PDA

Zobacz pełną wersję : PRZYŁĄCZE JAKIEGO PRZEWODU MAM UŻYĆ ?



Bernas
08-01-2007, 13:51
Witam
Mam pytanie jakiego przewodu waszym zdaniem powinienem użyć do wykonania przyłącza od skrzynki którą postawiła mi energetyka na granicy działki do budynku. Odcinek ten to około 110 metrów więc należy uwzględnić straty. Pytałem kilku elektryków i co elektryk to inna opinia jeden mówi że spokojnie starczy 4X10 w miedzi a inny mówi że 4X16 może być za mało :(

Przyłącze o mocy 13 kW.

am00
08-01-2007, 14:30
Czyli prąd max 25A. Elektrycy to zaraz skomplikują, uzależnią od izolacji, rodzaju gruntu itp. Myślę, żę 5x10mm2 będzie w sam raz z małym zapasem. Ja tak mam dla przyłącza 70m. Raczej 5 żył, a nie cztery, żebyś nie musiał robić sam uziomów.

marcin714
08-01-2007, 15:05
Oj krokodylku żyjesz w błogiej nieświadomości. Uziomek i tak musisz zrobić a zamiast płacic za dodatkową piątą żyłę lepiej było kupić grubszy kabelek.
Niestety nie będzie gotowej odpowiedzi jaki kabelek kupić. Przy takich odległościach trzeba troszeczkę obliczeń oraz znajomości parametrów technicznych sieci zasilającej. Czasem okzauję się ,że i 16 jest za cięki.

mockba
08-01-2007, 18:48
swiete slowa ... kable ziemna sa bardzo drogie ... ja jednak polecam przynajmniej 16 mm2 bo kiedys zapotrzebowanie moze wzrosnac...

pjr
08-01-2007, 19:08
A co masz w projekcie?

Bernas
08-01-2007, 19:11
A czy energetyka ma coś do tego jaki przewód ostatecznie zastosuje ?
Czy ma prawo na swoje widzimisię ? Mocy przyłącza w przyszłości raczej zwiększał nie będę. Nie chciałbym przedobrzyć bo niby poco tym bardziej że cena za metr jest naprawdę niemal oszałamiająca :(

marcin714
08-01-2007, 19:53
Energetykę nic nie obchodzi twój kabelek. im wystarczy oświadczenie wykonawcy ,że wszystko jest odpowiednio dobrane i wykonane. W twoim wypadku dobór kabla na obciążalność mocą czy prądem może mieć drugorzędne znaczenie. Ważniejsze mogą się okazać takie problemy jak ochrona przeciwporażeniowa i spadek napięcia. Więc albo zrobisz to na oko albo poprawnie czyli na podstawie jakiegoś projektu.

am00
08-01-2007, 20:33
Oj krokodylku żyjesz w błogiej nieświadomości. Uziomek i tak musisz zrobić a zamiast płacic za dodatkową piątą żyłę lepiej było kupić grubszy kabelek

Nie mam instalacji odgromowej, ani zbrojonych fundamentów, więc niby po co mi ten dodatkowy uziom? Wątpię czy wykonałbym go lepiej niż Energetyka?

retrofood
08-01-2007, 21:18
Nie mam instalacji odgromowej, ani zbrojonych fundamentów, więc niby po co mi ten dodatkowy uziom? Wątpię czy wykonałbym go lepiej niż Energetyka?

Energetyka może nie życzyć sobie korzystania z jej uziomu.
Poza tym tzw. ekwipotencjalizacja polega na tym, że wyrównuje się potencjały w swoim otoczeniu, a nie zrównuje z czymś tam gdzieś. Swój uziom powinieneś mieć blisko swojego domu.

marcin714
08-01-2007, 22:16
Tak wierzysz w te uziomy energetyki?.
Wykonałem nie jeden taki uziom i nie będę pisał jak to się robi bo jeszcze ktoś przeczyta.
Jeśli nie masz porządnego uziomu w domu to ja mogę ci jednej nocy całą rodzinę prądem wybić. Wystarczy ,że otworze sobie złącze ,odepnę przewód ochronny od szyny PEN i przykręce go pod fazę. W domu czego się nie dotkniesz metalowego to cię zabije i co ty na to? I żadna różnicówka ci nie pomoże.

am00
08-01-2007, 22:25
Energetyka może nie życzyć sobie korzystania z jej uziomu.
Och, a ja nie spytałem, tak mi wstyd! :oops: :oops: :oops:

am00
08-01-2007, 22:40
Tak wierzysz w te uziomy energetyki?.
Wykonałem nie jeden taki uziom i nie będę pisał jak to się robi bo jeszcze ktoś przeczyta.
Jeśli nie masz porządnego uziomu w domu to ja mogę ci jednej nocy całą rodzinę prądem wybić. Wystarczy ,że otworze sobie złącze ,odepnę przewód ochronny od szyny PEN i przykręce go pod fazę. W domu czego się nie dotkniesz metalowego to cię zabije i co ty na to? I żadna różnicówka ci nie pomoże.

Przykro mi, że dybiesz na moje życie.
No cóż po takich groźbach mogę tylko przyjąć Twoje argumenty i wycofać się z tej dyskusji.

marcin714
08-01-2007, 23:55
krokodylki mają grubą skórę to chyba niskie napięcie im nie groźne jest. :D Więc nie jest tak źle.

artureski
09-01-2007, 08:25
w projekcie mam 5 razy 6mmm, w sąsiednim ZE już musi być 10mm, tutaj czytam że i 16 może być mało...Ja nie wiem co wy zamierzacie tym prądem robić, ale ja przewiduję sukcesywne zmniejszenie zapotrzebowania a nie jego zwiększanie

retrofood
09-01-2007, 08:37
w projekcie mam 5 razy 6mmm, w sąsiednim ZE już musi być 10mm, tutaj czytam że i 16 może być mało...Ja nie wiem co wy zamierzacie tym prądem robić, ale ja przewiduję sukcesywne zmniejszenie zapotrzebowania a nie jego zwiększanie

Trochę wyżej "marcin714" wyjaśniał, że tu niekoniecznie wchodzi w grę obciążalność przewodów, tylko np. zbyt duże spadki napięcia ze względu na znaczną długość przewodu. To po prostu trzeba policzyć i już. A od tego są projektanci.
PS. Z tym zmniejszaniem, to nie byłbym takim optymistą.

am00
09-01-2007, 09:53
http://www.lumen.com.pl/lumen/uklady_tnc.php

Tu jest trochę o sieciach dla niewtajemniczonych.
Analizując problem dogłębniej przemawia do mnie argument Retrofooda dotyczacy eqwipotencjalizacji. Natomiast mniej bezpiecznym rozwiązaniem jest według mnie prowadzenie od skrzynki kabla 4-żyłowego ze względu na zmienną (zależną od pogody) rezystancję uziomu naturalnego. Piąta żyła PE stanowi "uziom sztuczny" o stabilniejszych parametrach. Im bliżej transformatora przejdziemy z sieci TN-C na TN-S tym bezpieczniej. Ekonomiczne uzasadnione wydaje się to być zwłaszcza przy kablach o przekroju 10mm2.

retrofood
09-01-2007, 10:31
Analizując problem dogłębniej przemawia do mnie argument Retrofooda dotyczacy eqwipotencjalizacji.
No bo otto (w skrócie) chodzi. Aby było bezpiecznie potencjał nie musi być zerowy. Ważne, aby był taki sam.
Pitaszki siadają na drutach sieci (230V w stosunku do ziemi) obydwoma łapkami i nic im się nie dzieje, bo między łapkami nie ma różnicy potencjałów.

Im bliżej transformatora przejdziemy z sieci TN-C na TN-S tym bezpieczniej.
Oj niekoniecznie, niekoniecznie, patrz jak wyżej.
Brak uziomu obok naszego miejsca przebywania, w przypadku wystąpienia przerwy w przewodzie N, może być niebezpieczny, tym bardziej, im bardziej uziom jest od nas oddalony.


Ekonomiczne uzasadnione wydaje się to być zwłaszcza przy kablach o przekroju 10mm2.
Mam w rzyci ekonomię, tutaj stawką jest życie ludzkie.

Bernas
09-01-2007, 20:47
A czy 13KV wystarczy do zasilania 120 mkw. Zaznaczam ze nie będeę ogrzewał budynku ani wody prądem , tylko piekarnik, pralka, owietlenie, odkurzacz itp ?

marcin_u
09-01-2007, 20:59
A czy 13KV wystarczy do zasilania 120 mkw. Zaznaczam ze nie będeę ogrzewał budynku ani wody prądem , tylko piekarnik, pralka, owietlenie, odkurzacz itp ?

cos dziwne i bardzo wysokie masz te napiecie..ciekawe kto takie dostarcza do prywatnych domkow??

A jezeli pomyliłes jednostki (13kW) to spokojnie ci starczy taka moc

Bernas
09-01-2007, 21:15
Ups fakatycznie pomyliłem się , miało być kW :oops:

retrofood
09-01-2007, 21:25
Ups fakatycznie pomyliłem się , miało być KW :oops:

Ma być kW

marcin714
10-01-2007, 14:31
Bardzo prosta odpowidz:. Bo po 15 latach tego "przewodu ochronnego" już nie będzie . Oczywiście ty nie będziesz otym wiedział. I dlatego tak się nie robi. Bednarka w ziemi może być tylko i wyłącznie uziomem .

am00
10-01-2007, 18:07
Bardzo prosta odpowidz:. Bo po 15 latach tego "przewodu ochronnego" już nie będzie . Oczywiście ty nie będziesz otym wiedział. I dlatego tak się nie robi. Bednarka w ziemi może być tylko i wyłącznie uziomem .

A niby dlaczego? Jak to uzasadnisz?

W czym lepszy uziom pionowy od poziomego, bo z tego co pisze mPopław chce zrobić chyba typowy układ TN-C z uziomem poziomym nazywając go trochę na wyrost PE.

Czy po 15 latach wszystkie uziomy szlag trafia?
Jeśli tak, to chyba lepiej dać jednak piątą żyłę dla PE i zrzucić sprawdzanie uziomów co 15 lat na ZE, dla pewności dając swój jeden uziom eqwipotencjonujący na wypadek zamachu na życie mieszkańców.

marcin714
10-01-2007, 18:28
Wedłóg mnie miał powstać układ TNS. Przy TNC wszystko było by w porządku z tym ,że ja nie jestem przekonany do tego aby ze swoin uziomem przyłączać się do uziomów sieci elektroenergetycznej. No chyba ,że na jakichś piaskach mieszkamy.
A uziomy gniją i poziome i pionowe .

marcin714
10-01-2007, 20:49
Właśnie wymyśliłem dla swojego domku przyłącze kablowe podziemne 4X16 mm2 + bednarka pomalowana na żółto-zielono ok 100 mm2 idąca razem z kablem
Całą będziesz malował czy tylko końce? w paski proste czy skośne?

retrofood
10-01-2007, 21:45
Właśnie wymyśliłem dla swojego domku przyłącze kablowe podziemne 4X16 mm2 + bednarka pomalowana na żółto-zielono ok 100 mm2 idąca razem z kablem
Całą będziesz malował czy tylko końce? w paski proste czy skośne?

Pewnie w proste. W skośne sugerowałoby chińszczyznę. A to nie w modzie.