PDA

Zobacz pełną wersję : sterowanie kocioł - kominek,



oorbus
04-01-2007, 06:50
Witam,
mam pytanie do fachowców: ( zadałem to pytanie w grupie kominkowców, ale nikt nie odpowiedział :( :(

mam kocioł olejowy Buderka, kominek CTM, wszystko podpięte jak należy

ale mimo palenia w kominku ( około 70 % w ciągu doby ) palnik pieca się załącza.do wymiennika dochodzi powiedzmy ok 60 st.

czy można zastosować jakiś przekaźnic, który przy włączonej pompie kominka, odłączałby palnik pieca??
czy nie będzie to konfliktu ze sterownikiem kotła? gdy będzie chciał szybko dogrzać CWU w zasobniku i "woła" palnik, a ten nie zadziała może wystąpić błąd??

jak to zrobić kochani???

pozdrawiam

oorbus
04-01-2007, 10:25
podciągam, i proszę o jakieś informacje :)

Pozdrawiam

kbab
04-01-2007, 10:26
witam
Korzystam z kominka z płaszczem wodnym i ogrzewanie gazowe. Problem ten rozwiązuję zmniejszeniem temperatury w piecu gazowym lub wyłączeniem go, ale w moim systemie kominek ogrzewa CWU, dlatego wodę mam ciągle ciepłą bez względu na to czy ogrzewana jest gazem czy kominkiem. Musisz wiedzieć, że sprawność kominka przy wyższej temperaturze cieczy jest o wiele mniejsza (to znaczy temperatura cieczy może nie wzrastać) zwłaszcza, że piec gazowy u ciebie włącza się już przy temp 60 st.C. Myślę, że zmniejszenie jej może się sprawdzić.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

1950
04-01-2007, 12:27
makroterm ma przekaźniki PZZ1, które w momencie włączenia się pompy co w kominku odłączają elektrycznie kocioł

tulek
04-01-2007, 14:18
witam!
ctm oferuje centralke ktora ma za zadanie wylaczenia pieca w sposob rozwarcia stykow termostatu pokojowego(czyli piec zostaje oszukany ze w pomieszczeniu jest wystarczajaca temperatura) a funkcja cwu pozostaje taka jak ustawiona na piecu
pozdrawiam

oorbus
04-01-2007, 14:32
no tak, ale ja mam CTMa.

to, że mogę zastosować przekaźnik, to wiem, ale problem, czy automatyka kotła nie wywali "błędu palnika" jeśli on zostanie "odcięty" :-?

pozdrawiam

tulek
04-01-2007, 16:27
nie trzeba stosowac dodatkowego przekażnika centralka ma go ws obie chyba ze masz starsza wersje centralk
natomiast jezeli chodzi o blad palnika:
nie powinno sie nic dziac bo piec dostanie sygnal ze w pomieszczeniu jestodpowiednia temperatura i bedzie pilnowal cieplej wody uzytkowej.
natomiast przelaczy sie na grzanie pomieszczen wtedy gdy zgasnie w kominku ale zacznie grzac wtedy gdy pusci go termostat pokojowy (chyba taki posiadasz?)

oorbus
04-01-2007, 18:41
hej

oto chemat centralki kominka CTM:

http://img186.imageshack.us/img186/1624/ctmschematcentralkicg0.jpg

myślicie, że mogę podpiąc pod AUX?
jak dobrze rozumiem instrukcję :lol: , mogę zaprogramowac AUX na rządana temp..czyli jeśli chcę aby wyłączał sie palnik np przy 50st.w płaszczu.

pozdrawiam

tulek
04-01-2007, 20:44
a masz regulator temperatury w pomieszczeniu podlaczony do twojego buderusa?

oorbus
05-01-2007, 07:20
mam oczywiście :lol: , nawet pogodówke se zamontowałem :lol:

pozdro

wariat
06-01-2007, 00:01
witam też mam ten problem.narazie rozwiązałem go w ten sposób że jak palę w kominku to odkręcam jeden najmniejszy grzejnik na maksa i na powrocie jest przez to wysoka temperatura,przepływa przez kocioł około 40 stopni i nie włącza palnika. jeżeli ustawię wszystkie głowice na około 22 stopnie to jak je już pozamyka to kocioł odpala się na 15 sekund podnosi temperaturę na kotle do 45 stopni(w tym momencie na kominku mam 65 stopni) i się wyłącza na jakieś 5 minut.najlepsze było by rozwiązanie żeby kocioł brał temperaturę zasilania z kominka wtedy by sią nie właczał.lub jak chodzi pompa obiegowa od kominka to odłącza palnik.mam kocioł vitodens 200 ogrzewanie podłogowe(z mieszaczem) dół 70 metrów, góra 6 grzejników.pozdrawiam