PDA

Zobacz pełną wersję : Linia średniego (?) napięcia na działce



Ushi
08-01-2007, 10:20
Witam serdecznie.

Przeszukałem forum i google na temat linii wysokiego i średniego napięcia, ale chciałbym się zapytać o tą kwestię w konkretnym przypadku.

Mam okazję do kupienia działkę, przez którą przechodzi linia o napięciu 6kV.

Chciałbym się zapytać o charakterystykę i szkodliwość działania takiej linii, no i o obecne przepisy budowlane w ramach takiej linii (odległość budynku od skrajnego kabla).

Dzięki za wszelkie informacje
Ushi

Inmud
08-01-2007, 15:17
Hej,
mam świeżutką (z wczoraj) odpowiedź z ZE:
[...] minimalne odległości elementów budynku do gołych przewodów linii 15 kv, winny wynosić:

-w płaszczyźnie poziomej
3,1m dla łątwo dostępnej części budynku
2,1m dla trudno dostępnej części udynku

-w płaszczyźnie pionowej
5,1 m dla dachu łatwo dostępnego i łatwo zapalnego
3,6 m dla dachu trudno dostępnego i trudno zapalnego

Pozdrawiam,
Inmud

beton44
09-01-2007, 07:21
Mam okazję do kupienia działkę, przez którą przechodzi linia o napięciu 6kV.


dlatego to właśnie jest okazja :(

stukpuk
09-01-2007, 14:34
U siebie na działce mam jeden kabel 110 kv.W wypisie mam podane 6 metrów strefy ochronnej.(nie mogę tam nawet nic sładować).
Będziemy budować się w drugim końcu działki,a pod linią będziemy grilować :D
Co do szkodliwości to mam podane,żeby nie przebywać pod linią powyżej 8 godzin!
Tak więc kabel nie stanowi dla nas problemu,bo kto stoi pod linią bite 8 godzin!? :D

Geno
09-01-2007, 14:40
U siebie na działce mam jeden kabel 110 kv.W wypisie mam podane 6 metrów strefy ochronnej.(nie mogę tam nawet nic sładować).
Będziemy budować się w drugim końcu działki,a pod linią będziemy grilować :D
Co do szkodliwości to mam podane,żeby nie przebywać pod linią powyżej 8 godzin!
Tak więc kabel nie stanowi dla nas problemu,bo kto stoi pod linią bite 8 godzin!? :D
Tylko czasem wędki z grafitu w domu nie trzymaj...

stukpuk
09-01-2007, 16:56
Tylko czasem wędki z grafitu w domu nie trzymaj...[/quote]

A to musimy uwarzać,cała nasza trójka wędkuje!!! :D
Moja najdluższa wędka ma 5,7 m.Ale brat ma bacika 7 m.!
Więc=''POZOR'' :lol:

Ushi
10-01-2007, 07:06
No jest to okazja bo w sumie facet, który chce to sprzedać nie chce specjalnie dużo za tą działkę. Lokalizacja samej działki jest super, na osiedlu domków i blisko lasu, jedynie mam wątpliwości co do tych kabli co wiszą nad działką.

Plan zagospodarowania terenu już jest i generalnie pozwolenie na budowę by było. Właściciel twierdzi że w kablu owszem jest napięcie, ale z tej racji że jest to jakaś rezerwowa trakcja natężenia w tych kablach nie ma - trzeba by to było sprawdzić. Twierdzi również że wg przepisów odległość domu od skrajnego kabla powinna wynosić 14 m - i tu się robi trochę ciasno.

I tu się pojawia dylemat - pakować się w to czy nie :)

Pozdrawiam,
Ushi

marcin_u
10-01-2007, 07:20
No jest to okazja bo w sumie facet, który chce to sprzedać nie chce specjalnie dużo za tą działkę. Lokalizacja samej działki jest super, na osiedlu domków i blisko lasu, jedynie mam wątpliwości co do tych kabli co wiszą nad działką.

Plan zagospodarowania terenu już jest i generalnie pozwolenie na budowę by było. Właściciel twierdzi że w kablu owszem jest napięcie, ale z tej racji że jest to jakaś rezerwowa trakcja natężenia w tych kablach nie ma - trzeba by to było sprawdzić. Twierdzi również że wg przepisów odległość domu od skrajnego kabla powinna wynosić 14 m - i tu się robi trochę ciasno.

I tu się pojawia dylemat - pakować się w to czy nie :)

Pozdrawiam,
Ushi

w planie zagospodarowania musisz miec podana odleglosc budynku od tej lini..i bedziesz wiedzial ile ci miejsca ostanie na dzialce i czy to ci pasuje. o szkodliwosc sie nie martw.

retrofood
10-01-2007, 08:06
Właściciel twierdzi że w kablu owszem jest napięcie, ale z tej racji że jest to jakaś rezerwowa trakcja natężenia w tych kablach nie ma - trzeba by to było sprawdzić.

To nie zależy od natężenia, tylko od napięcia (promieniowanie elektromagnetyczne).

am00
10-01-2007, 08:34
Właściciel twierdzi że w kablu owszem jest napięcie, ale z tej racji że jest to jakaś rezerwowa trakcja natężenia w tych kablach nie ma - trzeba by to było sprawdzić.

To nie zależy od natężenia, tylko od napięcia (promieniowanie elektromagnetyczne).

I tu się kolega myli:

Za Wikipedią:

"W myśl równań Maxwella stacjonarne pole elektromagnetyczne pozostaje związane ze swoim źródłem, np. naładowaną cząstką lub przewodnikiem, przez który przepływa prąd"

Zresztą kłóciłoby się to z innymi prawami fizyki, jak choćby z zasadą zachowania energii i praktyką: po to się robi linie wysokiego napięcia, żeby zmniejszyć przepływajace prądy.