PDA

Zobacz pełną wersję : Rynny wewnetrzne (w elewacji)



lkmiec
03-01-2007, 14:37
Witam,

mam problemo-pytanie

w naszym (przyszlym) domku zaprojektowalismy rynny schowane w elewacji (nie bede opisywal historii tego rozwiazania, ale przyjmijmy ze tak sie nam podoba i tak ma byc ;-)

rozwiazanie polega na tym, ze połac dachu konczy sie mniej wiecej równo z murem, a rynna "leży" w obróbce na ociepleniu

rury spustowe sprowadzam w warstwie ocieplenia (nie widac ich z zewnatrz)

no i pojawil sie problem - czy mozna to bezpiecznie rozwiazac, a jezeli tak, to jaki system najlepiej zastosowac ??? (pcv, stal a moze tytan-cynk, a jak pcv to bryza czy marley)

aha - estetyka (odbarwienia itp) nie ma oczywiscie znaczenia, bo rynien w zasadzie nie bedzie widac ;-)

Dzieki za pomoc

pattaya
03-01-2007, 17:34
Mam pytanie.
Czy w miejscach ,gdzie w warstwie ocieplenia będą przebiegały rury spustowe nie powstaną mostki termiczne?
Nie obawiasz się przemarzania ścian w tym miejscu i w konsekwencji grzybka?

izat
03-01-2007, 18:28
takie rozwiązanie to chyba jest bezpieczne w technologii ściany 3- warstwowej
ze względu właśnie na mostki termiczne jak pisał przedmówca

Geno
03-01-2007, 18:34
Nieszczelność rury spustowej powoduje automatycznie częściową rozbiórkę elewacji m.in. dlatego unika się tego rozwiązania. Z mostkiem można sobie poradzić poprzez bruzdę o ile ściana ma odpowiednią grubość lub wnękę.

Andrzej Wilhelmi
03-01-2007, 20:15
Fatalne rozwiązanie: rynna gzymsowa i ukryta rura spustowa! No ale jak Wam się tak podoba to tak ma być. Aby zabezpieczyć się przed skutkami nieszczelności rury spustowej należy zastosować rurę w rurze. Zdecydowanie Marley i obowiązkowo kabel grzewczy! Powodzenia. Pozdrawiam.

lkmiec
04-01-2007, 09:42
co do mostków to jest dokładnie tak jak pisał Geno - będzie bruzda w ścianie, a sama rynna będzie z obydwu stron w wełnie

pytanie do Andrzeja - co to znaczy rura w rurze? (dwie rury tego samego systemu tylko o różnym przekroju? rozumiem że do zewnętrzej wpuszczam blacharkę pod rynną gzymsową, a do wewnętrznej rynnę gzymsowa?)

kabel grzewczy - też już mi ktoś to radził? ale czy kabel grzewczy + rura z pcv to dobre rozwiązanie??

no i wreszcie - dlaczego pcv (dobrej jakości) a nie stal?

Dzieki i pozdrawiam!!

Andrzej Wilhelmi
06-01-2007, 00:42
Umieszczenie rury w rurze daje gwarancję, że przy ewentualnej awarii ściana nie zostanie zalana i nie zostanie zrujnowana elewacja. Nie musi to być wykonane w jednym systemie. Zdacydowanie radzę wewnętrzną rurę z PVC. Kabel grzewczy nie niszczy rynny ani rury PVC a w tym wypadku będzie niezbędny bo jak pion zamarznie to długo będzie tajał otulony izolacją (będzie taka sytuacja jakby przechowywać lody w remosie). Dlaczego preferuję PVC a dlatego, że woda z pyłem wcześniej czy póżniej wytrze powłokę lakierniczą i warstwę ocynku rzpoczynając proces korozji (zywotność rynny metalowej około 20 lat). No ale raz na 20 lat jakiś remont należy zrobić! Pozdrawiam.

agathon
06-01-2007, 10:23
Mam rynny robione na gzymsie ( jak w D57 Muratora) , spustowe na elewacji. Czy przy przejściu rynny dachowej w spustową powinien być dodatkowy sztucer , przechodzący przez płytę gzymsową? Tzn. sztucer w sztucerze.

Andrzej Wilhelmi
07-01-2007, 08:57
Przejście przez gzyms (całkowicie zewnętrzny element elewacji) należy wykonać w ten sposób aby rura spustowa mogła być swobodnie wymieniona czyli otwór w gzymsie powinien być o 1 cm większy. Pozwoli to również na skuteczne osuszenie ewentualnych przecieków z obróbki blacharskiej osłaniającej gzyms. Pozdrawiam.