PDA

Zobacz pełną wersję : cdma 2000 czym to pachnie ?



link1
02-01-2007, 12:12
Witam,
w gminie Stare Babice Sferia złozyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę przewoźnika CDMA2000. Jestem właścicielem działki sąsiadującej z tą, którą upatrzono na budowę tego przekaźnika.
Proszę napiszcie jeżeli wiecie coś na temat oddziaływania takiej stacji bazowej na środowisko, zwierzęta i ludzi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Krzysztof

remx
03-01-2007, 19:36
CDMA2000 może pracować w pasmach nie wyższych (jest tego parę pasm) niż UMTS.
A więc można by domniemywać że szkodliwość nie jest większa niż szkodliwość UMTS.

Cóż, są różne sprzeczne opinie.

link1
03-01-2007, 20:16
Dzięki za odpowiedz,.

Powiedz mi jeżeli masz taką wiedzę. Czy można postawić wieże z taką stacją bazową o wysokosci 45 metrów w miejscu gdzie 20 metrów obok stoją domy?
jak wyglądają normatywy dl tego typu ustrojstwa
pozdrawiam
Krzysztof

remx
03-01-2007, 20:46
Samymi stacjami się nie zajmuję, raczej tematami krążącymi wokół zagadnienień mobilnych.
Ale z tego co wiem takie anteny nie promieniują w dół tylko (w uproszczeniu)stożkowo, tj linia promieniowania schodzi pod ukosem w dół i jej natężenie maleje ze wzrostem odległości. Jest więc szansa że to co trafi w te domy będzie miało niewielką moc. Czyli, wbrew pozorom, najlepiej by było gdyby dom był jak najbliżej takiej anteny.

Jeżeli by to była radiolinia (a więc urządzenie służące do transmisji sygnału między dwoma punktami, a nie do komunikacji z odbiornikami na ziemi) to nie ma żadnego problemu, one promieniują w poziomie. No i właśnie takie radiolinie są umieszczane wysoko.


Niestety nie potrafię ci odpowiedzieć prosto: bezpieczne/niebezpieczne.
Jeżeli Sferia coś takiego instaluje to musi to spełniać normy środowiskowe bo inaczej nie dostali by zgody na instalację. A więc jeżeli nie chcesz takiej anteny to musisz spróbowac z innej strony.

am00
03-01-2007, 23:08
Chodzi prawdopodobnie o stacje bazowe systemu punkt-wiele punktów zastępujące centrale telefoniczne w obszarach wiejskich, gdzie nie opłaca się kłaść kabli ze względu na odległości. Pracują na częstotliwości odbiorczej prawdopodobnie 675MHz współużytkowanej z planowaną naziemną telewizją cyfrową. Częstotliwość nadawcza jest trochę wyższa.
Raczej nie są szkodliwe, bo pracują z bardzo małymi mocami. W dobie powszechnej i taniej telefonii komórkowej nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Niepotrzebnie blokują pasmo, bo mają psim swędem licencję na cały kraj.
Dla operatora ważny jest przede wszystkim maszt, na którym powiesi radiolinie i który póżniej może wynająć na potrzeby innych służb GSM, UMTS, T-DAB, DVB-T. W końcu szkoda by się taka inwestycja zmarnowała na parę łączy telefonicznych. Każdy nadajnik musi uzyskać pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektonicznej i zapewniać odpowiednie strefy bezpieczeństwa.
W mieście takie maszty nikogo nie niepokoją. We wcześniejszym miejscu pracy stał taki maszt obwieszony antenami kilkadziesiąt metrów od mojego okna. Obecnie jest na dachu mojego budynku.

link1
04-01-2007, 06:24
dziękuję Wam za wypowiedz.
Już wcześniej myślałem że argumenty o szkodliwości będą trudne do zbicia. Nawet na terenie objętym programem NATURA 2000 (otulina Kampinowskiego Parku Narodowego). Jednak niestety ale to jest teren gdzie nie ma budynków wyższych niż PARTER + PODDASZE a tu nagle w takiej bliskości taka antena 45m. Teren jest trochę podmokły (humus ma do 80cm a pod spodem IŁ. Boję się że to słabe podłoże dla takiej konstrukcji, która kiedyś może runąć i nie zmieści się na "swoim terenie" Mój dom powstanie do lipca. Działeczka choć mała kosztowała ponad 100tyś. Ile będzie warta nawet z domkiem w sąsiedztwie czegoś takiego?
Co mogę jeszcze zrobić

pozdrawiam
Krzysztof

Inmud
04-01-2007, 08:42
raczej bym się spodziewał, że będzie to stacja bazowa sieci Sferia, oni działają w CDMA, choć oficjalnie to telefonia stacjonarna (zlokalizowana)
Pozdrawiam,
Inmud

link1
04-01-2007, 11:15
Witam Inmud

nie bardzo rozumiem> Tak jak pisąłem chodzi o sferię i CDMA2000. Mnie bardziej interesuje 45metrowy maszt jaki będzie stał 40 metrów od mojego domu.
Czy masz jakąś wiedzę co do prezciwskazań i jakich argumentów mozna użyć do odsunięcia realizacji.

pozdrawiam
Krzysztof