PDA

Zobacz pełną wersję : POMOCY Z FUNDAMENTEM !!!



18071979
01-01-2007, 21:01
Witam serdecznie. Mam poważny problem, który nie pozwala mi spokojnie spać i przedstawia się następująco:
Moja była ekipa budowlana wykonała fundament na głębokość ok 80cm. Nie wiem dokładnie na jaką głębokość do wykopu wlali na początku beton9bez deskowania), poźniej położyli 4 warstwy bloczków nie wykonując żadnej izolacji. Jedyną jaką położyli to folia między bloczkami a pierwszą warstwą muru (ściany nośne z keramzytobetonu). Powiedzieli mi że izolacja nie jest potrzebna między bloczkami a fundamentem, a izolacja pionowa to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Grunt jest piaszczysty a w wykopie pod fundament nie było wody. Zaufałem im, dlatego, że znam ich od lat i nie jeden dom wybudowali, i powiedziałem, że jeśli są pewni że to nie jest potrzebne to niech zrobią tylko tą jedną warstwę folii pod scianami nośnymi i tak się stało.
Po ukończeniu fundamentów zjawił się kierownik i załamał się, powiedział że trzeba fundamenty odkopać z zewnątrz i posmarować warstwę bloczków jakąś smolistą farbą izolacyjną. Ponadto powiedział, że należy ocieplić ten fundament z zewn na ok 50cm. Wystraszył mnie mówiąc że te izolacje których nie zrobili są b.ważne.
Nie wiem co robić, kiedyś czytałem gdzieś, że jeśli nie ma izolacji w fundamencie (tej izolacji pod bloczkami) to nie należy wykonywać pionowej izolacji bo woda nie odparuje górą na gruntem. Nie wiem co mam robić, izolować czy zostawić jak jest, jeśli izolować to na jaką głębokość, czym? Zero mam na wysokości ok 30cm nad pow. gruntu. Nie chcę oszczędzać, zależy mi na tym żeby było dobrze zrobione i żebym się nie martwił o grzyby i inne rzeczy.
BARDZO PROSZĘ O PORADĘ EKSPERTA !!!

wartownik
01-01-2007, 21:56
Ja bym sie nie zastanawial , rozebrac te cztery warstwy ( ? keramzyt) lub ciac fuge i wkladac izolacje pozioma , przy zalozeniu , ze mi na tej izolacji zalezy , i ze sie da wykonac , no ale expertem nie jestem.

kze
02-01-2007, 05:14
Ścianka fundamentowa powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz oraz ocieplona z zewnątrz. Pomiędzy ławą (stopą) fundamentową, a ścianką fundamentową nie musi być izolacji. Szczególnie jeśli grunt jest piaszczysty i nie zbiera się woda. Rozmawiałem o tym z kierownikiem i architektem.

jabko
02-01-2007, 05:54
Też bym ocieplił.
A izolacją się nie martw

02-01-2007, 06:03
Ścianka fundamentowa powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz ...

po co ?
bo ładniej wygląda ? :roll:

18071979
02-01-2007, 08:34
Niestety rozebrać się już tych 4 warstw się nie da, bo mam już stan surowy zamknięty. Zastanawiam się czy izolacja pionowa, bez tej drugiej poziomej ochroni mnie przed ewentualną wilgocią. Nie jest problemem odkopanie z zewnątrz fundamentów i zrobienie izolacji pionowej ale zastanawiam się czy jest to dobry pomysł. Jak widzę zdania są podzielone.Bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi.Dodam jeszcze, że mój sąsiad też nie posiada w/w izolacji, nie ma problemu z wilgocią ponieważ podłoże na tym terenie jest przepuszczalne. Moja nowa ekipa budowlana i kierownik budowy, zalecają mi żebym odkopał, zaizolował i ocieplił. Pomimo tego bardzo proszę o doradztwo ekspertów tego forum.

jabko
02-01-2007, 08:40
Nawet jeśli podłoże byłoby nieprzepuszczalne to sąsiad i tak nie miałby problemów z wilgocia jeśli tylko ma izolację POZIOMĄ.
Izolacja pionowa ścianki fundamentowej nie ma nic wspólnego z wilgocią na ścianach.

Ale styropian bym przykleił :wink:

02-01-2007, 08:40
izolacja z trzech stron ma cos izolowac ? (góra i boki a spód nie)
przeciez woda podejdzie od spodu kiedy zechce
zapytaj wiec swojego kierownika i nowej ekipy czy fundament pod słupki ogrodzeniowe zalecaja tez izolowac ... i w jakim celu ( o ile zalecaja ....)

Lenart
02-01-2007, 08:57
co prawda nie jestem ekspertem ale chyba troche rozeznania mam.
Nieocieplona i niezaizolowana ściana fundamentowa moze ciagnac
duzo wody po opadach (zanim wsiaknie) i przemarzac w czasie mrozów.
Mroz i wilgoc - to wiadomo co po ilus latach moze byc - popekana kasza.
Do tego jak licho zrobiona (niedokladnie) izolacja pozioma jedna (jedna ?
robi sie dwie - druga po warstwie dwoch, trzech cegiel) to moze w tych
miejscach ciagnac wilgoc do gory.
Po pierwsze zaizolowac pionowo sciane fundam. - nie wyeliminuje podciagania
wody, ale ograniczy znacznie zawilgocenie i wciaganie wilgoci. Po drugie
najwazniejsze - ocieplic z zewnatrz, zeby nie przemarzala.
Wiecej niewiele da sie w miare rozsadnie zrobic.
Tak mysle - nie jestem ekspertem :cry:

Lenart
02-01-2007, 09:07
aha do brzozy wlasnie ogladam codziennie jadac do pracy te
fundamenty pod oslupki i ogrodzenia - jak nowe to cacy, po kilkunastu
latach albo wczesniej popekane, poodlupywane, porosniete mchem,
pokruszone a fuj :cry:
Niektorzy to klada ksztaltki klinkierowe od gory , a niektorzy z samych
cegiel klinkierowych - nie tylko dla ładnosci.
Co prawda slupki to nie caly dom jednorodzinny, ze stropami, dachem itd
i nie upierałbym sie w izolacje, ocieplenia itd :lol:
W ziemii malo widoczny te kilkadziesiat lat wytrzyma, a jak nie to
obleje, albo zrobi nowy.

02-01-2007, 10:41
Lenart ...
gdyby Twoje teorie były prawdziwe juz dawno mostki przez lokalne rzeczki i przepusty betonowe przez rowy rozsypały by sie w proch bo stoja non-stop w wodzie ...
czy one sa czymkolwiek izolowane p. wilgociowio i ocieplone ?
zastanów sie co piszesz ...

Lenart
02-01-2007, 11:18
brzoza a i zastanawiałem się
I tam jest to trochę :wink: grubszy beton niż w podmurówkach do słupków
i trochę lepszy, a takie lichawe mostki, to po kilkudziesieciu latach albo
mniej, wymagają często już remontu.
Natomiast ściana fundamentowa to nie jednolity beton (tak jak wylewany
w całości do wykopu - tam niekonieczna jest izolacja pionowa) i nie z samych
bloczków betonowych ale z zaprawy - niestety gorszej, porowatej -
będącej słabym punktem do wnikania wody i jej zamrażania.
Fachowcy :wink: zalecają taką ścianę nawet orapować ( otynkować )
przez posmarowaniem żeby była gładka i dysperbit lepiej chronił i żeby
woda miała gorsze możliwości wnikania do ściany.
[/b]

wartownik
02-01-2007, 16:57
Po ukończeniu fundamentów zjawił się kierownik i załamał się... Wystraszył mnie mówiąc że te izolacje których nie zrobili są b.ważne.


Tez uwazam , ze sa bardzo wazne .
Wilgoc z mokrego piasku bez problemu wniknie w fundamenty , mroz dokonczy dzielo , to tylko kwestia czasu.

Mirek_Lewandowski
02-01-2007, 17:15
Tak sobie to czytam i czytam.
1. izolacja pozioma jest, obejdzie się bez rozbierania, cięcia itp.. :wink:
2. zastanawiam się, ile domów w tym kraju budowanych za Gierka (a wtedy to się budowało że ho ho) ma izolację pionową fundamentów, nie wyłączając mojego, ha. W suterenie (80 cm nie zaizolowanego fundamentu) mam kotłownię, pralnię (mokro!), warsztat. Ovczywiście wietrzy się to, ale na grzyby to chodzę do lasu, zero wilgoci, pleśni etc... Oczxywiście grunt piaszczysty, przepuszczalny.
3. Bez paniki. Uważam, że jeśli zechcesz, to można odkopać, ocieplić jak będzie trochę kasy. Jeśli stan surowy, to pewno ważniejsze potrzeby. Byle przed zrobieniem ogrodu.

kze
10-02-2007, 22:20
Ścianka fundamentowa powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz ...

po co ?
bo ładniej wygląda ? :roll:
Żeby zabezpieczyć sie przed wodą. Brzoza! Ty to masz .. oryginalne pomysły. A to nie ściagać humusu, a to nie izolować ścian fundamentowych.. Ja rozumiem, ze można tego nie robić i pewnie w większości przypadków w dobrych warunkach gruntowych wszystko bedzie OK. Ale chodzi oto by robić rozwiązania, które są dobre nie tylko w specyficznych sytuacjach, ale zawsze działają..
To tyle.. :roll:

jajmar
10-02-2007, 23:23
Jeżeli masz piasek to tylko ocieplenie wypada dołożyć , żadnego cięcia i "dorabiania" izolacji poziomej. Mam piasek, nie mam izloacji na ławie, mam jedna ilzocjąe pozioma na fundamncie na tym BK śpię spokojnie.

Świerzak
10-02-2007, 23:33
hmm.. może to niezbyt dobra rada... raczej sugestia.. po co od razu odkopywąc? i tak jest zasypane.. a co sie bedzie działo to sie okaże.. zwłaszcza ze jak piszesz u sasiada jest tak samo i nic sie nie dzieje...

dużym minusem takiego czekania jest to że ewentualne późniejsze prace zniszczą to co chcesz miec koło domu.. trawa .krzewy itp.. no chyba ze ręcznie :)

11-02-2007, 08:27
Ścianka fundamentowa powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz ...

po co ?
bo ładniej wygląda ? :roll:
Żeby zabezpieczyć sie przed wodą. Brzoza! Ty to masz .. oryginalne pomysły. A to nie ściagać humusu, a to nie izolować ścian fundamentowych.. Ja rozumiem, ze można tego nie robić i pewnie w większości przypadków w dobrych warunkach gruntowych wszystko bedzie OK. Ale chodzi oto by robić rozwiązania, które są dobre nie tylko w specyficznych sytuacjach, ale zawsze działają..
To tyle.. :roll:

izolacja z trzech stron ( z góry i z boków ) zawsze działa ? ! :o ciekawe ...

Ścianka fundamentowa powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz oraz ocieplona z zewnątrz. Pomiędzy ławą (stopą) fundamentową, a ścianką fundamentową nie musi być izolacji. Szczególnie jeśli grunt jest piaszczysty i nie zbiera się woda. Rozmawiałem o tym z kierownikiem i architektem.

ładnie to sobie z kierownikiem i architektem wykoncypowaliście ... izolacja z trzech stron ... i po problemie
tylko, ze o ile podniesie sie poziom wód gruntowych (po deszczach, odwilzy itp) - to ani grunt piaszczysty, ani taka izolacja - nic nie daje ...
lustro wody podniesie sie i fundament zamoknie niezaleznie od tego - co uważasz Ty, Twój kierownik i Twój architekt

p.s.
a o ile jest sucho ...
to wiesz

pzdr

Artur K.
11-02-2007, 10:15
Izolacja pozioma na ławie przy gruncie piaszczystym jest nie wymagana - gdyż do niczego nie służy. Natomias powinieneś jednak wykonać izolację pionową - w Twym wypadku będzie chroniła fundament od przemarzania - najważniejsze jest pierwsze 60-80 cm od powierzchni ziemi. Tu najwięcej może przemarzać.

Geno
11-02-2007, 10:47
Izolacja pozioma na ławie przy gruncie piaszczystym jest nie wymagana - gdyż do niczego nie służy. Natomias powinieneś jednak wykonać izolację pionową - w Twym wypadku będzie chroniła fundament od przemarzania - najważniejsze jest pierwsze 60-80 cm od powierzchni ziemi. Tu najwięcej może przemarzać.
Wsyztko zalezy od terenu, co prawda piasek ma znaczy współczynnik filtarcyjny co działa w dwie strony albo woda odpływa albo napływa w zależności od ukształotwania terenu i warunków lokalnych co Tobie akurat tłumaczyć nie muszę. Natomiast piasek drobny podciaga kapilarnie nawet do 1 m.

11-02-2007, 12:05
Izolacja pozioma na ławie przy gruncie piaszczystym jest nie wymagana - gdyż do niczego nie służy. Natomias powinieneś jednak wykonać izolację pionową - w Twym wypadku będzie chroniła fundament od przemarzania - najważniejsze jest pierwsze 60-80 cm od powierzchni ziemi. Tu najwięcej może przemarzać.
od przemarzania stosuje sie styropian czy styrodur
od zamakania - na cokół naklejone są płytki klinkierowe, czy tynk mozaikowy, itp
natomiast nie ochroni przed podciaganiem kapilarnym - tak jak napisał Geno
i obawiam sie ze taka izolacja pionowa przed niczym nie będzie chroniła ... :-?

pzdr