PDA

Zobacz pełną wersję : Metr kwadratowy działki



Kejt
11-01-2007, 20:10
Witam.
Proszę o pomoc w kwestii :
kupuję działkę o wymiarach dł. jednej strony 35.64 , a długość drugiej strony 36.20 - natomiast szerokość jednej strony 32.36, a szerokość drugiej strony 31.60.
Powiedzcie ile metrów kwadratowych ma ta działka ?
Dzięki.
Pozdrawiam.

Nefer
11-01-2007, 20:13
narysuj na kartce w kratkę ( w skali) i policz kwadraciki :) Jeden kwadracik to 1 m kw:):)

Marzin
11-01-2007, 20:22
Albo podziel na figury geometryczne, których pow można obliczyć. Np kwadrat i trójkąt...

Mirek_Lewandowski
11-01-2007, 20:29
A jeśli to jest "kopnięty" kwadrat :D Rzut potrzebny. No chyba, że gdzieś jest na pewno kąt prosty.

Sad Ripper
11-01-2007, 20:38
Wartość któregoś z kątów musiałbyś podać - to nie będzie problemu

sad ripper

KAS01
11-01-2007, 20:52
Narysuj ja w jakims programie graficznym - bedziesz miec dokladna powierzchnie.

Nefer
11-01-2007, 20:54
proszę - ile metod :) To się nazywa brainstorming :):)

Dopuser
11-01-2007, 21:01
Witam.
Proszę o pomoc w kwestii :
kupuję działkę o wymiarach dł. jednej strony 35.64 , a długość drugiej strony 36.20 - natomiast szerokość jednej strony 32.36, a szerokość drugiej strony 31.60.
Powiedzcie ile metrów kwadratowych ma ta działka ?


Średnia długość: (35.64 + 36.20)/2 = 35.92 metra
Średnia szerokość: (32.36 + 31.60)/2 = 31.98 metra

Powierzchnia: 35.92 x 31.98 = 1148.7216 m2 :lol:

SNCF
11-01-2007, 21:04
...

Mirek_Lewandowski
11-01-2007, 21:17
Powierzchnia: 35.92 x 31.98 = 1148.7216 m2 :lol:

Nieprawda. Niekoniecznie.

Kuna
11-01-2007, 21:34
Witam.
Proszę o pomoc w kwestii :
kupuję działkę o wymiarach dł. jednej strony 35.64 , a długość drugiej strony 36.20 - natomiast szerokość jednej strony 32.36, a szerokość drugiej strony 31.60.
Powiedzcie ile metrów kwadratowych ma ta działka ?
Dzięki.
Pozdrawiam.
Jeżeli działka jest wydzielona i posiada Nr ewidencyjny to sprawdź w ewidencji gruntów w starostwie jaką ma powierzchnię . Lub w urzędzie gminy (miasta) w referacie podatków lub geodezji . Jeżeli działka jest nie wydzielona dowiesz się od geodety jaka jest jej powierzchnia w trakcie wydzielania lub bezpośrednio po tym fakcie .

Dopuser
11-01-2007, 22:09
Powierzchnia: 35.92 x 31.98 = 1148.7216 m2 :lol:

Nieprawda. Niekoniecznie.

Dokładne obliczenie to nie jest, fakt, ale o ile takie obliczenie będzie się różnić od rzeczywistego ? Do celów szacunkowych IMHO wystarcza...

SNCF
11-01-2007, 22:20
.... Jeżeli działka jest nie wydzielona dowiesz się od geodety jaka jest jej powierzchnia w trakcie wydzielania lub bezpośrednio po tym fakcie.

udowodnilem juz kilku geodetom ze sa glupi jak but z lewej nogi
licza tak jak niektorzy z Was dzielac na kartce figure nieforemna na kwardraty i trojkaty!
a pokonczyli studia i glupich 2 wzorow nie znaja

a tak liczac myla sie zwykle +/-20-50mkw
co przy cenach dzialek pod W-em x300zl daje ile ??

Hubik_1975
12-01-2007, 12:36
Witam,

Jeśli przyjmiemy, że dwa dłuższe boki działki są równoległe to powierzchnia działki wynosi dokładnie 1160,39 m2. Jeśli dwa boki będące u Ciebie szerokością działki są równoległe to proszę o info, przeliczymy taki wariant :)

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem,
H.

pozeracz
12-01-2007, 12:43
Ale kombinacje...
Jesli dzialka ma ksztalt czworokata to wystarczy narysowac przekatna, pozniej policzyc pola powierzchni powstalych trojkatow i zsumowac je.
Mozna tez zawolac geodete i Ci policzy. :wink:

Hubik_1975
12-01-2007, 12:49
Uzupełniając poprzedni post, pobawiłem się jeszcze przyjmując jakieś modele tej działki i wyszło mi, że pole zawiera się pomiędzy 1133m2 a 1160,39m2. Zależy to wszystko od kąta nachylenia boków działki... gdybyś pokazał skan mapy to byśmy policzyli dokładnie :)

H.

areq
12-01-2007, 12:54
.... Jeżeli działka jest nie wydzielona dowiesz się od geodety jaka jest jej powierzchnia w trakcie wydzielania lub bezpośrednio po tym fakcie.

udowodnilem juz kilku geodetom ze sa glupi jak but z lewej nogi
licza tak jak niektorzy z Was dzielac na kartce figure nieforemna na kwardraty i trojkaty!
a pokonczyli studia i glupich 2 wzorow nie znaja

a tak liczac myla sie zwykle +/-20-50mkw
co przy cenach dzialek pod W-em x300zl daje ile ??



Jak któryś "geodeta" liczy wzorami powierzchnie działki to albo ma 100lat :D albo jest przyszywanym geodetą albo Ty mówisz zmyślone rzeczy.
Z twierdzenia sinusów i owszem można ,zakładasz że działka jest płaska lub prawie płaska.A jeśli jest jakiś spadek terenu? he? Samemu sobie już nie poradzisz.

Granice zamierzasz nawet w układzie lokalnym dalmierzem ,otrzymujesz współrzędne punktów granicznych.Dokładność obliczenia powierzchni jest w tym momencie spora :D:D:D

:Kejt przy sprzedaży powinieneś otrzymać tzw. opis i mapę z powierzchnią działki.Przy kupnie notariusze liczą powierzchnie zgodnie z KW lub wypisem z ewidencji gruntów.Ty możesz sobie zmierzyć a i tak wiarygodnym dla nich źródłem informacji jest starostwo/wypisy/ lub sąd /KW/

mynia_pynia
12-01-2007, 13:48
pow = 1148.41m2 = 11.48 a

I jest tak na 100% nie liczone jest to na podstawie wzoru.
Narysowałam w MS i przeklikałam po gramnicach (2 rzy dla pewności).
PS. też jestem geodetą.

areq
12-01-2007, 14:05
PS. też jestem geodetą.
Witam w klubie :)
I jak mierzysz na mapach trójkątami czy ze wzorów? :wink: :wink: :wink:

mynia_pynia
12-01-2007, 14:50
w 99.99% ze współrzędnych - i nie ma szans się pomylić ;),
A jak są tylko miary tak jak tu to rysuje sobie w programie i obliczam klikając na pomiar powierzchni ;)

mynia_pynia
12-01-2007, 14:51
Jeszcze dodam że ostatnio zliczałam powierzchnie dzieląc figurę na trójkąty w szkole średniej a było to 12 lat temu ;)
Na studiach już szliśmy na łatwiznę i obliczaliśmy programami.

ArtiW
12-01-2007, 15:00
Powierzchnia: 35.92 x 31.98 = 1148.7216 m2 :lol:

Nieprawda. Niekoniecznie.

Oczywiscie, ze nieprawda. Takie uproszczenia moga wprowadzic w blad.
Na tej samej zasadzie mozna stwierdzic, ze srednio polskie psy maja 3,66 nog.

Najlepiej narysowac rzut i obliczyc pole figury. Ale jak? Hmmm... 6-ta klasa podstawowki. Bez urazy! Akurat moj syn ostatnio przerabia te kwestie.

Pytanie podchwytliwe (dotyczace m.in. powierzchni rombu, taki ksztalt pewnie ma ta dzialka): jaki jest wzor na powierzchnie trapezu?

adrian
12-01-2007, 15:09
Powierzchnia: 35.92 x 31.98 = 1148.7216 m2 :lol:

Nieprawda. Niekoniecznie.

Oczywiscie, ze nieprawda. Takie uproszczenia moga wprowadzic w blad.
Na tej samej zasadzie mozna stwierdzic, ze srednio polskie psy maja 3,66 nog.

Najlepiej narysowac rzut i obliczyc pole figury. Ale jak? Hmmm... 6-ta klasa podstawowki. Bez urazy! Akurat moj syn ostatnio przerabia te kwestie.

Pytanie podchwytliwe (dotyczace m.in. powierzchni rombu, taki ksztalt pewnie ma ta dzialka): jaki jest wzor na powierzchnie trapezu?
a - długa podstawa
b - krótka podstawa
h - wysokość

h(a+b)/2

Dopuser
12-01-2007, 15:29
Powierzchnia: 35.92 x 31.98 = 1148.7216 m2 :lol:

Nieprawda. Niekoniecznie.

Oczywiscie, ze nieprawda. Takie uproszczenia moga wprowadzic w blad.
Na tej samej zasadzie mozna stwierdzic, ze srednio polskie psy maja 3,66 nog.


Ze względów logicznych Matka Natura nie pozwala by średnio polskie psy miały 3.66 nóg

Wymiar działki 1148.7 m2 jest tym bardziej prawdopodobny im bardziej działka ma kształt zbliżony do prostokąta, a dyskutowana działka właśnie taka jest (Odchylenie średnich wymiarów wynosi mniej niż 0.4 metra).
mynia_pynia obliczył 1148.41 m2. Różnica 0.3m2 jest praktycznie nieistotna bo dokładność pomiaru geodezyjnego mieści się w granicach - o ile dobrze wiem - 0.20 metra na punkt... naprawdę nie trzeba strzelać z armaty by zabić komara...

ArtiW
12-01-2007, 16:07
Ze względów logicznych Matka Natura nie pozwala by średnio polskie psy miały 3.66 nóg


Ale to nie logika, tylko matematyka lub statystyka. Jesli pewien % psow bedzie mialo 3 lub 2 nogi (np. po wypadkach), to srednia wyjdzie np. 3,66.

Z kolei, jesli mowimy o prawdopodobienstwie, to nic nie mam do w/w obliczen. Odchylka od prawdy jest pewnie niewielka.

ArtiW
12-01-2007, 16:09
a - długa podstawa
b - krótka podstawa
h - wysokość

h(a+b)/2

:D :D :D

TOMI1975
12-01-2007, 16:15
Narysowalem dzialke w Auto Cadzie(program inzynieryjny) polaczylem wszystkie boki dzialki koncami - poza jednym naroznikiem - bez zmiany dl. bokow oczywiscie, koncowka jednego boku wystajaca poza koncowke drugiego ma niecaly 1 cm, nie jest to wiec 100% dokladny pomiar. :wink:
Wyszlo:
1148.3997 mkw.

ArtiW
12-01-2007, 16:19
Narysowalem dzialke w Auto Cadzie(program inzynieryjny) polaczylem wszystkie boki dzialki koncami - poza jednym naroznikiem - bez zmiany dl. bokow oczywiscie, koncowka jednego boku wystajaca poza koncowke drugiego ma niecaly 1 cm, nie jest to wiec 100% dokladny pomiar. :wink:
Wyszlo:
1148.3997 mkw.

Wreszcie jakis praktyk! :D

Teoretycy (wlacznie ze mna) sie znalezli... :wink:

mynia_pynia
12-01-2007, 22:45
Poprawka !!!
Wszystkie odpowiedzi to "gówno prawda"!!!

Panowie i Panie musi być podany kształt działki !!!
Ja policzyłam w MicroStation - też program bardzo profesjonalny (lepszy od AutoCAD i droższy - używany i stworzony dla NASA) i wyszło mi (post wyżej) moja figura to "prostokąt".
Właśnie mój nie mąż (też geodeta - o podłożu informatycznym) obalił moją teorie, narysował dwa „romby” jeden łagodny drugi ścięty mocno i ....!!!!
Powierzchnia pierwszego wyszła mu 1160 m2, a drugiego 460m2 !!!???!!!.

A więc wszyscy mają racje, bo zależy, kto jaką sobie figurę zmontował z tych czterech podanych długości oczywiście przy takich założeniach jak autor podał, czyli miary 36.20 i 35.64 są naprzeciwległe, i 32,36 i 31,60 też są naprzeciwległe.

Marzin
13-01-2007, 08:10
mynia pynia,

cosik mi nie pasuje. Jak to możliwe, że figura o różnych kształtach, ale cały czas o tej samej sumie boków może mieć różną powierzchnię. Mąż strzelił jakiegoś babola. To tak jak kawałek plasteliny o obj. np V=0,01m3. Jakbyś jej nie ugniotła (w dłoniach oczywiscie, bo zaraz ktoś napisze, że zmniejszy objetość prasą), dalej masz 0,01m3, tylko w takim kształcie, że ni w ząb tego nie porachujesz.

A najlepsze jest to, że jest kupa postów, a nie ma takiego samego wyniku. :D W temacie matematyki nie mozna się dogadać, a co dopiero w sejmie 8)

GACUŚ
13-01-2007, 08:54
mynia pynia,

cosik mi nie pasuje. Jak to możliwe, że figura o różnych kształtach, ale cały czas o tej samej sumie boków może mieć różną powierzchnię. Mąż strzelił jakiegoś babola. To tak jak kawałek plasteliny o obj. np V=0,01m3. Jakbyś jej nie ugniotła (w dłoniach oczywiscie, bo zaraz ktoś napisze, że zmniejszy objetość prasą), dalej masz 0,01m3, tylko w takim kształcie, że ni w ząb tego nie porachujesz.

A najlepsze jest to, że jest kupa postów, a nie ma takiego samego wyniku. :D W temacie matematyki nie mozna się dogadać, a co dopiero w sejmie 8)

Witam , mąż mynia_pynia wcale nie strzelił babola .
Załóżmy że boki mają wymiary 6cm i 3 cm . To przy kątach prostych figura ta będzie miała największą powierzchnię . Jeżeli zmienimy katy i to wysokość figury nam się zmieni i powstaną dwa trójkąty . Jeżeli trójkąt 1 przeniesiemy na drugą stronę to znowu otrzymamy prostokąt tylko już o mniejszej wysokości czyli o mniejszym boku .
obrazuje to dokładnie rysunek:
http://images14.fotosik.pl/23/94c1724e32d9d124.jpg
pozdrawiam

basset
13-01-2007, 11:22
Ho ho ho, ale sie matematyczny watek zrobil:)

mirkan
13-01-2007, 14:23
ten wątek wystąpił dwa razy, a ja napisałam w jaki sposób to policzyć, tylko niestety w tym drugim wątku, do którego nikt nie zajrzał. Dlatego zamieszczam link do mojej odpowiedzi.

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1572323&highlight=#1572323

Wystarczy zastosować podany tam wzór Herona i sprawa załatwoiona.

pozdrawiam.

__dziobek1
13-01-2007, 14:33
Narysuj ja w jakims programie graficznym - bedziesz miec dokladna powierzchnie.

Z bledem metody obliczeniowej zastosowanej przez ten program.

Proponuje zastosowac metode skonczonych kwadratow.

KAS01
13-01-2007, 15:55
Chyba chodzilo Ci o Metode Elementu Skonczonego?
Ale ona sluzy do innych zastosowan :lol:

Kejt
13-01-2007, 21:55
Witam wszystkich bardzo serdecznie i równie serdecznie dziękuję za eszelkie sugestie.
Liczę tak jak proponujecie i w każdym / prawie / przypadku wychodzi mi inny wynik.
A jeśli chodzi o sprawdzenie w księdze wieczystej...
cała sprawa polega na tym, że tematowa działka jest podzielona przez geodetę, który w przeszłości popełniał kilka różnych drobnych błędów....
Generalnie rzecz biorąc jestem czwarty dzień przed umową notarialną wg. której ww. działka ma 1300 mkw.
Jak bym nie liczyła nie wychodzi mi to....
Najważniejsze w tym wszystkim - dla mnie - jest to, że chciałabym zapłacić za tyle mkw. ile otrzymam, a nie tyle co / być może błędnie jest naniesione na mapkach /.
Różnica w mkw.1300, które mam zapłacić, ok.1149 mkw.,za które powinnam zapłacić to w tych rejonach ... wierzcie mi... spore pieniądze.
Pytanie,obiecuję po raz ostatni -
ile ona ma mkw ?
Dzięki za dotychczasowe wpisy.
Pozdrawiam Kaśka.

ArtiW
13-01-2007, 22:02
Najlepiej, gdybys narysowala ksztalt dzialki i umiescila je w watku. Wtedy bedzie mozna policzyc z najmniejszym prawdopodobienstwem bledu.

mirkan
13-01-2007, 23:04
Zapewniam , że wzór Herona jest jak najbardziej prawidłowy. Opis znajdziesz w mojej odpowiedzi pod tym linkiem.

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1572323&highlight=#1572323

Jeśli masz mapę, zmierz przekątną i licz

Powodzenia

Goni_Mnie_Peleton
14-01-2007, 04:33
mynia pynia,

cosik mi nie pasuje. Jak to możliwe, że figura o różnych kształtach, ale cały czas o tej samej sumie boków może mieć różną powierzchnię. Mąż strzelił jakiegoś babola. To tak jak kawałek plasteliny o obj. np V=0,01m3. Jakbyś jej nie ugniotła (w dłoniach oczywiscie, bo zaraz ktoś napisze, że zmniejszy objetość prasą), dalej masz 0,01m3, tylko w takim kształcie, że ni w ząb tego nie porachujesz.

A najlepsze jest to, że jest kupa postów, a nie ma takiego samego wyniku. :D W temacie matematyki nie mozna się dogadać, a co dopiero w sejmie 8)

Witam , mąż mynia_pynia wcale nie strzelił babola .
Załóżmy że boki mają wymiary 6cm i 3 cm . To przy kątach prostych figura ta będzie miała największą powierzchnię . Jeżeli zmienimy katy i to wysokość figury nam się zmieni i powstaną dwa trójkąty . Jeżeli trójkąt 1 przeniesiemy na drugą stronę to znowu otrzymamy prostokąt tylko już o mniejszej wysokości czyli o mniejszym boku .
obrazuje to dokładnie rysunek:
http://images14.fotosik.pl/23/94c1724e32d9d124.jpg
pozdrawiam

Z lekcji matematyki pamietam , ze najwieksza powierzchnie przy danym obwodzie bedzie mialo kolo. A ze rozne figury o tym samym obwodzie maja rozna powierzchnie , mozna sie przekonac ukladajac na rozne sposoby np 4 zapalki.

W zeszlym roku grodzilem dzialke , dluga i w miare waska , wyszlo prawie 400 m ogrodzenia . Oj chcialbym bardzo zeby te prawie 400m tworzylo przynajmniej kwadrat :wink:

Jak ktos sie ze mna nie zgadza to chetnie zamienie dluga i waska dzialke o obwodzie dajmy na to 400m na dzialke w ksztalcie kwadratu o obwodzie 350m ( w podobnej lokalizacji oczywiscie) :wink:

Goni_Mnie_Peleton
14-01-2007, 05:01
mynia pynia,

cosik mi nie pasuje. Jak to możliwe, że figura o różnych kształtach, ale cały czas o tej samej sumie boków może mieć różną powierzchnię. Mąż strzelił jakiegoś babola. To tak jak kawałek plasteliny o obj. np V=0,01m3. Jakbyś jej nie ugniotła (w dłoniach oczywiscie, bo zaraz ktoś napisze, że zmniejszy objetość prasą), dalej masz 0,01m3, tylko w takim kształcie, że ni w ząb tego nie porachujesz.

A najlepsze jest to, że jest kupa postów, a nie ma takiego samego wyniku. :D W temacie matematyki nie mozna się dogadać, a co dopiero w sejmie 8)

Objetosc plasteliny bedzie taka sama , ale powierzchnia utworzonej bryly bedzie rozna. Najmniejsza powierzchnie bedzie miec kula. Najwieksza plastelina potraktowana walkiem do ciasta.
Mozesz sprawdzic. Milej zabawy. :wink:

Goni_Mnie_Peleton
14-01-2007, 05:16
Tak sobie mysle , ze gdyby na dzialce usupac wiele gorek to jej powierzchnia niewatpliwie by wzrosla. Piekniej tez by moglo byc :D

Jak tak naprawde geodeci licza powierzchnie dzialki?
Biora pod uwage wzniesienia?
Jesli tak to juz wiem jak wzbogadzic sie o co nieco. :wink:

Goni_Mnie_Peleton
14-01-2007, 05:23
Z twierdzenia sinusów i owszem można ,zakładasz że działka jest płaska lub prawie płaska.A jeśli jest jakiś spadek terenu? he? Samemu sobie już nie poradzisz.

Jak cala dzialka jest na stoku o tym samym spadku , to chyba tak jakby byla plaska mozna ja liczyc. Ale jak teren jest pofaldowany itp to rzeczywiscie wyzsza szkola jazdy w obliczeniach powierzchni sie zaczyna.

Marzin
14-01-2007, 10:57
Witam , mąż mynia_pynia wcale nie strzelił babola .
Załóżmy że boki mają wymiary 6cm i 3 cm . To przy kątach prostych figura ta będzie miała największą powierzchnię . Jeżeli zmienimy katy i to wysokość figury nam się zmieni i powstaną dwa trójkąty . Jeżeli trójkąt 1 przeniesiemy na drugą stronę to znowu otrzymamy prostokąt tylko już o mniejszej wysokości czyli o mniejszym boku .

Zgadza się, zgadza. To ja za dużo nie myśląc wypisałem jakieś brednie.

TOMI1975
15-01-2007, 11:45
Narysuj ja w jakims programie graficznym - bedziesz miec dokladna powierzchnie.

Z bledem metody obliczeniowej zastosowanej przez ten program.

Proponuje zastosowac metode skonczonych kwadratow.

Dokladnosc mierzenia wszelkich wielkosci(pow., obj. dl, itd) mozesz ustawic dowolnie w wiekszosci programow inzynierskich, jesli masz taka wole to moze byc ustawiona nawet do 10 i wiecej miejsc po przecinku.Sama metoda obliczania pola jest podejrzewam optymalnie dobrana przez tworcow oprogramowania, zapewne w porozumieniu z matematykami.

jmd
15-01-2007, 17:11
Daj sobie spokój z tymi wszystkimi programami. Zmierz przekątną, podziel na dwa trójkąty i policz tak jak proponuje mirkan, czyli ze wzoru Herona. Dokładność wyniku zależy wówczas tylko od dokładności pomiaru.
Od tych komputerów niedługo wszyscy zostaniemy wtórnymi analfabetami :wink:
Ale w razie czego gotowca masz tutaj: http://www.poolicz.pl/cql.php?id=215
Twoja działka z padanych wymiarów i wszystkich przedstawionych powyżej obliczeń i szacowań na pewno nie ma więcej niż 1150m2. Więc na pewno warto zadać sobie trochę trudu...

P.S. Jeśli ktoś zechce sprawdzić jaką maksymalną powierzchnię może mieć czworokątna działka o znanych długościach boków może zastosować wzór Brahmagupty. Pozwoli to oszacować, czy sprzedający nie chce nadmiernie zwalcować nasz portfel.
Do tego też jest "liczarka" http://www.poolicz.pl/cql.php?id=70, ale niestety daje fałszywe wyniki - otrzymany tam wynik należy podzielić przez pierwiastek z połowy obwodu.

TOMI1975
15-01-2007, 20:17
programy czy kalkulatory internetowe, wszystko prowadzi do wtornego analfabetyzmu... :wink:

Goni_Mnie_Peleton
15-01-2007, 20:26
programy czy kalkulatory internetowe, wszystko prowadzi do wtornego analfabetyzmu... :wink:

Dowodow na to w tym watku nie brakuje :wink:

TOMI1975
15-01-2007, 20:46
zaiste prawde kolega pisze, moze ktos ma dziecko w wieku gimnazjalnym to moglby zadac prace domowa? :)

jmd
16-01-2007, 07:40
Żeby nie było - nie mam nic przeciwko ułatwianiu sobie życia przez korzystanie z wynalazków typu programy kalkulacyjne. Chodziło mi raczej o to, że przyciętny zjadacz chleba - inwestor ma do dyspozycji taśmę mierniczą i kalkulator. I żeby zmierzyć i policzyć, lub przynajmniej w dobrym przybliżeniu oszacować powierzchnię działki wcale nie potrzebuje dalmierzy, teodolitów czy specjalistycznego programu inżynierskiego. To są narzędzia ułatwiające pracę ludziom zajmującym się pomiarami profesjonalnie.
Nam musi wystarczyć geometria.

TOMI1975
16-01-2007, 09:34
Zgadzam sie absolutnie. Kazdy zaprezentowal tu po prostu rozna metode obliczenia, ja akurat mialem pod reka Cad wiec wrzucilem cos obliczonego na szybko, jak sadze mimo wszystko dosc dokladnie..
pzdr