PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany pod kątem prostym



rafada
12-01-2007, 22:49
Ja w najprostszy sposób sprawdzić czy ściany w pomieszczeniu są pod kątem prostym(stare budownictwo)?

Z pomiarów długości i szerokości wynika ze są rózne długości i szerokości na końcach ścian.
Jak najlepiej doprowadzić żeby sciany jednak były pod kątem prostym

Artur K.
12-01-2007, 22:57
Kłania się matematyka :) a konkretnie twierdzenie pewnego greka o trójkątach :lol:

Odznacz na jednej ściance od narożnika odcinek 60 cm, a na drugiej od tego samego punktu odcinek 80 cm - jaka jest przekątna liczona po końcowych punktach odcinków?. Ważne tylko aby linie były w tym samym poziomie :)

A jak masz to użyj kątownika murarskiego, lub poziomicy kątowej - metod jest wiele.

Co do prostowania - Wszystko zależy ile trzeba naprostować - jak rzędu 1cm- to MP=75 tynk gipsowy, jeżeli 2-3 cm to lepiej już tynkiem cementowym lub kawałkami płyt na gipsie klejowym. A jak więcej - cóż zostaje albo domurowanie ślepej ścinki z cegły, bloczków itp, albo zabudowa na stelażach z płyt KG - wybór należy do Ciebie :)

am00
13-01-2007, 11:21
Właśnie tak sprawdzał mój cieśla murarza, czy ten wymurował kąty proste. Przyglądając się mówię " o z twierdzenia Pitagorasa", w odpowiedzi było "że co?"

Dla przypomnienia złoty trójkąt: 3*3+4*4=5*5, lub jak to robią na budowie: 60cm i 80cm przyprostokątne = 100cm przeciwprostokątna.

Krzysztofik
13-01-2007, 11:42
Za tego "pipagolasa" moglbys niezle "przyjac" od tego ciesli :D

MARKOG
13-01-2007, 12:44
Pytanie nr 1 jak Długie są sciany. Co innego 2 cm - na 5mb sciany a co innego 2cm na 1,5mb sciany.
Pytanie nr 2 czy widzisz to gołym okiem i czy coś takiego przeszkadza czy po prostu musisz mieć perfekt bo jeszcze znajomi przyjdą z suwmiarką i zaczną ci wytykać.
Zastanów się czy warto - ściany rzadko kiedy są równe co do cm (a już u developerów budjących na dużą skalę to norma).
Zaraz odezwą się głosy że nie po to sie wydaje tysiące złotych żeby mieć krzywo - krzywo to pojęcie względne - zawsze jest jakoś krzywo - no chyba że estetyka cierpi wtedy prostuj jak najbardziej. Naprawdę jak się już mieszka to sie naa takie głustewka i głupotki, którymi się przejmowaliśmy podczas budowy, nie patrzy.

wartownik
13-01-2007, 19:04
Trojkat o bokach 3,4,5 spelnia warunek pitagorejski , a wiec jest prostokatny.
Juz tysiace lat przed nasza era budowano na wsiach w ten sposob obory , stodoly i kurniki .
Pitagoras urodzil sie nieco pozniej :wink: ok. 580 rok przed nasza era.
Mozna mierzyc na wielokrotnosciach tych liczb .
Najczesciej stosuje - 3m , 4m , 5m .

Kolejna liczba to 6 , pole tego trojkata , a podwojona daje obwod.

rafada
14-01-2007, 11:08
Dzięki za wypowiedzi. Bardzo mi pomogły.


Róznica to 5cm na 2mb czyli na moje oko już dużo, a nie przejmowałbym się tym wogule gdyby w tym miejscu nie miała stać wanna 150x100

Pozdrawiam