PDA

Zobacz pełną wersję : TWARDA wełna na podłogę stropu drewnianego



bzado
04-01-2007, 11:01
Witam

Na ślepej podłodze z desek 2,5 cm stropu drewnianego na poddaszu trzeba położyc 5 centymetrową warstwę twardej wełny, a na nią dwie warstwy płyt OSB 1,8 mm.

I tutaj pytania. Jaka wełna jest wełną twardą (producent,nazwa wyrobu) ?
Czy ktoś robił strop w ten sposób ?

jabko
04-01-2007, 11:06
Rockwool stroprock
Potwornie drogi

bzado
04-01-2007, 11:10
Rockwool stroprock

brałem pod uwagę ale na ich stronie pisze ze jest to welna
dla podłóg na gruncie lub stropie na podkładzie betonowym czyli nie na strop drewniany.

dzióbek
04-01-2007, 11:55
Podkleję się pod te pytanie, jeśli można, bo też planuję taki strop wykonać, tylko deski grubosci min. 5cm :wink: :wink: folia, wełna i płyta osb. I właśnie jaka wełna??? :roll: :roll:

bzado
04-01-2007, 12:20
znalazłem jeszcze oprocz Rockwolla dwie inne:
Isover Stropoterm i Ursa TEP.

dzióbek
04-01-2007, 12:28
znalazłem jeszcze oprocz Rockwolla dwie inne:
Isover Stropoterm i Ursa TEP.
isover stropoterm nadaje się na podłogi na legarach

dzióbek
04-01-2007, 16:15
w każdym bądż razie nie znalazłam takiej co by było jasne że może być, owszem są np rockwoola toprock ale nadają się na poddasze nieużytkowe a moje ma być uzytkowe tzn strych ale wykorzystany :x
Czyżby nikt nie miał takiego stropu???

anna99
04-01-2007, 21:42
Czyżby nikt nie miał takiego stropu???

Wyrwana do odpowiedzi - zgłaszam się :wink: ja mam taki strop!!!

Koncepcję takiego wygłuszenia stropu znalazłam w ktrórymś numerze Muratora. Z dokładną rozpiską kolejności warstw. I o dziwo 2-3 lata temu nikt na forum o tym nie słyszał, a guru budownictwa szkieletowego stwierdził, że podłoga ugnie mi się pod meblami. :lol:

Na ślepej podłodze (deski calówki czyli 2,5 cm grubości) mam położone maty twardej wełny mineralnej Stroprock Rockwoola grubości 4 cm. Na to (bez żadnej folii) pływająca podłoga z płyt OSB grubości 2,5 cm z frezem.

W ten sposób mam zrobione całe poddasze użytkowe czyli dwa pokoje z łazienką. Oczywiście łazienka jest dodatkowo zabezpieczona folia w płynie a wczesniej pod płytki zatopiona siatka w kleju. I tak jest już czwarty sezon i o dziwo podłoga mi sie nie ugina, niewiele halasów przenika na dół i w ogóle jestem bardzo zadowolona z tego rozwiazania. :wink: :lol:

bzado
05-01-2007, 07:16
Zrobilem wywiad w moich okolicznych hurtowniach i mialem wrazenia jakbym znalazl sie w latach osiemdziesiatych zeszlego wieku. Nie ma nigdzie twardej welny Isovera, ani Rockwoola ani Ursy. Jest tylko welna na poddsze (rozprezna).
Jednym nie oplaca sie sciagac od producenta kilku sztuk dla mnie, inni w ogole nie chca rozmawiac na ten temat, a jeszcze inni kaza czekac az ktos jeszcze bedzie zamawail taka welne to sciagna wieksza ilosc.

Dlatego powrocilem do mojego starszego pomyslu, ze zamiast welny dam 5 cm plyty pilsniowej za niecale 10zl za metr kwadratowy a na to plyta osb w dwoch warstwach.
Zastanawiam sie rowniez czy nie zrezygnowac z plyty OSB (30zl za metr) na rzecz plyty wiorowej (za 24 za metr) - obie grubosci 1,8cm.

jabko
05-01-2007, 08:38
Styropian EPS 100 - 4cm ? :roll:

bzado
05-01-2007, 08:53
Styropian EPS 100 - 4cm ? :roll:

Chyba nie na drewno.
Utlenia sie ? Myszy ?
Kiedys ktos tlumaczyl ze na drewno nie mozna styropianu ale nie moge znalezc.

jabko
05-01-2007, 08:55
OK

A folia (nawet paroprzepuszczalna) i styro ??

bzado
05-01-2007, 08:58
tu sie musi wypowiedziec jakis spec od szkieletow. :lol:

jabko
05-01-2007, 09:14
no to czekam.
Pogadajmy o tym bo twarda wełna jest potwornie droga a ja potrzebuję cos na strop.
Tyveka paroprzepuszczalnego mi zostało.


Jedyny minus takiego rozwiązania jest taki że belki będą wtedy miały od spodu stropu folię paroszczelną i od góry styropian (też paroszczelny).
Trzeba by było dac na dole krateczki przy scianie a na górze krateczki przy przeciwnej ścianie żeby powietrze miało przepływ między belkami.

bzado
05-01-2007, 09:21
Jedyny minus takiego rozwiązania jest taki że belki będą wtedy miały od spodu stropu folię paroszczelną i od góry styropian (też paroszczelny).

I tak chyba musi byc bo co zrobic w przypadku gdy na dole i gorze sa dwie lazienki.
Wtedy na suficie dolnej lazienki trzeba dac folie paroszczelna, a na podlodze w gornej lazience folie w plynie i np. kafelki. I mamy termos.

bzado
05-01-2007, 09:23
co raz bazrdziej przekonuje sie do plyty pilsniowej szczegolnie ze w ktoryms muratorze bylo takie rozwiazanie tzn. od dolu:
belki, slepa podloga z desek, folia, plyta pilsniowa i na to wylewka cementow, takze bez foli i wylewki a z plyta OSB tez chyba moze byc

jabko
05-01-2007, 09:26
Każde tupnięcie będzie słychać na dole.

Dla dobrej izolacji akustycznej trzeba styro lub wełnę

Barbossa
05-01-2007, 09:28
a legary nie załatwią sprawy kosztownej twardej wełny?

bzado
05-01-2007, 09:36
Dla dobrej izolacji akustycznej trzeba styro lub wełnę
w moim przypadku miedzy belkami bedzie welna (juz normalna) do polowy belek, tak wiec troche to wygluszy


a legary nie załatwią sprawy kosztownej twardej wełny
trzeba by przeliczyc koszt legarow+zwyklej welny miedzy legarami a koszt twardej welny.

Tylko w tym przypadku nie bedzie izolacji akustycznej w miejscu legarow

jabko
05-01-2007, 09:39
Wełna twarda jest na pewno droższa.

Ja dam wełnę na podwieszonym suficie więc będzie pod belkami (ciągła - nie przerywana legarami).
Ale na stropie chce jeszcze.

Jak dzieci będą skakać w pokojach to nie chcę ich słyszeć na dole :lol:

dzióbek
05-01-2007, 09:51
Na ślepej podłodze (deski calówki czyli 2,5 cm grubości) mam położone maty twardej wełny mineralnej Stroprock Rockwoola grubości 4 cm. Na to (bez żadnej folii) pływająca podłoga z płyt OSB grubości 2,5 cm z frezem.

W ten sposób mam zrobione całe poddasze użytkowe czyli dwa pokoje z łazienką.:

u mnie ma to być strop nad poddaszem użytkowym a strychem, który wyszedł całkiem sporawy, więc będzie służył jako graciarnia i może suszarnia, mamy okno w ścianie szczytowej i wyłaz dla kominiarza.
Prawidłowo według projektu powinnam dać ocieplenie pomiędzy jetki i problem z głowy, tylko że my chcemy zachować jętki w sypialniach (tzn obudować je regipsem) a sypialnie wyszły nam spore to będzie ciekawie wygladał taki sufit. Dlatego chcemy dać deski, wełnę i osb. Wełnę nie tyle na zatrzymanie ciepła, bo strych chcemy też ocieplić ale na wygluszenie stropu. Dlatego nie wiem czy między deski a wełnę dawać folię, boję się czy po jakimś czasie nie zgnije, jak to się sprawdzi jak wełna będzie szczelnie zamkniete z dwóch stron. Oczywiście też jaka wełna. :o :o

Barbossa
05-01-2007, 10:03
Dla dobrej izolacji akustycznej trzeba styro lub wełnę
w moim przypadku miedzy belkami bedzie welna (juz normalna) do polowy belek, tak wiec troche to wygluszy


a legary nie załatwią sprawy kosztownej twardej wełny
trzeba by przeliczyc koszt legarow+zwyklej welny miedzy legarami a koszt twardej welny.

Tylko w tym przypadku nie bedzie izolacji akustycznej w miejscu legarow

podłożyć filc lub piankę

a co do kosztu legarów - zwykłe łaty przestrugane i zaimpregnowane nie powinny wiele kosztować; wełna teraz idzie w górę i to ostro

jabko
05-01-2007, 10:04
U Ciebie to dałbym wełnę twardą i na to płyty.
Bez żadnych folii

Nam chodzi o to co trzeba zrobić żeby zamiast drogiej wełny dać styropian

dzióbek
05-01-2007, 10:07
U Ciebie to dałbym wełnę twardą i na to płyty.
Bez żadnych folii

Nam chodzi o to co trzeba zrobić żeby zamiast drogiej wełny dać styropian
u mnie?? :o :o , jeśli tak to wiem ale czemu bez folii, ktoś mi doradzil, ze powinnam dać deski, folie, wełnę i osb, bez górnej warstwy folii, jedynie od spodu :roll: :roll:

Barbossa
05-01-2007, 10:16
skoro poddasze użytkowe to wydaje mi się, że jakakolwiek folia paro -coś tam jest zbędna i to przy styropianie czy wełnie
kwestia czy styropian luzem nie zakisi podloża - może wtedy dać go tak aby powstała minimalna wentylowana przestrzeń pod nim czyli defacto: legary - coś co wytworzy dystans - styro - dechy/płyta osb

jabko
05-01-2007, 10:19
Małe przeoczenie.
Zapomniałem o fakcie że masz odkryte jętki czyli nie masz paroizolacji od spodu jętek. Folie ponizej wełny daje się żeby "para" nie wnikała w wełnę.

A w tym Twoim rozwiązaniu nie będzie Ci tam za zimno ??
Na poddaszach daja po 25cm wełny a ty dasz 5cm ??

dzióbek
05-01-2007, 10:24
Małe przeoczenie.


A w tym Twoim rozwiązaniu nie będzie Ci tam za zimno ??
Na poddaszach daja po 25cm wełny a ty dasz 5cm ??
nie wiem może 5 albo 10, ale tej twardej, a sobie pomyślałam (może się mylę), że skoro ocieplam i tak strych to przy okzaji przeniknie mi tam ciepło z domu, ale nie ucieknie dachem (strych będzie jak całe poddasze 18+10cm) :lol:

Barbossa
05-01-2007, 10:30
Małe przeoczenie.
Zapomniałem o fakcie że masz odkryte jętki czyli nie masz paroizolacji od spodu jętek. Folie ponizej wełny daje się żeby "para" nie wnikała w wełnę.

A w tym Twoim rozwiązaniu nie będzie Ci tam za zimno ??
Na poddaszach daja po 25cm wełny a ty dasz 5cm ??

tyle, że ta para wniknie i wyniknie w górę do pomieszczenia w przypadku przegród takich samych pomieszczeń, chyba że zakłada się, że poddasze nieogrzewane, bez paroizolacji i izolacji term w połaci dach

jabko
05-01-2007, 10:44
To jest przegroda poddasze-stryszek wiec stryszek raczej nieogrzewany (nawet jeśli ocieplony to w zimie będzie tam tylko +5)

Przy stropie drewniany i tak nad kuchniadam folie (mimo tych samych temp w kuchni i pokoju nad nia).

bzado
05-01-2007, 11:23
Przy stropie drewniany i tak nad kuchniadam folie (mimo tych samych temp w kuchni i pokoju nad nia).

W kuchni chyba nie potrzeba. Chyba ze gotujesz non stop.
W twoim przypadku bym sie nie zastanawial i dal plyte pilsniowa.
Kwestie akustyki zalatwi ci welna miedzy i pod belkami bo masz miec zasloniete belki.

Wojciech Nitka
06-01-2007, 21:50
Zanim zaczniecie zabudowywać poddasza nieużytkowe (czytaj - nieocieplane) proponuję wcześniejsze wątki - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72307&highlight= i tu - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=15624&highlight=osb+poddasze

Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok.