymi wymiennikami. Lepiej nie obniżać sprawności układu, gdyż na spodzie bufora, prawie zawsze będzie miejsce na energie uzyskaną z kolektorów. Po prostu kocioł nie będzie grzał na bufora do samego spodu, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Czujnik przełożę ciut wyżej, i po temacie. A energia, jak wspomniałem wcześniej i tak zostaje w buforze, i tak.

tomek_461
08-11-2021, 10:48
Będę budował bufor ciepła ze zbiornika 2700 litrów. Musze wspawać króćce do podłączenia kotła i podłogówki, oraz wykonać wężownicę do CWU. Wspawanie króćców nie będzie problemem, nie mam natomiast pomysłu jak umieścić wężownicę w środku, chciałbym uniknąć rozcinania zbiornika. W zbiorniku jest właz rewizyjny o średnicy około 20cm. Ma ktoś jakieś pomysły?
Zbiornik jest po propanie wygląda tak:
https://www.olx.pl/d/oferta/zbiornik-na-gaz-plynny-butla-2700-l-CID628-IDKnbwH.html#1628a4c9d9
Postawie go oczywiście w pionie.

bajcik
08-11-2021, 12:07
Nikt z nas jeszcze tego nie zrobił bez rozcinania.

gondoljerzy
08-11-2021, 15:04
Będę budował bufor ciepła ze zbiornika 2700 litrów. Musze wspawać króćce do podłączenia kotła i podłogówki, oraz wykonać wężownicę do CWU. Wspawanie króćców nie będzie problemem, nie mam natomiast pomysłu jak umieścić wężownicę w środku, chciałbym uniknąć rozcinania zbiornika. W zbiorniku jest właz rewizyjny o średnicy około 20cm. Ma ktoś jakieś pomysły? ...
Postawie go oczywiście w pionie.

Zdajesz sobie sprawę z konieczności zachowania pewnych specjalnych wymogów bezpieczeństwa przy pracy z takim zbiornikiem?
Co do wężownicy, to zastanów się, jakie ograniczenia będzie miała wężownica wepchnięta przez otwór 20cm.

P.S. Miałem kiedyś dokładnie taki sam pomysł. Stare zbiorniki po propanie bywają tanie jak barszcz.

cezary.pl
08-11-2021, 20:18
Oj tam. Ludzie modele żaglowców budują w butelkach o węższych szyjkach.:D

Trzeba przemyśleć umieszczenie wężownicy z rury nierdzewnej karbowanej. Jest sprężysta i może uda się wsunąć ją tak, aby się rozprężyła w zbiorniku.
Oczywiście estetyką wykonanie nie będzie grzeszyć, ale ważne żeby zwoje wisiały w górnej części bufora.
Króćce wej/wyj. umieściłbym w deklu otworu rewizyjnego.

Chris Zielonka
09-11-2021, 12:33
Spirala fi około 400 powinna dać się wkrecić w dwieście

gondoljerzy
09-11-2021, 13:58
Dać się wkręcić to powinna wężownica o średnicy połowy średnicy całego zbiornika. Tylko czego by się miała trzymać? Samych przyłączy w deklu? Słabe to trochę.

Mishungh
12-11-2021, 10:10
Bez rozcinania zbiornika by coś zrobić w nim w środku to szkoda tylko czasu i nerwów. Szybciej i prościej rozciąć zrobić porządnie i zespawać.

Bogusław_58
12-11-2021, 10:27
Widziałem kiedyś na jakimś filmiku, że jakiś "buforowiec" z USA nie rozcinał a miał włożoną wężownicę na całą średnice zbiornika. Potem jakoś ją podwiesił.
Włożyć można na kilka sposobów jak i zrobić dla niej oparcie też na kilka sposobów. Ważne by zwoje co kilka wiązać by nie hałasowały jak będzie odkręcany kran.
Jak Chińczycy zaczną nagrywać filmiki z buforami , to oni w takich sztuczkach są dobrzy ... wiec pokażą :)

Bogusław_58
12-11-2021, 11:29
Wprawdzie nie buduje tu kobieta buforu, ale rurą pcv łapie ryby :)
https://youtu.be/TzYzy9JGOJg

gran torino
12-11-2021, 20:53
witam.rok temu zrobiłem również bufor ciepła 1000l do kotła zgazowującego drewno atmos .bufor bez wężownic,z tego bufora zasilam c.w.u poprzez wymiennik ciepła,a także poprzez wymiennik płytowy podłączyłem solary -grawitacyjnie,niestety ale poprzez brak mozliwości montażu ,układ zamknięty (100+50l)ciśnienie w układzie po zagrzaniu bufora do 82 C -1 atm.(przy 40 ok,0,5) obecnie palę ok.5 godz.co 2 dzień .jedyny problem na jaki napotkałem to cofanie się ciepłej wody do kotła mimo zamontowanego zaworu klapowego,muszę to przerobić (tak myslę ,że zawór zwrotny bez sprężynki zrobi robotę),podłączenie rury czarne 5/4.obecnie przy cenach gazu to naprawdę dobra alternatywa

awaria09
14-11-2021, 20:17
Ma koś pomysł jak zrobić żeby pomiar temperatur z np 5 miejsc w buforze wyświetlić w formie procentowej naładowania jak naładowanie baterii lub graficznej.

awaria09
14-11-2021, 20:30
Mój buforek dokładnie według projektu P. Adama, 1800l kocioł atmos dc25gd. Pełne naładowanie dwa wsady, mieszkam już 2 tygodnie wiec na razie testy. Tamtą zime przy pracach budowlanych palone co 3-4 dni przy mrozach. Którędy ci tą wodę cofa zasilaniem bo powrotem to chyba nie ma opcji. Nie mam żadnych zaworów zwrotnych tylko mieszający termostatyczny 5/4 nic nie idzie z powrotem. Jedyne co to podczas ładowania ciepła woda idzie na strych do naczynia zbiorczego.

gran torino
14-11-2021, 22:05
też mam zawór trojdrożny i mam dwa zawory zwrotne klapowe na zasilaniu i powrocie ,niestety zawór na zasilaniu puszcza i na kotle mam tyle samo co na buforze.po zamknięciu zaworem kulowym temperatura na kotle spada do 29 st..na buforze 80.

Tomek1998
14-11-2021, 22:15
Musisz dostosować rozmiar zaworu do rozmiaru rur w obiegu grawitacyjnym.

I napewno będzie działać ?

Chris Zielonka
14-11-2021, 22:23
Odpaliłem w piątek bufor 600l córce i dałem tylko klapowy na powrocie z bufora do kotła. Kocioł jest podpiety prawie bezpośrednio ok 30 cm rurą 6/4 z zaworem kulowym 2 cale. Po naładowaniu kocioł uwarstwia sie dokładnie tak jak bufor i chyba nie będę mu przeszkadzał -jest po prostu integralną częścia bufora i muszę tylko pamietać coby go szczelnie zamykać bo mi kominem wydmucha pewnie. Nie mam co prawda pewności czy nie lepsze jest zamykanie zaworu kulowego ale coś mi mówi ze szkoda tej wody kiedy kocioł gaśnie a od dołu do góry jest 80 C. Myślę że przy tak małym zapasie dom szybciej zjada to ciepło niż studzi się woda w kotle.

bajcik
14-11-2021, 22:34
Ma koś pomysł jak zrobić żeby pomiar temperatur z np 5 miejsc w buforze wyświetlić w formie procentowej naładowania jak naładowanie baterii lub graficznej.

Ja robiłem mikrokontrolerem.

tomek_461
15-11-2021, 13:09
Dzięki za odpowiedzi. Chyba najlepszą opcja będzie rozcięcie zbiornika wstawienie wężownicy i ponowne pospawanie.
Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa przy cięciu spawaniu zbiornika po propanie to temat jest mi znany.

awaria09
15-11-2021, 20:35
Ja robiłem mikrokontrolerem.

A to trzeba się na tym trochę znać. Myślałem że ktoś zna jakiś gotowiec do wykorzystania. Chyba że kolega miałby czas coś takiego zmajstrować w miedzy czasie.:D

kgracjank
16-11-2021, 14:04
Cześć

Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?
Z racji wielkości wątku nie mogę znaleźć. Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).

bajcik
16-11-2021, 15:17
@awaria09 - mało casu kruca bomba mało casu :rolleyes: U siebie na procenty nie patrzę (bo żadko spada blisko 0% i nigdy nie osiąga 100%) - raczej energia w kWh jest liczona.

@kgracjank - "wężownica do PC" chyba się nie różni od "wężownicy do solarów". Więc troche ich jest w naszych buforkach.

awaria09
16-11-2021, 20:31
@bajcik - rozumiem sam na jego brak narzekam, może to już moje trochę fanaberie ale jeszcze się kiedyś odezwę.

tak wygląda moja wężownica do solarów narazie się zamula na dnie buforka ..458197

kgracjank
17-11-2021, 09:59
OK dzięki
Czyli najprościej będzie wykorzystać wężownicę solarną do PC.

fi 22 x 25 mb na pewno wystarczy tak myślę

maciejw18
18-11-2021, 08:23
Witam. Jestem w trakcie czytania tych wszystkich 877 stron (trochę tego jest

maciejw18
18-11-2021, 08:48
Hmmm, a dlaczego ucięło mi pozostałą część wypowiedzi???

maciejw18
18-11-2021, 09:14
Więc jeszcze raz

bajcik
18-11-2021, 09:24
@kgracjank gdybym robił wężownicę do bufora z myślą o PC, to bym je zrobił dwie: dolna do CO i górna do CWU. Pompy są przygotowane do takiej pracy dwuzmianowej: raz efektywnie produkują letnią na ogrzewanie, a okresowo mniej efektywnie gorącą kranówę.
Pobór wody na podłogówkę dałbym tak z 10-20cm poniżej wężownicy górnej, aby nie podkradać droższej wody.

A jeśli PC pracuje na wodzie, nie na glikolu to może bez wymiennika?

klaudiusz_x
18-11-2021, 09:57
Zgadza się.
Nie rozumiem, po co puszczać pc przez dodatkowy wymiennik.
Skoro jest pc, to pewnie i tak będzie pracować z tą samą wodą co w buforze.

bajcik
18-11-2021, 10:09
@klaudiusz_x jeśli to PC typu "monoblok" (wymiennik też na dworze), to się stosuje glikol dla bezpieczeńśtwa - mróz + brak prądu.
Chyba że wtedy kombinować z akumulatorem - jak w tych szafach https://izzifast.pl/szafy-hydrauliczne/

klaudiusz_x
18-11-2021, 10:14
To nie jest monoblok.
Napisał, że przerabia klimę na pc.
Więc split.


Cześć

Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?
Z racji wielkości wątku nie mogę znaleźć. Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).


OK dzięki
Czyli najprościej będzie wykorzystać wężownicę solarną do PC.

fi 22 x 25 mb na pewno wystarczy tak myślę

Tomek1998
28-11-2021, 21:00
Mam pytanie czy grawitacja działa niezależnie od temperatury czy jest jakaś minimalna temperatura startowa?
Ogólnie chodzi mi o to czy grawitacja będzie pracować przy 30 stopniach aby rozładować bufor do zera?

Chris Zielonka
30-11-2021, 06:24
Tak ale..... im mniejsza różnica temperatur tym wolniej to się dzieje aż wkońcu opory przepływu inne dla każdej instalacji zatrzymają ten proces.

gondoljerzy
30-11-2021, 16:06
Mam pytanie czy grawitacja działa niezależnie od temperatury czy jest jakaś minimalna temperatura startowa?
Ogólnie chodzi mi o to czy grawitacja będzie pracować przy 30 stopniach aby rozładować bufor do zera?

Grawitacja będzie działać, tylko słabiej. Temperaturę w domu masz określoną. Czym mniejsza różnica temperatur pomiędzy pionem zasilającym i pionem powrotnym, tym słabiej będzie działać obieg grawitacyjny. Na to nakłada się jeszcze nieliniowość rozszerzalności cieplnej wody. W niższych temperaturach woda mniej się rozszerza.

foxx999
07-12-2021, 22:01
Witam, mam prośbę o rozwiązanie dylematu:
Dom jak z analizy https://cieplo.app/wynik/lpy3
Posiadam pompę ciepła 10 kW + fotowoltaikę 9,5 kW. Mam taryfę G12w i:
zastanawiam się nad montażem bufora 1000l dostępnego na rynku (bez przeróbek) + ewentualne grzałki, aby dogrzewać go w niskiej taryfie, w nocy + 2h w ciągu dnia. Czy w ogóle ma to sens? Prosiłbym o jakieś porady/doświadczenia w podobnej kwestii.

bajcik
07-12-2021, 22:21
@foxx999 jaki problem chcesz rozwiązać?

foxx999
08-12-2021, 06:50
Czy jest sens montowania tego bufora? Czy da on sumarycznie niewiele oszczędności?

adam_mk
08-12-2021, 07:42
Masz kaloryfery czy podłogówkę?
PC powietrzna czy gruntowa?

Adam M.

foxx999
08-12-2021, 08:16
Parter podłogowka + jeden kaloryfer, piętro 3 kaloryfery i podłogowka w łazience Kaloryfery sterowane głowicami, podłogowka silownikami. Pompa powietrzna.

adam_mk
08-12-2021, 08:59
Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, wielkopłaszczyznowym, dużych oszczędności bufor Ci nie da, ale...
Bardzo zwiększy elastyczność systemu grzewczego.
Powietrzna PC zgromadzi W DZIEŃ, gdy temperatury zaokienne są wyższe, łatwiej potrzebną energię.
SCOP będzie lepszy.
Rzadziej popracują grzałki.

Adam M.

foxx999
08-12-2021, 10:36
Myślę o montażu bufora, ponieważ chciałbym wykorzystać właśnie druga taryfę na max. W nocy i okienku dziennym grzać bufor (pompa + grzałka 9 kw) żeby wytrzymać jak najdłużej bez załączenia pompy w wysokiej taryfie. Rozumiem że mój pomysł nie zda egzaminu?

bajcik
08-12-2021, 13:46
Jak to właściwie jest z PC powietrznymi: lepiej korzystać z nocnej taryfy, czy lepiej korzystać z ciepła za dnia?
No i aby produkować ciepło "na zapas" do bufora, to trzeba grzać troszke wyżej niż CO zasila - kolejny argument osłabiający ten pomysł. Tylko nie wiem o ile, bo nie mam liczb.

animuss
08-12-2021, 15:57
Trochę ciekawostek.
Wykorzystanie wartości opałowej a wydajność bufora
Regeneracyjne generatory ciepła, takie jak kotły na drewno lub jednostki kogeneracyjne, zwykle wymagają regulowanej minimalnej temperatury powrotu. Jest to często około 60 ° C i powstaje przez dodanie wody przepływowej do zimnego powrotu z dolnego przyłącza buforowego.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2021_12/rte.jpg.9fddf23589f5a17fc358db3d56aa8266.jpg

Ze względu na ładowanie jednostrefowe dużo wody zasilającej kocioł trafia na powrót kotła, a niewiele do bufora.


Ten tak zwany wzrost powrotu (RLA) może być stosowany z rendeMIX 2 × 3 do szczególnie wydajnego dwustrefowego ładowania zbiornika buforowego. Przy ładowaniu dwustrefowym górna część bufora jest najpierw podgrzewana tak szybko, jak to możliwe, pobierając ciepłą wodę ze środkowego przyłącza bufora.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2021_12/ttt.jpg.94cb14fa6a621c984d164314aaf70c9f.jpg

Dzięki dwustrefowemu obciążeniu rendeMIX 2 × 3 mniej wody zasilającej kocioł dostaje się do powrotu kotła, a więcej do bufora.


Mimo, że temperatura na dolnym przyłączu bufora wzrasta wraz ze wzrostem obciążenia bufora, a wraz z nim proporcja wody zasilającej kocioł, która dociera do bufora, to wzrost temperatury na dolnym przyłączu bufora zwykle wskazuje na rychły koniec pochłaniania ciepła przez bufor pojemności, ponieważ ładowanie musi być zakończone, gdy temperatura na dolnym przyłączu bufora przekroczy wymaganą temperaturę powrotu do kotła.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2021_12/yyy.jpg.2f8a3d2edf230bcebee3ed54cd85412d.jpg

Dopiero na krótko przed zakończeniem ładowania jednej strefy wzrost temperatury na dolnym połączeniu bufora prowadzi do wyższej prędkości ładowania.


Gdy tylko temperatura wody buforowej na środkowym przyłączu jest wyższa od wymaganej temperatury powrotu, dwustrefowe ładowanie rendeMIX 2 × 3 ma dostęp do zimnej wody na dolnym przyłączu.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2021_12/uuuu.jpg.8fbf64fc104a537b13570e02b22cf9ba.jpg

Dwustrefowe ładowanie rendeMIX 2 × 3 zapewnia bardziej ekonomiczne wykorzystanie deficytowego zasobu „zimnej wody” dla znacznie wygodniejszego i wydajniejszego ładowania bufora.


Przy takim samym zasilaniu bufor nagrzewa się szybciej na górze i dłużej pozostaje zimny na dole. Zatem większy komfort (szybsza ciepła woda) nie jest sprzecznością pod względem większej wydajności (dłuższa zimna woda).

Porównania między tymi dwoma systemami wykazały, że czas między rozgrzaniem kotła na drewno a dostępnością ciepłej wody można skrócić o połowę, jednocześnie podwajając zdolność absorpcji ciepła przez bufor!

https://www.baunach.net/wp-content/uploads/2020-11-09-be_und_entladung_p01_v05-JB.gif

https://www.baunach.net/blog/abgaskondensator-ruecklaufanhebung-und-puffereffizienz

animuss
08-12-2021, 16:09
https://youtu.be/pGxAH4aWjuM

https://youtu.be/I1u64JjQTks

https://youtu.be/w5rqDHUlGKo

https://youtu.be/kuRfc5AZYRc

https://youtu.be/W6QXjAqP9xw

https://youtu.be/RM2Uor4OECY

https://youtu.be/6EqCD-ufyC0

https://youtu.be/xTwmTzB-BYw

tom324
08-12-2021, 22:08
Cześć

Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?
(...) Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).

Takową zrobiłem, podzielę się doświadczeniami.
Bufor 1,5 x1,5 x 1,5m stal 4mm, działa od 2006r, wężownica cpu grzałki (kilka na różnych wysokościach) piec na paliwo stałe. Postanowiłem dla wygody i względów inwestycyjnych (las za płotem ale trochę lat na karku) sprawić PC 5,5kW, no i skraplacz wstawić do bufora. Wzór wężownicy (i obudową z kominem) wziąłem z netu jak do solarów. Skraplacz wykonałem w formie stożka, wys. ~70cm z rury miedzianej 15mm, 2 x 25m, dałem zewnętrzną osłonę i komin perforowany zakończony kilka cm wyżej płaską czapką (co by ewentualny strumień nie mieszał najwyższej warstwy). Działa, ale dupy nie urywa.
Przy okazji rewizji bufora wstawiłem nową, większą wężownicę cpu - 50 mb fi15miedź. Teraz temperatura wody jest dla nas komfortowa jak góra bufora ma od 39C. Byłem mile zaskoczony brakiem korozji w buforze po kilkunastu latach eksploatacji, chociaż mułu trochę było. Bufor kiedyś zalałem z wodociągu, dodałem środka zmiękczajączego i potem dolewałem demi, ale nawet sufit był ok, mimo nie do końca dobrze działającego naczynia wyrównawczego (powietrze często było pod sufitem).
Z perspektywy krótkiego czasu wydaje mi się błędem wzorowanie na wężownicy solarów ; wymiennik do solarów nie jest skraplaczem i jest tam inny rozkład temperatur i stany skupienia. Z solara dopływa ciecz o określonej temperaturze i sprawa jest stosunkowo prosta, natomiast ze sprężarki PC do skraplacza idzie przegrzana para (ma "wysoką" temperaturę, para dużo wolniej od cieczy przekazuje ciepło) następnie całe skraplanie (zakładając czynnik jednorodny) następuje w jednakowej temperaturze, potem kondensat jest przechładzany. W praktyce zdecydowanie większa część ciepłą z PC jest przekazywane w fazie skraplania. Uważam, że przy dużym buforze zakładając głównie pracę PC, skraplacz w przybliżeniu powinien mieć kształt X, od góry do dołu i bez osłon. Oczywiście mówię o warunkach mojej instalacji, wyjścia z bufora na różnych wysokościach, możliwość kierowania w podłogę czy grzejniki odpowiednich temperatur, góra bufora determinuje cpu.

Chris Zielonka
14-12-2021, 08:16
Jak to właściwie jest z PC powietrznymi: lepiej korzystać z nocnej taryfy, czy lepiej korzystać z ciepła za dnia?

Posiadacze DOBRYCH pomp twierdzą że róznica w wydajności jest niewielka warto grzać w nocy. Ja jako posiadacz słabego chińczyka jak widzę że w nocy będzie minus dwa a w dzień plus 5 to wiem że w dzień pompa coś nagrzeje a w nocy stracę tylko na defrosty podgrzewanie i dodatkowo jej COP drastycznie spadnie. Mając PV i pompę warto mieć bufor aby nagrzać go wdzień darmowym prądem a w nocy to ciepło odebrać. Tyle tylko że w zimie owe PV niewiele produkują . Jak zawsze więc - wybór należy do właściciela zabawek i jego konkretnej sytuacji. Ja używam PC powyżej 5C i tylko w najtańszym okienku w taryfie G13

Tomek1998
14-12-2021, 15:28
Da się jakoś obliczyć przepływ i opory przepływu w instalacji grawitacyjnej ? Są na to jakieś wzory?
Oraz czy da się zrobić przepływowe grzanie CWU wężownicą w buforze?

Chris Zielonka
15-12-2021, 07:04
Oraz czy da się zrobić przepływowe grzanie CWU wężownicą w buforze?

I to tak bezpośrednio pod 877 stronami tematu ? Ręce i cycki opadają.

a propo rendemix :
Kolego Animuss ten pomysł z wykorzystaniem średniej temp wody całkiem ok ale do realizacji juz w fazie projektowej bo potrzebne dodatkowe przyłącze. Inna rzecz że wykorzystanie dwóch takich urządzeń -bo jak widać podobnie rzecz się ma po stronie odbioru -to już zapewne spory koszt.
Jest pytanie czy zysk z tego tytułu jest wart tej inwestycji.

Mishungh
15-12-2021, 09:30
Trzeba by obliczyć całkowity koszt wyprodukowania 1 jednostki ciepła produkowanej w dzień i w nocy i porównać.
Przykładowo iż w nocy będzie miała COP X2 po 40 gr to w dzień już by musiała mieć COP X4 przy 80 gr.
Cena za prąd jest podana przykładowa.
Jak mamy ciepłomierz na instalacji grzewczej i licznik podpięty do pompy to możemy sprawdzić kiedy lepiej grzać. Czy w dzień czy w nocy.

Tomek1998
16-12-2021, 11:18
Oraz czy da się zrobić przepływowe grzanie CWU wężownicą w buforze?

I to tak bezpośrednio pod 877 stronami tematu ? Ręce i cycki opadają.

Za mało sylikonu skoro opadają :lol2:

MatiC2
17-12-2021, 17:43
Za mało sylikonu skoro opadają :lol2:

Oczywiście że sie da zrobic CWU z wężownicy w buforze, na czysteogrzewanie pl jest pokazany jej kształt, a tu na forum jest opis jak ja wykonać (że powinna zaczynac się w 1/3 wysokosci bufora (patrząc od dołu) i zagęszczać zwoje im bliżej góry bufora będzie, wyjście CWU wyżej niz wyjscie na CO)

MatiC2
17-12-2021, 17:46
Takową zrobiłem, podzielę się doświadczeniami. (...) góra bufora determinuje cpu.

Jak Pan ocenia współpracę pompy ciepła z buforem? I dlaczego pompa gruntowa? Jak wykonane jest dolne źródło? Warto zrobić skraplanie w buforze czy jednak lepiej wymiennik po za. Sam przymierzam się do budowy układu pompa ciepła+kominek+bufor ciepła i jestem ciekaw jak to będzie działać, czy warto podłączyc pompę ciepłą pod bufor.

Chris Zielonka
17-12-2021, 19:44
Za mało sylikonu skoro opadają
Panie - na tych 877 stronach pewnie ze 300 jest o wężownicach - jak je robić i czy działają -
Naprawdę nie chciało się choć pobieżnie poprzeglądać ? To policzek w twarz wszystkich którzy tu dzielili i dzielą się swoimi doświadczeniami.
Jak takie pytania będzie się tu rozpatrywać to ten temat za chwilę osiągnie 10 tysięcy stron i nic już się nie da w powodzi tych pytań odszukać.
Proszę modów o usunięcie mojego postu za dwa dni. Włąsnie po to aby tak się nie stało.
Dopowiem - wężownica przepływowa w buforze działa bardzo dobrze o ile jest odpowiednio dobrana i do bufora i do zapotrzebowania- Jej największą zaletą jest brak obaw o rozwój legionelli - czyli zawsze świeżo podgrzana woda.
A co do wzorów na opory grawitacji to lipa bo :

I choćbyś znalazł tysiąc uczonych
i każdy fragment miał pomierzony
i każdy zakręt co się gdzieś zwęża
to nie obliczą – taki to ciężar

a nie obliczą bowiem kolego
nikt nie zna zwężek i domu Twego
i choć są wzory co gdzie i ile
to wynik prawdę zostawi w tyle

Gdzie cieplej zimniej – gdzie zaś pod górę
i jaką woda temperaturę,
ma na gałezi lewej i prawej
a to utrudnia całą zabawę

Ja więc w liczenie tego nie wierzę
ale...... od czego przepływomierze ?
Wszak zmierzyć mozna to wszystko ślicznie
i poznasz prawdę lecz empirycznie

Niestety jutro ta prawda już będzie nieaktualna . Pomyśl dlaczego.

gondoljerzy
17-12-2021, 20:52
I choćbyś znalazł tysiąc uczonych
i każdy fragment miał pomierzony
i każdy zakręt co się gdzieś zwęża
to nie obliczą – taki to ciężar

a nie obliczą bowiem kolego
nikt nie zna zwężek i domu Twego
i choć są wzory co gdzie i ile
to wynik prawdę zostawi w tyle

Gdzie cieplej zimniej – gdzie zaś pod górę
i jaką woda temperaturę,
ma na gałezi lewej i prawej
a to utrudnia całą zabawę

Ja więc w liczenie tego nie wierzę
ale...... od czego przepływomierze ?
Wszak zmierzyć mozna to wszystko ślicznie
i poznasz prawdę lecz empirycznie
.

Piękne! :wave:

Sandek
17-12-2021, 22:05
Co co wężownicy CWU w buforze dodać mogę tyle, że gdy w górnej części bufora temp wody spada poniżej 40 stopni, woda w kranie jest "tylko" ciepła.
Niestety, jak woda nieprawidłowo się uwarstwia w buforze, a tak niestety często może się zdarzać, wtenczas mamy mnóstwo ciepłej wody użytkowej a nie gorącej. Do wanny niestety to się nie nadaje, pod prysznic jak najbardziej.
Trzeba mieć ten "aspekt" na uwadze posiadając wężownice CWU w buforze.

Praktyk

adam_mk
18-12-2021, 06:18
Kiepsko praktykujący...

Wszystko, jak mi się wydaje, da się spiepszyć!
W grudniu 2006 roku popełniłem ten wątek.
Wtedy było sporo ludzi "tymi ręcami" budujacych swój dom i przyszłość.
Dla nich to zrobiłem.
Zaowocowało!
Powstało sporo konstrukcji.
W tym także "odwróconych"
Działają dobrze, co widać z wpisów.

Jak wiesz jaki masz cel... Wiesz co zrobić.. - działa dobrze!

To tylko urządzenia.
A nawet młotkiem można się skrzywdzić.
Bufora do tego nie trzeba.

Adam M.

adam_mk
18-12-2021, 06:27
W 2006 roku pisałem, aby zakupić w aptece "kali do płukania gardła" (nadmanganian potasu)
Zagrzać do wrzenia wodę w jakim czajniku i wlać do szklanki.
Potem CENTRALNIE wrzucić kilka kryształków kali I ZOBACZYĆ CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO.
I to jest cała tajemnica działania bufora z układem WARSTWOWYM ciepła.
Powstało 878 stron dywagacji na temat tego zjawiska fizycznego...
Nie wiem - po co..
Teraz wyczytuję tu jakieś herezje...
No... można...
Tylko PO CO?

Adam M.

Sandek
19-12-2021, 19:54
Dzień dobry Panie Adamie.
Niepotrzebnie się Pan denerwuje, wiem doskonale ( i myślę, że nie tylko ja ), że baza wiedzy o buforach to w większości Pańska zasługa.

Niemniej, w moim buforze naprawdę występuje sytuacja o jakiej wspomniałem.

Bufor zagrzewa kocioł pellet ( ładowanie bufora od góry ), bieg pompy minimalny, temp ładowania ok. 65 stopni. Drugi czujnik gdzieś poniżej połowy zbiornika - wiadomo, jak na drugim czujniku wystąpi temp większa od zadanej, kocioł STOP. W górnej części bufora nawinięta jest miedziana wężownica cwu. Wszytko git.

Bufor napędza ogrzewanie podłogowe, które sterowane jest "pokojowo".

W związku z tym, często ( tym bardziej podczas palenia w kominku bez płaszcza wodnego.. ) automatyka sterowania pętlami wyłącza elektrozawory na pętlach, wszystko stoi.

I teraz podczas sytuacji gdy właśnie wszystko stoi już powiedzmy dobre kilka godzin ( automatyka podłogi potrafi się nie włączyć przez 8 h, a funkcja PWM w sterownikach niestety nie działa jak należy ), woda w buforze jest nadal niejako pobierana do celów bytowych ( pralka/zmywarka podpięta do cwu, używanie zmywaka / umywalek ). Już nie raz zauważyłem, że bufor od ok. 1/3 wysokości w górę jest mocno ciepły ( niestety mam póki co założony tylko jeden czujnik temp na buforze w górnej części ) - temp 40-45 stopni, a woda w kranie potrafi być co najmniej "niezadowalająca".

I tak sobie na logikę wyobrażam, że mam ok. 280 L bardzo ciepłej wody ( pojemność bufora netto 850 L ), która niestety ( jak już wcześniej wspomniałem ) nie nadaje się do gorącej kąpieli w wannie ( pod prysznic na siłę TAK ).

Zaznaczam, że taka sytuacja nie występuje podczas gdy pracuje OGRZEWANIE PODŁOGOWE - gdzie najwyraźniej pompa CO / podłogówka powoduje wymuszony ruch gorącej wody ku górze wężownicy CWU, aż tej wody brakuje i znów włącza się kocioł.

Wiem, i zdaje sobie sprawę że podczas postoju układu sterowania, gdy woda stygnie - dochodzi do sytuacji, że nie cała wężownica miedziana jest zanurzona w ciepłej wodzie. I myślę, że to jest głównym powodem braku cwu podczas użytkowania buforów, ich powolne stygnięcie ( wiem rozbiór ), spowodowane min. użytkowaniem wężownicy cwu, stratami cieplnymi do otoczenia. Wiem równie, że czujnik powodujący włączenie kotła powinien być niżej, tak - by cała wężownica cwu była zawsze w gorącej wodzie - ale wiem też, że będzie to w moim przypadku powodować nadmierne straty cieplne do otoczenia, podobnie w sytuacji jak będę chciał utrzymywać bufor "wysoko".

Jeśli Ktoś ma coś do dodania w temacie, chętnie wysłucham. Choć, ślędząc może nie w 100 % ten wątek, jednak rzadko zauważam by Ktoś miał wężownice CWU w buforach.

Praktyk / Heretyk

adam_mk
20-12-2021, 04:42
Straty cieplne bufora to zyski domu.
Teraz to nie przeszkadza.

Adam M.

MatiC2
23-12-2021, 08:29
Dzień dobry Panie Adamie.
Niepotrzebnie się Pan denerwuje, wiem doskonale

Praktyk / Heretyk

Witam
Osobiście ustawiłbym kocioł na 75-80°C A na CWU założyłbym zawór antypoparzeniowy, to pomogło by zwiększyć zład użytecznej wody.

Jeszcze mam pytanie o pralkę i zmywarkę, w jaki sposób są podłączone do ciepłej wody? To są specjalne wersje sprzętu?

Sandek
24-12-2021, 13:37
Witam MatiC2,
Zawór trójdrożny na CWU mam od zawsze ( na cały dom puszczam ok.42 stopni ). Nie chcę grzać bufora wysoko, już to praktykowałem - spalanie było większe bo naturalnie straty większe.
Zarówno pralka i zmywarka jest podłączona do CWU ciepłej ( czyli max może dojść do tych urządzeń 42 stopnie ). Działa to u mnie już od wakacji, nic się nie dzieje z urządzeniami. Zmywarka stoi tuż obok zlewu, a pralka w pralni gdzie podczas budowy dociągnąłem wszystkie media "na zaś". Przydało się...

Zarówno pralka jak i zmywarka nie są specjalnie przystosowane do tego typu podłączeń jednak ze względu na temp wody ( ok. 42 stopni ) nie szczególnie się tym przejmuje. Ponadto, nie mam w domu cyrkulacji więc poniekąd te urządzenia robią mi za pompy ciepłej wody do kuchni / łazienek ( oczywiście podczas pracy :-) )

Mishungh
25-12-2021, 19:54
Wesołych Świąt i dużo ciepła.

miedziannik
25-12-2021, 20:20
witam,wiele miesięcy tu nie zaglądałem,ale jestem sandek szczęśliwym posiadaczem spiralki miedzianej w baniaczku ;).. Nie kumam o co ci nie pasuje :confused:,jak baniak będzie miał na górze poniżej 40 st. to nie ma szans żebyś się pluskał w wannie,chyba że morsujesz,ja potrzebuje 41-43 st.,jak wejdę zmrożony po całym dniu pracy na zewnątrz, to oczywiste jest że temp. wody w wannie zaraz spadnie o te 1-3 st. Nawet mając najlepszy przewodnik ciepła=miedź,nigdy temp. wody w kranie nie będzie taka sama jak na górze bufora o stali nierdzewnej już nie wspomnę.Niestety jedyną wadą tego systemu jest to, żeby korzystać z wężownicy góra bufora nie może spaść poniżej tych 40 st. ,chyba żeby tylko łapki umyć,u mnie nigdy takiej sytuacji nie ma,bo ogrzewanie potrzebuje wyższych temperatur,a kocioł HG jedzie cały czas na "pełnym gazie",jeśli jednak jest podłogówka to jest problematyka,bo można by śmiało wykorzystać bufor do np. 30 st. i pamiętaj że dzisiaj kiedy mróz za oknem temp. zimnej wody nie przekracza 5-6 st. więc potrzeba nieco wyższej temp. w baniaczku.
pozdrawiam i Wesołych Świat

animuss
25-12-2021, 21:46
nie nadaje się do gorącej kąpieli w wannie Trzeba kupić wannę z podgrzewaniem wody, z tworzywa "miski wolniej stygną".

vwrafi
30-12-2021, 15:13
Witam.

Ostatnio szwagier powiedział mi o buforach wodnych ( zbiorniki akumulacyjne ). Bardzo mnie to zaciekawiło.

Moja sytuacja wygląda tak:

Dom o powierzchni użytkowej 113 metrów, powierzchnia mieszkalna 101 metrów. Fundamenty ocieplone XPS, podłoga styropian 20cm lambda 0,3, ściany styropian 20cm, wysokość pomieszczeń jest 2,7 lecz zmniejszę do 2,5 metra, ogrzewanie podłogowe, strop żelbetowy i w planach styropian 5cm, dach będzie ocieplony wełną lub granulkami lecz poddasze nieużytkowe - nie będzie raczej ogrzewane.

Mógłbym mieć w kotłowni miejsce na bufor 1500 litrów. Czy w czasie zimy jest realne nagrzać taki bufor poprzez fotowoltaikę do 90 stopni? Nie mówię że w ciągu jednego dnia, może być kilka. Czy jak będzie nagrzany do 90 stopni, to gdyby nie był dogrzewany to na jaki czas to wystarczy przy ogrzewaniu podłogowym 30 stopni C? Czy da się to jakoś wyliczyć?

adam_mk
30-12-2021, 15:42
"Czy w czasie zimy jest realne nagrzać taki bufor poprzez fotowoltaikę do 90 stopni?"

W przedziale 30 do 90stC gromadzi taki bufor blisko 150kWh.
Jak masz tej fotowoltaiki hektar - to się da.

Policzyć/oszacować da się wszystko.
Tu jest 879 stron na ten temat.

Adam M.

vwrafi
30-12-2021, 16:11
Jestem zwykłym konsumentem, panele planuję zamontować na dachu domu i ogranicza mnie moc do 10kw. I teraz z tych 10kw podobno można wyprodukować w styczniu 300kwh. Czy to oznacza, że w styczniu mogę dwa razy "naładować" taki bufor 1500 litrów?

I drugie pytanie, czy mogę "ładować" taki bufor za pomocą pompy ciepła? Ponoć pompa ciepła nie lubi wysokich temperatur.

adam_mk
30-12-2021, 21:23
Przeraża mnie to - ile jeszcze o tym nie wiesz....

Założyłem ten watek w chyba 2006 roku...
TERAZ robię pompy ciepła.
ROBIĘ JE!
Bufory robiłem wraz z kotłowniami przez ostanie 30 lat...

Można wszystko, jak się wie JAK!
Sporo czytania Cię jeszcze czeka.

Ty ten dom MASZ czy MASZ MIEĆ?
To spora różnca...

Adam M.

vwrafi
31-12-2021, 06:37
Tak, wiem że dużo rzeczy nie wiem, mówi mi to cała rodzina. Po co ja buduję w ogóle ten dom, lepiej bym sobie mieszkanie kupił i nie miałbym problemów z dachem, ogrzewaniem, naprawami, remontami. Miałbym mieszkanie w spółdzielni to wszystko by robili za mnie. Po co ja buduję ten dom w ogóle, na co mi on, co ja będę w nim robił. Codziennie mi tak wszyscy mówią, jestem przyzwyczajony do tego.

Dom jest niestety dopiero w stanie surowym zamkniętym. No prawie, gdyż dach jest odeskowany ale dekarz będzie dopiero 5 stycznia zakładał dachówkę. Z uwagi na sezon zimowy nic więcej do wiosny nie będę robił.

Stoję przed wyborem źródła ciepła. W projekcie mam gaz ziemny i mam już skrzynkę z gazem na działce. Z uwagi na rosnące ceny gazu rozważam też inne możliwości ogrzewania. Dom buduje się na 20-30 lat a nie na 2 czy 5, dlatego całkowicie z gazu nie chcę rezygnować, gdyż nie wiadomo co będzie za 5 lat, może tendencje się odwrócą i prąd będzie dużo droższy od gazu. Może jak już wszyscy zainstalują sobie fotowoltaikę to spółki energetyczne nie będą miały dopływu pieniędzy i zaczną lobbować w parlamencie o wprowadzenie podatku od słońca. Kiedyś też się żartowało, że wprowadzą podatek od deszczu a dzisiaj to już jest fakt i trzeba budować zbiorniki wodne na działce aby go nie płacić. Nie wiadomo co przyniesie przyszłość i lepiej nie zamykać się tylko w jednej opcji.

Zdecydowałem się na wiosnę zamontować hybrydową pompę ciepła ( gaz + prąd ). Gdy na dworzu jest do -20 stopni, dom ogrzewa gaz, gdy jest cieplej działa pompa i gaz, gdy jest bardzo ciepło np. 0 stopni to działa sama pompa. Wszystko w zależności od ceny prądu, gazu, taryfy, to się wpisuje w sterowniku i on sam wybiera czym ogrzewać.

Szwagier, który ogrzewa dom z pieca na pellet, opowiadał mi ostatnio o buforze ciepła. Mówił, że to po prostu zbiornik wodny, który nagrzewamy sobie i później od oddaje ciepło gdy potrzebujemy. Wiem, że nawet gdy nie będziemy go używać to straty ciepła i tak będą, jak duże to będą straty zależy od izolacji jaką zastosujemy wokół buforu. Jemu taki bufor będzie się opłacać ze względu na komfort.

Ja, mając ogrzewanie z gazu oraz z pompy ciepła, zastanawiam się, czy jest sens zakładania bufora. Jeśli taki bufor miałby być nagrzewany z gazu, to jest to głupota, gdyż lepiej na bieżąco grzać wodę z gazu, nie będzie żadnych strat takich jak w buforze. Pytanie, czy opłaca się go nagrzewać albo z pompy ciepła albo z fotowoltaiki?

Czy pompa ciepła da radę nagrzać taki bufor 1000-1500 litrów? Jaki jest zysk z tego? Zysk jest taki, że pompa pracuje przez jakiś czas bez przerwy, a to podobno praca z przerwami zabija ją.

Czy fotowoltaika w zimę, w styczniu, da radę nagrzać taki bufor? Fotowoltaiki jeszcze nie mam, gdyż dom nie jest jeszcze odebrany. Załapię się na nowe zasady i sens oddawania prądu do energetyki i później jego odbioru trochę straci rację bytu, dlatego próbuję obliczyć sobie, czy na bieżąco uda mi się ogrzać zbiornik wodny w czasie trwania dnia.

Sprowadzając moje pytania do jednego, czy jest sens montowania bufora gdy będę mieć pompę ciepła hybrydową z gazem ziemnym oraz fotowoltaikę bez możliwości oddawania prądy do energetyki?

adam_mk
31-12-2021, 12:09
Na dziesiaj?
- NIE!
Czekaja nas jednak spore wstrząsy z blekdaunem w tle.

Obecnie, a i w przyszłosci, najlepsza jest PC GRUNTOWA.
Z fotowoltaiką lub bez.
Przy sporej AKUMULACJI CIEPNEJ domu pozwala na pracę głównie w II taryfie.
(Grube wylewki, murowane sciany a nie szkieletor, bufor)

PC na gaz jest bezsensem.
Hybryda gaz/prad - też.
Nie u nas i nie teraz!

Bufor przy gruntówce to wsparcie CO i zapewnienie nieograniczonego CWU.
Też "przesunięcie" drogich godzin a tanie godziny.

Chyba tu czegoś nie ogarniam...

Adam M.

vwrafi
31-12-2021, 12:53
Aaa, ok, czyli bierzemy taryfę nocną, wtedy grzejemy bufor pompą ciepła i w trakcie dnia korzystamy z niego. W takim razie jednak zrezygnuję z bufora, bo to raczej rozwiązanie nie dla mnie. Jednak pompa gruntowa jest droga a przyszłość niepewna. Dziękuję za odpowiedzi.

maciejos178
03-01-2022, 17:56
Część
Chciałbym się doradzić i skorzystać z waszego doświadczenia. Na początku opiszę po krotce swój nowy dom.

- powierzchnia 110 m2 ,tyle samo do ogrzania
- całość podłogòwka 1000 m PEX 16, + 2 grzejniki żebrowane w dwóch łazienkach
- zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulacji z ciepło właściwe 5.3 kW ( Sr. dobowa -22*C) i 2.5 kW ( Sr. dobowa 0.5 *C)

Posiedziałem policzyłem ile kosztowałaby mnie kompletna kotłowania z różnych źródeł ciepła wraz z użytkowaniem przez okres najbliższych lat. Wniosek jeden bufor z kotłem na drewno. Zależy mi żeby było to "wygodne" ogrzewanie , czyt. raz załadował kocioł i najlepiej dobę się z nim nie widział (w średnie temp. )

Planuje tak do tego podejść : (wg tego co wyczytałem na forum i artykułach)

- kocioł mpm Wood 25 ( 90 dm3 komora) lub atmos DC moc 25 kw ( 100 dm3)
- bufor 1000 l lub 1500 l bez wężownic
- cwu bojler 250 l grzałka 2 wężownice ( 1. C.o 2. W przyszłości solary)

Według obliczeń: ( nie uwzględniając cwu i pojemności wodnej podłogowki , same bufory)

1000 l (30-90 st - 65 kWh)
starcza 12.5 h - ( Sr dobowa -22)
26 h ( Sr 0.5)
1500 l ( 30-90 st 100 kWh)
starcza 19 h ( Sr. -22)
40 h ( Sr. 0.5 *C)

Teraz ile paliwa potrzeba do zagrzania wody:

Węgiel 25 MJ/kg : 10 kg ( 1000 l ) 14.4 kg ( 1500)
Drewno 15 MJ/kg 15.6 kg( 1k ) 24 kg ( 1.5 k)
Brykiet 17.6 MJ /kg 13.3kg (1k) 20.5 kg ( 1.5 k)

W komorze 100 dm3 myślę że da się wsadzić 70 dm3 drewna ( chyba że się myle)

Na tej podstawie i wartość 1m3 (kg) drewna z neta, policzyłem że brzozy wsadzę do takiej komory 38 kg, sosny 30 kg, . Jak wół wychodzi że jednym wsadem nagrzeje nawet 1500 l. ( 24 kg drewna suchego)

Ale to się kłóci z informacjami jakie uzyskałem od użytkowników kotłów 25 kw posiadającymi bufory 1700-2000 l . Według nich potrzeba 3 a nawet 4 pełne wsady drewna. Pół dnia ładowanie bufora.

Mógłby ktoś zweryfikować te informacje, może coś źle policzyłem.?

Pyt: Chciałbym żeby użytkowanie bufora było jak najwygodniejsze. Z tego względu zastanawiam się czy warto brać bufor 1500 l jak trzeba by go grzać kilkoma wsadami, może lepiej wziąć 1000 l i kocioł 25 kw. ?

Pyt: Ostatnia sprawa, nie chciałbym żeby podczas mojej nieobecności ( praca 24 h) żona musiala chodzić do kotłowni podkładać. Grzałka elektryczna w buforze załatwi sprawę czy może macie inny patent.?

Pyt: W przyszłości za ileś tam lat jak przejdzie mi ochota paleniem drewnem, miało by sens wpięcie do bufora pompy ciepła powietrznej? Ewentualnie Pv , grzałki ? Może ceny takich pomp byłby w moim zakresie.

Zadaje tutaj takie pytania bo nigdzie indziej nie mogłem uzyskać odpowiedzi, a rozmowa z hydraulikiem kończy się na pompie ciepła. ( Już chyba nie ma fachowców od kotłów stałopalnych tylko pompa i pompa.

Dzięki za pomoc

marvinetal
03-01-2022, 21:49
PC na gaz jest bezsensem.
Hybryda gaz/prad - też.
Nie u nas i nie teraz!


A dlaczego? W takim razie gdzie i kiedy?

tom324
04-01-2022, 17:55
Oczywiście że sie da zrobic CWU z wężownicy w buforze, na czysteogrzewanie pl jest pokazany jej kształt, a tu na forum jest opis jak ja wykonać (że powinna zaczynac się w 1/3 wysokosci bufora (patrząc od dołu) i zagęszczać zwoje im bliżej góry bufora będzie, wyjście CWU wyżej niz wyjscie na CO)
" powinna zaczynac się w 1/3 wysokosci bufora" - moim zdaniem korzystne jest rozmieścić wężownicę na całej wysokości bufora kosztem zwiększenia jej długości. Zimna woda z sieci dochładza dół bufora zmniejszając pobór ciepła z góry, bufor na "dłużej starcza". Przy stosowaniu pompy ciepła do grzania bufora chłodniejszy dół zwiększa COP.

tom324
04-01-2022, 18:14
Jak Pan ocenia współpracę pompy ciepła z buforem?
Na razie mam problemy ze zwiększoną mocą pobieraną przez sprężarkę, wyluczyłem kilka przyczyn (za mało czynnika w układzie, po uzupełnieniu trochę lepiej). Pozostaje skraplacz w buforze - może być za mała powierzchnia, nieskraplarne gazy czy sprawy olejowe. Jak rozwiążę problem, to się wypowiem.

Tomek GST
04-01-2022, 22:36
Witam serdecznie.
Jestem świeżo zarejestrowanym użytkownikiem forum, ale muszę się pochwalić, że przeczytałem w całości temat o buforze oraz kilka wątków pobocznych.
Dlatego... BRAWO JA! Bo nie było to łatwe i zajęło kilkanaście dobrych tygodni.
Własnymi rękami buduję dom i właśnie jestem na etapie projektowania kotłowni. Wiem jedno...BUFOR MUSI BYĆ! Zobaczymy co będzie głównym źródłem ogrzewania, zobaczymy co czasy przyniosą bo ostatnio ceny paliw i energii stają na głowie. Może pellet, może gaz, może pompa ciepła wspierana fotowoltaiką off-grid. Na pewno będzie kominek z płaszczem wodnym, bo razem z żoną uwielbiamy wizję ognia w salonie i nie boimy się odrobiny brudu z tego powodu.
Stal na zrobienie bufora 2000 litrów już mam, za parę dni biorę się za spawanie. Muszę nabyć jeszcze tylko miedź na wężownicę c.w.u. Ma to być baniak prostopadłościenny, coś jak w poście #17020 wydłubał kolega Ziol3k.
Na pewno podzielę się fotkami z budowy. Później będę dopytywał jescze o sposób łączenia miedzi ze stalą przez mosiądz i srebro, bo tego jeszcze nie zrozumiałem do końca, a nie chciałbym strzelić sobie w kolano.
Na razie to tyle
Pozdrawiam cieplutko
P.S. Po takim czasie spędzonym na czytaniu tego tematu, mam wrażenie jakbym niektórych Was znał całe wieki.

Tomasz Mi
05-01-2022, 09:50
Część
Chciałbym się doradzić i skorzystać z waszego doświadczenia. Na początku opiszę po krotce swój nowy dom.

- powierzchnia 110 m2 ,tyle samo do ogrzania
- całość podłogòwka 1000 m PEX 16, + 2 grzejniki żebrowane w dwóch łazienkach
- zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulacji z ciepło właściwe 5.3 kW ( Sr. dobowa -22*C) i 2.5 kW ( Sr. dobowa 0.5 *C)

Dzięki za pomoc

Nie dziwie się, że przy takich parametrach domu proponują Ci pompę ciepła.
Wystarczy Ci bufor 1000 litrów i kocioł ok 20 KW, Jeżeli chcesz większy bufor to musisz wziąć większy kocioł bo na jednym załadunku nie nagrzejesz go do 100%.
Ale nie przesadzaj przez podłogówkę masz dużą akumulację ciepła w podłodze i przy dobrej izolacji nawet jak na kilka godzin 3-4 zabraknie zasilanie to temperatura w domu nie spadnie o więcej jak 1-2 stopnie.
Zrezygnowałbym z osobnego bojlera i zainwestował w wężownicę cwu. Mam bojler i przy buforze kiepsko się sprawdza.
Lepiej zamiast wkładać grzałki w bufor, zastosować tzw. grzałkę w rurze 2 calowej.
Przemyśl jeszcze kilka razy, czy faktycznie potrębujesz tego kominka.

maroFX
06-01-2022, 13:00
Witam
Mam zamiar zamontować pompę ciepła, fotowoltaikę 8kW i bufor wody. Dom 200m2, do tej pory grzany elektrycznie kaloryferami z kotła 24kW i bufora 2000L. W planach mam mniejszy bufor 600-1000L niskotemperaturowy, pompę powietrze-woda 8kW grzejącą w taryfie stałej, a ogrzewanie będzie podłogowe i w paru miejscach konwektory. Chcę uniknąć buforów ze spiralami (najtańszy i niezawodny). Chce podpiąć trzy obwody grzewcze (dwie podłogówki, konwektory) i obwód podgrzewający w.u. przez wymiennik płytowy (już mam akurat taki 35KW).
Jak widać na górnym rysunku, wymiennik wstawiony jest w obwód zasilający ogrzewanie, a wiec odpada jedna pompa dla c.w.u, a woda za wymiennikiem z wodociągów będzie dodatkowo dogrzewana przepływowo. Czy konieczne jest sprzęgło (czarna ramka) jeżeli z bufora wziąłbym wodę na ogrzewanie jednym dużym krućcem? Widziałem mnóstwo takich schematów z jedną rurą i jakoś przeczy to mojej wiedzy dot. zastosowania sprzęgła. Czy lepiej potraktować bufor jako sprzęgło i każdy obwód podłączyć indywidualnie z własna pompą (jak na drugim rysunku). Wymiennik wówczas również ma swój obieg załączany wraz z pojawieniem się przepływu.
Dodatkowe pytanie: czy wszystkie obwody powracające mogą już wracać jednym "kolektorem" czy również każdy obwód wraca do bufora osobnym krućcem?
http://www.mgrudzinski.zut.edu.pl/zdjecia/schemat_pompa_bufor.jpg

Chris Zielonka
07-01-2022, 22:50
Wspólny może być i powrót i zasilanie obwodów grzejnych - tam jedna pompa obiegowa mogłaby ogarnąć trzy obwody na rozdzielaczu Termostatyczne zawory załatwią sprawę -chyba że na schemacie są tylko rozgałęziania a obwodów jest więcej. Podgrzewanie wody wodociągowej dla przepływówki trochę lipa bo będzie tam wpływać woda o różnej temperaturze -raz cieplejsza raz mniej i będzie trudno wyregulować właściwe temperatury. Bufor 2000l nie przeszkadzałby mi bo da szansę wykorzystać okienka w taryfie. Jednak większość posiadaczy pomp ciepła twierdzi iż najlepsze efekty daje bezpośrednie spięcie pompy z obwodami grzejnymi. I zapewne mają rację zwłaszcza jak planujesz jej pracę stałą. Rozważ pompę ciepła z wbudowanym zbiornikiem CWU, one grzeją tam wodę do 60C a już 45 jest wystarczające na potrzeby kąpieli.

maroFX
08-01-2022, 00:05
schemat jest bardziej ogólny i nie pokazuję typowych rozdzielaczy podłogowych. Cała instalacja podłogowa jest jako jeden bloczek [PODŁOGA]. Pokazuje rozgałęzienie dla zasilania poszczególnych rozdzielaczy na piętrach i tutaj normalnie widywałem sprzęgło z osobnymi pompami. Czy potrzebne czy wystarczy potraktować bufor jako sprzęgło? Widzę tu ograniczenie w samym buforze, bo musiałby mieć kilka krućców na samej górze.

Z ustawianiem temperatury w kranach nie mam obaw bo w tej chwili nawet mam to na wymienniku ciepła za kotłem grzewczym i raz jest 40 raz 70 st :) Domownicy przywykli. W łazienkach będą tez baterie termostatyczne. A co do osobnego zbiornika z podgrzewaczem to mam obawy co do szczelności spirali po latach używania i różnych żyjątek które mogą tam powstać (może nieuzasadnione?) Planowałem maksymalnie wyciągnąc co się da poza zbiorniki i bufory żeby w razie konieczności wymieniać proste komponenty.

Chris Zielonka
08-01-2022, 10:20
W wodzie kotłowej buforze nic Ci się nie zalęgnie bo tam tlenu nie ma. W wymienniku z kolei nie zdąży ponieważ nie ma tam wody która by postała chociaż z tydzień. Dlatego właśnie jedną z zalet CWU z wężownicy jest brak problemu z legionellą. Co do kilku wyprowadzeń to też da się obejść np dużym rozdzielaczem - wyprowadzasz 6/4 cala a potem możesz rozdzielaczem lub trójnikami redukcyjnymi tam gdzie wygodnie rozdzielać na kolejne pompy. Są rozdzielacze z belką 6/4 cala ale wypadają drogo. Ja bym robił na trójnikach w miejscach gdzie wygodnie -wtedy prowadzę jedną nitkę od której odchodzą kolejne obiegi.

maroFX
08-01-2022, 11:31
Dobrze, a czy nawet po zastosowaniu takiej listwy nie będzie ona miała zbyt małej objętości i zacznie się "Walka pomp" ?
Pytanie o zbiornik CWU: planuję instalację niskotemperaturową 35st więc CWU musiałbym dogrzewać elektrycznie. Jak włącza się taki zbiornik do obiegu pompy ciepła żeby woda powracająca do pompy nie była cieplejsza niż wychodząca z pompy? Będę miał pompę GREE Versati, która ponoć przygotowuje CWU (40-80st) i obsługuje zawór trójdrożny, ale nie mogę doszukać się w specyfikacjach, czy po zmianie trybu pompa automatycznie zmienia temperaturę końcową z 35 na wyższą i skąd w ogóle bierze taką temperaturę? Czy pompa używa wbudowanych grzałek do podgrzania CWU czy tylko ma wyjścia sterujące załączaniem grzałek i mierzy temperaturę powrotu?

Póki co w głowie mam ogólny schemat
458456

Chris Zielonka
08-01-2022, 15:57
zacznie się "Walka pomp" ?

Jeśli belka rozdzielacza będzie miała dużą średnicę a odbiory mniejszą to wszystko gra - pompy przecież jednocześnie ciągną ze zbiornika i tłoczą do niego więc jeśli tylko przepustowość rozdzielacza jest odpowiednio duża to nadąży on dostarczać wodę do każdego odbioru. Pompa ciepła
potrafi grzać do wysokich nawet powyżej 60C temperatur tyle że jej COP jest wtedy niższy i dlatego ma oddzielny tryb pracy grzejąc CWU . Jeśli masz odpowiednio duży zbiornik CWU to wystarczy tam w zupełności 45-50 C. Czy Twoja pompa versati grzejąc do 80C wspomaga się grzalką musisz dopytać u sprzedawcy lub doczytać w opisie. Możliwe też że pompa ma już wbudowany zbiornik CWU .

maciejos178
09-01-2022, 20:00
Jak masz wpięty bojler w instalację. Na początku ładujesz bufor z którego ciepło się rozchodzi na grzejniki, podłogowke i cwu. Czy bojler masz przed buforem. Ładujesz bojler następnie bufor.

Chciałbym na lato nie rozpalać kotła na ogrzanie cwu mając wężownice w buforze, dlatego myślę o bojlerze grzałce i solarach. Tylko zimą dotykalbym się do drewna a nie przez cały rok. Sugerując się artykułem o buforach " Kiedy tylko się da, należy unikać stosowania wężownic", to chyba coś w tym jest żeby tego nie stosować.

maciejos178
09-01-2022, 20:05
Nie dziwie się, że przy takich parametrach domu proponują Ci pompę ciepła.
Wystarczy Ci bufor 1000 litrów i kocioł ok 20 KW, Jeżeli chcesz większy bufor to musisz wziąć większy kocioł bo na jednym załadunku nie nagrzejesz go do 100%.
Ale nie przesadzaj przez podłogówkę masz dużą akumulację ciepła w podłodze i przy dobrej izolacji nawet jak na kilka godzin 3-4 zabraknie zasilanie to temperatura w domu nie spadnie o więcej jak 1-2 stopnie.
Zrezygnowałbym z osobnego bojlera i zainwestował w wężownicę cwu. Mam bojler i przy buforze kiepsko się sprawdza.
Lepiej zamiast wkładać grzałki w bufor, zastosować tzw. grzałkę w rurze 2 calowej.
Przemyśl jeszcze kilka razy, czy faktycznie potrębujesz tego kominka.

Jak masz wpięty bojler w instalację. Na początku ładujesz bufor z którego ciepło się rozchodzi na grzejniki, podłogowke i cwu. Czy bojler masz przed buforem. Ładujesz bojler następnie bufor.

Chciałbym na lato nie rozpalać kotła na ogrzanie cwu mając wężownice w buforze, dlatego myślę o bojlerze grzałce i solarach. Tylko zimą dotykalbym się do drewna a nie przez cały rok. Sugerując się artykułem o buforach " Kiedy tylko się da, należy unikać stosowania wężownic", to chyba coś w tym jest żeby tego nie stosować.

__Andrzej
09-01-2022, 22:51
Dzień Dobry

szukam odpowiedzi na dwa pytania - może gdzieś były poruszane te wątki ?

W układach z gruntową PC ważny jest sposób eksploatacji ciepła z gruntu. Nie od dziś wiadomo, że w czasie lata powinno się dostarczać ciepło z otoczenia do gruntu w celu jak najdłuższego okresu eksploatacji źródła, a przy okazji schłodzenia budynku (przy zachowaniu odpowiednich temperatur w instalacji obiegowej nie przekraczającej temp ok.18°C):
https://cames.ippt.pan.pl/index.php/cames/article/view/68/62

W nawiązaniu do systemu ogrzewania/chłodzenia z zasobnikiem ciepła:
1. Jaka wydaje się być optymalna konfiguracja układu pracującego w trybie chłodzenia budynku (odwrócona praca PC ? / dodatkowy wymiennik omijający zasobnik ciepła i praca na samych pompach obiegowych? / zastosowanie klimakonwektorów do chłodzenia powietrza? / coś innego ?)

2. Jak połączyć ze sobą instalacje dolnego źródła z kilku odwiertów np. o głębokości 50m każdy ? szeregowo / równolegle ? W wypadku połączeń równoległych połączenia wykonywać przy odwiertach czy możliwie jak najbliżej PC ?

Dziękuje za wskazówki i gratuluję zebrania ogromnego zasobu wiedzy w jednym miejscu

Tomasz Mi
11-01-2022, 14:03
Jak masz wpięty bojler w instalację. Na początku ładujesz bufor z którego ciepło się rozchodzi na grzejniki, podłogowke i cwu. Czy bojler masz przed buforem. Ładujesz bojler następnie bufor.

Chciałbym na lato nie rozpalać kotła na ogrzanie cwu mając wężownice w buforze, dlatego myślę o bojlerze grzałce i solarach. Tylko zimą dotykalbym się do drewna a nie przez cały rok. Sugerując się artykułem o buforach " Kiedy tylko się da, należy unikać stosowania wężownic", to chyba coś w tym jest żeby tego nie stosować.

Ja ma wpięte bojler do bufora. Plus taki, że nie trzeba codziennie rozpalać, aby mieć ciepłą wodę, gdy nie potrzebne jest ciepło na grzejnikach. Minus bojler wolno się nagrzewa. Mam bojler i grzejniki na jednym obiegu i to jest duży błąd lepiej żeby był na osobnych obiegach.
Uważam, że wężownica do cwu w buforze to bardzo dobry pomysł.

Chris Zielonka
11-01-2022, 21:16
Jak masz wpięty bojler w instalację.


Jak zamontowałem bufor to miałem bojler starego typu na parterze powyżej kotłowni zbuforem.Napędzany był wężownicą i grzałką . Zrobiłem mu wtedy osobne zasilanie wężownicy z bufora. Chyb w rok po tym bojler wyzionał ducha i był dylemat czy montować węzownicę do bufora czy montować osobny. Po rozważeniu kosztu operacji i zakresu potrzebnej pracy wybór mój padł na używaną pompe ciepła z węzownicą na zbiorniku 300l . Z perspektywy kilku lat uważam że był to strzał w dziesiątkę. Wężownicę podpiąłem tam gdzie był poprzedni bojler a pompka sobie chodzi tylko wtaniej taryfie. W zasadzie nigdy jej nie wyłączam. Jeśli palę pod kotłem sterownik różnicowy ładuje zbiornik CWU -jesli nie palę anie palę całe lato - wody jest do oporu za niewielkie pieniądze. Z wyliczenia watomierzem wyszło mi że wodę CWU mam taniej niz bym ją węglem grzał. Dlatego też nawet w sezonie grzewczym pozwalam aby pompa doganiała ewentualne spadki temperatury poniżej 45 C w zbiorniku . bo mam ją ustawioną na 45 i jest to idealna temperatura dla naszej CWU .

grejo2475
16-01-2022, 18:20
W 2014 roku popełniłem bufor według schematu z tego tematu. Bufor zrobiony że starego zbiornika po hydroforze o pojemności ok.1000l. Wszystko działa, woda się uwarstwia. Wężownica (2x25mb miedzi 18) działa. Przy temperaturze 50 stopni w buforze cwu jest pod dostatkiem. Zamontowana jest też grzałka 6kW która włączam na 2godz w nocnej taryfie latem. Albo dla celów Cwu palę co 4-5 dni.
Niestety nie zamontowałem w buforze wężownicy do solarow, a chciałabym zamontować pompę ciepła. Mam krućce wychodzące z bufora;
Zasilający bufor na 1/3 od góry i wychodzący na dole. Oba z kolanami hamburskimi. Średnica tych krućcow to 3/4. Zastanawiam się co w takim razie z Cwu. Czy jak zastosuje dodatkowe wejście razem z wejściem od kotła i będę ładował górę bufora wyższą temperaturą z wymiennika pompy dla celów Cwu i dół niższą. Czy to się sprawdzić? Czy będzie to w miarę ekonomiczne? Jak podłaczaliście pompy ciepła do bufora?

kurczak81
17-01-2022, 16:46
Witam,
Panowie mąż zabiera się za zrobienie dwóch buforów i pewnie będziemy dużo pytać, bo niektórych rysunków już nie ma i ciężko coś podpatrzeć, ale do rzeczy. Mąż zakupił blachę 3mm i zastanawia się czy czyścić blachę i ewentualnie malować ją w środku?

adam_mk
17-01-2022, 18:31
Czyścić miejsca w których się spawa. Reszty nie trzeba.
Malować nie trzeba.
Woda odgazowana i podgrzana ponad 50 parę stopni jest odkamieniona i nieaktywna chemicznie.
Tam nic się dziać nie będzie.

Adam M.

Tropas
28-01-2022, 12:12
Witam.

Czytam temat od dłuższego czasu, ale przyznaję że wszystkiego nie przeczytałem.

Kupiłem używany bufor https://www.austria-email.com/products/buffer-and-combined-tanks/buffer-and-combined-tanks/tank-in-tank-system/siss-900200-2/

Ma on oryginalne ocieplenie, czyli pianka/gąbka + skaj na suwak.

Czytałem tutaj, że te oryginalne ocieplenia nie są za dobre. Wygląda jeszcze ładnie, więc nie chciałbym go zmieniać, ale pomyślałem że może nieco udoskonalić.

Pod tą piankę pewnie da się zmieścić coś cienkiego (nie wiem ile, ale pewnie z 0,5cm wejdzie).

Myślałem o folii ratunkowej i czymś jeszcze.

Pytanie czym?

filc, koc, alufox - proszę o Wasze propozycje.

Druga kwestia to czy nie zaszkodzę zbiornikowi tą folią alu i nie będzie przez to szybciej rdzewiał (kondensacja)? Temperatura w kotłowni w mrozy może spaść do 5st.

Wiadomo - po pierwsze nie szkodzić :)

gondoljerzy
28-01-2022, 18:37
Witam.
Kupiłem używany bufor ...
Ma on oryginalne ocieplenie, czyli pianka/gąbka + skaj na suwak.
Czytałem tutaj, że te oryginalne ocieplenia nie są za dobre. Wygląda jeszcze ładnie, więc nie chciałbym go zmieniać, ale pomyślałem że może nieco udoskonalić.
Pod tą piankę pewnie da się zmieścić coś cienkiego (nie wiem ile, ale pewnie z 0,5cm wejdzie).
...
Druga kwestia to czy nie zaszkodzę zbiornikowi tą folią alu i nie będzie przez to szybciej rdzewiał (kondensacja)? Temperatura w kotłowni w mrozy może spaść do 5st.

Najlepiej było by dołożyć jeszcze drugie 100mm ocieplenia, skoro bufor będzie stał w zimnym pomieszczeniu. Dodanie 0,5 cm to chyba tylko mata z aerożelu cokolwiek by poprawiła. Ale przede wszystkim pilnuj szczelności ocieplenia, żeby nie było możliwości wentylowania, żadnego przepływu powietrza przez ocieplenie, czy pomiędzy buforem a ociepleniem. Daj też solidne ocieplenie wszystkich rur itp.
O korozję żadną się nie martw, przynajmniej dopóki bufor będzie miał wyższą temperaturę niż otoczenie.

Tropas
29-01-2022, 19:58
Dzięki za odpowiedź, zaoszczędziła mi niepotrzebnego zachodu. W takim razie docieplę go dodatkowo z zewnątrz, skoro aż tyle izolacji mu brakuje do ideału :)

Czy w przypadku bufora kombinowanego zasilanie na grzejniki powinienem brać nie z samej góry, tylko z niższego króćca? Chodzi o to, żeby nie rozładowywać zapasu cwu.

Takie rozwiązanie sugeruje schemat na stronie producenta.

Chciałbym mieć jakiś zapas cwu po rozładowaniu bufora, ale obawiam się, że jak zasilanie na grzejniki podepnę niżej to będę długo czekał po rozpaleniu na ciepełko w grzejnikach.

Nie znalazłem w tym temacie informacji o buforach kombinowanych - jeśli coś było proszę mnie nakierować na słuszne rozwiązanie podłączeń :)

Mógłbym zostawić dotychczasowy bojler 160l na cwu - ale wolałbym tego nie robić.

adam_mk
30-01-2022, 23:51
Mnie się te przekombinowane bufory nie podobają.
Ani to bufor, ani bojler.
Żeby działał dobrze trzeba go stale trzymac mocno nagrzanego.
Wtedy wszystko jedno skad weźmiesz zasilanie grzejników.

Czym chcesz grzać ten bufor?

Adam M.

Tropas
31-01-2022, 08:40
Kupowałem używkę, więc brałem co było blisko i niedrogie :)

Zasilanie śmieciuchem "miałowcem" z Pleszewa 14kW, palone drewnem od góry na naturalnym ciągu.
Podejrzewam, że żeby nagrzać bufor trzeba będzie co najmniej raz podrzucić - poza ograniczonym miejscem w kotłowni to jest kolejny powód dla którego przynajmniej na ten moment wolę nie zostawiać stojącej 160-tki, ani leżącej 140-tki - bo taką kombinację mam obecnie :)

Do tego zrobione tymi ręcami solary "grzejnikowce" - i tu kolejne pytanie: podłączać je do wężownicy ,czy bezpośrednio do bufora? Tak czy inaczej będą na wodzie i nie będę inwestował w glikol, bo od listopada do marca są zacienione i od 8 lat chodzą na wodzie.

Wolałbym mieć zapas cwu z tego względu, że wracam późno do domu, a żonie łatwiej przepalić w kominku jak mnie nie ma. Więc jak się bufor rozładuje to dogrzanie domu nie jest problemem, ale nagrzanie cwu już tak.

Przyszło mi jeszcze do głowy podłączyć zasilanie grzejników do dwóch króćców i zaworem trójdrożnym przełączać w razie potrzeby szybkiego ciepła w grzejnikach - co sądzisz o tym Adamie? Jeśli jest to jakaś droga to może termostatycznym, żeby zostawił mi np. 43 st. cwu? Da się??

Nie wykluczam opcji zostawienia drugiego bojlera na cwu - więc jeśli uważasz tą opcją za dużo bardziej słuszną to podaj proszę argumenty, bo ja będę musiał przekonać żonę do totalnego zagracenia kotłowni ;)

Teves
02-02-2022, 11:41
Czołem,

Chciałem poinformować, że mój bufor uruchomiony około 2010 wciąż działa i zaspakaja potrzeby bytowe mieszkańców, nie naginając praw fizyki. Jednakże, grzałki elektryczne nigdy nie zostały wykorzystane, tak samo jak wężownica solarna :).

Po 11 latach nachodzi mnie chęć nowych kombinacji. Mam więc pytanie: Czy wymiennik klimatyzacji z jednostki wewnętrznej mogę wsadzić bezpośrednio do wody czy jest to proszenie się o kłopoty i trzeba instalować wymiennik płytowy, albo rura w rurze ?

Teves

adam_mk
02-02-2022, 13:07
Przecież masz wężownicę solarną niewykorzystaną, jak piszesz.
Zrób z niej skraplacz klimatyzatora.

Adam M.

Teves
02-02-2022, 15:20
Przecież masz wężownicę solarną niewykorzystaną, jak piszesz.
Zrób z niej skraplacz klimatyzatora.

Adam M.


Adam

To byłoby za proste :( nie starczyło mi wtedy umiejętności lutowania lutem twardym i jest polutowana miękkim.
Dlatego dołożę jakiś wymiennik zewnętrzny - najprościej byłoby wepchnąć ten wyjęty z JW w jakąś rurę z wodą o średnicy kilkunastu centymetrów i zamknąć.

Teves

adam_mk
02-02-2022, 15:34
Cholera... Fabryka się robi...
Nadal się da!
Tam wysokich barów na skraplaniu nie ma.

Adam M.

Teves
03-02-2022, 14:57
Cholera... Fabryka się robi...
Nadal się da!
Tam wysokich barów na skraplaniu nie ma.

Adam M.

Czyli 25 bar mam się nie bać ?

bajcik
03-02-2022, 16:49
#17582 @Tomasz Mi

Wystarczy Ci bufor 1000 litrów i kocioł ok 20 KW, Jeżeli chcesz większy bufor to musisz wziąć większy kocioł bo na jednym załadunku nie nagrzejesz go do 100%

..co może być zaletą - załadowany na 100% kocioł nie musi czekać na ostatni moment, można odpalić wcześniej

#17583 @maroFX
Fuuj (ta pompka + wymiennik w szereg). Wężownica w baniaku do wstępnego zagrzania CWU idealnie tu pasuje.

#17587 @maroFX
schemat OK, zaworem 3D może pompa sterować (nie wiem czy każda, tani Haier może)

#17589 @maciejos178

dlatego myślę o bojlerze grzałce i solarach
Jak by co - mam na sprzedaż zestaw solarny (fabrycznie zapakowany) po zeszłorocznych cenach ;)

#17592 @Tomasz Mi

Ja ma wpięte bojler do bufora. Plus taki, że nie trzeba codziennie rozpalać, aby mieć ciepłą wodę, gdy nie potrzebne jest ciepło na grzejnikach
Alternatywnie - kruciec do odbioru dla CO zamontowany nie na czubku tylko niżej - zostawia rezerwę gorącej kranówy

#17594 @grejo2475

Niestety nie zamontowałem w buforze wężownicy do solarow, a chciałabym zamontować pompę ciepła
Pare dni temu zamontowałem PC i wpiąłem ją właśnie do wężownicy solarnej.
Niby plus taki że glikolem mogłem zalać i to nie zamarznie.
Ale wydajność tego wymiennika jest dyskusyjna. Płyn opuszczający wężownicę jest kilka st cieplejszy niż woda która tam została.
Już myślę o przeróbce, przy okazji likwidacji kotła bezklasowego ;)
A może to z powodu braku lejka?

Sekret_
03-02-2022, 23:44
Witam wszystkich!

Przejrzałem część najstarszych wpisów co zajeło mi kilka wieczorów, niestety nie mam realnie możliwości w bliskim terminie przejrzeć całe 881 stron i jestem człowiekiem średnio ojętnym technicznie (św. pamięci tatuś hydraulik załamuje się gdy na mnie patrzy...), więc proszę o wyrozumiałość.

Dom z ok 1980, 100-110m parter, nieogrzewana piwnica i poddasze ten sam metraż co parter, 5cm styropianu na elewacji, okna z 2003-2005r,, żeliwna instalacja.
W 2022/2023 planuję wymianę dachu i ocieplenie dachu 25cm wełną lub pianka PUR oraz wymianę drzwi wejściowych, drzwi na poddasze i drzwi do piwnicy na nowe i szczelne/cieplejsze bo teraz wiatr hula....
Moc grzewcza na stronie Ciepło Własciwe wyliczona aktualnie na 13,7kw, zakładam, po ociepleniu dachu potrzebna moc grzewcza troche spadnie, a grzejniki w pokojach będą troche przewymiarowane.
Docieplenie elewacji styropianem, wymiana okien i remont + podłogówka będą raczej za jakieś 5+ lat (z powodu ograniczeń budżetowych) a kopciucha musze wymienić w 2022.
Nie chcę gazu i oleju, piec na ekogrosze/pellet/zgazowanie drewna wymagają remontu komina, który jest w b. złym stanie (więc ok. 20 000 na komin nie musi być wydane w opcji z pompą ciepła)

Planuje pompę ciepła powietrze-woda moc zapewne 10-12 kw 55stopni, kominek z płaszczem wodnym (ew. z wkłądem kumulacyjnym) na parterze żeby dogrzewać w mrozy i na wypadek braku energii oraz okazjonalnie rekreacyjnie nim popalać. Bufor ciepła 500L z wężownicami i ew. dogrzaniem grzałkami (niska piwnica) w buforze przepływowe CWU (bez odrębnego zbiornika na CWU). Jeśli wygospodaruję kiedyś miejsce i budżet, może dołoże drugie 500L.
Zaproponowano mi ofertę PC ze zwykłym zbiornikiem CWU 300L w pakiecie,, jednak wolę bufor aby nie czyścić/wymieniać anod w zbiorniku + legionella itp.

Pytania:
1. Czy jest sens wkładu kumulacyjnego w kominku, gdy jest bufor?
2. Czy konstrukcja kominek z płaszczem wodnym na parterze a bufor w piwnicy piwnica jest ok jesli chodzi o sprawność?
3. Czy można grzać bufor jednocześnie PC i kominkiem w ten sposób, że w tym samym czasie działa PC i pali się kominek?
4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem?

Ps. Pytań miałem jakieś 5 razy wiecej ale lektura wątku bardzo pomogła, wielki szacun wszystkim za wiedzę i dzielenie sie nią. DOczytam ten wątek do końca, ale zajmie mi to pewnie z 3-4 miesiące (notoryczny brak czasu)

Pozdrawiam wszystkich

asolt
04-02-2022, 06:31
....
Pytania:
1. Czy jest sens wkładu kumulacyjnego w kominku, gdy jest bufor?
2. Czy konstrukcja kominek z płaszczem wodnym na parterze a bufor w piwnicy piwnica jest ok jesli chodzi o sprawność?
3. Czy można grzać bufor jednocześnie PC i kominkiem w ten sposób, że w tym samym czasie działa PC i pali się kominek?
4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem?

Ps. Pytań miałem jakieś 5 razy wiecej ale lektura wątku bardzo pomogła, wielki szacun wszystkim za wiedzę i dzielenie sie nią. DOczytam ten wątek do końca, ale zajmie mi to pewnie z 3-4 miesiące (notoryczny brak czasu)

Pozdrawiam wszystkich

Masz masz sporo nadmiarowej kasy skoro sie chcesz bawic w kominek z płaszczem wodnym.
Ja bym to widział tak:
1) PC wysokotemperaturowa - moc policzona po wszystkich termomodernizacjach ale policzona jako rzetelne i dokladne ozc a nie CW
2) Do tego zasobnik cwu ok 500l z wezownicą przepływową cwu
3) Ewentualne do tego zestawu podłaczyc kolektory termiczne ok 5 szt.
Tyle i az tyle. Kolektory zapewnią praktycznie darmową cwu w okresie od marca/kwietnia do pazdziernika/listopada, a gdy bedzie słonecznie to wspomogą cwu w miesiacach zimowych.
Mam podłaczone 4 kolektory u klienta i gdy tylko słonce swieci to bez problemu ponad 40 oC uzyskuje.
Gdyby cos zostało z wolnych srodków to przeznacz je na docieplenie scian zewnetrznych co bedzie skutkowało mniejsza mocą pompy a tym samym mniejszym kosztem
Wszystkie te symulacje nalezy wykonac przed podjeciem ostatecznej decyzji jaki ma byc ostateczny zakres wszelkich robót termomodernizacyjnych i instalacyjnych..
Symlację taką zawiera audyt energetyczny, tu moze byc uproszczony bo przeliczenia efektów ekologicznych srednio inwestora interesują.
Nie wspominam o rekuperacji bo po wymianie okien na ogół jest zwiekszona wilgotnosc i mogą sie pojawic problemy z plesnią. W kazdym razie temat do zastanowienia sie bo czesto mam tel od klientów którzy wymienili okna na nowe lub co gorsza od wlascicieli nowych domów gdzie nie ma rekuperacji i pojawił sie grzyb i plesn. zadna wentylacja grawitacyjna nie bedzie działała wlasciwie gdy nie zastosujesz nawiewników lub rozszczelnienia. Z drugiej strony po co szczelne okna skoro musimy je rozszczelniac.

Sekret_
04-02-2022, 08:37
Asolt, dziękuje z odp.
Kominek nie jest zabawą a rezerwą dogrzania w mrozy + awaryjne ogrzewanie na wypadek przerw w zasilaniu.


Bedę wdzięczny za odp. na pytania:
1. Czy jest sens wkładu kumulacyjnego w kominku, gdy jest bufor?
2. Czy konstrukcja kominek z płaszczem wodnym na parterze a bufor w piwnicy piwnica jest ok jesli chodzi o sprawność?
3. Czy można grzać bufor jednocześnie PC i kominkiem w ten sposób, że w tym samym czasie działa PC i pali się kominek?
4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem?

Bogusław_58
04-02-2022, 09:15
4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem?
Kominek wtedy też trzeba wygasić lub więcej nie podkładać, by sam się wygasił.
Może jednak być tak, że bufor ma jeszcze sporo miejsca a WYŁĄCZĄ PRĄD a wtedy jeśli płaszcz wodny kominka nie chodzi na grawitacji, to po paru minutach będzie się w nim gotować woda, co da się usłyszeć za pomocą UCHA.

asolt
04-02-2022, 09:57
Asolt, dziękuje z odp.
Kominek nie jest zabawą a rezerwą dogrzania w mrozy + awaryjne ogrzewanie na wypadek przerw w zasilaniu.


Bedę wdzięczny za odp. na pytania:
1. Czy jest sens wkładu kumulacyjnego w kominku, gdy jest bufor?
2. Czy konstrukcja kominek z płaszczem wodnym na parterze a bufor w piwnicy piwnica jest ok jesli chodzi o sprawność?
3. Czy można grzać bufor jednocześnie PC i kominkiem w ten sposób, że w tym samym czasie działa PC i pali się kominek?
4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem?

Jest zabawą i dosyc drogą. Jezeli chodzi o awarię zasilania to musi byc falownik z duzym akumulatorem i automatyka sterujaca pompą ładująca bufor i obiegową do instalacji c.o.
Skoro ma byc PC to muszą byc zawory trojdrozne aby oddzielic PC i zasilac instalacje co z bufora. Jezeli te przerwy są tak dokuczliwe a bez kominka nie wyobrazasz sobie zycia to zamontój zwykły kominek. Zamontowałem kilka kominków z buforem i automatyką ładnie to działa ale jest kosztowne i lepiej te srodki przeznaczyc na inne przedsiewziecia termomodernizacyjne i dlatego staram sie je odradzac, jezeli jednak inwestor sie uprze to ktoz bogatemu zabroni.
Jezeli chodzi o pytania to
1) Nie
2) Jest, nie ma znaczenia bo i tak musi byc pompa ładujaca bufor
3) Mozna
4) PC sie sama wyłaczy, natomiast kominek nie i wtedy trzeba miec lopatkę i wiaderko na zar z kominka i po prostu oproznic kominek. Ani to wygodne ani czyste ani bezpieczne. W mysl starorzymskiej zasady "chcącemu nie dzieje sie krzywda" kazdy własciciel kominka z płaszczem zgadza sie na te niedogodnosci.
Sadze ze szukasz tu na forum potwierdzenia słusznosci swojego wyboru i niezaleznie od opinii innych decyzje juz podjąłes.

Sekret_
04-02-2022, 10:22
Dziękuję za odpowiedzi.
Kominek bez albo z płaszczem wodnym - to w takim razie do zastanowienia się. Komplikacje dot. tego co opisaliście przy "pełnym" buforze lub odcieciu prądu, zniechęcają trochę do płaszcza. Na marginesie przerw prądu nawet jak nie ma dzis, to będą. Ale to oddzielny wątek, nie w temacie bufora i fakt, sam kominek bez płaszcza może wystarczyć awaryjnie.

Zostawiając kominek na razie: czytałem, że PC lubią bardziej pracowac non stop niż sie wyłączać i włączać. Czy konstrukcja z PC i buforem nie jest obarczona tym, że po nagrzaniu bufora (500L to niewiele) pompa sie wyłącza, potem włącza aby podgrzac znowu i tak w kółko, i ergonomia/sprawnośc ukłądu/PC na tym cierpi?
Reasumując czy dla efektywności PC, lepiej miec PC z 500L buforem (i w nim CWU też), czy też PC bez bufora, grzanie PC wprost do CO i do tego zwykły zasobnik na CWU?

Bogusław_58
04-02-2022, 11:33
Kominek bez albo z płaszczem wodnym - to w takim razie do zastanowienia się. Komplikacje dot. tego co opisaliście przy "pełnym" buforze lub odcieciu prądu, zniechęcają trochę do płaszcza. Na marginesie przerw prądu nawet jak nie ma dzis, to będą. Ale to oddzielny wątek, nie w temacie bufora i fakt, sam kominek bez płaszcza może wystarczyć awaryjnie.

Kominek z płaszczem śmiało może posiadać własny zbiornik 150 - 300 l zespolony na grawitacji. Nawet jak zbiornik ten nie będzie grzał ani użytkowej ani c.o, to będzie zasobnikiem dodatkowej energii dla domu a wtedy inny układ będzie sporo odciążony i to najczęściej za pomocą sterowania. Zbiornika takiego nie trzeba ocieplać a szyba też daje ciepło. proste jak obręcz :)

asolt
04-02-2022, 11:42
Kominek z płaszczem śmiało może posiadać własny zbiornik 150 - 300 l zespolony na grawitacji. Nawet jak zbiornik ten nie będzie grzał ani użytkowej ani c.o, to będzie zasobnikiem dodatkowej energii dla domu a wtedy inny układ będzie sporo odciążony i to najczęściej za pomocą sterowania. Zbiornika takiego nie trzeba ocieplać a szyba też daje ciepło. proste jak obręcz :)

Moze, ale przeczytaj dokladnie pyt. nr 2, bufor jaki by nie był ma byc w piwnicy, kominek na parterze. Tylko i wyłacznie pompa obiegowa wraz z cała automatyką.

Bogusław_58
04-02-2022, 13:00
Zanim napisałem , to przeczytałem ze zrozumieniem :)
Bufor na dole a kominek z płaszczem na górze, więc w razie utraty prądu - w domu nic nie będzie działać.
Obserwuję taką "polkę" u sąsiada, który zamiast bufora założył na olej napędowy + kominek z płaszczem. Jak są awarie, to ubiera się w kożuch :).

Bogusław_58
04-02-2022, 13:17
Ogrzewanie oparte o sterowanie prądem jest super...ale w razie utraty tego sterowania "i Salomon nie pomoże"

Bogusław_58
04-02-2022, 13:33
Jeśli chodzi o unijną dyrektywę Eko Design, to wymusza w krajach członkowskich przejście na 5 generację czyli współpracę paleniska o sprawności przynajmniej 88% z buforem.
Zwykły kominek, to dziś inwestycja ryzykowna jeśli nie będzie posiadać określonej sprawności i nie będzie posiadać bufora. Ten zaś może być ceramiczny lub wodny.

Sekret_
04-02-2022, 15:22
Dziękuję za przydatne informacje, na parterze nie planuję żadnego zbiornika i nie bardzo jest na niego miejsce, więc pewnie zrezygnuję z płaszcza i zrobię kominek z wkładem akumulacyjnym (jeśli strop wytrzyma). Planuję oczywiście kominek spełniający normy.

A co możecie doradzić w poniższej sprawie?
Czy konstrukcja z PC i buforem nie jest obarczona tym, że po nagrzaniu bufora (500L to niewiele) pompa sie wyłącza, potem włącza aby podgrzac znowu i tak w kółko, i ergonomia/sprawnośc ukłądu/PC na tym cierpi?
Reasumując czy dla efektywności PC, lepiej miec PC z 500L buforem (i w nim CWU też), czy też PC bez bufora, grzanie PC wprost do CO i do tego zwykły zasobnik na CWU?

Bogusław_58
05-02-2022, 11:47
Dziękuję za przydatne informacje, na parterze nie planuję żadnego zbiornika i nie bardzo jest na niego miejsce, więc pewnie zrezygnuję z płaszcza i zrobię kominek z wkładem akumulacyjnym (jeśli strop wytrzyma). Planuję oczywiście kominek spełniający normy.
...
Można też zrobić hybrydę, czyli ciężar akumulacyjny + zbiornik grzany "mniejszym płaszczem". Wtedy zbiornik można umieścić nawet np 5 m dalej od paleniska. Zbiornik taki może być prostopadłościenny a wtedy może być ustawiony w ścianie dla oszczędności miejsca.
Użytkuję taką hybrydę już 7 lat i jestem zadowolony. Zbiornik 150 l wisi u mnie na ścianie.
Oczywiście piszę o tym tylko dlatego, by rozszerzyć nieco horyzonty grzewcze :)

Bogusław_58
05-02-2022, 11:53
Zapomniałem przypomnieć, że 1kg (litr) wody kumuluje tyle ciepła co 4kg ceramiki. Różnią się też "jakością ciepła". Dlatego hybryda jest nie do zaorania :)

Beskidziak
05-02-2022, 19:50
Takie pytanie byc moze bliskie tematu.......Mam bojler ACV dwupłaszczowy CWU, brak wejscia na grzałkę. Czy grzałka w rurze łączącej zasilanie i powrót, mogłaby nagrzać taki zbiornik działając "grawitacyjnie" i jak ewentualnie dobrać moc takiej grzalki (100l) ? Wydaje mi się że gdzieś widziałem takie rozwiązanie.......

Tigras
06-02-2022, 11:20
Szanowni użytkownicy, od kilku dni analizuje temat budowy bufora ciepła, jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy istotny jest stosunek średnicy bądź pola podstawy zbiornika (w przypadku zbiorników sześciennych) do wysokości? W większości fabrycznych zbiorników proporcja H/D jest w zakresie 2,2-2,7.
Moja instalacja oraz piec wymagają bufora 2000L, w związku z tym chciałem zastosować 2 zbiorniki po 1000L o średnicach 95cm i wysokości 150 cm, połączone równolegle. Maksymalna wysokość zbiornika jaką mogę zastosować to 170 cm (strop na wysokości 195cm) jednak ze względu na technologie i dostępność arkusza blachy o wymiarze 1500x3000 właśnie taki zbiornik daje najbardziej optymalne wykorzystanie blachy. Pytanie czy takie proporcje buforów będą miały negatywny wpływ na ich pracę?

Sekret_
06-02-2022, 18:07
Można też zrobić hybrydę, czyli ciężar akumulacyjny + zbiornik grzany "mniejszym płaszczem". Wtedy zbiornik można umieścić nawet np 5 m dalej od paleniska. Zbiornik taki może być prostopadłościenny a wtedy może być ustawiony w ścianie dla oszczędności miejsca.
Użytkuję taką hybrydę już 7 lat i jestem zadowolony. Zbiornik 150 l wisi u mnie na ścianie.
Oczywiście piszę o tym tylko dlatego, by rozszerzyć nieco horyzonty grzewcze :)

Taki mały zbiornik mógłbym na parterze zmieścić, rozumiem, że jak jest na tym samym poziomie co kominek, to pomp nie potrzeba?
Wodą z niego grzejesz CO jako dodatkowa "grzałka" CO czy CWU?
Co to jest mniejszy płaszcz?
I czy nie wystarczy sam taki zbiornik tylko zaizolowany aby trzymał ciepło, a bez wkładu akumulacyjnego (oczywiście rozmiar zbiornika powiększy się o izolację).

Bogusław_58
06-02-2022, 19:35
Rury z płaszcza do zbiornika muszą się przynajmniej lekko wznosić, by ewentualne powietrze, trafiało zawsze na górę zbiornika, gdzie da się je usunąć za pomocą odpowietrznika.
Mniejszy płaszcz, czyli nie 100% powierzchni ścian paleniska ale np 30 - 50 %.
Zbiornik niezaizolowany wytraca swoje ciepło przez 6 - 12 godzin. Można go więc traktować jako grzejnik i wtedy trzeba zdecydować czy potrzebna mu izolacja a jeśli tak, to jak gruba.
Niezaizolowany nie jest łatwo zagotować, co jest zaletą jeśli lubimy palić w takim piecu czasami cały dzień.
Mój zbiornik grzeje c.w.u. a równocześnie grzeje skutecznie dom.
Znajdziesz go w poście #4601 tu:https://forum.muratordom.pl/showthread.php?128625-Ogrzewanie-Ceramiczne/page231
Jest to prototyp, więc dziś jakbym budował - byłoby trochę inaczej.

Sekret_
06-02-2022, 22:25
Bogusław dziękuję za info i link, wszystko jasne nawet dla mnie czyli amatora:). Rozważę jakiś zasobnik na parterze, mam nawet na niego kilka pomysłow.
Pozdrawiam

Bogusław_58
08-02-2022, 09:00
Cieszę się Sekret , że się Tobie spodobało. Obecnie jestem fanem w tego typu urządzeniach dodatkowej funkcji "gastronomicznej", czyli możliwości podgrzewania a nawet gotowania czy pieczenia. Obecne moje dociekania są właśnie ukierunkowane na taki kierunek , gdyż wcześniej poznawałem sprawność i kumulacje.

rider21
22-02-2022, 15:04
Witajcie.
Przeczytałem sporą część tego wątku, jednak nie umiem znaleźć odpowiedzi na takie pytanie:
Czy jest ktoś na forum kto robi i sprzedaje bufory zgodnie z opisem z pierwszego postu?
A może jest jakaś firma godna polecenia? Czy takie coś jest coś warte:
https://bojlersklep.pl/pl/p/Bufor-spiro-Alpha-Thermotec-PSH-1000l-wezownica-CWU-zbiornik-buforowy-0w-%E2%96%B6WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS%E2%97%80/1011

Chris Zielonka
23-02-2022, 09:10
Na pewno jest wielu wykonawców -warto popytać u kotlarzy

- ja wiem o tym :

https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

Co do zapytania o dwa bufory 1000l - nie ma problemu z eksploatacją i ich działaniem - mam akurat dwa po 1000 równolegle tyle że wyższe o 10 cm chyba. Działają bardzo dobrze a dodatkowa zaletą jest że na okresy gdy niekonieczna jest cała pojemność można odłączyć jeden zbiornik.

maroFX
27-02-2022, 22:53
Witam
powracam do mojego problemu sposobu podpięcia kilku obwodów grzewczych do bufora-sprzęgła. Wiem już, że z bufora mogę wyjść jednym krućcem i poprzez listwę rozdzielającą odpowiednio dużej pojemności rozdzielić wodę na trzy obiegi z własnymi pompami. Podobnie mogę zrobić powrót jak na rysunku, ale:
1) nie mogę znaleźć takich listew (jak to sie nazywa fachowo?) poza klasycznymi rozdzielaczami podłogówki albo sprzęgłami.
2) koszt rozdzielacza-sprzęgła rurowego to koszt bufora
Czy nie taniej zlecić wykonanie prostego zbiornika ok. 80-100L z kilkoma przyłączami na górze i na dole ? I teraz kilka pytań dot. wykonania:
3) Czy każdy bufor powinien mieć tak uformowane krućce żeby wymuszać ruch wirowy cieczy wewnątrz? Jeden ze sprzedawców powiedział mi ze wystarczy spiąć w obieg z pompą jeden górny i dolny krócic i wir sie wytworzy sam. :eek: Siłą coriolisa ? Czy w tak małym buforze i dużym przepływie z pompy układ warstwowy temperatur po prostu nie występuje i wszystko sie miesza?
4) Czy w związku z powyższym mogę zasilanie obwodów wpinać na różnych wysokościach np. w połowie bufora, czy jednak wszystkie możliwie wysoko?
5) Czy w miejscu oznaczonym zielonym prostokątem należy instalować zawory zwrotne?
6) Czy grzałkę pomocniczą należy umieścić na samym dole? Czy nie wpłynie to negatywnie na zbyt szybkie osiągniecie wysokiej temperatury powrotu pompy ciepła?
7) Jakie lepiej przyjąć proporcje wysokość - średnica? Wysoki bufor małej średnicy czy 1:1. W jakim buforze woda lepiej sie miesza i nie bedzie problemu z umiejscowieniem grzałek pomocniczych?
458751

Mishungh
28-02-2022, 11:30
Zasilanie z samej góry i możesz sobie zrobić listwę z trójników 1,5” np. powrotu możesz wedle uznania. Na powrotach zaworu zwrotne pomogą na pewno nie zaszkodzą. Bufor bardziej wyższy niż szerszy, ale im większy i wyższy to lepszy.

olgwar1
01-03-2022, 09:44
Witam wszystkich.
Zbieram klocki do bufora 1500l który będzie grzany 2xPC(klima) powietrzna i piec na drewno.
Czy ktoś już zamontował wymiennik z jednostki wewnętrznej w buforze i jak się to rozwiązanie sprawdza?

Tomasz Mi
01-03-2022, 14:58
Witam

1) nie mogę znaleźć takich listew (jak to sie nazywa fachowo?) poza klasycznymi rozdzielaczami podłogówki albo sprzęgłami.
2) koszt rozdzielacza-sprzęgła rurowego to koszt bufora
Czy nie taniej zlecić wykonanie prostego zbiornika ok. 80-100L z kilkoma przyłączami na górze i na dole ? I teraz kilka pytań dot. wykonania:
3) Czy każdy bufor powinien mieć tak uformowane krućce żeby wymuszać ruch wirowy cieczy wewnątrz? Jeden ze sprzedawców powiedział mi ze wystarczy spiąć w obieg z pompą jeden górny i dolny krócic i wir sie wytworzy sam. :eek: Siłą coriolisa ? Czy w tak małym buforze i dużym przepływie z pompy układ warstwowy temperatur po prostu nie występuje i wszystko sie miesza?
4) Czy w związku z powyższym mogę zasilanie obwodów wpinać na różnych wysokościach np. w połowie bufora, czy jednak wszystkie możliwie wysoko?
5) Czy w miejscu oznaczonym zielonym prostokątem należy instalować zawory zwrotne?
6) Czy grzałkę pomocniczą należy umieścić na samym dole? Czy nie wpłynie to negatywnie na zbyt szybkie osiągniecie wysokiej temperatury powrotu pompy ciepła?
7) Jakie lepiej przyjąć proporcje wysokość - średnica? Wysoki bufor małej średnicy czy 1:1. W jakim buforze woda lepiej sie miesza i nie bedzie problemu z umiejscowieniem grzałek pomocniczych?
458751

1 Tak jak wyżej pisał kolega możesz zrobić rozdzielacz na trójnikach jeżeli wyjścia z bufora maja większe średnice niż te które idą na instalację
2 Możesz zlecić wspawanie dodatkowych przyłączy, każdy średniej klasy spawacz Ci to zrobi.
3 Przy dużych przepływach z czasem zrobi sie ruch wirowy, ale warto pomagać, wykorzystywać i działać zgodnie z fizyką. Najgorsze jak przy zasilaniu bufora jest goła rura to woda wlatująca rozprasza się po buforze i niepotrzebnie miesza. Niektórzy producenci maja wspawane takie blachy które nie powalają wodzie płynąć na wprost tylko kierują ją na boki.
4 Wpinanie sie na różnych wysokościach nie daje żadnych dodatkowych korzyści.
5. Jeżeli z jednego ujęcia ciągnie kilka pomp to powinieneś dać zawory zwrotne
6. Ja mam grzałki w buforze i praktycznie z nich nie korzystam. Zanim grzałki zagrzeją wodę mija za dużo czasu lepsza jest grzałka w rurce i pompka.
7. Bufor jak najwyższy i jak najwęższy

PETRO-GRZESIEK
06-03-2022, 10:21
Proszę o pomoc w zrealizowaniu cyrkulacji CWU z bufora z wężownicą. Mam wątpliwości jak będzie zachowywał się układ w kilku możliwych konfiguracjach:

https://photos.app.goo.gl/7LCpRrzw6DQUwjcS9

Z góry dzięki za pomoc.

Mishungh
06-03-2022, 16:47
1 to mi się wydaje że 50⁰C to za dużo na CWU. ( Mam u siebie 43 i jest git).
2 bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu.
3 to ten 1 na górze najbardziej rozsądny.

PETRO-GRZESIEK
06-03-2022, 20:32
1 to mi się wydaje że 50⁰C to za dużo na CWU. ( Mam u siebie 43 i jest git).
2 bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu.
3 to ten 1 na górze najbardziej rozsądny.


Co znaczy że : " bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu" ???

Czy w przykładzie A nie będzie się wszystko pieprzyć jak zacznie się pobór wody???

Darud
06-03-2022, 21:24
Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Mam pytanie. Jak to jest naprawdę z tymi wężownicami do cwu w buforze przy Pompie ciepła. Czy przy buforze np 400-500ltr i wężownicy miedzianej 22mm - 25metrów i zadanej temperaturze 50⁰C jest szansa że popłynie mi w kranie 45⁰C, czy bliżej 40⁰C(wiadomo rury zaizolowane). Jest tam chyba 1.7m² powierzchni wymiany. Jak sobie taką wężownica poradzi z odbiorem ciepła w buforze??. A może lepiej sobie poradzi nierdzewka karbowana??. Naczytałem się trochę i tyle opini co wypowiedzi. Czy ma to sens przy PC(nie ma sensu grzać bufor powyżej 45-50⁰)??. Pozdrawiam i proszę o radę, bo nie wiem czy pchać się w bufor do cwu, czy zakupić pompę z wbudowanym zasobnikiem.

adam_mk
06-03-2022, 22:59
Chcesz to sobie ZROBIĆ?
Zacznij czytać wątek od poczatku...
KUPIĆ?
Poczytaj instrukcję dołączaną do baniaka...

CO ma robić ten Twój bufor?
Ma być buforem?
Buforem-akumulatorem?
Akumulatorem?
No i... z jaką PC ma współpracować?

Adam M.

Darud
06-03-2022, 23:54
Chcesz to sobie ZROBIĆ?
Zacznij czytać wątek od poczatku...
KUPIĆ?
Poczytaj instrukcję dołączaną do baniaka...

CO ma robić ten Twój bufor?
Ma być buforem?
Buforem-akumulatorem?
Akumulatorem?
No i... z jaką PC ma współpracować?

Adam M.

PC panasonic 7 bądź 9kw. Raczej nie T-cap tylko high performance ale możliwe ze jednak pójdę w T-cap 9kw ale ze względu na cwu, do budynku 7kw mi starczy. Oczywiście ten bufor(dam dopiero majstrowi z linka wyżej do zrobienia) tylko do cwu, do CO chce dać 100ltr i zawór trójdrożny, albo nawet dwa). Bufor ma tylko dać mi komfort cieplej wody użytkowej na poziomie 45⁰C(przy nastawie 50⁰C na PC, mogę ustawić i 55-60⁰ ale wtedy załączy się grzałka, a wolałbym nie) i żeby radził sobie np przy 3-5-ciu prysznicach pod rząd oraz poborze w 3 miejscach, na trzech poziomach domu. Wiem że PC nie ma szans żeby nagrzać taki bufor tylko wężownicą, grzałka pewnie by się tam nie wyłączała. Utrzymanie takiego zładu 300-400ltr, może 500ltr, na pewno będzie łatwiejsze, niż dogrzanie wody wężownicą jak mi ucieknie 300ltr w 20 minut. Mam 3 łazienki, 3 kuchnie i 6 osób, z czego 4 niezależne odemnie. Głowie się cały czas jak to rozwiązać. Planuje na lato zmienić ogrzewanie z gazowego na PC właśnie. Kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny 35KW( modulacja C.O. od 5kw, ale firmy nie podam, żeby nie reklamować) daje sobie świetnie radę, wiadomo oprócz zasobnika warstwowego podgrzewa przepływowo cwu. Głównie chodzi mi jak z wydajnością takiego bufora(tylko cwu) przy PC i nastawię 50⁰C, wiadomo przy kotle stałopalnym nagrzewasz bufor do 80⁰C i problemu nie masz. Jak ludzie którzy maja takie rozwiązanie napiszą ze jest lipa, to kupię Panasonic Aquera 9KW i jakoś to będzie. Przeczytać cały ten temat to by mi z pół roku zabrakło, kiedyś doczytałem chyba do 80-tej strony, ale to było dawno temu, oczywiście powoli będę czytał, ale ciężko z czasem na razie. Pozdrawiam i dziękuję z góry za podpowiedzi.

adam_mk
07-03-2022, 09:30
Czyli akumulator ciepła dla CWU.
Skuteczność działania zależy od powierzchni węzownicy i czasu przepływu wody w niej (czasu wymiany ciepła).
Nieobojętna też jest prędkość przejmowania ciepła wynikajaca z samej geometrii konstrukcji. (wężownicy).

Wyobraź sobie takie sytuacje..
1. Rurka Cu lub karbowanka podobna do 3/4"
Ma stosunkowo sporą objętość dla swej powierzchni. Potrzebna będzie dość spora długość takiej rurki.
2. Rurka Cu lub karbowanka podobna do 1/2"
Aby miała wydajność trzeba by zrównoleglić takie dwie lub nawet trzy.
Wtedy masz gigantyczną powierzchnię przypadająca na jednostkę ich pojemności.

Polecam rozwiązanie nr 2.
Znacznie łatwiej pracuje się z rurkami cieńszymi, jak je trzeba zwinąć!

Tego rodzaju akumulatory ciepła bardzo dobrze się sprawdzają przy pracy z PC. CWU nie brakuje nigdy.
Wiem co piszę, bo... Ciągle to montuję w wielu kombinacjach.

Adam M.

Jerzy1985
07-03-2022, 14:41
Witam wszystkich specjalistów.
Czytam i czytam i już sam nic nie wiem. Może mi ktoś doradzić jaki bufor potrzebuję? z iloma wężownicami i z iloma wejściami i wyjściami?
Do buforu będzie podłączone jako źródła ciepła: Kominek z płaszczem wodnym, solary, grzałka i być może PC
Bufor będzie zasilał z kolei CWU i CO (100% podłogówki 140m2)
Rodzina 6 osobowa.

Jak wielki potrzebuję bufor? ilu metrowe wężownice? itp?

Czego muszę szukać? Jest jakiś gotowy produkt który będzie dopasowany do moich wytycznych?
A może jest tu jakiś producent który robi na zamówienie?

Dziękuję z góry za wskazówki.

adam_mk
07-03-2022, 17:46
Masz jakieś możliwości i zdolnosci warsztatowe?
Potrzebujesz baniaka dedykowanego, jak układ ma być optymalny.
DWIE wężownice.
Jedna - CWU a druga do glikolu/solarów.
Bardzo dobrze sprawdza się tona wody.
To jest około fi 80 i h 220 (w cm)
Można poszukać gotowca z Paradigmy, ale...
Masz luźne jakieś 15000zł?
DLATEGO jest ten wątek, że można zrobić to samemu i taniej a bywa i lepiej technicznie.
JAKA PC?
Wygodnie, bo bardzo skutecznie, jest postawić prosty kociołek elektryczny obok baniaka.
Wklejałem rysunki - co i jak.
Masz na to miejsce większe jak szuflada w sporej szafie? No, kotłownię jaką...

Adam M.

Darud
07-03-2022, 19:33
Czyli akumulator ciepła dla CWU.
Skuteczność działania zależy od powierzchni węzownicy i czasu przepływu wody w niej (czasu wymiany ciepła).
Nieobojętna też jest prędkość przejmowania ciepła wynikajaca z samej geometrii konstrukcji. (wężownicy).

Wyobraź sobie takie sytuacje..
1. Rurka Cu lub karbowanka podobna do 3/4"
Ma stosunkowo sporą objętość dla swej powierzchni. Potrzebna będzie dość spora długość takiej rurki.
2. Rurka Cu lub karbowanka podobna do 1/2"
Aby miała wydajność trzeba by zrównoleglić takie dwie lub nawet trzy.
Wtedy masz gigantyczną powierzchnię przypadająca na jednostkę ich pojemności.

Polecam rozwiązanie nr 2.
Znacznie łatwiej pracuje się z rurkami cieńszymi, jak je trzeba zwinąć!

Tego rodzaju akumulatory ciepła bardzo dobrze się sprawdzają przy pracy z PC. CWU nie brakuje nigdy.
Wiem co piszę, bo... Ciągle to montuję w wielu kombinacjach.

Adam M.

Dziękuję za odp. Czyli jak dobrze rozumiem kręcimy wężownice do środka 2-3 razy w jednym poziomie i idziemy do góry skok powiedzmy 5cm i znowu tak samo. Przepływ wody w domu to pewnie max 15 ltr na minutę ale tylko prysznice( mogą być brane 2 w jednym czasie) bez wanny. Rozumiem że najlepiej miedź 16 bądź 18mm. Może pierwsze 25m 18 a potem 25m bądź 50m 16??.Wykonuje Pan takie zbiorniki, czy skorzystać z linku??. Nie zdobię samemu, brak warsztatu i zdolności manualnych akurat w tym temacie. Czytam od początku forum, ale często tematycznie się rozjeżdża.

Mishungh
07-03-2022, 21:42
Co znaczy że : " bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu" ???

Czy w przykładzie A nie będzie się wszystko pieprzyć jak zacznie się pobór wody???

3 wyjście takie jak w zbiorniku CWU środkowe na cyrkulację. Suma sumary wyjdzie ci tak że część wody będzie ci pchało z obiegu cyrkulacji przez zasilanie wężownice z dołu przez cały zbiornik buforowy i będzie ci się szybko uśrednia temperatura w zbiorniku.

Odnośnie poboru wody to by się nie po......ło to zastosuj zawory zwrotne.

adam_mk
08-03-2022, 01:17
Dziękuję za odp. Czyli jak dobrze rozumiem kręcimy wężownice do środka 2-3 razy w jednym poziomie i idziemy do góry skok powiedzmy 5cm i znowu tak samo. Przepływ wody w domu to pewnie max 15 ltr na minutę ale tylko prysznice( mogą być brane 2 w jednym czasie) bez wanny. Rozumiem że najlepiej miedź 16 bądź 18mm. Może pierwsze 25m 18 a potem 25m bądź 50m 16??.Wykonuje Pan takie zbiorniki, czy skorzystać z linku??. Nie zdobię samemu, brak warsztatu i zdolności manualnych akurat w tym temacie. Czytam od początku forum, ale często tematycznie się rozjeżdża.

Już nie robię buforów.
Instaluję je i pompy ciepła.

Adam M.

Piwoslaw
08-03-2022, 12:47
Witam wszystkich!

Mało się udzielam,ale sporo śledzę, a teraz pochwalę się nowym buforkiem, który kończę instalować w swoim 50-letnim piętrowym domu.

W zeszłym roku nabyłem używany bufor z demobilu: 500 litrów, z wewnętrznym zbiornikiem na CWU (ok. 120 l). Szukałem hydraulika, który podjąłby się podłączenia go, dopiero siódmy(!) się nie przestraszył.

Podłączył. Napełniliśmy. I się załamałem, bo napełniając część zładową woda zaczęła dostawać się do zbiornika CWU:( Wewnętrzny zbiornik musiał się rozszczelnić.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458798&stc=1&d=1646742687

Telefon do sprzedającego, ten serdecznie przeprosił, bo był przekonany że szczelność była sprawdzona wcześniej, itp. Obiecał że dostarczy mi podobny, ale z miedzianym zbiornikiem CWU, który nie koroduje jak zbornik żelazny.
Trochę to trwało ale się udało, jest nowy zbiornik.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458799&stc=1&d=1646742695

Lekka przeróbka przyłączeń i jest gotowy.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458800&stc=1&d=1646742703

10cm wełny owinięte folią stretch jako ocieplenie.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458801&stc=1&d=1646742711

Napełniam deszczówką - jest szczelny!

Od 2 dni nagrzewam i sprawdzam szczelność połączeń, ciśnienie, temperatury na różnych poziomach, ustawienia pomp, itp.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458803&stc=1&d=1646742744

Jedno co mnie zastanawia - podejrzewam, że ciepło ucieka przez konwekcję. Przy kotle mam zawór zwrotny, więc tam jest OK, ale rura prowadząca od bufora, przez zawór mieszający i pompę, do grzejników jest bardzo ciepła. Nawet przy wyłączonej pompie kaloryfery nigdy do końca nie stygną. Nie spodziewałem się tego, bo mówił mi kiedyś hydraulik, że zatrzymana pompa nie przepuszcza. A jednak.

Pytanie - co teraz? Widzę dwa rozwiązania:
1) Założyć siłownik na zawór na wyjściu z bufora, żeby otwierał się tylko gdy termostat pokojowy załącza pompę, lub
2) Dołożyć pułapkę cieplną między buforem a zaworem mieszającym. A może między zaworem i pompą?
Jakies sugestie?

Mishungh
08-03-2022, 19:14
Założyć za pompą zawór zwrotny sprężynowy.

asolt
09-03-2022, 06:45
...
Potrzebujesz baniaka dedykowanego, jak układ ma być optymalny.
DWIE wężownice.
Jedna - CWU a druga do glikolu/solarów.
.
Adam M.

Nie musi, podłaczalem kiedys solary do bufora z grzalkami poprzez wymiennik, jedna dodatkowa pompka i regulator temperatury.
Koszt materiałow nieco wiekszy niz 1000 zł oczywiscie przy lepszej pompce (wilo) Dodatkowa wezownica tez nie jest za darmo. Układ 4 kolektrów działa prawdłowo i nawet w lutym temperatura wody dochodziła do 50 oC. Zaleta jest taka ze da sie zastoswac do kazdego bufora.

Piwoslaw
09-03-2022, 16:21
Założyć za pompą zawór zwrotny sprężynowy.

A czy sprężyna w zaworze zwrotnym da radę zatrzymać konwekcję, czy najwyżej spowolni?

A może pułapkę cieplną (20cm do góry) między buforem i zaworem mieszającym, potem pompa i zawór zwrotny? Czy pułapka nic nie da?

Jerzy1985
09-03-2022, 17:27
Masz jakieś możliwości i zdolnosci warsztatowe?
Potrzebujesz baniaka dedykowanego, jak układ ma być optymalny.
DWIE wężownice.
Jedna - CWU a druga do glikolu/solarów.
Bardzo dobrze sprawdza się tona wody.
To jest około fi 80 i h 220 (w cm)
Można poszukać gotowca z Paradigmy, ale...
Masz luźne jakieś 15000zł?
DLATEGO jest ten wątek, że można zrobić to samemu i taniej a bywa i lepiej technicznie.
JAKA PC?
Wygodnie, bo bardzo skutecznie, jest postawić prosty kociołek elektryczny obok baniaka.
Wklejałem rysunki - co i jak.
Masz na to miejsce większe jak szuflada w sporej szafie? No, kotłownię jaką...

Adam M.

Dzięki Adamie. Sam takiego buforu nie zrobię:( a możesz coś polecić tak do 7 tys +/-? Na co trzeba zwrócić uwagę?

adam_mk
10-03-2022, 04:40
Dzięki Adamie. Sam takiego buforu nie zrobię:( a możesz coś polecić tak do 7 tys +/-? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Namiastka...
To co opisał Asolt.
To co bufor optymalny ma wewnatrz postawić na zewnątrz.
Wymaga miejsca, ale może działać poprawnie.

Adam M.

asolt
10-03-2022, 06:54
Namiastka...
To co opisał Asolt.
To co bufor optymalny ma wewnatrz postawić na zewnątrz.
Wymaga miejsca, ale może działać poprawnie.

Adam M.

Namiastka? gdzie widzisz problem, owszem trzeba dobrze zaizolowac wymiennik i straty zmniejszymy do minimum.
Akurat w tym okreslonym przypadku solary były jako wspomaganie, a głównym zródłem ciepła były grzałki. Regulator był ustawiony tak aby przy róznicy temperatur miedzy instalacja a buforem zalaczyła sie pompa na obiegu wtornym wymiennika. Działa juz drugi sezon i przy buforze 1000l i 4 kolektorach w praktyce 7 m-cy jest zapewniona cwu i czasem wspomaganie c.o.
Fabryczne bufory z węzownicą solarną i przepływową cwu są drozsze conajmniej o tyle ile wynosi koszt wymiennika pompy i regulatora. A co najwazniejsze mozna zastosowac w przypadku instalacji solarów bez zmiany bufora. Ta niewielka stata sprawnosci jest do pominiecia. Dodatkowe miejsce? chyba zartujesz? ile miejsca zajmuje pompa obiegowa, wymiennik o wymiarach ok 15x20x10 cm i regulator? Grupa solarna i tak byc musi jej nie liczymy do tego doatkowego miejsca. Bufor z otuliną ma ponad 1,5 m3, a ten dodatkowy zestaw 100 razy mniej?

Bogusław_58
10-03-2022, 08:19
Dodatkowe miejsce? chyba zartujesz? ...
Tak na prawdę to chyba jesteś JEDYNY, który deklaruje, że powiększenie gabarytów jest OK.
Osobiście też akceptuję większe gabaryty, ale robiłem sondę wśród wielu ludzi i wszyscy jakby UMÓWIENI z sobą, wyrażali zwój sprzeciw i niechęć..
Najgorsze jednak są kobiety, bo pilnują terytorium piwnicy czy domu jak niepodległości.
Tak więc nie dlatego np.nie ma kominków z płaszczem wodnym + zbiornik wodny 200/300 l + ewentualnie bufor ceglany, że nie da się tego zrobić technicznie ale, ze w domu nie "ma miejsca", nawet jeśli zbiornik dałoby się umieścić pod schodami.
No a teraz trzęsą gaciami, bo bez prądu NIC im nie będzie działać.

adam_mk
10-03-2022, 08:45
Asolt
Ty chyba nie widziałeś małej kotłowni...
Ludzie zostawiają sobie na nią tyle miejsca co na kociołek gazowy a potem trzeba tam zmieścić i pompę i bufor...

Adam M.

Bogusław_58
10-03-2022, 10:42
To jest Adam racjonalne wytłumaczenie.
Co jednak z tymi co mają odpowiednią piwnicę i duży dom, a nie chcą oddać nawet 1 m2 ?
Zacząłem więc głosić: budujcie dom o 3m2 większy, by w razie czego nie było problemu z decyzją o buforze czy piecu ceramicznym poza piwnicą .
Zaleta- nie ma strat cieplnych :)

asolt
10-03-2022, 15:56
Asolt
Ty chyba nie widziałeś małej kotłowni...
Ludzie zostawiają sobie na nią tyle miejsca co na kociołek gazowy a potem trzeba tam zmieścić i pompę i bufor...

Adam M.

Chyba sie nie zrozumielismy, pisałem o zwiekszonych gabarytach tylko wymiennika i pompki, oczywiscie bufor i tak był. Bufor jest na ogół okragły i jest sporo miejsca niewykorzystanego i pompke i wymiennik zawsze tam zmiesci.
Widziałem mała kotłownie i w niej instalowałem byufor 600l o srednicy 99 cm. Kotłownia ta miała 115x155 cm. Miałes kiedy taką kotłownie z buforem? Nie mówie ze bufora z osprzetem nie da sie zmiescic w jeszcze mniejszej ale są jakies granice

asolt
10-03-2022, 16:03
Tak na prawdę to chyba jesteś JEDYNY, który deklaruje, że powiększenie gabarytów jest OK.
.

O jakich gabarytach jest mowa? ja pisze o ok 0,012 m3 Czy to jest naprawdę dużo? To pojemnosc zwykłego wiaderka, rozumiem ze 1 lub 2 m2 powierzchni, ale jezeli nie ma miejsca zwykle wiaderko i to zawieszne przy buforze to faktycznie jest problem

adam_mk
10-03-2022, 17:18
Postawiłem kolektor DZ, bufor i PC w 110 x 145.
Ciaśniej jak pod maską bolida F1.
Teraz szykują mi montaż w tramwaju 110 x 550 (w cm)...
No i drzwi szerokości 68cm. Oczywiście - wylecą w diabły.
Wiem, że się da powiesić obok to, co moze być w baniaku i nawet to działa.

Adam M.

Darud
12-03-2022, 13:24
Witam ponownie. Udało mi się zaprojektować bufor 350ltr(stal czarna) z wężownicą miedzianą fi15 75m.
I tu pytanie, czy ma sens np. dać najpierw 50m 18 a potem 25m 15, czy będą szumy i lepiej dać 15 na całości. 75 metrów w jednej wężownicy zwijana jednorzędowo.
Drugie to minimalny promień gięcia takiej wężownicy 18 i 15 jaki udało wam się zrobić bez zagięć??.
Trzecie to bufor będzie zasilany Pompą Ciepła, ale chce dodać awaryjnie 2 grzałki 3KW na wypadek awarii tego ustrojstwa i większość grzałek ma napisane że współpracują z anodą magnezową, czy ja muszę ją stosować?? Układ zamknięty.
Czwarte pytanko to umieszczenie takich grzałek, jedną chce dać na samym dole podłogówka wężownicą cwu, a gdzie najlepiej dać drugą?, w połowie bądź na ⅓ wysokości, jak myślicie??. I czy kupić grzałkę miedzianą??, jaką będzie najlepsza żeby to nie reagowało w razie jakiegoś styku grzałka wężownicą?.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.

adam_mk
12-03-2022, 14:18
Uważam, że średnio udana konstrukcja...

Adam M.

Darud
12-03-2022, 15:20
Uważam, że średnio udana konstrukcja...

Adam M.

Gdzie Pan widzi słabe strony?. Instalator proponował dwie wężownice krótsze, ale przy PC wg mnie nie dogrzeje wody odpowiednio( będzie jej więcej, ale za niska temperatura), to nie paliwo stałe i 90⁰C w buforze tylko 50-55⁰C u góry. Czy chodzi może o ciśnienie w punkcie poboru??. Zasilanie na dom mam miedz 12mm(woda zimna) przechodzi na 15 do Pieca gazowego i potem 15 na dom. Woda wszędzie płynie bez problemów( 2 piętra plus parter). Naprawdę będę wdzięczny za uwagi.
Wkleił bym zdjęcie, ale nie działa, od pół godziny próbuje i nic, nawet zmniejszyłem do 15kb i też nie przeszło. Jakby Pan pozwolił to podesłałbym na e-maila.

adam_mk
12-03-2022, 17:14
Można na maila...

Dziwna ta instalacja wodna, ale już taką spotkałem. Tam było około 9 bar na wlocie do domu.
Przy cieniutkich rurkach miedzianych, aby była jaka taka wydajność, potrzebne są duże prędkości przepływu.
Wtedy miedź na wszystkich kolankach jest wypłukiwana i w końcu robią się dziury.
50 stC w CWU to aż dość.
Dałbym tam 3 x 15 równolegle po 25mb zwinięte i umieszczone na górze baniaka.
Te grzałki…
Wygodnie jest zrobić z kilku rurek kociołek elektryczny na zewnątrz baniaka, bo rozumiem, że to na wypadek „W”.
Przy wodzie kotłowej (odgazowanej i odkamienionej) anoda jest zbędna.
Umieszczenie grzałki na samym dole spowoduje długie oczekiwanie na ogrzanie baniaka.
Umieszczenie w połowie czy 1/3 to ograniczenie dostępu do CWU.
Umieszczenie grzałek (po jednej na fazę) na zewnątrz eliminuje te wady.

Wężownice do solarów, jakie robiłem, giąłem z 15 na około 22-25cm. Ale ja to robię od lat i mam już wyczucie ile można.

Tu jest bardzo ładnie streszczone te 884 strony wątku :lol:
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

Adam M.

Piwoslaw
14-03-2022, 13:18
Założyć za pompą zawór zwrotny sprężynowy.

Założyłem dziś. I wygląda, że ten zawór zwrotny stawia duży opór. Za duży. Pompa cykulacyjna wydaje dziwne odgłosy, na 3. biegu ledwo wyciąga ciepłą wodę z bufora. Po 30-40 minutach pracy rura za pompą i zaworem ledwie się ociepliły, zaś kaloryfery na parterze nadal zimne:(

No to spróbuję szczęścia z pułapką ciepła...

MKM2700
22-03-2022, 11:18
Cześć,

planuje zakup bufora Austria PSM 1000 bez wężownic z izolacją. Pytanie czy wybór ok czy powinien czekać na Galmet, Lamet dzis niestety ok 3 miesiące?

Bufor bedzie podłaczony do kotła zagazowujacego drewno i hybrydowo zamierzam korzystac z grzałek w buforze do podłogówki.

z gory dziekuje za pomoc.

pozdrawiam
mkm

Chris Zielonka
22-03-2022, 12:32
Założyłem dziś. I wygląda, że ten zawór zwrotny stawia duży opór. Za duży.

Założyć zawór zwrotny klapowy

goguś
22-03-2022, 15:03
Cześć,

planuje zakup bufora Austria PSM 1000 bez wężownic z izolacją. Pytanie czy wybór ok czy powinien czekać na Galmet, Lamet dzis niestety ok 3 miesiące?

Bufor bedzie podłaczony do kotła zagazowujacego drewno i hybrydowo zamierzam korzystac z grzałek w buforze do podłogówki.

z gory dziekuje za pomoc.

pozdrawiam
mkm

To kup sobie używkę z nierdzewki za połowę ceny a przeżyje te lemety i galmety o kupę lat .

Tomasz Mi
28-03-2022, 12:53
Robię aktualnie CWU przepływowe. Nie mam górnej wężownicy w buforze więc postanowiłem zamontować wymiennik płaszczowo-rurowy. Kupiłem na promocji 2 o mocy 60 KW każdy i wydawało mi sie że jeden powinien wystarczyć, ale niestety okazało się, że pomimo temperatury 80 stopni w buforze udaje się uzyskać max 25 stopni. Więc musze dołożyć drugi. Ale obawiam się, że jak temperatura w buforze będzie niższa (50 stopni) to 2 wymienniki tez nie dadzą rady.
Chyba większe znaczenie niż moc wymiennika ma powierzchnia wymiany. Mój wymiennik ma zaledwie 0,5m pow. wymiany.
Czy ktoś wie jak powinna być powierzchnia wymiany wymiennika, aby uzyskać temp CWU na poziomie 42 stopnie, gdy czynni grzewczy ma 50 stopni?

asolt
28-03-2022, 17:57
Robię aktualnie CWU przepływowe. Nie mam górnej wężownicy w buforze więc postanowiłem zamontować wymiennik płaszczowo-rurowy. Kupiłem na promocji 2 o mocy 60 KW każdy i wydawało mi sie że jeden powinien wystarczyć, ale niestety okazało się, że pomimo temperatury 80 stopni w buforze udaje się uzyskać max 25 stopni. Więc musze dołożyć drugi. Ale obawiam się, że jak temperatura w buforze będzie niższa (50 stopni) to 2 wymienniki tez nie dadzą rady.
Chyba większe znaczenie niż moc wymiennika ma powierzchnia wymiany. Mój wymiennik ma zaledwie 0,5m pow. wymiany.
Czy ktoś wie jak powinna być powierzchnia wymiany wymiennika, aby uzyskać temp CWU na poziomie 42 stopnie, gdy czynni grzewczy ma 50 stopni?

W buforach 1000l które montowałem wezownica przepływowa ma ok 8-9 m2, róznica temperatur miedzy gorą bufora a wyjsciem weżownicy to ok 1,5-2 oC.

Tomasz Mi
29-03-2022, 11:28
Zdecydowałem, że zamontuję 4 wymienniki. Po stronie CWU połączone szeregowo a po stronie wody kotłowej 2 szeregowo i 2 równolegle. Pow. wymiany wyniesie 2 metry. Nie ma sensu porównywać wymiennika do wężownicy w buforze. Dzięki przeciwprądowemu przepływowi wody zwiększa się znacząco efektywność wymiany.
Ale zanim wezmę się do roboty chciałbym się upewnić czy to wystarczy. Czy jest może jakiś kalkulator, który pomógłby mi to przeliczyć?
Albo czy ktoś może robił podobna instalację?

rafwla
30-03-2022, 18:52
Mam popełniony bufor 1000l ocieplony około 35/40 cm ścianki i z 50 cm góra, perlit. Trzyma temperature super w lecie cwu prze 6 dni. Chciałbym zrobić przeróbkę na większą akumulację. tak aby w zimnie wystarczało na tydzień. Teraz bufor starcza na jeden dzień jak sie go naładuje 85/90 s.C. Mam oczywiście stratę codziennie na kotle który studzi się codziennie, jest to przynajmniej 300 kg. Zastanawiam się na buforem zrobionym z rury DN 127 na 600 cm wysokości, będzie on w pomieszczeniu gospodarczym, ocieplenie takie jak na małym buforze, pojemność w takiej konfiguracji 7,5 tyś l. Osiągam dwa cele, wywalam centralne z domu, teraz aby donieś drewno potrzeba przejść przez 3 drzwi. Więcej czystości w dolnej kondygnacji i mam wolne pomieszczenie na zrobienie łazienki. Dwa, rodzice są coraz starsi w razie potrzeby ktoś przyjeżdża i nagrzewa bufor na cały tydzień. Minusy ciepło z bufora będzie uciekać bezużytecznie i koszt, liczę około 30 tyś.Gdybym miał podłogówkę w domu to bym założył pompe ciepła a tak to nie bardzo, mały COP chociaż grzeje żeliwne grzejniki temp. 38/42 stopnie. Czy ktoś mógłby mi policzyć straty ciepła. w takim buforze w porównaniu do obecnego 1000l? Co myślicie o takim pomyśle?

Chris Zielonka
31-03-2022, 06:27
Pompa ciepła na 95 proc roku, a na te parę dni mrozu bufor i po bajce -bufor 7000 l nie da się zagrzać po wpadnieciu na kilka chwil - tu by trzeba kocioł ze 40 kw i ponad 10 godzin konkretnego grzania - obawiam się że w komin -o ile on do takiego kotła się nada - pójdzie więcej niż ta pompa zje pracując na trochę wyższym parametrze np 45 C. Popytałbym o powietrzną pompę ciepła.
Za 30 k spokojnie da sie kupić cos co wyprodukuje te około 70 kwh ciepła a sterowane może być telefonem.

goguś
31-03-2022, 08:02
Muszę zadać te pytanie a nie wiem gdzie , mam bojler dwupłaszczowy 300 litrów ACV ocieplony nierdzewka i takie tam podłączony do pompy ciepła i fajnie się spisuje szybko ładuje i niby wszystko ok ale niedawno nagrzany bojler niechcący zakręciłem zawór i zapomniałem i po 6 godzinach bojler zimny i zachodzę w głowę co go wychładza ??? szczelny jest bez dwóch zdań , a teraz czy ja babola strzeliłem bo wloty i wyloty są od góry jest ich 3 jeden zaślepiłem drugi wyjście z bojlera a trzeci dopływ a że wszystkie 3 mają krótkie rurki wpuszczane do środka ok 30 cm to na wlotowej wsadziłem do środka miedzianą rurę fi 22 mm 1 metr dł aby woda dostarczana się nie mieszała ale ale czy potem zimna z dołu ciepła z góry i miedź może to aż do tego stopnia wychładzać ??

Tomasz Mi
05-04-2022, 11:42
Nie udało mi sie znaleźć łatwego sposobu obliczenia potrzebnej pow. wymiany dla wymiennika płaszczowo rurowego do CWU. Wiec pozostała metod prób i błędów. Spiąłem 4 wymienniki - po stronie CWU połączone szeregowo a po stronie wody kotłowej 2 szeregowo i 2 równolegle. Pow. wymiany wynosi 2 metry. Przy temperaturze bufora 50 stopni trzeba ograniczać przepływ wody, aby uzyskać wodę o temp. 40 stopni. Przy 60 stopniach w buforze woda ledwo osiąga 40 stopni. Dopiero przy wyższych temperaturach 70 i wyżej uzyskuje się ciepła wodę ze sporym zapasem. Zamontowałem naturalnie zawór termostatyczny na wyjściu z wymienników ustawiony na 50 stopni.
Podsumowanie:
Dla przepływowego podgrzewania CWU przy pomocy wymienników płaszczowo rurowych 2 metry pow. wymiany to absolutne minimum.
Optymalnie byłoby zastosować wymiennik z większą pow. wymiany lub pomieszać wodę na wejściu do wymiennika. Naturalnie to pierwsze jest łatwiejsze ale droższe.

_John
06-04-2022, 12:21
Nie udało mi sie znaleźć łatwego sposobu obliczenia potrzebnej pow. wymiany dla wymiennika płaszczowo rurowego do CWU. Wiec pozostała metod prób i błędów. Spiąłem 4 wymienniki - po stronie CWU połączone szeregowo a po stronie wody kotłowej 2 szeregowo i 2 równolegle. Pow. wymiany wynosi 2 metry. Przy temperaturze bufora 50 stopni trzeba ograniczać przepływ wody, aby uzyskać wodę o temp. 40 stopni. Przy 60 stopniach w buforze woda ledwo osiąga 40 stopni. Dopiero przy wyższych temperaturach 70 i wyżej uzyskuje się ciepła wodę ze sporym zapasem. Zamontowałem naturalnie zawór termostatyczny na wyjściu z wymienników ustawiony na 50 stopni.
Podsumowanie:
Dla przepływowego podgrzewania CWU przy pomocy wymienników płaszczowo rurowych 2 metry pow. wymiany to absolutne minimum.
Optymalnie byłoby zastosować wymiennik z większą pow. wymiany lub pomieszać wodę na wejściu do wymiennika. Naturalnie to pierwsze jest łatwiejsze ale droższe.

https://hexonic.com/aktualnosci/hexonic-ulatwia-dobor-wymiennikow-ciepla/

nevo
10-04-2022, 07:41
Dzień dobry,
jestem tu nowy, chociaż przeczytałem już sporo tego tematu.

Planuję wymianę starego kotła miałowego na zagazowujący +2000l bufor+ stara instalacja stalowa OTWARTA, spawana, grube rury, grzejniki stare żeliwne do modernizacji w termostaty. Razem pojemność instalacji zakładam 2500l.

Naczynie wzbiorcze otwarte musi mieć netto 6%*2500=150l. Nie mam miejsca na takie naczynie w pomieszczeniu ogrzewanym.
Albo naczynie przerobię na poddasze nieogrzewane, trudnodostępne, albo instalacja zamknięta.

Czy da się/ opłaca się kombinować z naczyniem w nieogrzewanym pomieszczeniu? Jakieś cyrkulacje, ocieplenia, grzałki, cuda na kiju? No i dużo potencjalnych przeróbek...

Czy lepiej instalacja ZAMKNIĘTA, naczynie przeponowe 200l, zabezpieczenia z tym związane i spore koszty. Poza tym zawodność, wrażliwość na jakość wody kotłowej i zanieczyszczeń w instalacji.

Tak czy tak czeka mnie dużo pracy.. Proszę, doradźcie coś.:(

awaria09
10-04-2022, 14:26
Ja ma na strychu 150l naczynie dobrze ocieplone i nie ma problemu. W dół rury sygnalizacyjna i przelewowa.

nevo
11-04-2022, 06:21
Obawiam się, że samo ocieplenie może nie wystarczyć. Jak zamarznie naczynie to mam bombę w kotłowni.

Na tym forum zdaje się adam_mk radził otwarte. Zamknięte jest kuszące ale drogo wychodzi osprzęt.

A jeszcze powiedzcie mi czy muszę dobrze uszczelnić starą instalację przed zamknięciem? Mam stare , czasami cieknące zaworki grzejnikowe, rozmiaru 1 cal do grawitacji. Pewnie jak będzie nieszczelnie to spadnie ciśnienie wstępne w instalacji. Co myślicie?

Chris Zielonka
11-04-2022, 08:07
Albo naczynie przerobię na poddasze nieogrzewane, trudnodostępne, albo instalacja zamknięta.


Tez myslałem że się nie zmieszczę a jednak wyspawany płaski zbiornik 60x80 x 30 zmieściłem nad kabiną prysznicową i kompletnie go nie widać. Inna rzecz że nieogrzewane pomieszczenie w ogrzewanym domu rzadko kiedy zamarza. Jednak na taką ewentualność założyłbym zawór bezpieczeństwa na kotle i dobry manometr na którym widać wysokość słupa wody - każde przekroczenie maksymalnej dla mojego słupa wartości będzie sygnałem o zamarznięciu. Da sie to nawet pewnie podpiąć pod jakiś dzwonek. Da się tez pewnie umieścić termometr z alarmem tam gdzie jest naczynie. Jednak wg mnie dobre ocieplenie zbiornika i rur powinno wystarczyć.

11-04-2022, 13:34
Witam
czytam ten długi temat i na podstawie danych w nim zawartych zacząłem rysować swój bufor. Ze względu na małą kotłownie chciałbym iść w kierunku bufora prostopadłościennego (700x500x2000). Będzie on zasilany solarami (umieszczone pionowo na ścianie południowej) i kotłem peletowym.
Na co zwrócić uwagę przy jego budowie?
Czy ściany z blachy 4mm przy 2000mm wysokości będą wystarczające?
Do jakiej temperatury wężownica solarna jest w stanie nagrzać bufor 500l zimą?

459030459029

Miałem w planach jako izolacji użyć xps-a 150mm lub wełna z folią alu 30mm + folia + xps 120mm, czy to dobry pomysł?
W miarę modyfikacji bufora w modelu będę zadawał kolejne pytania :)

(obie wężownice solarną oczywiście rozciągnę w stożek wg zaleceń)

Chris Zielonka
19-04-2022, 08:50
Na pewno nie da się zastosowac rury fi 700np ? pojemność ciut nawet większa. Jeżeli jednak faktycznie się nie da to nie wolno zapomnieć o szpilkach wzmacniających i to dość gęsto - parcie na płaskie ścianki zbiornika będzie potężne. Przy docieplaniu stawiałbym na wełnę - da się nią dokładniej owinąć zbiornik a to ma duże znaczenia aby żadnej konwekcji nie było - więc też szczelność zabudowy jest istotna.

Piwoslaw
28-04-2022, 11:03
Założyłem dziś. I wygląda, że ten zawór zwrotny stawia duży opór. Za duży. Pompa cykulacyjna wydaje dziwne odgłosy, na 3. biegu ledwo wyciąga ciepłą wodę z bufora. Po 30-40 minutach pracy rura za pompą i zaworem ledwie się ociepliły, zaś kaloryfery na parterze nadal zimne:(

No to spróbuję szczęścia z pułapką ciepła...
Update.
Dołożylem pułapkę cieplną. Tak było przed:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459178&d=1651139857
A tak po:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459179&d=1651139873
Schemat wygląda tak:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459180&d=1651139886

Tyle, że nadal ciepło mi ucieka do grzejników w pionie najbliżej bufora, więc muszę ręcznie otwierać zawór na wyjściu z bufora, zanim właczę pompę cyrkulacyjną, i zamykać po jej wyłączeniu:(
Czy to może być dlatego, że pułapkę zrobiłem powyżej zaworu mieszającego? Czy może za niską?

W lecie planuję jeszcze raz to przerobić, tak żeby pułapka cieplna (wraz z dodanym zaworem klapowym, zamonotanym pionowo) była jeszcze przed zaworem mieszającym. Ponieważ ogranicza mnie niski sufit w piwnicy, to czy pułapka może iśc w dół, zamiast w górę, jak na tym schemacie?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459181&d=1651139893

Jeśli taka pułapka działa równie dobrze, to jak głęboka powinna być, w sensie ile cm w dół i potem w górę musi iść, żeby ciepło nie krążyło bez pompy?

Tomasz Mi
02-05-2022, 09:58
Mam podobny problem z grawitacyjnym rozładowywaniem sie bufora. Mi udało się rozwiązać problem zmieniając sterownik do pompy i zaworu 3D. Sterownik po wyłączeniu pompy zamyka zawór 3D od strony ciepłej wody.
W Twoim przypadku pomóc może zrobienie syfonu aż na sam dół do powrotu z instalacji. Zawór termostatyczny powinien być na dole, aby nie był narażany na stałe działanie wysokiej temperatury.

Chris Zielonka
18-05-2022, 07:45
Tym razem ja poprosze o ocenę. Trzeba zamontować kocioł MPM 14 kw do drewna i tak złozyć zabawki coby za jakiś czas i bufor i pompe ciepła podłączyć.
Zrobiłem schemat i prosze o wskazanie ewentualnych błędów lub może lepszych rozwiązań.
Instalacja jest grzejnikowa grawitacyjna i raczej tak zanim dojdzie bufor będzie pracować.
Mozliwe jednak że zanim ten bufor nastanie zrobi sie bypas w jego miejscu i wtedy dom ogrzejemy przy pomocy pompki i zaworu 3D zamykając zawór grawitacji na kotle. Na szkicu nie ma rury bezpieczeństwa wznośnej ale oczywiście trzeba będzie ją dać i to na powrocie. Jest pytanie czy po zamknięciu obiegu grawitacyjnego i pracy z bypasem zamiast bufora kocioł sterowany samym miarkownikiem utrzyma swoją moc w ryzach.
459374

adam_mk
18-05-2022, 19:56
Tym razem ja poprosze o ocenę. Trzeba zamontować kocioł MPM 14 kw do drewna i tak złozyć zabawki coby za jakiś czas i bufor i pompe ciepła podłączyć.
Zrobiłem schemat i prosze o wskazanie ewentualnych błędów lub może lepszych rozwiązań.
Instalacja jest grzejnikowa grawitacyjna i raczej tak zanim dojdzie bufor będzie pracować.
Mozliwe jednak że zanim ten bufor nastanie zrobi sie bypas w jego miejscu i wtedy dom ogrzejemy przy pomocy pompki i zaworu 3D zamykając zawór grawitacji na kotle. Na szkicu nie ma rury bezpieczeństwa wznośnej ale oczywiście trzeba będzie ją dać i to na powrocie. Jest pytanie czy po zamknięciu obiegu grawitacyjnego i pracy z bypasem zamiast bufora kocioł sterowany samym miarkownikiem utrzyma swoją moc w ryzach.
459374

Utrzyma tym lepiej im bardziej dziurawy dom...
Jakby co to dzwoń.
Mój obecny numer (sużbowy) to 789167294
Trudno się prowadzi kocioł 20kW z mocą 2kW. To TEN problem.

Adam M.

Chris Zielonka
19-05-2022, 07:33
Dzięki panie Adamie. Szkic wysłałem na telefon i na maila. Chciałbym jednak poddać go również pod ocenę większego gremium - mogą być sprawy których nie zauważyłem a zauważy ktoś z innym spojrzeniem. Dom jest stary klocek gierkowski podpiwniczony piętrowy i z poddaszem ale ocieplony. Ten 14 kw MPM powinien raczej chodzić w optymalnych warunkach.

adam_mk
23-05-2022, 10:01
Ok. Już jestem.
Obejrzę dokładniej.

Adam M.

Chris Zielonka
23-05-2022, 12:53
Ok czekam na recenzję. Nurtuje mnie temat zaworów które prawie bezpośrednio na kotle będą czy im wysoka temperatura nie zaszkodzi. Na kocioł planuję zastosować pompę 60 tkę coby dała radę kocioł wystudzać w razie w. W większości planujemy pracę kotła grawitacyjną w związku z czym żadnej ochrony powrotu nie zastosowałem. Jeśli okaże sie że kocioł generuje zbyt wysokie temperatury dom przejdzie w tryb pracy z pompą a kotłem zarządzi miarkownik ustawiony na 80 C.
Montaż bufora nastąpi najprędzej za rok a pompy ciepła nie wiadomo kiedy może nawet za 10, jednak już trzeba na to przewidzieć wyloty. Bufor zastąpimy na początek bypasem.

Chris Zielonka
30-05-2022, 06:58
Ok. Już jestem.
Obejrzę dokładniej.

Adam M.

I co tam jak tam ? coś by sie przydało czy układ jest wystarczający? Jakoś żadnych komentarzy nie widzę więc dochodzę do wniosku że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jak na muratora to trochę podejrzane . Nie to żebym się dopraszał negatywów - raczej chociaż prostej opinii np . że zadziała poprawnie.
W zasadzie nie ma powodu nie działać. Co prawda wolałbym żeby bufor był zamontowany od razu, byłaby instalacja kompletna ale finanse póki co takie a nie inne.

Łowiczak
31-05-2022, 17:18
Witam

Zbiornik akumulacyjny PSI 1000 + 2 grzałki 9kW i 3 kW ma zastąpić piec CO w domu 120 m2, układ otwarty o pojemności 150 litrów, grzejniki mieszane aluminiowe i żeliwne, z zaworami termostatycznymi. Będzie do tego zawór 3 drogowy z siłownikiem pogodowym + pompa obiegowa. Do CWU zbiornik 250 litrów i grzałki 3 kW i zawór termostatyczny mieszający. Tak w skrócie.

Mam pytanie na temat umiejscowienia grzałek w buforze, ponieważ po zakupie zbiornika akumulacyjnego okazało się że przyłącza dolne wewnątrz zbiornika mają wspawane jakieś blaszki skierowane do dołu (zapewne kierują strumień wody powrotu do dołu) co uniemożliwia zamontowanie grzałki w najniższe przyłącze na wysokości 29 cm. Kolejne dwa przyłącza na wysokościach 75cm i 123cm już tych blaszek nie mają.

Czytając różne posty, zaczęło nurtować mnie pytanie czy faktycznie WODA nie grzeje się w dół zbiornika buforowego ;) jeśli zamontuję grzałkę na wysokości 75 cm to stracę ok 300 litrów wody, której nie będę w stanie ogrzać. Czy to prawda?

humidorek
31-05-2022, 18:08
Trochę prawda, a trochę się ogrzeje i jeszcze trochę przez dno zbiornika.

Chris Zielonka
01-06-2022, 06:42
Kocioł elektryczny z pompką na zewnątrz i termostat rozwiąze sprawę - może ssać z powrotu i ładować na te 75 czy 120 cm - tak mam i to działa .
Tu w temacie jest opis jak zrobić samemu z rury np 2 calowej. Ja kupiłem gotowca ale można też cały moduł grzewczy od kotła i resztę zabawek samemu podłączyć.
Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania jest taka że wymiana grzałki nie wymusza opróżniania zbiornika i wyłączania ogrzewania.
tu np. 15 kw :

https://allegro.pl/oferta/grzalka-kospel-zespol-grzejny-eppv-bonus-15-kw-9285751414?utm_feed=6bb7005d-9dc7-4374-8565-4bc127df615a&utm_content=ps&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_pla_ss_ps&ev_adgr=dio_ps&ev_campaign_id=16452081045&gclid=Cj0KCQjw-daUBhCIARIsALbkjSadxxqHJsru3wtrBLPzYXFCSgx197VnDkN 6IwnYeRsWUP0YTPHVnfwaAhpNEALw_wcB

gondoljerzy
01-06-2022, 09:11
...
Czytając różne posty, zaczęło nurtować mnie pytanie czy faktycznie WODA nie grzeje się w dół zbiornika buforowego ;) jeśli zamontuję grzałkę na wysokości 75 cm to stracę ok 300 litrów wody, której nie będę w stanie ogrzać. Czy to prawda?

Stracisz. Robiłem kiedyś doświadczenie z beczułką i zanurzoną w niej u góry grzałką. Opisywałem w tym wątku z rok-dwa wstecz. Nie szło zagrzać wody poniżej grzałki.
Jeśli to tylko kierownice - blaszki kierujące wodę w dół, to może wiertarka i odpowiedni frez lub wiertło rurowe wprowadzony w przyłącze załatwi sprawę? Albo metoda siłowa, czyli pręt + młot i odgiąć tę blaszkę. To nie apteka.

Piwoslaw
02-06-2022, 09:18
Mam stary bufor 500L, podobny model to tego, co podłączyłem na początku roku.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458798&d=1646742687

Wewnątrz ma 120-litrowy baniak na CWU, ale ten jest nieszczelny. Zewnętrzny baniak jest szczelny, więc chcę go podłączyć równolegle do pierwszego, aby podwoić zład.
Chciałbym wywiercić kilka dziur w wewnętrznym baniaku CWU, żeby ułatwić przepływ wody/ciepła. Dostęp przez kroćce, o ile znajdę wystarczająco długie wietrło do metalu.
Jeśli nie nawiercę, to zostanie tylko nieszczelność blisko dna wewnętrznego zbiornika.
No i przyłącza CWU na górze, które muszę albo zaślepić (odpowietrznikiem) albo połaczyć przez trójniki z zasilaniem z kotła.

Co o tym myślicie?

Chris Zielonka
02-06-2022, 12:47
Jak wewnętrzny się na pewno napełni to nie ma konieczności go dziurawić - i tak będzie ogrzewany z zewnątrz i sam będzie oddawał samym sobą - jego obecność nie będzie miała wpływu na grzanie się całego zładu. Możesz po prostu traktować ten bufor jakby w nim nic nie było.

bajcik
13-06-2022, 15:43
Hej wątkobywalcy :) Widzę że dalej budujemy i instalujemy swoje bufory, a nie widzę politycznych dysput tutaj.
Bo czasy się zmieniają!
- cena energii z węgla (5kWh/1kg) przegoniła cenę prądu w tańszej taryfie
- szykują się jakieś taryfy godzinowe, chyba za 2 lata - okazja wyłapywać "dołki" cenowe
- pojawiły się dopłaty do zbiorników ciepła - będzie nas buforowców więcej
- uchwały antysmogowe, za pół roku mnóóstwo kotłów będzie szło do złomowania - więc może będzie nas mniej?

adam_mk
13-06-2022, 19:25
PC gruntowa z buforem bije na łeb wszystkie inne systemy.
Podmiana kotła na gruntówkę jest prosta...
(w kółko to teraz robię).

bajcik !
Co się stało z domkopedią?
Google jej nie znajduje...

Adam M.

Chris Zielonka
14-06-2022, 08:43
PC gruntowa z buforem bije na łeb wszystkie inne systemy.


Powietrzna podobnie a może nawet bardziej.
Koszt instalacji mniejszy tylko trudniej zestroić harmonogram z taryfami i ładowaniem i domu i bufora. Tak mam zamiar swoja poprogramować w tym sezonie.Zobaczymy co z tego wyjdzie.
P.S.
Czy pochylił się pan nad tym moim projektem ? Czekam i czekam na recenzję czy są tam jakieś potknięcia lub co można lepiej zestroić.
Forumowiczom się jakoś nic nie rzuciło ale może im się nie chciało nad tym szkicem zastanowić -ale jak już popełnił pan ten wątek to mus choć kilka słów napisać. Termin realizacji nadchodzi wielkimi krokami. Z góry dziękuję.

bajcik
14-06-2022, 11:38
Co się stało z domkopedią?
Wyłączona dawno temu, nie było czasu się zajmować.

siudym1985
20-07-2022, 11:24
Witam wszystkich. Niestety trafiłem na hydraulika, który nie ogarnął tematu buforów i potrzebuje pomocy. Mam dwie opcje, albo polecicie dobrego fachowca z moich stron na poprawienie instalacji (Nowy Staw, pomorskie). Opcja druga mam hydraulika, który to zrobi ale potrzebuje (odpłatnie oczywiście) rozrysowanego schematu. Instalacja piec dolnego spalania MPM, dwa bufory po 400l, plus mam fotowoltaike i chciałbym grzałki elektryczne w buforach na dogrzewanie w międzyczasie kiedy nie będę palił. Instalacja fotowoltaiki 5,5KWh. Więcej szczegółów po dogadaniu się z konkretną osobą. Kontakt tel. 660-456-951. Mariusz.

BettaR
29-07-2022, 12:59
Dzień dobry! Będę przerabiał bufor 800l, wrzucę górną węzownicę CWU (z nierdzewki) i przy okazji chcę zagospodarować posiadaną wężownicę schładzającą z kominka (w kominku mi nie będzie potrzebna) do podłączenia solarów o mocy max 2kW. Zdjęcie takiej wążownicy załączam. Jest miedziana, ma opis 25kW ... cokolwiek to znaczy.
Co sadzicie o pomyśle?

460134

bajcik
01-08-2022, 12:03
@BettaR
jedyne co bym radził to aby wężownica CWU nie była tylko ugóry, tylko aby zbierała ciepło od dołu.

szczepulek
02-09-2022, 09:51
Witam
Cieszę się że udało mi się znaleźć ten wątek. Jestem dobrych myśli że uda mi się znaleźć tutaj osoby które pomogą rozwiązać problem modernizacji ogrzewania w domu, i podłączyć sprawnie bufor ciepła.
Stan obecny:
Posiadam kocioł węglowy na orzech mocy 6kW bez sterowania el. itp. W obieg wody podłączona jest pompka c.o., grzejniki panelowe.
Ogrzewany dom jest nieocieplony. Powierzchnia użytkowa parteru to około 80-90 m2 szacunkowo - strzelam. Piętro będące jednocześnie poddaszam nie wykończone i nieogrzewane. Na parterze ogrzewane są 2 pokoje. Kuchnia. Łazienka oraz przedpokój. Garaż nie ogrzewany. Ostatnie pomieszczenie to kotłownia.
Obecnie zamontowany piec do tej pory był wystarczający pozwalając ogrzać dom w sezonie zimowym spalając przy tym około 20-25 kg dziennie przy wietrznym lub bardzo mroźnym dniu. Średnio w środku zimy miesięcznie spalałem 500-600 kg węgla.

Plan modernizacji i cele:
Zakupiłem już pompę ciepła wysokotemperaturową "POMPA CIEPŁA MONOBLOK Heat Platinium 8 EVI/DC 8.4kW 1-fazowa Producent: Termet" Zaważyła cena jaką udało się mi uzyskać, oraz budowa na podzespołach Panasonic.
Do tego chcę dokupić bufor ciepła myślałem o pojemności 1000l, woda nagrzewana w drugiej taryfie, głównie noc. Miejsca w kotłowni wystarczająco na szerokość, wysokość ~2,5m a bufor ma około 2m.
Oprócz podłączenia pompy do bufora chciał bym jeszcze podłączyć obecny kocioł. Żeby od czasu do czasu przepalić w nim drewnem ewentualnie jakimś węglem o ile będzie dostępny i w akceptowalnej cenie.
Posiadam od kilku lat kupiony jeszcze na tablica.pl wymiennik ciepła 32 lub 36 płytkowy.. moc 90-100kW.
Chciał bym aby bufor i grzejniki były w obiegu otwartym tak jak to jest w obecnej chwili. I teraz niech mi ktoś doradzi jak zgrać ze sobą Grzejniki. Piec c.o. węglowy. Bufor. PC.
Nie wiem czy to jest zgodne ze sztuką ale myślałem żeby w oczywiście zamkniętym obiegu połączyć PC z buforem ale bufor kupić z wężownicą w połowie a kocioł bezpośrednio do bufora u samej góry i u dołu buforu z zastosowaniem zaworu klapowego. Albo pompkę i sterownik >60stC.
Druga opcja to PC połączona przez wymiennik ciepła do Bufora (bufor bez wężownicy) a piec węglowy podobnie jak wcześniej bezpośrednio do bufora.
I trzecia opcja to odseparować PC i kocioł od buforu. Podłączając jedno do wężownicy a drugie przez wymiennik.
Dodatkowe informacje:
Nie zależy mi na CWU z bufora więc bufor byłby kupowany max z 1 wężownicą.
Dom zaraz po zamontowaniu pompy będzie z zewnątrz ocieplany 15cm styropian grafitowy. Więc straty ciepła powinny być zredukowane o jakieś 25-30%
Będę wdzięczny za pomoc

szczepulek
02-09-2022, 10:10
https://zapodaj.net/images/d95e34f8fbc4f.jpg
Orientacyjny rozkład pomieszczeń i bryła domu

szczepulek
02-09-2022, 10:46
Ma koś pomysł jak zrobić żeby pomiar temperatur z np 5 miejsc w buforze wyświetlić w formie procentowej naładowania jak naładowanie baterii lub graficznej.

Można zrobić na taniej płytce w Arduino (ESP32 z wifi i BT). I zaprogramować ją dla 5 czujników z wyświetlaniem na LCD lub wyświetlane na LED słupkowym. Samo programowanie jest proste i sporo młodych łepków w wieku szkolnym umiało by napisać program

adam_mk
03-09-2022, 19:46
Ten kocioł 6kW to z domku dla lalek?
Piszesz z Żywca...
Co ta pompa "umie" przy -15stC za oknem?
Sprawdzałeś?

Oczywiście, da się to wszystko posklejać tak, aby działało.
Decyzja o termomodernizacji jest bardzo dobra!
Co z wentylacją?
" Piętro będące jednocześnie poddaszam nie wykończone i nieogrzewane."
Jest okazja aby zrobić mechaniczną!
"Posiadam kocioł węglowy na orzech..."
Jak tego szybko nie ogarniesz - będziesz płakał...
Wszyscy będziemy płakać tej zimy.
(No, są tacy co mają własny las.. albo tartak....)
Co z CWU?

Adam M.

szczepulek
04-09-2022, 07:59
Ten kocioł 6kW to z domku dla lalek?
Piszesz z Żywca...
Co ta pompa "umie" przy -15stC za oknem?
Sprawdzałeś?

Oczywiście, da się to wszystko posklejać tak, aby działało.
Decyzja o termomodernizacji jest bardzo dobra!
Co z wentylacją?
" Piętro będące jednocześnie poddaszam nie wykończone i nieogrzewane."
Jest okazja aby zrobić mechaniczną!
"Posiadam kocioł węglowy na orzech..."
Jak tego szybko nie ogarniesz - będziesz płakał...
Wszyscy będziemy płakać tej zimy.
(No, są tacy co mają własny las.. albo tartak....)
Co z CWU?

Adam M.
Zębiec KU6 z czego to nie wiem ale lepiej sobie "radzi" niż poprzedni jaki rodzice zamontowali o mocy 17kW chyba który był zbyt mocny na tak małą powierzchnię.. rodzice myśleli że uda się im szybciej dokończyć budowę ..niestety nie poszło po myśli. Co "umie" pompa.. najwidoczniej sporo w moim rejonie bo wiele osób ma pompy ciepła m.in. w mojego sąsiedztwa. Temperatury rzadko spadały poniżej 15st na minusie. My jesteśmy górale niskopienni ;)
Co do CWU to na bojlerze. Jestem sam w domu, i nie mam jakiegoś wielkiego zużycia ciepłej wody.. a w przyszłości zawsze można dokupić zbiornik CWU i podłączyć do instalacji pompy. Na razie sytuacja finansowa jest kiepska.. za kilka lat może wróci do normy i będzie można zakończyć to co rodzice zaczęli. Panie Adamie jako jeden z "guru" w tym temacie i osoba posiadająca sporą wiedzę w dziedzinie ogrzewania może pan podpowiedzieć jak podłączyć tę PC i kociołek do buforu? Która z opcji jakie podałem będzie najlepsza.. a może żadna. I trzeba to ugryź z innej strony.
Przed tym sezonem zimowym już nie uda się mi, ale na przyszły rok będę przechodził na ogrzewanie podłogowe. To też przechodząc na grzanie niskotemperaturowej instalacji powinno być bardziej ekonomicznie.

adam_mk
04-09-2022, 11:31
Kocioł i bufor - w domu.
Pompa - poza domem.
Ale jest wymiennik!
Układ PC na glikolu/solance z wymiennikiem dla zabezpieczenia przed zamarznięciem.
Kociołek klasycznie, z podmieszaniem (coś w rodzaju laddomatu)
WARTO przygotować bufor do zasilania podłogówki (wyjście na wlaściwym poziomie)
Czemu bez wężownicy CWU?

Adam M.

mac_612
04-09-2022, 20:33
WARTO przygotować bufor do zasilania podłogówki (wyjście na wlaściwym poziomie)
.

Czyli na górze bufora - tak samo jak dla kaloryferów :) Chyba, że zostawiamy jakąś rezerwę dla CWU
Kocioł:


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371190&d=1477518904
I niżej bliźniaczy układ tylko z zaworem rozdzielającym:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371191&d=1477520683

rura bezpieczeństw/wzbiorcza na wyjściu z kotła, sama wzbiorcza może być na zasilaniu, ale trzeba i tak drugą bezpieczeństwa zostawić na wyjściu. Tylko, że to wszystko już było w tym wątku i znowu rysujemy kółko;)
Tak od strony 644 są analizowane różne podłaczenia kotła i bufora.

Pompę ciepła monoblok jak Adam napisał - przez duuuuży wymiennik lub bardzo dużą wężownice w buforze.
I również jak Adam słusznie zauważył - warto w buforze dać wężownicę do przepływowego CWU.

szczepulek
05-09-2022, 02:36
Czyli na górze bufora - tak samo jak dla kaloryferów :) Chyba, że zostawiamy jakąś rezerwę dla CWU
Kocioł:

Tak od strony 644 są analizowane różne podłaczenia kotła i bufora.

Pompę ciepła monoblok jak Adam napisał - przez duuuuży wymiennik lub bardzo dużą wężownice w buforze.
I również jak Adam słusznie zauważył - warto w buforze dać wężownicę do przepływowego CWU.
Wymiennik to Alfa Laval CB26-34H wg karty producenta 100kW przyłącze 1" średnica wewn 22.. i tu trochę kiepsko bo w instrukcji pompy podano parametr DN 25 . Więc może stanowić za duży opór dla pompki obiegowej wbudowanej. Choć w buforach Lemet 1000l wężownice też mają 1" a przyłącza bezpośrednio do zbiornika 6/4 cala. Gdzieś w jakimś wątku wyczytałem że pompy ciepła lubią duże przekroje. I spokojnie mogą być większej średnicy niż podaje producent co jest parametrem minimalnym. Dlaczego bufor bez CWU? No jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ja wiem że to się zwróci po pewnym czasie ale na obecną chwilę różnica pomiędzy buforem z 1 wężownicą 3.4m2 17l obj wężownicy 1000l bufor za 6k pln a z 2 wężownicami 3.4 + 1.5 m2 za 8k stanowi dla mnie spory wydatek jednorazowy. A te 2k wolę mieć w kieszeni bo może się okazać że coś wypadnie podczas montażu nieprzewidzianego. Poza tym Lemet ma jeszcze bufor 1000 l z 1 wężownicą Maxi 6.4m2 na całej długości ale cena dla mnie zaporowa od 10k.

Bogusław_58
05-09-2022, 08:02
Szukaj jakby co wymiennika JAD po cenie złomu. Można takim bufor ładować jak będzie u dołu lub rozładowywać gdy u góry. Leżał taki w Augustowie na złomie 6 miesięcy aż ktoś się nad nim zlitował. Był gruby, krótki a rurki wewnątrz bez zakręcania leciały z góry na dół - czyli ideał. do bufora. Woda ze zbiornika powinna wchodzić w te rurki od góry i grzać wodę użytkową w rurze wymiennika. Tym sposobem nie zatkają się kamieniem.

mac_612
05-09-2022, 12:12
Wymiennik to Alfa Laval CB26-34H wg karty producenta 100kW przyłącze 1" średnica wewn 22.. i tu trochę kiepsko bo w instrukcji pompy podano parametr DN 25 . Więc może stanowić za duży opór dla pompki obiegowej wbudowanej.
Przyłączami tak bardzo się nie przejmuj, jeśli już to są miejscowe zwężenia. Ważne aby nie oszczędzać na średnicach rurociągów - tak jak piszesz -pompa ciepła lubi duże przepływy.
Wymiennik im większy tym lepszy. Te 100kW to pewnie ma przy jakimś dużym parametrze dt - różnicy po obu stronach. W pompie ciepła należy dążyć do jak najmniejszej wartości, a najlepiej unikać wymienników. niestety w twoim przypadku dochodzi problem zabezpieczenia monobloku przed mrozem.

szczepulek
12-09-2022, 09:18
Ok. Jak to wygląda.. zakupiłem bufor ciepła jak zasugerowano z 2 wężownicami. Dolna do pompy ciepła i górna na CWU na razie nie będzie używana do czasu modernizacji w domu i wymiany rur.
Zdecydowałem się na 800 zamiast 1000l ze względów praktycznych.. zbiornik jest niższy a nie chce żeby okazało się potem że jakiś odpowietrznik.. kolanko czy coś innego opierało się o sufit, niech jest te kilkadziesiąt cm przestrzeni. Zbiornik to Austria Email PSRR. Nic lepszego nie udało mi się załatwić na już od ręki. NIESTETY producent w swoich broszurach ma model PZRR którego nigdzie nie znalazłem na Polskim rynku..różnica polega na tym że wyprowadzenie 1 1/2" górne i dolne posiada wewn te przedłużenia umożliwiające oddawanie zimnej wody zaraz przy dnie i ciepłej w samej góry.

Wiedząc co już mam teraz pompa ciepła poleci na wężownicę 1" 2.4m² pojemność 15litrów wg noty. No a z pieca C.O. podłączenie do G1 1/2" na samym dole i samej górze. Po przeciwnej stronie wyjście na grzejniki. Szkoda że tak skąpili na wyprowadzeniach.

Zastanawiam się czy nie zlecić komuś u samej góry wyciąć złącze odpowietrznika i wstawić jakieś złącze 5/4 lub te 6/4" i następnie wkręcić trójnik do niego z góry odpowietrznik a z boku podbierać wodę na grzejniki. Osiągnął bym wtedy podobny efekt jak w PZRR.. i wykorzystał cały zapas ciepłej wody. Obecnie od górnego wyprowadzenia do szczytu jest około 25 cm. Czyli +/- 85 litrów wody które magazynują energię i nie mogą jej oddać poza stratami ciepła ze zbiornika.

Chyba że się mylę

bajcik
19-09-2022, 20:14
@adam_mk marzyłeś chyba o zaizolowanej cysternie kolejowej ;) https://www.youtube.com/watch?v=D5mznXjkhQM

humidorek
20-09-2022, 19:47
Ciekawe, czy ciepło tam zgromadzone nie ucieknie przez pół roku. Może to byłby tańszy magazyn energii niż polski system opustów, gdzie tracimy 20/30%...

adam_mk
23-09-2022, 09:11
Myślałem o takiej ustawionej do pionu, ale tu facio sobie to bardzo ładnie zrobił.
Naczytał się z Muratora wątku o buforze?
:lol:
Zamiast stożka zastosował pończoszkę.

humidorek
TAK!
To jest sposób przeniesienia ciepełka z lata na zimę.
Było liczone.
Przy cieczowych solarach po około 2 latach koszt ogrzewaania domu i CWU wynosi ZERO.
I to tak przez kolejne jakieś 50-60 lat...

Adam M.

adam_mk
23-09-2022, 09:15
EDIT
Nie zero, bo napęd do pompek obiegowych (po 40W) jakiś potrzebny, ale parę paneli PV sprawę załatwia.
MOŻNA uciec od systemu i być w pełni off-grid.

Adam M.

adam_mk
23-09-2022, 09:18
Brakuje mi w tej realizacji studni głębinowej wierconej przed postawieniem tego domu na baniaku.

Adam M.

exetterenak
23-09-2022, 20:15
A to co za wynalazek? JAk to magazynuje i oddaje ciepło? To jest odpowiednik tego cylindra z kilu wpisów wcześniej?
https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepla-do-30kwh-rewelacja-koszt-grzania-rocznie-max-300zl-hit-CID628-IDPFyqM.html

Piwoslaw
25-09-2022, 20:12
W lecie planuję jeszcze raz to przerobić, tak żeby pułapka cieplna (wraz z dodanym zaworem klapowym, zamonotanym pionowo) była jeszcze przed zaworem mieszającym. Ponieważ ogranicza mnie niski sufit w piwnicy, to czy pułapka może iśc w dół, zamiast w górę, jak na tym schemacie?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459181&d=1651139893

Jeśli taka pułapka działa równie dobrze, to jak głęboka powinna być, w sensie ile cm w dół i potem w górę musi iść, żeby ciepło nie krążyło bez pompy?
Pułapkę dołożyłem, prawie do samego dołu zbiornika:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=461100&d=1664132153
I niestety grawitacja nadal wysysa mi ciepło z bufora! Po odkręceniu zaworów ciepło powinno zostać na górze pułapki, ale w ciągu kilku minut pułapka jest gorąca na całej długości, jak również zawór 3D, a ciepło pełzło dalej przez pompę i na górę do kaloryferów:(

Teraz zastanawiam się jednak nad tym zaworem z mosiężną klapą. Tylko czy musi być zamontowany tak, aby przepływ był w poziomie, czy może być w pionie (aby ciężar klapki powstrzymał samowolny przepływ, pozycja #2 na dole) :
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=461101&d=1664132163

Wcześniej próbowałem z zaworem zwrotnym (z dyskiem) przed pompą (pozycja #1), ale sprężyna była chyba za mocna i praktycznie uniemożliwiała pracę pompy.
Po tym doświadczeniu mam obawy czy ciężka mosiężna klapa też nie zdławi pompy?

Proszę o pomoc, bo rodzina już przypomina o sezonie grzewczym...

mac_612
25-09-2022, 22:53
Wcześniej próbowałem z zaworem zwrotnym (z dyskiem) przed pompą (pozycja #1), ale sprężyna była chyba za mocna i praktycznie uniemożliwiała pracę pompy.
Po tym doświadczeniu mam obawy czy ciężka mosiężna klapa też nie zdławi pompy..

Musiałeś mieć cos nie tak z zaworem lub pompa. Zawsze jak mam więcej jak jedną pompę w instalacji stosuje je w komplecie z zaworem/rami zwrotnym/mi. <b>Nigdy</b> nie było problemu z tym, aby pompa otworzyła taki zawór, a przeważnie stosuje jak to opisałeś dyskowe że sprężyną. Z klapowym tym bardziej nie będzie problemu.
Może miałeś zawór wstawiony zaporowo, lub zapowietrzenie pompy...
Załóż ten że sprężynka co miałeś, skutecznie odetnie obieg grawitacyjny (klapowy może czasem się otworzyć) Musi to działać prawidłowo.

zebbik
26-09-2022, 13:30
Witajcie, pytanie w imieniu kolegi. Ma jakiś dziwny serownik, w którym jest możliwość podłączenia tylko jednego czujnika temperatury z bufora. Osobiście mam dwa i to uważam za normalne, przy jednym to nie wiem czy bufor ma jakiś sens. W którym miejscu wysokości bufora sugerowalibyście podłączyć ten czujnik?

Jak dla mnie nie ma chyba sensu dawać go na dole, bo cały czas byłaby niewykorzystana gorąca woda na górze bufora. Same straty. Dałbym go z 10-15 cm od góry. W momencie gdy kocioł by się rozpalał, wykorzystywana by była woda aż do dekla i zapewniona ciągłość grzania domu, a po naładowaniu do np. 65 stopni, kocioł by się wyłączał.

Piwoslaw
26-09-2022, 15:20
Do prawidłowego, pełnego ładowania i rozładowania bufor musi mieć 2 czujniki temperatury - na górze i na dole.
Dzięki stratyfikacji często jest tak, że na górze utrzymuje się wysoka temperatura aż do końca, a na dole niska. Jedyną miara stopnia naładowania jest to na jakiej wysokości znajduje się granica między gorącem a zimnem.
Kiedy bufor się rozładowuje, ta granica idzie do góry, kiedy się ładuje idzie do dołu.

Sterownik bufora pracuje tak: Jeśli temperatura górnego czujnika spadnie poniżej jakiejś wartości, to jest żądanie grzania aż dolny czujnik wskaże temperaturę wyższą niż inna wartość.

Chris Zielonka
26-09-2022, 15:26
Podstawą jest wiedzieć czym steruje ten sterownik ? Jesli ogrzewaniem domu to wystarczy ustawić wyłączenie pompy po spadku do temperatury minimalnej dla CO -i wtedy czujnik może by na górze.

P.S.
Coś mi się wydaje że bardzo by się już przydało jakoś usegregować ten temat bo wiele pytań już po raz enty się powtarza - czy jest ktoś kto ma możliwość zbudować jakiś spis treści tego tematu ?

Piwoslaw
09-10-2022, 06:06
Dołożyłem zawór klapowy w pozycji #2 (zdjęcie poniżej), a w nim wymieniłem śrubę na dłuższą i dodałem kilka podkładów, żeby dociążyć klapę.
Plus jest taki, że pompa daje radę - nie wygląda żeby dociążona klapa dławiła ją.
Minus jest taki, że nadal ciepło ucieka z bufora:( Zimna woda z kaloryferów opada do bufora, wypychając gorącą wodę przez pułapkę ciepłą i przez zawór klapowy.
Nie ma przepływu tylko gdy zamknę zawór albo na wejściu, albo na wyjściu bufora.

Mogę jeszcze dociążyć klapę 1-2 podkładkami, ale czy to zatrzyma grawitacyjną cyrkulację?
Nie chcę się bawić w elektrozawory, więc czy jest coś, co mogę jeszcze próbować?


Teraz zastanawiam się jednak nad tym zaworem z mosiężną klapą. Tylko czy musi być zamontowany tak, aby przepływ był w poziomie, czy może być w pionie (aby ciężar klapki powstrzymał samowolny przepływ, pozycja #2 na dole) :
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=461101&d=1664132163

zlp
11-10-2022, 15:10
Na schemacie Nilsana użyty jest zawór temperaturowy ZT z kapilarą, która mierzy temperaturę za pompą. Czy zamiast niego mogę zastosować zawór Esbe bez kapilary?
461632

adam_mk
15-10-2022, 12:33
Tak.

Adam M.

Redakcja
18-10-2022, 07:48
Bufor ciepła w praktyce - wizyta w domu ogrzewanym buforem ciepła z grzałkami elektrycznymi + oczywiście instalacja fotowoltaiczna.


https://youtu.be/g1t_hPYvGxs

Pokazaliśmy następujące sposoby ogrzewania domów i mieszkań:
--minuta filmu-----------
1.48 Kocioł indukcyjny (+ instalacja fotowoltaiczna)
2.58 System akumulacyjno-buforowy
4.38 Powietrzna pompa ciepła (+ instalacja fotowoltaiczna)
6.20 Powietrzna pompa ciepła w mieszkaniu
7.54 Panele grzewcze na podczerwień (+ instalacja fotowoltaiczna)
8.58 Folie grzewcze
9.55 Kocioł elektryczny (+ instalacja fotowoltaiczna)

Więcej o doświadczeniach właścicieli tych domów przeczytacie w artykule „Czym ogrzewać dom” w nr 10/22 „Muratora”.

„Z węgla na prąd” to kolejny odcinek poradnika antysmogowego „Pozbądź się kopciucha” przygotowanego przez SPIUG - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dla właścicieli domów, którzy planują modernizację kotłowni węglowych.

Patronat cyklu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, BOŚ – Bank Ochrony Środowiska, MURATOR.

szczepulek
19-10-2022, 00:59
Pułapkę dołożyłem, prawie do samego dołu zbiornika:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=461100&d=1664132153
I niestety grawitacja nadal wysysa mi ciepło z bufora! Po odkręceniu zaworów ciepło powinno zostać na górze pułapki, ale w ciągu kilku minut pułapka jest gorąca na całej długości, jak również zawór 3D, a ciepło pełzło dalej przez pompę i na górę do kaloryferów:(

Teraz zastanawiam się jednak nad tym zaworem z mosiężną klapą. Tylko czy musi być zamontowany tak, aby przepływ był w poziomie, czy może być w pionie (aby ciężar klapki powstrzymał samowolny przepływ, pozycja #2 na dole) :
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=461101&d=1664132163

Wcześniej próbowałem z zaworem zwrotnym (z dyskiem) przed pompą (pozycja #1), ale sprężyna była chyba za mocna i praktycznie uniemożliwiała pracę pompy.
Po tym doświadczeniu mam obawy czy ciężka mosiężna klapa też nie zdławi pompy?

Proszę o pomoc, bo rodzina już przypomina o sezonie grzewczym...
Czemu separator nie jest na powrocie ?

Piwoslaw
19-10-2022, 20:28
Czemu separator nie jest na powrocie ?
Hydraulik, który na początku ogarniał instalację, powiedział że musi być między pompą i buforem, żeby wyłapać syf z baniaka. Powrót może wpadać do bufora i tam zostawiać osad.
No i powiedział, że lepiej przed zaworem 3D. Nie kwestionowałem tego.

A czy to może wpływać na problem z uciekaniem ciepła mimo pułapki i zaworu klapowego?

Janusz budownictwa
25-10-2022, 13:51
Witam, czy możecie mi wytłumaczyć dlaczego nie podłącza się zasilania bufora od dołu skoro woda ciepła jest lżejsza od zimnej?, zakładając ogrzewanie grwaitacyjne i że bufor będzie stał powyżej wyjścia zasilania pieca.

Kritik
27-10-2022, 08:32
Witam

Takie pytanie, mieszkanie na parterze w budynku typu bliźniak. Tak tak, teraz bliźniak można podzielić na 4 mieszkania. 71m2, ściany z betonu komórkowego, ocieplenie 20cm styropian, wentylacja grawitacyjna, budynek w trakcie budowy, wylewek jeszcze nie ma. Pomieszczenia kotłowni nie ma, jest malutka spiżarnia 2,5 m2. Miałem spotkanie z deweloperem, w cenie jest kocioł dwufukcyjny gazowy(do ustalenia), i ogrzewanie podłogowe (wodne/ nie mozna tego zmienic). Ale w obecnych czasach nie wiem czy nie zrezygnować z gazu i przejść na elektrykę. Co bym chciał:
1. Bufor
2. Gorąca woda w dużych ilościach, bo zona lubi się kąpać, i córka również... wiec bojler na 100L czy nawet większy raczej nie wystarczy
3. Nie za miliony i nie milionowe rachunki później

Jak coś to w każdym pokoju będzie klima, z funkcją grzania.

Z deweloperem mam ustalone że wybieram źródło ciepła, jakie chce i dopłacam różnice z tym, co jest zaplanowane przez niego.

Odnośnie bufora to mam pytanie, czy dobrze rozumiem, że grzeje się w nim woda przez grzałki/kocioł, i jeżeli kupie bufor z wężownica to przez nią będzie płynąc woda i w trakcie podgrzewać się, czyli będzie dużo i wystarczająca gorącej wody?


Ale co wtedy z gorąca woda latem?


Taryfa będzie G12w, bo posiadam auto elektryczne, moc przyłączeniowa na starcie będzie 11kw, ale potem będę wnioskować o zwiększenie, bo raczej tego nie wystarczy, a okolica ma nowa infrastrukturę, wiec z tym nie powinno być problemu. Może kiedyś z czasem będzie tez instalacja PV, tylko nie jakąś wielka, bo dach jest podzielony na 4 mieszkania, i południową strona która będzie należeć do mojego mieszkania, zmieści myślę ze maks 6kwh instalacje.

Piwoslaw
06-11-2022, 17:36
Moje 2 bliźniacze 500-litrowe baniaki już pracują. Lewy to ten podstawowy, również do CWU, prawy to dodatkowy, będzie odcinany poza sezonem grzewczym. Sterowanie ładowania jest na podstawie czujników z lewego.
Podłączone są równolegle w 3 miejscach:
- Góra - zasilanie z kotła
- Góra - Wyjście do pompy obiegowej do kaloryferów
- Dno - Powrót z kaloryferów i powrót do kotła.

Na razie mam problemy związane z równomiernym ładowaniem i rozładowywaniem.
Kocioł jest bliżej prawego buforka, więc gorąca woda ma mniejszy opór aby jego ładować. Musiałem zawór na zasilaniu częściowo przymknąć aby prawy nie ładował się dużo szybciej od lewego.
Podczas ogrzewania domu, pompa obiegowa jest bliżej lewego, więc zeń chętniej wysysa ciepło niż z prawego. Wobec tego wyjście z lewego jest częściowo przymknięte.

Nawet jeśli uda się ustawić zawory tak żeby podczas jednego cyklu ładowania lub rozładowania baniaki były mniej więc równo, to podczas następnego cyklu już będzie inaczej - jeden może mieć inaczej ułożone warstwy termiczne na starcie i potem reszta idzie "krzywo".

Jakieś pomysły co można zrobić?

Inny problem to rozprężanie wody pod wpływem temperatury. Dom nadal ma starą instalację (rury 1-2 calowe, żeliwne kaloryfery, łącznie 200+ litrów wody), ale zanim podłaczyłem bufory wystarczał 5-7 litrowe naczynie przeponowe przy kotle. Kiedy pod koniec zeszłęgo sezonu grzewczego uruchomiłem pierwszy 500-litrowy bufor, za poleceniem hydraulika dodałem naczynie 18-litrowe. Teraz, z dwoma buforami, widzę spore wahania ciśnienia: od nieco ponad 0,5 bar (rozładowany, temp wody w buforach 30st) do 2,5 bar (naładowane do 45-50st). Ze względu na ciśnienie nie odważyłem się ładować ponad 55st, ale docelowo liczyłem na 70-80st.
Takie huśtawki na pewno też nie są zdrowe dla starych rur, więc co powinienem zrobić? Dodać kolejne naczynie, jakie? Jak to obliczyć

Chris Zielonka
07-11-2022, 06:31
Tu w temacie jest odpowiedź na wszystkie te pytania. Naczynie wzbiorcze po prostu za małe - dobra pojemność to minimum 60 litrów. Obliczyć można samemu -rozszerzalność cieplna wody razy pojemność zładu. W naczyniach przeponowych musi zostać miejsce na powietrze więc owe 18 l to jest naprawdę mniej a i tak sporo za mało na 1200l wody. Ona rozszerza sie w zakresie 4 proc w przedziale ok 100C. Tak więc pomiędzy 20 a zakładanym 90 C ma kolega albo 1200 albo 1260 litrów zładu - chwała Ci za to że nie grzałeś wyżej bo powstałby przeciek zapewne. Zalecam użycie zaworów bezpieczeństwa na kotle oraz osobno na każdym zbiorniku. Z własnego doświadczenia wiem że odcinanie zbiornika powoduje ryzyko - jak ma nie pracować któryś zbiornik nie wolno go odcinac wszystkimi zaworami - te na powrocie mają zostać zawsze otwarte. Nierówna praca zbiorników wynika zapewne z nierównoległego ich podłączenia -tu przydałby sie jakiś szkic z opisem przekrojów. Stare rury zapewne była więc instalacja typu otwartego - dlaczego jest teraz zamknięta ? Warto przywrócić ten system montując naczynie wzbiorcze ok 100l w najwyższym punkcie instalacji. Nie będzie wahań cisnienia a poziom bezpieczeństwa wzrośnie. Prosze kolegę o poczytanie tego tematu zapewne znajdzie się odpowiedź na wiele pozostałych pytań .

kurczak81
08-11-2022, 11:43
Mąż robi bufory i w związku z tym mamy pytania, ale od początku.
Docelowo: 2 bufory 1500l (c.o) i 300l (cwu – na chwilę obecną c.o. i cwu z tego baniaka, ten baniak zostaje na cwu – dotacja na solary). Dom parterowy, całość podłogówka + 3 grzejniki w łazienkach (mają wpięte dodatkowo grzałki o mocy 2kW). Grzanie buforów piecem Atmos DC22s + w dwóch buforach 1500l po dwie grzałki, do bufora 300l chcemy też dołożyć grzałkę. Na dachu PV 9,6kW. I tu pytanie: jakie grzałki polecacie, jakiej mocy zastosować?

Tak to wygląda na chwilę obecna

462039


Mąż jest na etapie kucia wylewki + wspawanie krućców.
Poniżej rysunek połączenia i krućców mojego autorstwa

462033

Czy takie połączenie dwóch baniaków będzie poprawne? Czy to jest wystarczająca liczba krućców? Czy rozmieszczenie krućców na odpowiednich wysokościach jest poprawna czy coś poprawić? Jakie termometry polecacie? Czy jeszcze jakeś mufy pod czujniki temperatury? Czy warstwy fundamentu pod baniakami są poprawne, czy coś zmienić?

Średnice krućców:
• zasilania fi 1”
• tuleje pod temperatury fi ¾”
• odpowietrznik fi 1”
• coś jeszcze? 

Wspawanie muf od srodką ma być z kolanami, tak jak poniżej na rysunku? Od góry w dennicy (podejście pod c.o.) też ma być wyprowadzone kolanem?

462034

Czy to będzie poprawne:

462035

Ocieplenie, od góry 20-25cm, dół 20cm, boki 30cm lub więcej. Tak będą obudowane baniaki:

462036

Czy warstwy idąc od wewnątrz będą ok?
• 10cm
• Folia
• 10cm wełny
• strecz
• 10cm wełny
• strecz
Jakiej pojemności naczynie zbiorcze? Tak na szybko policzyłam wodę w układzie i będzie coś około 3450l, czyli naczynie przeponowe coś między 280-350 litrów (8-10%)?

O spięciu całości: pieca i 3 baniaków będziemy później myśleć 


Jeśli jeszcze o czymś zapomniałam to proszę o doradzenie i poprawę.
Z góry dziękuję.

kurczak81
22-11-2022, 13:06
Mąż robi bufory i w związku z tym mamy pytania, ale od początku.
Docelowo: 2 bufory 1500l (c.o) i 300l (cwu – na chwilę obecną c.o. i cwu z tego baniaka, ten baniak zostaje na cwu – dotacja na solary). Dom parterowy, całość podłogówka + 3 grzejniki w łazienkach (mają wpięte dodatkowo grzałki o mocy 2kW). Grzanie buforów piecem Atmos DC22s + w dwóch buforach 1500l po dwie grzałki, do bufora 300l chcemy też dołożyć grzałkę. Na dachu PV 9,6kW. I tu pytanie: jakie grzałki polecacie, jakiej mocy zastosować?

Tak to wygląda na chwilę obecna

462039


Mąż jest na etapie kucia wylewki + wspawanie krućców.
Poniżej rysunek połączenia i krućców mojego autorstwa

462033

Czy takie połączenie dwóch baniaków będzie poprawne? Czy to jest wystarczająca liczba krućców? Czy rozmieszczenie krućców na odpowiednich wysokościach jest poprawna czy coś poprawić? Jakie termometry polecacie? Czy jeszcze jakeś mufy pod czujniki temperatury? Czy warstwy fundamentu pod baniakami są poprawne, czy coś zmienić?

Średnice krućców:
• zasilania fi 1”
• tuleje pod temperatury fi ¾”
• odpowietrznik fi 1”
• coś jeszcze? 

Wspawanie muf od srodką ma być z kolanami, tak jak poniżej na rysunku? Od góry w dennicy (podejście pod c.o.) też ma być wyprowadzone kolanem?

462034

Czy to będzie poprawne:

462035

Ocieplenie, od góry 20-25cm, dół 20cm, boki 30cm lub więcej. Tak będą obudowane baniaki:

462036

Czy warstwy idąc od wewnątrz będą ok?
• 10cm
• Folia
• 10cm wełny
• strecz
• 10cm wełny
• strecz
Jakiej pojemności naczynie zbiorcze? Tak na szybko policzyłam wodę w układzie i będzie coś około 3450l, czyli naczynie przeponowe coś między 280-350 litrów (8-10%)?

O spięciu całości: pieca i 3 baniaków będziemy później myśleć 


Jeśli jeszcze o czymś zapomniałam to proszę o doradzenie i poprawę.
Z góry dziękuję.

Nikt nie pomoże?

topilo
29-11-2022, 19:21
Ponieważ w kilku wątkach proszono mnie o poradę w sprawie zbiornika – bufora ciepła postanowiłem „hurtem” spełnić to, o co mnie proszono i tam podawać link do tego wątku.
A tu? – Może się komuś przyda, choć nie pytał.

Wielokrotnie spotykałem się z różnymi konstrukcjami zbiorników – buforów wodnych.
Akumulowanie ciepła w wodzie ma pełne uzasadnienie w jej parametrach fizycznych.
Proces akumulacji jednak posiada liczne ograniczenia praktyczne.
To, co jest technologicznie najprostsze, wcale nie jest tu optymalne.

Najczęściej popełnianą niekonsekwencją konstruktorów jest wykonywanie wężownic ogrzewających zład w postaci walca z rur zwiniętych w okrąg. O ile najniższe zwoje dość dynamicznie oddają strumień ciepła do otaczającego je płynu, o tyle chmurka podgrzanej wody opływająca coraz wyżej położone zwitki skutecznie tę dynamikę redukuje. Praktycznie, gdyby udało się wyeliminować to zjawisko, to długość wężownicy grzejnej mogłaby być znacznie mniejsza (tańsza). Wytworzona „chmurka” cieczy o podwyższonej temperaturze, mniejszej gęstości, a więc i lżejsza, wznosi się pod sam szczyt zbiornika w postaci strugi wstępującej, która z powodu wcześniej opisanej geometrii rury grzewczej ułożona jest przy ściance zbiornika. Zimniejsza i gęściejsza woda jednocześnie opada centralnie, w okolicach pionowej osi zbiornika. Jest to oczywiste dla wszystkich zjawisko konwekcji.
Wypada zwrócić uwagę, że jest takie miejsce, gdzieś w połowie drogi pomiędzy ścianką a osią pionową zbiornika, gdzie woda „stoi”. Ten stan wywołany jest małą dla wody, ale niezerową lepkością. W tym obszarze, działające na blisko siebie położone warstwy wstępującą i zstępującą, siły powodują lokalne turbulencje, mieszanie się i uśrednianie temperatur. W efekcie woda pod szczytem zbiornika wcale nie jest tak ciepła, jak wynikałoby z podawanych do niego mocy a i struga wody zimnej też nie tak szybko opada, jak można by się tego spodziewać z wyliczeń. Proces akumulacji dysponowanego strumienia ciepła jest spowolniony w porównaniu z jego obliczeniowym potencjałem.
Milcząco założyłem tu, najczęściej wykonywany, zbiornik w postaci walca postawionego pionowo.
Ten kształt i taka jego orientacja w przestrzeni, co wcale nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka, ma bardzo jasno wytyczony cel. Zbiornik taki powinien być akumulatorem warstwowym, co oznacza, że na różnych jego wysokościach utrzymują się w miarę stałe w czasie temperatury.
Utrzymywanie „warstw” o różnych temperaturach przy takiej konstrukcji jest iluzoryczne, bo wystarczy, aby załączył się piec (źródło ciepła) i natychmiast warstwowy układ zaburzany jest wcześniej opisywanymi strugami (wstępującą i zstępującą).
Cel, jakim jest wytworzenie możliwości korzystania z określonych „warstw” jest tym gorzej spełniany im większe moce dostarczane są do zbiornika. Jest to generator problemów dla automatyki urządzeń odbiorczych.
A miało być tak pięknie! Prosto miało być!
Co robić?

Żebym to ja wiedział co doradzić?!

Najprościej, to usiąść i pomyśleć a potem zlecić lub wykonać samemu, bo kupienie takiego, jaki akurat jest potrzebny jest bardzo trudne.
Naszkicowałem konstrukcję, która eliminuje sporo opisanych wad. To nie jest wyłącznie mój pomysł. Raczej jest połączeniem (w celu prezentacji rozwiązań) kilku różnych widzianych konstrukcji. No, w każdym razie ja takie (lub prawie takie) zlecałem do tych układów, których wykonanie mi powierzano. Pracują bez zastrzeżeń i dlatego mam do tego rozwiązania zaufanie.

http://img396.imageshack.us/img396/5743/buforciep322azd7.jpg

Pierwszy rysunek pokazuje przekrój pionowy przez zbiornik. Wyraźnie widać na nim centralnie umieszczony odwrócony lejek, którego proporcje do reszty zbiornika można sobie wyobrazić. Pod stożkiem tego lejka umieszczona jest spirala grzewcza zasilana ze źródła ciepła, którym może być solar czy PC. Zwoje tej spirali ułożone są w „ślimaka”. Rozbieżnie od środka i w dół, i powinny być luźno rozłożone w przestrzeni pod stożkiem np. w dwu warstwach. Istotne jest aby unikać sytuacji, w której wypadnie nam zwój bezpośrednio nad zwojem, żeby nie powtórzyć już opisanego błędu. Opisany „ślimak” jest trudny do poprawnego wykonania z tego powodu, że jego pierwsze zwoje muszą z konieczności być bardzo ciasne. Zwykle radziłem sobie tak, że wykonywałem dwa lub trzy takie ślimaki z rury o mniejszym przekroju, którą łatwo było ukształtować tak, jak potrzeba i łączyłem z wyprowadzeniami o większym przekroju (docelowym – np. ž”}, które wyprowadzałem na zewnątrz. Taki zabieg jednocześnie rozwija powierzchnię wymiany i przez to usprawnia proces grzania wody w obszarze stożka „lejka”.
Strumień ogrzanej wody prowadzony jest pionowo pod szczyt zbiornika bez możliwości mieszania się z chłodniejszymi warstwami. Tam napełnia zbiornik ciepłem „od góry” i co faktycznie zauważyłem – bardzo szybko. Chłodniejsze obszary wody „osuwają się” w dół zgodnie z ich rozdziałem grawitacyjnym/temperaturowym. Nie występują w nich obszary turbulencji i mieszania.
W okolicach lub w samej dennicy należy umieścić spust zładu.
Osobnym obwodem hydraulicznym, ale wspólnym termodynamicznym jest układ CWU. Pozostająca pod ciśnieniem sieci woda pitna doprowadzana jest do złącza kilkuzwojowej wężownicy zaczynającej się w okolicy dna zbiornika, a kończącej się pod szczytem. Zwoje te mają stopniowo zagęszczający się skok. Na wysokości około połowy zbiornika w tę wężownicę wpięty jest trójnik powrotu cyrkulacji układu CWU z odprowadzeniem poprzez ścianę zbiornika. Objętość tej wężownicy jest pomijalnie mała (litr, dwa) i stanowi układ ogrzewacza przepływowego. Takie rozwiązanie zabezpiecza układ CWU przed wszelkimi problemami związanymi z namnażaniem się legionelli. Po prostu – tu jest to niemożliwe. Automatycznie – nie istnieje konieczność przegrzewania dużych ilości wody ponad 70stC co jest i trudne i kosztowne.
Po „prawej” stronie zbiornika (jest okrągły, więc jest to tylko prawa strona rysunku) widoczne są króćce przyłączające obwód ogrzewania podłogowego – zasilanie mieszacza i powrót z układu ogrzewania.
Po „lewej” stronie widoczne są króćce przyłączające kominek z płaszczem czy piec stałopalny lub gazowy.
To opcja, bo rzadko stosuje się i pompę ciepła i piec gazowy. Częściej kominek – więc narysowałem i tę możliwość.
UWAGA: Jeżeli będzie i kominek z płaszczem i pompa ciepła, to pionową rurę lejka należałoby wyposażyć w perforację od ž wysokości zbiornika do jej końca. To jest naprawdę akumulator warstwowy i w przypadku sumowania źródeł ciepła struga z lejka nie mogłaby uzupełniać ładunku ciepła. Zapalenie w kominku nie wyłączyłoby pompy ciepła ale i nie pozwoliłoby odebrać od niej pompowanej energii. Kominek podaje znacznie cieplejszą wodę niż może to zrobić pompa ciepła. Ta perforacja na tym odcinku jest więc konieczna w tym szczególnym przypadku.

Ale to jeszcze nie koniec „tajemnic”.

http://img299.imageshack.us/img299/2917/bufor1ix8.jpg

Następny rysunek ilustruje geometrię wlotów i wylotów z/do tego zbiornika. Ułożenie ich otworów tak, jak na rysunku sprawia, że cały zład w momencie przepływu (poboru/doprowadzania) wody wiruje łagodnie. Taki zabieg techniczny nie dopuszcza do turbulencji i niszczenia „warstwowego” układu temperaturowego zładu. Zbiornik tak skonstruowany „bierze” szybko i wydajnie i równie „łatwo oddaje” strumienie ciepła.
Wielkość akumulatora, oczywiście, zależy wprost od masy wody w zbiorniku.
Jednocześnie spełniony jest wymóg szczególnej (podwójnej) izolacji wody pitnej od obiegu glikolowego (freonowego) solara czy PC.

Bardzo istotna jest też sprawa termoizolacji takiego baniaka. Sugerowałbym bardzo szczelne owinięcie go matą lamelową (to taka 5cm wełna mineralna nalepiona na folię aluminiową) a potem obłożenie styropianem. Może to szokujące, ale warstwa 30cm nie jest tu „za bogata”. Jakby kogoś było stać, to niech stosuje nawet grubszą. TEN zbiornik (bufor) ma olbrzymią powierzchnię w porównaniu z dowolnym elementem instalacji. Zadziwiające, jak spore straty mogą tu powstawać.

Pozdrawiam Adam M.


UWAGA:
Wdarł się błąd.
Opis co innego a rysunek - też...
Wyloty to WLOTY i odwrotnie.

Adam M.

Hej.Nie wiem dlaczego , ale żadnych rysunków nie widzę...1..Moge o nie prosić w wiadomości prywatnej ?2. Ktoś taki bufor komercyjnie wykonuje na zamówienie ?

Faust3
30-11-2022, 07:28
Szanowni Państwo temat na pewno się pojawił ale nie umiem go znaleźć... w każdym razie: mam taki oto bufor jak na zdjęciu podpięty pod Atmosa DC18GS. Instalacja jest bardzo prosta (chce tam podpiąć jeszcze siłownik do zaworu mieszającego + sterownik), obsługuje ona tylko grzejniki (nie mam podłogówki żadnej, CWU osobno idzie na gaz).

Instalator wpiął mi wodę zasilającą z pieca pośrodku bufora a widziałem filmy gdzie ludzie montują zazwyczaj wodę na grzejniki i z pieca na tym samym, górnym poziomie. Ma to jakieś znaczenie?
462511

02-12-2022, 20:03
Witam
Po przeczytaniu wątku rozpoczynam pracę związane z budową bufora (mam nadzieje że o niczym nie zapomniałem :)).
Podstawą bufora jest baniak 800l z parowozu (producent z ostrowa wlkp., wymiary 2,4m wysokości, 65cm średnica wewnętrzna, ścianka 8mm), do bufora planuje podłączyć piec na pellet, ale przyszłościowo zostawiam sobie możliwość podłączenia pompy ciepła (DIY), no i oczywiście solary(wężownica to 31mb rurki fi15).
Mam też kupione 2x50m rurki fi15 na wężownice CWU. Na każde wejście i powrót planuje zamontować zawór zwrotny grzybkowy (cały mosiężny). Z racji tego że 1 rys to 1000 słów wrzucam wycinek modelu do oceny zanim zacznę wiercić, ciąć i spawać.
Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
1) z jakiej blachy zrobić lejek 1mm wystarczy?
2) czy rurka lejka powinna być długa pod "sufit" i ponacinana, czy zostawić jak jest?

462560

462561

njamrel
06-12-2022, 09:48
#naczyniewyrownawcze #nieuzupelnia #bufor800l
Witam, mamy problem, każda wskazówka cenna – grzejnik łazienkowy stale się zapowietrza.
- mamy automatyczne odpowietrzniki, SPRAWDZONE, czyste działają na pewno
- z zaworu czterodrogowego hydraulik zrobił trójdrożny zatykając jeden otwór (widoczne na zdjęciu)
- używamy do grzania tylko Kospel 12kW, ale przepływ przez piec jest otwarty
- gdy naczynie jest zamknięte (napowietrzenie i wylew nadmiaru wody) to grzejnik łazienkowy uzupełnia brakującą wodę i grzeje bez problemu, pozostały nadmiar wywala zaworem bezp. na "kopciuchu"
- grzejnik łazienkowy jest jednym z pierwszych do których dopływa woda więc to nie problem jego położenia
- grzejniki są rozmieszczone między sobą tak jak na rysunku, gdyby ktoś miał wątpliwości
W załączniku również fragmenty instalacji, starałam się opisać istotne wg mnie szczegóły, proszę pytać jeśli coś jest ważne

Sandek
06-12-2022, 16:09
Tak z czystej ciekawości, jakie macie ustawione przepływy pompy kotłowej ładującej wasze bufory ? Sam zaczynam się zastanawiać, czy obniżając prędkość przepływu, osiągnę zyski w spalaniu. Jakieś doświadczenia w kwestii ?

ucze sie na swoich b
08-12-2022, 22:36
https://allegro.pl/oferta/plaszcz-grzalki-przeplyw-rura-dogrzewajaca-womix-12809004132
Czy można grzać przez taki piecyk

olgwar1
14-12-2022, 15:22
[QUOTE=Sandek;8165838]Tak z czystej ciekawości, jakie macie ustawione przepływy pompy kotłowej ładującej wasze bufory ?
Witam.
Zamontowałem buforek 1500l ładuję go: paląc drewnem, gazem z klimy i wodą z PC.
Moim zdaniem grzanie "drewnem" powinno działać przez zawór termostatyczny z wkładką 60-70°C i pompką podmieszającą. W razie W zrobić obejście pompki i zaworu term. aby działało grawitacyjnie. Pompkę mam na max i mieli wodę w kociołku.

olgwar1
14-12-2022, 15:29
"- gdy naczynie jest zamknięte (napowietrzenie i wylew nadmiaru wody) to grzejnik łazienkowy uzupełnia brakującą wodę i grzeje bez problemu, pozostały nadmiar wywala zaworem bezp. na "kopciuchu""
Dlaczego wyrzuca nadmiar zaworem bezpieczeństwa a nie rurką przelewową?
Podejrzewam grzejnik za wysoko w stosunku do naczynia wzbiorczego.

samsu
14-12-2022, 20:16
(...)Zajrzyj sobie do tego – poczytaj – pooglądaj i napisz jak to jest z tym faktycznie by było wiadomo o co chodzi, bo tak jak to napisałeś, to czarna magia a najlepiej jak byś rysunek lub schemat instalacji wkleił lub jakiś taki podobny.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380210-Ogrzewanie-mieszane-pod%C5%82ogowka-grzejniki
Skąd Ci się wziął zawór termostatyczny 70*C – producenci kotłów zalecają 55*C (co to z kocioł ?) ale doświadczenie pokazało, że 60*C jest jak raz.
Nie szalej z tym – jak na dole będziesz mieć 70*C, to na górze ile chcesz mieć? i do jakiej temperatury bufor chcesz ładować ?

olgwar1
15-12-2022, 08:28
Zajrzyj sobie do tego – poczytaj – pooglądaj i napisz jak to jest z tym faktycznie by było wiadomo o co chodzi, bo tak jak to napisałeś, to czarna magia a najlepiej jak byś rysunek lub schemat instalacji wkleił lub jakiś taki podobny.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380210-Ogrzewanie-mieszane-pod%C5%82ogowka-grzejniki
Skąd Ci się wziął zawór termostatyczny 70*C – producenci kotłów zalecają 55*C (co to z kocioł ?) ale doświadczenie pokazało, że 60*C jest jak raz.
Nie szalej z tym – jak na dole będziesz mieć 70*C, to na górze ile chcesz mieć? i do jakiej temperatury bufor chcesz ładować ?
Witam.
Zajrzałem ale nie wiem o co chodzi z tą czarną magią.
Temat bufora 800+ stron a gość pyta o przepływ z pieca do bufora - praktycznie każda pompka to obsłuży jeżeli są gdzieś obok siebie (piec i bufor). Jeszcze przychodzi mi do głowy oszczędność prądu na pompce ale nie wiem czy to istotne.
Mam w tej chwili wkładkę 65° i otwiera zawór przy 70 na górze. Chyba że termometr w piecu do bani. Drewno spala się rewelacyjnie. Piec bezklasowy 30 lat temu wytworzony (jeszcze nie cieknie).

samsu
15-12-2022, 19:50
(...)Witaj.
@olgwar1 – to już nie czarną magią nazywać będziemy ale czarną rozpaczą !!!
Rozpierduchę taką zrobiłeś, że nie wiadomo z której strony podejść do tego i jak to ugryźć !!!
Zaczęliśmy o od termostatycznego 3D, to skończmy z tym zanim pójdziemy dalej – skąd Ci się wzięło, to : „Mam w tej chwili wkładkę 65° i otwiera zawór przy 70 na górze.” Jakiż to zawór termostatyczny w taki sposób działa ??? Termostatyczne jakie by to nie były – się otwierają wraz ze wzrostem temperatury i gdy osiągnięta jest temperatura wkładki, to są otwarte na maxa a u Ciebie – co ???
Na zadane pytanie : „do jakiej temperatury bufor chcesz ładować ? „ - odpowiedzi brak i do tego nie wiadomo do jakie temperatury obecnie bufor ładujesz !!!
W razie W zrobić obejście pompki i zaworu term. aby działało grawitacyjnie. - Niby pojęcia masz trochę a piszesz jak cajmer – Jak wybije godzina „W”, to co najwyżej zostaniesz z tym co masz i se robić będziesz mógł ale chyba przy świecy jak będziesz ją miał !!!
O grawitacyjnym piszesz, to co masz za problem by to na grawitacyjnym zrobić tak by szło. Co jeśli Ci prąd wyłączą a Ty mieć będziesz dopiero co załadowany i rozpalony na maxa kocioł, który iść będzie bez dozoru żadnego – no co ?
Pompkę mam na max i mieli wodę w kociołku. - To co to ma znaczyć, że co – kocioł paliwo spala a na buforze nic nie przybywa - to na cholerę ten kocioł idzie – jemu jest dobrze jak jest i on sam siebie nie ma potrzeby ogrzewać !!!
"gdy naczynie jest zamknięte” - Się znaczy – co ???, że naczynie wzbiorcze/wyrównawcze zaworem odcinasz – jarasz w kotle – temperaturę/ciśnienie w układzie podnosisz i czekasz aż Ci to w najsłabszym miejscu pierdutnie – zabić się chcesz czy tylko trwałego kalectwa nabawić???
„to grzejnik łazienkowy uzupełnia brakującą wodę i grzeje bez problemu,” - A skąd on se tą wodę pobiera i jak ??? - coś takiego jak zapowietrzenie jest Ci rzeczą obcą – czy co ??? Jak zapowietrzony, to se niczego nie pobierze i grzać to se tyle będzie co zapowietrzony jest !!!
„pozostały nadmiar wywala zaworem bezp. na "kopciuchu" – No dlaczego jeszcze od bezpieczeństwa nie wywaliłeś tego – dawno temu miał byś już z tego jedne wielki „bum” i ZERO problemów z tym !!!
Dlaczego wyrzuca nadmiar zaworem bezpieczeństwa a nie rurką przelewową? - No skoro naczynie masz odcięte razem z rurą przelewową, to jak ma Ci przelać czymś czego w układzie nie ma, bo odcięte zostało !!!
Podejrzewam grzejnik za wysoko w stosunku do naczynia wzbiorczego. - Fakty, opinie i hipotezy – czy ktoś coś widział – czy ktoś coś wie – To nie wiesz tego na jakiej mniej więcej wysokości naczynie względem grzejnika masz – czy co ???
Zajrzałem – ale do dołączonych linków już nie zaglądałeś – co ??? - jest tam mas i zasadniczo na wszystko – tylko trza zajrzeć do tego i pogmerać trochę w tym !!!
Temat bufora 800 – A cóż to za różnica czy bufor ma 800-1500 czy 2500 l – choć by miał i 100 l – bufor to bufor i jako bufo ma działać i iść !!!
Jeszcze przychodzi mi do głowy oszczędność prądu na pompce ale nie wiem czy to istotne. - Już nadmieniłem Ci o tym – w dobie dnia dzisiejszego jedynym i słusznym planem jest to by przeżyć a Ty fanzolisz o oszczędnościach jakichś – zawór różnicowy - to aż tak wielki jest wydatek, że taniej i lepiej UPS-a mieć by w razie co kocioł wychłodzić – czy może agregat prądotwórczy który automatycznie się nie uruchomi???
Drewno spala się rewelacyjnie. - Czy tylko rewelacyjnie w nim je utylizujesz ??? Masz tu na to : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?128625-Ogrzewanie-Ceramiczne&p=8166568&viewfull=1#post8166568 Bufor ciepła tylko 8 kg drewna opałowego do pełnego nagrzania Sprawność pieca na drewno MPM DS 14 – zważ – spal i parametry oraz wyniki podaj – obaczymy co to znacz, że rewelacyjnie spala???
Piec bezklasowy 30 lat temu wytworzony (jeszcze nie cieknie). - Nie bierz tego do siebie ale jak na świeżaka jako świeżak piszesz – skoro to samoróbka, to i tak odpowiedzi na moje pytanie nie ma, bo istotą jego jest, to czy ten kocioł, to jest górnego spalania (Gs) czy dolnego spalania (Ds) – czy ma palnik czy palnika nie ma – są samoróbki którym te fabryczne z górnej półki do pięt nie sięgają więc skub się na tym i jakoś na me pytanie mi względem posiadanego kotła odpowiedz!!!
EDIT.
Podaj jeszcze jaką masz temperaturę spalin na czopuchu - obaczym na jakiej stracie kominowej Ci tak świetnie spalanie drewna idzie !!!

pawel.
24-12-2022, 11:09
Witam.
Chętnie wymieniłbym piec, najlepiej na zagazowujacy drewno. Problem mam taki że mam małą kotłownie i nie bardzo mam gdzie ustawić bufor. Doradzi ktoś coś.?
Mam kotłownie 2,7metra x 1,3m x 2,95m wysokości.
Może dostawić na zewnątrz jakaś budkę na bufor.?

Bogusław_58
24-12-2022, 17:57
Śmiało możesz iść w górę a pod buforem umieścić piec.
Pozdrawiam wszystkich w dzień narodzin Jezusa.

MatiC2
30-01-2023, 20:29
Witam
Zwracam się z pytaniem odnośnie pomysłu wspomnianego na drugiej stronie tego tematu, dokładniej pompa ciepła do CWU z kompresora od lodówki.
Chciałbym taką wykonać i zastanawia mnie jak nią sterować, czy zwykły termostat on/off z kapilarą w bojlerze wystraczy? Po prostu standardowo wyłącz grzanie przy 45°c a załącz przy 40°c. Oraz też jak ogrzewać CWU, mam zwykły bojler 80L z jedną wężownicą (taki do kotła węglowego) i zastanawiam się czy na wejściu zimnej wody do bojlera nie zrobić poboru wody na wymiennik pompy ciepła z którego to woda była by tłoczona na samą górę bojlera (w miejsce ujścia cieplej z bojlera), gdyż nie mam możliwości wstawić wężownicy gazowej w środek bojlera. Przez wężownice wodną myślę że będą zbyt duże starty (bo gaz-Woda-woda), ake jest wolna.
Oczywiście taka pompa ciepła tylko na lato, w zimę i tak pracuje kocioł. Parownik powiesił bym na zewnętrznej ścianie domu, od północy ale myślę że to nie będzie duży problem.
(Schemat dostarczę później)

Chris Zielonka
31-01-2023, 08:38
Problemem bedzie zbyt mały zbiornik CWU - 80 litrów wody o temp 45 C a wyższej raczej lodówka nie zrobi z COP powyżej 1 , to będzie raczej za mało. Termostat wystarczy. Przecież lodówka też działa z termostatem.

Co do kotłowni z buforem to rura 900x2500 pomieści 1500 l wody i zajmie mniej niz połowę kotłowni więc kocioł raczej spokojnie wlezie.