PDA

Zobacz pełną wersję : Który bieg pompy C.O.?



Tomek_R
10-01-2007, 07:25
Na którym biegu pracują Wasze pompy C.O.? Chce oszczędzić na prądzie i zastanawiam się, czy gdyby pompka pracowała na I biegu (najmniejsze zużycie energii elektr.), a nie jak dotychczas na II biegu, równie skutecznie rozprowadzi ciepłą wodę po instalacji i będzie mi ciepło:)??
Zwracam się oczywiście z pytaniem głównie do tych, którzy nie mają szczęścia posiadać c.o. w układzie grawitacyjnym i ratować się muszą obiegiem wymuszonym przy użyciu pompy.

Pozdrawiam

beno11
10-01-2007, 07:57
Na którym biegu pracują Wasze pompy C.O.? Chce oszczędzić na prądzie i zastanawiam się, czy gdyby pompka pracowała na I biegu (najmniejsze zużycie energii elektr.), a nie jak dotychczas na II biegu, równie skutecznie rozprowadzi ciepłą wodę po instalacji i będzie mi ciepło:)??
Zwracam się oczywiście z pytaniem głównie do tych, którzy nie mają szczęścia posiadać c.o. w układzie grawitacyjnym i ratować się muszą obiegiem wymuszonym przy użyciu pompy.

Pozdrawiam
witam
a nie prosciej wlaczyc ten 1 bieg na dzien lub dwa i samemu sie przekonac ?
u mnie caly czas chodzi na 1

tomek_211
10-01-2007, 08:06
U mie pracuje na II bo na I słabo grzała mi podłogówka.

Tomek_R
10-01-2007, 08:18
No właśnie tomek_211, o podłogówkę boję się najbardziej ze jej nie dogrzeję, choć w sumie nie mam jej tak dużo - ok 60 mb. Chyba zrobię jak radzi beno11 - odpale na I biegu i zobaczę :D Oby tylko warunki pogodowe utrzymały się jak dotychczas, by wynik eksperymentu był miarodajny :D

A jak pracują pompki u innych P.T. Forumowiczów? Proszę o informacje.

Tomek

SAVAGE7
10-01-2007, 08:25
u mnie najlepiej chodzi na II.

kemot
10-01-2007, 09:04
ja mialem na 3 i mi chlupalo w jednym kaloryferze i zmienilem na 2, nie widze roznicy w cyrkulacji a juz nie chlupie :D

Bryndal30
10-01-2007, 09:27
Jestem instalatorem i powiem wam że pompa tak powinna rozprowadzać czynnik grzewczy aby temperatura powrotu na kotle była zgodna z tą temperaturą jaką brano pod uwagę przy doborze grzejników np 70/55 . Wtedy układ powinien pracować tak jak powinien. Zbyt niska temperatura powrotu nie jest dobra dla kotła .
Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to w przypadku większych powierzchni powinno się zastosować oddzielny obieg grzewczy z pompą i tzw bypas ponieważ podłoga bardzo wychładza wodę.Większość instalatorów nie instaluje miernika temperatury na powrocie a to ułatwia ustawienie np pomp. No chyba że ktoś ma kocioł kondensacyjny no to wtedy nam zależy żeby woda powracająca miała temp. ok 30 st. Wtedy kocioł ma bardzo wysoka sprawność.

kaczorek.
10-01-2007, 12:54
hmm właśnie.... czy instalujecie tylko jedną pompę na cały układ c.o czy dwie jezeli macie podłogówkę ?? u mnie podłogowki będzie niewiele 2 łazienki, kuchnia i przedsionek i mysle żeby wpakowac dwie pompy tz. zrobic rozdzielacz na podłogówkę i pompe oraz osobno kaloryfery i pompę
Bryndal30 poradz coś pls[/b]

sebo8877
10-01-2007, 13:05
hmm właśnie.... czy instalujecie tylko jedną pompę na cały układ c.o czy dwie jezeli macie podłogówkę ?? u mnie podłogowki będzie niewiele 2 łazienki, kuchnia i przedsionek i mysle żeby wpakowac dwie pompy tz. zrobic rozdzielacz na podłogówkę i pompe oraz osobno kaloryfery i pompę
Bryndal30 poradz coś pls[/b]Kaczorek - podłogóka na osobjej pompie i rozdzielaczu (jednym) kaloryfery na drugiej pompie.
Do podłogówki dobierz pompę taka by jej wydajnośc uzyskaż na jamniejszym biegu. 40ka winna obskoczyć te 60 mb podłogi.

Sebo8877

kaczorek.
10-01-2007, 13:24
Kaczorek - podłogóka na osobjej pompie i rozdzielaczu (jednym) kaloryfery na drugiej pompie.
Do podłogówki dobierz pompę taka by jej wydajnośc uzyskaż na jamniejszym biegu. 40ka winna obskoczyć te 60 mb podłogi.
Sebo8877
dzieki bardzo za odpowiedz !
to jeszcze jedno pytanko ... bede miał eko groszka - ale jakoś takoś srednio jestem przekonany do wymiennika :-? i chcę to wszystko zrobic na ukł. otwartym - co Ty - Wy na to ?

AldonkaS
10-01-2007, 14:11
Ja mam układ otwarto - zamknięty, kaloryfery wraz z podłogówką i na razie to działa. Generalnie mam 3 pompy:
1) jedna na układ otwarty pieca,
2) jedna na układ zaknięty (kaloryfery + podłogówka),
3) jedna do CWU.

Bryndal30
10-01-2007, 14:16
Kaczorek.
W takim przypadku gdzie podłoga nie przekraca 10 m kw można zastosować zawor RTL na podłogi. Pewnie na piętrze masz łazienkę więc tylko z tego samego rozdzielacza co do grzejników wyjechać na te podłogę i na powrocie zastosować RTL. Działa super i to jest najtańsze rozwiązanie. Na parterze to samo po prostu bo to są małe podłogi. Są też zawory z kapilarą które reagują na temp. podłogi.Do takich małych powierzchni nie ma sensu komplikować układu i tylko zastosować te zawory.
Jeśli będziesz miał kocioł z jednym paleniskiem to ja bym zastosował oczywiście układ zamknięty z naczyniem przeponowym . Do teko zawór bezpieczeństwa na kotle i nic się nie może stać. Pomyśl że na kotle będziesz miał ciśnienie 1,5 bar. A kotły sprawdzają na 10 bar. W dodatku masz zawór bez. 2,5 bar lub 3 bar. Na palenisku retortowym nie przekroczysz nigdy 90 st.
Układ otwarty byłby potrzebny jak w instalacji byłoby 600 litrów wody a u ciebie będzie ze 180 -250 litrów zalezy od grzejników.Na zamkniętym wszystko ładnie pracuje i sie nie zapowietrza. Dodatkowo do instalacji nie dostaje sie tlen powodujący korozje kotła i grzejników ( stalowych). Same zalety.
Wiem ze norma nie pozwala na układ zamkniety w przypadku takich kotłów ale to stara norma i niedługo ją zmienią. Mozna tez zastosować specjalne wymienniki ktore chłodza wodę co gdy przekroczy bezpieczna temp. Ja mam układ zamknięty od 8 lat i nigdy nic się nie działo. Pozdro[/url]

ektomek
10-01-2007, 14:26
U mnie pan majster zainstalował jedną pompę (8 obwodów podłogówki na dole, 5 grzejników góra). Zastanawiam się czy jedna pompa da radę tej instalacji. Czy zainstalować jesze jedną do podłogówki?

AldonkaS
10-01-2007, 15:18
ektomek - mam podobną ilość obwodów (coś koło 15) i pompę w piwnicy (zasila obwody w piwnicy, na parterze i na poddaszu) chodzi na II biegu (pierwszy nie dawał rady, trzeci się nie sprawdził) i wszystko działa już drugą zimę (a w domu mam ciepełko).

pawelurb
10-01-2007, 15:52
Jestem instalatorem i powiem wam że pompa tak powinna rozprowadzać czynnik grzewczy aby temperatura powrotu na kotle była zgodna z tą temperaturą jaką brano pod uwagę przy doborze grzejników np 70/55 . Wtedy układ powinien pracować tak jak powinien. Zbyt niska temperatura powrotu nie jest dobra dla kotła .
Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to w przypadku większych powierzchni powinno się zastosować oddzielny obieg grzewczy z pompą i tzw bypas ponieważ podłoga bardzo wychładza wodę.Większość instalatorów nie instaluje miernika temperatury na powrocie a to ułatwia ustawienie np pomp. No chyba że ktoś ma kocioł kondensacyjny no to wtedy nam zależy żeby woda powracająca miała temp. ok 30 st. Wtedy kocioł ma bardzo wysoka sprawność.

a jak zalezy temperatura powrotu od predkości pompy ? czy wraz ze wzrostem predkości pompy temperatura powrotu maleje czy rośnie ?
mi się wydaje że przy szybszym przepływie woda wróci z grzejnika cieplejsza bo nie zdąży oddać tyle ciepła niż przy wolniejszym przepływie ...ale czy mam racje, czy tez jest odwrotnie tzn. że im większy przepływ tym intensywniejsza wymiana ciepła ?

GL35
10-01-2007, 17:26
Im większy (szybszy) przepływ tym wyższa tem. powrotu.

1950
10-01-2007, 20:35
Kaczorek.

Jeśli będziesz miał kocioł z jednym paleniskiem to ja bym zastosował oczywiście układ zamknięty z naczyniem przeponowym . Do teko zawór bezpieczeństwa na kotle i nic się nie może stać. Pomyśl że na kotle będziesz miał ciśnienie 1,5 bar. A kotły sprawdzają na 10 bar. W dodatku masz zawór bez. 2,5 bar lub 3 bar. Na palenisku retortowym nie przekroczysz nigdy 90 st.
Pozdro[/url]
nigdy by mi nie przyszło na myśl nazywać się instalatorem i dawać takie rady komuś kto ma blade pojęcie o tym o co pyta :evil: :evil: :evil:

NA TYM FORUM TEGO TYPU RADY NIE PRZECHODZą

Tomek_R
11-01-2007, 07:20
Czyli co - I bieg teoretycznie by obskoczył, ale nie jest to zbyt dobre dla pieca, do którego wracałaby zbyt zimna woda co? Poza tym nie wesoło zachowywać by się mogła podłogówka...

Ale chyba jednak spróbuję odpalić na jedną dobę pompkę na I biegu - zobacze co będzie :-?

kaczorek.
11-01-2007, 10:10
nigdy by mi nie przyszło na myśl nazywać się instalatorem i dawać takie rady komuś kto ma blade pojęcie o tym o co pyta :evil: :evil: :evil:

NA TYM FORUM TEGO TYPU RADY NIE PRZECHODZą

kurcze ale powiem szczerze ze spotkałem już conajmniej kilku instalatorów którzy tak ronbią tz. układy zamkniete na zbiorniku przeponowym i zaworach cisnieniowych, znalazłem tez ostatnio niemiecką dokumentacje gdzie uklad jest zrobiony dokładnie tak samo tzn zamkniety :-?

ach te polskie normy ;)

mdzalewscy
11-01-2007, 10:36
mam 4 pompy

1) pierwsza w komplecie z kotłem ustawiona na bieg 3
2) druga w module dwóch stref grzewczych, obieg NS(niskiej temperatury), biek 3
3) trzecia w moduł dwóch stref grzewczych, obieg WS, bieg 2

http://www.beretta.pl/berettapl/web/upload/catalog/pol/photos/connect%20AT-BT_white_small.jpg

4) cyrkulacyjna, nie podłączona jeszcze elektrycznie

rumak1974
11-01-2007, 11:03
Kaczorek.
W takim przypadku gdzie podłoga nie przekraca 10 m kw można zastosować zawor RTL na podłogi. Pewnie na piętrze masz łazienkę więc tylko z tego samego rozdzielacza co do grzejników wyjechać na te podłogę i na powrocie zastosować RTL. Działa super i to jest najtańsze rozwiązanie. Na parterze to samo po prostu bo to są małe podłogi. Są też zawory z kapilarą które reagują na temp. podłogi.Do takich małych powierzchni nie ma sensu komplikować układu i tylko zastosować te zawory.
Jeśli będziesz miał kocioł z jednym paleniskiem to ja bym zastosował oczywiście układ zamknięty z naczyniem przeponowym . Do teko zawór bezpieczeństwa na kotle i nic się nie może stać. Pomyśl że na kotle będziesz miał ciśnienie 1,5 bar. A kotły sprawdzają na 10 bar. W dodatku masz zawór bez. 2,5 bar lub 3 bar. Na palenisku retortowym nie przekroczysz nigdy 90 st.
Układ otwarty byłby potrzebny jak w instalacji byłoby 600 litrów wody a u ciebie będzie ze 180 -250 litrów zalezy od grzejników.Na zamkniętym wszystko ładnie pracuje i sie nie zapowietrza. Dodatkowo do instalacji nie dostaje sie tlen powodujący korozje kotła i grzejników ( stalowych). Same zalety.
Wiem ze norma nie pozwala na układ zamkniety w przypadku takich kotłów ale to stara norma i niedługo ją zmienią. Mozna tez zastosować specjalne wymienniki ktore chłodza wodę co gdy przekroczy bezpieczna temp. Ja mam układ zamknięty od 8 lat i nigdy nic się nie działo. Pozdro[/url]

Mam taki sam schemat podłłaczenia jak ty ..czy w takim przypadku naprawde jest potrzebny zawór mieszający (3,4 drogowy)? Organoleptyvcznie sprawdzając temp. powrotu stwierdzam że rura jest bardziej niz ciepła a piec pracuje w przedxiale 45-50 st jako temp. zadana. Przymieżam sie do reg. pokojowego - czy wobec takiego układu nie bedzie zagrożenia rozwalenia kotła (reg. zatrzymuje pompe CO co powoduje podnoszenie sukcesywne temp. w piecu)

jabko
11-01-2007, 11:05
nigdy by mi nie przyszło na myśl nazywać się instalatorem i dawać takie rady komuś kto ma blade pojęcie o tym o co pyta :evil: :evil: :evil:

NA TYM FORUM TEGO TYPU RADY NIE PRZECHODZą

kurcze ale powiem szczerze ze spotkałem już conajmniej kilku instalatorów którzy tak ronbią tz. układy zamkniete na zbiorniku przeponowym i zaworach cisnieniowych, znalazłem tez ostatnio niemiecką dokumentacje gdzie uklad jest zrobiony dokładnie tak samo tzn zamkniety :-?

ach te polskie normy ;)
Mój dziadek trzyma w domu granat.
Już 8 lat nic się nie dzieje :roll:

Tomek_R
11-01-2007, 11:22
Mój dziadek trzyma w domu granat.
Już 8 lat nic się nie dzieje :roll:

:D :D :D

kaczorek.
11-01-2007, 13:09
Mój dziadek trzyma w domu granat.
Już 8 lat nic się nie dzieje :roll:

powinieneśten fakt niezwłocznie zgłosić na policje ! :wink:
a dziedka powinni zamknać na 3 lata ! :lol:

na marginesie ja planuje układ otwarty a nie zamkniety !
tylko zastanawiam się czy z wymiennikiem czy bzzz

kaczorek.
11-01-2007, 13:33
Mam taki sam schemat podłłaczenia jak ty ..czy w takim przypadku naprawde jest potrzebny zawór mieszający (3,4 drogowy)? Organoleptyvcznie sprawdzając temp. powrotu stwierdzam że rura jest bardziej niz ciepła a piec pracuje w przedxiale 45-50 st jako temp. zadana. Przymieżam sie do reg. pokojowego - czy wobec takiego układu nie bedzie zagrożenia rozwalenia kotła (reg. zatrzymuje pompe CO co powoduje podnoszenie sukcesywne temp. w piecu)

hmm
zawór mieszajacy 3 lub 4 dr powinno się zastosować do miszania wody zasilania i powrotu kotła napaliwo stale żeby utrzymać odpowiedna temp wody powracającej do kotla ok 55C (niemoze być za niska bo kocioł bedzie rosił i szybsza korozja pewna) oczywiście zakładamy tu ze piec to kocioła na eko-groszek z podajnikiem , natomiast zarór mieszajacy 3 dr. do podłogówki aby obnizyć temperature czynika zasilajacego podłogę,
jezeli masz więcej pętli to widze to tak :
od kotła -> zawór 3 dr mieszający-> pompa -> bypas jezeli będą elektrozaw.-> rozdzielacz z mozliwościa roabudowy sterowania zaworami poszczegolnych pętli.
na początku mozna ustawic metoda pr i błędow tylko o kabelkach do czujnikow pamietać.

zastosowanie sterownika pokojowego mozna zrealizowac na 2 sposoby podłączyć go do sterownika pieca lub pomp-y.
roznica jest taka ze w przyp. podlączenia do sterownika pieca, piec po sygnale ze sterownika przechodzi w tryb podtrzymania i utrzymuje temp podtrzymania np. 35-40 C (zalezy od ustawiań) gdy sterownik znw. się uruchomi (zewrze) sterownik kotła "uruchamia" piec podciaga temp do np:65 C i trzyma ja do mometu kolejnego syg. ze sterownik a gdy podłączymy sterownk do pompy tmp, pracy kotła jest stała tz. zadana np 60C i utrzymywana przez kocioł non stop tylko sama pompa jest albo wł albo wył przez sterownik pokojowy

acha .. nie jestem instalatorem i tak to widze 8) z teoretycznego punktu widzenia. zaznaczam że temat przerabiam juz 2 miesiac i posiadłem juz troche wiedzy ale jest ona narazie i tak mizerna :lol: więc nie bierz moich rad jako wyznacnika prawidłowej instalacji 8) :wink:

Bryndal30
11-01-2007, 16:39
Jak ktoś jest bardzo strachliwy i chce mieć układ otwarty na piecu na groszek to najlepiej niech nie wychodzi z domu bo czasem meteoryty spadają na ziemie.
A pomyślcie co się może stać z bojlerem elektrycznym w którym nie zadziała termostat nie wspomnę już o zarośniętym przez kamień zaworze bezpiecz. w którym średnica krocca wylotowego jest mniejsza od średnicy ołowka. Nie mam danych ile wylatuje w powietrze takich bojlerów ale nie słyszałem by gdzieś wybuchła kotłownia z kotłem na groszek w układzie zamkniętym. Pracowałem długo w Niemczech i wiem doskonale jak zabezpieczyć taki układ co. A stara norma już niedługo zniknie . Chyba że jest to kocioł w którym temp. ustawia palacz za pomocą łopaty. Nie biorę się nawet za takie kotłownie.
A tak na marginesie to jeszcze nie spotkałem poprawnie wykonanego układu otwartego. Wielu instalatorów wyprowadza rurę wznośną od jakiegoś grzejnika a rurę przelewową do rynny . Często jest tak że te otwarte naczynia wzbiorcze zimą staja sie zamknięte bo po prostu zamarzają źle zabezpieczone. Wtedy to jest bomba bo instalator nie daje przy tym zaworu bezpiecz. Mowa tutaj oczywiście jest o małych instalacjach . Oczywiście przy duzych mocach kotłowni nalezy je wykonać zgodnie z projektem. Z regoły wykonuje się wtedy układ otwarty na kotle natomiast obieg grzewczy pracuje w układzie zamkniętym z wymiennikiem.
Wszyscy producenci kotłów na eko groszek zaakceptowali i podbili gwarancję na ich kocioł w układzie zamkniętym oczywiście odpowiednio zabezpieczony. Większość z nich jest za.

1950
11-01-2007, 16:48
Wszyscy producenci kotłów na eko groszek zaakceptowali i podbili gwarancję na ich kocioł w układzie zamkniętym oczywiście odpowiednio zabezpieczony. Większość z nich jest za.
:o :o :o :o :o
a to co :o :o :o :o
http://www.klimosz.pl/gwarancje/ling_15-50.pdf

mogę Ci jeszcze podać wiele linków, do gwarancji producentów kotłów,
śmiem twierdzić, że żaden z nich nie umieścił takiego tekstu w gwarancji,

co Ty robisz klientom, to Twoja sprawa i "gajowego Maruchy"
możesz im nawet zainstalować "atombombę w kwioty"
ale nie wciskaj tutaj forumowiczom kitu, :evil:

Bryndal30
11-01-2007, 17:08
Oficjalnie producenci nie mogą napisać że kocioł może pracować w układzie zamkniętym bo zabrania im tego norma . Zobaczysz za rok czy dwa że będzie inaczej. Skończyłem akademię Viessmann i wiem co mówią ludzie którzy opracowują normy. Oczywiście kotły na paliwa stałe muszą być wyposażone w wężownicę schładzającą (tak jest juz w całej europie) lub trzeba taką doinstalować do układu no ale PN tego zabrania (jeszcze).
Pewnie Ty zastosowałbyś układ otwarty nawet na kotle gazowym bo może termostat źle zadziałać no i buuuuuuum.

[/url]

1950
11-01-2007, 17:28
a jak będą następne wybory, to kaczory przegrają :lol:

co będzie za rok lub dwa, to jest melodia przyszłości,
na razie montaż kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym jest niedozwolony,
jak będzie można je tak instalować to wtedy możemy pogadać na ten temat przy piwie,

a jestem ciekawy czy wziąłeś pod uwagę tego typu wydarzenie,
na skutek bardzo niesprzyjających zbiegów okoliczności , rozwaliło kocioł,

masz szczęście jeżeli są tylko straty materialne,
a co będzie jak będą ofiary?
z resztą w jednym i drugim wypadku, prokurator będzie szukał instalatora

a to, że kończyłeś Akademię Viessmanna to jeszcze o niczym nie świadczy,
wybacz :roll:
tym bardziej, że tam nie uczyli Cię, że kotły na paliwa stałe montuje się w instalacjach zamkniętych,
za to dam sobie głowę uciąć,

nie kompromituj się :roll:

Bryndal30
11-01-2007, 17:44
Nikt z wykładających wiedzę nie powie że mozna coć robić niezgodnie z normą ale moze powiedziec ze norma jest zła i stara.
Mi to wystarczy i śpię spokojnie a moi klienci są zadowoleni . Ja sie nie martwię więc Ty też się nie martw i nie bądz taki przepisowy bo te przepisy też ustalaja ludzie którzy zrobili doktorat na jednym podręczniku i niejednokrotnie wciskaja kit. A zobacz jak nieraz wyglądaja projekty instalacji. Głowa boli. Pewien projektant zrobił mi projekt kotłowni gdzie był piec na groszek ( oczywiście zaprojektował wymiennik) więc to ok ale ten idiota wymyślił jeszcze studnię schładzającą przy kotle. Takie studnie robiło sie przy wielkich kotłach gdzie palacz wygarniał z paleniska jeszcze gorący żar , w studni była woda itd. Do tej studni była jeszcze specjalna pompa i wiesz że inwestor posłuchał mnie i kazał zmienić projekt. I zmienił bez słowa. Widzisz on wzorował sie na starych podręcznikach dla projektantów i przerysował schemat.
A czy ja się tu kompromituje . Myślę że nie po prostu wymieniam dośwoadczenia. Jestem pewien tego co robię.

1950
11-01-2007, 17:49
szczerze życzę szczęścia :lol:

11-01-2007, 18:09
Jak ktoś jest bardzo strachliwy i chce mieć układ otwarty na piecu na groszek to najlepiej niech nie wychodzi z domu bo czasem meteoryty spadają na ziemie.


Robisz sobie żarty ze spraw, za które ktoś moze przypłacić życiem lub znacznym uszczebkiem majątku. Za tego typu rady powinni zabierać uprawnienia zawodowe.
To, że znasz wiele przypadków w których nic się nie stało nie świadczy o tym, że kolejny nieśwaidomy zagrożenia inwestor nie stanie się kolejnym przykładem zniszczenia instalacji i domu.
Dopóki w polskich przepisach (a konkretnie w rozporządzeniu, a nie w normach - jako instalator posiadajacy uprawnienia zawodowe powinieneś wiedzieć, że w Polsce normy nie są obowiązkowe, co najwyżej te fragmenty ich zapisów które są przywołane w rozporządzeniach) - brak jest dopuszczenia tego typu rozwiązań, to przestań "promować" tego typu rozwiązania, a tym bardziej określać siebie mianem instalatora.

Bryndal30
11-01-2007, 18:23
Wiesz śmieszny jesteś. Jestem inżynierem budwlanym i prowadze fimę instalacyjną 15 lat dlatego dla pogłębienia swojej wiedzy skonczyłem Akademię Viessmann Mam uprawnienia budowlane i wykonałem wiele projektów budowlanych więc nie mów mi że w polsce nie obowiązują normy bo to jest kpina. Norma Konstrukcje stalowe, Konstrukcje żelbetowe itd chłopie ciemny wszystko projektuje się wg norm. Skąd Ty się urwałeś . Może z choinki bo to sezon.

11-01-2007, 18:50
Wiesz śmieszny jesteś. Jestem inżynierem budwlanym i prowadze fimę instalacyjną 15 lat dlatego dla pogłębienia swojej wiedzy skonczyłem Akademię Viessmann Mam uprawnienia budowlane i wykonałem wiele projektów budowlanych ...

Mógłbys podać numer swoich uprawnień?
Dobra rada: przeczytaj aktualnie obowiazującą Ustawę z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20021691386&type=3&name=D20021386Lj.pdf). A szczególnie art. 5 pkt. 3.
I przy okazji - wielokrotnie powoływałeś się tutaj na zapisy norm w sprawie stosowania naczyń wzbiorczych w układach zamkniętych. Chciałbym cię poinformować, że o zakazie stosowania naczyń przeponowych w instalacjach na paliwa stałe decyduje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20020750690&type=2&name=ATTR2Z85) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie a konkretnie par. 133 pkt. 7, a nie "norma".

jurg
11-01-2007, 18:53
Czy w Polsce normy są obowiązkowe? Hmm, jakby tu powiedzieć i tak i nie.
Cytat:
"Z informacji uzyskanych z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wynika, że normy (Polskie Normy PN i Normy Europejskie EN) są narzędziami do dobrowolnego stosowania. Ich obligatoryjne stosowanie skończyło się wraz z PRL-em. W praktyce jednak świat bez norm nie istnieje. Chociaż nieobowiązkowe, ich stosowanie leży w interesie zarówno producentów jak i konsumentów. ".......
Jak kogoś interesuje resztę można doczytać tu:
http://www.ekspertbudowlany.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=120&Itemid=61

Moim skromnym zdaniem warto jednak trzymać się norm, ale to tylko moje zdanie.

sSiwy12
11-01-2007, 18:56
Ja też bedę śmieszny i ciemny chłop, bo też twierdzę, że w Polsce nie ma obligatoryjnego obowiązku stosowania norm. Natomiast inne przepisy np Ustawy, Rozporządzenia, czy inne akty - mogą nakładać obowiązek stosowania odpowiednich norm wskazując jednoczesnie o jaką normę chodzi.
Faktem natomiast jest tez to, że kiedyś był obligatoryjny obowiazek stosowania norm wszystkich i w każdej dziedzinie - za PRL-u.
Dziwi mnie fakt, no cóż - przecież ciemny chłop jestem, takie rygorystyczne podejście przez Ciebie do norm, a zupełny lekceważący stosunek do prawa, którego przestrzeganie i stosowanie sie do jego zapisów jest OBOWIĄZKOWE.

1950
11-01-2007, 19:06
te typy tak mają :roll:

11-01-2007, 19:07
...w Polsce nie ma obligatoryjnego obowiązku stosowania norm. Natomiast inne przepisy np Ustawy, Rozporządzenia, czy inne akty - mogą nakładać obowiązek stosowania odpowiednich norm wskazując jednoczesnie o jaką normę chodzi.....

Dokładnie jest tak jak napisałeś. Nie wszyscy "instalatorzy" o tym wiedzą.
Dopóki sprawa dotyczy takich braków w wiedzy to jeszcze pół biedy - bo to tylko kwestia formalna, a czasem rzeczywiście trudno być na bierząco z ciągle zmianiającymi sie przepisami - choc należy zaznaczyć że te przepisy obowiazują od kilku lat i dziwne wydaje się, że posiadajacy uprawnienia "instalator" nigdy się z nimi nie spotkał.
Gorzej jeżeli braki wiedzy nadrabia się odpowiednim temperamentem i bezczelną pewnościa siebie - doradzając w sprawach decydujących o czyimś życiu lub stratach w czyimś majątku.

Bryndal30
11-01-2007, 19:12
Przepraszam za ciemnego chłopa.
Ja nigdzie nie powiedziałem że normy czy rozporzadzenia zezwalaja na stosowanie układu zamknietego w instalacji z kotłem na paliwo stałe. Wiem tylko z doświadczenia że nic nie może się złego stać w takiej instalacji. Mowimy cały czas o kotłach jednopaleniskowych na eko groszek. Oczywiście zwykłego węglowego kotła nigdy bym nie zamontował w układzie zamkniętym choć widziałem takie kotłownie i to bez wężownicy schładzającej.
Od dawna nie wykonuję projektów budowlanych ale kiedyś wszystkie obliczenia i rysunki wykonywało sie wg PN a nie rozporządzeń. W rozporządzeniu natomiast określano czy np budynek może stać w granicy i czy sąsiad ma wyrazic zgodę czy nie na taka zabudowę. Natomiast zasady projektowania , wymiarowania zawsze określa norma.[/url]

11-01-2007, 19:45
Przepraszam za ciemnego chłopa.

Ja tam się nie gniewam. Ale ciesze się, że zmieniłeś ton i doceniam to.



Ja nigdzie nie powiedziałem że normy czy rozporzadzenia zezwalaja na stosowanie układu zamknietego w instalacji z kotłem na paliwo stałe.

Ale ja ci też nie zarzuciłem, że tak powiedziałeś.
Ja ci tylko zarzuciłem, że promujesz zasady, które są niebezpieczne dla życia i majątku ludzi, a przede wszystkim są sprzeczne z obowiązującym prawem



Od dawna nie wykonuję projektów budowlanych ale kiedyś wszystkie obliczenia i rysunki wykonywało sie wg PN a nie rozporządzeń. W rozporządzeniu natomiast określano czy np budynek może stać w granicy i czy sąsiad ma wyrazic zgodę czy nie na taka zabudowę. Natomiast zasady projektowania , wymiarowania zawsze określa norma.

Jeszcze raz ci napiszę - norma sama w sobie nic nie określa. Obecnie nie musisz stosować się do Polskich Norm - nawet w projektowaniu, wymiarowaniu, obliczeniach, etc.
Nrma określa zasady obliczeniowe dopiero wtedy gdy jesy powoływana przez np. rozporządzenie. I dlatego czasem zdarza się tak, że nie cała norma jest "obowiązująca", ale tylko jej część - konkretne punkty przywołane w rozporządzeniu.
W obecnym stanie prawnym mozesz wykonać instalację wg własnego nowatorskiego pomysłu, nawet sprzecznego z dotychczas obowiązującymi normami - o ile zastosujesz sie do np. rozporządzenia i norm (lub fragmentów norm) przywołanych w tymże rozporządzeniu.

Bryndal30
11-01-2007, 20:13
falkon mądry z Ciebie gość i masz rację.
Jednak powiem Ci że ludzie sami chcą nieraz takie rozwiązania a jak im tak nie zrobisz to pójda do innego . Więc wolę już zrobić im to tak by było bezpiecznie i poprawnie .
Przepraszam jeszcze raz jeśli kogoś obraziłem ale miałem ciężki dzień i chciałem sie rozerwać na forum a tu się jeszcze bardziej wnerwiłem . Nie będę się juz więcej wypowiadał bo moja wiedza chyba jest zbyt mała. A na marginesie dodam że większość poznanych mi instalatorów robi układy zamknięte w kotłach o których tu mowiliśmy.

11-01-2007, 20:28
... Nie będę się juz więcej wypowiadał bo ...

To nie chodzi o to, żebyś się nie wypowiadał. Zasadą każdego forum jest wymiana doświadczeń - a przy tym nie da się uniknąć omyłek po jednej lub drugiej stronie.
Ważne żeby dzielić się swoją wiedzą, ale jednoczesnie mieć odpowiedni dystans do swoich przekonań i szacunek do tego co inni piszą - nawet jeśli nam się wydaje że mamy rację. Tylko wtedy wszyscy zyskują.

1950
11-01-2007, 21:23
Bryndal30, tak trzymaj,
a co klientów co idą do innych instalatorów,
w takim przypadku zawsze im mówię,
życzę szczęścia bo może być bardzo potrzebne,

pamiętaj, nie będzie ten klient, to będzie inny,
chyba nie jest z Tobą tak źle i masz jeszcze co do garnka włożyć,

jeżeli Cię w czymś uraziłem podchodząc do Twoich wypowiedzi zbyt emocjonalnie,
to przepraszam :oops:

ale tutaj co jakiś czas zdarza się mądrzejszy,:roll:
i czasami nie wytrzymuję

SNCF
11-01-2007, 21:40
wracajac do pompki to moja chodzi na 2 biegu przy 2600m podlogowki (2,6km)

1950
11-01-2007, 21:42
wracajac do pompki to moja chodzi na 2 biegu przy 2600m podlogowki (2,6km)
rozumiem, że jest to całkowita długość rur,
jaką masz pompę?

SNCF
11-01-2007, 21:47
tak długość wszystkich obwodów

pompka jest Grundfos

1950
11-01-2007, 22:28
UPS 25-40, czy mocniejsza?

Tomek_R
12-01-2007, 07:20
Dzięki za powrót do tematu biegu pompy c.o., choć nie powiem, z zapartym tchem przeczytałem dyskusję na temat pieca na ekogroszek w układzie zamkniętym i polskich norm :D

Zapraszam do wpisania, na którym biegu smigają Wasze pompki.

P.S. Dziś wieczorem zaczynam eksperyment z pompką c.o. na I biegu - wyniki postaram się opisać po weekendzie :)

Pozdrawiam!

Leszko
12-01-2007, 12:24
Dzięki za powrót do tematu biegu pompy c.o., choć nie powiem, z zapartym tchem przeczytałem dyskusję na temat pieca na ekogroszek w układzie zamkniętym i polskich norm :D

Zapraszam do wpisania, na którym biegu smigają Wasze pompki.

P.S. Dziś wieczorem zaczynam eksperyment z pompką c.o. na I biegu - wyniki postaram się opisać po weekendzie :)

Pozdrawiam!
Mam dwie pompy jedna na kaloryfery druga na podłogówkę z zaworem mieszającym chodzą na I biegu jest rewelacynie.
U ciebie jeżeli ma chodzić na I biegu może słabo grzać podłogówka,spróbuj kryzować na najmocniej grzejących kaloryferach żeby podzielić ciśnienie

SNCF
12-01-2007, 16:54
UPS 25-40, czy mocniejsza?

25-40 180

dokladnie, dzis sprawdzilem ze taka

Tomek_R
15-01-2007, 07:21
No i jestem po weekendzie :)

Wyniki eksperymentu: Całe trzy dni pompka pracowała na I biegu, w domu ciepło, podłogówka grzeje, piec się nie poci - jest OK - tak zostaje :D

Pozdrawiam!

Tomek_R
15-01-2007, 13:10
U ciebie jeżeli ma chodzić na I biegu może słabo grzać podłogówka,spróbuj kryzować na najmocniej grzejących kaloryferach żeby podzielić ciśnienie


Leszko - co znaczy "kryzować na najmocniej grzejących kaloryferach"??

Leszko
15-01-2007, 15:24
[quote=Leszko]
U ciebie jeżeli ma chodzić na I biegu może słabo grzać podłogówka,spróbuj kryzować na najmocniej grzejących kaloryferach żeby podzielić ciśnienie


Leszko - co znaczy "kryzować na najmocniej grzejących kaloryferach

"??[/quot
Jeżeli nie masz zaworów termostatycznych to zaworami przy grzejnikach ustawić tak aby na powrotach wszystkich kaloryferów była jednakowa temperatura (mniej więcej na wyczucie).Np.jeżeli na jednym grzejniku powrót jest tak samo gorący jak zasilanie, to przecież można troszeczkę przykręcić żeby obieg poszedł w inny grzejnik w ktorym powrót jest chłodniejszy czasem bywa że w najdalszym punkcie od pieca, lub podłogówka nie dogrzewa bo jest za długi odcinek.

Grzesiek13
15-01-2007, 18:38
SNCF jakiej długości masz obiegi grzewcze swojej podłogówki?

1950
15-01-2007, 18:54
SNCF jakiej długości masz obiegi grzewcze swojej podłogówki?
i ile tych obiegów grzewczych

SNCF
15-01-2007, 23:15
SNCF jakiej długości masz obiegi grzewcze swojej podłogówki?
i ile tych obiegów grzewczych

29obwodow

kazdy dlugosci od 80-100metrow

http://cdoc.pop.e-wro.pl/WOJTEK/podl1.jpg

Albinos
06-12-2010, 11:18
W zeszłą zimę (1 sezon) Grundfos ups 15-70 chodził na 1, w tym roku jak poczułem że w wiatrołapie mimo że piec działał 2h była podłoga zimna zacząłem czytać i przełączać. Teraz chodzi na 2 - i jest lepiej... chyba - ale i tak powroty na zaworach mam nierówno ciepłe (sprawdzam na dotyk) a nie zależy to od długości instalacji czy odległości.

Kuchnia i salon, które są jest daleko oraz pokoik, zaraz obom kotłowni powroty mają bardzo letnie
łazienka,a przedpokój oraz wiatrołap ciepłe - nie wiem od czego to zależy.
może coś jets zapowietrzone ale przestawiałem pompę cyrkulacyjną od podłogówki (grundfos alpha 2) na max zasilania 22w ale nie powoduje to podniesienie temperatury na powrocie do tych pomieszczeń.

Może wiecie skąd takie zachowanie...
Czy beg 2 dużo więcej zużywa prądu? Za pierwszy sezon nie miałem zbyt wesołego rachunku (ale to głównie wina akwarium 240l i prądożernego filtra + grzałki - cóż hobby żony)