PDA

Zobacz pełną wersję : gaśnięcie pieca na eko groszek



mack
30-12-2006, 10:48
w kilku innych wątkach sygnalizowałem ten problem, ale nie doczekałem się odpowiedzi a problem jest wg mnie poważny bo zmienia piec kilkudniowo bezobsługowy na piec w którym trzeba codziennie rozpalać.

otóż przy sterowaniu przez sterownik pokojowy, który często wstrzymuje pracę kotła, a w nocy praktycznie przez cały czas kocioł jest wstrzymany dochodzi do wygaszenia kotła. Kocioł Reco. Dzwoniłem do serwisu w Cieszynie, Ci odsyłają do instalatora, ten radzi zwiększać pracę pompy CO, zmniejszać kaloryczność węgla - tzn powodować aby podajnik podawał go więcej ale to nic nie daje. Na początku uruchomienia w październiku gdy kocioł grzał tylko CWU a więc pracował znacznie rzadziej niż obecnie nie dochodziło do jego zgaśnięcia. Czy doszło do pogorszenia ciągu kominowego, może za tym przemawiać znaczne osadzanie się suchego pyłu na wymienniku, na dzwiczkach - ale pył jest suchy, więc nie raczej oblepia komina

ghostt
30-12-2006, 10:55
nie wiem jaki sterownik ma ten piec ale wyglada na zle ustawienia
mi podczas prób z wyregulowaniem pieca zdarzyło sie kilka razy ze piec zgasl
i zawsze byla to wina zlego ustawienia nadmuchu i czasu podtrzymania
po prawidłowym ustawieniu piec niewygasza sie wcale - nawet po czyszczeniu nie musze go rozpalac :lol:

bezele
30-12-2006, 11:19
Dokładnie tak ,problem tkwi najwyrazniej w ustawieniach pieca Powiec jaki masz czas wygaszania? Poczatkowo ja tez miałem ten problem w chwili zadanej temp. 60 st piec nie był w stanie dobic do tej temp, i sie wygaszał a miałem ustawiony na 15 min przestawiłem na 90 min i teraz działa dobrze

mack
30-12-2006, 11:45
Dokładnie tak ,problem tkwi najwyrazniej w ustawieniach pieca Powiec jaki masz czas wygaszania? Poczatkowo ja tez miałem ten problem w chwili zadanej temp. 60 st piec nie był w stanie dobic do tej temp, i sie wygaszał a miałem ustawiony na 15 min przestawiłem na 90 min i teraz działa dobrze

mam wątpliwości czy problem jest w ustawieniach chociaż chciałbym żeby tak było. Powtórzę na początku października gdy grzał tylko CWU nie gasł. Ustawienia były takie jak obecnie. U mnie nie ma czasu wygaszania. Reco ma specyficzny sterownik w którym reguluje się kaloryczność węgla, moc pompy CO, moc dmuchawy i inne (histerezę kotła i bojlera, częstliwość przedmuchów). Temp wody na kotle przy której zatrzymuje się zmieniłem z fabrycznej 25 st na 38 bo nie chcę żeby mi marnował węgiel zrzucając go do popielnika.

ghostt
30-12-2006, 11:53
tosz mowie zwieksz lub zmniejsz moc dmuchawy
prowdopodobnie pali ci sie za wysoko lub za nisko w palniku i jak przechodzi w stan podtrzymania to wygasa
a to ze bylo dobrze jak podgrzewales tylko cwu nic nie znaczy bo przy grzaniu tylko cwu piec zachowuje sie inaczej

kiwal
30-12-2006, 12:05
A na czym polega praca sterownika pokojowego - co on w tym piecu wyłacza (slimak, dmuchawe, pompe, wszystko na raz?)
I jak sie do tego ma grzanie CWU podczas "wylaczenia pieca" ?

mack
30-12-2006, 12:51
A na czym polega praca sterownika pokojowego - co on w tym piecu wyłacza (slimak, dmuchawe, pompe, wszystko na raz?)
I jak sie do tego ma grzanie CWU podczas "wylaczenia pieca" ?

na pewno wsztrzymuje pracę ślimaka i dmuchawy, czy pompy CO nie wiem -
dobrze by było ze wzgledu na oszczędzanie energii elektr.

CWU - jest grzana gdy histereza bojlera spadnie poniżej zadanej, nie wiem czy CWU jest grzana podczas wstzrymania pracy kotła przez sterownik pokojowy ale ocieplenie bojlera wystarczy żeby utzrymać ciepło uzyskane podczas pracy kotła

lukol-bis
30-12-2006, 14:38
Z opisu wynika, że regulator pokojowy jest wpięty źle, lub wręcz nie do tych zacisków. Jeżeli wyłączenie regulatora powoduje całkowite wyłaczenie nawet podtrzymania, w podawaniu węgla i dmuchawy, to kocioł MUSI wygasnąć. Prawidłowo wpięty regulator pokojowy powinien wyłaczać pompę obiegową CO i grzanie do pełnej mocy. Nie powinien wyłączać cyklu podtrzymania.
Pozdrawiam

mack
30-12-2006, 18:27
Z opisu wynika, że regulator pokojowy jest wpięty źle, lub wręcz nie do tych zacisków. Jeżeli wyłączenie regulatora powoduje całkowite wyłaczenie nawet podtrzymania, w podawaniu węgla i dmuchawy, to kocioł MUSI wygasnąć. Prawidłowo wpięty regulator pokojowy powinien wyłaczać pompę obiegową CO i grzanie do pełnej mocy. Nie powinien wyłączać cyklu podtrzymania.
Pozdrawiam

regulator pokojowy jest dobrze wpięty, kocioł wykonuje przedmuchy (podaje węgiel i włącza dmuchawę) - niestety to nic nie daje groszek tylko spiętrza się na retorcie a potem spada do popielnika bo wygasł żar, mam poważne podejrzenia że zaczyna mi zatykać komin a raczej czopuch i podłączenie kotła - gdyż jest to odcinek poziomy i znacznie spada ciąg. Jak wspominałem na początku pracy kotła w październiku gdy grzał tylko CWU więc przestoje kotła były bardzo długie problem gaśniecia żaru nie istniał, ale jeśli da się podregulować coś ustawieniami byłoby fajnie

remi777
08-01-2007, 13:15
Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Po pierwsze proszę podnieść parametr węgla. To spowoduje podawanie go w mniejszej ilości. Drugą przyczyną może być niewyczyszczona retorta, a jeżeli była wyczyszczona to jej późniejsze niedokładne zmontowanie. Zaburzony przepływ powietrza w retorcie (zatkane kanały popiołem, szczeliny po niedokładnym zmontowaniu) powoduje automatycznie złe spalanie węgla.

Pozdrawiam