PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o wentylację mechaniczną dla bardziej zorientowanych



krupol
14-01-2007, 14:27
Witam ponownie :D
Mam taką rozterkę. Czy jak buduję wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (reku), muszę też mieć w projekcie i wykonać wentylację grawitacyjną? (kominy),
Jakie przepisy to regulują, a może opłaca się zdublować te systemy w razie czego.
Mam jeszcze możliwość zmian w projekcie - dom jest w fazie projektowania więc mogę jeszcze nanosić zmiany z projektantem aby zaoszczędzić na niewybudowaniu tego czy tego.
Kolejne pytanie. Zamierzam ogrzewać dom PC (dom około 145 m2 po podłogach z poddaszem uż. ocieplony standardowo - porotherm 30 +12 cm styro ściany, 10-12 cm styro podłoga na gruncie, 23-25 wełna w poddasze), powinienem zastosować reku - jak myślicie?.
A co jeśli chodzi o GWC jaki jest sens stosowania reku bez GWC, niestety może mi braknąć miejsca na działce dla kolektora poziomego dla PC, GWC no i jeszcze myśle o biologicznym POŚ (działka tylko 920 m2), a jeszcze chciałbym mieć trochę powierzchni ogrodu do obsadzenia.
Co wy na to, niestety mimo ogromnego czasu spędzonego na czytaniu i analizach nie potrafie sobie na te wszystkie pytania odpowiedzieć.
Z góry dziękuje za porady bardziej doświadczonych forumowiczów. :D

Pawel78
14-01-2007, 14:45
Nie chcę cie martwić ale ze względu na koszty utrzymania reku zrezygnowałbym to się po prostu nie opłaca. Ale przyznasz mi rację dopiero po jakimś czasie.

krupol
14-01-2007, 15:01
A jakiej wielkości to są koszty w skali roku i jak rozbite tnz. en. elektryczna, wymiana filtrów itd.

Pawel78
14-01-2007, 15:07
mogę zdradzić tylko tyle ze producenci juz sie z tego wycofują.

eRaf
14-01-2007, 15:20
mogę zdradzić tylko tyle ze producenci juz sie z tego wycofują.
możesz rozwinąć myśl, jakieś szczegóły

Pawel78
14-01-2007, 15:22
nie mogę

WojtekSz
14-01-2007, 15:41
jednym z podstawowych powodów stosowania reku jest korzyśc z mechanicznej wentylacji: wentylacja grawitacyjna działa nieco nieregularnie i nieskutecznie. Reku jest tylko dodatkiem do wentylacji.
Nie wiem czy to jest ekonomicznie uzasadnione ale daje to wyzsze poczucie komfortu a to kosztuje i jest tez tego warte :)
Masz dom (wg tego co widze ) raczej dość dobrze docieplony (raczej bo pewnie poszedłym na 15cm w ścianie i conajmniej tyle samo w podłodze). W takim domu straty energii na wentylację beda znaczne stąd reku ma sens - wazne aby to była instalacja prosta i bez przekombinowania
pozdrawiam

krupol
14-01-2007, 16:53
A co jeśli chodzi o tę część mojego pytanaia dotyczącą obowiązku lub braku tego obowiązku budowy wentylacji grawitacyjnej jeślli będzie wybudowana wentylacja mechaniczna.

vangrego
14-01-2007, 16:57
--------------------------------------------------------------------------------

Nie chcę cie martwić ale ze względu na koszty utrzymania reku zrezygnowałbym to się po prostu nie opłaca. Ale przyznasz mi rację dopiero po jakimś czasie.
fakt przy grawitacyjnej lepie grzyby rosną -mozna na nich zarobić

W holandii 90% domków wybudowanych w ostatnich 5 latach ma reku reszta went. mechaniczną bez reku tą zresztą robili juz 15-20lat temu

14-01-2007, 17:39
A co jeśli chodzi o tę część mojego pytanaia dotyczącą obowiązku lub braku tego obowiązku budowy wentylacji grawitacyjnej jeślli będzie wybudowana wentylacja mechaniczna.

Zgodnie z art. 148 pkt. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie:


2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana
wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można
stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie
dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi
niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

adam_mk
14-01-2007, 19:42
Witaj
Nie napisałeś po co Ci ten dom.
Żeby mieć? Postaw z byle czego i byle jak.
Będzie taniej.

Jeżeli chcesz tam mieszkać to jeszcze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy luksusowo, bezobsługowo i nie za drogo, czy też jak najtaniej i godząc się z pewnymi niedogodnościami.
Najlepiej wentylacji wogóle jako systemu nie buduj. Postaw sobie piece kaflowe. Zaoszczędzisz na pompie kawał grosza. Na kominach następny kawał. Okna wstaw z odzysku i po renowacji. Najprostrze i odrobinę nieszczelne - też sporo zostanie.
Latem okna będą stale otwarte. Zimą piec wyrzuci to co trzeba będzie a szparkami w oknach napłynie ile trzeba.
TO WCALE NIE JEST IRONIA!!!
Tak budowali dziadkowie. Działało i grzyba nie było. TEŻ TAK MOŻESZ!

Tylko czy tak naprawdę o to Ci chodzi?
Jeżeli budujesz SZCZELNY dom. Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie pompą ciepła (i chyba podłogówką). Jeżeli na ściany zakładasz grubą kołderkę TO CHYBA NIE PO TO , ŻEBY WIERTARKĄ SPORE DZIURY W OKNACH ROBIĆ! :lol: (nawiewniki).
Logiczne by było o grawitacyjnej wentylacji zapomnieć i zrobić poprawną dla takiego obiektu - w pełni sterowalną mechaniczną.
I tu dylemat! CZY OGRANICZAĆ STRATY CIEPŁA PRZEZ WENTYLACJĘ, które wyniosą ponad 60% (bo oknem -nie, ścianą - nie, sufitem i podłogą- nie! więc?) Stawiać reku?

Nie wiem! :lol: Jedni stawiają :lol: Inni krytykują :lol:
Ty decydujesz! :lol:

Pozdrawiam Adam M.

anSi
14-01-2007, 22:07
Witam ponownie :D
Mam taką rozterkę. Czy jak buduję wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (reku), muszę też mieć w projekcie i wykonać wentylację grawitacyjną? (kominy),
Jakie przepisy to regulują, a może opłaca się zdublować te systemy w razie czego.
...

Witaj, nie wiem, jakie przepisy to regulują, ale my na etapie adaptacji projektu pozbyliśmy się dwóch zbędnych kominów, czyli zrezygnowaliśmy z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej. Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy. No i z trudem wielkim (baaaardzo deszczowa zima w 3City) budujemy :)

krupol
15-01-2007, 18:12
No a może tak
Cały czas się waham bo wiecie wszysko kosztuje i jak człowiek to wszysko na końcu zbilansuje i pomnoży razy 1,3 (wsp. bezpieczeństwa) to wyjdzie niezła sumka.
Poprawcie mnie jeśli źle kombinuje.
Wenytalacja grawitacyjna z dostarczeniem cieplejszego powietrza (zimą) które będzie przechodziło przez GWC (jaki długi (i jakie fi) powinien być rurowy aby podgrzać powietrze zimą powiedzmy z -15 st. do 0 czy to jest w ogóle wykonalne). Latem to powietrze będzie częściowo schłodzone więć można chłodzić dom - tak mi się wydaje.
Aby wspomóc wentylację grawitacyjną mógłbym na kominy zastosować nasady hybrydowe lub nawet centralny wentylator wyciągowy - może da się utrzymać stałą wartość podciśnienia aby w ciągu roku ilość usuwanego powietrza była stała niezależnie od warunków zewn.
Może ktoś ma takie doświadczenia.
Na minus wentylacji z reku idzie u mnie to że dom będzie z poddaszem użytkowym i nie bardzo miałbym gdzie umieścić reku (czytałem że najlepiej centralnie aby dobrze rozprowadzić przewody.

Pozdro i oczekuje na odpowiedzi.
:D

BK
15-01-2007, 18:36
mogę zdradzić tylko tyle ze producenci juz sie z tego wycofują.

jakieś bzdury, nie słuchajcie tego

mam reku i wentylację mechaniczną (to oczywiste :) ) od półtora roku mieszkam, jest OK, nie zauważyłam żeby firma która mi montowała instalację się wycofywała :lol:
cena OK, jak się porówna z murowaniem komina.
Wnetylacja tradycyjna czy komin pewnie musi być tylko dla celu pieca gazowego, czy kominka, bo jeśli nie masz ani kominka ani pieca gazowego to w ogóle możesz nie mieć komina.
W czasie budowy kominiarz kazał zrobić dziurę w ścianie (tzw Zetkę) na wylot, a przy odbiorze drugi kominiarz powiedział że po co to - i trzeba było zakleić dziurę w ścianie.

GWC nie ma sensu - ja mam i nie robiłabym tego po raz kolejny. Wody wleciało do środka i nie wiem co z tym zrobić. Na szczęście czerpnie mam inne. Za komfort czystego, filtrowanego powietrza warto zapłacić, szczególnie jak się widzi ile jest brudu na filtrach, przy wentylacji tradycyjnej nigdy się tego nie robi i po porostu się to wszystko wdycha.

Ja bym nie kombinowała z tym wszystkim lylko kupiła coś co ma gwarancję, wyliczenia, jest poparte jakimś projektem. Np. kosztem tańszej dachówki czy parkietu ... Warto, dzieci nie chorują, czujemy się dobrze, nie ma zaduchu, nie ma w domu komarów (zamknięte okna). W domu jest ciepło, nie ma strat ciepła.

krupol
15-01-2007, 20:23
GWC nie ma sensu - ja mam i nie robiłabym tego po raz kolejny. Wody wleciało do środka i nie wiem co z tym zrobić. Na szczęście czerpnie mam inne. Za komfort czystego, filtrowanego powietrza warto zapłacić, szczególnie jak się widzi ile jest brudu na filtrach, przy wentylacji tradycyjnej nigdy się tego nie robi i po porostu się to wszystko wdycha.

No dobra czyste powietrze wpływa do domu poprzez filtry a tyle brudu tam na filtrach zostaje, przy wentylacji grawitacyjnej to sie takim niby nieświeżym powietrzem oddycha (które wpływa przez rozszczelnione okno) - gdybym tak miał myśleć to bym na zewnątrz domu sie bał wyjść przecież nikt mi tam powietrza nie przefiltruje. :D
Nie bardzo rozumiem ten tok rozumowania.

krupol
15-01-2007, 20:24
BK bez urazy ale po prostu tak myśle :D

adam_mk
15-01-2007, 22:40
Jak żona zastrajkuje i przestanie sprzątać - to zdanie zmienisz szybko! :lol:
Adam M.

adam_mk
15-01-2007, 22:51
Piszesz tak:
"No dobra czyste powietrze wpływa do domu poprzez filtry a tyle brudu tam na filtrach zostaje, przy wentylacji grawitacyjnej to sie takim niby nieświeżym powietrzem oddycha (które wpływa przez rozszczelnione okno) - gdybym tak miał myśleć to bym na zewnątrz domu sie bał wyjść przecież nikt mi tam powietrza nie przefiltruje.
Nie bardzo rozumiem ten tok rozumowania."

Jesteś klasycznym okazem jednej ze szkół nauk biologicznych z 19 wieku. Wielcy uczeni głosili dokładnie takie stanowisko.
Poczytaj coś o pracach Ludwika Pasteura, który udowodnił, że jest inaczej i wiele dziedzin tym samym zrewolucjonizował.
O pasteryzacji słyszałeś? To ten sam facet! :lol:
Adam M.

bamil
25-01-2007, 21:26
BK: czy mozesz podac namiar na firme, ktora wykonywała u Ciebie wentylacje? Też zastanawiam sie nad wentylacją mechaniczną. Czy robiłaś tą wentylacje na etapie projektu domu?

vip42
12-12-2007, 14:47
rozporządzenie mówi o pomieszczeniu a co z budynkiem? W wc i kuchni potrzebuję kominy czy anemostaty?

HenoK
12-12-2007, 17:27
mogę zdradzić tylko tyle ze producenci juz sie z tego wycofują.
możesz rozwinąć myśl, jakieś szczegóły


nie mogę

Błyskotliwa odpowiedź :lol: .

HenoK
12-12-2007, 17:30
rozporządzenie mówi o pomieszczeniu a co z budynkiem? W wc i kuchni potrzebuję kominy czy anemostaty?
Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie :(.

I.W.
12-12-2007, 18:43
wymiana filtrów itd.
A po co ? przy wentylacji grawitacyjnej wdycha sie wszystko co wpadnie oknem i nikt sie tym nie przejmuje. :wink:

To taka mała ironia

SNCF
12-12-2007, 18:54
...

vip42
12-12-2007, 19:23
Zgodnie z art. 148 pkt. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie:


2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana
wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można
stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie
dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi
niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Rozporządzenie dotyczy pomieszczenia. Więc w kuchni i łazience powinna być wentylacja:
a) grawitacyjna, lub
b) mechaniczna

Pytanie moje brzmi: czy jeśli w budynku mam mechaniczną to mogę mieć grawitacyjną w tych pomieszczeniach czy nie?

frykow
12-12-2007, 19:35
załóżmy ze reku pobiera 150W czyli 3,6kWh*4=1,44zł dziennieczyli rocznie 525zł jak sie ma 2taryfy to ok 400zł + 40zł filtry czyli suma 2xtank samochodu

Przy czym to są raczej obliczenia dla skrajnie dużych parametrów. W wątku "Rekuperator tymi ręcami..." są wymienione silniki, które w normalnym trybie działania, dla domu o powierzchni 100-150m/kw pobierają mniej niż połowę z tego.

Rekuperator, to przede wszystkim komfort i oszczędności. Komfort - bo czy wyobrażasz sobie, żeby ci dmuchało na głowę w domu -13 stopni C? Albo +3 stopnie C jeżeli masz GWC? Sam kiedyś nieopatrzenie zadałem pytanie - czy to się opłaca, ale szybko mnie naprowadzili na właściwy tok myślenia ;)

HenoK
12-12-2007, 20:44
Rozporządzenie dotyczy pomieszczenia. Więc w kuchni i łazience powinna być wentylacja:
a) grawitacyjna, lub
b) mechaniczna

Pytanie moje brzmi: czy jeśli w budynku mam mechaniczną to mogę mieć grawitacyjną w tych pomieszczeniach czy nie?
Jeżeli prawidłowo rozwiążesz nawiew to możesz mieć wentylację grawitacyjną.

Pawel78
12-12-2007, 21:42
Dla tych co uważają moją odpowiedz za błyskotliwą odpowiadam:
1) koszt zakupu, utrzymania jest duży
2) W instalacji mechanicznej rozwijają się bakterie, które następnie są wdmuchiwane do pomieszczenia
3) koszt zwrotu takiej instalacji ( stosunek poniesionych kosztów do oszczędności) wynosi nawet do 15 lat czyli jest to nieopłacalne

Jeśli ktoś uważa,że pisze bzdury to niech tak myśli ja wyrażam swoją opinię popartą doświadczeniem. Jak chcecie kupić wentylacje mech z reku to kupujcie może gospodarka się rozkręci :D

SNCF
12-12-2007, 21:50
...

czandra
12-12-2007, 21:51
Nic nowego nie wniosłeś do tej dyskusji. Pochwal się zatem jakie masz doświadczenie w tej kwestii i jakie widzisz lepsze, tańsze i zarazem skuteczne rozwiązanie. Ciekawe, czy w kominie nie rozwijają się żadne bakterie, nie mówiąc już o tym, że są wprost nawiewane do pomieszczenia. W wentylacji mechanicznej można przynajmniej zastosować filtry.

Pawel78
12-12-2007, 21:55
Moje ostatnie zdanie w poprzednim poscie jest jak najbardziej aktualne.

Lookita
12-12-2007, 21:59
pusta ta dyskusja...lepiej poszukac watkow z konkretami, a zwlaszcza napisac do kogos,kto na forum sie wypowiedzial,ma juz jakies rozwiazanie dluzszy juz czas a nie takie pitolenie...Napisalem do kilkorga z Forumowiczow,pytalem sie o praktyczne uwagi jak dziala np. reku, jak sie Ytong sprawuje,okna...najlepsze i najwiarygodniejsze oceny i opinie w ten sposob uzyskalem.Ale nie tak,jak to jeden pisze w sposob z gory krytykujacy jedno rozwiazanie,bo moze nie ma,nie chce miec, a drugi probuje zmienic czyjes myslenie i nawrocic na sile.Do d...y z takim czyms.Wzajemnie sie nakrecacie i...glupoty p..cie.
Poszperajcie,poczytajcie i nie zadawajacie glupio i glupich pytan...Watki sa ,opinie sa i...tam prawdy jest najwiecej!!!

frykow
13-12-2007, 09:21
pusta ta dyskusja...lepiej poszukac watkow z konkretami, a zwlaszcza napisac do kogos,kto na forum sie wypowiedzial,ma juz jakies
Otóż to, bo opinie jakie wypisuje tu Pawel78 są mocno niemiarodajne i subiektywne. Polecam:

http://forum.muratordom.pl/rekuperator-tymi-recami-robiony,t70942.htm
http://forum.muratordom.pl/rekuperator,t2602.htm
http://forum.muratordom.pl/kto-ma-rekuperator-ktory-juz-dziala,t24396.htm

Parę dni czytania :)

mercik
13-12-2007, 09:35
Dla tych co uważają moją odpowiedz za błyskotliwą odpowiadam:
1) koszt zakupu, utrzymania jest duży
2) W instalacji mechanicznej rozwijają się bakterie, które następnie są wdmuchiwane do pomieszczenia
3) koszt zwrotu takiej instalacji ( stosunek poniesionych kosztów do oszczędności) wynosi nawet do 15 lat czyli jest to nieopłacalne

Jeśli ktoś uważa,że pisze bzdury to niech tak myśli ja wyrażam swoją opinię popartą doświadczeniem. Jak chcecie kupić wentylacje mech z reku to kupujcie może gospodarka się rozkręci :D


To odpowiem ci równie błyskotliwie :)

Instalacja co: same koszty... piec i do tego trzeba jeszcze do niego dokładać opału. Zyski żadne, koszty wielkie. "stosunek poniesionych kosztów do oszczędności wynosi nawet ..... (tu nieskończoność) czyli jest to nieopłacalne" (cyt z Pawel78)

Instalacja elektryczna: Po co rozprowadzałeś kable to mieszkaniu? Oświetlać możesz i pochodniami albo lampami naftowymi. Przecież stosunek poniesionych kosztów do oszczędności wynosi nawet ....... lat czyli jest to nieopłacalne" (cyt z Pawel78)

Dach: kryłeś dachówką czy papą? A może gazetami? Po co tyle wydałeś? "Stosunek poniesionych kosztów do oszczędności wynosi nawet ....... lat czyli jest to nieopłacalne"

A okna masz? Wydałeś 10 tys? czy 20?
i tak dalej można mnożyć.

Instalacja wentylacyjna służy do dokonywania wymiany powietrza w pomieszczeniach. I jak wszystkie instalacje można ją wykonać na wiele sposobów. Ale musi być! Do inwestora należy wybór czy wybierze tańsze czy droższe rozwiązanie (patrz przykłady wyżej), komfortowe czy mniej komfortowe, snobistyczne czy powszechne itd itd. Budowa to proces nieustannych wyborów.... Nie zawsze to co najtańsze jest najkorzystniejsze.

Aha. I nie myl rekuperatora z mechaniczną instalacją wentylacyjną. Wentylacja służy czemu innemu, rekuperator czemu innemu. Wentylacja musi być, rekuperator już nie. Jeśli chcesz liczyć jego ekonomiczność to wrzuć go pod obliczenia c.o. (z wynikiem może być różnie...)


PS A kibelek w domu masz?? Wiesz ile tam bakterii???????? A w syfonach kanalizacji jest ich jeszcze więcej.

mathiasso
13-12-2007, 10:17
Mercik respect 8) , bardzo dobrze to ująłeś, niestety większość zapomina o czymś takim jak myślenie w dyskusji, pięknie to wpunktowałeś :) , bo budowa domu ciągłe dylematy...niestety :-?

radoslav
13-12-2007, 10:49
ja bede robil reku to jest pewne i kwestia ekonomiczna wogole mnie nie interesuje. Kieruje sie zasada, ze ma byc komfortowo, a komfort = cena i sory tak juz na swiecie jest. Mozna jezdzic maluchem albo mercedesem,a przecież jednym i drugim przejedziesz z punktu A do B. A z tymi bakteriami nie popadajmy w paranoje.

pblochu
13-12-2007, 17:40
A ja sformułuje pytanie inaczej
Czy w domu z wentylacją mechaniczną trzeba w pomieszczeniach, w których znajdują się: piec zasilany gazem ziemnym z zamkniętą komorą spalania, lub kominek z wkładem instalować „kratkę” wywiewną wentylacji grawitacyjnej?
Oraz drugie pytanie – czy ktoś z szanownego grona posiadającego wentylację mechaniczną stosował kominy systemowe. Chodzi mi o taki drobny szczegół w budowie schedli itp. a mianowicie wietrzenie wkładu ceramicznego w sposób grawitacyjny

MCB
13-12-2007, 19:13
Chodzi mi o taki drobny szczegół w budowie schedli itp. a mianowicie wietrzenie wkładu ceramicznego w sposób grawitacyjny

Mam schiedla i będzie mechaniczna. Rzeczywiście wkład powinien być wietrzony. Raczej nie wkład tylko jego ocieplenie z wełny jak mniemam. Zrobię regulację na kratce u dołu komina. Latem nie będzie problemu. Zimą trochę szkoda ciepełka, ale chyba dużo nie ucieknie. Zobaczymy.
MCB

pblochu
14-12-2007, 06:56
Napisz czy zastosowałeś pojedynczy wkład szamotowy czy wkład+ kanał wentylacji grawitacyjnej z zamykaną kratką, oraz czy nie było problemu z odbiorem kominiarskim (nie chciałbym przepłacać :D )

MCB
14-12-2007, 09:04
Napisz czy zastosowałeś pojedynczy wkład szamotowy czy wkład+ kanał wentylacji grawitacyjnej z zamykaną kratką, oraz czy nie było problemu z odbiorem kominiarskim (nie chciałbym przepłacać :D )

Dom jeszcze w budowie.
Komin z dodatkowym kanałem wentylacyjnym, który to będzie zamurowany w oczekiwaniu na ciężkie czasy, kiedy to nie będzie działać mechaniczna wentylacja.
Kratka pod wyczystką będzie też zamknięta. Otworzę ją tylko w celu wysuszenia ocieplenia wkładu jeśli taka potrzeba zajdzie.
Kominiarzem się nie przejmuję - wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.
MCB

czandra
14-12-2007, 20:32
A ja sformułuje pytanie inaczej
Czy w domu z wentylacją mechaniczną trzeba w pomieszczeniach, w których znajdują się: piec zasilany gazem ziemnym z zamkniętą komorą spalania, lub kominek z wkładem instalować „kratkę” wywiewną wentylacji grawitacyjnej?


Nie ma takiej potrzeby. Szczególnie przy kominku. Nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Jeżli w kotłowni zastosujesz kratkę w kominie, to musisz dać bardzo szczelne drzwi. Często straszy sie tym, że w przypadku kotła na gaz powinna być niestety zwykła kratka wentylacyjna, bo nie będziesz miał odebranego budynku. Powinno się takie sprawy uzgodnić wcześniej i najlepiej uwzględnić to w projekcie przed wydaniem zezwolenia na budowę.

pblochu
15-12-2007, 14:57
Właśnie jestem po rozmowie z kominiarzem oraz z przedstawicielem firmy rekuperatory.pl
I tu zaczynają się schody nie koniecznie na poddasze
Otóż obydwaj panowie są zgodni i twierdzą, że w pomieszczeniach, w których jest spalany gaz (kotłownia kuchnia) oraz w pomieszczeni z kominkiem musi być wykonany kanał wentylacji grawitacyjnej, pomimo iż dom ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną (a kanały te należy zamurować po odbiorze)
Więc zadam kolejne pytanie – czy ktoś tak właśnie wykonywał i czy rzeczywiście są problemy z odbiorem gdy nie zastosowano dodatkowych kanałów wentylacji grawitacyjnej?????????????

sSiwy12
15-12-2007, 15:02
Obu zapytaj o podstawe prawną takiego stwierdzenia. Niech podadzą odpowiedni pkt. przepisu i jego brzmienie. "Farmazony walą" - nie dotyczy kotłowni, ale i tam w zalezności od kotła i paliwa.
A juz nalepsze "kanały należy zamurować po odbiorze" :evil:

pblochu
15-12-2007, 15:10
Technik z od rekuperatory.pl cytował 2 przepisy prawa budowlanego – niestety nie zacytuje bezpośrednio (za dużo problemów i głowa już nie ta)
Powiem szczerze jestem trochę zbity ze stropu – wizja budowania 2 większych kominów o kanały wentylacyjne jakoś mi się nie uśmiecha

Adamol
15-12-2007, 15:12
Właśnie jestem po rozmowie z kominiarzem oraz z przedstawicielem firmy rekuperatory.pl
I tu zaczynają się schody nie koniecznie na poddasze
Otóż obydwaj panowie są zgodni i twierdzą, że w pomieszczeniach, w których jest spalany gaz (kotłownia kuchnia) oraz w pomieszczeni z kominkiem musi być wykonany kanał wentylacji grawitacyjnej, pomimo iż dom ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną (a kanały te należy zamurować po odbiorze)
Więc zadam kolejne pytanie – czy ktoś tak właśnie wykonywał i czy rzeczywiście są problemy z odbiorem gdy nie zastosowano dodatkowych kanałów wentylacji grawitacyjnej?????????????
U mnie w projekcie jest przewidziana wentylacja mechniczna. Ale w pomieszczeniu z kominkiem jest też przewidziany kanał wentylacji grawitacyjnej, który przy normalnej pracy wentylacji mech. będzie zamknięty. Jedynie w wyjątkowych przypadkach (awaria rekupretora, brak prądu) ma być drożny kanał wentylacji grawitacyjnej...

pblochu
16-12-2007, 15:48
odświeżam wątek

mercik
17-12-2007, 10:40
Właśnie jestem po rozmowie z kominiarzem oraz z przedstawicielem firmy rekuperatory.pl
[...]
w pomieszczeni z kominkiem musi być wykonany kanał wentylacji grawitacyjnej, pomimo iż dom ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną (a kanały te należy zamurować po odbiorze)


Czy nie widzisz braku logiki?
Jeżeli komin grawitacyjny jest NIEZBĘDNY, to dlaczego kominiarz pozwala ci go później zamurować. Jeśli tak twierdzi niech ci da to na piśmie w swojej opinii odbiorczej. A skoro pozwala go zamurować, znaczy że ten komin nie jest potrzeby.

Prawo budowlane (dokładniej warunki techniczne budynków), na które się obaj powołują, ZABRANIA łączenia w jednym pomieszczeniu wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Kominiarz więc NIE POWINIEN odebrać instalacji jeżeli w salonie masz i wentylację mechaniczną, i otwarty komin wentylacji grawitacyjnej! I dlatego powinien ci kazać go zamurować!

Pawel78
22-12-2007, 11:28
zarówno kominiarz jak i przedstawiciel rekuperator.pl powołali sie na art 150 pkt 2 mówiący:"Przy okresowym działaniu wentylacji mech lub klimatyzacji należy zapewnić w okresie przerw dodatkową wentylację grawitacyjną lub mechaniczną..."

22-12-2007, 12:04
zarówno kominiarz jak i przedstawiciel rekuperator.pl powołali sie na art 150 pkt 2 mówiący:"Przy okresowym działaniu wentylacji mech lub klimatyzacji należy zapewnić w okresie przerw dodatkową wentylację grawitacyjną lub mechaniczną..."

Nie istnieje taki przepis. Przynajmniej w polskim rozporządzeniu na temat warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie .
A co do tematu wątku - jest w w/w rozporządzeniu zapis:

Art. 150
.....
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe,
płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi
powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym
odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia
stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej
jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń,
w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną
zrównoważoną lub nadciśnieniową.
Wynika z tego, że stosowanie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach z paleniskami pobierajacymi powietrze do spalania z pomieszczenia jest dozwolone, ale nie może to być wentylacja tylko wyciagowa - co jest chyba dość logiczne.
Zastosowanie mechanicznej wentylacji pełnej lub nadciśnieniowej umożliwia spełenienie nie tylko wymagań przepisów, ale też zdrowego rozsądku - bo jesli nie dostarczymy powietrza do spalania, to nic z tego spalania nie wyjdzie ;).

Pawel78
22-12-2007, 14:23
ten artykuł był ważny do 2002 roku.