PDA

Zobacz pełną wersję : Na czym można zaoszczędzić?



Pawel78
14-01-2007, 11:24
Chcęzrobić rozeznanie na czym inwestorzy oszczędzają? Jak to wyglądało u was lub na czym planujecie oszczędzić? Nie pytam o materiały wykończeniowe bo to kwestia gustu i kasy.Głownie chodzi mi o konstrukcje

ave!
14-01-2007, 11:42
na wszystkim można oszczędzać 8)
(wyobraź sobie, ile oszczędzisz nie budując)

spróbuj na robociznie - co najmniej 20 -30 tyś, bo na materiałach - to nie będą spektakularne oszczędności (mówię o naszej strefie klimatycznej): zależy od miejsca zamieszkania , koniunktury, projektu domu i TWOICH potrzeb i możliwości

14-01-2007, 11:55
Fundamentów się lepiej nie czepiaj...
Ściany - majątku nie zrobisz, bardziej przemyśl rodzaj ściany (ja bym wybierała między 2w a 3w. Do 2w trzeba doliczyć koszt elewacji, którą trzeba zrobić przed zamieszkaniem... Tu warto dobrze policzyć
Na dachu niby można zaoszczędzić, ale to bardzo ważny element urody domu. Też w ramach rozsądku
Największe oszczędności to jednak wykończeniówka.

Agdula
14-01-2007, 16:17
Zbudować prosty dom, dach dwuspadowy, dobre rozwiązania w środku aby nie budować wielu kominów. Materiały powinny być dobre. Budujesz na lata a nie na rok :wink: Możesz zaoszczędzić tak jak pisze ave! ... na robociźnie. :)

Krupiarz
14-01-2007, 16:32
Zgadzam się z Agdula.

Największe oszczędności to dobry projekt, dopasowany do potrzeb.
Na stanie surowym otwartym oszczędzisz niewiele, tu bym zbytnich oszczędności nie szukal. Ja np. za cegłę na cały dom dałem ok. 13 tys. (wszystkie ściany + kominy), a teraz za saniariaty + baterie 10 tys.

Na każdym etapie chcę oszczędzać, ale zawsze do głowy przychodzi cytowana powyżej myśl że buduję nie na rok ale na ...dziesiąt lat, no i robię dobrą technologią, z dobrych materiałów, ale dostępnych najtaniej jak to możliwe (wybieram najtańszych dostawców) Teraz kasy nie mam za dużo, liczę na to że w przyszłości będzie lepiej, a pewnych pojętych teraz decyzji już nie zmienię.

Czy oszczędzanie na robociżnie to dobry pomysł? Pewnie tak gdy robisz sam. Najtańsza robocizna często znaczy najgorsza. A gdy taki partacz soś spier...., to potem kosztuje cię to sporo nerwów i dodatkowych pieniędzy by błędy naprawić. Często szuka się najtańszych fachowców, a potem klnie, płacze i płaci innym za poprawki. Gdyby ci wiedzieli, że będą musieli poprawiać, nie oszczędzaliby tak bardzo na robociźnie.

Powodzenia, pozdrawiam

jeżyk
14-01-2007, 16:33
Najwięcej zaoszczędzisz w fazie doboru projektu. Dom na miarę potrzeb, prosty, bez zbędnych ozdobników itd. W fazie budowy dach jest chyba najdroższy i tu w zależności od materiałów można zaoszczędzić sporo. Ps. zauważyłem pewną regułę, otóż domy duże (często przerastające możliwości finansowe inwestora) budują ludzie uciekający z blokowisk.

Jolla
14-01-2007, 16:56
Też uważam ,że mozna zaoszczędzić tylko na mało skąplikowanym projekcie. Materiał na fundamenty ,ściany, dach to inwestycja na całe życie. Tani fachowiec moze się okazać kiepskim fachowcem ( co nie musi byc regułą) Własna robocizna tylko w postaci mocnego wsparcia ze strony rodziny w pojedynkę może trwać latami lub odbywać się kosztem zdrowia i pracy. Niestety narazie nie udało mi się zaoszczędzić na niczym , a wszystkie prace , które mąż chciał sam wykonać zajęły by zbyt wiele czasu więc kończy się na wyborze wykonawcy.

Artur K.
14-01-2007, 17:49
Z tych trzech wymienionych powodów jedynie masz szansę na dachu. Na robociznie teraz już tak zbytnio nie zaoszczędzisz - brak w niektórych rejonach ekip, i coraz więcej się cenią. Zaoszczędzić możesz, i to sporo, utrzymując duże tempo budowy ( maksymum 8-10 miesięcy pod klucz), pilnując praktycznie cały czas postępów na budowie i nie zmienianiu i wprowadzaniu jakichkolwiek nowych pomysłów na bieżąco - często takie drobne usprawnienia wymagają przeróbki sporych fragmentów już wykonanych, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty. Pracownicy za darmo tego nie zrobią, ich nie interesuje iż Tobie "już" się nie podoba projekt i chcesz np. kominek przestawić w inny narożnik ( przebudowa komina, nowy fundament pod komin, przeróbki dachu, przebicia w stropach itp), Twe drobne korekty czasami wymagają bardzo dużych zmian. Dlatego najwięcej zaoszczędzisz jak wybrany projekt przemyślisz i będziesz się konsekwentnie jego trzymać. A ile nerwów można dzięki temu zaoszczędzić. :P

Marzin
14-01-2007, 18:11
Na niczym, z twojej ankiety zaosczędzić dużo się nie da. Tak jak piszą inni - oszczędasz już na etapie projektu. Mój dom powstał poniekąd po lekturze tego forum. Czyli prosty dach, prosta bryła, pow użytkowa dopasowana, a nie rozdmuchana.

Oszczędzić można też, wiele rzeczy wykonując samemu, ale nie do końca, bo brak wiedzy moze też spowodowac straty. Oszczędzisz trzymając w ryzach swoje i małzonki zachcianki.

Krzysztofik
14-01-2007, 18:19
Na niczym, z twojej ankiety zaosczędzić dużo się nie da.Zgadzam się.
Na wszystkim można oszczędzić ale nie na tym ,co w ankiecie.

jabko
14-01-2007, 19:00
Dziwne pytanie.
Jeśli chodzi o konstrukcje to jak zaoszczędzić na dachu czyli wieźbie ??
Zwiększać rozstawy ?? Zmniejszać przekoje ??

Z tych odpowiedzi da się troszke zaoszczedzić tylko na ścianach.
Czyli pominąć Jutonga :lol:

rafałek
14-01-2007, 19:08
1. Zaoszczędzisz na pokryciu dachu - ale czy warto? Dobra blach tania nie jest. Gont lub podobne rozwiązanie nie będzie tak trwałe jak dachówka (nie ważne jaka). Jesli chcesz tu zaoszczędzic kompleksowo to lekkie pokrycie (np gont lub tania blachodachówka) i lekka konstrukcja - ale pamietak - to decyzja wiążąca do końca - tu już nie ma miejsca na zmiany.
Co do tego czy 2 spadowy czy koperta. U mnie wiekszość wykonawców za kopertę chciało sporo więcej nie patrząć nawet na projekt - ja znalazłem takiego który chciał mało i robił dobrze - trzeba poszukać.

2. Najbardziej da się zaoszczędzić na robociźnie choć ostatnio fachowców coraz mniej i cenią się coraz bardziej. Im bardziej kompleksowego znajdziesz wykonawcę tym więcej zrobi Ci "gratisów" a te mogą dać niezłe oszczędności. Jednak uważaj - nie zawsze tani majster będzie dobry - nie popadaj w skrajności.

3. Pomyśl co możesz i dasz radę wykonać samodzielnie. Niektóre ekipy doliczają kasę za organizację materiałów - może Ty będziesz pełnił taką funkcję - ale tu trzeba sie dobrze dogadać i mieć zapas wolnego czasu.

4. Przemyśl dobrze projekt - powyżej piszecie, żeby był jaknajprostszy. OK, ale dom buduje się najczęściej na całe życie więc za kilka lat może nam czegoś brakować lub dom nie będzie się nam podobał. Może lepiej znaleźć rozwiązanie które da się wykonywać etapowo. Jednak uważaj - prowizorki bywają wieczne.

5. najwięcej na pewno zaoszczędzisz na wykończeniówce - jednak przemysl dobrze wszystko by potem pasowało to do siebie i dawało się wykonać w jaknajmniej uciążliwy sposób.

6. W sprawie zakupów - szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj i walcz - w koncu chodzi o TWOJE pieniądze.

7. Spisuj umowy które precyzyjnie określają zakres, termin i kary. Możesz potem robic amnestię, ale zawsze możesz je egzekwować. no i co najważniejsze nie płąć z góry, a jesli płacisz transze to w taki sposób by było z czego ściągać ewentualne kary.

GACUŚ
14-01-2007, 19:14
Na czym można zaoszczędzić?
Zamiana materiału dachu
Zamiana materiału na ścianach
Zamiana materiałów na fundamentach

Witam.
Na fundamentach to nie warto oszczędzać , na ścianach troszkę się da , a na dachu no też się da .
Postawą oszczędzania jest wybór dobrego , taniego w budowie projektu . Po adaptacji w trakcie budowy nie dokonywania zmian . Każda zmiana dużo kosztuje (zmiana w projekcie , dodatkowe pieniążki dla wykonawcy)Zmiany najlepiej dokonać jeszcze w czasie adaptacji.
Najwięcej chyba można zaoszczędzić na robociźnie wynajmując tanich sprawdzonych , poleconych budowlańców , oraz wykonując część prac samemu.
Pozdrawiam