PDA

Zobacz pełną wersję : zabudowa przestrzeni nad droga publiczna



miro63
03-01-2007, 19:25
Witam wszystkich i prosze o pomoc.
Mam na oku luke pomiedzy dwoma blokami mieszkalnymi, ktore rozdziela droga (publiczna) wjazdowa na osiedle. Chciałbym zabudowac ta przestrzen nad droga tworzac jak by brame wjazdowa na osiedle a nad nia 2 kondygnacje mieszkalne.W
W blokach tych w scianach szczytowych bocznych od strony wspomnianej drogi nie ma okien.Nie wiem od czego zaczac.Czy zaczynac rozmowy ze Wspolnota Mieszkaniowa czy moze zaczac od Administratora Drod Publicznych. Jaka jest wymagana wysokosc przejazdu po drodze osiedlowej,czy budowanie na filarach jest oplacalne.

oskar0259
03-01-2007, 22:37
Teoretycznie jest to możliwe, ale czy praktycznie? To będzie zależało od wielu instytucji i czynników.

Czynników, bo jeśli jest plan zagospodarowania, to zapewne nie przewiduje takiej zabudowy. Trzeba by więc go zmienić. Jeśli planu nie ma, to powinny być wydane warunki zabudowy. Przy urzędnikach z poczuciem humoru nie będzie problemu, ale formaliści zaczną szukać w obszarze analizowanym (jak go wyznaczyć - czy tylko w promieniu 50 m od inwestycji, a może całej np. kilometrowej ulicy?) podobnych "wiszących ogrodów Semiramidy".

Instytucji, bo trzeba rozmawiać przede wszystkim z odpowiednim zarządcą drogi (ustal, jaka jest jej kategoria - gminna, powiatowa, wojewódzka?), który jest właścicielem działki, nad którą chcesz budować (a więc i przestrzeni nad nią). To on zaproponuje parametry o które pytasz. Wspólnota mieszkańców musi zaakceptować "przytulenie" twojego budynku do ścian ich budynków. Ale to nie wystarczy - musi być jeszcze zgoda (wydaje je starosta, ale po uzgodnieniu z odpowiednim resortem) na odstępstwa od przepisów budowlanych dotyczących odległości od budynków sąsiednich i granicy działki.

Tak naprawdę trudno na odległość przewidzieć, jakie będą jeszcze problemy. Ale pomysł jest ciekawy.
Co do kosztów - nie jestem specjalistą, nie wypowiadam się, ale ze względu na konieczność zabezpieczenia się przed uciążliwościami ruchu na drodze mogą być znacznie wyższe niż przy normalnym domu.