PDA

Zobacz pełną wersję : czy ktoś zbudował/buduje dom z silikatów 18cm?



Kasia_de
02-01-2007, 14:16
Witam
mam kilka pytań, bo do takiej budowy się przymierzam
1. jak z instalacjami- robicie bruzdy? jak głębokie? ;-) ściana stoi? ;-)
2. ile ocieplenia?
3. jakie tynki - jaka grubość?
4. jaki strop?
5. czy znacie producenta rolet okiennych, takich ze "schowaną" skrzynką ;-), które pasowałyby do takiej grubości ściany?
6. a ścianki działowe jaką mają u was grubość?
Pozdrawiam

brachol
02-01-2007, 14:45
polecam lekture (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1540293#1540293) wszystkie odpowiedzi powinnas znalezc chociaz czytania sporo

marcin_budowniczy
02-01-2007, 15:08
1 - na gips (docelowo tynk przykryje), puszki wiercone, zadnych problemów
a ma wisieć ??
2. -15 cm
3. - cementowo-wapienne
4. - monolit
5. - skrzynka bedzie wchodzic w ocieplenie
6. - 12 cm

marcin_budowniczy
02-01-2007, 15:08
1 - na gips (docelowo tynk przykryje), puszki wiercone, zadnych problemów.
2. -15 cm
3. - cementowo-wapienne
4. - monolit
5. - skrzynka bedzie wchodzic w ocieplenie
6. - 12 cm

Kasia_de
02-01-2007, 15:08
dzięki, przeczytałam to kiedyś całe ;-)

ale tam większość buduje z grubszych bloczków... chciałabym konkretnych informacji od odób, które mają "18" ;-)

Kasia_de
02-01-2007, 15:12
dzięki MArcin ;-)

Ściana nie musi wisieć ;-) chodzi o to czy jeszcze stoi po tych wierceniach i bruzdowaniach ;-)

Kasia_de
02-01-2007, 15:15
Ad. rolet

Czyli mogę mieć dowolne te rolety a skrzynka czy kaseta (jak zwał tak zwał ;-)) się zmieści?

pattaya
02-01-2007, 16:56
Nie rób żadnych bruzd,lepiej tak jak Marcin napisał tynki cem-wap,które przykryją kable.
Też tak mam.

Maggie
02-01-2007, 20:50
Witam,

1. dopiero na wiosnę
2. 15cm styropian
3. cementowo-wapienne
4. monolityczny 15cm
5. nie robię rolet, no ewentualnie później jedną namurową na drzwi tarasowe, jeśli okaże się potrzebna
6. 8 cm też silikaty.

Pozdrawiam :)

Agduś
02-01-2007, 21:26
Zewnętrzne 18 cm, nośna wewnętrzna 24 cm.
Ad.1. Elektrycy pracowicie ryli bruzdy, bo tynk zdaniem tynkarzy miał mieć 5 mm. Wyszedł im ciut grubszy - 2 - 3 cm, więc całe to rycie nie miało sensu. Niemniej ściany zniosły to spokojnie, podobnie jak bruzdy pod wodę itp. Ryli też w działówkach (8 cm) pod kable i puszki (fakt, że gdzie niegdzie wyszło na wylot i trzeba było zagipsować), a działówki stoją spokojnie.
Ad.2. 8+8 cm styropianu lambda (to taki lepsiejszy czyli cieplejszy)
Ad. 3. Gipsowe z agregatu (teoria 5mm, praktyka zupełnie inna)
Ad.4. monolit
Ad.5. nic nie wiem
Ad.6. 8 cm
Pozdrawiam

Mikrusek
02-01-2007, 22:10
Witam
mam kilka pytań, bo do takiej budowy się przymierzam
1. jak z instalacjami- robicie bruzdy? jak głębokie? ;-) ściana stoi? ;-)
2. ile ocieplenia?
3. jakie tynki - jaka grubość?
4. jaki strop?
5. czy znacie producenta rolet okiennych, takich ze "schowaną" skrzynką ;-), które pasowałyby do takiej grubości ściany?
6. a ścianki działowe jaką mają u was grubość?
Pozdrawiam

U mnie również-zewnętrzne 18 cm, wewnętrzne nośne 24 cm, działowe 8 cm
ad 1 i ad 6
Wszystko (elektryka,woda,podejścia pod zlew itp) robione było w bruzdach. Ściany 18 i 24 cm zniosły to dzielnie, bez najmniejszego problemu. Z perspektywy czasy dalibyśmy działówki grubsze niż 8 cm- pomimo uprzedzania ekip parę razy zdarzyło im się przebić na wylot. Poza tym innych efektów ubocznych nie stwierdzono :)
ad 2
15 cm styropianu
ad 3
Gipsowe z agregatu. Mają około 7-10 mm grubości.
ad 4
Terriva. Oryginalnie był lany, ale zmieniliśmy.

suomi
27-12-2011, 22:37
podnoszę temat - i trzy pytania pomocnicze:

1) Czy są jakieś tematy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę budując ścianę z silikatu 180mm ? (Ja mam takie w projekcie zewnętrzne i wewnętrzne nośne)

2) Czy mieliście jakieś problemy podczas budowy lub wykańczania / urządzania - typu kołkowanie styropianu, wykonanie nadproży, wieszanie szafek w kuchni itp... ?

3) Jakiego silikatu używaliście/jaki lepiej się sprawdzi N18 (z pięcioma otworami 15Mpa) czy NP18 (z jednym otworem 20Mpa) ?

Acha - wiecie o istnieniu dzienników budowy kogoś kto budował takim materiałem ?

Elfir
27-12-2011, 23:01
Ja mam stan surowy z 18-tki
Instalacje kanalizacji i wody poprowadzę po wierzchu i zakrywam płytą g-k
Nie planuję rolet maskowanych pod ociepleniem
Ocieplenie 20 cm grafitowym styropianem - buduje dom 3 litrowy
ściany nośne z 18-tki, działowe z 12 i 8
Tynki chyba będą różne - cementowo-wapienne i gipsowe
Strop mam Terivę (ale mógłby być każdy inny)
Mam silikat 15MPa - zgodnie z projektem

Problemy - problem z kupnem gotowych nadproży w tej szerokości (trzeba było szukać po różnych hurtowaniach po całej Wielkopolsce). Jeśli decydujesz się na wylewane na miejscu, problemu nie ma.

aglig
28-12-2011, 08:41
Mam silikaty od kilku lat i nie narzekam. Ale jedna ważna sprawa, jeśli budujecie na klej to koniecznie zalecam zbrojenie pod oknami.
http://www.ytong-silka.pl/pl/img/ytong_wyk_zbrojenie11-170x133.jpg
O tym nie można zapomnieć.
I jeszcze jedno tynki tylko cementowo-wapienne. Ja mam gipsowe i pluje sobie w brodę, ale w czasie kiedy budowałam zrobienie tynków cem-wap z agregatu graniczyło z cudem a ręcznie nikt sie nie chciał tknąć. ( budowlańcy przebierali w inwestorach a nie na odwrót)

marika77
28-12-2011, 11:24
Możesz bardziej rozwinąć dlaczego musi byc to zbrojenie pod oknami? W dokumentacji nic nie mam o takim zbrojeniu i nic tez wcześniej o nim nie słyszałam.
To samo z tynkami. Ja właśnie planuje robic gipsowe. Dlaczego powinny byc tylko CW?

W innej kwestii to u mnie kierownik zabronił "chowania" np. pionów kanalizacyjnych fi 110 w ścianie, czyli robienia bruzd. Musza byc na wierzchu i potem zabudowane.

marika77
28-12-2011, 11:58
Ja chciałam robić na zaprawę ale w projekcie mam napisane, że ma być na klej. Pytałam projektanta i nie zgodził się na zmianę z kleju na zaprawę bo powiedział, że sposób łączenia jest istotny i wpływa na wytrzymałość całej ściany a klej jest mocniejszy, więc muszę robić na klej. Jeszcze zapytam kierbuda ale przypuszczam, ze zda się na to co jest w projekcie i na co pozwoli (lub nie) projektant.

Jak rozumiem kwestia wytrzymałości tynku nie ma znaczenia czy się go kładzie na silikatach czy na betonie komórkowym czy na ceramice? Bo myslałam, że na silikatach, zwłaszcza grubości 18cm robienie tynków gipsowych jest niewłaściwe a to odnosi sie do ogólnej przewagi tynku CW nad gipsowym, tak?

marika77
28-12-2011, 12:34
Hm, czyli Mówisz, że mozna tez murować na "zwykła" zaprawe cementową tyle tylko by była cienka, czyli nanoszona "grzebieniem"?

aglig
28-12-2011, 13:01
O tynkach napisałam dlatego, że można w internecie znaleść takie bzdury, że jeśli silikaty to tylko tynk gipsowy i tylko wełna mineralna, żeby w pełni wykorzystać "oddychanie" ścian. Z czego ja osobiście się śmieje.
Gipsowe zrobiłam z musu bo w czasie boomu budowlanego nikt mi innych nie chciał zrobić a jak już to podawali cenę z kosmosu. Różne rzeczy można w domu zrobić i wymienić ale niestety tynków już tak łatwo nie da się zmienić.
Przy silce (szczególnie bloczkach na pióro i wpust) żaden murarz nie będzie się bawił w smarowanie boków, dlatego tak ważne są zbrojenia pod oknami, niewiele kosztują a mogą ustrzec przed rysami i spękaniami na tynku.

marika77
28-12-2011, 13:12
Jak ma wyglądać to zazbrojenie pod oknem? Ułożenie kilku, np. 2, prętów? Jakie fi? 6mm? Grubsze się napewno nie zmieszczą, choć i 6mm mogą być za grube, bo przecież zaprawa klejowa jest cieńsza niż 6mm.

aglig
28-12-2011, 13:19
Mozna zastosować gotowe zbrojenie xelli
http://www.ytong-silka.pl/pl/img/ytong_wyk_zbrojenia-1-170x111.jpg
lub też dać dwa pręty żebrowane 8 mm w zagłebieniu ( bruździe)
http://www.ytong-silka.pl/pl/img/ytong_wyk_zbrojenie-4-170x141.jpg

Co ważne xella zaleca to zbrojenie tylko to ytonga, ale z własnego doświadczenia wiem, że w przypadku innego materiału układanego na klej bez łączeń pionowych ( przy bloczkach na pióro i wpust) warto to dać.

Elfir
28-12-2011, 13:21
+ja zastanawiałam się nad tym zbrojeniem, ale nie ma go w projekcie, majster i kierbud też stwierdzili, że niepotrzebne.

aglig
28-12-2011, 13:37
Te kilka prętów stali to nie majątek a naprawdę spękania pod oknami po wykończeniu domu ( tynkowaniu) mogą wkurzać. Zawalić się nie zawali. To czy będą spękania czy nie zależy od wielkości naprężeń i jakości użytego kleju oraz czasami drobnych błędów wykonawczych.
XELLa nie zaleca ale już grupa Silikaty w swoich wytycznych wykonawczych zaleca http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.grupasilikaty. pl%2Fdownload.php%3Ffile%3D251
https://lh4.googleusercontent.com/jUlotx5G-SEn0LH_pFMlThI_dM1b3yy5cAq5Q2Q0_nqOcdMbhgeOhixnUzy oZQ1Jreh-JOdbrP6HTm14bjQ3XA8ENxgPNQzCdWPXTVBv0FEUnSQcG55jH9 q5

Elfir
28-12-2011, 13:54
Budowałam z Xelli, może nie będzie się rysować :D

aglig
28-12-2011, 14:03
Nie ma znaczenia firma ani nawet materiał, jeśli nie ma spoiny pionowej to nie pomoże fakt, ze budowałaś z xelli. Pomoże ci to, że na zewnątrz będziesz mieć styropian lub wełne która zakryje pękniecia a w środku karton-gips który również zakryje pęknięcia.

marika77
28-12-2011, 14:30
aglig, jak rozumiem u Ciebie się takie zarysowania pojawiły a masz tynk gipsowy. Tynk CW by Cię przed tym nie uchronił a było by Ci duzo trudniej usuwać pęknięcia a jak masz tynk gipsowy to tylko zaciągnąć na gładko, pomalowac i po remoncie

Elfir
28-12-2011, 14:34
aglig - skoro projektant nie projektował zbrojenia, widocznie nie jest ono konieczne.

klaudiuszozo
28-12-2011, 15:13
Elfir, producent taki jak np. Ytong zaleca stosowanie zbrojenia pod pierwszą i pod drugą warstwą bloczka. Zbrojenie warto też wykonać pod zwykłym porotermem, a to dlatego, że w miejscu okien nie ma nacisku na bloczki i mogą lekko pracować. Takie zbrojenie to nie majątek, a ma się pewność, że nie będzie pękać.
Jak sama pisałaś: skoro projektant tego nie umieścił w projekcie to nie trzeba - ale dla swojego świętego spokoju można.

Arturo72
28-12-2011, 18:50
skoro projektant tego nie umieścił w projekcie to nie trzeba - ale dla swojego świętego spokoju można.
Zbrojenie pod oknem to nie jest i nie musi być widzimisie projektanta czy konstruktora domu,to jest technologia budowy silikatem lub BK.

aglig
28-12-2011, 19:21
aglig, jak rozumiem u Ciebie się takie zarysowania pojawiły a masz tynk gipsowy. Tynk CW by Cię przed tym nie uchronił a było by Ci duzo trudniej usuwać pęknięcia a jak masz tynk gipsowy to tylko zaciągnąć na gładko, pomalowac i po remoncie


I po miesiącu masz znowu pęknięcia bo niestety ale naprężenia są nadal. A miękkość tynku gipsowego doprowadza mnie do szału. Po trzech latach mieszkania trzeba by zrobić remont bo tu zadrapanie tam dziurka, wystarczy lekko trącić. W pokojach dzieci dam chyba tapety bo musiałabym robić remont co miesiąc.
I najgorsze jest to że już tego nie zmienię. Podłogę można zmienić , kupić inne meble czy też drzwi ale tynku nie wymienię.
Ale ja nikogo nie namawiam na siłę do stosowania takiego czy innego rozwiązania, mówię tylko o własnych doświadczeniach i o tym czego bym nie zrobiła lub zrobiła po raz drugi.
Takie zbrojenie zastosowałabym w jeszcze kilku innych miejscach ( oprócz po oknami) gdzie są szczególnie duże naprężenia. Do elfir mam silke E xelli 18 na pióro i wpust na kleju. Nie ma zarysowań pod wszystkimi oknami, ale pod kilkoma są. Takie zarysowania mam również nad dużymi nadprożami ( okno balkonowe, drzwi dwuskrzydłowe) . Projektant nie przewidział ale projekt budowlany to nie projekt wykonawczy, który ma więcej szczegółów wykonania.
http://grupasilikaty.pl/img/9af37095.jpg

firewall
28-12-2011, 19:27
Kilkadziesiąt metrów pręta fi6 czy fi8 nie stanowi majątku, a w przyszłości zaoszczędza sporo kłopotów.

Elfir
29-12-2011, 01:27
Ja już mam wybudowany dom.
Aglig - piszesz, że projekt budowlany to nie projekt wykonawczy - to po co w ogóle projektuje się zbrojenie np. stropów czy wieńca? Skoro to nie jest projekt wykonawczy? W końcu "wszyscy wiedzą", że wieniec trzeba zbroić, to po co rysować druty? A ja mam rozrysowane zbrojenie wieńca i nadproży. Czyli zakładam, że całe zbrojenie, które jest konieczne, zostało w projekcie umieszczone.

Jak będzie mi pękać, wystąpię do projektanta o odszkodowanie za błędy w projekcie.

fraydi
02-01-2012, 14:57
Witam
Trafiłem na ten temat z tematu głównego o silce i widzę ciekawe rzeczy. Do kilku osób pisałem PW ale i tu zapytam:
Nie mieliście problemu ze majstrem/projektantem/kierbudem odnośnie tych 18cm?
Bo mnie po rozmowach wkurzają tego typu stwierdzenia: "Policzyłem/obejrzałem wszystko ładnie wychodzi, ale mimo tego ja bym z tych 18cm nie budował" Jest to chyba strach przed nieznanym jak mi kilka osób na tym forum powiedziało.

A może ktoś budował z 18cm w mazowieckim/warmińsko-mazurskim i można było by podjechać i obejrzeć na własne oczy?

Aedifico
02-01-2012, 17:05
I po miesiącu masz znowu pęknięcia bo niestety ale naprężenia są nadal. A miękkość tynku gipsowego doprowadza mnie do szału. Po trzech latach mieszkania trzeba by zrobić remont bo tu zadrapanie tam dziurka, wystarczy lekko trącić. W pokojach dzieci dam chyba tapety bo musiałabym robić remont co miesiąc.
I najgorsze jest to że już tego nie zmienię. Podłogę można zmienić , kupić inne meble czy też drzwi ale tynku nie wymienię.
Ale ja nikogo nie namawiam na siłę do stosowania takiego czy innego rozwiązania, mówię tylko o własnych doświadczeniach i o tym czego bym nie zrobiła lub zrobiła po raz drugi.
Takie zbrojenie zastosowałabym w jeszcze kilku innych miejscach ( oprócz po oknami) gdzie są szczególnie duże naprężenia. Do elfir mam silke E xelli 18 na pióro i wpust na kleju. Nie ma zarysowań pod wszystkimi oknami, ale pod kilkoma są. Takie zarysowania mam również nad dużymi nadprożami ( okno balkonowe, drzwi dwuskrzydłowe) . Projektant nie przewidział ale projekt budowlany to nie projekt wykonawczy, który ma więcej szczegółów wykonania.
http://grupasilikaty.pl/img/9af37095.jpg

Problemy zarysowań spoin (newralgiczne miejsca, nieprawidłowe przewiązania) w silikatach pojawiają się głównie w murach ze spoinami cienkowarstowoymi, mury na spoinę tradycyjną "rysują" się w dużo mniejszym stopniu.

tomek131
10-01-2012, 21:07
Mnie architekt sam powiedział-jeżeli parterówka z silki 18 robić albo z maksa na 19

Crazy
16-02-2012, 19:54
Słuchajcie, a może zamiast zbrojenia pod lub nad otworami okiennymi, to lepiej kazać wykonawcy wymurować np. dwa rzędy pod i dwa rzędy nad ze spoinami pionowymi. Co o tym myślicie?

firewall
16-02-2012, 20:12
Jeśli już to muruj całość tradycyjnie (łącznie z bocznymi ściankami )

Aedifico
17-02-2012, 06:46
Słuchajcie, a może zamiast zbrojenia pod lub nad otworami okiennymi, to lepiej kazać wykonawcy wymurować np. dwa rzędy pod i dwa rzędy nad ze spoinami pionowymi. Co o tym myślicie?
Jak wymurują bloczki P+W z spoinami pionowymi to te spoiny się zarysują po czasie.

Aedifico
17-02-2012, 06:47
Mnie architekt sam powiedział-jeżeli parterówka z silki 18 robić albo z maksa na 19

Hmmm tak to wszystko tłumaczy, budynek bez nośnych wewnętrznych i z kratownicami zamiast więźby również? Może architek ma jakąś tajemną tabelkę do przeliczania konstrukcji.

fotohobby
17-02-2012, 08:06
A jest jakiś problem z budynkiem bez ścian nośnych wewn i wiązarami na silikacie 18cm ?

Aedifico
17-02-2012, 17:24
A jest jakiś problem z budynkiem bez ścian nośnych wewn i wiązarami na silikacie 18cm ?

Oczywiście ,że jest.

fotohobby
17-02-2012, 20:09
A możesz wypowiedzieć się o tym trochę szerzej ?

Aedifico
17-02-2012, 21:45
A możesz wypowiedzieć się o tym trochę szerzej ?

Większa smukłość,inny schemat statyczny ściany,konieczność stosowania trzpieni w miejsce ścian usztywniających i wiele innych czynników. Nie można ot tak sobie zmieniać konstrukcji bez analizy skutków. Konstruktor musi od nowa zaprojektować taki układ , architek sobie z tym nie poradzi.

fotohobby
17-02-2012, 22:28
A jak oceniasz mozliwość zastosowania wiązarów przy takim układzie budynku:

http://c.wrzuta.pl/wi6663/bfae64a8001b1c554f3ec577/eryk2_1

nad strefa nocna nie będzie problemów, gdyż jest wewn, ściana nośna, a nad salonem ?
Szerokość salonu to 4,60m, rozpiętość (licząc od ściany kuchni do drzwi przesuwnych) 9,80m

fotohobby
17-02-2012, 23:09
Będąc w biurze arch. rozmawiałem na ten temat (pracuje tam tez konstruktor z uprawnieniami arch.) powiedziano mi, że przy tej rozpiętości, braku sił rozporowych działających na ściany od wiązarów, dużej sztywności kratownic 18cm nie jest problemem...

Aedifico
18-02-2012, 08:09
Będąc w biurze arch. rozmawiałem na ten temat (pracuje tam tez konstruktor z uprawnieniami arch.) powiedziano mi, że przy tej rozpiętości, braku sił rozporowych działających na ściany od wiązarów, dużej sztywności kratownic 18cm nie jest problemem...

Nie pisałem ,że to jest problem tylko,że nie można skopiować układu 24/18 1:1, tym bardziej jeśli mamy przypadek np. rezygnacji ze stropu żelbetowego na rzecz wiązarów. To trochę jakby 120 kilowego kolegę nie odprowadzali kompani do domu tylko 55 kg koleżanka ;)

fotohobby
18-02-2012, 12:25
To jest oczywiste, nikt nie mówi o kopiowaniu 1:1.
Przy adaptacji projektu zażyczylem kilku zmian (m.in. sciany na silikat 18cm i nachylenia dachu z 26 na 30stopni, bo tyle wymaga plan, i konstrukcję z dźwigarów).
Biuro przyjęło, wyceniło koszt zmian no i się robi.
Oni za to skasują i oni sie pod tym podpiszą.

Klau DIa
02-02-2013, 12:38
Ostatnio zainteresowałam sie materiałami do budowy domów. odwiedziłam targi budma i trafiłam na nowość na polskim rynku - moduł styrobetonowy. Gotowe panele o wymiarach: szer. 60cm, wys. do 3m, grubość 15 cm lub 10cm (na scianki działowe). O wysokiej dźwieko- i wodoszczelności i niskiej przenikalności cieplnej. Polska produkcja. Wygląda to interesująco i myslę, że warto wziąć pod uwagę MSB podczas budowy.

informacje na temat modulow znajdziecie na moim blogu. Juz wkrótce post w całości poświecony modułom styrobetonowym.
http://www.zaczarowanewnetrze.blogspot.com/

zapraszam

Redakcja
14-08-2014, 17:15
Nasza podpowiedź. Film o budowaniu z bloczków wapienno-piaskowych.

1037

Zobacz inne filmy z serii "Muruj z Muratorem" (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 Fcykle-tematyczne%2Fmuruj-z-muratorem-krok-po-kroku%2C13%2F)

gp69
01-01-2018, 16:30
Czy ktoś jeszcze, kto budował z silikatu 18cm mógłby się wypowiedzieć. ?
Ja zamierzam budować parterową "stodołę" o wymiarach 21,5 x 9 i w projekcie mam silikat 18 cm, bez żadnych dodatkowych rdzeni.
Konsultując "Zeszyt techniczny" Silki wychodzi, że ściana podparta od dołu i z dwóch boków może mieć ok. 18 metrów długości. U mnie najdłuższa taka ściana ma około 10 metrów, więc teoretycznie jest ok. Z tym, że w ścianie są otwory okienne, o tym, w zeszycie technicznym nie ma juz mowy i nie wiem, czy to jest ok.
Ale kiedy pomęczyłem trochę projektanta, mówiąc mu, że często widzi się domy z silki, które mają wykonane zbrojone pionowe rdzenie, przyznał, że tutaj tez powinny być rdzenie.
Ale on tego już w projekcie nie zmieni, bo pozwolenie na budowę już jest wydane.

dez
01-01-2018, 16:44
Dorzucenie rdzenia nie jest zmiana istotna i kierownik jeśli ma uprawnienia to noże Ci to dorysowac w projekcie już po uzyskaniu pozwolenia.

fotohobby
01-01-2018, 20:45
Czy ktoś jeszcze, kto budował z silikatu 18cm mógłby się wypowiedzieć. ?
Ja zamierzam budować parterową "stodołę" o wymiarach 21,5 x 9 i w projekcie mam silikat 18 cm, bez żadnych dodatkowych rdzeni.
Konsultując "Zeszyt techniczny" Silki wychodzi, że ściana podparta od dołu i z dwóch boków może mieć ok. 18 metrów długości. U mnie najdłuższa taka ściana ma około 10 metrów, więc teoretycznie jest ok. Z tym, że w ścianie są otwory okienne, o tym, w zeszycie technicznym nie ma juz mowy i nie wiem, czy to jest ok.
Ale kiedy pomęczyłem trochę projektanta, mówiąc mu, że często widzi się domy z silki, które mają wykonane zbrojone pionowe rdzenie, przyznał, że tutaj tez powinny być rdzenie.
Ale on tego już w projekcie nie zmieni, bo pozwolenie na budowę już jest wydane.

Mam 15m ściane nośną z otworami bez rdzeni.

gp69
01-01-2018, 21:21
Mam 15m ściane nośną z otworami bez rdzeni.

Bez żadnych poprzecznych ścian działowych ?
Jakie duże masz otwory okienne ?

fotohobby
01-01-2018, 22:36
ściany działowe owszem, ale łączone na łączniki stalowe. Otwory ? Trzy dwukwaterowe okna, jedne drzwi...
Ktoś, kto projektował Twój (zmiana na silikat 18cm) pewnie ocenił, czy rdzenie są potrzebne.
Jeżeli piszesz, że teraz mówi o tym, że mijając samochodem budowy z silikatów widzi tam rdzenie i żebyś sobie też zrobił, to nie wydaje się odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu....

jajmar
01-01-2018, 22:57
Mam 15m ściane nośną z otworami bez rdzeni.

Nie chce mi się sprawdzać ale parę lat wstecz była minimalna grubość ścian murowanych nośnych w PN określona na 18 cm.

fotohobby
02-01-2018, 00:09
Nie chce mi się sprawdzać ale parę lat wstecz była minimalna grubość ścian murowanych nośnych w PN określona na 18 cm.

A ja pisałem gdzieś o grubości ?

jajmar
02-01-2018, 00:26
A ja pisałem gdzieś o grubości ?

ups, to chyba wpływ sylwestra, - żart, sory źle przeczytałem 15 m a ja to wziąłem za 15cm. Mój błąd.

gp69
02-01-2018, 08:45
Ktoś, kto projektował Twój (zmiana na silikat 18cm) pewnie ocenił, czy rdzenie są potrzebne.


Nie było żadnej zmiany na silikat 18. Od razu chciałem silikat 18 ...



Jeżeli piszesz, że teraz mówi o tym, że mijając samochodem budowy z silikatów

nie mijając samochodem, tylko przeglądając internet ...


widzi tam rdzenie

nie on, tylko ja ...



i żebyś sobie też zrobił.

nie, żebym ja sobie zrobił, tylko, żeby on sprawdził, czy ich nie powinno być



to nie wydaje się odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu....

a reszta się zgadza :-)



@fotohobby: Pamiętasz jaką masz konstrukcję wieńca na murach parteru ?

fotohobby
02-01-2018, 10:02
18x24, zbrojenia nie pamiętam.
A projektant - niech przeliczy jeszcze raz, ale żeby nie skończyło się tym,że wrzuci Ci te rdzenie dla świętego spokoju, a Ty niepotrzebnie zapłacisz.

Busters
02-01-2018, 10:07
Tez mam silikat 18cm bez rdzeni. Najdluzsza sciana ma 15,5m. Wieniec dosc spory 18x35.

Rdzenie to sie przy BK robi :p

gp69
02-01-2018, 10:26
@fotohobby
@ Busters

Dziękuję, Panowie

@ Busters
a jakie masz zbrojenie wieńca ?