PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant - regulator pokojowy czy pogodowy



jacek_cn
05-01-2007, 09:17
Drodzy Forumowicze,
Stoje przed dylematem zakupu programatora (sterownika) do kotła gazowego z zasobnikiem Vaillant. Oprócz instalacji grzewczej gazowej dysponuje ogrzewaniem w postaci kominka z płaszczem wodnym.

damiang
05-01-2007, 09:25
Mam pogodówkę VRC 410 i jestem zadowolony.
Widzę jak w zależności od temperatury zewnętrznej zmienia się temperatura na kotle (a co za tym idzie grzejników).
Oczywiście korzystam też z opcji "wpływ temperatury wewnętrznej", tak aby nie przekroczyć 21 st. gdy np. nagrzeję kominkiem.

Drugi raz kupiłbym także pogodówkę.

jacek_cn
05-01-2007, 10:08
A jak się to ma z punktu widzenia nakładów na zakup regulatora i spodziewanych oszczędności?

Habier
04-07-2007, 12:43
Witam,

podciagam temat.

Czy któryś z szanownych forumowiczow mógłby wyjaśnić sens kupowania regulatora pogodowego?

Rezi
04-07-2007, 13:06
Witam,

podciagam temat.

Czy któryś z szanownych forumowiczow mógłby wyjaśnić sens kupowania regulatora pogodowego?

kup skrzynke piwa usiądx w fotelu i przeszukaj wątek szukając słów
pogodówka kompensacja

z doświadczenia powiem ci ze właśnie do pogodówki dokupuję sterownik pokojowy

konmak
04-07-2007, 14:38
no ale
ten piec co ma ogrzewać? podłogówkę? grzejniki?
to kondensat?

Habier
04-07-2007, 16:02
Witam,

podciagam temat.

Czy któryś z szanownych forumowiczow mógłby wyjaśnić sens kupowania regulatora pogodowego?

kup skrzynke piwa usiądx w fotelu i przeszukaj wątek szukając słów
pogodówka kompensacja


hej hej :)

szukam szukam

dla bardziej leniwych (niz ja ;) ) mam małą sciągawkę :)

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=40763&postdays=0&postorder=asc&highlight=regulator+pogodowy&start=0
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=9911&postdays=0&postorder=asc&highlight=regulator+pogodowy&start=0
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=231415&highlight=regulator+pogodowy#231415

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=164636&highlight=regulator+pogodowy#164636

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=16881&postdays=0&postorder=asc&highlight=regulator+pogodowy&start=0

czytam i czytam i czytam.... może w końcu zrozumiem różnicę.





z doświadczenia powiem ci ze właśnie do pogodówki dokupuję sterownik pokojowy

no własnie - to jest kolejne pytanie, na ktore do tej pory nie znalazlem jasnej/jednoznacznej odpowiedzi.
Czy posiadając reg pogodowy będę musiał sie dodatkowo zaopatrywać w pokojowy? Kurcze, za nic tego nie kumam.
Do tej pory myslalem, że reg pogodowy ma takze czujnik tem wewnatrz budynku i to jest glownym wskazaniem dla kotla a pogodowy "pomaga" w ustawieniu mocy i przewiduje wplyw pogody na tem w srodku. :((( Prosze wytłumaczcie mi to



Ale wracając do tematu - plan mam taki (prosty):

Pakiet Vaillant VC ecoTEC plus 186/3-5 + VIH
Grupa bezpieczeństwa zasobnika nr kat. 305960
VR 40
Pompka cyrkulacji c.w.u.
12 grzejników

no i oczywiscie: CalorMatic 400 czy któryś z pokojowych

Ogrzewania podłogowego nie będzie, no może w łazience i kuchni elektryczne - do decyzji - jednak myślę, że nie ma to wpływu (zakładamy, że nie ma).

andrzej100
04-07-2007, 20:33
VRC 420s takowy posiadam i nie potrzeba zadnego regulatora pokojowego. Jak widze post wyzej VRC 410 takze ma czujnik temp wew. O ile zostanie zamontowany w pomieszczeniu reprezentatywnym a nie w kotle nie trzeba nic wiecej.
Habier dla Ciebie bylby wlasciwszy 410, jest do jednego obiegu grzew, a zarazem tanszy

andrzej100
04-07-2007, 20:38
A co do wyzszosci pogodowki nad pokojowym to nie mamwyrobionego zdania. Mialem 10 lat pokojowy, w nowym domu w/w 420s (pogodowka) i jako laik nie widze roznicy, a pokojowy latwiej mi sie ustawialo.
Moim zdaniem to racej zabieg markietingowy, zyski raczej sladowe (z pogodowki), ale to moja subiektywna opinia

Habier
04-07-2007, 21:02
VRC 420s takowy posiadam i nie potrzeba zadnego regulatora pokojowego. Jak widze post wyzej VRC 410 takze ma czujnik temp wew. O ile zostanie zamontowany w pomieszczeniu reprezentatywnym a nie w kotle nie trzeba nic wiecej.
Habier dla Ciebie bylby wlasciwszy 410, jest do jednego obiegu grzew, a zarazem tanszy

aha, dzieki za info

Odpoiwednikiem VRC 410 jest chyba calorMATIC 400, który współpracuje z kotłami Vaillant ze złączem eBUS - a moj piec takie wlasnie ma :)
Poczytam jeszcze (choc powoli juz mam dosyć) i zobaczymy...

gdybyście jeszcze mieli jakies sugestie - czekam z niecierpliwością

Habier
05-07-2007, 10:24
No witam,

znalazłem takie wypowiedzi:


Mnie wypowiedzi zwolennikow pogodowki w ogole nie przekonuja. Jesli ktos mowi ze regulator umieszcza w pomieszczeniu z kominkiem i w pozostalych jest zimno to znaczy ze nie rozumie jak zainstalowac pokojowke. Jesli mowi ze zrobi sie zimno zanim grzejniki nagrzeja pokoj to znaczy ze nigdy w zyciu nie widzial takiego ukladu pracujacego - w praktyce uzytkownik nie zauwaza czy kociol sie wlacza czy nie a wewnatrz utrzymywana jest STALA temperatura. W przypadku pogodowki za temp. wewnatrz nie odpowiada instalacja ale glowice termostatyczne przymykajace grzejniki. Ale wskutek tego kociol pracuje a grzejniki nie grzeja. Gdzie tu sens..? Co do dogrzewania np. kominkiem - to prosze mi wytlumaczyc jak zachowa sie kociol z pogodowka gdy wieczorem rozpale w kominku ? On spostrzeze ze temp. na zewnatrz spada i zacznie grzanie a kominek rowniez bedzie dostarczal cieplo - wskutek tego w domu zrobi sie goraco (az glowice nie zamkna calkiem grzejnikow) i straci sie wiele gazu... A w moim systemie z pokojowka jak rozpale wieczorem w kominku to kociol CO nie wlacza sie W OGOLE do samego rana... No i ostatnia uwaga - mnie interesuje zeby temp. wewnatrz wynosila tyle a tyle stopni i nie interesuje mnie co sie dzieje na zewnatrz. Prognozowanie temp. wewnatrz na podstawie tylko temp. z zewnatrz uwazam za zblizone do wrozenia z fusow...

D.


Moim zdaniem różnica między regulatorem pogodowym a pokojowym tkwi w sposobie ich zastosowania.
Regulatory pogodowe znajdują zastosowanie w instalacjach złożonych, obsługujących więcej jak jednego odbiorcę (np. dom czterorodzinny albo zespół małych domków). Nie można tam przecież kierować się temperaturą mierzoną w jednym pokoju (np. w sypialni pana X), bo gdyby pan X lubił chłodek - wszyscy mieliby zimno. W takim układzie jedyną możliwą oszczędność można poczynić sterując układ z zewnątrz - tj. krzywą grzewczą. (Pan X skorzysta wtedy z termostatu na grzejniku i go sobie indywidualnie skręci).
R. pokojowy należy instalować tam, gdzie mamy do czynienia z jednym odbiorcą: np. mieszkanie lub dom jednorodzinny. Wtedy nie interesuje nas, ile jest stopni w ogrodzie, bo praca pieca uzależniona jest wyłącznie od wskazań temperatury wewnętrznej. Oszczędność stanowi w tym przypadku nie tylko fakt, że piec nie włącza się, gdy palimy w kominku, ale i fakt posiadania automatyki zegarowej - piec nie grzeje, gdy nas nie ma.

Nie można mieć korzyści z obu tych regulatorów na raz.

garbus2
05-07-2007, 14:34
to odnosnie tego zo wyzej napisano nie bedzie najlepiej zastosowac układ mieszany pogodówke z pokojówką? zysk moglby byc podwojny: kociol pracuje na mniejszych obrotach przy ciepłej temp za oknem ale tylko do poziomu temp jaka mamy zadana dla budynku... ale skoro regulator pogodowy posiada czujnik temp w budynku to pokojowy jest zbedny i okazuje sie byc takim samym zabiegiem marketingowym jak pogodowy (okazja na wyciagniecie kolejnego tysiaca). Slowem wydaje mi sie ze najlepiej miec sytuacje gdzie pogodowka wspolpracuje z czujnikiem temp w budynku - wedlug waszych postow jest tak w wypadku sterownikow vaillanta. Natomiast tego typu domysł nie nasuwa mi sie po rozmowie z gościem od viessmana - jak to w koncu jest?

Habier
05-07-2007, 15:11
jak to w koncu jest?

no własnie :)

ja poczytałem trochę o tym i dalej nie wiem :(

konmak
05-07-2007, 15:22
no i oczywiscie: CalorMatic 400 czy któryś z pokojowych

Ogrzewania podłogowego nie będzie, no może w łazience i kuchni elektryczne - do decyzji - jednak myślę, że nie ma to wpływu (zakładamy, że nie ma).[/quote]

no chyba jednak ma, biorąc pod uwagę bezwładność cieplną w zależności od rodzaju ogrzewania, zupełnie inaczej steruje sie podłogówką a inaczej grzejnikami

Habier
05-07-2007, 15:33
no chyba jednak ma,


tak jak napisałem, to bedzie elektryczne ogrzewanie - małej mocy, zainstalowane tylko dla komfortu - ciepłej podłogi - w 2 pomieszczeniach - dlatego napisałem, że nie bedzię miało wpływu i można to pominąć.



biorąc pod uwagę bezwładność cieplną w zależności od rodzaju ogrzewania, zupełnie inaczej steruje sie podłogówką a inaczej grzejnikami

a jesteś w stanie napisać coś o reg pogodowym vs. pokojowym (w moim konkretnym przypadku)?

calorMATIC 400 ( http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-pogodowe/produkt_vaillant/calorMATIC_400.html )
Regulator pogodowy sterujący 1 obiegiem grzewczym c.o., zasobnikiem c.w.u. i pompą cyrkulacyjną c.w.u.

vs.

calorMATIC 360 ( http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-pokojowe/produkt_vaillant/calorMATIC_360.html )
Regulator pokojowy sterujący 1 obiegiem grzewczym c.o., zasobnikiem c.w.u. i pompą cyrkulacyjną c.w.u.

garbus2
05-07-2007, 15:57
jak to w koncu jest?

no własnie :)

ja poczytałem trochę o tym i dalej nie wiem :(

popieram - nadal nie zostalo to wyjasnione. Czy pogodowka viessmana ma tez czujnik temp wewnetrznej jak w wypadku vaillanta?