PDA

Zobacz pełną wersję : Zgrzewanie rur - jak???



Bigbeat
11-01-2007, 14:15
Muszę przedłużyć kilka rurek, dać kolanka itp.
Ponieważ nie bardzo ma mi to kto zrobić, postanowiłem zrobić to sam - tym bardziej że na szczęście dwóch lewych rączek nie mam i technika jest moim żywiołem.
Zgrzewarkę z kamieniami pożyczyłem, rury (fi25) i kształtki kupiłem, i w weekend chcę ruszyć do boju ;)
Mam tutaj kilka pytanek:
1. Jak długo powinno się nagrzewać końcówkę rury i kształtkę? (Mowa o fi=25) Widziałem jak robił to hydraulik - i to był moment, ale gość miał praktykę i czuja. Po czym można poznać że jest nagrzane za mało albo za bardzo?
2. Czy po włożeniu nagrzanej końcówki rury do nagrzanej kształtki trzeba to wzajemnie obrócić (np. o 90 st), czy po prostu wcisnąć i zostawić?
3. Czy są jeszcze jakieś inne "wytyczne"?
Pomóżcie, please...

Prezo
11-01-2007, 17:52
A więc po koleji :D
Najpierw włącz zgrzewarke :P i poczekaj dosyć długo żeby się porządnie nagrzała na maxa. Samo zgrzewanie najlepiej robić w dwie osoby - jedna osoba trzyma zgrzewarke a druga osoba zgrzewa. Zgrzewanie polega na tym że wciskasz rure i kształtke do zgrzewarki - nie musisz nic obkręcać - następnie w przypadku średnicy fi 25 trzymasz ok 7 sekund a później to już tylko składasz kształtke z rurą i jest gotowe :)

_ZBYCH_
11-01-2007, 17:55
Przy średnicy rury 25 mm głębokość zgrzewania wynosi 15,0, czas nagrzewania - 7 sekund (liczony od całkowitego wsunięcia rury i kształtki w zgrzewarkę), czas łączenia 4 sekundy i czas chłodzenia 2 minuty. Dotyczy to rur grubościennych PN20 (czyli zwykłych). Czas nagrzewania w temperaturach poniżej + 5 stopni powinien być zwiększony o 50%.
UWAGA! kształtkę i rurę wsuwamy w zgrzewarkę jednocześnie i bez obracania!!! Po nagrzaniu elementów łączymy je też bez obracania!
Przed zgrzewaniem należy na rurze zaznaczyć głębokość zgrzewania, aby nie wpychać za dużo rury do zgrzewarki lub za głęboko nie wpychać rury do kształtki, bo powoduje to przewężenia w rurze, a tym samym zwiększa opór przepływu.

Powodzenia!

inwestor
11-01-2007, 18:22
Czas zgrzewania zależy od producenta. Jedne rury mają ten czas krótszy inne dłuższy. Czasy te potrafią się dosyć znacznie różnić (dotyczy to raczej większych średnic). Tak samo dla tej samej średnicy rurę PN10 krócej się zgrzewa niż PN15 lub PN20. W sklepie gdzie będziesz kupował rury powinna być instrukcja zgrzewania. W razie czego można sprawdzić na stronie internetowej producenta. Sam czas zgrzewania to nie wszystko. Nie wolno np. w czasie zgrzewania ruszać elementami przekręcać wyginać itp. Nie wolno też za mocno wpychać jednego elementu w drugi i tak samo nie wolno na siłę wpychać w zgrzewarkę. Kamienie zgrzewarki powinny być idealnie przykrecone i nie zasyfiałe na styku ze zgrzewarką Warto zdobyć instrukcję. W praktyce jakość połączenia można ocenić w ten sposób że robimy próbę zgrzewania np. na mufce i rurce a później nożycami do rur przecinamy połączenie wzdłuż i w poprzek. Prawidłowo wykonane połaczenie nie powinno na przekroju nosić śladów łączenia (ma wygladać jednolicie) żadnych zgrubień ubytków przewężeń itp.
Pozdrawiam

Bigbeat
12-01-2007, 09:55
Dzięki - już kumam, reszta to kilka(naście) prób.
Rury mam PN20.
Natomiast usłyszałem jeszcze opinię, że ponoć trzeba naciąć nożykiem i zdjąć wierzchnią warstwę z rury na długości zgrzewania, bo tam jest płaszcz z folii aluminiowej. W rurach, które kupiłem, takiej warstwy z folii aluminiowej nie widzę. Słabo patrzę czy ktoś mi bzdur nagadał?

sebo8877
12-01-2007, 10:06
Dzięki - już kumam, reszta to kilka(naście) prób.
Rury mam PN20.
Natomiast usłyszałem jeszcze opinię, że ponoć trzeba naciąć nożykiem i zdjąć wierzchnią warstwę z rury na długości zgrzewania, bo tam jest płaszcz z folii aluminiowej. W rurach, które kupiłem, takiej warstwy z folii aluminiowej nie widzę. Słabo patrzę czy ktoś mi bzdur nagadał?

Rur stabilizowana (ta z Al) potrzebuje by ją ogradować (gradownik powinien być razem ze zgrzewarką)

Rura zwykła takiej potrzeby nie ma :)

Sebo8877

Bigbeat
12-01-2007, 10:18
Dzięki!