PDA

Zobacz pełną wersję : Ipe/Lapacho vs Merbau a jednak Jatoba



kiwal
05-01-2007, 18:38
Czym różnią się gatunki drewna z teamtu? Są jakieś różnice w użytkowaniu?
Planuje zakup desek 15x7x600mm

I dodatkowe pytanie: jakim klejem najlepiej przykleić je, polakierować (nie chce oleju)

boorg
06-01-2007, 01:34
Czym różnią się gatunki drewna z teamtu? Są jakieś różnice w użytkowaniu?
Planuje zakup desek 15x7x600mm

I dodatkowe pytanie: jakim klejem najlepiej przykleić je, polakierować (nie chce oleju)
Lapacho jest bardzo twarde ale niestabilne. Merbau twardością lapacho nie dorównuje ale stabilnością bije je na głowę. Przy Twoim założeniu, że lakierujesz podłogę, parkietu lapacho nie polecam. Zbyt wiele słabych punktów takiego połączenia (dobór chemii, warunki użytkowania).

Przy takiej długości elementów drewnianych (pomijając całkowicie fakt, że to gatunki egzotyczne) jedynym klejem jaki możemy zastosować jest klej poliuretanowy.
A jakim lakierem polakierować??? A jaki efekt chcesz osiągnać??? :o Bo merbau polakierowane może być brązowe albo czerwone... .

kiwal
06-01-2007, 10:05
Dzieki Boorg,
Barwe drewna chce osiagnąć "brązową" o ile mozna sie tak w ogóle wyrazic. Czerwieni nie chce, dlatego też rozważałem Lapacho które jest "bardziej brązowe" niż Merbau.

kiwal
06-01-2007, 22:04
Stało się, kupiłem dziś 78m2 parkietu Jatoba z DLH 15x60x600.
Jeden problem z głowy - tzn z wyborem drewna. Teraz powstaje nowy, jakim klejem go przykleić i czym wylakierować:-)
Jakieś sugestie od Boorga i użytkowników takiego drewna?

Amciek
06-01-2007, 22:04
jesli chodzi o kolor to proponuje w przypadku lapacho przyjac ze jest to drewno kolorowe, wlasnie bylem u stolarza i ogladnalem palete kolorow w ramach jednego kawalka z ktorego robie lozko i fronty szafek. To samo dotyczy forniru lapacho, ktory jest niepodobny do np przemyslowki lapacho.

wiec jesli ktos liczy na jednolity w miare odcien lapacho to nie do konca moze mu sie udac uzyskac taki efekt ;-)

ale powiem szczerze ze ja je akurat polubilem ;-)

amciek

dzujs
10-02-2007, 17:21
jesli chodzi o kolor to proponuje w przypadku lapacho przyjac ze jest to drewno kolorowe, wlasnie bylem u stolarza i ogladnalem palete kolorow w ramach jednego kawalka z ktorego robie lozko i fronty szafek. To samo dotyczy forniru lapacho, ktory jest niepodobny do np przemyslowki lapacho.

wiec jesli ktos liczy na jednolity w miare odcien lapacho to nie do konca moze mu sie udac uzyskac taki efekt ;-)

ale powiem szczerze ze ja je akurat polubilem ;-)

amciek


lapacho potrafi płatać figle:)))))


u nas po pomalowaniu lakierem z biegiem czasu robi sie coraz bardziej zróznicowane.

od zielonego po czarny.


jak źle dobierze sie chemie to potrafi być czerwone:)))

pozdro

boorg
10-02-2007, 18:23
lapacho potrafi płatać figle:))))) ...
...jak źle dobierze sie chemie to potrafi być czerwone:)))
Mógłbyś rozwinąć tą myśl. :roll: Czerwone lapacho :o - zaintrygowałeś mnie.

dzujs
10-02-2007, 19:48
lapacho potrafi płatać figle:))))) ...
...jak źle dobierze sie chemie to potrafi być czerwone:)))
Mógłbyś rozwinąć tą myśl. :roll: Czerwone lapacho :o - zaintrygowałeś mnie.


podczas szlifowania parkietu ipe powstaje taki proszek który zawiera garbnik i jezeli źle zostaną dobrane lakiery o odczynie zasadowym to drewno zabarwi sie na czerwono. na parkiecie bedzie widac czerwone plamy.


pozdro

Sarna 86
19-11-2018, 11:02
podczas szlifowania parkietu ipe powstaje taki proszek który zawiera garbnik i jezeli źle zostaną dobrane lakiery o odczynie zasadowym to drewno zabarwi sie na czerwono. na parkiecie bedzie widac czerwone plamy.


pozdro

Czyli do Ipe/lapacho powinien być lakier o odczynie KWAŚNYM, aby nie zrobiło się czerwone. dobrze zrozumiałam?

firewall
19-11-2018, 11:56
Następnym razem zwracaj uwagę na daty postów. Bo to co robisz to archeologia.