PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa balkonu/loggi



Katarzyna Prosek
04-01-2007, 15:01
Witam. Jaka jest droga prawna do uzyskania pozwolenia na zabudowę balkonu, kto podejmuje decyzję w tej sprawie i czy istnieje droga odwoławcza. Chodzi o mieszkanie własnościowe i o balkon typu loggia. Docierają do mnie sprzeczne opinie: jedni mówią że nie mogę zabudować ponieważ wpływa to na wietrzenie mieszkania, nie bardzo rozumiem. Inni, że to nie ma najmniejszegio wływu na decyzję, zaś jeszcze inni że moge zrobić to samodzielnie bez żadnych zezwoleń.
Proszę o podpowiedź jak to należy formalnie załatwić, żeby nikt nie potraktował tego jako samowoli. Z góry dziękuję.

pitbull
05-01-2007, 08:14
Tegro typu prace budowlane nalezy zglosic administracji budynku, w przypadku braku sprzeciwu rowniez do Wydzialu Architektury twojego starostwa razem z opisem prac i szkicem. Zazwyczaj jesli administracja sie nie sprzeciwia W.A. nie wnosi uwag.

Robertinus
18-01-2007, 16:18
To mój pierwszy post w związku z czym witam wszystkich serdecznie. :wink:


Tegro typu prace budowlane nalezy zglosic administracji budynku, w przypadku braku sprzeciwu rowniez do Wydzialu Architektury twojego starostwa razem z opisem prac i szkicem. Zazwyczaj jesli administracja sie nie sprzeciwia W.A. nie wnosi uwag.
Mi SM udzieliła zgody zalecając jednocześnie bym wystąpił o zgodę jeszcze do pracowni architektonicznej, nie mojego starostwa jednak tylko pracowni, która opracowała projekt budynku, ta niestety ma swoją siedzibę w innym mieście.

W trakcie rozmowy telefonicznej pracownik tej pracowni wyjaśnił mi, że powinienem do nich dostarczyć nie jak piszesz opis prac i szkic, ale profesjonalny, wykonany przez biuro projektowe projekt.

I tu zaczyna się mój problem, żadne biuro do którego dotarłem (telefonicznie, pół dnia poszukiwań) nie chce dla mnie wykonać takiego projektu, jedni tłumaczą to nawałem prac inni, że im się nie opłaca.

W pracowni architektonicznej, która została wskazana przez SM i która ma plany budynku powiedziano mi wprost - nie podejmiemy się tego i nie mamy projektanta, zatrudniamy ludzi z zewnątrz.

Zastanawiam się czy nie zrobić samodzielnie takiego projektu i nie poprosić tylko o akceptację w jakimś biurze architektonicznym i potwierdzenie tego faktu pieczęcią - może taki sposób był by prostszy w realizacji.

Zasadniczo to tu powinienem zadać pytanie:
czy faktycznie wystarczy szkic i opis prac czy jednak muszę mieć profesjonalny, potwierdzony przez architekta projekt ?

Co o tym mówi Prawo Budowlane ?, czy pracownia architektoniczna słusznie ode mnie żąda potwierdzonego przez architekta projektu, czy powinna przyjąć szkic i zadowolić się wykonanym przeze mnie opisem prac ?

pitbull
23-01-2007, 08:24
Normalnie jest tak jak opisalem, poniewaz zakres prac ktore planujesz sa w Prawie Budowlanym okreslane mianem robot budowlanych na ktore wymagane jest zgloszenie. Kierujac Cie do pracowni architektonicznej ktora byla autorem projektu SM spycha odpowiedzialnosc i "umywa rece" od dalszych Twoich poczynan. Moze to jednak zrobic poniewaz w stosunku do budynkow obowiazuje prawo autorskie projektanta obiektu zwiazane z ochrona niematerialnych dobr osobistych a wyglad zaprojektowanego budynku do nich niwatpliwie nalezy. Zalezy to jednak od tego jak SM (deweloper?) zawarla umowe z biurem projektowym i czy ono zbylo rowniez swoje prawa autorskie do projektu.
Rozwiazanie. ktore proponujesz jest rozsadne i najlepiej gdybys mial znajomego architekta, ktory taki szkic Ci podbije, lub wykona. Mozesz jednak oczekiwac (nie jest to regula), ze za zgode pracowni projektowej na zmiane wizerunku budynku bedziesz musial zaplacic.