PDA

Zobacz pełną wersję : Kolumny



katarzyna mańkowska
08-01-2007, 07:29
Buduję dom w okolicach Poznania. Poszukuję kolumn. Czy ktoś wie, gdzie kupić korzystnie ładne, grube kolumny? poza tym nie pamiętam, aby w którymkolwiek Muratorze opisywane były kolumny i problemy z ich doborem i montowaniem. Pojawiają się one coraz częściej w domkach jednorodzinnych. Może warto temu tematowi poświecić trochę miejsca na łamach.

retrofood
08-01-2007, 07:46
To się robi w formach z tektury.

Geno
08-01-2007, 07:55
To się robi w formach z tektury.
Gładkie.

Kolumny ze żłobieniami czy o zmiennym przekroju to raczej gotowe, często róneuiż jako szalunek.
http://www.kolumny.pl/rodzaje.html

http://www.kolumny-kolumny.pl/pl/oferta/

Janussz
08-01-2007, 12:13
To się robi w formach z tektury.
Tylko gdzie nabyć formy beczułkowate, aby zrobić kolumnę jak w przytoczonych linkach Gena?

Gotowe strasznie drogie to raz, a dwa to nie podoba mi się "klejenie".

gonzo29
08-01-2007, 12:22
Z beczułkowatymi tekturowymi bedziesz miał problem ,ja miałem tekturowe jestem zadowolonu , miałem w środku zbrojenie takie jak w ławach czyli cztery dwuty fi 12 połączone strzemiączkami i beton troszeczkę rzadszy ale tylko ciu ciut , jak zalałem to pożniej pstukałem żeby nie było pęcherzyków powietrza , wyszło praie idealnie nie trzeba szpachlować , a ze zdjęciem tekury to nie było problemu bo zalałem wodą kolumnę od gory , 2 godzinki i i można było palcami zdejmować

jajmar
08-01-2007, 14:29
, miałem w środku zbrojenie takie jak w ławach czyli cztery dwuty fi 12 połączone strzemiączkami i beton troszeczkę rzadszy ale tylko ciu ciut , jak zalałem to pożniej pstukałem żeby nie było pęcherzyków powietrza ,

W słupach okrągłych powinno byc minimum 6 prętów zbrojenia.

Barbossa
08-01-2007, 14:41
może być i ... wcale, nie ma minimum

gonzo29
08-01-2007, 15:56
Masz rację Barbossa
ale muszę jeszce dodać , że moje kolumny nie sa tak obciążone bo podtrzymują tylko daszek nad wejściem
ogólnie olecam tą technikę, a tuby w czerwcu 2006 o średncy 30 cm widziałem w OBI Lublin po 94 zł a 35cm 120zł - dł 3m , mi udało się kupić troszkę taniej

Geno
08-01-2007, 16:03
może być i ... wcale, nie ma minimum
Mylisz się PN-B-03264:2002 p.9.5.1.2

Barbossa
08-01-2007, 16:26
oj chyba nie...

Geno
08-01-2007, 16:37
oj chyba nie...
Widzę,że nic poza bełkotem* to nie masz do powiedzenia więc żegnam.

*w rozumieniu przedstawienia jakichś argumentów,dowodów

Barbossa
08-01-2007, 18:50
Jaśnie Pan wybaczy bełkot
żegnaj, żegnaj druhu drogi (chlip, chlip, chlip)
wielkie pustki uczyniłeś Geno w poście tem







ps
wydaje mi się, że mnie obrażasz, chociaż nie dałem do tego powodów;

Geno
08-01-2007, 18:56
Jaśnie Pan wybaczy bełkot
żegnaj, żegnaj druhu drogi (chlip, chlip, chlip)
wielkie pustki uczyniłeś Geno w poście tem







ps
wydaje mi się, że mnie obrażasz, chociaż nie dałem do tego powodów;
Dałeś łamiąc zasadę jak się nie znam to się nie odzywam :D
W każdym razie , na temat zbrojenia , wybacz za sformułowanie, pleciesz bzdury, jajmar miał rację.

Barbossa
08-01-2007, 19:16
nie wybaczam, bo nie plotę i jajmar nie ma racji, a raczej inaczej: ja też mam rację

Geno
08-01-2007, 19:17
nie wybaczam, bo nie plotę i jajmar nie ma racji, a raczej inaczej: ja też mam rację
To wytłumacz mi w jaki sposób? Przy słupach okrągłych obowiązuje min. 6 prętów.

Barbossa
08-01-2007, 19:31
otóż wyjaśniam:
1. generalnie chodzi o kolumny
2. często słup/kolumna zamiast murowana jest zaprojektowana jako żelbetowa
3. skoro słup może być murowany, to zamieniając go na betonowy, nie wymaga zbrojenia; sam dajesz przykład - budowle rzymskie (a jak ktoś się upiera - daje pręt w środku murowanego słupa to oświeć mnie: czemu to służy)
5. projektanci wychodzą z siebie, aby dowalić żelastwa tam, gdzie go nie musi być
6. te min 6 prętów to naprawdę trzeba poszukać domu jednorodzinnego, gdzie ma to rozsądne uzasadnienie
7. często zamiast słupa żelbetowego prostokątnego inwestor woli okrągły - nie widzę najmniejszego sensu dawać 6 prętów tylko dlatego, że ma być okrągły; z powodzeniem 4 pręty i strzemiona kwadratowe a słup okrągły


ps
słowo "żegnam" nic dla Ciebie nie znaczy :roll:

Geno
08-01-2007, 19:35
otóż wyjaśniam:
1. generalnie chodzi o kolumny
2. często słup/kolumna zamiast murowana jest zaprojektowana jako żelbetowa
3. skoro słup może być murowany, to zamieniając go na betonowy, nie wymaga zbrojenia; sam dajesz przykład - budowle rzymskie (a jak ktoś się upiera - daje pręt w środku murowanego słupa to oświeć mnie: czemu to służy)
5. projektanci wychodzą z siebie, aby dowalić żelastwa tam, gdzie go nie musi być
6. te min 6 prętów to naprawdę trzeba poszukać domu jednorodzinnego, gdzie ma to rozsądne uzasadnienie
7. często zamiast słupa żelbetowego prostokątnego inwestor woli okrągły - nie widzę najmniejszego sensu dawać 6 prętów tylko dlatego, że ma być okrągły; z powodzeniem 4 pręty i strzemiona kwadratowe a słup okrągły
Wyjaśnienien żadne bo albo stosujesz słup betonowy i nikt się nie czepia* co do ilości prętów albo stosujesz żelbetowy i trzymasz się normy żelbetowej. To czy "żelastwo" musi być czy nie na szczęście nie zalezy od Ciebie bo im dalej brniesz to widzę ,że nie masz o tym zielonego pojęcia. Własnie z takiej pokrętnej logiki wychodzą pseudo Wykonawcy jak ten wczoraj od stopy.

* oczywiście o odpowiednim przekroju bo chyba nie muszę tłumaczyć ,że przekrój słupa betonowego i żelbetowego o tych samych obciążeniach będzie inny.

Barbossa
08-01-2007, 19:42
Wyjaśnienien żadne bo albo stosujesz słup betonowy i nikt się nie czepia co do ilości prętów albo stosujesz żelbetowy i trzymasz się normy żelbetowej. To czy "żelastwo" musi być czy nie na szczęście nie zalezy od Ciebie bo im dalej brniesz to widzę ,że nie masz o tym zielonego pojęcia. Własnie z takiej pokrętnej logiki wychodzą pseudo Wykonawcy jak ten wczoraj od stopy.

na szczęście nie;

jamar

W słupach okrągłych powinno byc minimum 6 prętów zbrojenia.
gdzie tu mowa o żelbecie :roll: i dlaczego te 4 pręty to błąd :roll:

Nauczycielu: prowadź!

Geno
08-01-2007, 19:46
Wyjaśnienien żadne bo albo stosujesz słup betonowy i nikt się nie czepia co do ilości prętów albo stosujesz żelbetowy i trzymasz się normy żelbetowej. To czy "żelastwo" musi być czy nie na szczęście nie zalezy od Ciebie bo im dalej brniesz to widzę ,że nie masz o tym zielonego pojęcia. Własnie z takiej pokrętnej logiki wychodzą pseudo Wykonawcy jak ten wczoraj od stopy.

na szczęście nie;

jamar

W słupach okrągłych powinno byc minimum 6 prętów zbrojenia.
gdzie tu mowa o żelbecie :roll: i dlaczego te 4 pręty to błąd :roll:

Nauczycielu: prowadź!
Cóż w moim odczuciu jeśli ktoś "wkłada" zbrojenie w taki słup to ma zaprojektowany jako żelbetowy a więc wtedy trzyma sie norm żelbetowych. Chyba,że ktoś jest pokroju projektantów których niektórzy krytykują i zakłada jeszcze współczynnik x 2.

Barbossa
08-01-2007, 19:52
czyli klapki na oczach i "biblia", zero zastanowienia
ok

Geno
08-01-2007, 19:53
czyli klapki na oczach i "biblia", zero zastanowienia
ok
W twoim przypadku chyba :D wg mnie większość tych słupów projektuje się jako żelbetowe.

Widzę jednak ,że Ty wolisz wozić jeszcze 3 kołą zapasowe - tak w razie czego.

Barbossa
08-01-2007, 19:56
W twoim przypadku chyba :D wg mnie większość tych słupów projektuje się jako żelbetowe.

Widzę jednak ,że Ty wolisz wozić jeszcze 3 kołą zapasowe - tak w razie czego.

oświeć mnie Nauczycielu, o co tu chodzi

Geno
08-01-2007, 19:59
W twoim przypadku chyba :D wg mnie większość tych słupów projektuje się jako żelbetowe.

Widzę jednak ,że Ty wolisz wozić jeszcze 3 kołą zapasowe - tak w razie czego.

oświeć mnie Nauczycielu, o co tu chodzi
Wkładąjąc w słup betonowy 4 pręty :o

Chyba,że ktoś liczy na to,że mu pędzący wózek widłowy w ten betonowy słup wjedzie. Równie dobrze może przyjąć wspólczynnik bezpieczeństwa od uderzenia meteorytu.

Barbossa
08-01-2007, 20:07
Nauczycielu - oświeć mnie jak to jest z kwalifikacją żelbet/beton :D
to raz
dwa: człowiek napisał, że miał 4 pręty i zrobił słup okrągły, Ty się czepiasz, że jajmar ma rację pisząc, że okrągly musi mieć 6 prętów, teraz piszesz o 4-ch w słupie betonowym

nie rozumiem :oops:

Janussz
08-01-2007, 20:14
czyli klapki na oczach i "biblia", zero zastanowienia
ok
A ja tak sobie myślę, że ktoś raczej kumaty w temacie pisał tę "biblię".

Barbossa
08-01-2007, 20:15
A ja tak sobie myślę, że ktoś raczej kumaty w temacie pisał tę "biblię".
nie tylko kumaty, ale tęgi umysł, co nie oznacza, że 100% zasad dotyczy kurników jednorodzinnych i nie chodzi mi o olewanie norm, bo o tym nawet nie śmiem myśleć, ale o zdrowy rozsądek, przede wszystkim projektantów, którzy trochę przesadzają

Janussz
08-01-2007, 20:24
Wg mnie jeżeli ktoś wsadził pręty w beton to jest to już żelbet. Swego czasu z Geno miałem starcie na ten temat, to teraz nie będę się upierał przy swoim :lol:
Powiem tylko tyle, że to może taki kijowy żelbet, ale żelbet :lol:

Geno
08-01-2007, 20:24
A ja tak sobie myślę, że ktoś raczej kumaty w temacie pisał tę "biblię".
nie tylko kumaty, ale tęgi umysł, co nie oznacza, że 100% zasad dotyczy kurników jednorodzinnych i nie chodzi mi o olewanie norm, bo o tym nawet nie śmiem myśleć, ale o zdrowy rozsądek, przede wszystkim projektantów, którzy trochę przesadzają
Piszesz o zdrowym orzsądku projektantów ,którzy przesadzają a nie masz nic do hipotetycznego dozbrajania słupa betonowego w 4 pręty. To kto przesadza?
Konkluzja taka:

1. zbrojenie słupa betonowego w 4 pręty to przesada

2. 4 pręty w słupie okrągłym zelbetowym to błąd*

Jak jest to wie już tylko ten kto tak wykonał.


* oczywiście ten błąd nie oznacza,że należy rodzinę wyprowadzić na podwórko i dzwonić do leśnika co by fure stempli na podparcie przysłał.

Barbossa
08-01-2007, 20:43
wyjaśnię jeszcze raz i więcej nie będę się powtarzał (a Ty Geno przeczytaj uważniej o co chodziło wcześniej)
1.kolumna/słup nie musi być żelbetowy
2.4 pręty w okrągłym słupie (bo takie było kaprycho) to nie błąd tylko dlatego, że norma mówi, że w okrągłym słupie min 6 prętów (a dokładnie - kwadrat wpisany w okrąg; nie widzę pezwciwskazań, ekonomicznie też) co też uczynił gonzo29 i jest to ok
3. z uporem maniaka upierasz się, że proponuję słup betonowy zbrojony 4 prętami - GDZIE?

Geno
08-01-2007, 20:46
wyjaśnię jeszcze raz i więcej nie będę się powtarzał (a Ty Geno przeczytaj uważniej o co chodziło wcześniej)
1.kolumna/słup nie musi być żelbetowy
2.4 pręty w okrągłym słupie (bo takie było kaprycho) to nie błąd tylko dlatego, że norma mówi, że w okrągłym słupie min 6 prętów (a dokładnie - kwadrat wpisany w okrąg; nie widzę pezwciwskazań, ekonomicznie też) co też uczynił gonzo29 i jest to ok
3. z uporem maniaka upierasz się, że proponuję słup betonowy zbrojony 4 prętami - GDZIE?
Nie Ty proponujesz tylko są jedynie dwie możliwości: ( w tym akurat przypadku)

a) wykonac słup betonowy i go zazbroić 4 prętami co jest przesadą

b) wykonać słup żelbetowy i zazbroić 4 prętami co jest błedem...

Barbossa
08-01-2007, 20:50
cierpisz na ADHD?

Geno
08-01-2007, 20:55
cierpisz na ADHD?
Barbi chyba Ty ,niestety :D

Jest gość, gość ma słup okrągły tak? Wypełnia ten słup betonem,tak? Wkłada w ten słup 4 pręty ,tak?
Więc teraz w zależności jak projetował ten słup projektan - jako betonowy czy jako żelbetowy to słup:

a) jest projektowany jako betonowya wykonany z 4 prętami , co jest przesadą ( wtym momencie de facto pracuje jako żelbetowy)

b) jest projektowany jako żelbetowy i wykonany z 4 prętami co jest błedem

Jak to zrozumiesz to daj znać bo prościej już nie potrafię, zaraz kogoś z przedszkola przytargam.

Barbossa
08-01-2007, 20:58
czekam, Nauczycielu

Geno
08-01-2007, 21:02
czekam, Nauczycielu
Nie wiem za bardzo na co. Jak chcesz przeanalizować dlaczego 6 prętów a nie 4 to polecam przestudiować teorię żelbetu, wtedy pogadamy. Zacznij od tego:

http://ksiegarnia.pwn.pl/6189_pozycja.html

Barbossa
08-01-2007, 21:04
wolę Kobiak-Stachurski, te to dla młodych wilczków jak Ty :D

Geno
08-01-2007, 21:06
wolę Kobiak-Stachurski, te to dla młodych wilczków jak Ty :D
Wiesz ale od noszenia w kieszeni to się wiedzy nie dorobisz a tylko urazu kręgosłupa :)

Barbossa
08-01-2007, 21:08
musiałbym być kangurem, żeby wsadzić do kieszeni, ale co Ty wiesz o takich książkach...

Geno
08-01-2007, 21:09
musiałbym być kangurem, żeby wsadzić do kieszeni, ale co Ty wiesz o takich książkach...
To,że w przeciwieństwie do czytających wilczków, dziady proszalne noszą je ze sobą np. w plecaku jeśli akurat zaklęcie przemiany w kangura nie zadziałało :wink:

Janussz
08-01-2007, 21:10
Mogło być też tak.
Ktoś zaprojektował słup betonowy, a inwestor miał na zbyciu 4 pręty fi 12 i trochę strzemion. I miał dylemat. Wywieść to na złom, poczekać aż ktoś skubnie, albo wstawić w słup, bo beton jeszcze nie związał. No i wybrał ostatnią opcję.
Ja myślę, że tymi prętami słupa nie osłabił :lol:

Geno
08-01-2007, 21:12
Mogło być też tak.
Ktoś zaprojektował słup betonowy, a inwestor miał na zbyciu 4 pręty fi 12 i trochę strzemion. I miał dylemat. Wywieść to na złom, poczekać aż ktoś skubnie, albo wstawić w słup, bo beton jeszcze nie związał. No i wybrał ostatnią opcję.
Ja myślę, że tymi prętami słupa nie osłabił :lol:
Nie osłabił, toć pisałem,że to przesada ale nie jakiś wielki błąd.

Barbossa
08-01-2007, 21:16
musiałbym być kangurem, żeby wsadzić do kieszeni, ale co Ty wiesz o takich książkach...
To,że w przeciwieństwie do czytających wilczków, dziady proszalne noszą je ze sobą np. w plecaku jeśli akurat zaklęcie przemiany w kangura nie zadziałało :wink:

w plecaku to żołnierz nosi buławę marszałkowską, ale co Ty możesz widzieć o plecakach... :D

Geno
08-01-2007, 21:21
musiałbym być kangurem, żeby wsadzić do kieszeni, ale co Ty wiesz o takich książkach...
To,że w przeciwieństwie do czytających wilczków, dziady proszalne noszą je ze sobą np. w plecaku jeśli akurat zaklęcie przemiany w kangura nie zadziałało :wink:

w plecaku to żołnierz nosi buławę marszałkowską, ale co Ty możesz widzieć o plecakach... :D
Wiem sporo czego Ty nie wiesz ale powiem Ci ,że od czasó Napoleona kiedy walczyłeś to się sporo zmieniło.

Pogawędka przeskakuje na tory ,które mnie nie interesują generalnie więc znikam do czasu kiedy się pojawią jakieś realne argumenty, wilczki nauczono,że podług starej zasady ".... się ustępuje"

Sayonara

Barbossa
08-01-2007, 21:22
adios Amigo


co do czasów Napoleona
to nie o te czasy chodzi, ale co Ty możesz wiedzieć o historii i anegdotach...
ale szacunek dla starszych mile widziany

Geno
08-01-2007, 21:39
adios Amigo


co do czasów Napoleona
to nie o te czasy chodzi, ale co Ty możesz wiedzieć o historii i anegdotach...
ale szacunek dla starszych mile widziany
..sądząc po Twojej w tej kwestii melancholii to śpisz za szkłem w swoim mauzoleum przerobionym z sypialni. :wink:

Barbossa
08-01-2007, 21:40
Mogło być też tak.
Ktoś zaprojektował słup betonowy, a inwestor miał na zbyciu 4 pręty fi 12 i trochę strzemion. I miał dylemat. Wywieść to na złom, poczekać aż ktoś skubnie, albo wstawić w słup, bo beton jeszcze nie związał. No i wybrał ostatnią opcję.
Ja myślę, że tymi prętami słupa nie osłabił :lol:

jak najbardziej się z Tobą zgadzam, tyle że podłóg teorii Geno powinno to już być przwidziane na poziomie kopania dołków no bo przecież ma być żelbet, a jak jeszcze slup okrągły to musisz jeszcze dokupić dwa pręty no i strzemiona do "walcowania" bo inaczej nie da - przecież to żelbet jest na to norma, a takie dumanie zahacza to o herezję
ba, a jak był słupek murowany, inwestor chce okrągły - weź tu wymuruj naokrągło taki słupek o średnicy 25 lub 32cm; tylko słup/kolumna okrągła betonowa, no ale w murowany słupek daje się często w środku pręt, hm przy betonie lepiej dać więcej bo co to za słup bez zbrojenia, albo z prętem wśrodku - będzie jeszcze pękać :-? , no ale przecież w okągły słup nie dasz 4 prętów bo co to za słup okagły co ma tylko 4 pręty i strzemiona kwadratowe

a ma to tylko podpierać daszek nad wejściem, lub jakiś tarasik

Geno
08-01-2007, 21:42
Mogło być też tak.
Ktoś zaprojektował słup betonowy, a inwestor miał na zbyciu 4 pręty fi 12 i trochę strzemion. I miał dylemat. Wywieść to na złom, poczekać aż ktoś skubnie, albo wstawić w słup, bo beton jeszcze nie związał. No i wybrał ostatnią opcję.
Ja myślę, że tymi prętami słupa nie osłabił :lol:

jak najbardziej się z Tobą zgadzam, tyle że podłóg teorii Geno powinno to już być przwidziane na poziomie kopania dołków no bo przecież ma być żelbet, a jak jeszcze slup okrągły to musisz jeszcze dokupić dwa pręty no i strzemiona do "walcowania" bo inaczej nie da - przecież to żelbet jest na to norma, a takie dumanie zahacza to o herezję
ba, a jak był słupek murowany, inwestor chce okrągły - weź tu wymuruj naokrągło taki słupek o średnicy 25 lub 32cm; tylko słup/kolumna okrągła betonowa, no ale w murowany słupek daje się często w środku pręt, hm przy betonie lepiej dać więcej bo co to za słup bez zbrojenia, albo z prętem wśrodku - będzie jeszcze pękać :-? , no ale przecież w okągły słup nie dasz 4 prętów bo co to za słup okagły co ma tylko 4 pręty i strzemiona kwadratowe

a ma to tylko podpierać daszek nad wejściem, lub jakiś tarasik

Skopiuje sobie Twoje posty to "w kółku budowlanym" będziemy miec trochę ubawy.

Barbossa
08-01-2007, 21:45
miałeś już dawno spać

Skopiuje sobie Twoje posty to "w kółku budowlanym" będziemy miec trochę ubawy

potrzebujesz kogoś do pomocy bidulo :(

Geno
08-01-2007, 21:47
miałeś już dawno spać

Skopiuje sobie Twoje posty to "w kółku budowlanym" będziemy miec trochę ubawy

potrzebujesz kogoś do pomocy bidulo :(
Nie śpie, bawię się blachownicą choć to niezbyt ciekawie brzmi. Poszedł bym spać ale musze coś zrobić , natomiast wiem,że w Twoim wieku to bezsenność jest już codziennością. :wink:

Barbossa
08-01-2007, 21:50
fajnie tak posiedzieć przy Żubrze...
zapraszam (stawiam)

co to jest blachownica, bo nie wiem :oops:

Geno
08-01-2007, 21:55
fajnie tak posiedzieć przy Żubrze...
zapraszam (stawiam)

co to jest blachownica, bo nie wiem :oops:
Wolę psa, Żubr mi nie wchodzi do pokoju :o

Jak pogooglujesz....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Blachownica

Barbossa
08-01-2007, 22:00
czyli dog in the fog?
fiu, fiu jakie wymagania :D

a takie zabawki to napewno dla Ciebie :roll:

Geno
08-01-2007, 22:04
czyli dog in the fog?
fiu, fiu jakie wymagania :D

a takie zabawki to napewno dla Ciebie :roll:
Dla Ciebie to te co drgają?

Jak chcesz to zapraszam na budowę, byle szybko za za 3 tygodnie koniec.

Barbossa
08-01-2007, 22:12
nieee, ja to defiblyrator, szpryca adrenalinki w serduszko, i tlen, dużo tlenu, a pielęgniarka zaraz wyciągnie mi duracele :cry:

a gdzie ta budowa?

Janussz
08-01-2007, 22:13
Słuchajcie:
a nie można podeprzeć tego daszka, czy tarasiku jakimś okrąglakiem sosnowym? :lol: W kopalniach stosują to od lat. Jak przechodzą na coś bardziej nowoczesnego, to walą im się stropy na głowy.
Ja proponuję fi u podstawy 200 :lol: . Oczywiście po okorowaniu.

Geno
08-01-2007, 22:15
nieee, ja to defiblyrator, szpryca adrenalinki w serduszko, i tlen, dużo tlenu, a pielęgniarka zaraz wyciągnie mi duracele :cry:

a gdzie ta budowa?
Szczegóły na priv, jakiś czas temu widziałem tam sprzęt obecnego tu na forum janzar'a , niestety nie było czasu na pogadanki a chętnie bym porozmawiał.

Barbossa
08-01-2007, 22:16
Słuchajcie:
a nie można podeprzeć tego daszka, czy tarasiku jakimś okrąglakiem sosnowym? :lol: W kopalniach stosują to od lat. Jak przechodzą na coś bardziej nowoczesnego, to walą im się stropy na głowy.
Ja proponuję fi u podstawy 200 :lol: . Oczywiście po okorowaniu.

hmm, drewno to prawie jak idea żelbetu, nie wiem czy tak można :roll:

Geno
08-01-2007, 22:17
Słuchajcie:
a nie można podeprzeć tego daszka, czy tarasiku jakimś okrąglakiem sosnowym? :lol: W kopalniach stosują to od lat. Jak przechodzą na coś bardziej nowoczesnego, to walą im się stropy na głowy.
Ja proponuję fi u podstawy 200 :lol: . Oczywiście po okorowaniu.

hmm, drewno to prawie jak idea żelbetu, nie wiem czy tak można :roll:
W sam raz dla ideologów z partyjnego betonu :wink:

Janussz
08-01-2007, 22:21
Słuchajcie:
a nie można podeprzeć tego daszka, czy tarasiku jakimś okrąglakiem sosnowym? :lol: W kopalniach stosują to od lat. Jak przechodzą na coś bardziej nowoczesnego, to walą im się stropy na głowy.
Ja proponuję fi u podstawy 200 :lol: . Oczywiście po okorowaniu.

hmm, drewno to prawie jak idea żelbetu, nie wiem czy tak można :roll:
W sam raz dla ideologów z partyjnego betonu :wink:
Ja nie mówię o laniu betonu partiami. Prościej dać drąg jakiś, aby w miarę zdrowy.