PDA

Zobacz pełną wersję : inteligentny dom



a_ares
12-01-2007, 09:44
witam,
wlasnie przymierzam sie do budowy swojego wlasnego, wysnionego domu :)
i marzy mi sie inteligentna instalacja tylko troche sie pogubilem w tych wszystkich systemach.
czy ktos moglby mi polecic jakies dobre rozwiazanie?

Barbossa
12-01-2007, 09:47
LCN Polska, tylko czy zajmują się "kurnikami"?

a_ares
12-01-2007, 09:50
nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym "kurnikiem" kolego?

adam_mk
12-01-2007, 09:55
Brak mu będzie 20 pięter w górę i 4 w dół. :lol:
Maleństwo takie.
Adam M.

retrofood
12-01-2007, 09:59
LCN można robić samemu. Laaatttaaammmi!!!!!!, w miarę posiadanej kasy. Na bazie tradycyjnej instalacji, tyle tylko, że wszędzie, gdzie prowadzisz przewody, należy dodać 1 żyłę (czerwony) do transmisji danych.
I na poczatek zrobić tradycyjną, a potem powolutku instalować programowalne moduły.
A jak juz skończysz, to na pewno instalacja będzie przestarzała. :wink:

Waldemar Kiejziewicz
12-01-2007, 11:22
LCN można robić samemu. Laaatttaaammmi!!!!!!, w miarę posiadanej kasy. Na bazie tradycyjnej instalacji, tyle tylko, że wszędzie, gdzie prowadzisz przewody, należy dodać 1 żyłę (czerwony) do transmisji danych.
I na poczatek zrobić tradycyjną, a potem powolutku instalować programowalne moduły.
A jak juz skończysz, to na pewno instalacja będzie przestarzała. :wink:

Nie do końca masz rację. Nie wszędzie ta dodatkowa żyła jest potrzebna.
Niestety nie da się tego zrobić bez dogłębnego przemyślenia i zaprojektowania instalacji.
Natomiast czy instalacja będzie przestarzała? Każda firma teraz raczej stara się iść do przodu, oby zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

retrofood
12-01-2007, 11:38
Nie do końca masz rację. Nie wszędzie ta dodatkowa żyła jest potrzebna.
Niestety nie da się tego zrobić bez dogłębnego przemyślenia i zaprojektowania instalacji.


No pewnie. Tylko skąd to wiedzieć przed projektowaniem? Więc wszędzie nie zaszkodzi. Koszt minimalny.

a_ares
12-01-2007, 12:29
czytalem cos o tym LCN-ie ale to podobno jakas nowa firma na rynku, nie do konca sprawdzona?!

inwestor
12-01-2007, 13:05
witam,
wlasnie przymierzam sie do budowy swojego wlasnego, wysnionego domu :)
i marzy mi sie inteligentna instalacja tylko troche sie pogubilem w tych wszystkich systemach.
czy ktos moglby mi polecic jakies dobre rozwiazanie?

System to sprawa wtórna. Najpierw zastanów sie po co ci ta inteligencja. Jakie funkcje chciałbyś realizować przy pomocy tej inteligencji. Jeśli ma to być sztuka dla sztuki to się nie opłaca no chyba że ma to być tzw. "zadęcie" albo hobby :wink: . Dobrze by jeszcze było aby wszyscy domownicy potrafili to obsługiwać bez wielomisiecznych szkoleń. Bardzo dużo różnych funkcji i bayerów mozna nieraz zrealizować w prosty i tani sposób bez anagażowania drogich i skomplikowanych rozwiązań. Czyli najpierw zdefiniowanie potrzeb a dopiero później wybór sposobu realizacji. Jest w tym wszystkim jeszcze jen aspekt który należy brać pod uwagę - niezawodność. Zwykły przełącznik przekaźnik itp. to b. tanie i praktycznie niezawodne rozwiązanie. Jak sie popsuje to popsuje sie tylko " instalacji kawałek" i za grosze w dowolnym sklepie elektrycznym od ręki kupujemy nowy wymieniamy i zapominamy o temacie. Elektronika niestety ma to do siebie że nie lubi zakłóceń i znacznie częściej się psuje.
Pozdrawiam

Waldemar Kiejziewicz
12-01-2007, 18:43
No pewnie. Tylko skąd to wiedzieć przed projektowaniem? Więc wszędzie nie zaszkodzi. Koszt minimalny.
Ciekawe podejście. Przecież rozplanowujesz gdzie będziesz miał gniazdka, punkty świetlne.... Teraz wybrać konkretny system i zaprojektować. Same przewody to może koszt minimalny, ale te niepotrzebne to po prostu "bałagan" w instalacji i jej zagmatwanie.

Do Inwestora


Jest w tym wszystkim jeszcze jen aspekt który należy brać pod uwagę - niezawodność. Zwykły przełącznik przekaźnik itp. to b. tanie i praktycznie niezawodne rozwiązanie. Jak sie popsuje to popsuje sie tylko " instalacji kawałek" i za grosze w dowolnym sklepie elektrycznym od ręki kupujemy nowy wymieniamy i zapominamy o temacie. Elektronika niestety ma to do siebie że nie lubi zakłóceń i znacznie częściej się psuje.
Właśnie tego typu instalacje wymagają szkoleń i są tylko tajemnicą wykonawcy. Tu jak coś padnie to dopiero może być problem. Zakłócenia też mogą mieć większy wpływ niż w profesjonalnych instalacjach. Zresztą w przypadku problemów z takimi instalacjami jak np. EIB, LCN czy XComfort, to po prostu wzywasz obojętnie jakiego instalatora tych systemów i na pewno sobie poradzi. Są to po prostu systemy powtarzalne poparte dokumentacją. To że elektronika się psuje - nie jest argumentem. Na budowie używałem takiego prostego urządzenia jak taczka i też się popsuła.

retrofood
12-01-2007, 21:25
No pewnie. Tylko skąd to wiedzieć przed projektowaniem? Więc wszędzie nie zaszkodzi. Koszt minimalny.
Ciekawe podejście. Przecież rozplanowujesz gdzie będziesz miał gniazdka, punkty świetlne.... Teraz wybrać konkretny system i zaprojektować. Same przewody to może koszt minimalny, ale te niepotrzebne to po prostu "bałagan" w instalacji i jej zagmatwanie.
Nie przesadzajmy. Zagmatwanie? Jednym dodatkowym przewodem? Nie sądzę.
A cały wic polega na tym, ze instalacje w systemie LCN można zaczynać od 1 modułu (jeśli jest dodatkowy przewód). Jak się juz nim dostatecznie pobawimy i nauczymy się programować, to po jakimś czasie kupujemy drugi i montujemy w innej puszce (no bo one wchodzą do standardowych puszek).Więc trudno oczekiwać projektu na etapie budowy domu, bo to za drogo by kosztowało.
Chodzi właśnie o to, że system umożliwia przechodzenie z instalacji tradycyjnej na programowalną w sposób ciągły w długim okresie czasu.
I zawsze zaawansowanie może odpowiadać naszym zasobom finansowym.

Waldemar Kiejziewicz
14-01-2007, 21:11
Nie przesadzajmy. Zagmatwanie? Jednym dodatkowym przewodem? Nie sądzę.
A cały wic polega na tym, ze instalacje w systemie LCN można zaczynać od 1 modułu (jeśli jest dodatkowy przewód). Jak się juz nim dostatecznie pobawimy i nauczymy się programować, to po jakimś czasie kupujemy drugi i montujemy w innej puszce (no bo one wchodzą do standardowych puszek).Więc trudno oczekiwać projektu na etapie budowy domu, bo to za drogo by kosztowało.
Chodzi właśnie o to, że system umożliwia przechodzenie z instalacji tradycyjnej na programowalną w sposób ciągły w długim okresie czasu.
I zawsze zaawansowanie może odpowiadać naszym zasobom finansowym.
Czy twoja wypowiedź to długoletnie doświadczenie z tym systemem, czy powielanie wypowiedzi innych osób (tak się tworzy plotka)?
Wg tego co piszesz to taki system wyszedłby co najmniej dwukrotnie drożej.
Wdrożyłem LCN u siebie, najpierw jednak robiąc projekt - inaczej sobie tego nie wyobrażam. Dodam tu, że czytając kiedyś na ten temat też myślałem, że wystarczy do każdego punktu dociągnąć dodatkowy przewód. Wyprowadzono mnie jednak z błędu. Nie piszę tego by się z tobą przekomarzać, tylko po to żeby ludzie zdali sobie sprawę iż takie podejście (bez przemyślenia i projektu) tylko sprawi im wiele rozczarowań.

retrofood
14-01-2007, 22:32
Czy twoja wypowiedź to długoletnie doświadczenie z tym systemem, czy powielanie wypowiedzi innych osób (tak się tworzy plotka)?
Wg tego co piszesz to taki system wyszedłby co najmniej dwukrotnie drożej.
Wdrożyłem LCN u siebie, najpierw jednak robiąc projekt - inaczej sobie tego nie wyobrażam. Dodam tu, że czytając kiedyś na ten temat też myślałem, że wystarczy do każdego punktu dociągnąć dodatkowy przewód. Wyprowadzono mnie jednak z błędu. Nie piszę tego by się z tobą przekomarzać, tylko po to żeby ludzie zdali sobie sprawę iż takie podejście (bez przemyślenia i projektu) tylko sprawi im wiele rozczarowań.
Niestety, wielu doświadczeń z tym systemem nie mam, ale mam dobrą teorę - literaturę do niego (f-ma ISSENDORF).
Pewnie, że jak się ma kasę na zaprojektowanie, no i zainstalowanie całości, to jest fajnie. Ja jednak pisząc w tym wątku mam na względzie przede wszystkim osoby, które nie mogą od razu wyłożyć kosztów pełnej instalacji. A ten system pozwala właśnie zrealizować inteligentną instalację elektryczną na bazie instalacji konwencjonalnej. Wystarczy zacząć od podstawowego modułu logicznego (podtynkowego) LCN-UPP no i dedykowanych dla niego urządzeń peryferyjnych.
I najczęściej dopiero po poznaniu możliwości takiego modułu pojawiają się potrzeby, które właściwie pozwalają ocenić potrzeby własne użytkownika. Bo pewnie wielu by chciało, ale tak w pełni to mało kto zdaje sobie sprawę z możliwości takiego systemu. A przecież pozwala on na wszelaką regulację światłem (np. w zależności od oświetlenia słonecznego), sterowanie żaluzjami, roletami, klimatyzacją, ogrzewaniem (niezależnie w każdym pomieszczeniu), nadzoruje dom, może kontrolowac dojścia, w pełni kontrolować system alarmowy itp. itd. a wszystko może być zdalnie sterowane, programowane, kodowane i zmieniane.

Waldemar Kiejziewicz
14-01-2007, 23:52
Niestety, wielu doświadczeń z tym systemem nie mam, ale mam dobrą teorę - literaturę do niego (f-ma ISSENDORF).
Pewnie, że jak się ma kasę na zaprojektowanie, no i zainstalowanie całości, to jest fajnie. Ja jednak pisząc w tym wątku mam na względzie przede wszystkim osoby, które nie mogą od razu wyłożyć kosztów pełnej instalacji. A ten system pozwala właśnie zrealizować inteligentną instalację elektryczną na bazie instalacji konwencjonalnej. Wystarczy zacząć od podstawowego modułu logicznego (podtynkowego) LCN-UPP no i dedykowanych dla niego urządzeń peryferyjnych.
I najczęściej dopiero po poznaniu możliwości takiego modułu pojawiają się potrzeby, które właściwie pozwalają ocenić potrzeby własne użytkownika. Bo pewnie wielu by chciało, ale tak w pełni to mało kto zdaje sobie sprawę z możliwości takiego systemu. A przecież pozwala on na wszelaką regulację światłem (np. w zależności od oświetlenia słonecznego), sterowanie żaluzjami, roletami, klimatyzacją, ogrzewaniem (niezależnie w każdym pomieszczeniu), nadzoruje dom, może kontrolowac dojścia, w pełni kontrolować system alarmowy itp. itd. a wszystko może być zdalnie sterowane, programowane, kodowane i zmieniane.
Nie chcę by wyszło, że złośliwie się czepiam. Ale jak już wcześniej wspominałem też opierałem się początkowo na przytoczonej przez ciebie dokumentacji i okazało się, że jednak jest nieco inaczej. Jako przykład podajesz moduł UPP. W proponowanym przez ciebie sposobie realizacji systemu (bez przemyślenia), wykorzystasz go może w 1/3 jego możliwości, a muszę powiedzieć, że nie jest tani. Sam moduł to może i w wydłużoną puszkę się zmieści ale chcą go w pełni wykorzystać, to będzie ciężko. Ja pod jeden moduł mam np. podpięte 3 obwody elektryczne, 8 standardowych włączników monostabilnych i np. czujnik temperatury czy odbiornik podczerwieni. Naprawdę samo przygotowanie teoretyczne niewiele pomoże. Taniej wyjdzie zlecić to fachowcom. Po co kombinować. Technika jest coraz bardziej skomplikowana i nie ma powodu do wstydu, gdy czegoś się nie umie. Niestety to chyba nasza narodowa przywara, że chcemy być i lekarzmi i elektronikami, mechanikami samochodowymi, budowlańcami czy kimkolwiek innym w jednej osobie.
I to, że sam się wpędzisz w koszty i frustrację dochodząc do wniosku iż jest to jednak system do d...py, to pół biedy. Ale udzielając takich porad wprowadzasz innych w błąd.
Co do zalet i możliwości systemu, które przytaczasz na końcu, to masz rację.

stmarcin
15-01-2007, 16:56
Mam zamontowany system Xcomfort ( www.xcomfort.pl ) w swoim domku i działa bez zarzutu. Na razie zastosowałem same proste aplikacje typu zapalanie świateł ogrodowych na pilota, zamonowałem również przycisk do zapalania lampki nocnej przy łóżku mojego synka (użyłem do tego przycisku bezprzewodowego oraz adapter do gniazdka).

W tym systemie nie trzeba na etapie budowy domu planować i przewidywać jakie rozwiązania będę potrzebował, ponieważ komunikacja między wszystkimi "inteligentnymi urządzeniami" odbywa się drogą radiową, a przyciski do sterowania np. roletami, światłem montujemy tam gdzie nam się akurat podoba (są bezprzewodowe - mają wbudowany nadajnik na baterię). System niestety oferuje tylko jedna firma, więc nie możemy go powiązać z innymi rozwiązaniami (podobno jest lub ma być jakaś przystawka) z drugiej strony mam pewność, że wszystkie komponenty prawidłowo współpracują ze sobą. W systemach EIB nie zawsze wszystko działa jeśli w instalacji używamy róznych producentów. A co zrobić jeśli okaże się, że dom już jest wykończony a chciałbym dorobić kolejny wyłącznik schodowy wtedy pomoże tylko Xcomfort... albo kucie ścian.

kenji
15-01-2007, 21:33
witam,
wlasnie przymierzam sie do budowy swojego wlasnego, wysnionego domu :)
i marzy mi sie inteligentna instalacja tylko troche sie pogubilem w tych wszystkich systemach.
czy ktos moglby mi polecic jakies dobre rozwiazanie?


Widzę, że jesteś z Warszawy. To dobrze. Odwiedź firmę Tema ul.Boryny. Jest to jedna z bardziej znanych i uznanych firm zajmujących się systemami EIB.

http://www.tema.pl/


Tak czy siak projekt instalacji Cię nie ominie. Szykuj się też na sporo wyższe koszty, niż w tradycyjnej instalacji.

kenji
15-01-2007, 21:36
Mam zamontowany system Xcomfort ( www.xcomfort.pl ) w swoim domku i działa bez zarzutu. Na razie zastosowałem same proste aplikacje typu zapalanie świateł ogrodowych na pilota, zamonowałem również przycisk do zapalania lampki nocnej przy łóżku mojego synka (użyłem do tego przycisku bezprzewodowego oraz adapter do gniazdka).

W tym systemie nie trzeba na etapie budowy domu planować i przewidywać jakie rozwiązania będę potrzebował, ponieważ komunikacja między wszystkimi "inteligentnymi urządzeniami" odbywa się drogą radiową, a przyciski do sterowania np. roletami, światłem montujemy tam gdzie nam się akurat podoba (są bezprzewodowe - mają wbudowany nadajnik na baterię). System niestety oferuje tylko jedna firma, więc nie możemy go powiązać z innymi rozwiązaniami (podobno jest lub ma być jakaś przystawka) z drugiej strony mam pewność, że wszystkie komponenty prawidłowo współpracują ze sobą. W systemach EIB nie zawsze wszystko działa jeśli w instalacji używamy róznych producentów. A co zrobić jeśli okaże się, że dom już jest wykończony a chciałbym dorobić kolejny wyłącznik schodowy wtedy pomoże tylko Xcomfort... albo kucie ścian.

Niekoniecznie. Jeśli się nie mylę Xcomfort, jest systemem produkcji Moeller Electric. Coś takiego samego, ale przynajmniej 2 lata wcześniej wprowadziła też firma GIRA. Zdaje się, że nazywa się on Funk-BUS i jeśli dobrze pamiętam ze szkolenia to jak najbardziej idzie go zintegrować z EIB.

a_ares
16-01-2007, 10:09
Mam zamontowany system Xcomfort ( www.xcomfort.pl ) w swoim domku i działa bez zarzutu. Na razie zastosowałem same proste aplikacje typu zapalanie świateł ogrodowych na pilota, zamonowałem również przycisk do zapalania lampki nocnej przy łóżku mojego synka (użyłem do tego przycisku bezprzewodowego oraz adapter do gniazdka).


czytałem troche o tym systemie i przyznam, ze wyglada interesujaco. najatrakcyjniej brzmi ta bezprzewodowosc.
z checia dowiedzialbym sie cos wiecej.

dlugo juz stosujesz ten system? no i czy nie wyskakuja zadne niespodzianki?
no i jak wypada cenowo?

a_ares
16-01-2007, 10:10
witam,
wlasnie przymierzam sie do budowy swojego wlasnego, wysnionego domu :)
i marzy mi sie inteligentna instalacja tylko troche sie pogubilem w tych wszystkich systemach.
czy ktos moglby mi polecic jakies dobre rozwiazanie?


Widzę, że jesteś z Warszawy. To dobrze. Odwiedź firmę Tema ul.Boryny. Jest to jedna z bardziej znanych i uznanych firm zajmujących się systemami EIB.

http://www.tema.pl/


Tak czy siak projekt instalacji Cię nie ominie. Szykuj się też na sporo wyższe koszty, niż w tradycyjnej instalacji.

ale sam korzystales z tej firmy, czy to jacys znajomi?
bo wolalbym sprawdzone informacje

stmarcin
08-02-2007, 23:40
Witam,

Xcomfort to system renomowanej niemieckiej firmy Moeller. O ile pamiętam firma ta posiada ponad 100 letnią tradycję w automatyce budynków i zabezpieczeniach instalacji elektrycznej.

Jeśli chodzi o moją instalację to funkcjonuje juz ok 8 mies. i nic się złego nie działo oprócz tego, że musiałem wymienić baterie w pilocie. Instalacja kosztowała mnie ok. 2000 zł razem z robocizną.

Uważam, że ten system stworzony jest dla normalnych ludzi (nie inżynierów), którzy lubią prostą obługę oraz cenią sobie szybką instalację bez uciążliwego wcześniejszego planowania co gdzie i czym ma być sterowane.

kuczman
09-02-2007, 04:59
Nie wiem jak przegapilem ten temat i wpisalem sie na ogolnie elektrycznym... :oops:
Tez probuje sie przygotowac do inteligentnej instalacji w EIB systemie, uzywajac produktow firmy ABB.
Macie z nimi jakies doswiadczenie?
http://www02.abb.com/GLOBAL/PLABB/PLABB043.NSF/viewunid/7AACBB8CC0F366F6C1256C5200345E2A/$file/EIB+w+domach+jednorodzinnych.pdf

Jola_K
28-10-2007, 22:08
Mam zamontowany system Xcomfort ( www.xcomfort.pl ) w swoim domku i działa bez zarzutu. Na razie zastosowałem same proste aplikacje typu zapalanie świateł ogrodowych na pilota, zamonowałem również przycisk do zapalania lampki nocnej przy łóżku mojego synka (użyłem do tego przycisku bezprzewodowego oraz adapter do gniazdka).

witam
u nas tez bedzie Xcomfort, jestesmy na etapie projektu instalacji

napisz prosze kilka zdan jak u Ciebie sprawuje sie ten system?
czym sterujesz bezprzewodowo? a co masz podpiete "klasycznie"?
jak sprawuje sie home manager?

dzieki

Red72
29-10-2007, 09:41
# Sterowanie oświetleniem (przełączne i ściemniane)
# Integrację z systemem alarmowym
# Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją
# Sterowanie roletami
# Sterowane markizą w zależności od warunków pogodowych, pory dnia

http://systemy.smartech.pl/?id=1330&s=1&p735=0

H. Kolman
01-09-2011, 15:02
Sam jestem użytkownikiem inteligentnego domu i właścicielem systemu Fibaro, z którego jestem bardzo zadowolony. Dla mnie najważniejszą sprawą była jak najmniej inwazyjna w strukturę domy instalacja - nie chciałem kuć ścian w dopiero co zbudowanym domu. System jest bezprzewodowy, więc nie było takiej potrzeby. Całością sterujemy za pomocą oprogramowania instalowanego w laptopie lub telefonie komórkowym. Z technologią Z-Wave wykorzystaną w systemie Fibaro współpracuje większość urządzeń dostępnych w sklepach RTV, co ułatwia znacznie instalację i obsługę. Moją ulubioną funkcją systemu jest możliwość mierzenia zużycia gazu i wody - co pozytywnie wpływa na oszczędność. Pozdrawiam.

pumapunku
05-10-2011, 16:07
H. Kolman, ile Ci zapłacili za ten komentarz?
patrząc w google to na dziesiątkach forum piszesz to samo, tylko kopiuj-wklej.

dendrytus
05-10-2011, 23:59
Moją ulubioną funkcją systemu jest możliwość mierzenia zużycia gazu i wody
Psychopata albo księgowy


- co pozytywnie wpływa na oszczędność.
Kąpiesz się raz w miesiącu? Ale do tego nie potrzeba fibaro.
A tak przy okazji mój dom jest inteligentny, bo sam wszystko robi. nie potrzebuje laptopa ani mnie aby prawidłowo działać.

H. Kolman, ile Ci zapłacili za ten komentarz?
patrząc w google to na dziesiątkach forum piszesz to samo, tylko kopiuj-wklej.
Problem bedzie jak jego inteligentny dom sam zacznie udzielać się na forum. Ciekawe czy na pisze, że jego PAN jest inteligentny.