PDA

Zobacz pełną wersję : nawiewniki okienne czy spełniają swoją rolę



gienia1234
05-01-2007, 22:03
Zamierzam kupić okna do nowo wybudowanego domu. Nie wiem czy mają być z nawiewnikami? Czy przez nawiewniki są duże straty ciepła?

gienia1234
05-01-2007, 22:07
Czy ktoś ma nawiewniki okienne higrosterowane i jak sprawdza się to w praktyce?

raffran
05-01-2007, 22:15
No wlasnie,wczoraj rozmaialem ze sprzedawca okien na ten temat.
Straty ciepla owszem sa.
Natomiast jesli chodzi o nawiewniki to gostek sugerowal,zeby pomontowac okna bez nawiewnikow,obserwowac je przez jakis czas i gdy zajdzie potrzeba doinstalowac nawiewniki na tych oknach na ktorych bedzie to potrzebne.
A swoja droga ciekawe jak wy to widzicie??? :roll:

Andrzej Wilhelmi
06-01-2007, 01:03
Nawiewniki spełnią swoje zadanie jak w pomieszczeniu będzie kratka wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Pozdrawiam.

brachol
06-01-2007, 05:22
Nawiewniki spełnią swoje zadanie jak w pomieszczeniu będzie kratka wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Pozdrawiam.
jak jest wentylacja mechaniczna to nawiewniki sa neipotrzebne a kratka wentylacyjna tez nie jest konieczna mozna zostawic szpare pod drzwiami i powietrze przemieszcza sie w kierunku kratek wentylacyjnych w innym pomieszczeniu jest to rozwiazanie gorsze ale mozna tak robic

Talbot
06-01-2007, 07:23
jak jest wentylacja mechaniczna to nawiewniki sa neipotrzebne a kratka wentylacyjna tez nie jest konieczna mozna zostawic szpare pod drzwiami i powietrze przemieszcza sie w kierunku kratek wentylacyjnych w innym pomieszczeniu jest to rozwiazanie gorsze ale mozna tak robic

Co do kratek to sie zgadza, co do wentylacji mechanicznej to nie do końca.
Wszyscy utożsamiają wentylację mechaniczną z nawiewno-wywiwną i to jeszcze z odzyskiem ciepła. W takim przypadku faktycznie nawiewniki nie mają sensu.
Ale przy wentylacji mechanicznej wywiewnej (tylko wywiewnej) musimy mieć źródło świerzego pomieszczenia napływającego do pomieszczenia i mogą to być właśnie nawiewniki.

Myślę że nawiewniki warto zamontować po pewnym okresie użytkowania, w pomieszczeniach w których odczuwamy słabą jakość powietrza lub dużą wilgotność. W niektórych przypadkach moze bowiem w zupełności wystarczać okna w pozycji rozszczelnionej.

Pozdrawiam

KubaB
06-01-2007, 08:35
Myślę że nawiewniki warto zamontować po pewnym okresie użytkowania, w pomieszczeniach w których odczuwamy słabą jakość powietrza lub dużą wilgotność. W niektórych przypadkach moze bowiem w zupełności wystarczać okna w pozycji rozszczelnionej.

Pozdrawiam

A mi sie wydaje że jak jest pozycja rozszczelniona to zawsze wieje (niezależnie od tego czy potrzeba, czy nie). A jak są nawiewniki higrosterowne to dopływ powietrza jest tylko wtedy gdy wilgotnośc nadmiernie wzrasta. Ale to tylko moje przypuszczenia i byłbym wdzięczny jakby ktoś (najlepiej z użytkowników takiego rozwiązania ) to fachowo opisał.
KubaB

mynia_pynia
06-01-2007, 08:46
My mamy w mieszkaniu praktycznie przez 80% okna w pozycji rozszczelnionej, przez kolejne 20 w uchylnej ;), kaloryfery przez 80% doby są zakręcone - lubię chłodek inaczej mi ręce puchną ;

Nie wiem czy w naszym przypadku jest sens montowania w domu okien z nawiewnikami, może w takich pomieszczeniach jak łazienka, kotłownia, gabinet.
W innych pomieszczeniach typu sypialnia, kuchnia i salon nie widzę potrzeby, bo nie wiem czy kiedyś wszystkie okna będą zamknięte.
Poza tym przecież często piszą tu osoby, co mają nawiewniki i im się woda na szybach skrapla - podstawa to dobrze wietrzyć pomieszczenia.

Nawet u mojej babci w górach w zimie, gdy mróz jest -15 w ciągu dnia otwiera się na 20 min drzwi balkonowe i okna na przestrzał żeby się wywietrzył dom. I dom ma 30 lat jest ogrzewany tylko przez 10h na dobę i nie ma tam grzyba ani wilgoci.

W moim rodzinnym domu też mamy okna cały czas otwarte, oprócz babci pokoju bo ona lubi ciepełko i jest to jedyny pokój gdzie woda skrapla się na szybach, dodam że mamy okna drewniane nie pierwszej młodości i jak się przyłoży dłoń to czuć podmuch powietrza.

adam_mk
06-01-2007, 09:11
Witam
Należy wyraźnie powtórzyć tu kilka prostych prawd, których NIKT NIE CHCE SŁYSZEĆ BO SĄ NIEMIŁE!!!

Jeżeli:
Budujemy bardzo szczelny dom.
Stosujemy bardzo szczelne i termoizolacyjne okna.
Wstawiamy szczelne drzwi.

I do tego mamy wentylację grawitacyjną.

To:
Musimy pogodzić się, z utratą około 60% energii pchanej w system grzewczy (średnio, bo bywa i wiecej!).
Musimy wywiercić sporą dziurę w termoizolowanych i superszczelnych oknach pod nawiewniki.
Musimy przestać narzekać, że to rozwiązanie jest nielogiczne, kosztowne i do du.py!

Alternatywą jest pozatykanie wszelkich szpar i podduszanie się w zatęchłych, zagrzybionych nowowybudowanych, pomieszczeniach, gdzie "nie pizga zimnem po nogach".

Istnieje możliwość zbudowania wentylacji mechanicznej poniżej kosztu wentylacji grawitacyjnej i to w pełni sterowalnej!
Optymalna jest mechaniczna wentylacja zrównoważona (nawiewno wywiewna).
W taki układ wentylacji i po "n" latach można dołożyć system rekuperacji BEZ wywracania domu od piwnic po strych.
W taki układ można też w dowolnym momencie włączyć GWC (dowolny typ!).

Nie istnieje gorszy, głupszy sposób wentylowania niż grawitacja!
Jest powszechnie stosowany, bo jest pozornie "prosty" i dobrze poznany.
Wentylacja grawitacyjna JEST ROZRZUTNOŚCIĄ wcale nie tanią w budowie!

Ostanio oglądam reklamy "media markt-u" o tym, że można było taniej i to samo lub lepsze. Reakcje ludzi na reklamach są podobne (dla mnie) do reakcji wielu, co sobie już postawili i rozbierać....nie będą, nie mogą(?), nie chcą, BO JEST JEDNAK NAJLEPSZE! (no, jak już zapłacili...)

Adam M.

dzióbek
06-01-2007, 10:04
No wlasnie,wczoraj rozmaialem ze sprzedawca okien na ten temat.
Straty ciepla owszem sa.
Natomiast jesli chodzi o nawiewniki to gostek sugerowal,zeby pomontowac okna bez nawiewnikow,obserwowac je przez jakis czas i gdy zajdzie potrzeba doinstalowac nawiewniki na tych oknach na ktorych bedzie to potrzebne.
A swoja droga ciekawe jak wy to widzicie??? :roll:
ja usłyszałam to samo i chyba tak zrobię :lol: