PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie do fachowca



zoo
04-01-2007, 22:26
Pytanie / post do fachowców od kominków z płaszczem wodnym

Jestem tuz przed przygotowaniem instalacji pod kominek z plaszczem, na razie jednak bez samego kominka / wkladu - wzgledy finansowe, chcialbym wszystkie kucia i wiercenia w miare zakonczyc, a wlasciwy wklad / kominek bede dokupowal pozniej.
W zwiazku z tym mam kilka pytan - tak aby moc skontrolowac nadchodzacych fachowcow.

Na poczatku moze troche faktow:
- dom wolnostojacy niepodpiwniczony, jedynie mala dziura pod schodami (pseudopiwnica)
- powierzchnia uzytkowa 175m
- glowne grzanie to piec valiant 240-5 jedno funkcyjny
- zasobnik biwar (jakos tak) 140l do cwu
- w sumie jakies 14 grzejnikow ... o mocy okolo 20kw (jesli dobrze odczytalem wszystkie symbole z katalogu) + 3 podlogowki (30m), potencjalnie kociol jest "przebrany" ale on jest zdecydowanie bardziej elastyczny (modulowany palnik itp)

Po pierwsze nie udalo mi sie znalesc jakiegos kompletnego schematu mowiacego o standardowym modelu podlaczenia kominka jako dopelnienia grzania.
Na stronie http://www.kominki.byrski.pl/kominki-charakterystyka.php znalazlem co prawda schemat (http://www.kominki.byrski.pl/instal.jpg) ale jest on chyba mocno nie kompletny:
a) brakuje zaworu trojdroznego ktory ma utrzymywac 60 stopni w obiegu kominka
b) brak oznaczonego osobnego zasobnika cieplej wody
c) brak kurkow spusptowych, miejsc potencjalnego zasilania itp

-moglbys go jakos skomentowac - dodac elementy ktore w nim brakuja ?

Dwa mam troche pytan :
- wklad :
- jaka moc ? czytajac posty oferty wychodzi mi 17kw. Co o tym myslisz ?
- czy wklad w jaki kolwiek sposob interferuje z kotlem ? Z tego co widac na schematach to kociol jest podlaczony rownolegle i sterownik odlacza - elektronike kolta oraz steruje praca zaworu trojdroznego ... czyli wychodzi ze sterownik ladnie odcina kociol, czy dobrze mysle ?
- wymiennik :
- jaka wielksoc powierzchni grzewczej / wydajnosc / moc ? Czy to prawda (wiekszosc podpisow pod aukcjami allegro) ze tak czy tak glownym problemem w instalacjach sa pompy, a dokladnie ich wydajnosc ?
- rekomendujesz jakies wymienniki czy to zupelnie nie ma znaczenia - ma miec okreslona wydajnosc i reszta nie ma znaczenia ?
- zasobnik cwu:
- chyba sa dwie strategie jego podpinia : jako czesc co (brzmi prosto) lub jako zupelnie osobny obwod z pompa - pytanie czy da sie to zrobic bez osobnej wezownicy w zasobniku i czy to ma sens / jest oplacalne
- pompy :
- jakie i na co uwazac ? A moze znowy nie ma to szczegolnego znaczenia ... okreslone parametry i juz ?
- zrodlo powietrza:
- rozumiem ze niezbedne przy nowych szczelnych domach, czy wystraczy rurka 75 w wylewce ? czy sa jakies ograniczenia / obostrzenia ?
- uklad schladzajacy - kominki byrski, o co chodzi ?
- uklad otwarty kominka - czy odleglosc od wymiennika ma znaczenie ( u mnie z 2 mb w jedna strone) ? czy rury bardzo sie grzeja (u mnie w wylewce pod parkietem) ?

Wklad ... podstawowy problem, troche odkladany na pozniej. Jjakie naprawde sa roznice miedzy kominkami (7000-8000) a kominkami za np. 4000 ?
Czy chodzi o zawartosc zestawu ktory sie kupuje ? Czy raczej o marke. Co mimo wszystko sadzisz o tanszych kominkach typu Lechma / Urlich ( Aquafire ) / Wodan - sa az tak zle ? Czy jesli sa zle inwestycja w plaszcz wodny kiedy kolwiek sie zwroci (roznica w cenie wzgledem normalnego kominka to jakies 4000 to duzo nawet liczac na niesamowite oszczednosci.

Sorry za dlugi post ...
Mam nadzieje ze w miare "rozumny"

Zoo