PDA

Zobacz pełną wersję : Remont C.O



chrisowaty
05-01-2007, 23:09
Witam forumowiczów.
W tym roku rozpocznę remont C.O. w swoim mieszkaniu. Jest to stara kamienica, zewnętrzne mury z cegły o grubości ok 80cm, ścianki działowe z drzewa, podobnie jak podłogi. Powierzchnia kuchni i pokoju to 48m2, wysokośc 3,4m, 2 pietro a nad nim poddasze. Okna nowe PCV.
Ciepła woda jest rozprowadzana grawitacyjnie z pieco-kuchni do blisko 1,5 kaloryfera płytowego (dwie płyty) z czego 60% powierzchni lekko mówiąc jest chłodna. Aby polepszyc skuteczność pewnie wystarczyłoby zamontowac pomkę obiegową, ale i tak chciałbym usunąć obecny piecyk na coś mniejszego i ekonomicznego. (Z wyboru nadal pozostanie paliwo stałe. Gaz i energia elektryczna odpadają.) Również skorodowany bojler się do niczego nie nadaje.
1. W pierwszej kolejności chciałbym docieplic podłogę, poprzez zamontowanie kratownicy z kantówki drewnianej wypełnionej wełną mineralną a na to płyta OSB 25mm. Podejrzewam iż przydałby się folia paroprzepuszcalna, ale pod czy nad warstwą izolacyjną? Cz jest sens stosowania wełny, czy zastosować inny izolator np styropian?
2. Jaki zastosować piec? Piece z podajnikami nie wchodzą w grę gdyż piec będzie stał w kuchni, bo tam jest wejście do komina. Na podstawie informacji zawartych na łamach forum oszacowałem moc pieca na ok 12KW. Wystarczająco?
3. Jak oszacować pojemność wymiennika na wodę użytkową? Chciałbym również zasilić dwa kaloryfery (w kuchni 800mm długości, w pokoju 1000mm) pracujące w układzie wymuszonym, ale chciałbym zastosować przekrój rur tak aby zapewnić obieg grawitacyjny w przypadku zaniku napięcia. Obieg wody oczywiście będzie otwarty.

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie

chrisowaty
06-01-2007, 20:11
W sprawie pieca, co powiecie o tym:
http://www.kuenzel.de/Polski/PG-p.htm
lub
http://www.ekokotly.com.pl/page.php?oferta=8

keny52
06-01-2007, 20:25
witam, co do podlogi dobry pomysl, a czy w gre wchodzi kominek jesli taka duza powierzchnia plus zbiornik 120l. zwoda uzytkowa. pozd. :wink:

chrisowaty
06-01-2007, 20:36
witam, co do podlogi dobry pomysl, a czy w gre wchodzi kominek jesli taka duza powierzchnia plus zbiornik 120l. zwoda uzytkowa. pozd. :wink:

Co do kominka to jeszcze się nie przekonałem. Nie jestem przekonany do ekonomiki tego rozwiązania. Moja pani wręcz przeciwnie bo ładnie by wyglądał :)

keny52
07-01-2007, 17:57
witam, poloz na podloge na beton folie w plynie, dziki temu bedzie trwalsza powloka a co to do kominka to JEST najtanszy OPAL www.kominki.up.pl pozd. :wink:

chrisowaty
08-01-2007, 19:33
witam, poloz na podloge na beton folie w plynie, dziki temu bedzie trwalsza powloka a co to do kominka to JEST najtanszy OPAL www.kominki.up.pl pozd. :wink:

Betonu na drewno nie wyleję, gdyż byłoby to bez sensu. Tak jak napisałem podłoga jest drewniana i musze ją w jakiś sposób docieplić.

keny52
08-01-2007, 20:33
witam, jezeli mozesz odkrecic deski, wloz wate nato folie, pozd. :wink: