PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt ogrodu - wątek zbiorczy: czy warto? co zawiera? jak wykonać? ile kosztuje?



Strony : [1] 2 3

zorby
12-05-2003, 15:16
może ktoś wie gdzie w internecie znaleźć projekty ogrodów, zdjącie pomysły na różne żeczy, np. ścieżki ogrodowe, kominki, skarpy, oczka wodne

Jak ktoś zna to poprosze o linka

magnolia
13-05-2003, 08:37
Jeśli potrzebujesz projektu ogrodu to polecam się.Nie mam jeszcze swojej strony, ale możemy pogadać mailem.Jestem architektem krajobrazu, zajmuję się projektowaniem ogrodów przydomowych.Działam w okolicach Warszawy ale zdarzało mi sie też pracować na odległość.
Moja skrzynka- [email protected]

Żaba
24-05-2003, 16:55
Zorby,
wystarczy że wpiszesz w wyszukiwarce hasło ogrody, a otrzymasz mase linków. Przeważnie każde ogrodnictwo czy projektanci krajobrazu pokazują swoje prace w Internecie

yemiołka
04-12-2003, 11:13
czy ktoś z Was zdecydował się na to i z jakim skutkiem??

prosciu
12-01-2004, 18:33
Bardzo poważnie się do tego przymierzałem ale koszty przerośły moje oczekiwania i możliwości. Dowiadywałem się na forum że m2 projektu to 2-5 zł. Koszt samego projektu ogrodu przerósłby cenę działki.
Tak więc głównym projektantem i wykonawcą ogrodu została moja żona.

magnolia
13-01-2004, 13:51
Cena bardzo zależy od miejsca i powierzchni ogrodu.Czasem jednak warto pomyśleć o takim projekcie i ponegocjować sumę- można!Warto ze względu na to że dobrze zaprojektowany ogród jest piękny przez długie lata, bo projekt bierze pod uwagę zmiany w czasie.Projektant umie dobarc roślinnośc do gustów i sposobu życia klienta, tego ile czasu chce spędzać na pielęgnacji ogrodu.Projektuje się ogród patrząc na niego jako na całość, gdzie wszystko jest spójne.Efekty bywają naprawdę niezwykłe.Prościu- pytałeś w Twoich okolicach o cenę, negocjowałeś?Za taki kawał powierzchni nie bierze się za metr, a jak nie masz ogromnych wymagań co do stopnia komplikacji to cena może być całkiem przyzwoita.

ged
14-01-2004, 15:50
Zastanawiam się jak wygląda taki projekt. Wydaje mi się, że tam więcej matematyki chyba jest. Na działkę nanosi się siatkę współrzędnych, dajmy na to co 10 cm (z jaką dokładnością jest projekt?) następnie robi tabelkę
x | y | nazwa roślinki | wiek w momencie sadzenia | wysokość w momencie sadzenia | data zasadzenia | ...

W moim przypadku tabelka będzie miała pół miliona pozycji. Ale - zakładając że sadzić się będzie na 5 procentach punktów (10 roślin na metrze)(dobre przybliżenie ?) wychodzi 25 tysięcy roślin. :-)

Chyba złe - 1 roślinka na metrze - 5 tysięcy roślinek ...

Ha. teoretycznie - pewnie powinny być tabelki, albo wzór matematyczny. Na danej powierzchni działki powinno być ... Jakaś funkcja nieliniowa bo im większa działka tym mniej zagęszczona nazsadzeniami ... taaak można tak sobie rozważać.

Kiedyś we wschodnich Niemczech widziałem nowo wybudowane osiedle bloków - było ich kilkaset. projektanci terenów kazali teren pomiędzy nimi wyrównać obsiać trawą i losowo obsadzić różnymi drzewami, nie było chodników, podjazdów. Ludzie sami wydeptali ścieżki, rozjeździli teren samochodami. Potem budowlańcy w tych wydeptanych miejscach "wylali beton" efekt był taki, że praktycznie nigdzie nie było widać chodników i dróg, a wszędzie można było po dojść i dojechać po betonowych płytkach tak jakoś na skróty...

magnolia
15-01-2004, 12:30
Są 2 plansze- jedna to koncepcja ogrodu- rzut z góry w konkretnej skali .Tam widać co i gdzie jest zaproponowane.Druga to projekt techniczny , też w konkretnej skali gdzie jest wszystko to samo narysowane, ale troszkę uproszczone, i z siatką kwadratów przy pomocy której można dokładnie przenieść projekt na konkretny teren.Czasem zamiast siatki robi się tzw. domiary tzn. dowiązuje odległości nasadzeń do konkretnych , stałych punktów- ogrodzeń, budynków itp.Jak trzeba to rozrysowuje się też w dokładniejszej skali szczegóły, czy fragmenty ogrodu.Potem tabelka- gatunek, rozstawa sadzenia, ilość konkretnych roślin.Tabelka jest mocno związana z projektem techniczym, na nim są odnośniki do tabelki i też rozstawa i ilość sztuk.
A ile będzie roślin u Ciebie- bardzo trudno oszacować, napewno niemało, ale przeciez będą miejsca gdzie będzie gęsto i miejsca z przesterzenią.Jeśli będziesz chciał masę rabat to będzie masę roślinek np. bylin czy krzewinek, ale przy takiej powierzchni pewnie będzie sporo miejsc z drzewami czy krzewami i czymś okrywowym od podłoża.Co do wieku i rozmairów roślin- kupisz co będziesz chciał- można kupić drzewo 2-3 letnie co ma 120 cm. wysokości, albo ten sam gatunek 6 letni , co ma 4 metry wzrostu- według zyczenia i portfela.

Pinus
15-01-2004, 18:02
Magnolia ,
Coś ta Twoja strona internetowa się nie otwiera.
Zrób coś, gdyż chętnie bym obejrzał.

Pozdrawiam

ged
16-01-2004, 02:27
Czy aby na pewno nie trzeba zwracać uwagi na wiek sadzonych roślin w
zaplanowanym przez specjalistę ogrodzie? Wyobraź sobie, że na projekcie
masz drzewo wysokie na 2 metry, a pod nim krzaczka wysokości pół metra. Jako
specjalista przewidujesz, że drzewo i krzaczek będą sobie rosły z jakimiś
prędkościami, aby za kilka lat mierzyć ileś tam metrów i nadal tworzyć
wymyśloną kompozycję. Inwestor nie zważając na koncepcje projektanta kupi
krzaczka - wyrośniętego na dwa metry a drzewo - niemowlaka półmetrowej
wysokości. Kiedy coś takiego stworzy zaplanowaną kompozycję? Wydaje mi się,
że w projekt ogrodu powinien zawierać jeśli nie konkret, to przynajmniej
sugestię wielkości startowej konkretniej roślinki.
Bardzo się mylę?

magnolia
16-01-2004, 08:01
Zwykle jednak standardowo kupuje siś komplet roślin młodych, wtedy wszystko rośnie proporcjonalne.Ale rzeczywiście zdarały mi sie sytuacje kiedy inwestor życzył sobie wzkazania które rośliny mają być starsze., większe żeby wcześniej był mocniejszy efekt.Tylko że to sie robi jako życzenie dodatkowe- taki podział na grupy wielkościowo- wiekowe.

magnolia
16-01-2004, 08:03
Straszliwe błędy- przepraszam, za bardzo się spieszyłam.
Co do mojej strony internetowej, rzeczywiście coś z nią jest nie tak.Mąż ją przerabia i tak ją rozgrzebał że teraz nic już nie da sie zobaczyć.Musze go pogonioć, przepraszam

ziaba
16-01-2004, 13:29
Jako wieloletnia włascicielka kawałka swojego miejsca na ziemi, oświadczam iż tworzenie ogrodu jest dokładnie jak z posiadaniem dzieci...
po urodzeniu nikt nie wie co z nich wyrośnie.
Ja swoje rośliny przemeldowywałam czasami pare razy, bo albo im się nie podobało miejsce.. albo mnie to , jak wyglądały na tle innych.
Trwa to do dnia dzisiejszego .
Ja dorastam do takich , a nie innych decyzji estetycznych.. i nikomu nie dam ani wychowywać moich dzieci ani kopać w moim pgrodzie..


ps. to że są modne buty w szpic nie oznacza , że je mam..... :roll:

Marbo
16-01-2004, 13:46
Raczej nie będę korzystała - z powodu kasy. Na architekta z ugruntowaną renomą mnie nie stać. Nie stać mnie także na kolejne eksperymentowanie zezdobywającym doświadczenia adeptem sztuki projektowania. ( Nie mam nic przeciwko - nie stać mnie). Nie stać mnie także na jednorazowy zakup kilku tysięcy roślin co nie znaczy że nie chcę mieć ogrodu. Chcę i chcę, żeby to był mój ogród. Chcę czerpać trochę radości z tego co być może wyrośnie, wyciągać wnioski z faktów, że coś się nie udało. Nie musi być "doskonałą realizacją" wystarczy mi, że ja i moi bliscy będziemy z niego zadowoleni.
P.S.
Podglądam moją mamę, która 7-8 lat temu założyła ogród. Nie nadaje się być może do rubryki "realizacje" ale zawsze gdy odwiedzam rodziców wpadam też do ogrodu. Gdyby tak było u mnie czułabym się spełniona jako właścicielka ogrodu.[/list]

pyzia
16-01-2004, 14:24
Moja znajoma zapłaciła jakieś 3 lata temu za projekt z realizacją około 15 tys PLN (Poznań). W cenie były oczywiście wszystkie "krzaczki" i w razie gdyby coś się z jakąś roślina działo - wymianę na nową. Powiem szczerze, że wtedy wyglądało to miejscami trochę łyso. A tymczasem raptem po tych 3 latach w niektórych miejscach jest jak dla mnie (i inwestorki) za gęsto!!! Nie do końca więc to profesjonalne projektowanie ogrodów zasłużyło na ten epitet...

Ja mam takie szczęście, że mam fajną teściową (to niewątpliwie szczęście), która jest zawodowym ogrodnikiem (to już szczyt szczęścia przyznacie). I jak dotąd - mimo, że na działce są pagórki - to u niej w pracy w tunelach hoduje się dla nas, rozmanża, szczepi etc już od 1,5 roku kilkadziesiąt różnych roślin - krzewów, kwiatów, drzewek, iglaków etc. I mamy zamiar obie wziąć udział w tym wyzwaniu jakim będzie jednak samodzielne zmierzenie się z zaprojektowaniem ogrodu (mężczyżni będą robili za fizycznych). Na razie poza hodowlą mamy plan działki z domem 1:100 i bawimy sie w rysowanie. Jak wszystko dobrze pójdzie - to jesień 2004 będzie sezonem "otwarcia"!
To co mogę już niektórym zasugerować - jesli macie możliwość gdzieś potrzymać rośliny - u rodziców na działce, optymalnie w szklarniach - to naprawdę warto kupować małe sadzonki z wyprzedzeniem - są o wiele tańsze. I obowiązkowo kupić dobrą książkę o pielęgnowaniu roślin ogrodowych - to będzie wielka frajda!
powodzenia!

sara
16-01-2004, 17:02
Jedynymi projektantami i wykonawcami jestesmy tylko my (tzn: ja i mąż). I jaką mamy frajdę!! :P

taJoasia
16-02-2004, 12:29
Z ogrodem zaprojektowanym przez ekipę jest jak z pjedzeniem w restauracji. Trochę więcej ozdób do kotleta i nie trzeba po sobie sprzątać, natomiast trzeba za to zapłacić i nie zawsze to będzie tak dobre jak domowe. :wink: (a to się wysiliłam, Ha Ha)
Mamy 1300 m2, które urządzamy sami od 97 r. od kompletnego ugoru leżącego kilkanaście lat odłogiem. Koncepcja rodziła się powoli i była modyfikowana nieskończoną ilość razy. Kupowaliśmy najmniejsze (najtańsze) roślinki, okazy kolekcjonerskie pojawiły się później. Kosztowało nas to mnóstwo czasu i pracy. Terez mamy już ładnie, ogród podoba się także odwiedzającym. Jednak ta praca stała się moim hobby (mąż udziela się w czynnościach siłowych) - więc nie jsetem obiektywna. Widzę niedostatki mojego pomysłu, czasem zastanawiam się jak by wyglądał ogród zaprojektowany przez fachowca, ale wtedy myślę o mojej koleżance, która nie czuje się w ogrodzie jak u siebie - chyba obca koncepcja nie do końca sprawdziła się w praktyce.

Jasiu
16-02-2004, 12:50
Mamy działkę 16 arów (równe i płaskie 40 x 40 metrów piasku) - po odjęciu domu i tarasów pozostanie jeszcze ze 13 do obsiania. Żeby cokolwiek na tym wyrosło trzeba nawieźć sporo ziemi (liczymy na kamazy - tak prościej) i posadzić sporo roślin (tak ze 300 drzewek + krzaczki + do 100 kg trawy, etc... etc...). Do tego alejki, "mała architektura"... :) Jakbym to zlecił jakiejś firmie to by mnie to więcej kosztowało niż zbudowanie domu :)

Zaczynamy sami (w zeszłym roku tylko splantowaliśmy ziemie i obsadziliśmy przy dwu bokach około 100 daglezji i trochę innych drzewek). Zrobiłem już projekt w skali "jedna kratka = jeden metr", obstalowaliśmy, piasek, ziemię, torf i żwir. Kupujemy nasiona i umawiamy się w "szkółce" na drzewka (BTW. w szkółce leśnej 3 letnie sadzonki podstawowych gatunków drzew kosztują mniej niż złotówkę). Jak dobrze pójdzie za 5 lat pochwalę się efektem (pozdrowienia dla taJoasi :)) Pewno narobimy pełno błędów. Ale co tam :)

IMHO na zlecanie ogrodu firmie mogą sobie pozwolic tylko ludzie b.bogaci lub posiadacze niewielkich ogródków - takich wypieszczonych skalniaczków przed domem. Większość znanych mi ładnych ogrodów to efekt hobby właścicieli.

A pozatym jak mam zlecić wykonanie komuś czegoś jeśli sam jeszcze nie wiem jak to ma wyglądać ?

jatoja
16-02-2004, 15:06
[quote="Jasiu"]Mamy działkę 16 arów (równe i płaskie 40 x 40 metrów piasku) - po odjęciu domu i tarasów pozostanie jeszcze ze 13 do obsiania. Żeby cokolwiek na tym wyrosło trzeba nawieźć sporo ziemi (liczymy na kamazy - tak prościej) i posadzić sporo roślin (tak ze 300 drzewek + krzaczki + do 100 kg trawy, etc... etc...).

Oj...Jasiu, Jasiu
Własnie na tym polega róznica między robieniem ogrodu przez specjalistę a własnym działaniem - 100 kg trawy wystarcza do obsiania 4000 m kw. na Twoją dzialkę ( jeżeli chcesz na całych 1300 m trawnik) 40 kg wystarczy na gęsty trawnik.
Obsadziliście 2 boki działki setką daglezji - czyli 50 roslin na bok działki o dł. 40 m - czyli rośliny co 80 cm - co najmniej 2 razy za gęsto
Nie lepiej na forum zapytać - służę radą ... :)

Jasiu
16-02-2004, 15:19
Ależ ja słucham rad - przy tworzeniu szpaleru sadzi się drzewka w dwu rzędach odległych o 0,5 m w odległościach co metr - w sumie na metr 2 drzewka. To samo z trawą - w zalezności od gatunku i warunków zużywa się 1 kg na 30-40 metrów. Czyli na 1300m to circa 40 kg. 100 kg mi wyszło stąd, że w zeszłym roku już wysialiśmy ponad 30 kg ale zostało zdewastowane w czasie budowy :(

No i do tego trzeba założyć że nie wszystko wzejdzie (ze 100 drzewek kilkanascie się nie przyjęło) - ot co :(

PS. Widac mój doradca (prowadzi jakąś firmę zazieleniającą) kończył inne szkoły niz Ty :)

jatoja
16-02-2004, 16:18
Ależ ja słucham rad - przy tworzeniu szpaleru sadzi się drzewka w dwu rzędach odległych o 0,5 m w odległościach co metr - w sumie na metr 2 drzewka.

- w ten sposób można sadzić kolunowe formy tuj lub jałowców natomiast daglezje są jednymi z szybciej rosnących drzew iglastych - po 10 latach osiągają ok. 5 m wysokości przy średnicy korony 2-3 m - jak widzisz rozstwa co 1 m jest bez sensu

PS. Widac mój doradca (prowadzi jakąś firmę zazieleniającą) kończył inne szkoły niz Ty :)

Cholera - przez takich doradców krąży potem zła sława o architektach krajobrazu że nie znają się a żadają ogromne sumy
Niestety kształcenie projektantów ogrodów jest u nas ciagle marne... :(

ged
16-02-2004, 21:13
No właśnie jakie są to sumy?

Maddy
16-02-2004, 21:31
A ja myślę, że jeśli włoży się w to trochę serca, to przy odrobinie zainteresowania i spędzeniu "pewnej ilości czasu" na wertowaniu odpowiedniej lektury każdy jest w stanie stworzyć własny niepowtarzalny ogród kierując się swoim własnym gustem. A to, że zajmuje to trochę czasu? No cóż, ten czas jest potrzebny, aby zbyt pochopnie nie podejmować pewnych decyzji. Ja swój ogród tworzę od ponad trzech lat i muszę powiedzieć, że daje mi to ogromną satysfakcję. A ponieważ dom potrzebuje jeszcze trochę czasu, mam nadzieję, że zanim się wprowadzę, zieleni wokół nie będzie brakowało.
Jeśli kogoś stać na postawienie domu w kilka miesięcy, to pewnie stać go też na założenie ogrodu przez wykwalifikowanych architektów krajobrazu.
Ja dzięki ograniczonym możliwościom finansowym mogę każdego roku coraz bardziej cieszyć się pracą własnych rąk i realizować swoją pasję.
Pozdrawiam serdecznie
M
:)

Maddy
16-02-2004, 21:35
P.S.
No i jeszcze aspekty zdrowotne: ruch na świeżym powietrzu :D
M.

jatoja
17-02-2004, 07:20
ged
każdy projekt wycenia się indywidualnie - najczęściej wg. powierzchni np: działka 1000 m kw - 1500 - 2000zł

Maddy
oczywiście że wszystko można zrobić samemu - mój znajomy sam zbudował dom - no, w 90 % - bo szkielet drewniany stawiali mu fachowcy - nie unikną pewnych błędów ale satysfakcję ma ogromną.

Myśle ze rola architekta krajobrazu nie w tym by zrobił za nas to co możemy zrobic sami lecz by podsunął klientowi pewne rozwiązania które nie przychodzą mu do głowy, jest to szansa na ogród oryginalny, utrzymany w jakimś stylu lub stylizowany np na: ogród XIX wieczny, gdy otacza dom stylizowany na XIX wiek...itd...
No i nie upraszczajmy aż tak bardzo tworzenia ogrodu ( nie każdy teren obsadzony roślinami to ogród) - bo jeżeli tak zastanawim się po co były mi 5 letnie studia...;)

Jasiu
17-02-2004, 07:37
Wczoraj trochę się spieszyłem więc teraz małe sprostowanie.

Ja (i jak sądze większość forumowiczów_początkujących_ogrodników) nie mam raczej problemu z takimi sprawami jak okres siania, gęstośc nasadzeń, sposób podlewania, koszenia, itp... Od tego jest masa książek i są to dosyć proste porady. Ale oczywiście z pokorą i wdzięcznością przyjmę każdą fachową radę - wiedzy nigdy dosyć tym bardziej że jak na razie hodowałem jedynie szczypiorek na parapecie ;)

Ja mam dwa problem. Pierwszy IMHO uniwersalny, drugi specyficzny.

Problem uniwersalny - rozplanowanie w przestrzeni. Różne rośliny różnie wzrstają, różnie na siebie oddziaływują, w różnych okresach kwitną, etc...etc... Trzeba sporego doświadczenia i wiedzy żeby ogród np.: po 5 latach od założenia wyglądał zgodnie z planem :) Tego żadna internetowa porada nie rozwiąże - na to potrzeba czasu. A że czas to pieniądz więc jedyny sposób to wynająć kogoś kto to zrobi lub wziąść się za to samemu. Ja (jak większośc przedpiszców) biorę się za to sam. Na początku pewno zapłace frycowe (jak z tym trawnikiem w zeszłym roku) ale z czasem jakoś to opanuje :)

Problem specyficzny - rozmiar prac. Mam 13 arów czystego piaseczku (dom mam posadowiony w starorzeczu Odry). Żeby podręcznikowo przygotować go do uprawy potrzebuje nawieźć około 20 wywrotek ziemi (15-20 cm gleby, jedna wywrotka ~ 12 m3 ~ 60 m2). Do tego dwie wywrotki żwiru (na alejki) i 2-3 wywrotki piasku (do podsypania w kilku miejscach i pod alejki). Potem to wszystko trzeba rozrzucić, wyrównac, przesypać nawozem, posiać, posadzić, zwałować, podlewać (5l wody na m2 = 6,5 m3 wody dziennie, 200 kubików wody/m-c) kosić, etc, etc... A i tak połowę prac mam za sobą (wyrównanie, uporządkowanie po budowie, odchwaszczenie, ogrodzenie). Tu też nie liczę na rady - ten problem rozwiąże jedynie plik biletów NBP :)

jatoja
17-02-2004, 09:13
[quote="Jasiu"]Problem uniwersalny - rozplanowanie w przestrzeni.


Tu faktycznie niewiele przez forum można poradzić - są projektanci robiący projekty na podstawie zdjęć ale to udać sie moż ew przypadku rabaty a nie całego ogrodu.

Natomiast jeśli chodzi o problem specyficzny to mimo wszystko pozwolę sobie na radę :wink:
Czy nie uważsz że zamiast przywozic 20 wywrotek ziemi by dostosować glebe do wymagań roślin prościej i taniej jest dostosować rośliny do miejscowych wymagan glebowych. Glebę możesz wymienić (ogromnym kosztem) ale nie zmienisz wszystkich uwarunkowań przyrodniczych (poziom wód gruntowych, nasłonecznienie) Jest cała masa roslin znoszących piaszczystą glebę. Ok - może jesteś miłosnikiem np: hertensji i musisz mieć je w ogrodzie wieć znajdz miejsce które jest trochę osłonięte od wietru, zacienione (wolniejesze parowanie wody) wymien glebę na tym kawałku i posadz hortensje lubiące wilgoć. Z pewnymi ruchami można przesadzić - trawniki wcale nie rosną dobrze na gliniastej glebie - raczej powinny mieć 50-60 % piasku w podłożu. i takich przykładow można by podawać więcej.
Być może sam sie pozbawiasz tego pliku biletów NBP...rzucając je troche w błoto... :wink: ...w 20 wozów ziemi....w 100 daglezji... :wink:

Jasiu
17-02-2004, 09:27
Nie 100 a 300 drzewek i nie 20 tylko (na razie) 4 wywrotki ziemi :)

Nie mam zamiaru tworzyć na swoich piaskach tropikalnego ogrodu. Zadowolę się kilkoma kępami malowniczych krzaczunów i w miarę przyzwoitym trawnikiem między nimi.

Co do drzew to już mam jakotakie doświadczenie w końcu zasadziłem około setki i się przyjęły ;) (jako ciekawostkę podam, ze wszystkie drzewka które zasypałem błockiem z pobliskiego bagienka się przyjęły, a te które padły sadziłem w specjalnej "ziemi do iglaków" :))

Ale martwie się o trawnik - w zeszłym roku wysiałem pas 20x40 (poszło na to ze 20 kg mieszanki traw) i wyrosło toto liche i nie wszędzie. Wszystkie działy "zakładanie trawnika" zaczynają się od zdania "przygotowania warstwy urodzajnej, o optymalnej grubości co najmniej 10-15cm (http://www.iglak.pl/trawnik/trawnik.htm)". W moim przypadku oznacza to nałożenie tych 10-15 cm ziemi - jeśli jest inny sposób to chętnie skorzystam.

jatoja
17-02-2004, 09:58
Ze specjalnymi ziemiami do iglaków jest tak że są one produkowane na bazie torfu i po zasadzeniu rośliny muszą byc mocno podlewane by ten torf nasycić.

Przygotowanie podłoża przy trawnikach to faktycznie podstawa sukcesu - ale bardzo istotny jest też termin - w ostatnich latach wiosny sa krótkie i dobry termin na trawnik z siewu jest trudny do uchwycenia ( no chyba ze robiłes trawnik jesienią ...
Sukces z trawnikiem z siewu jest tak bardzo zależny od pogody że w ostatnich latach standartem stały sie trawniki z rolki (90 % robionych przeze mnie) a z siewu robi sie tylko przy b. dużych powierzchniach lub gdy jest naprawdę mało pieniędzy.

cyprinus
17-02-2004, 10:09
Zagospodarowuję 2,63 ha ziemi 6-ej klasy. Zaczynałem od sadzenia drzew iglastych po obrysie, żeby się trochę odizolować. Liściaste też, ale sporo zjadły jelenie. Potem zapadła decyzja o budowie domu, więc ogrodziłem teren (850 mb) i posadziłem ałyczę, głóg i tarninę w charakterze żywopłotu. Jest też sad i stawik 400 m2. W tej chwili zrobiliśmy z żoną wyciąg z mądrych książek, co w ogóle zechce rosnąć w naszych warunkach i będziemy realizować własną koncepcję. Mieszkamy już tam ponad rok, a udało się zrealizować tylko krztynę... Mam roboty na wiele lat i daje mi to dużo radości.

Jasiu
17-02-2004, 10:23
Trawę siałem wiosną (w kwietniu bodajże). Uprzednio rozsypawszy 2-3 cm warstwę torfu (wiem, że za mało, chciałem być sprytny jak lisek z reklamy proszku ;)). Ale torf rozsechł się i teraz w zasadzie nie ma po nim śladu. Dlatego mam zamiar użyć ziemi.

Co do trawy z rolki to przyznam się, że nie wiem ile kosztuje m2, ale wiem, że pod trawę z rolki również trzeba przygotować podłoże. Więc co za różnica ?

A tak z ciekawości - ile kosztowałoby założenie trawnika z rolki na 1000 metrach piasku ?

Teska
17-02-2004, 11:34
Jasiu


jadac do Płoni po prawej stronie jest ogrodnictwo...tam kobieta ma trawnik z rolki w cenie jest nawiezienie podłoza i odp przygotowanie..nie pamietam ceny ale była do przyjecia...nio ale ja mam tylko 500 m do obsiania :P

jatoja
17-02-2004, 11:48
1 - nie stosujemy torfu jako podłoża pod trawnik - zbyt szybko przesycha - można nim przykryć nasiona ( warstwa 1 cm ) ale potem trzeba regularnie podlewać żeby nie zasechł.

2 - podłoże pod trawę z rolki musi byc takie samo, ale trawa przyjmuje sie nawet gdy jest gorsza pogoda - nasiona traw moga zostać wysuszone przez upał lub zmyte prze ulewe lub może być za zimno na wschody ( np; w listopadzie) - z rolowaną trawą tych problemów nie ma.

3 - to zależy - ale zwykle od 15 do 20 zł za m kw. ( materiał +robocizna)
BTW...1000 m to ogromny trawnik - jak boisko piłkarskie...;)
jesteś pewny że takiego potrzbujesz - koszenie tego raz w tygodniu może zabić ... :-?
może część pozostawisz jako łąke kwietną ?

w.e.y.n.r.o.b.
17-02-2004, 11:54
Nie dajcie się zwariować!!!
Trawniki z rolki dobre są dla małych powierzchni,niecierpliwych ludzi lub dla tych co mają kasy za dużo!!!!
Trawa urośnie wszędzie pod warunkiem że będzie miała wodę !!!
I jestem za tym aby nie siać na słabej ziemi mieszanek gazonowych a uniwersalne mieszanki trawnikowe i to tylko z dużych opakowań!!!bo to najtaniej wychodzi!
Podobnie rzecz się ma z innymi roślinami-dostosować ich dobór do panujących warunków a nie dostosowywać warunki do potrzeb roślin!!!
Wymiana ziemi lub jej uporczywe nawożenie to duże koszty a efekt nie zawsze jest zadawalający!
Podstawa to nawożenie i woda i powinno być OK.
Pozdrowienia dla wszystkich miłośników ogrodów

jatoja
17-02-2004, 12:03
[quote="w.e.y.n.r.o.b."]
Trawa urośnie wszędzie pod warunkiem że będzie miała wodę !!!


Wybacz ..ale nie mogę sie z tym zgodzić ...

yemiołka
17-02-2004, 12:13
hej hej
temacik założyłam z czystej ciekawości, po obejrzeniu ogródka sąsiadów projektowanego i obsadzanego przez fachmana, gdy stwierdziłam,że kurka wodna- ja też tak potrafię!
no i coś tam powoli dziergamy od podstaw na tej swojej ziemi....
w tym roku na wiosnę chcemy zainwestować w trochę większe drzewka - 2-metrowe np. - ktoś ma doświadczenie w tym względzie? ryzykować z roślinkami z gruntu, czy dać więcej za te z pojemnika?

z doświadczeń młodego ogrodnika ;) :
trawniczek siać jednym gatunkiem!!! [nam zabrakło nasion i dokupiliśmy gdziekolwiek - mamy teraz dwukolorowy trawnik, równo na pół, bleeee]

nie sadzić krzaczka pod okapem - śnieg spadający z dachu notorycznie chce nam zadusić rododendronka :)

Jasiu
17-02-2004, 12:17
3 - to zależy - ale zwykle od 15 do 20 zł za m kw. ( materiał +robocizna)
BTW...1000 m to ogromny trawnik - jak boisko piłkarskie...;)
jesteś pewny że takiego potrzbujesz - koszenie tego raz w tygodniu może zabić ... :-?
może część pozostawisz jako łąke kwietną ?

1 - OK
2 - OK
3 - 15x1000 = 15 tysiączków :o - to sobie podaruje :)

Nie to nie będzie łysy trawnik - podzieliliśmy go sobie na kilka pomniejszych sekcji o róznym przeznaczeniu, poprzecinanych krzaczuno-drzewami, połaczonymi alejkami, itp... W sumie najwiekszy kawałek trawy nie będzie większy niż 20x10. Ale razem obszar do obsiania trawą wyjdzie właśnie w okolicach 1000 m2. I nie myślimy o trawniku w stylu angielskim. Wystarczy nam trawa typu trawa :)

No to jak z tą poradą ? Jak skutecznie zainstalowac trawnik na 10 arach piasku ?

jatoja
17-02-2004, 12:20
[quote="yemiołka"]hej hej
temacik założyłam z czystej ciekawości, po obejrzeniu ogródka sąsiadów projektowanego i obsadzanego przez fachmana, gdy stwierdziłam,że kurka wodna- ja też tak potrafię!
no i coś tam powoli dziergamy od podstaw na tej swojej ziemi....
w tym roku na wiosnę chcemy zainwestować w trochę większe drzewka - 2-metrowe np. - ktoś ma doświadczenie w tym względzie? ryzykować z roślinkami z gruntu, czy dać więcej za te z pojemnika?

Jak najbardziej -kupowac rośliny z grunt ale trzeba pamiętac o tym że by dobrze sie przyjeły wymagają więcej opieki po posadzeniu niz te z pojemników ( podlewanie, u drzew konieczny pal, przycięcie po posadzeniu) i sadzić je można tylko w okresie spoczynku - te w pojemnikach zaś przez cały sezon - wię cgdy najdzie cię ochota na sadzenie w lipcu to wyjścia nie masz... :wink:

jatoja
17-02-2004, 12:36
No to jak z tą poradą ? Jak skutecznie zainstalowac trawnik na 10 arach piasku ?

Na 1000 m kw trzeba faktycznie 120 m szeć. ziemi - 10 ciężarówek. Nie torfu nie gliny ale ziemi. Wymieszac to z piaskiem na głebokość 15-20 cm.
Zakładam że nie ma w ziemi zamieczyszczeń więc pozostaje wyrównanie, grabienie, wałowanie ( kilka razy aż będzie płasko) i sianie ( 2 razy prostopadle). Po sianiu znów wałowanie ( lub zagrabianie lub kolczatka - rożne są szkoły :wink: ) i mozna nasiona przykryć (szczególnie gdy jest słonecznie ) cienką warstwą torfu zmieszanego z ziemią. I najważniejszy jest termin siania - nie może być za zimno bo nasiona nie wzejdą - ani zbyt upalnie bo wypali je słońce. Klimat nam sie zmienia więc trudno podac "od - do" ale przyjmuję sie że od końca marca do konca kwietnia i od konca lipca do końca sierpnia. I podlewanie i potem już tylko walka z chwastami i koszenie... :wink:

w.e.y.n.r.o.b.
17-02-2004, 12:42
A z czym się nie zgadzasz?

jatoja
17-02-2004, 12:50
A z czym się nie zgadzasz?

Z tym że nie wystarcza tylko woda. Oprócz wody musi byc swiatło i to nie mało jeżeli trawnik ma byc gęsty i musi być własciwa gleba - na zbitej glinie korzenie traw mają tak malo powietrza ze trawa sie nie rozrasta. Są oczywiście gatunki traw rosnące na pieszczsytej glebie ale to nie są gatunki typowo trawnikowe.

Jasiu
17-02-2004, 13:05
Na 1000 m kw trzeba faktycznie 120 m szeć. ziemi - 10 ciężarówek. Nie torfu nie gliny ale ziemi. Wymieszac to z piaskiem na głebokość 15-20 cm.

THX. Jak widać nie ma drogi na skróty :(

yemiołka
17-02-2004, 13:21
Jak najbardziej -kupowac rośliny z gruntu
a czemu jak najbardziej?
zawsze mi się wydawało,że rośliniki z gruntu trudniej się aklimatyzują...

w.e.y.n.r.o.b.
17-02-2004, 13:54
<jatoja> co ty wypisujesz?
światło jest potrzebne?niewiedziałem tego :lol:
jak sprzedajesz trawniki z rolki to cie rozumiem dlaczego tak twierdzisz że trawnik to bardzo skomplikowana sprawa

jatoja
17-02-2004, 14:19
Jak najbardziej -kupowac rośliny z gruntu
a czemu jak najbardziej?
zawsze mi się wydawało,że rośliniki z gruntu trudniej się aklimatyzują...

Nie koniecznie trudniej jeżeli po posadzeniu będą miały właściwą opiekę - a jak najbardzie bo są zwykle 5 razy tańsze... :wink:

jatoja
17-02-2004, 14:24
<jatoja> co ty wypisujesz?
światło jest potrzebne?niewiedziałem tego :lol:
jak sprzedajesz trawniki z rolki to cie rozumiem dlaczego tak twierdzisz że trawnik to bardzo skomplikowana sprawa

Skoro piszesz że wystarczy woda i jest trawnik to byc może nie wiedziełeś :lol:
Sienie trawy w cieniu jest bez sensu ( momo że bedziesz lał mnóstwo wody ) - zapewniam cię - jeżeli tego nie wiedziełes to już wiesz :wink:

A trawy z rolki nie sprzedaje - ale zaryzykuje stwierdzenie ze zrobiłem w zyciu więcej trawnikow niż Ty więc mam powody by mówić że nie jest to taki banał jak sie sądzi

w.e.y.n.r.o.b.
17-02-2004, 14:40
W teorii wszystko jest proste ale w praktyce nie zawsze więc propozycje twoje trzeba trochę zweryfikować-te o ziemi itp.
Nie sztuką jest zrobić coś nie licząc się z kasa ale zrobic coś w rozsądnej cenie i jakości!!!

anna99
17-02-2004, 18:00
jatoja - trzymaj się, strasznie na ciebie naskakują. Ale wiem, że masz rację, choć forumowicze trzymają fason, bo jednych to bawi (znaczy się planowanie ogrodu), inni boją się, że to pieniądze, które można zaoszczędzić (wydane na fachowy projekt ogrodu i ewentualne wykonawstwo). Każdy odpowiada za siebie. Ja osobiście cieszę się, że mam koleżankę, która 'po znajomosci" zrobi mi projekt ogrodu (za "Bóg zapłać" i dobrą kawę). Raz urządzałam ogród (prawie 20 lat temu). Działka 800m2 ale domek maciupki. I nie były to jakieś hortensje czy fontanny tylko zwyczajnie - kwiaty, krzewy, warzywnik, trawnik. Przez 5 lat przesadzałam, bo okazało się, że w złym miejscu. Poza tym jakoś nie mam wyobraźni przestrzennej. A tyle jest odmian różnych krzewów i drzew - nie sposób o wszystkich wiedzieć. Taka pomoc fachowca potrafi byc nieoceniona!!!

jatoja
17-02-2004, 19:33
Anno - dzięki za dobre słowo
Rozumiem że robie tu za chłopca do bicia co zbiera ciegi za wszystkich projektantów ogrodów co kiedyś tam komuś podpadli...
ale podoba mi sie tu i chyba zostanę ..:)

anna99
17-02-2004, 20:24
jatoja - oczywiscie, że zostań. Twoja wiedza jest nieoceniona i pewnie chętnie będziesz służyła pomocą. Ja tez sie piszę.

Jasiu
18-02-2004, 07:28
A propos zdziczenia pogody - dziś widziałem "bazie".
Czyżby wiosna już przyszła !?

ged
21-02-2004, 00:39
A co sądzicie o programach komputerowych do projektowania ogrodów? Ostatnio zaopatrzyłem się w program do projektowania i wizualizacji budynków - rewelacja! Jutro sobota - rano zdobędę program do wizualizacji ogrodów tej samej firmy. Jeśli jest tak samo rewelacyjny to problem projektowania mam z głowy. Ustawiam kierunki geograficzne i miasto w którym się znajduję - zapuszczam symulację i widzę cienie jakie robi poruszające się słońce w ustalonym dniu i w określonym czasie. Gdybym sam pisał program ogrodniczy, co za problem zasymulować czas, wzrost, czasy kwitnienia, zrzucanie liści w czasie. Co za problem uwzględnić oddziaływanie oświetlenia, sąsiedztwo innych roślin. Zasadniczo są do tego narzędzia z dobrych gier komputerowych - zamiast nawalanki symulujemy roślinki. Fotka roślinki z kilku stron w określonym stadium... automatyczna digitalizacja...a co tam - wzorki matematyczne na sposób wyrastania gałązek i listków, kwitnienie, kształt listków - ustalamy parametry ... zapuszczam i patrzymy co wyrośnie ... nie ma z tek strony światła mniej pędów wypuszcza .. listki się odwracają ...oj ruszyła mózgownica :-)

ged
17-03-2004, 00:52
Program okazał się nic nie warty. Ten reklamowany w Muratorze jest lepszy.

Trawa - do obsiania mam 49 a. Fachmani wyliczyli 200kg, słownie dwieście kilogramów. Cena średnia zaproponowana 10 zł za kilogram. 2000 za nasionka - nieźle. Szukam dalej. Ciekawostka - na opakowaniach podany jest skład. Różne mieszanki - różne gatunki i proporcje. Szukam hurtowni gdzie kupie pojedyncze gatunki z wora i sam zrobię mieszankę.

Koniczyna - widziałem w ubiegłym roku trawę w wiejskim sadzie. Rewelacja! Gość który pokazywał mi ten sad mówił że to robota tej koniczyny - tylko trzeba w odpowiednim momencie ją podciąć, podobno dwa razy w roku zwykłą kosą. Trawnik naturalny, praktycznie nic przy nim nikt nie robi. pomiędzy źdźbłami trawy mikroskopijne koniczynki. Gdzieś kiedyś słyszałem że koniczyna w trawniku to chwast ?

Drzewka owocowe - Przypadkiem zdradziłem się rodzinie że planuje posadzić na działce 50 drzewek owocowych - wszystkie możliwe gatunki jabłek gruszek, śliwek i wszystko co spotkam gdziekolwiek kupie po sztuce - dwie i posądzę byle gdzie. Rozpętała się wojna! Po co ci tyle drzew. co z tym będziesz robił, kto to będzie zbierał, polowe zeżrą robale, a reszta zgnije... a mnie się wydaje, że jeśli już mam sadzić drzewa to niech przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek, a co ? dzieciakowi będę dawał szyszki do posmakowania? Niech tam se robale żrą, może nie wyżra wszystkiego.

jatoja
17-03-2004, 08:19
Program okazał się nic nie warty. Ten reklamowany w Muratorze jest lepszy.

Trawa - do obsiania mam 49 a. Fachmani wyliczyli 200kg, słownie dwieście kilogramów. Cena średnia zaproponowana 10 zł za kilogram. 2000 za nasionka - nieźle. Szukam dalej. Ciekawostka - na opakowaniach podany jest skład. Różne mieszanki - różne gatunki i proporcje. Szukam hurtowni gdzie kupie pojedyncze gatunki z wora i sam zrobię mieszankę.

Koniczyna - widziałem w ubiegłym roku trawę w wiejskim sadzie. Rewelacja! Gość który pokazywał mi ten sad mówił że to robota tej koniczyny - tylko trzeba w odpowiednim momencie ją podciąć, podobno dwa razy w roku zwykłą kosą. Trawnik naturalny, praktycznie nic przy nim nikt nie robi. pomiędzy źdźbłami trawy mikroskopijne koniczynki. Gdzieś kiedyś słyszałem że koniczyna w trawniku to chwast ?

Drzewka owocowe - Przypadkiem zdradziłem się rodzinie że planuje posadzić na działce 50 drzewek owocowych - wszystkie możliwe gatunki jabłek gruszek, śliwek i wszystko co spotkam gdziekolwiek kupie po sztuce - dwie i posądzę byle gdzie. Rozpętała się wojna! Po co ci tyle drzew. co z tym będziesz robił, kto to będzie zbierał, polowe zeżrą robale, a reszta zgnije... a mnie się wydaje, że jeśli już mam sadzić drzewa to niech przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek, a co ? dzieciakowi będę dawał szyszki do posmakowania? Niech tam se robale żrą, może nie wyżra wszystkiego.



Przetestowałem kilka programów i tylko 3D landscape professional - był wart cokolwiek - co nie znaczy ze jest idealny...

Trawa - Ach Ci fachmani... :wink: z norm wynika że na 5000 m wystarczy 125 kg - ja co prawda też daje zawsze trochę więcej ale aż 200???
Mieszankę nasion chcesz sam skomponować czy spisać skład % z opakowania z trawą?
Bo jak chcesz tworzyć sam to przemysl to dobrze - to nie jest takie łatwe

Drzewka - Przy 50 drzewkach bedziesz miał trochę roboty z cięciem, pielęgnacją ...
A myslałeś o gatunkach i ozdobnych i owocowych - np: dereń jadalny, leszczyna...

Aga75
19-03-2004, 15:45
Witam,
widzę że tu sami specjalisci od ogrodów ;-). Mam więc od razu interes :D
Otóż mam działkę 3000 m2 pięknej ziemi 3 klasy. Niestety jeszcze rok temu rosla na niej kapusta (szczęśliwie zebrana) więc mam do zagospodarowania ogromny kawał ziemi. Dom wraz z przyległościami zajmnie okolo 400 m2. A co z resztą? Ma to być ogród jak najmniej klopotliwy a do tego wyglądający ładnie przez cały rok. Od jednej strony chciałabym żywopłot, który zasłoni mnie od sąsiadów. Zależy mi na tym żeby dobrać roślinki szybko rosnące i takie przy których nie trzeba dużo obcinać, zapezpieczać, grabić itp. Większą część działki pewnie będzie pokrywał trawnik (łąka). Mam tylko problem jak to zrobić żeby o wygladało dobrze. Czy zwykle mieszanki trawy wystarczą? A może lepiej koniczyna? Baaardzo prosze o porady co z tym łysym polem zrobić...
pozdrawiam

aga_kraków
25-03-2004, 08:35
Witaj,jatoja
pozwolę sobie i ja podpiąć sie z pytaniem:

chcę zrobić łąkę kwietną.
Taką wsiową-kolorową np.mak, chaber, rumianek Tylko domyślam się,że nie wszystko wszędzie dobrze rośnie
glebę tubylczą mam suchą glinę,kl.IIIb,działka bardzo nasłoneczniona
jakie mieszanki/dodatki będą dobre?

czy taka łąka jest "samoodnawialna"?

Pozdrawiam.Aga

jatoja
25-03-2004, 16:41
Witam,
widzę że tu sami specjalisci od ogrodów ;-). Mam więc od razu interes :D
Otóż mam działkę 3000 m2 pięknej ziemi 3 klasy. Niestety jeszcze rok temu rosla na niej kapusta (szczęśliwie zebrana) więc mam do zagospodarowania ogromny kawał ziemi. Dom wraz z przyległościami zajmnie okolo 400 m2. A co z resztą? Ma to być ogród jak najmniej klopotliwy a do tego wyglądający ładnie przez cały rok. Od jednej strony chciałabym żywopłot, który zasłoni mnie od sąsiadów. Zależy mi na tym żeby dobrać roślinki szybko rosnące i takie przy których nie trzeba dużo obcinać, zapezpieczać, grabić itp. Większą część działki pewnie będzie pokrywał trawnik (łąka). Mam tylko problem jak to zrobić żeby o wygladało dobrze. Czy zwykle mieszanki trawy wystarczą? A może lepiej koniczyna? Baaardzo prosze o porady co z tym łysym polem zrobić...
pozdrawiam

Aga.. na taki żywopłot na III klasie ziemi ładny cały rok i nie wymagający wydaje sie idealna dzika róża (R. rugosa) - dorasta do 1-1,5 m wysokości, jeżeli chcesz wyższy żywopłot to może klon ginnala lub głóg.
Jezlei chcesz tak duzy trawnik lub łąkę to proponuje kupic mieszankę traw w ktorej składzie wysoki % kostrzewy czerwonej i wiechliny łąkowej.

jatoja
25-03-2004, 16:49
Witaj,jatoja
pozwolę sobie i ja podpiąć sie z pytaniem:

chcę zrobić łąkę kwietną.
Taką wsiową-kolorową np.mak, chaber, rumianek Tylko domyślam się,że nie wszystko wszędzie dobrze rośnie
glebę tubylczą mam suchą glinę,kl.IIIb,działka bardzo nasłoneczniona
jakie mieszanki/dodatki będą dobre?

czy taka łąka jest "samoodnawialna"?

Pozdrawiam.Aga

Aga_kraków...wysiej mieszankę traw na gleby suche i możesz dosiać nasiona "łaki kwietnej" - czasem do kupienia w sklepach ogrodniczych.
Inne rozwiązanie ( jeżeli mamy czas ) to chodzić na spacery po okolicznych łąkach i zbierać nasiona z roślin które kwitły i wysiać je następnej wiosny.
Jezeli rośliny łąkowe są dobrze dobrane do siedliska - (sucholubne na łąkach suchych ...itd...) to łaka będzie sie sama odnawiała

aga_kraków
26-03-2004, 05:35
jatoja,
dzięki za szybką odpowiedź
jak myślisz,czy to byłoby dobre:
http://www.luczaj.com/chwasty.htm
Aga

Marbo
26-03-2004, 07:01
jatoja ...
w kwesti wysiewania zebranych nasion z łąk- czy nie powinny być wysiane jesienią (albo przynajmniej przechowywane na dworze).

peilin
26-03-2004, 10:56
Jatoja podaj jakis namiar na siebie (na priv), bo w przyszłosci, mam nadzieje w przyszlym roku, bede potrzebowala porady. Mam 1000m2 działke w Kampinosie z kilkonastoma sosnami, poza tym piach. Zaczynam budowe domu i chce te drzewka oszczedzic. Poza tym nie chce wydumanego ogrodu, bo naprzeciwko jest las i nie chcialabym miec nie pasujacego do otoczenia ogrodu. Oprocz tych sosen planuje chyba tylko trawe, moze ewentualnie zywoplot. Czy w zwiazku z niezbyt skomplikowanymi oczekiwaniami spadaja tez ceny projektów? Czy cena projektu zalezy od tego, czy zleca sie pozniej wyknawstwo?

pozdrawiam

Aga75
26-03-2004, 13:01
Jatoja,
dziękuję serdecznie za poradę.
A czy taką łąkę trzeba często kosić?
pozdrawiam serdecznie
Aga

jatoja
26-03-2004, 19:14
jatoja,
dzięki za szybką odpowiedź
jak myślisz,czy to byłoby dobre:
http://www.luczaj.com/chwasty.htm
Aga

Aga... z mieszanek Łuczaja na suche gleby lepsza jest "Murawa kwiatna"

jatoja
26-03-2004, 19:16
Jatoja,
dziękuję serdecznie za poradę.
A czy taką łąkę trzeba często kosić?
pozdrawiam serdecznie
Aga

łąki dzielimy na jedno i dwu kośne ...;)
łakowe rośliny kwietne w przeciwnieństwie do traw nie reagują dobrze na koszenie...;)

jatoja
26-03-2004, 19:17
jatoja ...
w kwesti wysiewania zebranych nasion z łąk- czy nie powinny być wysiane jesienią (albo przynajmniej przechowywane na dworze).

Marbo - masz rację - nasiona niektórych roslin potrzebują przemrożenia by mogły lepiej kiełkować

aga_kraków
27-03-2004, 06:43
Aga... z mieszanek Łuczaja na suche gleby lepsza jest "Murawa kwiatna"
przeczytałam opis "murawy"-rzeczywiście
ale - jest jedno "ale" -Łuczaj pisze,że gdyby zaczęły dominować rośl.azotolubne jak pokrzywy-to łąka jeśt źle dobrana i wymaga zniszczenia

może źle oceniłam ziemię?
moja działka to pole pokrzyw po pas

Aga

jatoja
27-03-2004, 08:39
może źle oceniłam ziemię?
moja działka to pole pokrzyw po pas

Aga[/quote]

Chyba faktycznie żel oceniałaś swoją ziemię ...;)
Obecnośc pokrzyw wskazuje na dużą żyzność gleby
Jeżlei jesteś zdecydowana na mieszanki Łuczaja ...( choć ma zabójcze ceny)...to wydaje się że najbardziej uniwersalna jest jego "Polska Łąka Kwietna"

aga_kraków
27-03-2004, 10:14
informacja o suchej glinie-to od sąsiadów kt.robili fundamenty
a jak ocenić wierzchnią warstwę-właściwie nie wiem :(

chętnie skomponowałabym sama mieszankę...gdybym umiała

może możesz polecić jakąś dobrą literaturę na początek(nie o mieszankach tylko o podstawach zakładania ogrodu)?

Aga

jatoja
28-03-2004, 20:12
informacja o suchej glinie-to od sąsiadów kt.robili fundamenty
a jak ocenić wierzchnią warstwę-właściwie nie wiem :(

chętnie skomponowałabym sama mieszankę...gdybym umiała

może możesz polecić jakąś dobrą literaturę na początek(nie o mieszankach tylko o podstawach zakładania ogrodu)?

Aga

W pewnym stopniu glebę można ocenić po kolorze i po tym czy ściśnieta w rękach sie klei, zbija w grudki czy rozsypuje...

Z ksiązkami jest pewien problem ...nie znam nowości wydawniczych bo książek o podstawach zakładania ogrodów nie kupuje ...;)
Niezłe są ksiązki Brooksa "Projektowanie ogrodów" i "Wielka księga ogrodów" - mało jest w nich informacji o technicznej stronie zakładania ogrodu - ale mogą być niezłą inspiracją.

aga_kraków
29-03-2004, 06:24
Dziekuję, jatoja
oddam się lekturze...
widać nie wystarczy być zielonym, aby mieć zielony ogród :wink:
Pozdrawiam.Aga

Ella
04-05-2004, 12:41
Jeżlei jesteś zdecydowana na mieszanki Łuczaja ...( choć ma zabójcze ceny)...to wydaje się że najbardziej uniwersalna jest jego "Polska Łąka Kwietna"

Jatoja :) , ja mam 88 arów do zagospodarowania i marzy mi się łąka kwietna.
Faktycznie pan Łuczaj ma zabójcze ceny :( .
Czy może znasz jakieś alternatywne , tańsze źródło takich mieszanek? Przy mojej powierzchni zbieranie nasion we własnym zakresie raczej nie wchodzi w grę...

art63
17-06-2004, 18:12
Jak w temacie
Ale tanio i żeby projektowanie było na komputerze , żebym mógł
widzieć wizualizację tego projektu i robiąc zmiany nie musiał czekać kilka dni na poprawiony projekt.

jatoja
18-06-2004, 10:23
Jak w temacie
Ale tanio i żeby projektowanie było na komputerze , żebym mógł
widzieć wizualizację tego projektu i robiąc zmiany nie musiał czekać kilka dni na poprawiony projekt.

A tanio to ile ? tak w przybliżeniu...
Pozdrawiam...;)

art63
18-06-2004, 12:55
Jeszcze niewiem :oops:

Byłem tylko w jednym biurze i za 13ar zaproponowali 900 zł, ale robią
ręczne rysunki

Pinus
18-06-2004, 13:51
jatoja ,

Ty też zajmujesz sie takimi bajerami? Jesteś przecież fachowcem, architektem krajobrazu.

Jak trzeba to podam adres strony internetowej "firmy" , która wykonuje takie "projekty". Robią takie bajery nawet bez oglądania działki :oops: .
Mają cennik od metra kwadratowego.

pinus

jatoja
18-06-2004, 14:06
jatoja ,

Ty też zajmujesz sie takimi bajerami? Jesteś przecież fachowcem, architektem krajobrazu.

Jak trzeba to podam adres strony internetowej "firmy" , która wykonuje takie "projekty". Robią takie bajery nawet bez oglądania działki :oops: .
Mają cennik od metra kwadratowego.

pinus

Pinus...Jeżeli klient sobie tego życzy to robie wizualizację komputerową - faktem jest że programy komputerowe nie są idealne ...ale komputer to tylko narzedzie...Projekt i tak powstaje w głowie a czy rysujesz na kalce czy na ekranie to juz szczegół...
Natomiast takiego "projektowania" o którym piszesz - bez ogladania działki, bez zrobienia dołu żeby zobaczyć jaka jest ziemia, czy bez prześledzenia nasłonecznienia ogrodu to sobie nie wyobrażam... :o

art63
21-06-2004, 08:59
Pinus , podaj może te namiary , nikt nic innego nie poleca :(

jatoja
21-06-2004, 09:14
Pinus , podaj może te namiary , nikt nic innego nie poleca :(

Pinus - czy masz na mysli firmę z Kielc która "projektuje korespondencyjnie" - mozna podać namiary ...
to chyba nie jest robienie im reklamy...;)

art63
26-06-2004, 10:06
Nikt nie kozystał z pomocy fachowców ?

agnes_13
07-07-2004, 16:07
Ja niestety mam glinę :( W przyszłym tygodniu ( jak dobrze pójdzie ) chcę zrobić "trawnik" na placu zabaw dla dzieciaków ( ok. 30 m kw.) Czy mieszanka trawa + koniczyna sprawdzi się???? Muszę zaznaczyć że teren jest lekko zacieniony przez młode brzózki. Chcę tę ziemię ( tj. i pozostałą) przekopać. Czy dodawać do gliny piasku w czasie przekopywania, a wierzch przykryć 10-15 cm czarnej ziemi? Czy kupić "czarnoziem" z pola uprawnego czy ziemię torfową z "kopalni"??? Nie muszę mieć idealnego trawnika, zastanawiam się nad ta mieszanką na pozostałej części ogrodu. :roll: Kto mi coś doradzi???

agnes_13
07-07-2004, 16:17
I zapomniałam o głównym temacie .... Ja od ponad roku czyta, czytam, czytam i czytam...... I rysuję . Mam "ambicję" zrobić ogród sama. Ponieważ na działce były już nasadzenia to muszę się do nich dostosować ( świerki, sosny, brzozy, drzewa i krzewy owocowe, leszczyna). W zeszłym roku zrobiliśmy "wycinkę" tej głuszy a raczej "przecinkę" lub prześwietlenie no a w tym resztę chcę przynajmniej zasiać w sierpniu trawkę i posadzić bylinki..... :( Może się uda??? I jeszcze jedno ... Z dwóch stro płoty mam ugór i chaszcze. Czy posiać tam jakąś mieszankę roślinek lokalnych ( za chwilę będą nasionka), a może coś taniego i płożącego????? :)

kroyena
08-07-2004, 11:58
Ella, a próbowałaś czegoś takiego jak wzcesną wiosną do chłopa. Zgrabić mu wszystko z klepiska w stodole i równiótko u siebie porozsiewać. :lol: 8)

Życzę powodzenia. :wink:

Ella
08-07-2004, 15:42
Ella, a próbowałaś czegoś takiego jak wzcesną wiosną do chłopa. Zgrabić mu wszystko z klepiska w stodole i równiótko u siebie porozsiewać. :lol: 8)

Życzę powodzenia. :wink:

:o Chyba wcześniej musiałabym go śledzieć na etapie sianokosów, żeby sobie nie przywlec jakiegoś świństwa...

Kalmia
10-12-2004, 10:59
Interesuje mnie projekt ogrodu do samodzielnego wykonania (działka 1800 m.). Ile to może kosztować? Może ktoś ma doswiadczenia?

jatoja
13-12-2004, 13:52
Interesuje mnie projekt ogrodu do samodzielnego wykonania (działka 1800 m.). Ile to może kosztować? Może ktoś ma doswiadczenia?

Dobrze wykonany projekt zawsze umożliwia samodzielne wykonanie.
Ale zdarza sie że pod nazwą "projekt ogrodu" otrzymac można zaledwie koncepcję, idee ogrodu - ale właśnie cena pozwala odróznić jedno od drugiego. Jeżeli ktośvtwierdzi że projekt ogrodu 1800 m kw. zrobi za 300- czy 500 zł to z pewnościa nie będzie to projekt.
Z mojego doswiadczenia wynika że taki projekt może kosztować od 2000- 4000 w zależności od stopnia skomplikowania - faktycznie górnej granicy cenowej nie ma jeżeli w ogrodzie mają pojawić sie jakieś "ekstrawagancje"

UKF
14-12-2004, 13:45
Kalmio, chyba najlepszym wyjściem byłoby, gdybyś spróbowała skontaktować się z kilkoma projektantami, np. tu na Forum.
Nam projekt (niestety jeszcze nie zrealizowany) robiła Magnolia. Jatoja też chyba zajmuje się projektowaniem...
Maria

martyska
14-12-2004, 16:27
Mam znajomego, który projektuje ogrody i tereny zielone.
W razie zainteresowania mogłabym ewentualnie podać namiary.

14-12-2004, 21:41
Jatoja
czy moglabys mi polecic kogos kto zaprojektuje mi ogrod (chodziloby o ogrod japonski)???

Pzdr

jatoja
14-12-2004, 22:52
Jatoja
czy moglabys mi polecic kogos kto zaprojektuje mi ogrod (chodziloby o ogrod japonski)???

Pzdr

Mogłabym...a raczej mógłbym... :wink:
o jaki region chodzi?

15-12-2004, 11:49
O rany......... przepraszam :oops: teraz moglbys pomyslec, ze jestem blondynka :wink:
a chodzi o warszawe, a konkretnie o gmine stare babice.
Pzdr

Aggi
27-12-2004, 15:35
Aż się boję myśleć ile mnie będzie kosztował projekcik :o . Teren 70 m x 150 m. Czy ceny rosną wprost proporcjonalnie do ilości metrów, czy też może w którymś momencie nieco zwalniają? Ktoś wie?

01-01-2005, 13:52
Ja ostatnio też szukałem osoby która pomoże mi w zaprojektowaniu ogrogu ok 2500 m2, i znalazłem, zapłaciłem za 9 stron wizualizacji 240 zł w tym kompletny kosztorys.
:o :o o rany!!!! :o :o Co to w ogole za stawka????? :o ja poprosze namiary w takim razie :P

-iva-
01-01-2005, 23:47
Ja równiez z zainteresowaniem bedę tutaj zagladać . Zwłaszcza, ze remontując stary dom - nie moge nic zmienić w proporcjach działki :( A ta jest wybitnie "nieustawna" i mała - razem z domem i stodołą to 800 m2. Od północy przy wejściu wąski i nieco nieregularny pas ziemi - do tego długość domu po długości działki .
Od południa podobnie - tylko nieco szerzej . Na działce jest stodoła i stara studnia z której mozna korzystać , ale też chciałabym ją wkomponować w ogród . Może ktoś "podrzuci" na forum zdjęcia róznych ogródków ? Zawsze to jakaś inspiracja :) Zwłaszcza dla tych , którzy o fachowym czyli drogim projekcie raczej moga zapomnieć ...
No i jezeli to mozliwe również prosze o "namiary" na wymienionego projektanta :)
Pozdrawiam .

gosia@
02-01-2005, 08:54
Interesuje mnie projekt ogrodu do samodzielnego wykonania (działka 1800 m.). Ile to może kosztować? Może ktoś ma doswiadczenia?Wysłałam tydzień temu zapytanie do firmy z Warszawy o koszt zaprojektowania 1070m i odpisali mi, ze 1500 zł inni przyjmują ok 1 zł za m2 ogrodu.Cudne ogrody ma www.platanogrody.pl, ja sie zakochałam od 1 wejrzenia :P a i właścicieli przesympatyczny.Jedyny minus, to ze jest z Warszawy, a ja z 3 miasta :cry: i obawiam sie, ze to mi nabije strasznie koszty :evil:

gosia@
02-01-2005, 08:55
Interesuje mnie projekt ogrodu do samodzielnego wykonania (działka 1800 m.). Ile to może kosztować? Może ktoś ma doswiadczenia?Wysłałam tydzień temu zapytanie do firmy z Warszawy o koszt zaprojektowania 1070m i odpisali mi, ze 1500 zł inni przyjmują ok 1 zł za m2 ogrodu.Cudne ogrody ma www.platanogrody.pl, ja sie zakochałam od 1 wejrzenia :P a i właścicieli przesympatyczny.Jedyny minus, to ze jest z Warszawy, a ja z 3 miasta :cry: i obawiam sie, ze to mi nabije strasznie koszty :evil:Nie doodałam, ze ta cena, to nie wycena Platana.

02-01-2005, 12:03
Gosiu@ a mozesz mi napisac jaka firma robila Ci te wycene????

gosia@
02-01-2005, 12:10
Ja równiez z zainteresowaniem bedę tutaj zagladać . Zwłaszcza, ze remontując stary dom - nie moge nic zmienić w proporcjach działki :( A ta jest wybitnie "nieustawna" i mała - razem z domem i stodołą to 800 m2. Od północy przy wejściu wąski i nieco nieregularny pas ziemi - do tego długość domu po długości działki .
Od południa podobnie - tylko nieco szerzej . Na działce jest stodoła i stara studnia z której mozna korzystać , ale też chciałabym ją wkomponować w ogród . Może ktoś "podrzuci" na forum zdjęcia róznych ogródków ? Zawsze to jakaś inspiracja :) Zwłaszcza dla tych , którzy o fachowym czyli drogim projekcie raczej moga zapomnieć ...
No i jezeli to mozliwe również prosze o "namiary" na wymienionego projektanta :)
Pozdrawiam .Jest taka grupa z bardzo fajnymi ludzmi pl.rec.ogrody i tam o ile dobrze pamietam JerzyN sam zrobił piękny staw i ładnie wkomponował studnię

gosia@
02-01-2005, 12:33
Gosiu@ a mozesz mi napisac jaka firma robila Ci te wycene????Jasne z Warszawy i nazywa sie http://www.ogrody.wirtua.net mam nadzieje ze dobrze wkleiłam skrót.Strone tez maja fajna.
koszt zaprojektowania ogrodu (wizualizacja+projekt techniczny+spis roslinnosci i ich wysokosci) w przyblizeniu wynosi ok 1 500 zl.

Pozdrawiam i czekam na ewentualne pytania

Roman Bloch
(0) 506 648 205
To cała wiadomość jaka dostałam :P

02-01-2005, 15:56
Fajan stronka. Gosiu@ bardzo dziekuje!!!! :P

gosia@
02-01-2005, 16:14
Fajan stronka. Gosiu@ bardzo dziekuje!!!! :PAleż proszę :P ja juz mam wizję wrzosowiska na swojej skarpie :wink: i tych pozostałych cudów które sa na zdjęciach.A, widziałas etapy realizacji na zdjęciach?Wirtualne ogrody tez ogladałaś???

02-01-2005, 17:23
Widzialam, widzialam...........ehhhhh pieknosci :D :D

srodka
02-03-2005, 18:42
jak zabrać się za wyszukanie dobrej i taniej firmy projektującej ogrody, jak kształtują się ceny projektów? jestem na etapie elewacji i zaczynam się zastanawiać co dalej... :P

AdamY
02-03-2005, 20:22
Najlepiej zacząć od wyszukania w necie firm z Twojego terenu. Na stronach tych firm sa adresy email.. skieruj do kazdej z nich odpowiedni sformuowane zapytanie... i czekaj na odpowiedzi...
Pozdrawiam

ZBINAL
03-03-2005, 08:36
Przeglądając strony www firm ogrodniczych, możesz się zorientować, jakie ogrody dana firma robi i z jakim efektem. Myślę że to może być pierwszym kryterium wyboru. Nastpnie tak jak pisał AdamY, maila ślij z zapytaniem i czekaj na odpowiedź.
Na pewno coś wybierzesz.

Pozdrawiam

anick
10-03-2005, 09:59
Jestes z Warszawy wiec ceny na prawdę potrafią być dużo:) Jeśli masz takie fundusze to na pewno cos znajdziesz dla siebie:) a ceny potrafia zaczynać sie od 1000 w góre..
no i nie wiem czy chcesz sam projekt tzn, projekt zagospodarowania ternu z nazwami roślin czy całkowita obsługa od zrobienia trawnika po zasadzenie roślin, i zrobienia ściezek itp.

ja w ramach oszczędności postanowiłam dac ogłoszenie na SGGW ze poszukuje studenta/tki ostatnich lat do zaprojektoewania ogrodu..no i w tą sobote mam pierwszą rozmowe z taką osóbką.. dziewczyna ma jakieś roczne praktyki w szkółkach ogrodnictwie itp., kończy studia o specjalnosci Architektura Krajobrazu, do tego nawet w miedzyczasie uzyskała Dyplom Architekta Wnętrz

umywilismy sie u nas na działce, ma przynieść swoje projekty kóre robiła na studiach w ramach zajeć, no i mam zmaiar poprosić ją by zrobiła taki przykładowy projekt zagospodarowania terenu:)
na pewno ma wiele zapału, ale zobaczymy jak jej to pójdzie:)
jesli mnie przekona na pewno ja wezme i zapewne wyjedzie mnie to o tyle taniej, ze przynajmniej nie kupie czegoś co nie bedzie rosło na tej glebie, czy w tym miejscu.. a dziewczyna bedzie mogła sobie wpisać w cv ze robiła projekt itp.

ano cóz zobaczymy jak to bedzie:)

anick
10-03-2005, 10:15
Jestes z Warszawy wiec ceny na prawdę potrafią być dużo:) Jeśli masz takie fundusze to na pewno cos znajdziesz dla siebie:) a ceny potrafia zaczynać sie od 1000 w góre..
no i nie wiem czy chcesz sam projekt tzn, projekt zagospodarowania ternu z nazwami roślin czy całkowita obsługa od zrobienia trawnika po zasadzenie roślin, i zrobienia ściezek itp.

ja w ramach oszczędności postanowiłam dac ogłoszenie na SGGW ze poszukuje studenta/tki ostatnich lat do zaprojektoewania ogrodu..no i w tą sobote mam pierwszą rozmowe z taką osóbką.. dziewczyna ma jakieś roczne praktyki w szkółkach ogrodnictwie itp., kończy studia o specjalnosci Architektura Krajobrazu, do tego nawet w miedzyczasie uzyskała Dyplom Architekta Wnętrz

umywilismy sie u nas na działce, ma przynieść swoje projekty kóre robiła na studiach w ramach zajeć, no i mam zmaiar poprosić ją by zrobiła taki przykładowy projekt zagospodarowania terenu:)
na pewno ma wiele zapału, ale zobaczymy jak jej to pójdzie:)
jesli mnie przekona na pewno ja wezme i zapewne wyjedzie mnie to o tyle taniej, ze przynajmniej nie kupie czegoś co nie bedzie rosło na tej glebie, czy w tym miejscu.. a dziewczyna bedzie mogła sobie wpisać w cv ze robiła projekt itp.

ano cóz zobaczymy jak to bedzie:)

Witek Sebastian
25-04-2005, 06:02
Muszę zagospodarować działkę, jest dość duża 0.18 ha i nic ciekawego nie przychodzi mi do głowy.

Sonika
25-04-2005, 06:04
Zatrudnij architekta czy studenta architektury krajobrazu.
Nie ma jak fachowa pomoc.

zygmor
25-04-2005, 12:44
Niedawno znalazłem tu wiele pomysłów na uurządzenie różnych fragmentów ogrodu. Tylko trochę cierpliwości.

zygmor
25-04-2005, 13:03
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38881

myciek
21-06-2005, 14:21
Jeśli nic Ci nie przychodzi do głowy to rzeczywiście rozmowa z fachowcem byłaby BARDZO cenna. Przez rozmowę rozumiem spotkanie - jedno lub kilka, no i może zamówienie koncepcji (o ile to wchodzi w grę). Mój poprzedni ogród był zaprojektowany przez zawodowca i bardzo go lubiliśmy (znaczy się - ogródek!). Był maleńki (ok. 80m2) i bardzo dobrze się z nim wypoczywało mimo małych rozmiarów i otoczenia z wszystkich stron sąsiadami. A wszystko dzięki koncepcji: tu będziemy siedzieć i wypoczywać a tu na trawie bawić się z psem. Jak masz koncepcję to samemu fajnie jest kombinować z roślinami, detalami itd. (jeśli masz w ogóle na to ochotę).

W obecnym ogrodzie na początku mieliśmy ten sam problem - nie potrafiliśmy wyobrazić sobie skali i podziału przestrzeni na różne strefy (działka ma 1,6ha). W tym wypadku rozmowy z architektem krajobrazu były kształcące, choć od wykonanego przez niego projektu bardzo się oddaliliśmy.

Studiowanie detali przed koncepcją uważam za przyjemne zajęcie, choć po części za stratę czasu i odciąganie wyobraźni na boczne tory.

kofi
23-02-2006, 11:20
Myślałam, że zrobi go jakaś fachowa firma, ale fundusze baaardzo szybko się kurczą i każdą złotówkę wolałabym przeznaczyć na zakup ziemi, której sporo muszę nawieźć i roślinek. Z drugiej strony nie wiem, czy dysponując tylko teorią uda mi się zaplanować coś naprawdę sensownie. Wymyśliłam sobie piękne rośliny, o niektórych wiem czego potrzebują , ale cóż mi po tym? Czuję się mocno zagubiona. A może jakiś program do projektowania ogrodów. Też kosztują, ale nie tak strasznie dużo. No właśnie: a ile taki projekt kosztuje? Może lepiej zapłacić za projekt niż wyrzucać pieniądze na sadzonki, które nie będą chciały rosnąć? Może zlecić studentom (architektury krajobrazu), a może studenci za mało wiedzą? Proszę o rady :)

jpawl
23-02-2006, 12:19
Ja bardzo polecam przynajmniej konsultacje z projektantami ogrodów.

Najlepiej wybrać sobie 2-3 i poprosić ich o spotkanie w miejscu przyszłego ogrodu. Oni porobili (tak było u mnie) sobie zdjęcia z różnych stron, powypytywali o 'funkcjonalność' (rozmieszczenie obiektów typu szambo, zbiornik na gaz, deszczówkę, planowane ścieżki utwardzone, dojazd do garażu, miejsca na kącik rekreacyjny, warzywnik, oczko wodne, etc), jakie rośliny chcielibysmy mieć, na ile znamy się na uprawie i mamy na to czas oraz inne 'techniczne' kwestie (typu czy są dzieci, zwierzęta, kwestia ew. oświetlenia, nawadniania itp i po ok 2 tygodniach mieli do pokazania koncepcję jak oni widzą nasz ogród.
Masz wtedy bardzo solidną podwalinę do analiz i ew. dalszych ustaleń/przemysleń oraz widoczne jak na dłoni zagadnienia, których samemu trudno przewidzieć (typu zróżnicowanie szybkości wzrostu jednych roslin wobec drugich, kompozycję 'sezonową' poszczególnych rabatek, etc).

Co do cen to spotkałem się z zakresem od 0,5 do 3 zł za m2 planowanej powierzchni. A projektantów można zlaleźć np na pl.rec.ogrody

kofi
23-02-2006, 12:40
No właśnie... Wszystko przemawia raczej za siłą fachową... Ciekawa jestem, czy znajdę kogoś, kto zada mi tak konkretne pytania, jak np. te o dzieci i zwierzęta. Tu by raczej studenci odpadali, bo mogą nie mieć takiego doświadczenia.

Marek30022
23-02-2006, 12:45
Córka mojego kolegi zrobiła projekt ogrodu biorąc za podkład moją działkę, jako część pracy dyplomowej. Niestety na tki ogród to mnie nie jest stać. Mam swój ogólny plan i będę go stopniowo realizował.

jatoja
23-02-2006, 17:27
Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na projekt techniczny (realizacyjny) to możesz zamówić tylko koncepcje projektową ogrodu.
Niekiedy architekci krajobrazu zgadzają się na takie rozwiązanie - prace projektowe wykonują w węższym zakresie.
Ja kiedy widzę że teren jest fajny, inspirujący i jest szansa na to że powstanie ciekawy ogród a inwestor nie może wydać pełnej sumy na projekt proponuje własnie zrobienie koncepcji - biorę za nią zwykle 1/2 albo 1/3 tego co za projekt realizacyjny. Zysk dla klienta jest też taki że z zasady robię 2 różne koncepcje a jak fajny temat to i 3 ...;)

kofi
24-02-2006, 08:09
A czym różni się koncepcja od projektu realizacyjnego? :oops: Małą mam wiedzę na ten temat (jeszcze).

jatoja
24-02-2006, 09:26
A czym różni się koncepcja od projektu realizacyjnego? :oops: Małą mam wiedzę na ten temat (jeszcze).

Koncepcja to zbiór pomysłów a projekt realizacyjny to te pomysły podane w technicznym języku - zwymiarowany każdy element ( rośliny, murki, nawierzchnie, pergole...itp) i szczegółowo opisany ( w przypadku roślin nazwa z dokładną odmianą i proponowaną wielkością rośliny) w przypadku nawierzchni np: z kostki betonowej nazwa kostki i zalecany producent.
Np: w koncepcji zaznaczony jest żywopłot i podane propozycje gatunków np żywotnik - natomiast w projekcie technicznym żywopłot - nazwa gatunkowa, odmianowa, ilość szt, rozstawa, wymiary ...itd...

kofi
27-02-2006, 10:03
Dziękuję za rady. :) Chyba poopytam w szkółkach leśnych, może mają zaprzyjaźnionych projektantów.

bikosa
28-02-2006, 23:41
Hej,
ja od początku wiedziałam, że przynajmnije skonsultuję wizję ogrodu z fachowcem. Nie byłabym w stanie zmierzyć się z ogromem wiedzy jaka jest niezbędna do założenia ogrodu (kiedy co kwitnie, czy dane gatunki mogą ze sobą sąsiadować, jakie wymagania glebowe, słoneczne itp). Zgłębienie tematu jest bardzo czasochłonne. Początki były trudne- mąż uważał , że sami damy radę. Ale dal się przekonać i dzięki Didi powstała koncepcja naszego ogródu. Oglądając liczne magazyny ogródnicze zaznaczałam interesujące aranżacje, w albumach rośliny marzeń. Potem były spotkania i rozmowy nt. realności pomysłów. Będę miała ogród zaprojoektowany- co nie oznacza, że nie mój własny! Miałam duży udział w tworzeniu koncepcji (szczególnie, że nie przepadam za tujami i innymi iglakami :wink: ). Z powodu czasu powierzyłam też realizację zaprzyjaźnionej firmie :lol: Na pewno będzie drożej niz gdybyśmy sami to zrobili ale myślę, że warto (ktoś mądry powiedział - dom rośnie szybciej niz ogród- więc trzeba się spieszyć :lol: )Zaczynamy w kwietniu i juz nie mogę się doczekać. :lol:

Patsi
06-03-2006, 19:50
Ja projektowałam wszystko sama, z gazetą specjalistyczną, podpatrywaniem cudzych ogródków i "muratorem". Trochę z oszczędności, trochę dzięki zamiłowaniu do roślinek, a trochę z przekory - ja nie dam rady?????
Efekt na razie jest no-no-no. Już widzę, że muszę ze 2-3 roslinki przesadzić, ale zrobię to własnoręcznie, tak jak wsadzałam każdy korzonek w ziemię (jakieś 150-180 szt).
Mam ogromną satysfakcję, że się udało. Nie wiem co powiem za 5 lat, jak toto sie rozrośnie, choć brałam taką możliwość pod uwagę przy planowaniu ogrodu.
Mam jedno spostrzeżenie. Podobno niektórzy projektanci, niby zainteresowani klientem pytają, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcic ogrodowi w tygodniu? Czy palnujemy dzieci, psa? Dla mnie to bzdura. Dzieci planowac nie trzeba, na świat przychodzą bez pozwolenia :wink: Psa można nie mieć, ale jak są już dzieci, to wszystko może się zmienić. No i każdy chciałby mieć ogród taki, co to w nim nie trzeba robić za dużo, godzinę dwa razy w tygodniu. Prawda jest taka, że w sezonie, chcąc mieć zadbany ogródek, pracuje się prawie na okrągło. Nie chodzi o tylko o plewienie czy koszenie, ale też zasilanie, doglądanie, usuwanie chorych lub martwych okazów. Tu się nam coś spodoba i sadzimy takie samo, tu trzeba przyciąć gałęzie, tu osłonic przed zimą. Tu przyciąć boczne pędy na początku wegetacji, gdzie indziej zaraz po przekwitnięciu. I tak do października - listopada, byle odpocząć, a po dwóch miesiącach serce zjada tęsknota za przyrodą osłoniętą śnieżną kołderką.
Nie namawiam nikogo do rezygnacji z usług projektantów. To fajna i pozyteczna rzecz. Pamiętajmy tylko o tym, że ogród ma być nasz i nam sie podobać, bo od tego jak sobie o niego zadbamy, będzie zależał nasz widok z okien przez co najmniej kilkanaście najbliższych lat.
Ja planuje dosadzic jeszcze ze 2 magnolie, musowo! Bo ich jeszcze nie mam :wink: A dają wiosną cudne poczucie wolności i miłości.
powodzenia!

kofi
07-03-2006, 08:55
Dziękuję Wam za ciekawe spostrzeżenia. :) Chyba najbardziej chciałabym, żeby ktoś zrobił mi taki ogólny pan ogrodu ze ścieżkami, podjazdem, itp, i ogólnymi wskazówkami: co gdzie kiedy, a sadzeniem chciałabym zająć się sama. :lol: Najchętniej opowiedziałabym komuś o swojej wizji (może to idee fix :roll: ), wymieniła rośliny, o których marzę i oczekiwała wskazówek, jak to zrealizować. Nie wiem jak się zabrać do projektowania, bo ziemia byle jaka, taras północno-zachodni, a od południa - brama i wjazd, bliskie sąsiedztwo lasu (podobno trzeba uważać z niektórymi roślinami :roll: ), a ja chciałabym jak najwięcej liściastych (czyli na pewno dużo czasu będę musiała poświęcić na pracę w ogrodzie). Ciekawe, czy możliwa jest taka współpraca z projektantem. Mąż upiera się, żeby dać zarobić studentowi (mamy na miejscowym uniwersytecie taki kierunek), ja się troche boję, że przedstawi wizję idealną, a nie realną.
Też chciałabym mieć magnolie, ale czy na północy przetrwają zimę? Ech, fajnie mieszkańcom południa...
I jeszcze jedno, być może naiwne pytanie: czy płaci się za metr realnej powierzchni do zagospodarowania/zaprojektowania, czy za metr działki? (U nas dość dużo miejsca zajmuje dom.)

zender
18-04-2006, 15:07
Witam

Poszukuje firmy ktora zaprojektuje mi ogord. Lokalizacja SLASK mam juz nawet taka firme jak "eurogarden" tylko jak tak sobie przeszukiwalem na google to przypominial fakt jak tutaj koledzy i kolezanki walczyli z nie kompetentnymi firmami.

Zatem pytam?
1. czy powyzsza firma Eurogarden ma na naszym forum dobra opinie
2. Czy znacie panstwo jakies przyzwoite firmy w powyzszym temacie , jezeli tak prosze o namiary, rejon slask
3. Wasze prywatne opoinie i doswiadczenia w kontakcie z takimi firmami.

Moze jeszcze uscisle ze mnie intersuje tylko projekt kompleksowanego zagospodarowania mojej dzialki. Wykonastwem w miare mozliwosci chcialbym sie zajac sam.

Pozdr. Konrad

hanka55
18-04-2006, 16:58
Najlepszych fachowców spotkałam nie wśród projektantów terenów zielonych, ale w Ogrodzie Botanicznym, szkółkach i niezastąpionym i ulubionym, niegdysiejszym Zakładzie Zieleni Miejskiej. ZZM przekształciły się w spółki pracownicze i firmy prywatne, ale i szkółki i fachowcy tam najczęściej pozostali. Jeśli możesz, to radziałbym Ci poszukać w starej książce telefonicznej lub w Wydz. Administracyjnym UM, kontaktu do ZZM.
Zrobią i projekt za niewielkie pieniądze , a przede wszystkim zaoferują Ci dobre, klimatycznie przystosowane rośliny, ziemię lub substraty i stałą lub dorywczą opiekę nad nowym ogrodem.

Niestety, w pracy zbyt często spotykałam się z dziwnymi, efektownymi pomysłami projektantów, którzy wymyślali kosztowne, efektowne i często nietrafione założenia roślinne. W końcu ryzyko finansowe idzie z kieszeni zamawiającego...
Znajomi architekci z Wrocławia najczęściej zaczynali i kończyli swoje podróże zakupowe, własnie w dawnym ZZM przy Grabiszyńskiej i w szkółce przy Ogrodzie Botanicznym:-)

zielonooka
18-04-2006, 17:05
jasne...albo na allegro.... :lol:

hanka55
18-04-2006, 17:17
Na allegro tylko wtedy, gdy mieszka się na takim zapupiu :-), jak ja teraz.
Więc ewentualne "wpadki" zakupowe na allegro, muszę wliczyć w koszta kupowania przez internet :-)

gosia@
18-04-2006, 17:37
Witam

Poszukuje firmy ktora zaprojektuje mi ogord. Lokalizacja SLASK mam juz nawet taka firme jak "eurogarden" tylko jak tak sobie przeszukiwalem na google to przypominial fakt jak tutaj koledzy i kolezanki walczyli z nie kompetentnymi firmami.

Zatem pytam?
1. czy powyzsza firma Eurogarden ma na naszym forum dobra opinie
2. Czy znacie panstwo jakies przyzwoite firmy w powyzszym temacie , jezeli tak prosze o namiary, rejon slask
3. Wasze prywatne opoinie i doswiadczenia w kontakcie z takimi firmami.

Moze jeszcze uscisle ze mnie intersuje tylko projekt kompleksowanego zagospodarowania mojej dzialki. Wykonastwem w miare mozliwosci chcialbym sie zajac sam.

Pozdr. Konrad
Pogadaj z jatoja, Mirkiem, to jedynie sensowne osoby które wykazały sie znajomoscia tematu
:wink: Moze Ci cos podpowiedza

zender
18-04-2006, 18:18
dzieki za rade sproboje cos znalesc :-) starych ksiazek Ci umnie dostatek :-)

Mirek_Lewandowski
18-04-2006, 20:44
Podstawową sprawą jest określenie i sprecyzowanie swoich oczekiwań. A na ile spraw trzeba zwrócić uwagę, przeczytaj w wątku o projektowaniu ogrodu na odległość, zwłaszcza wspaniały post Joasi72. Jak zrobisz to wszystko, to tak jakbyś miał zaprojektowane :D

zender
19-04-2006, 10:13
Podstawową sprawą jest określenie i sprecyzowanie swoich oczekiwań. A na ile spraw trzeba zwrócić uwagę, przeczytaj w wątku o projektowaniu ogrodu na odległość, zwłaszcza wspaniały post Joasi72. Jak zrobisz to wszystko, to tak jakbyś miał zaprojektowane :D

witam

nio przeczytalem, tylko Ja nie chce projektowac na odleglosci. A cena 3500zl jaka ktos tam zapalcil jest jak dlamnie kosmosme.

Tak ze uwazam pytanie nadal za akutalne ale dodam jeszcze jedno

dobra ksiazka o proejktowaniu ogordo? albo poradnik z netu??

bo cos czuje ze skonczy sie na tym ze sam bede musial sie tym zajac

pzodr.Konrad

ewa&grzegorz
19-04-2006, 12:44
witam , szukam osob które korzystały z usług firmy"STOKROTKA" projektującej i zakładającej (itp.) ogrody , firma działa w Tychach .Czy ktoś widział zaprojektowany ogród przez tę firme ? :roll:

gosia@
19-04-2006, 12:56
Podstawową sprawą jest określenie i sprecyzowanie swoich oczekiwań. A na ile spraw trzeba zwrócić uwagę, przeczytaj w wątku o projektowaniu ogrodu na odległość, zwłaszcza wspaniały post Joasi72. Jak zrobisz to wszystko, to tak jakbyś miał zaprojektowane :D

witam

nio przeczytalem, tylko Ja nie chce projektowac na odleglosci. A cena 3500zl jaka ktos tam zapalcil jest jak dlamnie kosmosme.

Tak ze uwazam pytanie nadal za akutalne ale dodam jeszcze jedno

dobra ksiazka o proejktowaniu ogordo? albo poradnik z netu??

bo cos czuje ze skonczy sie na tym ze sam bede musial sie tym zajac

pzodr.KonradWielka Ksiega Ogrodów Brooksa

hanka55
19-04-2006, 19:01
- dobry plan zagospodarowania ogrodu powinien być podporządkowany architekturze budynku
- ogród przydomowy jest przedłużeniem przestrzeni mieszkania
- dobierając rośliny do ogrodu należy brać pod uwagę ich wymagania glebowe, oraz czy stanowisko na którym chcemy je posadzić jest dla nich odpowiednie.
- należy pamiętać że po latach zmianie ulega wielkość roślin a u niektórych gatunków także ich pokrój
- tworząc kompozycje roślinne niższe rośliny sadzimy z przodu a wyższe za nimi.
- rośliny tworzące szkielet kompozycji powinny mieć wielkość proporcjonalną do rozmiarów ogrodu
- zbyt duże drzewa w małym ogrodzie zajmą przestrzeń pozostałym rośliną , małe rośliny na dużej przestrzeni będą niewidoczne
- ogród powinien być atrakcyjny przez cały rok, możemy to uczynić poprzez odpowiedni dobór roślin iglastych z liściastymi, bardzo często 80-90 procent roślin w naszym ogrodzie to rośliny iglaste, ale one przecież nie kwitną i nie przebarwiają jesienią liści tak jak krzewy i drzewa liściaste
- systematyczna odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja roślin poprawia ich wygląd
- ściółkowanie 5-8 cm warstwą kory ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z gleby oraz zwiększa estetykę ogrodu
- okrywanie niektórych gatunków roślin na zimę zmniejsza ryzyko przemarzania

malwinka1410
23-04-2006, 00:56
ogrodnik musi być z polecenia. Nie szukaj w internecie czy w ogłoszeniach bo na 100% sie natniesz. Poszukaj ogrodu który Ci się podoba, poproś o namiar , sprawdź inne realizacje ogrodnika pogadaj z właścicielami ogrodów. i dopiero będzie połowa sukcesu.

MAREK S
23-04-2006, 12:29
http://img222.imageshack.us/img222/3818/hpim13896bh.jpg
Ja korzystalem z pomocy ogrodnika i tak wyglada moj malutki ogrodek...
Taki dla leniwego ogrodnika :lol:

zielonooka
23-04-2006, 13:43
Hmm a mozesz powiedziec jaka wizja przyswiecala projektantowi ze zrobil cos takiego? Jak projektowal to mowil czemu tak to widzi a nie inaczej, jakas koncepcja calosci byla?
Czemu z tylu sa 3 iglaki zielone i 2 zolte? Czemu akurat tak a nie inaczej rozmieszczone? Czemu w takich odleglosciach od siebie i w takiej tonacji kolorystycznej? Powinien to jakos umotywowac - ciekawa jestem jakie argumenty byly zeby ten kawłek zieleni wygladal tak a nie inaczej....

Bo dla mnie (przepraszam, ze krytykuje) to sa powtykane roslinki w ziemie niczym rodzynki w ciasto :-? Bo tak wyszlo...(wiem ze to jeszcze mlode rosliny ale nawet jak wyobraze sobie po x latach wrazenie mam to samo)
Ani tu nie widze koncepcji przestrzennej (na takim malutkim fragmencie tez mozna to zrobic!) ani kolorystycznej :-? Ani jakiegos pomysłu ..
Ot tak, powtykane zielonym do gory....

MAREK S
23-04-2006, 16:04
Witam,
Juz sprobuje odpowiedziec,
Cala sciana tylna z Brabantow juz byla posadzona jako zaslona/oslona brzydkich fragmentow ogrodzenia itp.
Ten ogrodek ma ok niecale 3 lata i to mysmy tak chcieli,kolorystyka zolta tez my chcielismy zeby troche ozywic sciany zielonego,nie wiem czy wyglada to jak powtykane wg.mnie nie... chcielismy cos takiego plus kawalek ladnego trawnika i stwierdzam ze jak sie zalosc zazieleni calkiem ladnie to wyglada...z czasem bedzie bardziej oczywiscie gesciej ale od tego sa nozyce...
Wazne ze nam sie podoba :wink:
PS:Kiedys juz poruszlem taki watek,ze ciagle tu sporo rozmow ale bardzo malo ludzi pokazuje swoje ogrodki/ogrody oprocz stalej grupy juz znanej nam :wink:

zender
23-04-2006, 16:52
witam

dziekuje za odp.

W sumie ladna fotka mysile ze jak na lwasne sily to b.dobrze. Ja sobie juz zaczolem patrzec za podrecznikami itd... bo chyba sam sie bede musial tym zajac. Panowie z firmy ktora wyminielm w pierwszym poscie zazczyli sobie 4000zl netto. Nie rozumie tylko czemu netto ?? tzn ze co nie chca zeby im doplacic vat. Dziwni ludzie sa tym w kraju ceny netto podaja.

Bynajmniej 4tys zl to lekka przesada bo projekt domu jest taniszy. A przeciez Ja nie jesem ani zadne baron ani krol!!

Zatem czas odwiedzic bibioteke :-)

pozdr. dla wszystkich wlaczacych z szarosci dnia codziennego

hanka55
23-04-2006, 16:58
Wazne ze nam sie podoba :wink:

I to Marku, powinno być mottem przewodnim !!!!
Osie widokowe, palety barw, piętra można sobie zostawić w spokoju.
My żyjemy w swoich ogrodach, a życzliwi projektanci mogą najwyżej coś kreatywnego, delikatnie zasugerować.
Gust osoby, która przebywa w swoim ogrodzie, jest najważniejszy, bo to ona ma czuć sie dobrze, być dumną ze swoich ogrodniczych dokonań, a nie ubierać się w gotową wizję projektanta, który wyłoży Ci parę regułek, które na stiudiach przyjął, jako aksjomaty.
Każdy ogród ma to do siebie, że żyją w nim i ludzie , i rośliny.
A te osatnie, pozwalają się przesadzać, gdy koncepcja lub gust właścicieli , zmieniają się.
I cóż z tego, że ktoś lubi "oklepane" iglaki?
Zapytam dalej, miliony kobiet noszą gotową konfekcję La Perli i czy fakt ten wpływa na "pospolitość i trywialność osoby"?
Nie sądzę :D
Dlatego nie musisz się tłumaczyć i przekonywać do swoich racji.
Spójrz na stare założenia ogrodowe, parkowe - nie wszystko tam "pod sznurek" i zgodnie z " jedyną właściwą ideą". Nie każdy ogród jest japońskim, nie każdy angielskim, ale każdy - INDYWIDUALNYM i kochanym jak właśne dziecię..
A, że ono komuś wydaje się głupie i szpetne ?
"Piekno jest w oczach patrzącego", a życzliwość...w duszy. :D

http://www.turist.ru/tour/templ/img/pic/versale_park_small.jpg

zielonooka
23-04-2006, 17:20
MARKU - ok, jak Wam sie podoba - to najwazniejsze, mi sie nie musi podobac to co Wam, a Wam to co mnie.

Druga rzecz - napisalam post troche prowokacyjnie - bylam ciekawa czym bylo umotywowane takie a nie inne nasadzenia.
Odpowiadajac - wybrnałes :wink: i mam nadzieje ze nie uraziłam i jestem sklonna po czesci zlagodzic "wyrok"
dziekuje rowniez ze podjales dyskusje i zechciales odpowiedziec...
Z tym ze mi cos takiego akurat nie pasuje (ale jak wyzej napisalam - pasowac nie musi)

Ale tak sobie pomyslalam ze chyba wolisz szczera opinie - mojego ( i tylko mojego ) zdania niz wazeliniarskie wypowiedzi i falszywe z mojej strony "och ach " skoro niekoniecznie tak uwazam.


Natomiast do hanki55 :evil:Zapytam dalej, miliony kobiet noszą gotową konfekcję La Perli i czy fakt ten wpływa na "pospolitość i trywialność osoby"?

Odpowiadam : NIE, nie wpływa , ale tez nie sprawia ze wszyscy ale to absolutnie wszyscy maja sie tym zachwycac. :o I w dodatku nie wyrazic swojego zdania

A Marek wstawiajac zdjecie swojego ogrodu - musial sie liczyc (i mam nadzieje jako rozsadny czlowiek - bral to pod uwage) ze wystawia swoj ogrod na opinie - zarowno te pozytywne jak i negatywne

Tak samo ja wstawiajac zdjecia domu czy mieszkania - licze sie z tym ze opinie moge byc rozne i 100 x wole szczerosc nawet jak ma byc glosem krytycznym niz wlazenie w pewna czesc ciala bez wazeliny :evil:

Natomiast nigdzie nie napisalam ze to co widze jest "szpetne i głupie" i WYPRASZAM SOBIE :evil: wkladanie w moje usta słów ktorych nie wypowiedziałam :evil: :evil: :evil:

hanka55
23-04-2006, 17:43
niz wlazenie w pewna czesc ciala bez wazeliny :evil:

Natomiast nigdzie nie napisalam ze to co widze jest "szpetne i głupie" i WYPRASZAM SOBIE :evil: wkladanie w moje usta słów ktorych nie wypowiedziałam :evil: :evil: :evil:
To zdecyduj, proszę co i w co, chcesz wkładać, bo załączone zdjęcie sugeruje kompetencje inne , niż projektanta terenów zielonych :D

A egocentryzm, raczej nie pomógł Ci zrozumieć intenecji ogólnego pisania o ocenności gustów. Posiadam coś co nazywano odwagą cywilną i gdybym chciała coś Ci powiedzieć, umiem to zrobić wprost.
Więc, proszę nie sądź, że wszystkie moje wypowiedzi dotyczą Ciebie- Zielonooka. Naprawdę, nie Ty jesteś tutaj najważniejsza - to jest forum ogrodnicze, a nie kącik adoracji , czy czat - room dla desperatów :P
[/b]

hanka55
23-04-2006, 18:08
witam

dziekuje za odp.

W sumie ladna fotka mysile ze jak na lwasne sily to b.dobrze. Ja sobie juz zaczolem patrzec za podrecznikami itd... bo chyba sam sie bede musial tym zajac. Panowie z firmy ktora wyminielm w pierwszym poscie zazczyli sobie 4000zl netto. Nie rozumie tylko czemu netto ?? tzn ze co nie chca zeby im doplacic vat. Dziwni ludzie sa tym w kraju ceny netto podaja.

Bynajmniej 4tys zl to lekka przesada bo projekt domu jest taniszy. A przeciez Ja nie jesem ani zadne baron ani krol!!

Zatem czas odwiedzic bibioteke :-)

pozdr. dla wszystkich wlaczacych z szarosci dnia codziennego

Panowie określili kwotę netto, bo ona jest mniejsza, niż kwota brutto :D
Poza tym, jeśli dom stanowi siedzibę firmy, to VAT sobie odliczysz.
Te 4 tyś. to nie jedyny zarobek, który bierze firma ( wiem ze swojego doświadczenia), jeśli realizuje swój projekt. Do tej kwoty dochodzą prowizje od dostawców roślin, kamienia, małej architektury. Są także upusty i rabaty, które dostaje biuro projektowe za kupowanie u danego dostawcy, o których Ty nie wiesz i raczej się nie dowiesz, bo w specyfikacji dostaniesz fakturę od projektanta, a nie ze szkółki, czy kamieniołomu.
Cóż, żyjemy w czasach gdzie malowanie twarzy powierza się specjaliście, nasadzenia w ogrodzie projektantowi, a o naszych gustach decyduje standaryzacja = normalność = średnia = przeciętna.
Dlatego też jeśli możesz i chcesz, próbuj - sam.
Jeśli czujesz potrzebę, skonsultuj tylko swoje wizje " ogrodowych pokoi" z dobrym projektantem.
Jesli będzie życzliwy, delikatnie zasugeruje zmiany, ale nie skrytykuje Cię pyszałkowato. Bo to Twój ogród, Twój pomysł i Twoja radość, nawet jeśli nie wszystko wyjdzie zgodnie z podręcznikową regułą. :D
Bo książka, powinna być INSPIRACJĄ, a nie przepisem - tak jak to w życiu bywa.
Czytamy, czytamy, a i tak robimy po swojemu, i to nie tylko w ogrodach, nieprawdaż? :D
[/b]

zender
23-04-2006, 18:42
Panowie określili kwotę netto, bo ona jest mniejsza, niż kwota brutto :D
Poza tym, jeśli dom stanowi siedzibę firmy, to VAT sobie odliczysz.
Te 4 tyś. to nie jedyny zarobek, który bierze firma ( wiem ze swojego doświadczenia), jeśli realizuje swój projekt. Do tej kwoty dochodzą prowizje od dostawców roślin, kamienia, małej architektury. Są także upusty i rabaty, które dostaje biuro projektowe za kupowanie u danego dostawcy, o których Ty nie wiesz i raczej się nie dowiesz, bo w specyfikacji dostaniesz fakturę od projektanta, a nie ze szkółki, czy kamieniołomu.
Cóż, żyjemy w czasach gdzie malowanie twarzy powierza się specjaliście, nasadzenia w ogrodzie projektantowi, a o naszych gustach decyduje standaryzacja = normalność = średnia = przeciętna.
Dlatego też jeśli możesz i chcesz, próbuj - sam.
Jeśli czujesz potrzebę, skonsultuj tylko swoje wizje " ogrodowych pokoi" z dobrym projektantem.
Jesli będzie życzliwy, delikatnie zasugeruje zmiany, ale nie skrytykuje Cię pyszałkowato. Bo to Twój ogród, Twój pomysł i Twoja radość, nawet jeśli nie wszystko wyjdzie zgodnie z podręcznikową regułą. :D
Bo książka, powinna być INSPIRACJĄ, a nie przepisem - tak jak to w życiu bywa.
Czytamy, czytamy, a i tak robimy po swojemu, i to nie tylko w ogrodach, nieprawdaż? :D
[/b][/quote]


JA o tej kwocie netto wspomnialem bo b.czesto wszyscy podaje netto i mowiac szczerze nerwa mam na to. Ja nie dostane zadengo zwortu podatka itd... bo tylko mieszkam w PL
Wspominam o tym gdzy CI ktorzy chca zachecic klejenta taka "oferta" tak naprawde go odstraszaja bynajmniej w moim pryzpadku odrazu nerwa dostaje jak wczesniej najpisalem :D

Tak tez mam zamiar uczynic po waszych poradach. Jeden tylko bol ze nie znam zadnego chlopka ani pani od zielonego :-) No ale coz bede musial uskotecznic glebszy wywiad srodowiskowy moze sie gdzies ktos znajdzie.

pozdr. i do wszystkich producentow i sprzedawcow podawajcie ceny brutto rowniez, prosze

jatoja
23-04-2006, 19:00
Co do cen podawanych netto - moge to zrozumieć bo rachunek na projekt chce może co 10-20 klient.
Kazdy woli płacic mniej jeśli może wybrać
Co do prezentowanego zdjęcia ogródka - jest to po prostu przykład słabo zaprojektowanej przestrzeni ( wiem że może sie podobac i to rozumiem)
i nie mówię tego że mi się nie podoba jako projektant ogrodów - myśle że powie to samo każdy plastyk, architekt wnetrz, architekt czy ktokolwiek kto zastanowi się nad kompozycją przestrzeni.

zender
23-04-2006, 19:21
Co do cen podawanych netto - moge to zrozumieć bo rachunek na projekt chce może co 10-20 klient.
Kazdy woli płacic mniej jeśli może wybrać
Co do prezentowanego zdjęcia ogródka - jest to po prostu przykład słabo zaprojektowanej przestrzeni ( wiem że może sie podobac i to rozumiem)
i nie mówię tego że mi się nie podoba jako projektant ogrodów - myśle że powie to samo każdy plastyk, architekt wnetrz, architekt czy ktokolwiek kto zastanowi się nad kompozycją przestrzeni.


Mowiac szczerze przy firmie malo kotra nie wystawiaj pelnje faktury vat!!
Tylko pojedyncze jednostki leca w czarna strefe bo moga na to sobie pozowlic. Ja mowie o powaznje firmie ktora dziala na calym PL

Przy jednej osobie cene netto odczytalm bym janso nie jest glupi :D

zielonooka
23-04-2006, 20:39
"Piekno jest w oczach patrzącego", a życzliwość...w duszy. :D


to jest forum ogrodnicze, a nie kącik adoracji , czy czat - room dla desperatów :P


nooo zes poleciala ta zyczliwoscia ... az sie wzruszyłam
a czytac umiem ze zrozumieniem, i nie boj sie wiem co jest do mnie a co nie... I jezeli odwaga w twoim wykonaniu to obrazanie kogos na forum to..ja nie skomentuje ;)

gwoli przypomnienia - tak, to forum ogrodnicze a nie kacik dla klaskania niewazne w jakiej kwestii , tudziez sprzedawcow z allegro (zadaje sie ze Murator twoj spam w tym temacie chyba usunal - jaka szkoda :( )

I koncze dyskusje - nie ten watek, nie to forum zeby przepychanki slowne uprawiac... i blagam...wiesz o co... nudne to juz jest :roll:
Przepraszam zalozyciela watku - ja sie wiecej tu nie wypowiadam....i nie zasmiecam
pozdrawiam

hanka55
23-04-2006, 21:09
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.

Julian Tuwim[/quote]

MAREK S
23-04-2006, 22:29
Witam,
Jak widze moje zdejcie (slabo skomponowanego ogrodka) wywolalo malutka burze... :wink:
Bede szczery, doceniam slowa krytyki ale coz zadna nie byla poparta jakimis zdjeciami jak powinno byc albo co jak mysle najlepiej zdjeciami wlascicieli w/w swoich ogrodow ...
PS: Jak moge polecic to sprobuj podjechac do WPKiW w Chorzowie...
PS: Czekam wiec na te zdjecia ....

Tezeusz1
24-04-2006, 13:45
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.

Julian Tuwim[/quote]


Piekne :D , mam nadzieje ze się Pani do tego zastosuje
(ps. ten link ze spamem do allegro Pani autorstwa widziałem - dla mnie to dyskwalifikacja)

Ps. Mi sie akurat ogródek Pana MAREKS podoba - malutki tylko troszke :wink:

Sonika
24-04-2006, 13:53
Przestańcie pisać głupoty.
Hanka tylko skopiowała link do Allegro:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=68143&highlight=

Sama się dałam nabrać, ale po co to powielać?

MAREK S
24-04-2006, 14:51
Malutki bo moja dzialeczka ma w sumie 628m2 :wink:

Aszka
25-04-2006, 22:49
SONIKA - wiedziałam,że Ty bezkonfliktowa kobitka jesteś. I bardzo świetnie.
A tak w ogóle to moje rośliny też jakoś tak dziwnie "zielonym do góry powtykane"

Śliwiok
26-04-2006, 08:50
Ja, na ten przykład znalazłem projektanta ogrodów świeżo po studiach.
Zaczyna robotę w tym fachu i myślę, że zależy jej na dobrym starcie.
Pieniądze śmieszne ( 500 zł a jak dla mnie 350 zł bo to znajoma moja), działka 1800 m2 minus dom.
Jedno jest pewne ONA zaprojektuje ogród lepiej niż ja.
Może nie będzie to dzieło sztuki ( chociaż kto wie ) poparte wielkim doświadczeniem ale po przeprowadzonych rozmowach czuję, że będzie próbować dopasować się do moich oczekiwań wizualnych i finansowych.

Jak zrobi ten projekt to postaram się go tu wkleić celem oceny.

Zender,
może spróbuj poszukać studentów ostatniego roku architektury krajobrazu do tego zadania.
Powodzenia,

baba na budowie
29-04-2006, 20:12
Czy nie orientujecie się, ile kosztuje projekt małego ogródka? Do zagospodarowania ok 150 m, ogródek powinien być przystosowany do "leniuchów" mało roboty, a dobry efekt;) Dzięki

kalia
29-04-2006, 21:17
Nie wiem jak w innych rejonach ale w Gdańsku zaprojektowanie i wykonanie
60 m2 ogródka musiałabym zapłacić 1000,- zł , sama roślinność bez brukarzy

jatoja
29-04-2006, 21:29
Projekt - od 800 zł w górę,
górną granicę właściwie trudno określić - to w zależności co ma się znaleźć w ogrodzie oprócz roslin, ile jest detali ( nawierzchnia, fontanna, konstrukcja na pnącza, grill, itd...) wymagających oddzielnych projektów.

stasiek35
02-05-2006, 09:45
Witam interseuje mnie wykonanie projektu ogrodu.
Czy moze ktos z Panstwa projektowal swoj ogrod?
Jaka jest cena takiego projektu?

Marzenasz
02-05-2006, 21:14
wejdź na stronkę
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61612,3042774.html

kofi
03-05-2006, 22:05
Umówiłam się z trzecim projektantem. Może ten dojedzie, bo dwóch poprzednich się nie odezwało :roll: . Może zniechęcam ich tym, że chciałabym tylko projekt. Każdy z tych trzech podawał cenę za projekt od 500 zł wzwyż. Przy mojej działce 1000m to wzwyż raczej niewiele.

baba na budowie
09-05-2006, 09:03
A czy znacie jakieś firmy ze Śląska projektujące i zakładające ogródki? Czy możecie którąś polecić?

Alina_Liliana
09-05-2006, 10:18
W kwietniu pan Pulchny zrobił ładniutki ogródek mojemu sąsiadowi, widać, że facet ma zmysł i nie robi tuzinkowo :lol: . Masz komórę: 601 468 084

marcinor
12-05-2006, 09:12
potrzebuję takiego fachowca od projektów z okolic Poznania.

Buniaa
18-05-2006, 13:06
Witam,
czy możecie kogoś polecić (niedrogiego) do zaprojektowania ogrodu?
Chodzi mi o koncepcję i żeby był plan nasadzeń, bo roślinki będziemy zakupowali i wsadzali samodzielnie.
Moze ktos z was korzytsał z usług jakiejś dobrej i niedrogiej firmy lub moze studentki z wydziału architektury krajobrazu w tym zakresie?
Jakie ta są w ogóle poziomy cen?

Buniaa
18-05-2006, 13:12
Ja tez jestem teraz na etpaie poszukiwania projektu ogrodu. Jak przebiegło spotkanie z projektantem?
Czy moge dostać jakieś namiary na niego?

Buniaa
18-05-2006, 13:17
A moze jakiś namiar na tą znajomą?
Ja też szukam kogoś kto zaprojektuje mi ogród i tez myślałam o studentce architektury krajobrazu.

Śliwiok
18-05-2006, 15:30
A moze jakiś namiar na tą znajomą?
Ja też szukam kogoś kto zaprojektuje mi ogród i tez myślałam o studentce architektury krajobrazu.

Buniaa,

Jest tylko mały problem - Ty jesteś z Warszawy a ona jest z pyrlandi.
Tak więc, ona chyba odpada.
Poza tym muszę ją najpierw sprawdzić żeby polecić, a projekt dopiero się robi.

Pozdrawiam,

kofi
19-05-2006, 09:04
Ja tez jestem teraz na etpaie poszukiwania projektu ogrodu. Jak przebiegło spotkanie z projektantem?
Czy moge dostać jakieś namiary na niego?
Odpowiem od końca: namiary mogę Ci przesłać, ale on jest z Olsztyna, więc raczej pewnie nie będziesz zainteresowana (bo jak widzę jesteś z Warszawy).
Pan - wybrany intuicyjnie (pewnie tu polecą na mnie gromy - widziałam tylko rysunki, zdjęć z realizacji miał mało, ale u nas raczej niewiele osób korzysta z takich usług, a jak korzystają to raczej tylko firmy i planują przestrzeń inaczej niż w prywatnym ogrodzie) na szczęście się objawił, pogadaliśmy - zadał mi wszystkie te pytania, które wg forumowiczów powinien zadać, więc się zdecydowaliśmy na projekt. Na razie, bo na wykonanie całości chwilowo brak nam kasy, poza tym chciałabym przynajmniej część roślin posadzić sama.
Mieliśmy mały problem z niwelacją terenu - niby prosty, ale w niektórych miejscach trzeba wybrać, w niektórych nadrzucić i już tutaj pan miał ciekawy pomysł, więc rozmawialiśmy dalej. Powiedziałam, jak sobie wyobrażam ogród, co chciałabym w nim mieć, czego nie, pan proponował, my słuchaliśmy i mówiliśmy swoje. Dostał mapkę, ale nie do końca taką jak chciał, miał przyjechac jeszcze kilka razy, pochodzić, porobić zdjęcia itp. To ma trwać ok 2-3 tygodni, po których mamy dostać rysunki, proponowany wykaz roślin, potem możemy dostać również szczególowy kosztorys, po wprowadzeniu ewentualnych zmian. Jak dostaniem rysunki, będę wiedziała, czy mi się podoba, czy nie. Myślę, że wkrótce się odezwie.
Acha, sam projekt ma kosztować 600 zł i obejmować te szkice i wydruki, szczególowy wykaz roślin (chyba z wielkością). Szczegółowy kosztorys dodatkowo 200 zł. Architektury żadnej nie przewiduję, oprócz pergoli jednej, albo kilku, zobaczymy.

kofi
19-05-2006, 09:44
Buniaa przejrzyj tutaj, Mieczu pisze o wykonaniu ogrodu w okolicach Warszawy, podaje namiary na wykonawców. I w ogóle bardzo ciekawe rzeczy pisze:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=12806&postdays=0&postorder=asc&start=240

Buniaa
19-05-2006, 10:43
Dzięki, przeccytałam cały watek.
Ale tak naprawde Mieczu podaje tylko jedną sprawdzonaą firmę od zakłądania ogrodu i sprawdzoną firmę od rolek trawy, a mi chodzi przede wszytskim o projekt ogrodu i namiary na projektantów. Więc szukam dalej i prosze was dalej o jakieś namiary.

Bulgaricus
20-05-2006, 22:17
Przyłączam się do pytania, też jestem zainteresowany projektem ogrodu.

hanka55
20-05-2006, 22:53
Negocjujcie, negocjujcie z projektantami i wykonawcami.
Nawet przy cenie nasadzeń, bo i one kryją narzuty.
Oto dowód ze strony gliwickiej szkółki roslin ozdobnych :"Dla sklepów ogrodniczych, hurtowni ogrodniczych oraz firm projektujących i wykonujących ogrody ceny materiału roślinnego są o 20% niższe od podanych w cenniku."

kofi
21-05-2006, 22:29
Nam ten projektant powiedział, że oni mają rośliny z dużymi upustami, dlatego jeżeli ten upust będzie tak duży, że roślina z posadzeniem będzie kosztowała tyle, ile zapłaciłabym w szkółce lub sklepie bez upustu, zdecyduję się na to, żeby mi ją posadzili. Ale w tym roku raczej chyba już nie, bo kasa się kurczy niemiłosiernie :roll:

bobo30
24-05-2006, 20:22
Ja mogę polecić dwie młode dziewczyny po architekturze krajobrazu, zrobiły mi fantastyczny projekt bardzo dużego ogrodu. Ponieważ niedawno zaczęły prace ceny mają przyzwoite. Są naprawdę utalentowane i solidne. Polecił mi je kolega z forum, u którego też zrobiły świetny projekt. Dodam jeszcze, że nasze dwa ogrody są w kompletnie innym stylu. Namiary na priv.

este
24-06-2006, 15:45
i nastąpił mój debiut...

odzywa się.... architekt krajobarazu , co prawda zajmuję się teraz innymi tematami, ale ogrody kręcą mnie od zawsze...
służę kontaktem z projektantami i firmami, może sama coś podpowiem...
mój ogród mam w głowie, a realizacja startuje...

pozdrawiam

zygmor
26-06-2006, 12:51
este,
Ja mam już ogródek, nawet troszkę zadbany, ale coś bym w nim zmienił, brakuje mi pomysłu. W tym roku będzie tu budowa, chyba od września, więc ogród zagrożony, ale znaleźliśmy ekipę, która jest na tyle solidna, że jakoś się dogadamy. I strat większych może ne będzie, tylko trudności przy budowie, bo niektóre rośliny trzeba będzie przenieść na nowe miejsca itd.
Ale o ogrodach możem rozmawiać 24 godziny na dobę, więc tylko jak będziesz miał(a) czas to odezwij się na priv to będziemy kontynuować naszą rozmowę.

Pozdrawiam

este
26-06-2006, 21:07
zygmor,
ciesze się że będę miała z kim pogadać ;)
obejrzałam Twoją kolekcję- ładna, u siebie też planuję troche wrzosowatych więc poradzisz co wybrać.
Ze zmianami w ogrodzie poczekaj może do zakończenia budowy, przenieś tylko to co niezbędne.
Od ilu lat tworzysz swój ogród?

zygmor
27-06-2006, 10:27
este,
Będzie tego tak ze dwadzieścia latek ja działamy na swoim. Wybrałliśmy wrzosowate, bo teren przyleśny, sosny, dęby i brzozy. Wszystko zaczęło się od rozmnażania różaneczników z nasion, one otwrzą trzon naszej kolekcji.
Późnej zaczęliśmy uzupełniać to innymi krzewami, przede wszystkim iglastymi, ale nie tylko. Obecnie nazbierało się tego troszkę. Samych różaneczników jest obecnie kilkaset może ( 400)?
Ogród jest tak urządzony, że większość nasadzeń dokonaliśmy na obrzeżu ogrodu, środek jest pusty tu króluje trawnik. Od niedawna działa automatyczne podlewanie i to ułatwiło nam zadanie, bo przy takiej liczbie roślin podlewane wężem było problemem. Brakuje nam w ogrodzie czegoś co truno określić. Musisz pewnie to obejrzeć i może wspólnie coś postanowimy. Jak nie problem i moglibyśmy się spotkać kiedyś tu w ogrodzie to byłoby fajnie.

Reszta na priv.

Paty
14-07-2006, 19:28
nosze się z zamiarem powtórnego wykonania projektu ogrodu, ten który mam w tej chwili i posadzone rosliny zupełnie nie odpowiadają mojej wcesniejszej wizji : rosliny nie kwitną etapami, tylko wszystkie na raz, rabat wykonanae sa bez fantazji, co jakis czas powtarza się ta sama grupa roslin, brak drzew - same krzewy , brak elementów drewnianych ,brak ciekawych zakątków w ogrodzie,
ogrodnik ograniczył się do poosadzenia roślin tylko wzdłuż ogrodzenia, nieprzemyslane sadzenie roslin, wieksze z przodu, mniejsze z tyły, zupełnie zarosnięte itd, itd. jednym słowem ogród wyglada nijak

na bazie tego co mam chcę zrobić nowy projekt na co powinnam zwrócić uwagę , jak rozmawiac z nowym ogrodnikiem.....

jatoja
14-07-2006, 21:51
nosze się z zamiarem powtórnego wykonania projektu ogrodu, ten który mam w tej chwili i posadzone rosliny zupełnie nie odpowiadają mojej wcesniejszej wizji : rosliny nie kwitną etapami, tylko wszystkie na raz, rabat wykonanae sa bez fantazji, co jakis czas powtarza się ta sama grupa roslin, brak drzew - same krzewy , brak elementów drewnianych ,brak ciekawych zakątków w ogrodzie,
ogrodnik ograniczył się do poosadzenia roślin tylko wzdłuż ogrodzenia, nieprzemyslane sadzenie roslin, wieksze z przodu, mniejsze z tyły, zupełnie zarosnięte itd, itd. jednym słowem ogród wyglada nijak

na bazie tego co mam chcę zrobić nowy projekt na co powinnam zwrócić uwagę , jak rozmawiac z nowym ogrodnikiem.....

Radziłbym Ci spisać w punktach wszystko co chcesz mieć w ogrodzie
Ulubione kolory kwaitów, pory kwitnienia czy atrakcyjności roślin, ulubione gatunki, to czego nie lubisz (np: ostrych zapachów roślin) itd itd
Najtrudniej jest projektować dla klientów którzy mówią mi - "Niech Pan zrobi tak żeby było ładnie , żebyśmy byli zadowowleni"

izobara
01-09-2006, 21:14
Czy ktoś może polecic architekta krajobrazu i projektanta ogrodu z Krakowa? Mamy działkę 23 ary ze skarpami (uroczą), głównie chodzi o fachowe doradztwo w sprawie ukształtowania terenu, niekoniecznie kompleksowe wykonanie. Ale zaufana firma ogrodnicza też by się przydała.
Pozdrawiam
Izobara

hanka55
02-09-2006, 22:31
Kasinka Mała w drodze do Mszany.
Wspaniała szkółka, ceny porażająco niskie, dużo "dziwadeł", a przy realizacji ogrodu, projektowanie z wizualizacją -gratis.
jakie ceny?
Ten świerk węzowy za, który zapłaciłabym we Wrocławiu ok.200zł ( 2 metry), w Kasince kupiliśmy za ...50zł!!!

Szkółka jest ogromna i duże 2-5 metrowe rośliny, też są :D
Prowadzi ją dendrolog więc faktycznie zna się na rzeczy.

http://www.rabka24.com/index.php?dzial=10&rozdzial=757

Sonika
02-09-2006, 22:46
Hanka, a masz może numer telefonu do nich?
Ciekawa jestem ile kosztuje założenie ogrodu?

hanka55
02-09-2006, 22:54
Mam, już Ci daję na priva :D

Sonika
02-09-2006, 22:55
Dzięki :D

NatkaB
03-09-2006, 10:27
Hanka, a masz może numer telefonu do nich?
Ciekawa jestem ile kosztuje założenie ogrodu?

widzę że jesteś już na TYM etapie :)

robertnicki
13-09-2006, 22:14
Hanka !Wielkie dzięki za namiar na szkółkę.Coprawda z Opola to kawałek drogi,ale mamy przecież autostradę.A skoro ceny są rewelacyjne,więc chyba warto wybrać się tam na zakupy.

Damro
14-09-2006, 09:11
A czy ja też mogę prosić o namiary?
Pozdrawiam Damro

hanka55
14-09-2006, 10:05
Hanka !Wielkie dzięki za namiar na szkółkę.Coprawda z Opola to kawałek drogi,ale mamy przecież autostradę.A skoro ceny są rewelacyjne,więc chyba warto wybrać się tam na zakupy.

Jeśli się wybierasz, to warto zboczyć do Mszany Dolnej. Przy torach kolejowych, ul. Ogrodowa.
Tam jest szkółka bylinowo-krzewista. Nie reklamują się ani w necie, ani w gazetach. Ale...3-letnie ligularie ( rosną do 2 metrów, żółte kwiaty jak wielkie stokroty i..karminowe liście o średnicy do 50 cm) kupiłam tam po 2 zł ( na allegro kupowałam po 6zł jedną roślinkę!!!!)
60-cio centymetrowe kule złotego ligustra, w donicach mają po..7 zł !
No i to czego szukałam - dwuletni, przekompostowany obornik z ziemią spod pieczarek ( miesz się w połowie z ziemią ogrodową lub..wsypuje na samo dno dołka jak nawóż, a potem przykrywa 5 cm ziemi, by nie "poparzyć" korzeni).
Co tam jeszcze ciekawego kupiłam ?
Blu Birdy ( hortensje drzewiaste) ok. 1 m - 10zł
Brzozę zwisłą, karłową Dwarf ok.1 m - 10 zł
i jeszcze 2 ha roślin w doniczkach...

ale pojemność auta mam ograniczoną, a najważniejsze były worki z nawozem :D
Dziś znów tam jedziemy, więc dam znać co ciekawego, w atrakcyjnej cenie, tam spotkałam.

hanka55
14-09-2006, 10:06
A czy ja też mogę prosić o namiary?
Pozdrawiam Damro
Poszło, na priva :D

Damro
14-09-2006, 13:07
A czy ja też mogę prosić o namiary?
Pozdrawiam Damro
Poszło, na priva :D
Haniu doszło,jesteś kochana. :P

robertnicki
14-09-2006, 15:02
Hanka55Super,będę czekała na jakieś wieści bo to o czym piszesz jest bardzo interesujące.a może uda Ci się wysłać nam jakieś fotki Twoich roślin?Te ligularie pewnie przepiękne.Pozdrawiam i życzę udanych zakupów!

hanka55
14-09-2006, 17:38
Wróciliśmy z Mszany Dolnej, na uginających się resorach.
Z tyłu dwie wielkie beczki z obornikiem ...i roslinki ( choć przysięgałam Lubemu, że NIC ABSOLUTNIEprócz oborniko-kompostu, nie będziemy kupować. Ale gdy Pani zgodziała się " wypożyczyć" mi roślinki - zapłaciliś-my..hihihiiiiiii)
Tak wygląda kawałek bylinowo-kwiatowy szkólki.
http://images1.fotosik.pl/172/bf6662f475f793bam.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bf6662f475f793ba)
a tu sadzonki ligularii za 2 zł, jak wszystkich doniczkowanych bylin
( a jak pare to i 1,50zł :-) )

A tak wygląda pojedyncza sadzonka już u nas zasadzona w gnoiku :D
http://images3.fotosik.pl/162/6d2233b4f97f9b1bm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6d2233b4f97f9b1b)

a tu reszta roslinek kupionych z radochą wielką ( bo na allegro złoty ligustr i blue Bird -hortensja drzewiasta, są minimum 2 x droższe)

A tu hortensja w przekwicie już, niestety...

http://images4.fotosik.pl/126/be14e89c1989bb37m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=be14e89c1989bb37)
i złote ligustry za 7 zł - ok. 40 cm wzrostu, wsadzone godzinę temu - te będa formowane w kolumnę,
http://images2.fotosik.pl/163/da610ac449f49d24m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=da610ac449f49d24)
http://images1.fotosik.pl/172/17ac313e8a51b057m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=17ac313e8a51b057)

i brzózka Dwarf, niczym klon japoński ( 10 zł ok. 70 cm)

http://images1.fotosik.pl/172/f7f6c48cbed88e45m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f7f6c48cbed88e45)

i jeszcze wajgela złotolistna z karminowymi kwiatami, za 5 zł .
Ma rozjaśnić ciemną zieleń hortensji i tawuł, a słonko przez pół dnia ma od strony ulicy, spomiędzy tych koszmarnych sztachet, więc gdy wybuja na 2 metry, będzie górą :D
http://images2.fotosik.pl/163/e8feda49b20ae7f1m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e8feda49b20ae7f1)
Ufffffffff...
To pierwszy rok ogrodu ( było tylko 6 zaniedbanych krzewów), więc mam nadzieję, że przyszła wiosna rozbuja nam pięknym kwieciem, bo i złotokapy i robinie ( kolumnowa i różowa Frisia) i parę odmian budleii - w tym znaleziona na allegro po 2 latach alternifolia, która ma metrowej długosci kwiatki ... :P
A teraz to najważniejsze, dwuletni obornik. Popatrzcie tylko na cudna strukture tego " czarnego złota " :-)http://images4.fotosik.pl/126/341002d44b47c891m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=341002d44b47c891)

firstlady
16-09-2006, 07:58
Bqardzo prosze o numery telefonów do obu miejsc, z góry dziękuję
mój link: [email protected]

Mohag
16-09-2006, 12:25
hanka a nie wiesz przypadkiem czy maja swoj transport jakby wielkie chabazie czlek chcial kupic ? I czy nie podejmuja sie zaflancowaniem takiej zieleniny ?

arkadiusz
25-03-2007, 21:30
Miejsca na ogrod mamy 511m2. Za projekt ogorodu zaplacilem 500PLN. W projekcie jest lista rosli, plan nawodnienia oraz zaznaczone (narysowane) miejsca (pomalowane roznymi kolorami) gdzie i jakie rosliny maja byc.
Ile placiliscie za projekt i co dokladnie w tym projekcie bylo?

maciejon
25-03-2007, 21:49
Za projekt dla naszego ogrodu (działka 3500 m2) zapłaciliśmy tylko trochę ponad 1 tys. Było to jednak po cenach bardzo, bardzo preferencyjnych. W projekcie było to co u Ciebie, bez nawadniania.

Najistotniejszą rzecza w projekcie była koncepcja samego ogrodu. Przy tak duzej działce, bez projektu nie ruszylibyśmy. W praktyce koncepcja i układ z projektu zostaly zrealizowane.
W miare upływu czasu, gdy douczyliśmy się troche, wprowadzilismy pewne uzupełnienia.

arkadiusz
25-03-2007, 21:52
[quote="maciejon"]Za projekt dla naszego ogrodu (działka 3500 m2) zapłaciliśmy tylko trochę ponad 1 tys. ...ciach.../quote]

A kiedy to bylo? bo projekt dostalismy ok miesiac temu.

maciejon
25-03-2007, 21:54
Projekt był robiony w 2004 roku. Na naszej stronie jest jego zarys tj. widać układ.

chopinetka
25-03-2007, 22:00
Witam

Jeżeli projekt dobrze zrobiony i wychodzi na przeciw twoim wymaganiom i oczekiwaniom ( mam na myśli np. dopasowanie roślin do rodzaju gleby i choćby zestaw kolorystyczny) to kwota 500zł nie jest zbyt wygórowana. Czasami trudniej jest zaprojektować niewielki ogród od hektarów. Ważne jest idywidualne podejście do klienta.

pozdrawiam

arkadiusz
25-03-2007, 22:15
A ile placiliscie za m2 "zrobienia" ogrodu?

maciejon
25-03-2007, 22:21
0 zł :)
Robiliśmy to sami :)

chopinetka
25-03-2007, 22:25
Arkadiusz

Na to pytanie już ci nie odpowiem bo robię go sama 8) i nie licze kosztów , nie to jest w tym wszystkim najważniejsze - przynajmniej dla mnie.

pozdrawiam

ablonski
29-03-2007, 11:24
witam
musze jakos zagodposarowac dzialke, nie stac mnie niestety na zlecenie profesjonalnego projektu a potem jego wykonanie:)
moze ktos ma znajomego zdolnego studenta albo cosik?:)
a moze polecicie jakas ciekawa literature.strony www na podstawie ktorych mozna cos ciekawego stworzyc??
dziekuje
arek

krzysztofh
29-03-2007, 13:43
Sugeruję delikatnie zmianę w tytule.

ablonski
29-03-2007, 13:45
dziekuje:)
zauwazylem dopiero jak dostalem potwierdzenie mailem o odpowiedzi...
blad wynikal ze zgubienia litery o i zamianie kolejnosci liter u i d:)

lidex
30-03-2007, 15:57
Miejsca na ogrod mamy 511m2. Za projekt ogorodu zaplacilem 500PLN. W projekcie jest lista rosli, plan nawodnienia oraz zaznaczone (narysowane) miejsca (pomalowane roznymi kolorami) gdzie i jakie rosliny maja byc.
Ile placiliscie za projekt i co dokladnie w tym projekcie bylo?

A czy możesz podzielić się namiarem na pracownię, która zrobiła ci projekt w tak rewelacyjnej cenie? Też jestem z W-wy.

Agnieszka Malicka
20-08-2007, 12:56
Witam,
poszukuję projektanta ogrodów z okolic Mińska Mazowieckeigo. Najchętnie studenta z bujną wyobraźnią.

Berolina
15-09-2007, 09:21
Kasinka Mała w drodze do Mszany.
Wspaniała szkółka, ceny porażająco niskie, dużo "dziwadeł", a przy realizacji ogrodu, projektowanie z wizualizacją -gratis.
jakie ceny?
Ten świerk węzowy za, który zapłaciłabym we Wrocławiu ok.200zł ( 2 metry), w Kasince kupiliśmy za ...50zł!!!

Szkółka jest ogromna i duże 2-5 metrowe rośliny, też są :D
Prowadzi ją dendrolog więc faktycznie zna się na rzeczy.

http://www.rabka24.com/index.php?dzial=10&rozdzial=757



hanka55 daj jakieś namiary na tą szkółkę, bo stronka się nie otwiera, a chętnie bym tam podjechała, w końcu to chyba gdzieś koło Rabki, więc nie aż tak daleko ode mnie.

renjul
15-09-2007, 17:41
Ja też bardzo proszę o namiary na obydwa miejsca :)
Czy mają tam może również drzewka i krzewy owocowe?

bonia
16-09-2007, 18:21
Ja też poproszę o namiary - jeśli jest tylu chętnych, to może jednak na forum?
Oczywiście na priv też może być :wink:

yedi2000
18-09-2007, 13:23
Witam, niewyróżnię się specjalnie - też poprosze o namiary na obydwa miejsca na priv. Z góry Wam dziękuję

lidqa
23-09-2007, 17:57
Witam,

moze ktos z Was podalby mi jakis sprawdzony kontakt do wykonwacy projektu ogrodu? Niedrogo :) ?
A jesli chodzi o szkolke w Kasince, to czy przypadkiem nie chodzi o szkolke panstwa Zofii i Antoniego Szlagow?

lidqa
01-10-2007, 18:11
Witam,

mam dosc problematyczna dzialke (skarpa, roznica poziomow) :( i jej zaprojektowanie chcialabym zlecic jakiemus fachowcowi. Czy moze korzystaliscie z uslug kogos takiego w rejonie wskazanym w tytule i jestescie zadowoleni? Jesli tak, to prosze, podzielcie sie namiarami :) . Zazanaczam, ze dysponuje ograniczonymi srodkami pienieznymi i zalezy mi na kims niedrogim.
Slyszalam, ze takie zlecenia przyjmuja rowniez studenci ogrodnictwa, ale ja nie mam do takowych numeru tel.
Bede wdzieczna za pomoc. :D

Joanna Glowacz
04-10-2007, 18:53
Kochani, ta szkółka w Mszanie to niestety chyba UPADŁA. Jadąc w poniedziałek w Bieszczady szukałam - nie znalazłam ulicy :-( Wracając dziś również zajrzałam do Mszany i tym razem znalazłam ulicę Ogrodową, przejechałam całą ul. Ogrodową i szkółki nie znalazłam
:( :( :(
jeśli ktoś ma nadal namiary na właścicieli (być może wywędrowali z roślinkami w ciekawsze miejsce)to ja bardzo chętnie poproszę.

pozdrawiam
J.

kirkris
07-01-2008, 12:56
Witam, poszukuję namiaru na projektanta ogrodów. Może sami korzystaliście lub widzieliście jego prace. Będę wdzięczny za jakieś informacje :)
Kontakt na mail lub PW

pozdrawiam

darekpt
07-01-2008, 20:31
jak ktoś zna jakiegoś dobrego z woj. łódzkiego to też prosze o namiar

Elfir
08-01-2008, 07:27
Ja jestem projektatntem ogrodów (po studiach) z kilkuletnią praktyką, ale bez własnej firmy (współpracownik dużych firm). Jestem z Poznania.

rrmi
08-01-2008, 07:29
W naszej grupie piaseczynskiej jest magnolia.
Rozmawialam z nia na temat Cebie interesujacy i sprawila na mnie dobre wrazenie.
Po pierwsze pasjonatka , po drugie bardzo mila :D

ms.
11-01-2008, 11:10
Potwierdzam jedno i drugie w sprawie magnolii.

Zajrzyj tu (http://forum.muratordom.pl/jesli-dom-to-zenit-koniecznie-dziennik,t91446-60.htm), wpis z 11 lipca 2007 r.

kirkris
11-01-2008, 11:29
dzięki za podpowiedź :)

Elfir, czy w woj. mazowieckim też robisz?

A do magnolii napiszę na PW :)

Elfir
11-01-2008, 17:44
Wiesz, projekt zrobię wysyłkowo, ale chyba nie bedziesz płacił za dojazd, bym mogła obejrzeć Twoją działkę? :)
Ja niestety, z Poznania

glilka
12-01-2008, 10:52
ja moge podac namiar na projektanta ktory nam robil projekt jesli jeszcze aktualne - Warszawa.

lidex
12-01-2008, 12:10
ja moge podac namiar na projektanta ktory nam robil projekt jesli jeszcze aktualne - Warszawa.

To ja bardzo poprosze :) , jesli mozna. Wlasnie szukam sprawdzonego i polecanego projektanta z okolic wawy. Prosze o kontakt.

PitMar64
12-01-2008, 19:44
Ja jestem projektatntem ogrodów (po studiach) z kilkuletnią praktyką, ale bez własnej firmy (współpracownik dużych firm). Jestem z Poznania.

Witam Elfir ! Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum witam również pozostałych forumowiczów !
Buduję się pod Poznaniem . Właściwie to do końca budowy domu jeszcze daleka droga , ale wiem że śmiało mogę już zacząć myśleć o fajnym ogrodzie . A że doświadczenia w zakładaniu takowego nie mam ( wizji jako takiej również nie :wink: ) chętnie jeśli to możliwe skorzystam z Twojej pomocy . Bardzo proszę o podanie telefonu lub innego kontaktu z Tobą

Pozdrawiam

kristofsen
14-01-2008, 08:37
Jeżeli macie namiar do ogrodnika któy zajmie sie ogrodem (okolice Piaseczna) to poprosze!

gwiazdeczka66
26-01-2008, 15:15
dołączam prośbę o namiar na projektanta, Elfir jest świetna oceniam na podstawie przeczytanych postów, niestety nie z moich okolic, Polanica, TO KAWAŁEK DUUUŻY od Poznania, może być pasjonat bez papierów projektanta :wink:

aka z Ina
26-01-2008, 22:58
Wiesz, projekt zrobię wysyłkowo, ale chyba nie bedziesz płacił za dojazd, bym mogła obejrzeć Twoją działkę? :)
Ja niestety, z Poznania

to już blizej mnie! :D przede mną urządzanie ogrodu i tak sobie pomyslałam, że przydałaby się pomoc fachowca :roll:
tylko zupełnie nie orientuję się cenach :cry:

aka z Ina
26-01-2008, 23:01
a co do okolic Warszawki-ostatnio w TVN Style ogladąłam program Maji o urządzaniu ogrodów i zaciekawiła mnie pracownia
www.ogrodownia.pl

kubaimycha
03-02-2008, 07:56
jakie są ceny za zaprojektowanie ogrodu ?

hanka55
04-02-2008, 00:14
PROJEKTOWANIE OGRODóW ON LINE
http://ciekawyogrod.bnx.pl/news.php
Dariusz Domagalik
( znalazłam na all:)

Projektant po AR + własna szkółka ( robił minn. park w Krakowie) - p.Antoni Szlaga - Kasinka Mała tel.018/331 30 15
Przy realizacji, projekt był gratis :), a ceny roslin baardzo konkurencyjne. I oczywiście - z gwarancją!

Mymyk_KSK
04-02-2008, 21:08
Dla mnie projektowanie ogrodów "on line" jest nieporozumieniem. To trochę tak, jakby szyć kostium "na miarę" nie widząc klienta ;-)

Istotnym wydaje mi się by mieć kontakt osobisty z właścicielem przyszłego ogrodu, porozmawiać z nim, z całą rodziną, o ich preferencjach, o tym co chcieliby w swoim ogrodzie mieć, czego absolutnie nie, jak spędzają czas wolny, jak chca go spędzac w swoim ogrodzie, czy chce im się poświęcać czas na skomplikowane zabiegi ogrodnicze itp. itd; Ważne jest, by zobaczyć dom - widok z okien, co zasłonić, co podkreslić, oglądnąć działkę - widok z poszczególnych części projektowanego ogrodu na dom, na teren za ogrodzeniem-może zamiast szczelnie się odgradzać, warto coś z otaczającego krajobrazu "wciągnąć" do ogrodu - jak choćby widoczne na horyzoncie drzewo czy wieżę odległego kościółka. Ważne, by pospacerować po okolicy i zorientować się w stosowanych w sąsiedztwie formach, materiałach- co zaadaptować w projekcie by harmonijnie wtopić dom z ogrodem w otaczający go krajobraz. Wreszcie pobrać próbki gleby, zrobić swoje pomiary i zdjęcia - takie, jakie pomogą mi w póżniejszym projektowaniu.

Oczywiście można próbowac zrobić to samo "na odległość", ale ja jakoś tego nie widzę...

Mymyk_KSK
04-02-2008, 21:19
jakie są ceny za zaprojektowanie ogrodu ?

różne ;-)

zależy, co wchodzi w zakres projektu. Jeśli jest to projekt pełny - czyli rzuty, przekroje, rysunki małej architektury, spis roślin, projekt nawierzchni, oświetlenia (elektryka), wody, kosztorys, szczegółowy wykaz prac do wykonania i tzw. wskazówki pielęgnacyjne to około 1200-1500 zł.

Jesli projekt uproszczony (bez szczegółowej elektryki i wody, ale jest projekt oświetlenia czyli mówiąc prosto wiadomo gdzie ma być jaka lampa ;-) to około 800 zł

a***dy
05-02-2008, 07:57
jakie są ceny za zaprojektowanie ogrodu ?

różne ;-)

zależy, co wchodzi w zakres projektu. Jeśli jest to projekt pełny - czyli rzuty, przekroje, rysunki małej architektury, spis roślin, projekt nawierzchni, oświetlenia (elektryka), wody, kosztorys, szczegółowy wykaz prac do wykonania i tzw. wskazówki pielęgnacyjne to około 1200-1500 zł.

Jesli projekt uproszczony (bez szczegółowej elektryki i wody, ale jest projekt oświetlenia czyli mówiąc prosto wiadomo gdzie ma być jaka lampa ;-) to około 800 zł

Mymyk
skąd te ceny?
jesteś projektantem/tką ?

Elfir
05-02-2008, 14:03
Ja np. licze za m2 ogrodu swoje projekty.

Mymyk_KSK
05-02-2008, 20:29
jakie są ceny za zaprojektowanie ogrodu ?

różne ;-)

zależy, co wchodzi w zakres projektu. Jeśli jest to projekt pełny - czyli rzuty, przekroje, rysunki małej architektury, spis roślin, projekt nawierzchni, oświetlenia (elektryka), wody, kosztorys, szczegółowy wykaz prac do wykonania i tzw. wskazówki pielęgnacyjne to około 1200-1500 zł.

Jesli projekt uproszczony (bez szczegółowej elektryki i wody, ale jest projekt oświetlenia czyli mówiąc prosto wiadomo gdzie ma być jaka lampa ;-) to około 800 zł

Mymyk
skąd te ceny?
jesteś projektantem/tką ?

jestem, jestem ;-)
ceny orientacyjne wlasne ;-)

ale generalnie niełatwo jest określić cenę, bo koszt projektu ogrodu można porównac do kosztu indywidualnego projektu domu - może być 5.000 a może być i 25.000...

martadela
10-03-2008, 17:44
Ja też szukam projektanta...

Mam działkę 8000mkw, dużo chaotycznie rosnących brzóz, trochę małych sosen, kilka głogów, kilka dzikich róż.. po prostu jak na ugór przystało :D

Dom w trakcie rośnięcia, i trzeba by sobie jakoś wreszcie ten przyszły ogród zaplanować.

Chciałabym mieć coś na kształt parku, z łąką kwietną, małym stawem (do 30mkw), żywopłot naturalny - czyli jak najbliżej natury.

Rozmawiałam już z jedną Panią i powiedziała mi że przy standardowych działkach cena oscyluje w okolicach 1zł/m2... Powiedziała że moja wizja się jej podoba i mogła by mi wykonać projekt (po obejrzeniu działki) w cenie ok 1000-2000zł...
Mam się z nią umówić w tym tygodniu.

Czy robienie projektu " na odległość" ma sens?

Mymyk_KSK
10-03-2008, 21:56
Czy robienie projektu " na odległość" ma sens?


Tak jak pisałam wyżej - moim zdaniem robienie projektu na odległość nie ma sensu. Na odległość to można komuś "mniej-więcej" doradzić, ale projekt z prawdziwego zdarzenia to tylko po wizji lokalnej.

Elfir
11-03-2008, 07:19
martadela napisała "po obejrzeniu działki". Czyli projektant będzie widział ogród. W takiej sytuacji nie wiem co znaczy "na odległość"? Ze projektant mieszka daleko od projektowanej działki? Przecież nie na działce będzie projekt rysował.
Ale dziwi mnie cena 1000 - 2000 zł za profesjonalny projekt? To 0,12-0,25 zł/mkw. Czy to się jakiemukolwiek projektantowi opłaca? 8000 mkw to naprawdę dużo siedzenia i rysowania.
Koncepcja - to jeszcze, ale projekt?

martadela
11-03-2008, 08:37
Już wyjaśniam:
- projekt na odległość - dotyczy mojej znajomej która może zrobić mi go free, ale przebywa obecnie w Hiszpanii, więc trzeba by się mocno nakombinować by to wszystko wyszło
- Pani która ma przyjechać do mnie na działkę... cóż tak wyglądała jej oferta :-?
Ja nie oczekuję zaprojektowania każdego m2 ogrodu. Właściwie to chcę by ktoś uporządkował trochę to co już mam, i doprojektował do tego kilka dosłownie rzeczy typu: żywopłot, staw, zaplanować gdzie ma być łąka a gdzie trawa, zrobić między nimi jakieś przejście.

glilka
11-03-2008, 08:47
ja proponuje w takim razie nie projektanta a dobrego ogrodnika PRAKTYKA czy jak to sie nazywa :wink: kogos kto przyjdzie zbada glebe, rosliny, pomaca :-? wezmie za lopate i sam to pozmienia - na wlasnym przykladzie wiem ze u nas najlepiej sie to sprawdzilo, kilkakrotnie zmienialam fachowcow ogrodnikow - wyuczone na wlasnej skorze - sprawdzic kilka zrobionych projektow "wykonanych" przez fachowca, porozmawiac z klientami o relacjach z tym kogo sie bierze. Duzo tez w naszym przypadku dala wspolna praca z ogrodnikiem, bo nawet jesli zrobil dobrze, to jak samemu sie cos posadzi, przekopie, opryska to pozniej lepiej smakuje, wyglada i cieszy!!!

Joani
12-03-2008, 11:18
Elfir płaci się za m2 ogrodu (powierzchnia działki minus powierzchnia zabudowy) ?? Ile średnio za m2, działka goła nawet trawy brak.

Elfir
12-03-2008, 14:50
To nie jest tak, że sa jakies odgórne zasady ustalania ceny. Każdy projektant moze wycieniac to w różny sposób. Znam nawet takich, co wyceniali od szt. rosliny (wtedy projektowali niezły busz :)

Ja mam przyjete 0,50 zł za m2 działki (a więc z budynkiem) za najprostszy projekt (bez nawadniania, projektów budowlanych, elektrycznych), chyba, ze działka jest duża, albo ograniczony jest zakres projektu (np. tylko fragment działki), to do negocjacji.

Joani
12-03-2008, 17:18
Ja mam przyjete 0,50 zł za m2 działki (a więc z budynkiem) za najprostszy projekt (bez nawadniania, projektów budowlanych, elektrycznych), chyba, ze działka jest duża, albo ograniczony jest zakres projektu (np. tylko fragment działki), to do negocjacji.

Elfir ale zestawienie roślin jest w cenie?

Chciałabym jeszcze wiedzieć czy zajmujesz się tylko projektowaniem ogrodów czy również je zakładasz?

Elfir
13-03-2008, 07:36
Ja zajmuję się projektowaniem hobbystycznie, po godzinach. Jakoś nie udaje mi sie wyżyc jeszcze z tego :) A szkoda, bo w koncu po to skonczyłam kierunkowe studia.
Nie mam firmy wykonawczej, ale współpracuje z wykonawcami.

Nie wyobrażam sobie projektu bez listy roślin :)

Ja, na podstawie oględzin działki i rozmowy z klientem robię 2-3 koncepcje, z których klient wybiera sobie najbardziej mu pasującą, lub pasujace elementy. Na tej podstawie robię projekt techniczny (z listą roślin). Jeśli w ogrodzie występują nietypowe elementy - rozrysowuję je bardziej szczegółowo.

Elcia84
13-03-2008, 10:51
Osobiście nie znam i nie mam namiarów, ale widziałam jakie ogrody robi Gosia Mostowiak z M jak miłość - mi sie bardzo jej dzieła podobają, także polecam.

Oczywiście żartuje :-)

Pozdrawiam

Joani
13-03-2008, 11:49
Elfir mam rozumieć, że nie zostawiasz klienta z projektem tylko działasz dalej.

Elfir
14-03-2008, 07:16
Wszystko zależy, co rozumiesz przez "działasz dalej"? Jak juz pisałam , nie mam firmy wykonawczej, aby ogród klientowi założyć. Ale jak najbardziej służę radą podczas realizacji czy nadzorem projektanta.
Jednakże w cenie, którą określiłam, jest tylko wykonanie projektu.

Joani
17-03-2008, 10:54
Elfir, buduje dom w okolicy Swarzędza. Czy znasz w tych stronach firmę zakładającą ogrody, czy współpracujesz z kimś tutaj?

Elfir
19-03-2008, 11:16
W zasadzie tak blisko Poznania, to ci każda poznańska firma zrobi, nie ma problemu. Kwestią bedą tylko pieniadze, które chcesz na ogród wydać.
Nie wiem w jak dużym zakresie planujesz urzadzenie ogrodu, czy będa konieczne specjalistyczne prace.
ogród może założyć duża firma ogrodnicza - szybko i "pod klucz", ale moze tez firma dwuosobowa, wolniej, ale i taniej.

Joani
19-03-2008, 11:58
Witaj Elfir,
dzięki za odpowiedź. Z podanych przez Ciebie propozycji wybieram drugą tj. wolniej i taniej. Czy w takm razie podjełabys się zaprojektowania mojego ogrodu?