PDA

Zobacz pełną wersję : POMOCY!!! zbrojenie pod słup



zaborki
07-01-2007, 19:10
Witajcie

Potrzebujemy FACHOWEJ oceny i porady, jednym słowem POMOCY!!!!!!!!

Niech przemówią zdjęcia:

http://panoramix.ift.uni.wroc.pl/~ilona/murator/stopa0.PNG
Tak wyglądało zbrojenie słupa, gdy widzieliśmy je ostatni raz. Miało zostać poprawione, lecz nie wiemy czy zostało to zmienione. Słup znajduje się w naszym przyszłym salonie (42m2) i jest istotną podporą stropu.


http://panoramix.ift.uni.wroc.pl/~ilona/murator/stopa.png
Po zalaniu, zbrojenie wygląda tak.

Co mamy z tym zrobić? Czy to trzeba poprawiać? Nie jesteśmy pewni, czy na zbrojeniu było dodane więcej strzemiączek!

Bardzo prosimy o fachowe opinie i porady!

jajmar
07-01-2007, 19:55
Fajna ta stopa :)

-Skoro nie było inwestora to pewnie nikt nie podniósł zbrojenia dolnego tylko zalali go taj jak leżało - nie widac na fotce zadnych dystnsów
-jedno strzeme na takiej stopie to też przesdna osczedność, ale to jeszcze wg mnie mały problem. Długośc tych wystjących kawałków zbrojenia to najwiekszy bład tych partaczy.
Minimalna długosc takiego połaczenia to powinno byc przyjnajmniej 30 średnic pręta. Ze zdjecia wnisokuje iz to co wystaj to nie ma wiecej jak 20cm :-( .
Przy czym te 30 to tez w pewnych okolicznosciach "pracy słupa" nie znjąc dokladnego projektu konstrukcji i złożen trudno to jednoznacznie określić. Sprawdz w projekcie ile powinno to na łaczeniu wystawać.
Ta stopa jest jak na domek dość spora i do tego zbrojona dołem przy takiej grubości :o mi to wyglada na jakas przerobke wykonawacy w stosunku do projektu.

Barbossa
07-01-2007, 20:02
ale czad!!! :D

Geno
07-01-2007, 20:07
"O Jezu ale wiocha" w pierwszej chwili mi się nasunęło, dziwne rzeczy widuję ale takiego partactwa to jeszcze nie widziałem. Genarelanie to ja w takich przypadkach jestem na tyle miły,że kazałbym rozebrać i wykonać od nowa. Otuliny brak, strzemion brak, pręty za krótkie - to ostatnie to akurat można wykuć częsciowo i poprawić ale zbrojenie nie ma żadnej geometrii a to jes błąd poważny. Ogólnie to robota klasy wino marki jabol. Zastanowiłbym się nad tym "wykonawcą" jeśli on się za strop zabierze...

zaborki
07-01-2007, 20:11
Dzięki za odpowiedź

Z tego co się zorientowaliśmy, stopa jest za wysoko zalana. Czy możemy nawiercić otwory aby w nich zamocować pręty nowego/dodatkowego zbrojenia pionowego? A może położyć na to jeszcze "siatkę" z prętów zbrojeniowych, przymocować ja do tego co wystaje i wyprowadzić dodatkowe pręty (w otwory wywiercone w obecnej ławie)?

Naprawdę nie wiemy co mamy z tym dalej robić. Z wykonawcą już się pożegnaliśmy.

pozdrawiamy

Geno
07-01-2007, 20:19
Dzięki za odpowiedź

Z tego co się zorientowaliśmy, stopa jest za wysoko zalana. Czy możemy nawiercić otwory aby w nich zamocować pręty nowego/dodatkowego zbrojenia pionowego? A może położyć na to jeszcze "siatkę" z prętów zbrojeniowych, przymocować ja do tego co wystaje i wyprowadzić dodatkowe pręty (w otwory wywiercone w obecnej ławie)?

Naprawdę nie wiemy co mamy z tym dalej robić. Z wykonawcą już się pożegnaliśmy.

pozdrawiamy
Powiem tak - mimo wszystko ja bym to skuł i wykonał od nowa - naprawdę nie ma ani jednego pozytywnego elementu , każdy w mniejszym lub większym stopniu jest źle zrobiony...

Jeśli miałbym coś więcej powiedzieć to trzeba by wrzucić skan z projektu jak ta stopa miała wyglądać. Nawiercanie prętó nic nie da , jeśli już to wykuwanie na 20-30 cm wnęki o przekroju kwadratu w obrębie zbrojenia. Jakie są wymiary tej stopy?Oraz ile dni ma beton.

jajmar
07-01-2007, 20:23
Czy możemy nawiercić otwory aby w nich zamocować pręty nowego/dodatkowego zbrojenia pionowego? A może położyć na to jeszcze "siatkę" z prętów zbrojeniowych, przymocować ja do tego co wystaje i wyprowadzić dodatkowe pręty (w otwory wywiercone w obecnej ławie)?


Tego czy otwory załatwią sprawe na forum nie roztrzygniemy, jeżeli stopa ta jest pod słupem osiowo ściskanym to masz w zasadzie dwa wyjscia albo jak wspominał Geno rozkuc i przedłużyć pręty albo poprzez otwory i wkejanie zbrojenienia. Słup może roniez przenosicna fundamnet jakis moment a to juz wyga solidnijeszego zbrojenie. Tyle ze to mozna ocenic na podstawie dokladnej analizy projektu.
Dodatkowa siatka nic nie da.
A tak z ciekawości co na to kierownik budowy ?

Barbossa
07-01-2007, 20:25
jeżeli szukasz nowego wykonawcy - to po propozycji co z tym zrobić poznasz czy jest dobry
generalnie to superkicha, ale jeżeli do nie jest Złota 44 to może da się to uratować
w zależności jaka to dziura (wymiary) to sama bryła przeniesie jakieś obciązenia
z pewnością bez fachowego oka w miejscu przestępstwa nie da się sensownie poradzić ale prawdopodobnie: spawanie, min dwa spawy na jeden pręt lub nawiercenie i WKLEJENIE na kleje np Hilti - na czery pręty to nie aż tak drogie

zaborki
07-01-2007, 20:34
Oto odpowiednie fragmenty projektu:

stopa:
http://panoramix.ift.uni.wroc.pl/~ilona/murator/stopa_projekt.png

oraz strzemiączka:
http://panoramix.ift.uni.wroc.pl/~ilona/murator/stopa_projekt_strzem.png


Ławy lane były w ostatnią środę.

Barbossa
07-01-2007, 20:40
no i :roll:

Geno
07-01-2007, 20:41
Ja bym to skuł - zapłącisz raptem 300-500 zł razem z betonem a może mniej bo beton jeszcze dobrze nie związał. Wypożyczenie dużego młota na jeden dzień aż tak dużo nie kosztuje. Za bardzo nie widzę sensu w ratowaniu tego. Tym bardziej,że to dosyć znacznie odbiega od tego jak powinno wyglądać wg projektu.

zaborki
07-01-2007, 20:53
Ja bym to skuł - zapłącisz raptem 300-500 zł razem z betonem a może mniej bo beton jeszcze dobrze nie związał. Wypożyczenie dużego młota na jeden dzień aż tak dużo nie kosztuje. Za bardzo nie widzę sensu w ratowaniu tego. Tym bardziej,że to dosyć znacznie odbiega od tego jak powinno wyglądać wg projektu.


Czy skuwać wszystko, czy po prostu wkuć się na około 40cm w okolicach prętów (powiedzmy kwadrat 60x60cm) i do istniejących prętów dowiązać nowe (wraz ze strzemiączkami). Stopa ma szerokość kwadratu 120x120cm, głębokość betonu około 50cm + chudziak (5-10cm).

Geno
07-01-2007, 20:57
Ja bym to skuł - zapłącisz raptem 300-500 zł razem z betonem a może mniej bo beton jeszcze dobrze nie związał. Wypożyczenie dużego młota na jeden dzień aż tak dużo nie kosztuje. Za bardzo nie widzę sensu w ratowaniu tego. Tym bardziej,że to dosyć znacznie odbiega od tego jak powinno wyglądać wg projektu.


Czy skuwać wszystko, czy po prostu wkuć się na około 40cm w okolicach prętów (powiedzmy kwadrat 60x60cm) i do istniejących prętów dowiązać nowe (wraz ze strzemiączkami). Stopa ma szerokość kwadratu 120x120cm, głębokość betonu około 50cm + chudziak (5-10cm).
Ja bym skuł wszystko, zbrojenie jest przesunięte i nie jest w osi, zrobili "niechcący" stopę z mimośrodem. Nie wiem czy się rozliczyłeś z zapewne ekipą bo firmy chyba raczej takich cudów nie tworzą, nie zapłąciłbym za to i obciążył kosztami rozbiórki choc pewnie takiej możliwości nie ma.

zaborki
07-01-2007, 21:10
Dzięki za rady.

Najlepiej skuć jak najszybciej, ale my mamy wylewany beton bezpośrednio w grunt, i jak skujemy teraz to nam się do marca-kwietnia obsypie, a dopiero wtedy będziemy mogli zalać ponownie. Czy różnica w kuciu jest aż tak ogromna?

I co to jest stopa z mimośrodem?

Już naprawdę nie wiemy co robić.

:(

Pozdrawiamy,

Geno
07-01-2007, 21:15
Dzięki za rady.

Najlepiej skuć jak najszybciej, ale my mamy wylewany beton bezpośrednio w grunt, i jak skujemy teraz to nam się do marca-kwietnia obsypie, a dopiero wtedy będziemy mogli zalać ponownie. Czy różnica w kuciu jest aż tak ogromna?

I co to jest stopa z mimośrodem?

Już naprawdę nie wiemy co robić.

:(

Pozdrawiamy,
Jak się obsypie to kilka desek i macie szalunek, koszt praktycznie żaden.
Mimośród towrzy się od tego ,że słup nie jest ustawiony w osi stopy co powoduje,że siła ściskająca działa na pewnym rammieniu (tym przesunięciu) co dodatkowo wywołuje moment zginający, po ludzku znaczy się na przykładzie, jak położysz komórkę na stole i oprzesz palca przyciskając na środku to nic nie będzie się działo ( o ile za mocno nie wciśniesz :wink: ) natomiast gdy przesuniesz palec na brzeg komórki (tworząc mimośród) i naciśniesz to Ci się druga krawędź uniesie.

Barbossa
07-01-2007, 21:17
ja do zobrazowania użyłbym konika na biegunach

jajmar
07-01-2007, 21:23
A ja napisze troszke inaczej niż Geno.
Jeżeli stopa jak piszesz ma wysokośc 50cm to bym tego nie skuwał. Kat rozchodzenia naprężen w betonie to 45 stopni a więc przy słupie 25 cm i tej grubości ta stopa bedzie i tak w całości przekazywała obciążenie na grunt.

Co do skuwania jeżeli się zdecydujesz to teraz bedzie łatwiej niz na wisośne, w tych temp beton wiąze sporo wolniej.

Geno
07-01-2007, 21:28
A ja napisze troszke inaczej niż Geno.
Jeżeli stopa jak piszesz ma wysokośc 50cm to bym tego nie skuwał. Kat rozchodzenia naprężen w betonie to 45 stopni a więc przy słupie 25 cm i tej grubości ta stopa bedzie i tak w całości przekazywała obciążenie na grunt.

Co do skuwania jeżeli się zdecydujesz to teraz bedzie łatwiej niz na wisośne, w tych temp beton wiąze sporo wolniej.
Gdyby nie ten mimośród to może bym się zgodził ale raczej dyskwalifikuje, tym bardziej,że jezeli te pręty zostały od tak po prostu zalane to ze względu na niedostateczne otulenie betonem mogą nie do końca być wciągniete do współpracy z betonem do tego dochodzą jeszcze zanieczyszczenia a po poziomie wykonawstwa raczej nie wydaje mi się aby je usunięto.

zaborki
07-01-2007, 21:28
Dzięki wielkie za pomoc!

Jako iż wysokość ściany fundamentowej w pomieszczeniu gdzie stoi słup, wynosi 90cm, stopę mamy wyprowadzoną nieco wyżej niż zakładaliśmy (+20cm). Zostaje mam więc mamy jeszcze jakieś 70cm. Czy możemy to nasze partactwo potraktować jako nieco większy chudziak i na tym ponownie postawić "druga stopę" - wraz ze zbrojeniem, etc? Jeżeli 70cm to za mało, możemy trochę nad kuć z góry i ewentualnie zrobić stopę nieco większą? Co o tym sądzisz?

Pozdrawiamy i jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie rady.

Krzysztofik
07-01-2007, 21:32
Tak sobie poczytałem i popatrzyłem i nie widze tu żadnego mimośrodu.
Geno, nie sugeruj się widokiem górnej części ,tylko podstawy.
W podstawie zbrojenie słupa jest idealnie centralne.
Ja osobiście bym tego nie rozbierał, ale warto poradzic sie konstruktora.

Barbossa
07-01-2007, 21:34
Tak sobie poczytałem i popatrzyłem i nie widze tu żadnego mimośrodu.
Geno, nie sugeruj się widokiem górnej części ,tylko podstawy.
W podstawie zbrojenie słupa jest idealnie centralne.
Ja osobiście bym tego nie rozbierał, ale warto poradzic sie konstruktora.

chyba na rysunku :D

Geno
07-01-2007, 21:35
Tak sobie poczytałem i popatrzyłem i nie widze tu żadnego mimośrodu.
Geno, nie sugeruj się widokiem górnej części ,tylko podstawy.
W podstawie zbrojenie słupa jest idealnie centralne.
Ja osobiście bym tego nie rozbierał, ale warto poradzic sie konstruktora.
Nie sugeruję się widokiem zalanej stopy tylko widokiem zbrojenia na którym widać,że słup przesunięty jest w prawo.

Geno
07-01-2007, 21:40
Dzięki wielkie za pomoc!

Jako iż wysokość ściany fundamentowej w pomieszczeniu gdzie stoi słup, wynosi 90cm, stopę mamy wyprowadzoną nieco wyżej niż zakładaliśmy (+20cm). Zostaje mam więc mamy jeszcze jakieś 70cm. Czy możemy to nasze partactwo potraktować jako nieco większy chudziak i na tym ponownie postawić "druga stopę" - wraz ze zbrojeniem, etc? Jeżeli 70cm to za mało, możemy trochę nad kuć z góry i ewentualnie zrobić stopę nieco większą? Co o tym sądzisz?

Pozdrawiamy i jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie rady.
Jeśli stopa nie będzie kolidować z warstwami posadzki to chyba problemu być nie powinno. W tej chwili przynajmniej przeciwskazań nie widzę.

jajmar
07-01-2007, 21:54
Ale co da wylanie kolejnego betonu w tym miejscu ? I tak całośc obciążeń na grunt przkaze ta juz wykonana stopa i zazbrojona tak jak został wykonana.
Ja bym nawiercił pod słupa dziury zakotwił zbrojenie słupa w osi stopy i na tym zakończył naprawe.

Krzysztofik
07-01-2007, 22:11
Pod względem konstrukcyjnym zbrojenie słupa znajduje sie na środku podstawy stopy(prosze przyjzec sie dokładnie zdjęciu).
Poza tym, niewskazane byłoby dowolne przesuwanie sobie słupa.

Geno
08-01-2007, 07:25
Ale co da wylanie kolejnego betonu w tym miejscu ? I tak całośc obciążeń na grunt przkaze ta juz wykonana stopa i zazbrojona tak jak został wykonana.
Ja bym nawiercił pod słupa dziury zakotwił zbrojenie słupa w osi stopy i na tym zakończył naprawe.
Cóż dla mnie warunki utwierdzenia w tym wykonaniu są conajmniej wątpliwe, do tego ja widzę mimośród co niekoniecznie widzą inni. Brak strzemion powoduje m.in. wyboczenie prętów i można mieć zamiast słupa żelbetowego to właściwie betonowy.

Co do nadlanie nowej stopy? Stara będzie traktowana jak podłoze , nowa zaś zapewni prawidłowe utwierdzenie i przekazanie osiowe obciążeń oraz wyprowadzenie zbrojenia słupa z prawidłową geometrią.

Tak to przynajmniej wyglada "na oko", aby cos więcej powiedzieć to raczej trzeba by policzyć.

Chyba za bardzo jestem przyzwyczajony do standardów przemysłowych a nie wiejskich budownictwa.

Geno
08-01-2007, 07:27
Pod względem konstrukcyjnym zbrojenie słupa znajduje sie na środku podstawy stopy(prosze przyjzec sie dokładnie zdjęciu).
Poza tym, niewskazane byłoby dowolne przesuwanie sobie słupa.
Dla mnie nie jest po środku - widać po różnicy oczek siatki zbrojenia. O tym czy przesunięcie słupa było wskazane czy nie to partacze nie wiedzieli.

Barbossa
08-01-2007, 08:24
Pod względem konstrukcyjnym zbrojenie słupa znajduje sie na środku podstawy stopy(prosze przyjzec sie dokładnie zdjęciu).
Poza tym, niewskazane byłoby dowolne przesuwanie sobie słupa.

wysłałem zdjęcie do analizy do fotolabolatorium National Geografic i otrzymałem właśnie info, że te ptęty nie są po środku;
ale zdjęcie analizuje jeszcze Prof. Knauf z PW i ma dać znać dziś do 11.00
wtedy będę wiedział napewno

Krzysztofik
08-01-2007, 08:37
Tak trzymac. :D
Po co nam jakis kierownk budowy :wink:,
wystarczy Forum.
Pozdrawiam.

Geno
08-01-2007, 08:39
Tak trzymac. :D
Po co nam jakis kierownk budowy :wink:,
wystarczy Forum.
Pozdrawiam.
Kierownik wynika pośrednio jest "wirtualny"

Barbossa
08-01-2007, 12:30
niestety, Prof. potwierdził brak osiowego umieszczenia prętów

I CO TERAZ :-?