PDA

Zobacz pełną wersję : Chudziak z gruszki czy z betoniarki?



basset
08-01-2007, 18:47
Skad braliscie beton? Ile cm laliscie? Jesli z betoniarni to jakiej klasy?

Barbossa
08-01-2007, 18:54
B 7,5 lub B 10, gr.10cm, a dlaczego to Geno wytłumaczy*

w rozumieniu przytoczenia przepisów, norm, KONKRETÓW

mik99
08-01-2007, 19:00
Basset:Jak masz małą powierzchnię (u mnie 120m2) to chudziak z dobrej betoniarki (min 150l) przy 4 ludzi (ekipa czy własnymi siłami) i grubości 10-12cm nie powieniem być problemem. sprawa do zrobienia w dwa dni max.

mdzalewscy
08-01-2007, 20:01
basset jeśli chciałbyś zastosować surowce stosowane w betoniarni to Ci się nie opłaca robić z betoniarki, zwłaszcza żwir jest teraz wyjątkowo drogi

jeśli będziesz robił z betoniarki na pospóle a nie na żwirze 2-16 to może i jakoś wyjdziesz trochę do przodu kosztem jakości.........

chudziak nie ma wysokich wymagań więc spokojnie i beton z betoniarki wystarczy

jurg
08-01-2007, 20:15
Z gruszki.... i do tego jeszcze pompa. Rura przez okno i naprzód. Dwie godziny i sprawa załatwiona. Wylane 140 m2 wewnątrz domu - grubość 10 cm, taras 30 m2, schody zewnętrzne i wjazd do garażu 3x3,5 m. Beton B-15 z dodatkami potocznie zwanymi betoszczel czy jakoś tam.

Barbossa
08-01-2007, 20:18
Z gruszki.... i do tego jeszcze pompa. Rura przez okno i naprzód. Dwie godziny i sprawa załatwiona. Wylane 140 m2 wewnątrz domu - grubość 10 cm, taras 30 m2, schody zewnętrzne i wjazd do garażu 3x3,5 m. Beton B-15 z dodatkami potocznie zwanymi betoszczel czy jakoś tam.

a jak mam już terakotę, to też B15 :roll:

Geno
08-01-2007, 20:27
Z gruszki.... i do tego jeszcze pompa. Rura przez okno i naprzód. Dwie godziny i sprawa załatwiona. Wylane 140 m2 wewnątrz domu - grubość 10 cm, taras 30 m2, schody zewnętrzne i wjazd do garażu 3x3,5 m. Beton B-15 z dodatkami potocznie zwanymi betoszczel czy jakoś tam.
Z tym B15 to niektórzy jednak przesadzają...chyba,że różnica pomiedzy B12,5 (z reguły min. na pompę) a B15 jest drobna lub wręcz nie ma w ofercie B12,5 a koniecznie chce się użyć pompy. Zwykle B7,5 spokojnie wystarcza, lepiej się skupic na dobrym zageszczeniu podbudowy z kruszywa.

beton44
09-01-2007, 07:20
mik99 :
Jak masz małą powierzchnię (u mnie 120m2) to chudziak z dobrej betoniarki (min 150l) przy 4 ludzi (ekipa czy własnymi siłami) i grubości 10-12cm nie powieniem być problemem. sprawa do zrobienia w dwa dni max.


hmmmmm z gruszki 2 godziny ????


co kto lubi

artureski
09-01-2007, 07:50
Jeśli ktoś ma betoniarnię o rzut beretem to może się opłaca. Chudziak wg forum to już minimum B15-strach pomyśleć z czego trzeba robić fundamenty. W moich kalkulacjach wychodziło, że jednak taniej własnymi siłami.

Marek Sza.
09-01-2007, 08:00
Ja mam z betoniarki z cementu na granicy daty przydatności i jest OK.

jurg
09-01-2007, 08:11
Z gruszki.... i do tego jeszcze pompa. Rura przez okno i naprzód. Dwie godziny i sprawa załatwiona. Wylane 140 m2 wewnątrz domu - grubość 10 cm, taras 30 m2, schody zewnętrzne i wjazd do garażu 3x3,5 m. Beton B-15 z dodatkami potocznie zwanymi betoszczel czy jakoś tam.
Z tym B15 to niektórzy jednak przesadzają...chyba,że różnica pomiedzy B12,5 (z reguły min. na pompę) a B15 jest drobna lub wręcz nie ma w ofercie B12,5 a koniecznie chce się użyć pompy. Zwykle B7,5 spokojnie wystarcza, lepiej się skupic na dobrym zageszczeniu podbudowy z kruszywa.

Beton B-15 to beton B-15. Nie 12.5 i nie 17.5. To ze z pompy to nie ma przecież znaczenia. Strop mam z betonu B-20(ani mniej , ani więcej) i też z pompy. Ja mam chudziak B-15 bo po pierwsze miałem tak w projekcie , po drugie - bo tak chciałem, a po trzecie (najważniejsze) to kierownik budowy decydował o wszystkim ostatecznie. Kierownik budowy prawdziwy, a nie malowany, taki który na budowie był praktycznie codziennie, ponieważ obok mojego domu budował swój. Cała operacja wylewania chudziaka trwała 2 (słownie dwie) godziny. Czas liczył się od podania betonu z pierwszej gruszki a zakończył się po wylaniu czwartej. Za czas na dojazd na budowę pompy "rozłożenie się pompy i zwinięcie" nie płaciłem. Taki układ z betoniarnią z której brałem beton towarowy na cały dom. Na każdą partię betonu mam certyfikat, który został dostarczony do Starostwa Powiatowego - jako jeden z dokumentów potrzebnych do odbioru budynku. Odległość z betoniarni na budowę - ca 5 km, czyli b.blisko. Dom budowała jedna ekipa - ludzie cudowni, pracowici i bardzo rzetelni. Złego słowa nie mogę o nich powiedzieć. Dodam tylko, że z mojego polecenia wybudowali kilka domów znajomym i wszyscy są baaaaardzo zadowoleni.
Podbudowa pod chudziak była bardzo solidnie zagęszczona, niezależnie od tego z jakiego betonu miał być wylany chudziak – zresztą nie widzę związku pomiędzy zagęszczeniem i chudziakiem. Albo robi się coś dobrze albo........ nie.

Barbossa
09-01-2007, 08:22
Beton B-15 to beton B-15. Nie 12.5 i nie 17.5. To ze z pompy to nie ma przecież znaczenia. Strop mam z betonu B-20(ani mniej , ani więcej) i też z pompy. Ja mam chudziak B-15 bo po pierwsze miałem tak w projekcie , po drugie - bo tak chciałem, a po trzecie (najważniejsze) to kierownik budowy decydował o wszystkim ostatecznie. Kierownik budowy prawdziwy, a nie malowany, taki który na budowie był praktycznie codziennie, ponieważ obok mojego domu budował swój. Cała operacja wylewania chudziaka trwała 2 (słownie dwie) godziny. Czas liczył się od podania betonu z pierwszej gruszki a zakończył się po wylaniu czwartej. Za czas na dojazd na budowę pompy "rozłożenie się pompy i zwinięcie" nie płaciłem. Taki układ z betoniarnią z której brałem beton towarowy na cały dom. Na każdą partię betonu mam certyfikat, który został dostarczony do Starostwa Powiatowego - jako jeden z dokumentów potrzebnych do odbioru budynku. Odległość z betoniarni na budowę - ca 5 km, czyli b.blisko. Dom budowała jedna ekipa - ludzie cudowni, pracowici i bardzo rzetelni. Złego słowa nie mogę o nich powiedzieć. Dodam tylko, że z mojego polecenia wybudowali kilka domów znajomym i wszyscy są baaaaardzo zadowoleni.
Podbudowa pod chudziak była bardzo solidnie zagęszczona, niezależnie od tego z jakiego betonu miał być wylany chudziak – zresztą nie widzę związku pomiędzy zagęszczeniem i chudziakiem. Albo robi się coś dobrze albo........ nie.

oczywiście, że możesz dać jakikolwiek beton na chudziak, tylko po co?
rozumiem przy takich szałasach różnica w cenie znikoma, ale przy większych inwestycjach to inna bajka
od kiedy to certyfikat na beton jest niezbędnym dokumentem i to dostarczanym do Starostwa i potrzebnym do odbioru :o
a że projektant tak zaprojektował, cóż...

Geno
09-01-2007, 08:23
Z gruszki.... i do tego jeszcze pompa. Rura przez okno i naprzód. Dwie godziny i sprawa załatwiona. Wylane 140 m2 wewnątrz domu - grubość 10 cm, taras 30 m2, schody zewnętrzne i wjazd do garażu 3x3,5 m. Beton B-15 z dodatkami potocznie zwanymi betoszczel czy jakoś tam.
Z tym B15 to niektórzy jednak przesadzają...chyba,że różnica pomiedzy B12,5 (z reguły min. na pompę) a B15 jest drobna lub wręcz nie ma w ofercie B12,5 a koniecznie chce się użyć pompy. Zwykle B7,5 spokojnie wystarcza, lepiej się skupic na dobrym zageszczeniu podbudowy z kruszywa.

Beton B-15 to beton B-15. Nie 12.5 i nie 17.5. To ze z pompy to nie ma przecież znaczenia. Strop mam z betonu B-20(ani mniej , ani więcej) i też z pompy. Ja mam chudziak B-15 bo po pierwsze miałem tak w projekcie , po drugie - bo tak chciałem, a po trzecie (najważniejsze) to kierownik budowy decydował o wszystkim ostatecznie. Kierownik budowy prawdziwy, a nie malowany, taki który na budowie był praktycznie codziennie, ponieważ obok mojego domu budował swój. Cała operacja wylewania chudziaka trwała 2 (słownie dwie) godziny. Czas liczył się od podania betonu z pierwszej gruszki a zakończył się po wylaniu czwartej. Za czas na dojazd na budowę pompy "rozłożenie się pompy i zwinięcie" nie płaciłem. Taki układ z betoniarnią z której brałem beton towarowy na cały dom. Na każdą partię betonu mam certyfikat, który został dostarczony do Starostwa Powiatowego - jako jeden z dokumentów potrzebnych do odbioru budynku. Odległość z betoniarni na budowę - ca 5 km, czyli b.blisko. Dom budowała jedna ekipa - ludzie cudowni, pracowici i bardzo rzetelni. Złego słowa nie mogę o nich powiedzieć. Dodam tylko, że z mojego polecenia wybudowali kilka domów znajomym i wszyscy są baaaaardzo zadowoleni.
Podbudowa pod chudziak była bardzo solidnie zagęszczona, niezależnie od tego z jakiego betonu miał być wylany chudziak – zresztą nie widzę związku pomiędzy zagęszczeniem i chudziakiem. Albo robi się coś dobrze albo........ nie.
Zrobiłeś z B15 ok, zrobiłbyś z B7,5 też było by dobrze bo o tym głównie pisałem. Beton o klasie gorszej niż B12,5 z reguły nie da się podać pompą bo jest zbyt mało "tłusty" ,zawiera za mało cementu.To właściwie tyl jeśli u Ciebie wszystko jest w porządku, uwaga moja tylko w nawiązaniu do spotykanych tu dziwnych operacjach w stylu chudy beton z B15(sic!) zbrojony jeszcze siatkami a zagęszczanie podbudowy leży.

jurg
09-01-2007, 08:42
Do odbioru zgodnie z przepisami miałem dostarczyć dokumenty potwierdzające, że materiały użyte do budowy domu są mówiąc krótko OK. Nie wnikam czy to jest potrzebne czy nie. Dostarczyłem więc różne certyfikaty - na beton, stal, bloczki, okna, cement itp. Zresztą w każdej hurtowni muszą je mieć . Dom odebrany w czerwcu 2006. Nie pytałem czy zaglądali do dostarczonych certyfikatów czy nie, bo mi ta wiedza nie była do niczego potrzebna.

Barbossa
09-01-2007, 08:59
Do odbioru zgodnie z przepisami miałem dostarczyć dokumenty potwierdzające, że materiały użyte do budowy domu są mówiąc krótko OK. Nie wnikam czy to jest potrzebne czy nie. Dostarczyłem więc różne certyfikaty - na beton, stal, bloczki, okna, cement itp. Zresztą w każdej hurtowni muszą je mieć . Dom odebrany w czerwcu 2006. Nie pytałem czy zaglądali do dostarczonych certyfikatów czy nie, bo mi ta wiedza nie była do niczego potrzebna.

jakie?

jurg
09-01-2007, 09:06
Była dyskusja na ten temat. Zebranie atestów i certyfikatów to naprawdę nie jest problem W jednym urzędzie żądają w innym - tak to w naszym kraju już jest. Przeczytaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=56880&highlight=certyfikat

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=24184&highlight=certyfikat

acca5
09-01-2007, 09:09
Ja mam chudziaka z miksokretu- był tańszy niż z gruchy. o ok.1000zł- 11zł/m2 plus żwirek- 200zł/10ton

Barbossa
09-01-2007, 09:16
Była dyskusja na ten temat. Zebranie atestów i certyfikatów to naprawdę nie jest problem W jednym urzędzie żądają w innym - tak to w naszym kraju już jest. Przeczytaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=56880&highlight=certyfikat

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=24184&highlight=certyfikat

nadinterpretacja

jurg
09-01-2007, 09:36
Może i nadinerpretacja. Mnie to już krótko mówiąc wisi, bo jestem po odbiorze. Miałem dostarczyć atesty więc dostarczyłem. I już. Powiedz jednak ze to nadinterpretacja tym którzy w urzędzie usłyszeli - A GDZIE SĄ ATESTY ????
W jednym urzędzie pewne sprawy są wymagane w innym nie. I tyle.

Barbossa
09-01-2007, 09:48
Może i nadinerpretacja. Mnie to już krótko mówiąc wisi, bo jestem po odbiorze. Miałem dostarczyć atesty więc dostarczyłem. I już. Powiedz jednak ze to nadinterpretacja tym którzy w urzędzie usłyszeli - A GDZIE SĄ ATESTY ????
W jednym urzędzie pewne sprawy są wymagane w innym nie. I tyle.

a kto ci zabroni robić samemu np beton - wtedy jakie atesty przedstawisz?
(zaraz ktoś napisze, że odda do labo w celu zbadania :D )

a atesty, certyfikaty, deklracje zgodności to trzeba okazać w trakcie spisywania protokołu odbioru do użytkowania (dotyczy to bud. użyteczności publ i budynków wielorodzinnych) a nie przekazywać do Urzędu (na chusteczkę im ta makulatura - to musi pozostać na obiekcie)
a że w Urzędzie zadają bezsensowne pytania - czego moża spodziewać się po ofiarach losu przygarniętych przez Urząd i mających swoje kilka sekund/minut?


amdamie_mk strzeż się bo twoje szarlatańskie pomysły nie pozwolą zamieszakć Ci w Twoim sofistycznym domku :D

Krzysztofik
09-01-2007, 15:51
Cytat z Muratora odnośnie chudego betonu:
"Kolejność dozowania i zagęszczanie:
Na przygotowane podłoże rozsypuje się warstwę piasku, a na nim warstwę cementu. Następnie dokładnie miesza się – na przykład grabiami – oba składniki do uzyskania jednolitej barwy. Tak przygotowaną warstwę skrapia się ostrożnie małą ilością wody i ubija drewnianym drążkiem."

http://www.muratordom.pl/6322_4790.htm

I po co tu tyle "lać" :wink: tego betonu?

Geno
09-01-2007, 17:49
Cytat z Muratora odnośnie chudego betonu:
"Kolejność dozowania i zagęszczanie:
Na przygotowane podłoże rozsypuje się warstwę piasku, a na nim warstwę cementu. Następnie dokładnie miesza się – na przykład grabiami – oba składniki do uzyskania jednolitej barwy. Tak przygotowaną warstwę skrapia się ostrożnie małą ilością wody i ubija drewnianym drążkiem."

http://www.muratordom.pl/6322_4790.htm

I po co tu tyle "lać" :wink: tego betonu?
To nie jest chudy beton tylko raczej receptura na stabilizację cementem , przykładowo o Rm=2,5 MPa

Krzysztofik
09-01-2007, 20:27
Ponawiam:
http://www.muratordom.pl/6322_4790.htm
75 l wody na 2,5 tony suchej masy, można lać, aż sie będzie kurzyło :D .
Rzekłbym, nalać kieliszek chleba i wypić zdrowie wszystkich inwestorów. :wink: