PDA

Zobacz pełną wersję : Buczący transformator



mmksk
05-01-2007, 06:28
Witam
Niedawno wykonałem sufit podwieszany w którym oświetlenie jest na 12V. Po ok 2 miesiącach usłyszałem buczenie transformatorówczy czy to jest normalne? Dodam że transformator został przymocowany do sufitu (do betonu) przy pomocy śruby więc nie ma tu mowy o drganiach w skutek lużnego zamocowania.
Gdy zgłosiłem ten problem w sklepie to dowiedziałem się ze jest to wina elektrowni, podobno napięcie spada i transformatory buczą???? Aby wyjąć transformator musiałbym zniszczyć część sufitu. Jak myślicie gdzie tkwi przyczyna budzenia?
Dzięki za pomoc

cemik1
05-01-2007, 06:36
Raczej w mocowaniu. często drgają płyty GK, jeżeli trafo jest tylko położony. Tak czy inaczej jeżeli przeszkadza, to bez demontażu się nie obejdzie.

retrofood
05-01-2007, 06:40
Transformator ma 50 okresów na sekundę. Dlatego buczy.

mmksk
05-01-2007, 07:38
Transformator jest dobrze przymocowany nad sufitem podwieszanym do sufitu betonowego, kupiłem specjalną podkładkę i jest tak przymocowany że raczej ręką nie idzie go poruszyć. :-?
"Transformator ma 50 okresów na sekundę. Dlatego buczy." ale przez 2 miesiące nie buczał.

jabko
05-01-2007, 08:32
Może wtedy miał 60 okresów :lol:

A powaznie to moze coś sie obluzowało (trafo się grzeje, stygnie itp)
albo faktycznie jest niestabilny sygnał

rusek007
05-01-2007, 08:43
Buczenie transformatora może świadczyć o jego przeciążeniu. Może coś się zwiera albo zawilgotniało i powoduje wzrost prądu w instalacji.

mmksk
05-01-2007, 09:19
Raczej nic nie powinno być wilgotne a jesli chodzi o to zwarcie to starałem się wszystko dobrze izolować , hym a istnieje jakis sposób na sprawdzenie takiego zwarcia? Każdy z transformatorów ma jeszcze spory zapas mocy , na żarówkach nic nie zauważyłem aby słabiej świeciły itp.

rusek007
05-01-2007, 10:30
Obciążenie można sprawdzić amperomierzem, tylko jak to zrobisz jeśli nie masz dostępu do trafa.

adam_mk
05-01-2007, 10:49
W złym miejscu szukasz!
Wykonano częsty błąd montażu. Przykręcono to "na chama".
Nawet koszulki rozporówek z czasem trochę "płyną" pod naciskiem. Ręką tego lusu nie wyczujesz, a jest. Wystarczy 0,1mm.
Powieś go za czymś elastycznym. Zrób klasyczny "resor".
Np. pianka, guma, sprężyna i zawiesie na tyle wiotkie, żeby nie przenosiła drgań na konstrukcję. Samo trafo nie buczy, bo powinno być dobrze zalane (zaszelakowane, zażywicowane).
Adam M.

Darek Rz
05-01-2007, 10:57
Witam

Moze to być również wada trafa która ujawniła się po kilku miesiącach . Ta wada może być spowodowana drganiami zbyt luźnych uzwojeń lub luźnego rdzenia .

pozdrawiam

ps. Adam większosć transformatorów w sprzęcie elektronicznym nie jest mocowana na "resorze" tylko przykręcone są właśnie na zwykłych śrubach do obudowy na siłę i nie buczą dopuki się nie poluzuje sam transformator ,uzwojenia lub rdzeń . Oczywiście przy przeciążeniu także będzie buczał ,ale wtedy raczej szybko by się spalił .

mmksk
05-01-2007, 11:30
To mnie zmartwiliście, sufit mam obudowany płytami gipsowymi, i wygląda na to że będe musiał wyciąć jakieś otwory pod transformatowami aby je wyjąć i ewentualnie ponownie umocować. Zobacze czy będzie jakaś różnica w buczeniu w nocy gdy ewentualnie będzie mniejszy pobór prądu na sieci.
Dzięki za pomoc, aha sprzedawca twierdził że takie mocowanie jakie ja wykonałem jest zalecane i nic nie powinno się z tym robić, nie powinien obluzować się transformator lub rdzeń.
W sumie aż tak na siłę go nie przykręcałem aby miały się zwoje poluzować.

cemik1
05-01-2007, 11:41
Obciążenie można sprawdzić amperomierzem, tylko jak to zrobisz jeśli nie masz dostępu do trafa.
Zmierzyć na stronie pierwotnej (przy wyłączniku). Przyjąć, że sprawność wynosi 1 (wystarczająco przy przewymiarowanym trafo).

Darek Rz
05-01-2007, 12:03
To mnie zmartwiliście, sufit mam obudowany płytami gipsowymi, i wygląda na to że będe musiał wyciąć jakieś otwory pod transformatowami aby je wyjąć i ewentualnie ponownie umocować. Zobacze czy będzie jakaś różnica w buczeniu w nocy gdy ewentualnie będzie mniejszy pobór prądu na sieci.
Dzięki za pomoc, aha sprzedawca twierdził że takie mocowanie jakie ja wykonałem jest zalecane i nic nie powinno się z tym robić, nie powinien obluzować się transformator lub rdzeń.
W sumie aż tak na siłę go nie przykręcałem aby miały się zwoje poluzować.

Witam

Nie o to chodzi że uzwojenia poluzowały sie z twojej winy . Ten efekt "tworzy" sie sam w przypadku złego "zalania" transformatora masą epoksydową w wytwórni . Pod wpływem drgań (50Hz ) źle zalane uzwojenia same się luzują i zaczynają buczeć

mmksk
09-01-2007, 09:25
Witam
Zauważyłem że transformatory buczą niezależnie od pory dnia czy nocy więc raczej to nie z winy napięcia w sieci. Być może to przypadek ale telewizor również mi buczy gdy jest załączony. Żona zabroniła mi rozbierać sufit, ma chwilowo już dość remontu więc zobaczę jeśli buczenie się nie nasili to nic z tym nie będę robił. :cry:

retrofood
09-01-2007, 11:00
Masz przerąbane, jeśli i transformator buczy, i telewizor buczy, i żona też buczy.

mmksk
09-01-2007, 11:30
A, żebyś wiedział :lol: hehehehe