PDA

Zobacz pełną wersję : Strop żelbetowy czy drewniany ? Różnica w kosztach.



Bikerus
09-01-2007, 14:16
Witam,
W tym roku chce ruszyc z budową i musze sie zdecdować jaki rodzaj stropu wybrać.

Dom parterowy 13x13m http://www.boduch.pl/plan.php?planID=98
Strych nieużytkowy - typowa graciarnia i przechowalnia ;)

Czy robiąc strop drewniany jest szansa na nizsze koszty niz w przypadku żelbetowego (taki jest w projekcie) ?

pozdrawiam,

Pawel78
09-01-2007, 16:35
Tańszy drewniany ale słabszy akustycznie. Trzeba dobrze wykonać impregnację(ciśnieniowa podraża koszty ale jest najlepsza), wykończyć płytą gk i ułożyć wełnę-wymagania pożarowe, wykonanie bez sprzętu(pompa itd).
Przy braku poddasza użytkowego wybrałbym drewniany,jeśli w przyszłości planowana była by rozbudowa - monolityczny[/b]

Bikerus
10-01-2007, 08:25
Tańszy drewniany ale słabszy akustycznie. Trzeba dobrze wykonać impregnację(ciśnieniowa podraża koszty ale jest najlepsza), wykończyć płytą gk i ułożyć wełnę-wymagania pożarowe, wykonanie bez sprzętu(pompa itd).
Przy braku poddasza użytkowego wybrałbym drewniany,jeśli w przyszłości planowana była by rozbudowa - monolityczny[/b]

Rozbudowa nie bedzie planowana - zreszta dach ma tylko 25 stopni nachylenia wiec na strychu jest dość nisko.

Zastanawaiam sie tylko czy gra jest warta świeczki ? Ile wymiernie mogę zaoszczedzić ?
Bo jesli to 2-3 tysiace zł to nie opłaca sie kombinować i zmieniac projektu...

Kryspin
10-01-2007, 10:06
Bikerus wybudowałem stan surowy domu właśnie ze stropem drewnianym parter bez poddasza

Jeśli chodzi o za:
- po co przepłacać zbędne kilka tyś różnicy
- łatwiej w takim stropie potrowadzić jakiekolwiek instalacje bez kucia itp
- mniejsze obciążenie fundamentów
- trzeba wykonać sufit z GK - ja to uważam za zaletę i duże możliwości aranżacji

Przeciew:
- mniejsza sztywność niż w przypadku żelbetowego
- może pękać na łączeniach płyt bo pracuje bardziej niż zelbet (kwestia wykonania)
- nie jest tak trwały jak żelbet
- wg. mnie eliminuje możliwość adaptacji poddasza

u mnie są belki 20(wys)x 18(szer) dł 5,60 rozstaw śerdnio co 60 cm
oraz 20x8x3,25 rozstaw ok 60 cm

Jak policzysz objętość drzewa i pomnożysz przez cenę m3 a potem skonfrontujesz z żelbetowymn stropem to...

No i jeszcze czas wykonania... strop drewniany można obciąząć na bieżąco w miarę składania a czas wykonania całego stropu 1 max 2 dni a żelbet...

A zawsze możesz opszeć się o wieźbę prefabrykowaną czyli wiązary... a do projektu dostaniesz stosowną dokumentację, którą dołączysz przy odbiorze

Duży Boban
10-01-2007, 10:15
Strych nieużytkowy - typowa graciarnia i przechowalnia ;)

Czy robiąc strop drewniany jest szansa na nizsze koszty niz w przypadku żelbetowego (taki jest w projekcie) ?


Wg mnie robienie stropu żelbetowego pod nieużytkowe poddasze to wyrzucanie pieniędzy. Robiąc strop drewniany z nabitymi dachami lub płytą OSB zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Jak chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej to zamiast belek z drewna robisz je z belek dwuteowych produkcji np. Kronopolu.
Strop żelbetowy czy gęstożebrowy jest niestety drogi.

brachol
10-01-2007, 10:57
Jak chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej to zamiast belek z drewna robisz je z belek dwuteowych produkcji np. Kronopolu.

a ile kosztuja takie belki?

ala*
10-01-2007, 11:41
Hejka, no to może wy mi podpowiecie po co w takim domku strop wylewany? http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_parterowe/elka/default.asp?id=506

Bikerus
10-01-2007, 12:05
Hejka, no to może wy mi podpowiecie po co w takim domku strop wylewany? http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_parterowe/elka/default.asp?id=506

No właśnie. Po co architekt projektuje w parterówce strop żelbetowy ?
Moze łatwiej jest taki zaprojektować ? (mniej pracy przy projekcie)

Duży Boban
10-01-2007, 12:29
Hejka, no to może wy mi podpowiecie po co w takim domku strop wylewany? http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_parterowe/elka/default.asp?id=506

Żeby potem skasować klienta na adaptację projektu i likwidację/zmianę stropu - zawsze to parę stów. A jak się klient nie zorientuje to wyda parę/kilkanaście tysięcy na nikomu niepotrzebny strop.