PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór trójdrożny - czy konieczny ?



seven
03-01-2007, 18:37
Wymieniam gazowy piec na kocioł z podajnikiem na ekogroszek. Instalacja zostaje ta sama tylko w kotłowni będą wycinane rury i wstawiane nowe, bedzie także nowa pompa, nowe zawory.
Zastanawia mnie to, że monter tego pieca nie bedzie wstawiał zaworu trójdrożnego bo jak powiedział nie jest potrzebny, że woda na powrocie nie będzie dużo chłodniejsza od zasilanej. Tutaj na forum jak czytam to taki zawór jest niezbędny. Mówił jeszcze, że taki zawór trzeba ręcznie regulować. Chyba też wspominał, że zamiast tego zaworu można wstawić zwykły trójnik i także regulować ręcznie - ale nie jestem pewien czy tak powiedział.
Jak bym się uparł to by wstawił, ale chciałem się Was zapytać czy to ma sens ? I czy trzeba obsługiwać ten zawór tzn. regulować przepływem wody przez niego ?

Rtoipb
03-01-2007, 19:37
Wszystko zależy czy masz instalację z ogrzewaniem podłogowym czy kaloryfery
Zawór trójdrożny pozwala obniżyć temperaturę zasilania a zaopatrzony w siłownik i sterownik robi to automatycznie.

seven
03-01-2007, 19:42
Mam tylko kaloryfery (żeliwne)

Nie mam na nich termostatów, ale planuje we trzech pomieszczeniach założyć.
Instalacja jest stalowa.

rusek007
03-01-2007, 19:46
Przy kaloryferach zawor trójdrożny nie będzie potrzebny pod warunkiem, że powrót na piec nie będzie za chłodny.

Polimet
03-01-2007, 20:17
Mam tylko kaloryfery (żeliwne)

Nie mam na nich termostatów, ale planuje we trzech pomieszczeniach założyć.
Instalacja jest stalowa.

Przy instalacji z kaloryferami żeliwnymi wystepuje duży zład wody co będzie powodować "zimny powrót" przy piecach stalowych będzie występowała przyspieszona korozja.

www.polimet.pl

greg98
03-01-2007, 20:50
Witam,
To ja sobie pozwolę zapytać, ponieważ kolega nie wspomniał, czy układ będzie otwarty cały, czy przez wymiennik.
Czy gdy kociołek chodzi w układzie otwartym połączonym z układem zamkniętym poprzez wymiennik, powinno się stosować zawór cztero-trójdrogowy między wymennikiem, a kotłem ?

seven
04-01-2007, 08:41
To ja sobie pozwolę zapytać, ponieważ kolega nie wspomniał, czy układ będzie otwarty cały, czy przez wymiennik.
Układ jest cały otwarty.

A jeżeli chodzi o zawór trójdrożny to na czym polega jego obsługa ? Ile to czasu zajmuje i co z nieobecnością domowników przez kilka dni ?