PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt instalacji CO - korzyści?



faflusniak
11-01-2007, 21:21
Przywitanie,

Zastanawiam się nad zrobieniem projektu instalacji CO, ale nie wiem czy warto? Dzisiaj rozmawiałem z inżynierem, który zaproponował mi zrobienie za 1800 złotych projektu obejmującego:
- wyliczenie strat ciepła,
- przygotowanie schematu instalacji,
- obliczenie mocy piecyka, grzejników, średnic i długości rur,
- rozrysowanie rzutów,
- obliczenie nastawów,

Czy uważacie, że warto taki projekt robić i czy za taką cenę? Czy też zdać się całkowicie na hydraulika, który pewnie przyjdzie i zrobi całą instalację "z głowy" na podstawie doświadczenia.

1950
11-01-2007, 21:43
zależy od stopnia skomplikowania instalacji i jej wielkości

faflusniak
11-01-2007, 22:03
Jest dom 170 m2

ogrzewanie kotłem gazowym
na dole podłogówka (kuchnia, łazienka, korytarz) i grzejniki (tylko salon)
na górze również podłowgówka (łazienka) i grzejniki (pokoje)
garaż jeszcze nie wiem czy ogrzewany
do tego kominek z płaszczem wodnym
kotłownia w oddzielnym pomiszczeniu

czajnik
12-01-2007, 07:51
Z reguły instalatorzy mają tendencję do przewalania wielkości urządzeń. Znam takich, którzy przewymiarowują kotły nawet o 100 % i więcej, że nie wspomnę o grzejnikach i przewodach. Tak na wszelki wypadek, żeby mieć spokój. O regulacji hydraulicznej popartej obliczeniami nawet nie będę wspominał.

Myślę, że koszt projektu zwróci się wielokrotnie, pod warunkiem, że będzie zrobiony dobrze. Niestety projektanci mają tę samą brzydką cechę, co instalatorzy. W końcu każdy lubi spokój.

Ja mimo wszystko zamówiłbym projekt, a następnie poddał go sprawdzeniu przez zaufanego projektanta.

1950
12-01-2007, 12:24
Jest dom 170 m2

ogrzewanie kotłem gazowym
na dole podłogówka (kuchnia, łazienka, korytarz) i grzejniki (tylko salon)
na górze również podłowgówka (łazienka) i grzejniki (pokoje)
garaż jeszcze nie wiem czy ogrzewany
do tego kominek z płaszczem wodnym
kotłownia w oddzielnym pomiszczeniu
zgadzam się z czajnikiem,

jeżeli chodzi o mnie,

instalując centralne, wprawdzie nie robię projektu bo uważam, że dla przeciętnego domu obliczając OZC na pewno nie przewymiaruje tego wszystkiego,

jeżeli mam podłogówkę, to ją liczę, także na podstawie wspomnianego OZC,
i jak już kiedyś wspominałem, na pytanie drugiego instalatora, co ile dajesz rury, odpowiedziałem, to zależy gdzie, bo tutaj na środku pokoju wyszło mi z obliczeń 35 cm,

przy naprawdę dużych powierzchniach podłogówki trzeba niestety policzyć pompę, bo może się okazać że poczciwa UPS 25-40 nie wydoli

faflusniak
12-01-2007, 20:57
Przywitanie,

Czyli podstawowy argument za wykonaniem projektu CO to jest możliwość uniknięcia przewymiarowania. Co o ile mi wiadomo ma spore znaczenia przy piecach niekondensacyjnych, które pracują ekonomicznie w pobliżu górnej granicy zakresu mocy.

W przypadku dobrania za dużej mocy kotła kondensacyjnego nie powinno być spadku wydajności przy pracy dużo poniżej dopuszczalnej mocy, a może nawet będzie się efektywniej skraplało. Ale po co kupować droższy piec kondensacyjny o dużej mocy.

Co sądzicie o tym co napisałem? Czy tak jest rzeczywiście, bo są to opinie zasłyszane?

Co to jest OZC?

Pozdrawiam

1950
12-01-2007, 21:26
Przywitanie,

Czyli podstawowy argument za wykonaniem projektu CO to jest możliwość uniknięcia przewymiarowania. Co o ile mi wiadomo ma spore znaczenia przy piecach niekondensacyjnych, które pracują ekonomicznie w pobliżu górnej granicy zakresu mocy.

W przypadku dobrania za dużej mocy kotła kondensacyjnego nie powinno być spadku wydajności przy pracy dużo poniżej dopuszczalnej mocy, a może nawet będzie się efektywniej skraplało. Ale po co kupować droższy piec kondensacyjny o dużej mocy.

Co sądzicie o tym co napisałem? Czy tak jest rzeczywiście, bo są to opinie zasłyszane?

Co to jest OZC?

Pozdrawiam
Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło

powiem tak,
dla przeciętnego budynku budowanego wg nowych norm,
zapotrzebowanie na ciepło powinno się kształtować od 6-11 kW,

pozostała moc kotła wykorzystywana jest przede wszystkim na grzanie ciepłej wody,
z tego powodu na prawdę trudno jest przewymiarować kocioł który najczęściej ma od 18-24 kW,

kotły o mocach wyższych, to już raczej przy powierzchniach większych niż 250 m2 a tutaj już można się pomylić :roll:

Marzin
12-01-2007, 21:33
@faflusniak

mam podobne dylematy co Ty. Siedzę i myslę. Na "oko" instalatora nie bardzo chcę sie zdać. Poważnie biorę pod uwagę "policzenie" instalacji. To samo z doborem pieca. Za kondensat trzeba wywalić trochę grosza, ale jeżeli instalacja będzie zrobiona jak należy, to i na zwykłem kotle gazowym powinna hulać, i być ekonomiczna w eksploatacji..... i tak w kółko mętlik w głowie. Nawet posciągałem programy do obliczen, ale mimo, ze jestem po technicznych studiach, jak dla mnie, to równanie ze zbyt wielką liczbą niewiadomych. A moze z za małą ilością czasu... :roll:

Kondensat jednofunkcyjny, podłogówka + grzejniki, zasobnik, solary, czy...
zwykły piec gazowy, podłogówka + grzejniki, zasobnik, solary, czy....
zwykły piec gazowy, podłogówka+ grzejniki, zasobnik, czy...
zwykły piec gazowy, grzejniki, zasobnik, czy....
kondensta, grzejniki, zasobnik, czy....

i tak w kółko macieju. Jednorazowo mogę wydac na instalację powiedzmy dosć dużo, ale chciałbym, żeby to "dużo" potem procentowało.

faflusniak
13-01-2007, 17:37
Przywitanie

Czy 6-11 kW oraz do tego piecyk 18-24 kW to jest zapotrzebowanie na ciepło metra kwadratowego przy założeniu ocieplenia ścian (powidzny średnio 10 cm styropianu) i z nowoczesnymi oknami (powiedzmy 3 komorowe PCV)?

Póki co zadania na temat mocy piecyka przy założeniach jak wyżej są rozbieżne (dom 140 m2 powierzchni użytkowej z garażem):
1950 - 18-24 kW
hydraulik "na oko" - a tak ze 20 kW
oferta przedstawiciela Buderus - 13 kW
inżynier sanitarny "na oko" - 11 -12 kW

Czyli każdy ma inne zdanie, więc może warto policzyć to w projekcie. Ale z drugiej strony mam wątpliwość, czy w ogóle warto liczyć, bo może zwiększony koszt ogrzewania kotłem o zbyt dużej mocy jest pomijalny. Bo przy sterowniku pogodowym kocioł po prostu nie będzie pracował, gdy temperatura przekroczy wymaganą.

msobanie
13-01-2007, 19:59
Witam,
Tak sobie mysle,
dzisiaj jak dom jest pod 200 metrow i dobrze ocieplony to nie powinien potrzebowac wiecej niz (powiedzmy) 13 kW.
Jak wstawimy reku to grubo mniej.
To by dalo mniej niz 50 W/m2. Przy pokoju 12 m2 to daje grzejnik 600 W.
Ja mam 1000 W na pokoj 12 metrow (83 W/m2) i nie uwazam ze to za duzo.
Dlaczego?
Bo kryterium dzisiaj nie powinno byc utrzymanie stalej temperatury.
Wymogiem powinno byc jak szybko chcemy podniesc temp w pokoju o 1, 2 , czy ile tam chcemy stopni.
Powiedzmy, w pol godziny chce podniesc temp w pokoju z nocnej (np. 19 stopni) do 22 ("komfortowej").
Jaki dac grzejnik?
Policzycie?
Pozniej trzeba zsumowac moce grzejnikow i dobrac kociol.
Skoro ma byc komfortowo.
Co sadzicie o takim podejsciu?
Pozdrawiam
Mirek

kbab
13-01-2007, 20:13
[quote="faflusniak"]Przywitanie

Czy 6-11 kW oraz do tego piecyk 18-24 kW to jest zapotrzebowanie na ciepło metra kwadratowego przy założeniu ocieplenia ścian (powidzny średnio 10 cm styropianu) i z nowoczesnymi oknami (powiedzmy 3 komorowe PCV)?

Witam
Jest to zapotrzebowanie przeciętnego domu na ciepło.
W moim przypadku łączyłem piec gazowy, kominek z płaszczem wodnym i panele solarne. Umówiony hydraulik do takiego połączenia chciał abym przedstawił projekt. Jednak po przewertowaniu kilku "muratorów" zrobiłem sam projekt i wykonałem samodzielnie instalację. Wyliczyłem moc pieca na 6 kW - i taką ma, w zupełności wystarczyło w ubiegłą zimę (ogrzewanie i przygotowanie CWU przez 2 tygodnie bez palenia w kominku przy temp poniżej 15 st.C). Nie polecam w Twoim przypadku instalacji kotła o zbyt dużej mocy bo będziesz miał kominek. Natomiast instalacja w systemie jaki chcesz zastosować nie powinna być na tyle skomplikowana, aby instalator miał problemy w wykonaniu jej wg swojego projektu (chyba, że takowego będzie wymagał) - wtedy zmień instalatora. Swoje koszty zapotrzebowania na energię, oraz opis domu podałem w linku
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=86239&postdays=0&postorder=asc&start=240
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

Joanna i Janusz
14-01-2007, 12:05
jeśli mowa o kotłach, to mam jeszcze jeden problem i dużo już tego było...
chodzi mi o to, który piec jest lepszy i bardziej uniwersalny- kondensat 1-funkcyjny z zasonikiem 100-litrowym , czy kondensat 2-funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 42-litrowym warstwowym dla 5-osobowej rodziny.

faflusniak
22-02-2007, 19:47
Po miesiącu przemyśleń, wydaje mi się że projekt instalacji CO nie daje aż takich korzyści jak mi się pierwotnie wydawało.

Przede wszystkim dobór pieca gazowego wg mnie nie musi być bardzo precyzyjny, ponieważ palnik modulowany pracuje z mocą jak jest w danym momencie potrzebna. Oczywiście trzeba zadbać, aby górna granica mocy nie była za mała. Czyli wystarczy policzyć zapotrzebowanie (jeżeli dobrze pamiętam to 50-70 W/m2 dla domu dobrze izolowanego).

Dobór grzejników też z metra kwadratowego wspomagane doświadczeniem instalatora z drobnym naddatkiem dla pewności. Gdy się da grzejniki trochę to koszt nie będzie astronomicznie większy, a efektywności instalacji to nie zaszkodzi.

Co o tym sądzicie?

piejar
22-02-2007, 20:11
Ja zrobiłem projekt i obliczenia swojej instalacji w Herz OZC i Purmo CO. 1800 za projekt? Super. Sporo zaoszczędziłem. Jeżeli masz trochę oleju w głowie to dasz sobie radę. Instalację też zrobiłem sam i grzeję od 2,5 miesiąca.
Jeżeli chcesz to mogę Ci podesłać moje pliki dla przykładu.

faflusniak
22-02-2007, 20:59
Też mi się wydaję że 1,8 tysiąca to przegięcie.

Chętnie skorzystam z przykładowych plików, zaraz dostarczę emaila do siebie.
Rozumiem, że te programy są do pobrania ze stron Purmo i Hertza.

turcin
22-02-2007, 21:35
Witam,

Faktycznie taki koszt za instalację w domku o powierzchni 170 m2 i z instalacją raczej nieskomplikowaną to trochę za dużo ja tyle biorę za dom ok 250m2 i z większą ilości ogrzewania podłogowego i z ogrzewaniem ściennym. Taki projekt dl Twojego domu powinien się zamknąć w 1200zł. Ale tak to jest dzisiaj dzwoniłem do architekta poleconego przez mojego znajomego żeby się zorientować w kosztach projektu domu 170m2 parter i mi rąbnął 6000 fakt full wypas ale i tak mnie ścięło. Mam małą uwagę co do zapotrzebowania w danych pomieszczeniach. Nie można przyjmować jednakowego współczynnika dla każdego pomieszczenia ponieważ dla każdego pomieszczenia współczynnik na m2 jest inny. Jeden pokój ma np. 60W/m2 a drugi podobny od północy z dwoma oknami i narożny będzie miał 75-80W/m2, hol który jest w środku budynku będzie miał ok 15-20 itp. Więc musisz wziąć takie sprawy pod uwagę. Rozstaw co 35 cm jest trochę za duży przy wylewce rzędu 5-6 cm mogą pojawić chłodniejsze pola. Mogą ale nie muszą. Ja dobierając podłogowe max rozstaw daję co 30 cm a jak instalacja działać ma na kondensacie to wolę zmniejszyć rozstaw dołożyć rury i obniżyć parametr lepiej będzie dla kondensa. Tak rada gratisowa :D

Tomasz.W.
23-02-2007, 12:40
Mam małą uwagę co do zapotrzebowania w danych pomieszczeniach. Nie można przyjmować jednakowego współczynnika dla każdego pomieszczenia ponieważ dla każdego pomieszczenia współczynnik na m2 jest inny. Jeden pokój ma np. 60W/m2 a drugi podobny od północy z dwoma oknami i narożny będzie miał 75-80W/m2, hol który jest w środku budynku będzie miał ok 15-20 itp. Więc musisz wziąć takie sprawy pod uwagę. Rozstaw co 35 cm jest trochę za duży przy wylewce rzędu 5-6 cm mogą pojawić chłodniejsze pola. Mogą ale nie muszą. Ja dobierając podłogowe max rozstaw daję co 30 cm a jak instalacja działać ma na kondensacie to wolę zmniejszyć rozstaw dołożyć rury i obniżyć parametr lepiej będzie dla kondensa. Tak rada gratisowa :D
to samo miałem napisać :lol:
dla doboru źródła można przyjmować takie uśrednione wielkości ale do doboru grzejników już niebardzo