PDA

Zobacz pełną wersję : Zimna podloga....czy to ma sens?



MiA & Wojtek
02-01-2007, 11:12
Budujemy dom w technologii - styropianowych szalunkow traconych wypelnianych betonem gr. 25cm (5cm styropian, 15cm beton, 5cm styropian) o wsp. U0 = 0,28W/m2K.Nie potrafie w tej chwili powiedziec dokladnie w jaki sposob sa wykonane izolacje fundamentow,jakich dokladnie materialow uzyto do wykonania posadzki,jakie materialy zastosowano do izolacji - poinformowano nas tylko,ze ta izolacja jest zrobiona dobrze.. male wyjasnienie dla nie wtajemniczonych - ta niewiedza nie wynika z naszego calkowitego braku zainteresowaniem budowa,ale faktem ze do tej pory budowe prowadzil nasz przyjaciel i jednoczesnie przyszly mieszkaniec drugiej polowy domku,wiec nie zaglebiajac sie zbytnio w szczegoly zaufalismy jemu..wszak buduje takze dla siebie :wink: za jakis miesiac wejdziemy w posiadanie dokumentacji naszej czesci,to troszke nam sie w glowkach rozjasni :wink:
Wracajac do tematu,juz od dluzszego czasu gnebi mnie pytanie czy podloga na parterze,gdzie przewidujemy kafle na calosci nie bedzie za zimna..wymyslilam sobie,wykorzystanie do podgrzania podlogi powracajaca ciepla wode z obiegu c.o.zastanawiajac sie,czy w ogole takie rozwiazanie jest mozliwe zadalam pytanie tu zimnapodloga (http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=2078)
i otrzymalam odpowiedz jak technicznie to rozwiazac..
a teraz mam watpliwosci,czy to w ogole ma sens..czy w ogole jest potrzebne stosowanie takiej "magii" :roll:
Z tego co wiem (wiadomosci z przed kilku dni) w naszym domu jest podobno zadziwiajaco cieplo...moze moje obawy odnosnie lodowatej podlogi jest zuplenie bezpodstawne?
Moze ktos z Was mial podobne do moich watpliwosci i skutecznie je rozwiazal a teraz zechce podzielic sie doswiadczeniem - bede wdzieczna :)
MiA

siwy z gosławic
02-01-2007, 12:06
Poprostu chcesz sobie zrobić ogrzewaną podłogę a nie chcesz tego tak nazwać :)
Przy kotle gazowym zasilanie z powrotu grzejnika nie zda egzaminu.
Możesz sobie zrobić tak jak chcesz ale zrób zasilanie tej podłogi osobno od kotła.

am00
02-01-2007, 12:21
Przy kamiennych posadzkach zamiast tradycyjnych grzejników stosuje się powszechnie wodne ogrzewanie podłogowe lub elektryczne kable i maty grzewcze. Co do wodnego ogrzewania się nie wypowiem, bo nie mam takiego. Natomiast kable zdaja egzamin. Mam takie w kuchni i w łazienkach.
Koszt maty 100-200zł/m2, taniej jak się samemu zrobi matę z kabla. Przydają się nawet latem. Można je wysterować tak, by włączały się tylko w II tańszej taryfie.
Co do technologii, w której stawiasz dom, to ma ona więcej wad niż zalet, o czym się z czasem przekonasz. Gdybyście się tym wcześniej zainteresowali, pewnie zdecydowalibyście się na beton komórkowy, keramzyt, silkę lub ceramikę. Technologia styropianowa się u nas nie przyjęła, co nie świadczy o niej najlepiej.
Twój dom wcale nie będzie taki ciepły. Parametr U=0.28W/m2K ledwie mieści się w normie, a przy 10cm styropianu wydaje się być i tak naciągany. Większość forumowiczów daje 10-12cm styropianu na ciepłe ściany z betonu komórkowego i 15cm na zimną silkę. Przez ocieplenie wewnętrzne masz małą bezwładność cieplną dlatego pozornie wydaje się, że dom jest ciepły, bo szybko się nagrzewa, ale też szybko stygnie jak się go trochę przewietrzy.

Obawiałbym się również czy Wasza przyjaźń wytrzyma trudy budowy bliźniaka. Potrzebny jest duży margines zaufania i wyrozumiałości, a sądząc po tym zapytaniu ziarno wątpliwości zostało już zasiane.

02-01-2007, 13:23
MiA
poddasze budowałem w tej samej technologi co Ty
(trocinowy pustak z kształtką 5 cm styropianu zalewany "ciepłym" betonem)
i stwierdzam ze te sciany nie wymagaja dodatkowego docieplenia - sa bardzo dobrym izolatorem
co do posadzki - również tak jak Ty planujesz - ułozyłem płytki
czy podłoga taka jest zimna ? moim zdaniem nie
jej temperatura jest taka sama jak scian czy sufitu z tolerancja in minus 0,5 - 1 *C
jest tylko wrazenie zimniejszej posadzki bowiem płytki maja duza gęstośc objętościowa /wieksza od tynków, desek, czy korka/ i stąd wrażenie chłodu
mimo ze ich temperatura jest taka sama lub b. zblizona do otoczenia
aby złagodzic to wrażenie poprowadziłem powrót centralnego ogrzewania grubymi rurami stalowymi wokół scian zewnetrznych i sądze, ze to wyeliminowało zepełnie "wrażenie zimnej posadzki z terrakoty"

kaskaa
02-01-2007, 13:39
Jestem szczęśliwą posiadaczką ogrzewania podłogowego :). Ale... nie zafundowałabym sobie rozprowadzenia kaloryfero-podłogówki (dodatkowe rozprowadzenie rurek z wodą powrotną). W kaloryferach powina być wyższa temperatura. Potem będziesz mieć sytuację, że częśc podłogi jest baaardzo ciepła, część zimna

MiA & Wojtek
02-01-2007, 18:42
Poprostu chcesz sobie zrobić ogrzewaną podłogę a nie chcesz tego tak nazwać :)
Przy kotle gazowym zasilanie z powrotu grzejnika nie zda egzaminu.
Możesz sobie zrobić tak jak chcesz ale zrób zasilanie tej podłogi osobno od kotła.

nie...nie chodzi mi o podloge ogrzewana..boje sie podlogi lodowato zimnej :evil:
a spotkalam sie z taka u osobistej kolezanki,gdzie siedzialam w butach a po pewnym czasie mialam wrazenie,ze nogi "dopadaja mi z zimna" do wysokosci kolan :o
Dlaczego takie rozwiazanie nie sprawdzi sie przy kotle gazowym?


Możesz sobie zrobić tak jak chcesz ale zrób zasilanie tej podłogi osobno od kotła.

co masz na mysli?

Dziekuje za odpowiedz
:)

MiA & Wojtek
02-01-2007, 18:51
Przy kamiennych posadzkach zamiast tradycyjnych grzejników stosuje się powszechnie wodne ogrzewanie podłogowe lub elektryczne kable i maty grzewcze. Co do wodnego ogrzewania się nie wypowiem, bo nie mam takiego. Natomiast kable zdaja egzamin. Mam takie w kuchni i w łazienkach.
Koszt maty 100-200zł/m2, taniej jak się samemu zrobi matę z kabla. Przydają się nawet latem. Można je wysterować tak, by włączały się tylko w II tańszej taryfie.

Moze to byloby rozwiazanie? :wink:



Co do technologii, w której stawiasz dom, to ma ona więcej wad niż zalet, o czym się z czasem przekonasz. Gdybyście się tym wcześniej zainteresowali, pewnie zdecydowalibyście się na beton komórkowy, keramzyt, silkę lub ceramikę. Technologia styropianowa się u nas nie przyjęła, co nie świadczy o niej najlepiej.
Twój dom wcale nie będzie taki ciepły. Parametr U=0.28W/m2K ledwie mieści się w normie, a przy 10cm styropianu wydaje się być i tak naciągany. Większość forumowiczów daje 10-12cm styropianu na ciepłe ściany z betonu komórkowego i 15cm na zimną silkę. Przez ocieplenie wewnętrzne masz małą bezwładność cieplną dlatego pozornie wydaje się, że dom jest ciepły, bo szybko się nagrzewa, ale też szybko stygnie jak się go trochę przewietrzy.

coz..ja osobiscie nie mialam wplywu na wybor technologi ale Wojtek broni swojego wyboru niczym lew :lol: a ja jemu ufam :)
poczytalam troche na ten temat..wiem,ze moze i sa lepsze rozwiazania,ale..jest juz jak jest,mamy zamiar ogrzewac dom ciagle chocby minimalnie a jesli okaze sie naprawde b.zimnym domem to..docieplimy ;)



Obawiałbym się również czy Wasza przyjaźń wytrzyma trudy budowy bliźniaka. Potrzebny jest duży margines zaufania i wyrozumiałości, a sądząc po tym zapytaniu ziarno wątpliwości zostało już zasiane.

a i tu sie mylisz..nic nie zostalo zasiane tylko postanowilismy wykanczac swoje polowy "po swojemu" do obecnego etapu nie bylo zadnych zgrzytow..

MiA & Wojtek
02-01-2007, 18:59
MiA
poddasze budowałem w tej samej technologi co Ty
(trocinowy pustak z kształtką 5 cm styropianu zalewany "ciepłym" betonem)
i stwierdzam ze te sciany nie wymagaja dodatkowego docieplenia - sa bardzo dobrym izolatorem

oj..Twoj post jest niczym miod na moje serce ;) rozwiales moje obawy po przeczytaniu wypowiedzi am00 pisze serio,powaznie zaczelam sie martwic :o


co do posadzki - również tak jak Ty planujesz - ułozyłem płytki
czy podłoga taka jest zimna ? moim zdaniem nie
jej temperatura jest taka sama jak scian czy sufitu z tolerancja in minus 0,5 - 1 *C
jest tylko wrazenie zimniejszej posadzki bowiem płytki maja duza gęstośc objętościowa /wieksza od tynków, desek, czy korka/ i stąd wrażenie chłodu
mimo ze ich temperatura jest taka sama lub b. zblizona do otoczenia
aby złagodzic to wrażenie poprowadziłem powrót centralnego ogrzewania grubymi rurami stalowymi wokół scian zewnetrznych i sądze, ze to wyeliminowało zepełnie "wrażenie zimnej posadzki z terrakoty"


hmmm to ciekawe..i zupelnie inne koszty wykonania :wink:
jak sadzisz,czy wykonanie powrotu c.o luzna wezownica w podlodze ma sens? czy lepiej skorzystac z Twojego sposobu? czy moze zupelnie sobie "odpuscic"?

a przy okazji pytanie - czym wykonczyles sciany? plyty G-K,tynk ?

MiA & Wojtek
02-01-2007, 19:03
Jestem szczęśliwą posiadaczką ogrzewania podłogowego :). Ale... nie zafundowałabym sobie rozprowadzenia kaloryfero-podłogówki (dodatkowe rozprowadzenie rurek z wodą powrotną). W kaloryferach powina być wyższa temperatura. Potem będziesz mieć sytuację, że częśc podłogi jest baaardzo ciepła, część zimna

Kasiu,ale ja nie chce miec ani cieplej ani baaardzo cieplej podlogi :wink:
interesuje mnie tylko sposob na zapobiegniecie uczucia zimna..
a jesli chodzi o temp.wody wychodzacej z kaloryfera czuwalyby nad tym odpowiednie ograniczniki - RTL

02-01-2007, 20:20
hmmm to ciekawe..i zupelnie inne koszty wykonania :wink:
jak sadzisz,czy wykonanie powrotu c.o luzna wezownica w podlodze ma sens? czy lepiej skorzystac z Twojego sposobu? czy moze zupelnie sobie "odpuscic"?

a przy okazji pytanie - czym wykonczyles sciany? plyty G-K,tynk ?
MiA
powrót z grzejników musisz jakoś poprowadzić ...
mozesz w sposób widoczny - po ścianach
mozesz aby był niewidoczny - pod posadzka
mozesz węzykiem i skoncentrowac sie na tych miejscach gdzie bedziesz czesto siedziała np. na bosaka
mozesz wokół scian
ja wybrałem wokół scian dlatego, ze styk fundamentu z posadzka /jest oczywiscie oddzielony styropianem/ ale i tak jest to najzimniesze miejsce posadzki
a zasada hydrauliczna jest taka ze grzejniki umieszcza sie tam gdzie jest najzimniej - czyli pod oknem
korzystajac z tej zasady zeby za szafami czy zakamarkami nie tworzyc zastoisk zimna - grzyb powstaje własnie w takich zasłonietych katach - "objechałem" dom wokół scian zewnetrznych
natomiast nie podejmuje sie odpowiedziec co lepiej
takie porównanie /aby było wiarygodne/ musiałby zrobic ktoś kto ma i jedno i drugie rozwiazanie zastosowane u siebie - ale czy ktos to porównywał ...

sciany ...
mam tynk wapienno - cementowy, a dodatkowo wiekszośc pomieszczeń szpachlowana
w kilku pomieszczeniach zostawiłem siermięzne /rustylane :)/ tynki i tez mi sie to podoba :wink:

siwy z gosławic
02-01-2007, 20:24
Grzejąc kotłem gazowym nie będzie tak że grzejniki są cały czas ciepłe bo zbankrutujesz. W twoim interesie jest aby były one zawsze chłodne :D
Na grzejniki (w zależności od kotła) ustawisz raczej 60C a do tej twojej podłogi to starczyło by 30C. Dlatego proponuje zasielanie tej podłogi nie z powrotu grzejników a prosto z kotła.

kbab
02-01-2007, 21:12
Witam
Mam podstawy uważać się za fachowca w tym temacie.
Dom który budujesz jest wykonany w technologii TH-25. Mieszkam w domu zbudowanym w tej samej technologii lecz TH-30. W technologii TH-25 mam zbudowany garaż. W tym garażu nie mam ogrzewania, jednak w okresie po 2000r w żadną zimę nie zamarzła woda, chociaż naczynie z wodą stawiałem przy bramie. Jeśli nie masz jeszcze ogrzewania to proponuję wodne ogrzewanie podłogowe na całości, a to dlatego, że temperatura wody grzewczej będzie mała (u mnie w ubiegłą zimę nigdy nie była wyższa od 40 st.C. Podłoga miała niewiele ponad 24 st.C. Na parterze mam kominek, kiedy w nim palę to zakręcam dopływ wody do płyty grzewczej na parterze, bo temperatura byłaby zbyt wysoka. W pokojach na górze ogrzewanie podłogowe jest bardzo przyjemne, podłoga nie jest zimna, jednak przyjemna w zetknięciu z bosą stopą, Temperatura w domu jest stabilna, w tej technologii jest to ważne, bo nie ma ścian (tylko wewnętrzne) które akumulowałyby ciepło. Dlatego polecam ogrzewanie podłogowe na całości, sprawdziłem to praktycznie, teorię przerabiałem w czasie budowy. Oczywiście kafle są na całym dole, co nie tylko jest lekkie w utrzymaniu, ale również "super" w upalne dni. Tego domu nie trzeba dodatkowo ocieplać, ponieważ użyty do jego budowy styropian ma nieco lepsze właściwości niż ten używany do dociepleń. Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z wyboru tej technologii. Odnośnie kosztów energii dla tego typu domu podaję link

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1555948#1555948

Pozdrawiam Leon z Wrocławia

MiA & Wojtek
02-01-2007, 21:20
powrót z grzejników musisz jakoś poprowadzić ...
mozesz w sposób widoczny - po ścianach
mozesz aby był niewidoczny - pod posadzka
mozesz węzykiem i skoncentrowac sie na tych miejscach gdzie bedziesz czesto siedziała np. na bosaka
mozesz wokół scian
ja wybrałem wokół scian dlatego, ze styk fundamentu z posadzka /jest oczywiscie oddzielony styropianem/ ale i tak jest to najzimniesze miejsce posadzki
a zasada hydrauliczna jest taka ze grzejniki umieszcza sie tam gdzie jest najzimniej - czyli pod oknem
korzystajac z tej zasady zeby za szafami czy zakamarkami nie tworzyc zastoisk zimna - grzyb powstaje własnie w takich zasłonietych katach - "objechałem" dom wokół scian zewnetrznych
natomiast nie podejmuje sie odpowiedziec co lepiej
takie porównanie /aby było wiarygodne/ musiałby zrobic ktoś kto ma i jedno i drugie rozwiazanie zastosowane u siebie - ale czy ktos to porównywał ...

Madrze piszesz :)
Musze jeszcze raz przemyslec sobie ten problem...
w tym co wykonales w swoim domu masz wiele racji,ale...ta zimna podloga na srodku pokoju brrrr :wink:
Mam nadzieje,ze nie bedziesz mial mi za zle kiedy juz cos postanowie i zwroce sie do Ciebie z dodatkowymi pytaniami?


sciany ...
mam tynk wapienno - cementowy, a dodatkowo wiekszośc pomieszczeń szpachlowana
w kilku pomieszczeniach zostawiłem siermięzne /rustylane :)/ tynki i tez mi sie to podoba :wink:

dzieki,bo wlasnie zastanawiamy sie co "rzucic" na te styropianowe sciany wewnetrzne..kolejny problem :cry:
ehhhh co rusz dowiaduje sie,jak to nie mam zielonego pojecia o budowaniu buuu
i jak my ten dom zbudujemy? :roll:

MiA & Wojtek
02-01-2007, 21:21
Grzejąc kotłem gazowym nie będzie tak że grzejniki są cały czas ciepłe bo zbankrutujesz. W twoim interesie jest aby były one zawsze chłodne :D
Na grzejniki (w zależności od kotła) ustawisz raczej 60C a do tej twojej podłogi to starczyło by 30C. Dlatego proponuje zasielanie tej podłogi nie z powrotu grzejników a prosto z kotła.

a za te odpowiedz bardzo Tobie dziekuje :)
wszystko jasne :)

MiA & Wojtek
02-01-2007, 21:28
Witam
Mam podstawy uważać się za fachowca w tym temacie.
Dom który budujesz jest wykonany w technologii TH-25. Mieszkam w domu zbudowanym w tej samej technologii lecz TH-30. W technologii TH-25 mam zbudowany garaż. W tym garażu nie mam ogrzewania, jednak w okresie po 2000r w żadną zimę nie zamarzła woda, chociaż naczynie z wodą stawiałem przy bramie. Jeśli nie masz jeszcze ogrzewania to proponuję wodne ogrzewanie podłogowe na całości, a to dlatego, że temperatura wody grzewczej będzie mała (u mnie w ubiegłą zimę nigdy nie była wyższa od 40 st.C. Podłoga miała niewiele ponad 24 st.C. Na parterze mam kominek, kiedy w nim palę to zakręcam dopływ wody do płyty grzewczej na parterze, bo temperatura byłaby zbyt wysoka. W pokojach na górze ogrzewanie podłogowe jest bardzo przyjemne, podłoga nie jest zimna, jednak przyjemna w zetknięciu z bosą stopą, Temperatura w domu jest stabilna, w tej technologii jest to ważne, bo nie ma ścian (tylko wewnętrzne) które akumulowałyby ciepło. Dlatego polecam ogrzewanie podłogowe na całości, sprawdziłem to praktycznie, teorię przerabiałem w czasie budowy. Oczywiście kafle są na całym dole, co nie tylko jest lekkie w utrzymaniu, ale również "super" w upalne dni. Tego domu nie trzeba dodatkowo ocieplać, ponieważ użyty do jego budowy styropian ma nieco lepsze właściwości niż ten używany do dociepleń. Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z wyboru tej technologii. Odnośnie kosztów energii dla tego typu domu podaję link

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1555948#1555948

Pozdrawiam Leon z Wrocławia

dziekuje Tobie pieknie za tyle rzetelnych informacji :)
problem jest w tym,ze jak diabel swieconej wody wzbraniam sie przed podlogowka :evil: dlatego tak kombinuje z tymi powrotami ciepla ale wolalabym tradycyjne kaloryfery...
chociaz...podobno tylko krowa nie zmienia pogladow :wink:
czuje,ze czeka mnie kolejna nieprzespana noc buu spedzona na rozmyslaniach o podlodze :roll:

Pozdrawiam serdecznie :)

kbab
02-01-2007, 22:02
Nie ma się czego obawiać, system grzewczy jak każdy inny, tylko tańszy w eksploatacji i o wiele przyjemniejszy, a praktycznie potwierdzam swój wybór, że jest najlepszy w tej technologii. Z uwagi na to, że ściany nie kumulują ciepła, to mieszkanie takie bez stabilizatora (jest nim grzewcza płyta podłogowa) szybko by się wyziębiało przy wietrzeniu. Dzisiaj jestem pewny, że ten typ ogrzewania jest jak najbardziej właściwy dla tej technologii.
W razie wątpliwości proszę pytać fachowców architektów znających tą tachnologię. Podłoga nigdy nie będzie zimna!!!

02-01-2007, 22:45
Mam nadzieje,ze nie bedziesz mial mi za zle kiedy juz cos postanowie i zwroce sie do Ciebie z dodatkowymi pytaniami?


nie ma sprawy - :D
chętnie w miare mojej wiedzy ...



dzieki,bo wlasnie zastanawiamy sie co "rzucic" na te styropianowe sciany wewnetrzne..kolejny problem :cry:
ehhhh co rusz dowiaduje sie,jak to nie mam zielonego pojecia o budowaniu buuu
i jak my ten dom zbudujemy? :roll:

na sciany ?
można korek, mozna tapete natryskowa ... sa rózne mozliwosci ...

MiA & Wojtek
03-01-2007, 14:19
Nie ma się czego obawiać, system grzewczy jak każdy inny, tylko tańszy w eksploatacji i o wiele przyjemniejszy, a praktycznie potwierdzam swój wybór, że jest najlepszy w tej technologii. Z uwagi na to, że ściany nie kumulują ciepła, to mieszkanie takie bez stabilizatora (jest nim grzewcza płyta podłogowa) szybko by się wyziębiało przy wietrzeniu. Dzisiaj jestem pewny, że ten typ ogrzewania jest jak najbardziej właściwy dla tej technologii.
W razie wątpliwości proszę pytać fachowców architektów znających tą tachnologię. Podłoga nigdy nie będzie zimna!!!

Dziekuje za Twoje cenne rady :)
Po nastepnych godzinach rozwazan,zaczynamy sklaniac sie do zastosowania instalacji mieszanej,czyli czesci w podlogowce ;) nie rezygnujac jednak z kaloryferow...

MiA & Wojtek
03-01-2007, 14:28
nie ma sprawy - :D
chętnie w miare mojej wiedzy ...

a to masz juz jak w banku grad pytan z mojej strony :wink:
podczas wczorajszych dysput na temat budowy jednoglosnie uznalismy Twoj pomysl z "dogrzaniem" scian dookola za strzal w 10 :) i zamierzamy go wykorzystac...



dzieki,bo wlasnie zastanawiamy sie co "rzucic" na te styropianowe sciany wewnetrzne..kolejny problem :cry:
ehhhh co rusz dowiaduje sie,jak to nie mam zielonego pojecia o budowaniu buuu
i jak my ten dom zbudujemy? :roll:


na sciany ?
można korek, mozna tapete natryskowa ... sa rózne mozliwosci ...

a co na tych scianach ze styropianem Ty masz? tynk wapienno-cementowy? dobrze zrozumialam?

03-01-2007, 19:39
a to masz juz jak w banku grad pytan z mojej strony :wink:
:D

podczas wczorajszych dysput na temat budowy jednoglosnie uznalismy Twoj pomysl z "dogrzaniem" scian dookola za strzal w 10 :) i zamierzamy go wykorzystac...
bardzo mi miło ...



... a co na tych scianach ze styropianem Ty masz? tynk wapienno-cementowy? dobrze zrozumialam?

nie wiem czy dobrze opisałem mój pustak
u mnie szalunkiem jest pustak trocinowy a ja okresliłbym go bardziej jako wiórowy niz trocinowy - coś a'la płyta suprema z wkładką styropianową wewnątrz pustaka ...
natomiast uwazam, ze jest mozliwy tynk wapienno - cementowy ściany styropianowej
aby ten tynk nie odparzał - potrzebny jest dobry fachowiec któremu sie nie spieszy, zrobi to dokładnie i zna technologie tynków ...

MiA & Wojtek
04-01-2007, 08:24
a to masz juz jak w banku grad pytan z mojej strony :wink:
:D

a to ja tez sie ciesze ;)


nie wiem czy dobrze opisałem mój pustak

hmmm Ty dobrze opisales..tylko ja sierotka budowlana nie doczytalam :oops:


u mnie szalunkiem jest pustak trocinowy a ja okresliłbym go bardziej jako wiórowy niz trocinowy - coś a'la płyta suprema z wkładką styropianową wewnątrz pustaka ...
natomiast uwazam, ze jest mozliwy tynk wapienno - cementowy ściany styropianowej
aby ten tynk nie odparzał - potrzebny jest dobry fachowiec któremu sie nie spieszy, zrobi to dokładnie i zna technologie tynków ...

i znowu zlapalam sie za glowe :o :wink:

dorocia8
26-06-2007, 11:46
A ja mam taką wątpliwość dot. ogrzewania podłogowego:
Chcę mieć panele podłogowe (w dodatku żadne tam specjalne drogie tylko normalne za ok.40zł/m2). Chcę mieć miejscami grubą włochatą wykładzinę podłogową! Chcę mieć sofę na środku salonu a w razie potrzeby ją przestawiać i nie martwić się tym gdzie są przewody do ogrzewania podłogowego. Czy ktoś może zbić te argumenty? Powiem szczerze - nie jestem przeciwna podłogówce, po prostu nie wiem jak ją pogodzić z tym co podałam powyżej. A ponieważ całe 22 lata spędziłam chodząc boso po mieszkaniu na parterze, nad piwnicą, po nieocieplonej podłodze (styropianu nawet tam nie ma) i jakoś żyję, w dodatku się nie przeziębiam, to wydaje mi się że jak w nowym domu ocieplę 20 cm styro to komfort będzie dla mnie zauważalny. :)

MiA & Wojtek
29-06-2007, 07:12
mysle,ze powinnas ta watpliwosc poddac do dyskusji w nowym watku :-?
ten troche odbiega od tematu,ktory poruszasz...wydaje mi sie,ze w Twoim przypadku jedynym problemem moga byc panele..nie jestem znawca,ale wydaje mi sie,ze te zwykle nie bardzo nadaja sia na podlogowke..czy tak jest i dlaczego - niech wypowiedza sie znawcy tematu :wink:

HenoK
29-06-2007, 07:55
A ja mam taką wątpliwość dot. ogrzewania podłogowego:
Chcę mieć panele podłogowe (w dodatku żadne tam specjalne drogie tylko normalne za ok.40zł/m2). Chcę mieć miejscami grubą włochatą wykładzinę podłogową! Chcę mieć sofę na środku salonu a w razie potrzeby ją przestawiać i nie martwić się tym gdzie są przewody do ogrzewania podłogowego. Czy ktoś może zbić te argumenty? Powiem szczerze - nie jestem przeciwna podłogówce, po prostu nie wiem jak ją pogodzić z tym co podałam powyżej. A ponieważ całe 22 lata spędziłam chodząc boso po mieszkaniu na parterze, nad piwnicą, po nieocieplonej podłodze (styropianu nawet tam nie ma) i jakoś żyję, w dodatku się nie przeziębiam, to wydaje mi się że jak w nowym domu ocieplę 20 cm styro to komfort będzie dla mnie zauważalny. :)
Zajrzyj do wątku : Ogrzewanie podłogowe a parkiet dębowy?? (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1867226#1867226)
Tam ten temat był dokładnie roztrząsany :).

piejar
29-06-2007, 08:11
Jeżeli chodzi o ogrzewanie na powrocie z grzejników to bez RTL-a nigdy bym nie zrobił. Myślę, że w Waszym przypadku dobre byloby dogrzewanie elektryczne.
Ściany z kształtek TH - produkują je niedaleko mnie (w Żorach) i byłem nimi zainteresowany. Mój kolega ma z tego segment w szeregowcu i jest b. zadowolony. Technologia się nie przyjęła - OK. A technologia szkieletu drewnianego lub domy z bali przyjęły się lepiej? No, może trochę lepiej. Osobiście, mając do wyboru drzewo lub styropian wybrałbym to drugie :D dlatego, że trudno u nas znaleźć uczciwego dostawcę drzewa o odpowiedniej jakości.
Powodzenia.

MiA & Wojtek
29-06-2007, 08:42
Jeżeli chodzi o ogrzewanie na powrocie z grzejników to bez RTL-a nigdy bym nie zrobił. Myślę, że w Waszym przypadku dobre byloby dogrzewanie elektryczne.
Ściany z kształtek TH - produkują je niedaleko mnie (w Żorach) i byłem nimi zainteresowany. Mój kolega ma z tego segment w szeregowcu i jest b. zadowolony. Technologia się nie przyjęła - OK. A technologia szkieletu drewnianego lub domy z bali przyjęły się lepiej? No, może trochę lepiej. Osobiście, mając do wyboru drzewo lub styropian wybrałbym to drugie :D dlatego, że trudno u nas znaleźć uczciwego dostawcę drzewa o odpowiedniej jakości.
Powodzenia.

Piejar
u nas juz klamka zapadla a nawet wiecej - system ogrzewania czeka wlasciwie na podlaczenie pieca i kaloryferow na pietrze :wink:
ostatecznie zdecydowalismy sie na podlogowke na parterze bez dodatkowych fikumiku ;) a to dlatego,ze...dotarlo do mnie,ze my w tym domu mieszkac nie bedziemy tylko "bywac" wiec inwestowanie w drogi system ogrzewania troche mijal sie ze zdrowym rozsadkiem :roll:
co do domow budowanych w technologii styropianu..ciagle sa chetni do budowania ;) a ja przekonam sie w najblizszym czasie jak to wyglada w praktyce..mam nadzieje,ze obedzie sie bez wiekszych przykrych niespodzianek...
Pozdrawiam :)

piejar
29-06-2007, 10:10
[... a to dlatego,ze...dotarlo do mnie,ze my w tym domu mieszkac nie bedziemy tylko "bywac" ...
Też tak pomyślałem widząc "Dortmund/Rewa"

MiA & Wojtek
29-06-2007, 10:21
[... a to dlatego,ze...dotarlo do mnie,ze my w tym domu mieszkac nie bedziemy tylko "bywac" ...
Też tak pomyślałem widząc "Dortmund/Rewa"

takie czasy :cry:

gazeliusz
14-04-2008, 22:30
Witam Mia,
jestem zainteresowany jak udala sie budowa i czy Jestescie zadowoleni z wybranej technologii. Nie ma za duzo opini wiec bede wdzieczny za Wasze spostrzezenia. Sam jestem na etapie wyboru.

Pozdrawiam

MiA & Wojtek
15-04-2008, 08:05
Gazeliuszu
co dokladnie masz na mysli pytajac o technologie?
Jesli o material uzyty do budowy domu,to..mimo negatywnych opinii (takze w tym watku) po pierwszym sezonie zimowym moje (jednak zasiane) obawy rozstaly z wielka ulga rozwiane. Domek jest cieply,wcale nie wyziebia sie szybko,podlogowka tez byla strzalem w 10 i ogolnie jestesmy zadowoleni.
Owszem jest kilka "obsuw" w budowie,ale w ktorych ich nie ma? I nie wynikaja one z winy technologi a zaniedban,nie dociagniec lub czystej ignorancji wykonawcow :evil: Niestety dziwne byloby gdyby wszystko bylo OK.budujac na odleglosc i nie majac mozliwosci dopilnowania, teraz co jakis czas okazuje sie,ze "tu" jest zle a "tam" po lebkach.
Oczywiscie nalezy pamietac z czego zbudowana jest sciana myslac np.o wieszaniu szafek ale nie sadze,aby to byl wielki klopot :wink:
Jesli masz jakies pytania - bardzo prosze :)
Pozdrawiam :)