PDA

Zobacz pełną wersję : grunt rolny z możliwością zabudowy - co oznacza ???



pis_anka
13-01-2007, 15:25
Co oznacza, w świetle zamiaru wybudowania domu, grunt rolny z możliwością zabudowy??? Jakie formalności musza być poczynione, żeby na takim gruncie wybudować dom? Czy jest to trudna sprawa?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

joguras
13-01-2007, 19:40
Co oznacza, w świetle zamiaru wybudowania domu, grunt rolny z możliwością zabudowy??? Jakie formalności musza być poczynione, żeby na takim gruncie wybudować dom? Czy jest to trudna sprawa?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

WItaj, ja mam taki grunt, w urzędzie gminy wydano warunki zabudowy , u mnie bardzo szczegółowe, które określają, co mogę na działce postawić (zabudowa zagrodowa z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej).

Bierz numer działki, dzwoń (idź) do właściwego urzędu gminy, tam na 100% podadzą warunki dopuszczające zabudowę. Właściciel to sobie może pisać/gadać co chce, Ty musisz sprawdzić przed kupnem czy nie ściemnia.

Na razie jestem na etapie przepisywania warunków na drugą działkę w innej gminie, procedura sprawdzania przeze mnie była taka sama.

pozdrawiam,
Robert

niktspecjalny
13-01-2007, 22:40
Co oznacza, w świetle zamiaru wybudowania domu, grunt rolny z możliwością zabudowy??? Jakie formalności musza być poczynione, żeby na takim gruncie wybudować dom? Czy jest to trudna sprawa?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

WItaj, ja mam taki grunt, w urzędzie gminy wydano warunki zabudowy , u mnie bardzo szczegółowe, które określają, co mogę na działce postawić (zabudowa zagrodowa z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej).

Bierz numer działki, dzwoń (idź) do właściwego urzędu gminy, tam na 100% podadzą warunki dopuszczające zabudowę. Właściciel to sobie może pisać/gadać co chce, Ty musisz sprawdzić przed kupnem czy nie ściemnia.

Na razie jestem na etapie przepisywania warunków na drugą działkę w innej gminie, procedura sprawdzania przeze mnie była taka sama.

pozdrawiam,
Robert

Nie jest tak do końca.Taką działke trzeba przekształcić.Jak domniemam działka ma na razie status Mr-czyli budowa zagrodowa.Znaczy to ,że możesz tam postawic domek ale areał działki nie może być mniejszy jak 30ar i jeden metr.Jeżeli właściciel podzielil ja na jakąs częśc i własnie Ci sprzedaje to moca rady gminy i dalej idąca zmianą w geodezji możesz dostac decyzje o zmianie z MR na MN co oznacza budowe jednorodzinna.Ja tak miałem i jak mówi moj przedmówca sam dochodziłem w gminie praw i i załatwiania papierologi.

pozdr.

pis_anka
17-01-2007, 17:40
Dziękuję za odpowiedzi.
Bardzo mi pomogły.
Kurcze nie spodziewałam się, że kupno działki pochłonie tyle czasu ;)
Szukam dalej ...

lukasz_sz
28-05-2007, 21:02
Nie jest tak do końca.Taką działke trzeba przekształcić.Jak domniemam działka ma na razie status Mr-czyli budowa zagrodowa.Znaczy to ,że możesz tam postawic domek ale areał działki nie może być mniejszy jak 30ar i jeden metr.Jeżeli właściciel podzielil ja na jakąs częśc i własnie Ci sprzedaje to moca rady gminy i dalej idąca zmianą w geodezji możesz dostac decyzje o zmianie z MR na MN co oznacza budowe jednorodzinna.Ja tak miałem i jak mówi moj przedmówca sam dochodziłem w gminie praw i i załatwiania papierologi.


witam 'niktspecjalny'
czy moglbys sprecyzowac skad masz informacje ze zabudowa zagrodowa jest mozliwa na dzialce 30arow + 1 metr, czy wynika to z przepisów konkretnej ustawy czy zalezy od danej gminy na tereni ktorej jest dzialka

jak ewentualnie starac sie o zmiane z RM na M (jednorodzinna) jakie papiery i gdzie trzeba skladac? czy jest to formalna procedura czy zalezy od widzimisie urzednika? (pewnie to drugie :-? )

dzieke

Barbossa
28-05-2007, 21:31
coś gdzieś obiło mi się o uszy, że musi to być >= średnia wielkość gospodarstwa w danej gminie

lukasz_sz
29-05-2007, 09:31
tez tak mi sie wydaje ze musi to byc conajmniej srednia pow. gospodarstwa gminie dlatego dociekam skad wzielo sie to 30 arow.,chyba nie ma gminy z tak niska srednia powierzchnia?

tak na marginesie, po dluzszej lekturze forum
zastanawiajace jest dla mnie to nagromadzenie aktow prawnych, norm, rozporzadzen ktore niby maja porzadkowac nasza rzeczywistosc ale w praktyce istnieje wiele mozliwosci interpretacji danego przepisu itp, itd.,czesto 'nikt nic nie wie, albo twierdzi calkiem co innego niz inny urzednik :-?
ciezko sie w tym wszystkim polapac laikowi.

pozdrawiam

Rufio_r
29-05-2007, 15:31
coś gdzieś obiło mi się o uszy, że musi to być >= średnia wielkość gospodarstwa w danej gminie

Moim skromnym zdaniem tak właśnie jest jak pisze Barbossa - ale mowa tutaj chyba o tzw siedliskach.

Jeśli chodzi o grunt orny (zwykła działka rolna) i możliwość jej zabudowy, to wygląda to tak: jeśli dana miejscowość\gmina nie jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego (PZP) a są tam działki, na których chętnie ktoś by się wybudował i jednocześnie gmina nie widzi ku temu przeciwwskazań, to istnieje taka możliwość, pod warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy (WZ).
Przynajmniej ja tak załatwiałem, więc piszę jak było to u mnie - gmina nie jest objęta PZP ale jest mnóstwo działek, na których ludzie się budują. Działka składa się z pastwisk i gruntów ornych. Należało więc wystąpić do gminy z wnioskiem o WZ, w którym dokładnie opisuje się typ inwestycji (np. dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem, pow. uż.=XX, kubatura=YY, pow. zabudowy=ZZ, wysokość w kalenicy=XY, itp.), rodzaj uzbrojenia działki, sposób odprowadzenia nieczystości, rodzaj ogrzewania, itp (są to oczywiście propozycje, które bierzesz pod uwagę jako inwestor, więc np. przy ogrzewaniu wymieniasz wszystkie rodzaje, które przyjdą Ci do głowy).
TUTAJ (http://nisko.bip.pl/tresc/376/388/dokumenty/?artykul_id=643) znajdziesz sporo informacji o WZ.
Pogoogluj trochę i znajdziesz sporo ciekawych informacji (kliknij sobie TU (http://www.google.pl/search?hl=pl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=decyzja+o+warunkach+zabudowy&spell=1)) - 2 pierwsze odnośniki sporo Ci wyjaśnią.

Po uzyskaniu WZ możesz wystąpić o pozwolenie na budowę - trzeba jednak pamiętać, żeby dom, który opiszesz w pozwoleniu nie odbiegał zbytnio od tego co było opisane w WZ, bo mogą (nie muszą, ale mogą) się przyczepić. Jak otrzymasz pozwolenie na budowę - to się budujesz.

Oczywiście aby uzyskać WZ działka musi spełniać kilka warunków, ale jest to opisane w linku do googla - np. drugi odnośnik w wynikach wyszukiwania.

Pozdrowionka,
Rafał.

Jerry-Mc
29-05-2007, 20:39
tez tak mi sie wydaje ze musi to byc conajmniej srednia pow. gospodarstwa gminie dlatego dociekam skad wzielo sie to 30 arow.,chyba nie ma gminy z tak niska srednia powierzchnia?
pozdrawiam

Nie można dzielić działek rolnych na mniejsze niż 30a.
Żeby wybudować dom na ziemi rolnej trzeba mieć jej tyle, co średnie gospodarstwo w gminie (nie koniecznie w jednym kawałku) ważne by ta ziemia była na terenie tej samej gminy.
Lub wydzielić z większej całości, działkę rolną o powierzchni, co najmniej 3001m2 w tym przypadku ta działka musi graniczyć z działką już zabudowaną, nie być oddzielona od niej drogą i mieć dostęp do drogi publicznej (bezpośredni albo po przez służebność drogi).

sSiwy12
29-05-2007, 21:24
Co oznacza, w świetle zamiaru wybudowania domu, grunt rolny z możliwością zabudowy??? Jakie formalności musza być poczynione, żeby na takim gruncie wybudować dom? Czy jest to trudna sprawa?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Grunt rolny z możliwością zabudowy, to w świetle przepisów możliwość zabudowy zagrodowej - czyli dla rolników.
Aby otrzymać prawo do zabudowy należy:
- być rolnikiem - czyli posiadac wykształcenie rolnicze (każde co najmniej średnie, lub zasadnicze rolnicze, lub 5 lat "praktyki na roli") posiadać więcej niż 1 h w danej gminie, być mieszkańcem danej gminy lub sąsiadującej (ten ostatni warunek nie jest "ściśle" przestrzegany).
- W przypadku uchwalonego MPZP mieć co najmniej 1 h ziemi, a w przypadku braku MPZP średnią wielkość gospodarstwa w gminie.

Jerry-Mc
29-05-2007, 22:16
Można pójść inną drogą. Nie trzeba być rolnikiem. W tym przypadku piszemy umowę przedwstępną notarialną, notariusz wysyła kopię do ANR i czekamy dwa tygodnie. Jeżeli ANR nie skorzysta z prawa pierwokupu ( na 98% nie) piszemy akt przeniesienia praw własności.
Gdy jednak koniecznie chcemy być rolnikiem należy pamiętać, że chodzi tu o 1 h przeliczeniowy, co znaczy, że jeżeli ziemia jest słabiej klasy np. piątej i szóstej to w rzeczywistości będziemy potrzebowali ok. 4 h.
Jeżeli chodzi o zameldowanie to zależy od dociekliwości notariusza, nie podpisze aktu, jeżeli zauważy, że kupujący nie spełnia tego warunku.
Można wystąpić o warunki zabudowy będąc właścicielem gruntu rolnego o dowolnej powierzchni.

Barbossa
30-05-2007, 07:46
Grunt rolny z możliwością zabudowy, to w świetle przepisów możliwość zabudowy zagrodowej - czyli dla rolników.
Aby otrzymać prawo do zabudowy należy:
- być rolnikiem - czyli posiadac wykształcenie rolnicze (każde co najmniej średnie, lub zasadnicze rolnicze, lub 5 lat "praktyki na roli") posiadać więcej niż 1 h w danej gminie, być mieszkańcem danej gminy lub sąsiadującej (ten ostatni warunek nie jest "ściśle" przestrzegany).
- W przypadku uchwalonego MPZP mieć co najmniej 1 h ziemi, a w przypadku braku MPZP średnią wielkość gospodarstwa w gminie.

jest taki przypadek:
grunt jest rolny(tak jest podobno w papierach, których jeszcze nie widziałem), gmina podzieliła go na działki po ok. 800 m2, sąsiad już się pobudował - przeprowadzka w tym tygodniu i nie jest on rolnikiem
o co tu chodzi?

sSiwy12
30-05-2007, 08:10
Bo mylone sa pojecia. Ponad 90% gruntów, to grunty rolne. O tym co "mozna" na tym gruncie decyduje Ustawa o "Planowaniu Przestrzennym" , a jesli jest MPZP to zapisy tego planu. I jesli jest zapis "przeznaczenie RM" (rolno mieszkaniowy), to zgodnie z z Ustawą i MPZP mogą na takim obszarze budować sie tylko rolnicy (zabudowa zagrodowa). Natomiast jesli jest "B"lub 'M" to teren przeznaczony pod zabudowe mieszkaniowa, itd.


Można pójść inną drogą. Nie trzeba być rolnikiem. W tym przypadku piszemy umowę przedwstępną notarialną, notariusz wysyła kopię do ANR i czekamy dwa tygodnie. Jeżeli ANR nie skorzysta z prawa pierwokupu ( na 98% nie) piszemy akt przeniesienia praw własności.

To dotyczy tylko zakupu i skuteczność jest 100%


Gdy jednak koniecznie chcemy być rolnikiem należy pamiętać, że chodzi tu o 1 h przeliczeniowy, co znaczy, że jeżeli ziemia jest słabiej klasy np. piątej i szóstej to w rzeczywistości będziemy potrzebowali ok. 4 h.


A możesz podać podstawę prawną, bo ja znam zapis ponad hektar bez określenia "przeliczeniowy" - Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.


Jeżeli chodzi o zameldowanie to zależy od dociekliwości notariusza, nie podpisze aktu, jeżeli zauważy, że kupujący nie spełnia tego warunku.
[quote]

Zupełna bzdura. Co ma miejsce zamieszkania do kupna ziemi? Moge kupić grunty w całej Polsce - bez wzgledu na miejsce zamieszkania.

[quote]Można wystąpić o warunki zabudowy będąc właścicielem gruntu rolnego o dowolnej powierzchni.


Oczywiście, że tak - zgodnie z Ustawa o Planowaniu .... i zapisami MPZP

Pozdrawiam

Jerry-Mc
30-05-2007, 15:22
Co ma miejsce zamieszkania do kupna ziemi? Moge kupić grunty w całej Polsce - bez wzgledu na miejsce zamieszkania.

W przypadku zakupu ziemi rolnej, która nie leży w gminie zamieszkania kupującego lub sąsiedniej. Prawo pierwokupu ma ANR. Oczywiste jest, że notariusz nie podpisze aktu przekazania praw własności, może jedynie sporządzić umowę przedwstępną.
Dokonać transakcji można pod warunkiem że ANR zrezygnuje ze swojego prawa.
PS.
Mam spokojną naturę i staram się nie używać mocnych słów, czego i Panu życzę.

sSiwy12
30-05-2007, 16:15
Warunek, o którym Piszesz (zameldowanie w gminie w której leży kupowany grunt) dotyczy tylko i wyłacznie ROLNIKA powiekszającego swoje gospodarstwo (do 300 h) i w takim przypadku Agencja nie ma prawa pierwokupu - w każdym innym niestety ma.
A pisałeś:
Można pójść inną drogą. Nie trzeba być rolnikiem.......Jeżeli chodzi o zameldowanie to zależy od dociekliwości notariusza, nie podpisze aktu, jeżeli zauważy, że kupujący nie spełnia tego warunku.
Tak więc uściśliłem, bo miejsce zamieszkania nie warunkuje sprzedaży (kupna) ziemi.
Bez urazy :oops:

goha
30-05-2007, 17:10
Do Barbossa
Czasami, żeby być rolnikiem wystarczy zadeklarować, że się nim będzie 8)

lukasz_sz
02-06-2007, 12:20
dzieki wszystkim za odpowiedz

powoli sytuacja mi sie rozjasnia:
w 'mojej przyszlej' gminie, posiadajacej MPZP, jest zapis w planie dopuszczajacy minimalna powierzchnie na zab. zagrodowa jako 1500m2 wiec moje poprzednie watpliwosci zostaly rozwiane.

rozmawialem z urzednikami w gminie i potwierdzili ze trzeba byc rolnikiem (war. bycia rolnikiem zgadzaja sie z powyzszymi) oraz posjadac w sumie 1ha w tej gminie, zameldowania w tej samej gminie nie przestrzegaja scisle.

mysle ze racje ma Siwy, twierdzac ze mozna kupic ziemie rolna w kazdej gminie w Polsce, druga sprawa co z tym pozniej zrobic, jesli chcesz sie budowac...

mam za to nast. pytanie:

zakladajac ze spelniam wszystkie warunki aby budowac sie na takiej dzialce, czy projekt domu musi spelniac jakies specyficzne warunki, tzn. posiadac zabudowanie gospodarcze, i czy mozna pod ta podciagnac np garaz, od razu nast pytanie czy musi byc to garaz wolnostojacy?
jakie przepisy okreslaja ten zakres spraw?ustawa o ustroju rolnym czy cos innego?

pozdrawiam

lukasz_sz

sSiwy12
02-06-2007, 14:44
Z definicji wynika:
- "zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych",
- "budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,"
Praktycznie w zabudowie zagrodowej panuje "wieksza" dowolność - mniej szczegółowych "ograniczeń" wynikajacych z MPZP - choć moga byc "jakieś" ograniczenia wynikajace z planu - musisz to sprawdzić.

Garaz w bryle budynku mieszkalnego nie jest "budynkiem gospodarczym". Czy koniecznie musi być taki budynek? Dla świetego spokoju i "przyzwoitości" - powinien być. "Wysonduj" w gminie.
Powodzenia