PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe a poziom zero



Witalis
09-01-2007, 14:19
W projekcie mam taki przekrój podłogi:
1. Terakota 1,5 cm
2. Gładź cementowa 5,5 cm
3. Styropian M30 8 cm
4. Izolacja przeciwwilgociowa
5. Płyta żelbetowa 15cm
6. Pospółka 30cm

Pytanie pierwsze:
W umowie wykonawca określił zakres robót stanu otwartego (jesli chodzi o podłogę) "do wylania chudziaka". Czy pod tym określeniem mam rozumieć płytę żelbetową? Czy może on niedokładnie zapoznał się z projektem? Bo rozumiem, że pospółka to jakis piasek czy inny materiał, ale sypki.

Pytanie drugie:
Zamierzam położyć ogrzewanie podłogowe i w związku z tym styropian ma mieć 12cm.
Jesli wykonawca zakończy roboty na "chudziaku", jak mogę sprawdzić czy jego płaszczyzna jest na właściwym poziomie? Nie wiem jak dużo zajmuje ogrzewanie podłogowe i w związku z tym nie potrafię określić, ile centymetrów chudziak powinien być poniżej poziomu 0 ?


Pytanie trzecie:
Jak mogę wyznaczyć (znaleźć) miejsce poziomu zerowego w stanie otwatym (podłoga "do chudziaka")? Czy to miejsce może wyznaczać próg otworu drzwi tarasowych lub wejściowych?

Z parę miesięcy ruszam z budową i do tej pory chciałbym liznąć trochę wiedzy, zebym przynajmniej wiedział o czym mowi majster :lol:

KaiM
09-01-2007, 14:38
ad 1)
"Do chudziaka" to będzie u Ciebie pkt 5 oraz 6 z przekroju - doplinuj żeby dobrze zagęścili tę pospółkę i grunt pod nią jeżeli nie rodzimy

ad 3) (bo tak logiczniej)
poziom zero powinien wyznaczyć geodeta przy wytyczaniu budynku i nanieść najlepiej w kilku miejscach dookołoa na czymś trwałym (np. drzewo)

ad 2)
u Ciebie górny poziom chudziaka oryginalnie powinien być 15cm niżej niż ten wyznaczony powyżej. Ponieważ dajesz OP i więcej styropianu należy to obniżyć o kolejne 4cm czyli -19. Sugerowałbym dać większą grubość jastrychu czyli posadzki z agregatu/miksokreta (popularna nazwa warstwy 2 z Twojego przekroju) - minimum 6cm lepiej 7-8. Czyli góra chudziaka na -20 albo jeszcze niżej.

Tak pospółka to taki luźny piasek różnych frakcji (dobrze się zagęszcza)
Nie zapomnij o przeprowadzeniu kanalizacji pod chudziakiem, przepustów na prąd oraz doprowadzenia powietrza z zewnątrz do kominka.

Witalis
09-01-2007, 21:05
:) Dzięki serdeczne :) , rozjaśniłeś mi wątpliwości wynikające z niewiedzy. Nasunęła mi się jeszcze jedna:

OP leży na styropianie i będzie zalane jastrychem. Jeśli da się grubszą warstwę jastrychu (sugerujesz 7-8cm.), to czy nie wpłynie ujemnie na oddawanie ciepła do pomieszczenia?

Czy to chudziak ma być zbrojony? :-?