PDA

Zobacz pełną wersję : Okno dachowe - dylemat



mirkan
14-01-2007, 13:07
W projekcie mojego domu nad schodami na poddasze jest zaplanowane okno dachowe o wym. 90x60. Tak się składa, że ta połać dachu jest od strony południowej. Według mnie zimą ma to swoje zalety, bo w słoneczne dni słońce wpadające przez okno będzie nagrzewało pomieszczenia. Natomiast obawiam się bardzo wysokoich temperatur latem. Pomijam uż fakt, że z podestu schodów do tego okna jest prawie 3 metry wysokości, więc zasłanianie bądź odsłanianie w miarę potrzeby odpada.

Ciekawa jestem co inni o tym sądzą. Zostawić to okno w dachu czy lepiej z niego zrezygnować i zrobić okno w śianie pinowej na podestem schodów.

A może ktoś ma okno dachowe usytowane tak jak moje i podzieli się swoimi uwagami.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pawel78
14-01-2007, 14:56
A ja myślę,że najprościej (ale nie najtaniej) założyć żaluzję zewnętrzną z napędem elektrycznym. Wtedy do okna możesz mieć i 70m a i tak je zasłonisz. Plus zimą też jest bo zasłonięte okno powoduje mniejszą ucieczkę ciepła.

wartownik
14-01-2007, 15:03
Otwieranie / zamykanie tez elektryczne.

Artur K.
14-01-2007, 18:29
Tylko jak to od czasu do czasu myć ??
Wszelkie okna powinny być tak zlokalizowane, aby był łatwy do nich dostęp. Układy zdalnego otwierania i zamykania, oraz sterowania żaluzjami są fajne, ale nie tanie i one okna w razie potrzeby nie umyją.
:lol:

wartownik
14-01-2007, 18:36
Tylko jak to od czasu do czasu myć ??
Wszelkie okna powinny być tak zlokalizowane, aby był łatwy do nich dostęp. Układy zdalnego otwierania i zamykania, oraz sterowania żaluzjami są fajne, ale nie tanie i one okna w razie potrzeby nie umyją.
:lol:

No to jeszcze uklad myjacy , znajomy jednym przyciskiem myje kilkusetmetrowy dach :D

mirkan
14-01-2007, 19:06
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Wiem, że można założyć żaluzje, ale moje pytanie wzięło się stąd, że chciałabym wiedzieć, czy takie usytowanie okna dachowego jest bardzo uciążliwe ze względu na temperatury jeśli takowych żaluzji nie założę.

Dlatego w szczególności czekam na odpowiedzi i rady tych, którzy mają takie okna nad schodami

Wszystkich innych porady także mile widziane

Edybre
14-01-2007, 21:52
Znajomi mają tak usytuowane okna i latem działają jak piekarnik - grzeje niemiłosiernie. Dlatego właśnie ja z nich zrezygnowałam.
Poza tym argument z myciem jest bardzo istotny gdyż okna połaciowe bardzo szybko się brudzą i trzeba je często myć lub tolerować brudne. To też mnie przekonało bo nie mam ochoty biegać po drabinie co 2 tygodnie.

siwy z gosławic
14-01-2007, 21:56
Ze względu na temperatury to jesli mozesz nie dawaj okien dachowych.
Latem grzeją a zimą chłodzą.

jabko
15-01-2007, 05:36
Ze względu na doświtlenie daj ich jak najwięcej :lol:
Mimo że okno połaciowe to jedno z najgłupszych urządzeń w domu to lepiej z nim żyć i mieć jasno nić mieszkać jak w komórce.
Ciemne pomieszczenia (klatki schodowe) są przytłaczające.

15-01-2007, 07:28
... Zostawić to okno w dachu czy lepiej z niego zrezygnować i zrobić okno w śianie pinowej na podestem schodów.

A może ktoś ma okno dachowe usytowane tak jak moje i podzieli się swoimi uwagami ...
zrobiłem zarówno okno w scianie i w "jaskółce" ("jaskółka" nie nagrzewa sie tak mocno jak okno dachowe ...)

Ze względu na doświtlenie daj ich jak najwięcej :lol: ...
zgodnie z zasadą - okien jak najwięcej ! :)

magalena
15-01-2007, 08:18
Zgodnie z nazwą innego wątku - okno połaciowe nad klatką schodową, to "coś, czego przy budowie domu nie zrobiłabym ponownie". :evil:

Mycie - wymaga przygotowań jak do desantu na Francję w 44
Ciepło - ucieka

Należy jeszce zastanowić się z której strony świata ma przypadać - od południa nigdy nie powinno się umieszczać okien połaciowych

Umieszczenie nawet wąskiego okna w ścianie lub luksferów zamiast niego byłoby znacznie prostrze i lepsze. Gupia byłam :oops: :oops: :oops:

prosciu
16-01-2007, 12:19
ajaj chyba jestem INNY
:lol:
mam 3 okna dachowe nad salonem - dom z poddaszem uzytkowym nad salonem pustka
waźniejsze dla mnie były walory estetyczne i doswietlenie salonu w zimie i częsći poddasza niź utrata ciepła czy problemy z myciem
idąc tym tropem skasujmy okna wszystkie i drzwi i tak dalej i tak dalej
nie przesadzajmy z tą utrata ciepła
mam zamiar na tych 3 oknach dać żaluzje z automatyką
będą otwierane ale tylko dlatego ze wychodzą taniej niź nie otwierane
:o
bo nieotwierane robiono by na zamówienie

mycie no fakt to problem albo rusztowania w salonie trzeba bedzie ustawić albo na dach włazić
ale coś za coś .....
ja wybrałem okna

AAgnieszk@
16-01-2007, 12:42
Zastanawiałam się nad oknem połaciowym na klatce schodowej bo super doświetla..i to jedyna zaleta takiego rozwiązania. U siebie też wprowadzam zmianę podobnie jak Brzoza i w lukarnie zamierzam wstawić takie okno które doświetli klatkę schodową... ale nie może to być połaciowe. Redukuję ich ilość do trzech, a było 5 w projekcie, zostana zastąpione zwykłymi.

bernadetta
16-01-2007, 12:53
okno połaciowe mam w łazience i rzeczywiście latem strasznie przez nie grzeje ale za to łazienka jest ślicznie oświetlona.
nie mieliśmy pomysłu na okno na klatce schodowej w końcu wyszło takie małe beznadziejne, usytuowane jest praktycznie w trepach schodów - nic nie oświetla klatki gdyż jest za nisko. teraz jest problem co z nim zrobić - nie polecam takiego rozwiązania.

cemik1
16-01-2007, 18:18
Jeżeli można zamienić okno połaciowe na zwykłe nie zastanawiaj się ani chwili. Zwykłe jest tańsze, wygodniejsze do obsługi (zasłanianie, mycie), cieplejsze zimą i chłodniejsze latem )oczywiście pomieszczenie).

casandra75
16-01-2007, 22:02
Witam
Umnie było az 12 szt 84/140 zeszłam do 5szt. I zrezygnowałam z okna nad schdami :D to tylko problem :lol:

Andrzej Wilhelmi
16-01-2007, 22:24
Okno nad klatką to dobrodziejstwo a nie udręka! A ile razy w roku myjemy okna? Dla tych co lubią mieć czyste można zamówić szyby samoczyszczące i po sprawie. Nagrzewanie (wyłącznie od strony południowej) można zniwelować roletą. A tak naprawdę to ile czasu przebywamy na klatce schodowej? Reasumując plusy zdecydowanie przeważają minusy! Gorąco polecam okna połaciowe! Na szczęście każdy ma wolny wybór. Pozdrawiam.

siwy z gosławic
17-01-2007, 13:14
Od północy latem też grzeją bo słońce jest bardzo wysoko.

Andrzej Wilhelmi
19-01-2007, 01:28
Ale to nie Afryka i słońce nie stoi w zenicie! Pozdrawiam.

KW100
15-03-2007, 20:32
podnoszę wątek :D

W moim projekcie, na poddaszu (dach dwuspadowy 45 st) mają być okna połaciowe w kazdym z trzech pokoi. Na chwilę obecną zrezygnowalismy z dwóch, pozostawiając połaciowe tylko w największym pokoju mającym okno w pionowej ścianie szczytowej od północy a to połaciowe będzie od zachodu.
Zastanawiamy się jednak czy może jednak domówić do pozostałych pokoi na poddaszu te połaciówki?
Pokoiki te mają odpowiednio 11 i 13 m2 po podłodze i mają po drzwiach balkonowych od południowej strony, zatem raczej dobrze naświetlonej.
Połaciówka byłaby zatem w jednym od strony południowo-wschodniej a w drugim od południowo-zachodniej. Czy więc nie byłoby przez nie po prostu za gorąco w tych pokoikach ?
Te drzwi balkonowe od południa powinny chyba wystarczyć co?

Andrzej Wilhelmi
15-03-2007, 20:43
Okna połaciowe można wstawić w dowolnym czasie! Po wykonaniu poddasza będzie można stwiedzić czy będą one potrzebne. Co do przegrzewania to bez obaw są markizy, rolety itp. Pozdrawiam.

dode
16-03-2007, 07:13
podnoszę wątek :D

W moim projekcie, na poddaszu (dach dwuspadowy 45 st) mają być okna połaciowe w kazdym z trzech pokoi. Na chwilę obecną zrezygnowalismy z dwóch, pozostawiając połaciowe tylko w największym pokoju mającym okno w pionowej ścianie szczytowej od północy a to połaciowe będzie od zachodu.
Zastanawiamy się jednak czy może jednak domówić do pozostałych pokoi na poddaszu te połaciówki?
Pokoiki te mają odpowiednio 11 i 13 m2 po podłodze i mają po drzwiach balkonowych od południowej strony, zatem raczej dobrze naświetlonej.
Połaciówka byłaby zatem w jednym od strony południowo-wschodniej a w drugim od południowo-zachodniej. Czy więc nie byłoby przez nie po prostu za gorąco w tych pokoikach ?
Te drzwi balkonowe od południa powinny chyba wystarczyć co?

Myślę, że wystarczy. Też mamy pokoje "południowe" bez połaciówek ( też 11 i 13 po podłogach). Zaznaczam, że jestem fanką doświetlonych pomieszczeń i mam 4 połaciówki, w tym jedną nad schodami i pomimo wielkich kombinacji do mycia, jestem bardzo zadowolona, że ją mam.

martelia
16-03-2007, 13:08
jeszcze 2 tygodnie temu mialam podobny dylemat i w końcu założyłam okno połaciowe nad klatką schodową (str. południowa) - super doświetliło i powiększyło małą klatkę oraz zrezygnowałam z takich okien w pokojach na poddaszu - jak będą norki, to wstawię, a i mam dwa okna w łazience, a pod nimi wanna - mam nadzieję, że nie zamarznę zimą :)