PDA

Zobacz pełną wersję : optymalna wielkosc pomieszczen - pomozcie



tatoogirl
08-01-2007, 14:21
moze ktos wie jakie wielkosci sa optymalne dla poszczegolnych pomieszczen w domu?? prosze o pomoc

Vax
08-01-2007, 14:29
Przejzyj kilka typowych projektów i wyciagnij śrendnia.

tatoogirl
08-01-2007, 15:18
tak wlasnie zrobilam :)

mdzalewscy
08-01-2007, 16:17
powiem tak

- salon minimum 30m2, dobrze jak około 35/36m2, ja mam niecałe 50m2 i naprawdę człowiek i odpoczywa fajnie w takim pomieszczeniu i się fajnie bawki, taki kameralny sylwesterek na 5,6 par, tańce na całego super, muzyki słucha się rewelacyjnie w większym pomieszczeniu.

- kuchnia - 9-12m2

- łazieneczka dół(gościnna) (WC + umywalka + prysznic) - 3m2

reszta wedle uznania

Barbossa
08-01-2007, 16:31
biblioteka i Ernst Neufert - taka biblia do projektowania i optymalizacji wymiarów

08-01-2007, 16:39
Jeden z moich wykonawców sobie wymiary zoptymalizował względem wygody i preferencji poszczególnych członków rodziny.
Wyszło 450 m dla 4 osób 8)
Teraz stawiają "troszkę" mniejszy dom. Warto o tym pamiętać podczas optymalizacji ;)
U mnie - salon niecałe 50m - suuper. Pokoje dzieciaków - ok. 18m każdy - bardzo wygodne. Pracownia - 20m - dla dwóch osób bardzo fajna. Łazienki tak ok. 15m, w tym jedna z funkcją kotłowni. Kuchnia 11m (teraz zrobiłabym ciut większą - była taka możliwość). Rodzina 6 osób, 4 bardzo młode ;)
Całość powierzchni mieszkalnej to 220m. Mało komunikacji, mieszka się bardzo wygodnie :)

mik99
08-01-2007, 19:07
Trochę zbyt ogólne pytanie, ale

1.W blokach gdzie sam mieszkałem wystarczały powierzchnie poniżej 10m2 i często wychowywały się w nich dzieci aż do wyjścia z domu.

2.Teraz wiem, że powierzchnia nie powinna być niższa niż 10, a 12-15 m2 to opt, jednak najważniejszy jest kształt pokoju i jego wysokość i na zwóć uwagę.

3. Ponadto dobrze gdy dodatkowo powierzchni nie zmniejszają wnęki na szafy(typu Indeco/Komandor...).

4. łazienka z wanną i kabiną min 6,5m2
5. Salon jak największy.


powodzenia
Mik

EZS
08-01-2007, 19:34
W czasie budowy to zależy od kasy. A potem trzeba będzie tę powierzchnię ogrzać.....

damiang
09-01-2007, 08:49
Sypialnia rodziców: nie za duża, bo tam się tylko śpi, za to warto przy niej garderobę.
Pokoje dzieci: duże bo dzieci spędzają tam dużo czasu (sen, zabawa, nauka, koleżanki i koledzy).
Kuchnia: na tyle duża żeby był mały stolik/blacik dla 1-2 osób.

jabko
09-01-2007, 10:27
Pokoje od 12m2 w górę.
Mniejsze to klitki (nadajace się na łazienkę, kibel, wiatrołap ip)

iga9
09-01-2007, 10:32
Wiecie co - co człowiek to optymalizcja będzie inna :) Jak sobie poczytałam wasze wywody to mogłabym w ogóle domu nie budować :lol: Jasne, że jak ktoś ma działkę dużą i sporo funduszy to sobie może robić takie pomieszczenia o jakich piszecie, ale... jak ktoś ma działke 400 m2 w mieście i średni kredyt to będzie miał domek jak mój - 118m2 pow.:lol: Jest trochę tej wielkości domów na forum. Inna będzie tez wielkośc optymalnej łazienki z funkcją pralni.
W małych domach ważna jest ustawność pomieszczeń i ich wysokość- nawet pokój 8m2 może być komfortowy. Jedno moę powiedzieć od sibie - ja mam salon z jadalnią 24m2 i to jest za mało. Te 30m2 to minimum jesli che się mieć stół na 6 os. i taką samą liczbę miejsc w kąciku wypoczynkowym. Trzeba tez dobrze rozplanować przejścia i wyjście na taras, aby nie blokowało rozstawienia mebli - w to z miarką w ręce! Oczywiście mam na myśli linijkę i rzut projektu. :wink:
Kuchnia rodzinna to 10-12m2 z dobrym dojściem do stołu. Sypialnie i łazienki wg możliwości. NIe warto wg mnie tracić metrów na komunikację :wink:

tatoogirl
10-01-2007, 14:05
wlasnie o to mi chodzilo.wiadomo ze wszystko zalezy od sposobnosci portfela i mozliwosci dzialki ale dzieki waszym uwagom na pewno bedzie latwiej. mamy dzialke 26 x 24 pod blizniaka i na razie sie zastanawiamy nad projektem, no ale niedlugo czas cos wybrac. dzieki za wypowiedzi. czakam na wiecej.