PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o działkę rolną



szpoti
05-01-2007, 22:20
Witam mam pytanie odnośnie działki rolnej .. mam możliwość zakupu takowej w okolicach warszawy za 75 tyś odległość od centrum 40 km powierzchnia 3 tyś m2
W związku z tym pytania:
- jakie dodatkowe koszta poniosę przy zakupie takiej działki
- ile wyniesie mnie koszt przekształcenia działki na budowlaną
- oraz koszta podziału działki na 3 mniejsze

----------------------------------------------------------------------------------
Pytanie odnośnie kredytu gdyż posiadam 3/4 ceny:

- jaki bank był by najlepszy i jaki rodzaj kredytu wiąć tak zeby nie stracić

agnieszkakusi
05-01-2007, 22:32
Jeśli będzie tam możliwość podziału na mniejsze działki budowlane to nie zastanawiaj się nad kosztami. Będą one niewielkie w porównaniu z tym co można zarobić sprzedając takie działki za jakiś czas :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dode
06-01-2007, 08:15
koszt zakupu działki to zwykłe koszty (notariusz)
koszt podziału to koszty mapek geodety
koszt odrolnienia jest uzalezniony od klasy ziemi.im wyzsza klasa, tym wyższa cena. Przy II kl. np. jest to sporo, V i VI są jeśli się nie mylę za darmo. Najlepiej sprawdzić, która to klasa i w starostwie dowiedziec się o koszty przekształcenia.

Jola_K
06-01-2007, 11:39
w ub roku kupilam dzialke rolna
koszty przeksztalcenia, to jeszcze nie sa mi znane ;)

ale znam koszty noatrialne
u notariusza zawierana byla najpierw warunkowa umowa sprzedazy, informacja o tym plynela do Agencji Nieruchomosci Rolnych, bo oni maja prawo pierwokupu dzialek rolnych, jesli w ciagu okreslonego czasu nie odpowiedza na te oferte, spotykacie sie po raz drugi (po ok miesiacu) u notariusza by spisac standardowa umowe sprzedazy
Koszty notarialne: jak przy zakupie dzialki budowlanej, ale polowa przy pierwszej umowie, druga polowa przy umowie koncowej.
Zaplata za dzialke od razu sprzedajacemu. W razie gdy Agencja wyrazi zgode na kupno, sprzedajacy zwraca kase kupujacemu, a od Agencji dostaje pieniadze w wysokosci ktora w umowie widnieje.

nie wiem czy od nowego roku zasady nie ulegly zmianie

szpoti
06-01-2007, 12:14
Sytuacja jest taka że ta działka bedzie wydzielona z wiekszej 6 tys m2, czyli na działke wchodzi geodeta + notariusz i czy są jeszcze jakies koszta.
Ile średnio kosztuje geodeta i notariusz - powiat legionowski (może ktoś wie?)


Co do tej działki to obok stoja juz inne działki rolne z oczekiwaniem na odrolnienie sa juz wnioski w gminie (niektore nawet ogrodzone) liczba działek 4 ... rozumiem że wtedy jest wieksza szansa na to że ja kupie a nie ANR.
-------------------------------------------------------------------------------------------
No i ten kredyt wysokość max 20 tys zł, gdzie i jaki ?

Dziekuje :)

slawwoj
06-01-2007, 12:17
Najpierw wystąp o warunki zabudowy aby przekonać się czy mozna tam sie budować.
Zapamiętaj nie każdą działkę można "odrolnić". Moze okazać się że wsadzisz kupę szmalu i będziesz sadził marchewkę.

slawwoj
06-01-2007, 12:20
Sytuacja jest taka że ta działka bedzie wydzielona z wiekszej 6 tys m2, czyli na działke wchodzi geodeta + notariusz i czy są jeszcze jakies koszta.
Ile średnio kosztuje geodeta i notariusz - powiat legionowski (może ktoś wie?)


Co do tej działki to obok stoja juz inne działki rolne z oczekiwaniem na odrolnienie sa juz wnioski w gminie (niektore nawet ogrodzone) liczba działek 4 ... rozumiem że wtedy jest wieksza szansa na to że ja kupie a nie ANR.
-------------------------------------------------------------------------------------------
No i ten kredyt wysokość max 20 tys zł, gdzie i jaki ?

Dziekuje :)

Tej twojej działki o pow 3000 m kw. nie da się dalej podzielić. W obecnym stanie jest nie podzielna. Sprawdż czy na tym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

szpoti
06-01-2007, 12:20
Najpierw wystąp o warunki zabudowy aby przekonać się czy mozna tam sie budować.
Zapamiętaj nie każdą działkę można "odrolnić". Moze okazać się że wsadzisz kupę szmalu i będziesz sadził marchewkę.

Z tego co wiem teren jest przeznaczony pod pozniejsza zabudowe, pozatym działka przylega do 2 dzialek które tez oczekuja na odrolnienie, wnioskuje że im wiecej tym lepiej.

szpoti
06-01-2007, 12:22
Tej twojej działki o pow 3000 m kw. nie da się dalej podzielić. W obecnym stanie jest nie podzielna. Sprawdż czy na tym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Chodzi o podzielenie tej 6 tys m2 na 2 mniejsze po 3 tys prze geodete. Czy ja ponosze te koszta ? To ze nie moge podzielic tej 3 tys to wiem (takie prawo niestety) :(

szpoti
06-01-2007, 16:32
W takim razie mam pytanie odnośnie tego ile kosztuje mniej wiecej wejscie geodety i wizyta u notariusza?

ZaKontyK
06-01-2007, 18:03
notariusz ok.2500
geodeta 1000 ale to raczej sprzedający
już IV klasa odralniana jest za friko (małe wyjatki, szukaj na forum - było)

Ale !!!!

Sprawdź czy można budować - urząd gminy

sprawdź jak jest z mediami zorientuj się za ile - nie wierz, że już jutro będą

Dowiedz się co to "renta planistyczna" raczej sprawa sprzedającego, ale kupujący powinien znać ten temat

Zbadaj grunt - geolog - od 450 za wystarczające badania - jeśli sprzedającemu zależy to pozwoli ci w swojej ziemki zrobić trzy dziurki fi 150 mm i 3m gł.

warunkuj kupno u notariusza otrzymaniem gwarantujących budowę warunków zabudowy

sprawdź jak stoją pobliskie domy to wg nich będą ustalane warunki zabudowy - byś nie był zdziwiony, że możesz budować ale w zupełnie innym miejscu niż planowałeś - poczytaj o "dobre sąsiedztwo"

powodzenia

szpoti
06-01-2007, 19:21
geodeta 1000 ale to raczej sprzedający

No wlaśnie bo soba od której kupuję twierdzi że to ja musze oplacic geodetę. I wlaśnie trochę mnie to zdziwilo. Więc od czego to zależy i gdzie ktoś może mnie o tym poinformować(czy to jest gdzies zapisane w jakims rozporządzeniu ? lub innym dokumencie prawnym) ?


warunkuj kupno u notariusza otrzymaniem gwarantujących budowę warunków zabudowy

W jaki sposób to wygląda?

Media sa w ok 100 m (1 wybudowany dom) od działki, działka przy drodze, najblizsza działka oddzielona droga dojazdowa do innej działki 6 m dom ma stac po 2 stronie bo z tamtej strony bedize wjazd wiec problemu nie ma.

Moja działka bedzie w fazie poczatkowej prostokatem pozniej chce ja podzielic na 3 kwadraty , tylko że sprzedający (słownie) obiecał że idze mi na rękę i zrobi drogę dojazdową do pozostaych działek wydzielając ją z 3 tys które mu pozostały, droga 6mx80 (prawdopodobnie) gdyz on bedzie miał do sprzedania tez działki i chiał miec bliższy dostęp do mediów w innym wypadku musiał by ciągnąć na około. Czy w takim razie u notariusza wspamnieć o tej drodze gdyz w chwili obecjen na pozostałych 3 tys m2 (on chyba też nie bedzie mogł wydzielić tej drogi odrazu) - obecnie oczekuję na geodete do 1,5 miesiąca ?

Dodaje obrazek poglądowyhttp://szrot.i365.pl/plan.jpg

te 3 tys m2 to moja działka (kreski dziela ja na 3 mniejsze )
droga do wydzielenia (czyli obiecana droga) i obok niej 2,5 tys sprzedajacego
chciał bym uniknąc sytuacji w której został bym z 3 tys m2 (planowalem zakup 2 tys ale nie da sie inaczej niestety)

dode
06-01-2007, 20:59
za geodete płaci sprzedający, chyba że strony uzgodnią inaczej. Facet chce Cie więc naciągnąć.
Droge koniecznie wpisać notarialnie, zeby nie skonczyło się na obietnicach.
D.

Goni_Mnie_Peleton
07-01-2007, 00:55
Dodatkową przyczyną wzrostu cen działek są opłaty, które ponoszą właściciele gruntów budowlanych na rzecz gminy. Chodzi o opłatę adiacencką oraz rentę planistyczną.

O co chodzi? Przekwalifikowałeś działkę rolną na budowlaną, a teraz chcesz ją sprzedać? Gmina może na ciebie nałożyć tzw. rentę planistyczną! Wynosi ona do 30 proc. wzrostu wartości gruntu. PAMIĘTAJ! Renta może być naliczona tylko w przypadku zbycia działki w ciągu pięciu lat od jej przekwalifikowania.

Jeśli rolnikowi udało się podzielić działkę na mniejsze, gmina zbudowała nową drogę bądź wodociąg, to teraz może nałożyć na ciebie specjalną opłatę, tzw. adiacencką, bo wzrosła wartość nieruchomości. Jak wysoką? O tym decyduje samorząd w uchwale. Prawo stanowi jedynie, że nie może być ona wyższa niż "50 proc. różnicy wartości nieruchomości". W praktyce czasami sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do niedawna gminy opłatę adiacencką pobierały sporadycznie, nawet jeśli rozwijały lokalną infrastrukturę. Teraz sięgają po nią o wiele chętniej, bo dostają mniej pieniędzy z budżetu państwa. UWAGA! Gmina na nałożenie opłaty adiacenckiej ma trzy lata od momentu uprawomocnienia się decyzji o podziale lub od doprowadzenia instalacji, a jej spłata może być rozłożona na dziesięć lat.

Do opłaty adiacenckiej i renty planistycznej doszedł też 22-proc. VAT płacony przez rolników, którzy nie prowadzą działalności inwestycyjnej, a sprzedają działki budowlane w sposób ciągły. Tak jest od naszego wejścia do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 r.


http://dom.gazeta.pl/prawo/1,65547,3749266.html?as=2&ias=2&startsz=x[/quote]

HenoK
30-03-2007, 10:57
Tej twojej działki o pow 3000 m kw. nie da się dalej podzielić. W obecnym stanie jest nie podzielna. Sprawdż czy na tym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Z jakiego przepisu to wynika ?

mirkan
31-03-2007, 22:03
Działki rolnej o powierzchni 3 tys. m nie można podzielić bo przepisy mówią, że działka rolna nie może być mniejsza niż właśnie 3 tys. m. (ustawa o gospodarce nieruchomościami Art. 92)

Pozdrawiam

batory
02-04-2007, 22:37
u mnie bylo tak dostalem od tesciow dzialke rolna w gminie powiedzieli mi ze sobie moge olowkow tam nasadzic troszke podumalem wydzierzawilem jeszcze troszke i zostalem rolnikiem a wiec juz moglem dostac pozwolonko na budowe zaznaczam ze dzialka ta jest 5-6 klasy i dopuszczalna byla zabudowa rolnicza pozniej zrezygnowalem z dzierzawy a dzialka z budynkiem zostala automatycznie odrolniona ( niestety innej rady w moim przypadku nie bylo :)