PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepla i grzejniki ?



MateuszCCS
13-01-2007, 22:43
Ano wlasnie ....

Czy tylko podlogowka ?

Bo mam instalacje pod grzejniki i ... faaaak :oops: chyba dalem ciala :-?

Czy jestem skazany juz na piec gazowy ? :-? (takie bylo pierwotne zalozenie)

dominikams
14-01-2007, 10:41
Teoretycznie nie, bo możesz przewymiarować grzejniki (muszą być dużo większe), ale nie najlepiej takie wyglądają (no i nie wiem, jak to się w praktyce sprawdza).

Beata Żakowicz
26-01-2007, 17:32
Witam,
Mam dokładnie ten sam problem. Wiem, ze wtym przypadku nalezy zamontować grzejniki niskotemperaturowe, Takie grzejniki jeszcze nie wiem jak wygladają, ale wiem, ze przy założeniach ze masz dobrze "wyliczoną" pompę plus dobrze wykonany dom pod kątem ocieplenia to i tak te grzejniki pochłoną około 20% wiecej energii. Ja generalnie pomimo zrobionej instalacji rozpatruję ogrzewanie , niestety nie podłogowe (drewno na podłogach) , ale ścienne. Jest bardzo dobre, niektóre analizy wykazują ze nawet lepsze od podłogowego. Także chyba takie rozwiązanie przyjmę. A czy ty do tej pory coś wymyśliłeś????

Jeśli tak to poradź. A o jakiej pompie myślałeś? Ja o marce NIBE ze Szwecji- moja koleżanka to ma przy ogrzewaniu podłogowym - działa super , w przypadku ogrzewan ia i ogrzewania wody również. Także na tą pompę sie napewno zdecyduję, mam tez super fachowca. Ale z tymi kaloryferami to kurcze tez mam problem. Ja kupilam dom w stanie surowym zamknietym juz ze wszytkimi instalacjami rozporowadzonymi pod grzejniki i pompę - po prostu poprzedniemu właścicielowi ktoś wcisnął lipę!!!!

Pozdrawiam,
Beata

Pońko M.
26-01-2007, 18:12
Jak już są wyprowadzenia pod grzejniki, zrobione wylewki to pewnie zmiana na podłogówkę niemożliwa. Istotne w tej sytuacji jest więc aby sprawdzić, czy aby wyprowadzenia są dobrze zrobione. W czym rzecz. Do pompy ciepła grzejnik musi być odpowiednio przewymiarowany. Tak więc po uwzględnieniu współczynnika korekcyjnego okaże się jaką moc musi posiadać grzejnik, a dalej trzeba dopasować grzejnik takiej mocy do danego miejsca w pomieszczeniu. Musi zostać wystarczająca przestrzeń pod i nad grzejnikiem, grzejnik musi też jakość komponować się do otoczenia. W konsekwencji otrzymujemy grzejnik o pewnym optymalnym wymiarze. Pytanie więc czy wykonane wyprowadzenia będą pasowały pod odpowiednie grzejniki? Odnosząc się do kwestii poruszonej na początku trzeba powiedzieć, że nie zawsze musi być podłogówka, ale jak już są grzejniki to najlepiej przewymiarować je najmocniej jak to możliwe w funkcji sprawność układu-miejsce na grzejniki-estetyka pomieszczenia-koszty inwestycji. Warto też w razie dylematu wybrać albo tylko podłogówkę, albo tylko grzejniki. Zawsze będzie to najprostszy w regulacji układ.

Pozdrawiam

Pońko M.
26-01-2007, 18:22
Ścienne ogrzewanie to też jakaś alternatywa, ale najczęściej pracuje na parametrach ogrzewania grzejnikowego. Dlaczego? Często w pomieszczeniach po odliczeniu powierzchni okien, czy też powierzchni gdzie ściana będzie zastawiona (szafy, komody, itp.) pozostaje za mało miejsca aby zaprojektować instalację pracującą na niskim parametrze temperatury. Ponadto ograniczeniem jest też wysokość do której warto robić ogrzewanie ścienne. Niby mamy wysokość do ok. 2,7 m, ale po co nam grzanie pod sufitem? Z drugiej strony ścienne daje ciekawy skutek uboczny w postaci ograniczenia start ciepła przez ścianę zewnętrzną. Przy wykorzystaniu tego typu ogrzewania na ścianie zewnętrznej, przegroda ta przestaje być typową przegrodą zewnętrzną - tworzymy coś w rodzaju "kurtyny", albo raczej dobrze nagrzanej, grubej podłogówki (nagrzewa się w konsekwencji cała ściana, choć w różny sposób w zależności od zastosowanego budulca).