PDA

Zobacz pełną wersję : dom teraz GWC pozniej jak to madrze zrobic?



brachol
15-01-2007, 05:48
Witam
jak w temacie jak to wykonac zeby potem tylko podpiac GWC? GWC chyba wodne bo mam wody gruntowe gdzies na 1,2 m przez caly rok dom 135 m2 po podlodze

adam_mk
15-01-2007, 07:34
Jak wentylacja mechaniczna, to zaden problem. W kanał z czerpni trzeba wstawić sporą, prawda, nagrzewnicę. I to wszystko.
Jak grawitacyjna, to trzeba by kanały nawiewu położyć.
Adam M.

brachol
24-01-2007, 07:14
tak dla podniesienia tematu
zeby potem podpiac gwc w moim przypadku chyba najlepiej wodne to musze zostawic rure w scianie fundamentowej i teraz mam dylemat jaka rure wstawic? 250 czy wieksza? rura ma przechodzic pod podloga do pionu wzdluz komina i na poddasze gdzie bedzie centrala wentylacyjna
jest jeszcze kwestia jak umiescic czerpnie czy na poziomie terenu czy ponizej?

adam_mk
24-01-2007, 07:35
Witaj
Zacznij od dokładnego przestudiowania tego wątku:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=75065&postdays=0&postorder=asc&start=0
Piszesz o wodzie w gruncie, której obecność oznacza, faktycznie, potężne zasoby niskotemperaturowego ciepła, po które możesz sięgnąć.
Sposoby sięgnięcia bogato były już dyskutowane.
Zapomnij o tej rurze, którą rozważasz. To nie tak.

Jeżeli naprawdę serio podchodzisz do problemu, to jabko i ja właśnie w tej chwili prowadzimy takie realizacje praktyczne. Chętnie pomożemy, doradzimy.

Twoja czerpnia powinna być na ścianie. Może być w podbitce okapu. Tylko jedna czerpnia a wiele funkcji. Taka normalna dziura w ścianie to być nie może. Trzeba ją trochę uzdatnić.
Pozdrawiam Adam M.

brachol
24-01-2007, 09:48
poczytalem temat dzieki
i zrozumiamem to tak ze robie czerpnie w scianie na strychu zaraz za nia stoi wymiennik do ktorego sa doprowadzone rurki z glikolem
i teraz mam pytanie czy te rurki mozna poprowadzic po scianie na zewnatrz i przykryc ociepleniem 18 cm welny czy lepiej wewnatrz budynku i zaizolowac tak jak rury z ciepla woda?
i jeszcze takie pytanie tak sie zastanawialem czy jest to sensowne zeby do tego wymienniki podprowadzic rurke z solarow i zima dodatkowo podawac cieplo z solarow co powinno zwiekszyc temp powietrza za wymiennikiem

adam_mk
24-01-2007, 10:01
Przyznaję, że trochę mnie "zastrzeliłeś"
Zimą każdy wat ma sens, zwłaszcza jak darmo dają.
Ale...
Ale i zimą i latem jest noc. Solarek stoi.
Łączenie tych instalacji byłoby tylko łączeniem MECHANICZNYM. Tam jest wiele obwodów płynu i to zrównoleglonych. Można sobie wyobrazić, że część z nich jest oddzielna i wpięta w solarek. W dzień i to słoneczny - jest o.k.
A w mroźną noc? Zmniejszasz dysponowane możliwości systemu!

Masz solarek to masz i bufor do niego. Jakby tak w nocy (czy kiedy trzeba) korzystać z tego co słoneczko dało w dzień?
Może tak?

Tylko automatyka troszkę bogatsza się zrobi, bo może dodatkowy termometr, może czasówka...
Trzeba by to pogryźć. Ciekawe podejście...
Adam M.

brachol
24-01-2007, 10:10
w nocy solarek by byl odlaczony albo jeszcze inaczej dac jakis zawor ktory by puszczal ciplo z solara od jakiejs temp np takiej jaka bedzie z gwc wodnego ewentualnie moze to lepsze rozwiazanie zeby czerpac cieplo z bufora a nei bezposrednio z solara o w sumie bufor bede mil zasilany solarem zima tylko dodatkowo a tak to glownie kominkiem/piecem gazowym albo jeszcze cyms innym jak na razie to mam tylko fundamenty i wolny czas na rozmyslania 8)

kbab
24-01-2007, 10:13
Witam
Pytanie do Adama M
Czy wodę z basenu (30 m3), gdybym zabezpieczył od góry np 10 cm styropianu mógłbym wykorzystać zimą do GWC? Powierzchnia 25 m2, ściany zabezpieczone styropianem, dno - to beton na zagęszczonym gruncie bez izolacji termicznej.

adam_mk
24-01-2007, 10:20
Basen już masz?
Adam M.

Muszę lecieć, ale będę za jakie 2 godziny. Temat ciekawy.

kbab
24-01-2007, 10:27
taki jak opisałem wyżej

adam_mk
24-01-2007, 20:51
Dom od basenu zaczołeś, czy dom nad basenem stwiasz? :o

Dobra, może już jesteś dalej niż my. :lol:
Jakbym miał zatrudnić te 30m3 to dorobiłbym im beton-solara na lato i coś w rodzaju GWCwodny1 jako wsparcie na zimę. Na 30m3 zimy całej nie przejedziesz. Masz jednak przepotężny bufor z praktycznym zastosowaniem rekreacyjnym dla wielkopwierzchniowego solara do CWU. Jak jeszcze masz podłogówkę, to ściana solarów znacznie mogłaby ją wesprzeć.
Takie coś by się dało. Kupa zaworków termosterowanych, ale sie da. :lol:

Chcesz ruszyć ten temat?
Pozdrawiam Adam M.

kbab
24-01-2007, 22:52
Dom już stoi, obok basen, 4 panele solarne na dachu. Koszty utrzymania w porównaniu z poprzednim mieszkaniem kilkakrotnie niższe (za ubiegły rok niecałe 320 zł mies). Zapytałem bardziej z ciekawości, lub wykorzystania pomysłu w przyszłości. Chociaż przy małych kosztach inwestycyjnych mogłoby się opłacić, zwłaszcza, że basen mógłby być wykorzystany przez cały rok.

adam_mk
25-01-2007, 00:23
Zadaszyć by go trzeba :roll: No, ten basen :roll:
Och, jak fajnie jest w Wigilię, po karpiu, sobie popływać w ciepłej wodzie i popatrzeć przez oszronione okienka na te zaspy... :roll:
Raz tak miałem! Gówniaż byłem i nie sam się kąpałem!
Ale pamiętam i też chcę sobie powtórzyć!!! :lol:
(mam basen w planach i to podobny do opisanego) :lol:
Adam M.

A jakby tak....
A jakby go tak zakryć sztywnymi Panelami na rolkach to albo oranzeria sie robi albo wieeelka sala odsłuchowa!
Monitor projekcyjny, wielki ekran- perełka, Audio 6+1 i skórzana sofa tam, gdzie sie latem kąpielówki moczyło!
Młody sąsiada ma pewny zawał! Z zazdrści!!! :lol: :lol: :lol:

A pod spodem ten akumulatorek ciepełka bul bul bul...

kbab
25-01-2007, 07:59
Witam
Wczoraj pozazdrościłem "morsowi" (ktoś taki się wypowiadał w sprawie basenu) i też popływałem kilka minut. Woda cieplejsza od powietrza - wrażenie niezłe. Ale wracając do akumulatora ciepła w basenie to koszty jego zabudowy i potem ogrzewania takiego pomieszczenia mogłyby zrujnować, taki pomysł można realizować w łatwiejszych (finansowo) czasach. Wczoraj włożyłem kilka płyt styropianowych pod folię basenową, i dzisiaj widać efekt - taka pływająca otulina wydatnie chroni wodę przed wychłodzeniem bo w tych miejscach śnieg się utrzymuje natomiast na samej folii jest breja pośniegowa.