PDA

Zobacz pełną wersję : Jak się mieszka w domu pasywnym?



Barloc
06-01-2007, 01:24
Witam,

Przejrzałem forum pod kątem "domu pasywnego" ale mimo to chciałbym zadać pytania tym, którzy już trochę mieszkają w czymś takim.

Interesuje mnie np.:
1/ czy sama instalacja wentylacji mech. z odzyskiem ciepła i grzałką wystarcza? czy macie Państwo coś dodatkowo, i co?
2/ jak po pewnym czasie wygląda sprawa czyszczenia rur, czy coś się tam osadza? jeżeli tak to jak często trzeba rury czyścić? Czy jest w ogóle możliwe mieć dostęp do każdego metra rury żeby ją oczyścić?
3/ czy w kanałach nie osiada wilgoć, a co za tym idzie rozwój jakiś bakterii itd.?
4/ czy słychać w nocy szum powietrza w rurach?
5/ jak się rozwiązuje wentylację kuchni (kwestia okapu)
6/ czy warto robić wymiennik gruntowy, (wykonuje się też czerpnię na dachach, czy tylko dlatego, że nie ma miejsca na działce?)
7/ jak się rozwiązuje problem czyszczenia tej rury pod ziemią?
8/ jakie uzyskujecie Państwo temperatury? zimą/latem
9/czy latem w domu jest przyjemny chłód?
10/ ile sie rocznie wydaję na filtry?
11/ Ile się rocznie wydaję na prąd zużywany przez grzałkę za rekuperatorem?
12/ Jaki system wybraliście Państwo do przygotowania c.w.u.?

Będę szczerze wdzęczny za odpowiedzi praktyków...

pozdrawiam

Barloc
06-01-2007, 23:39
Wiedziałem... :( niewiadomo!, bo nikt w takim nie mieszka.
Może ktoś mieszka w "prawie-pasywnym" i odpowiedziałby na te pytania...

marynarka
08-01-2007, 21:15
:) Witaj. jesli naprawde chcesz sie skontaktować z twórcą i uzytkownikiem takiego domu to polecam ci strone www.naturalnydom.pl.Architekt Andzrej Głab, z Gliwic, zbudował"climhaus", bardzo ceniony przede wszystkim w Niemczech i w Austrii. Rozwiazania tam stosowane są trocheodmienne, nizto sie przyjęło w "typowych"passivhaus.Idea ta sama- ma byc dostarczone tak mało energii jak tylko sie da, żeby było ciepło, kofortowo i żeby wszystko hulało. Fabryka, która robiła ten dom będzie robić i mój.
W moim wypadku odpadł z 2 powodów- decyzja o war. zabudowy wykluczyła taki dach, ( faktycznie,ten dom nie pasowałby do otoczenia mojej działki), i akustyka- zbyt duza, jak dla mnie. Natomiast rozwiązania- palce lizać.
Mozna budowac ściany tak, jak Lipińcy(Smolec pod wrocławiem, można jechac obejrzeć)-czyli częsć ciepła w nich akumulować,(keramzt),mozna odwrotnie- tak jak u mnie- z samej praktycznie izolacji- prefabrykat drewniany, ściana gigawand, 0, 139 współcz. przenikania. Można z płaskim dachem, można ze spadzistym. Ale to faktycznie- albo gotowy projekt"pasywny", albo- tak jak u mnie- indywidualny ,i trzeba liczyc stosunek wielkości przegród zewn do powierzchni.
Takie domy musza miec w środku spora otwarta przestrzeń- to jeden z warunków, których ominąc sie nie da. Gwc i reku obowiazkowo.
U mnie będzie tylko dach przygotowany pod solar- chwilowo z niego zrezygnuje. Grzanie- tylko prad. Być może u Niemców i Austriaków starczają tylko nagrzewnice, ale oni mają inne warunki słoneczne.Właśnie borykam się z doborem pasywnych okien. I jeśli nikt nie robi u nas przesuwnych drzwi w profilu pasywnym, to bede zmuszona załozyc inne. Ceny stolarki moze i moga zabic, ale jak się powiedziało "a"...
Pozdrawiam, z pewnoscią napiszę ,jak to wszystko wygląda w praniu, ale teraz mam urwanie głowy z doborem pewnych materiałów do ocieplenia(płyta fund)i z wysyłaniem kolejnych próśb o wycene stolarki.Wesołego budowania!

Acha, w kwestiach ocieplania oraz mostków termicznych , obliczania róznych typów ogrzewania prowadzone są bardzo ciekawe wątki- pisza o tym Jezier, Siwy, naprawde ciekawe i cenne. Nawet, jesli czasem wymyka sie pojmowaniu(mojemu, oczywiście).

marynarka
08-01-2007, 21:17
Przypomniało mi się- jeśli jesteś z Gdańska, to gdzies w Gdyni zbudowano climhaus. Masz blisko.Powstanie/(powstało) tam tez takie osiedle- sama widziałam projekt.

Barloc
08-01-2007, 21:55
Taaaa, koszty stolarki są nieziemskie, dzisiaj dostałem kosztorys na swój dom; wychodzi 3.000 netto za metr. Nie wiem czy kosztorysant nie wytrzeźwiał po Sylwestrze czy jak??? A w tej cenie nie ma jeszcze ani gwc ani reku, jedynie 18 cm silka + 34 cm styropianu na ścianach, 40 cm wełny pod dach. Czy to jest normalne? Na okna mam cenę m/w 1000 zł netto./m.kw. przy wskaźniku 0,9...

marynarka
09-01-2007, 14:42
Rany Julek... :o To stan deweloperski??No chyba tak ,skoro bez czesci instalacji....Ja swoj dalam do kosztorysowania bez okien i instalacji reku/gwc/.Wciaz jeszcze czekam.Wyceny zbieram osobno, zeby targowac upusty/rabaty, co sie tylko da. :wink:

HenoK
23-05-2007, 18:05
Podciągam wątek.
Ponieważ sam zamierzam wybudować dom pasywny interesują mnie uwagi użytkowników takich domów.
Zamierzam wybudować dom w technologii Isomax.
Więcej na ten temat w wątkach:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1822518#1822518
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1821353#1821353
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1812190#1812190
oraz w moim dzienniku budowy i komentarzach do niego :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1804653#1804653
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1797628#1797628