PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zostac instalatorem wod-kan-co?



brachol
15-01-2007, 05:54
Witam
jak w temacie orientuje sie ktos moze gdzie mozna sie w miare szybko i dobrze nauczyc tego zawodu?

jabko
15-01-2007, 05:56
Pewnie praktykując z kimś i szkoląc się takze teoretycznie (szkolenia firmowe z certyfikatami).

Barbossa
15-01-2007, 09:58
a po co praktykować; wystarczy się oglosić się w gazecie i do boju
większość tak robi :D

zezo
15-01-2007, 14:19
Barbossa napisał

a po co praktykować; wystarczy się oglosić się w gazecie i do boju
większość tak robi
a następnie mozna takich fachowców zobaczyć w TV "USTERKA" :D :D

brachol ja myślę ze na sam początek to trzeba sobie "kajecik" i długopis lub ołówek sprawić, a następnie u Pana Majstra się zatrudnić co by nam cennych rad udzielał a my je qw kajeciku "węzykiem, wężykiem"
no i jeszcze obowiazkowa beretka z antenką musi być :wink: :wink: :D :D

Duży Boban
15-01-2007, 14:45
Witam
jak w temacie orientuje sie ktos moze gdzie mozna sie w miare szybko i dobrze nauczyc tego zawodu?

Firmy (Kan, Wavin itp) organizują szkolenia dla instalatorów. Zapisujesz się, szkolisz i dostajesz dyplom. Wejdź na strone Wavina - tam jest zakłądka pomoc techniczna i są instrukcje montażu różnych systemów. Potem to już tylko dajesz ogłoszenie do Głosu instalacje wod-kan-CO i telefon do siebie i już możesz partaczyć. Do gazu zdaje sie są potrzebne jakieś oddzielne uprawnienia.

1950
15-01-2007, 17:02
przede wszystkim musisz mieć chęci,
wcale nie lekki kawałek chleba,:-?
po drugie, literatura branżowa i czytać, czytać, czytać,
nawet jak czegoś będziesz rozumiał to i tak czytaj i staraj się zrozumieć,
po którymś tam razie, trybiki zaskoczą i będziesz się dziwił dlaczego tak prostych rzeczy nie rozumiałeś,
tak jak pisał Duży Bogdan ważne są szkolenia, niestety minęły już czasy gdy producenci prześcigali się w darmowych szkoleniach,
teraz za naukę musisz zapłacić,
jeżeli masz minimum średnie wykształcenie możesz uczęszczać do Policealnego Studium Nowoczesnych Technik Grzewczych które organizuje chyba we wszystkich swoich oddziałach Viessmann, też płatne,
dużo się dowiesz też z ulotek producentów,
i dobrze by było, żebyś praktykował u kogoś kto się zna na rzeczy

Artur K.
15-01-2007, 17:29
Tak jak przedmówcy pisali - praktyka, nauka i chęci.
Sam jestem instalatorem, tylko że branza elektryczna, i wiem ile czasu zajeło mi poznanie tajników zawodu. Wszystkiego nigdy się nie nauczysz, pewne rzeczy , rozwiązania dopiero się pojawiają, inne dopiero ktoś wymyśli. Musisz być na bierząco, czytać branżowe pisma, książki, kupe reklamówek drukowanych przez producentów. Najlepiej zatrudnić się w jakieś firmie instalacyjnej jako pomocnik, po kilku miesiącach pracy będziesz miał już jakieś pojęcie o zawodzie. Ale żeby myśleć o samodzielnej działalności - cóż kilka dobrych lat praktyki i pracy, oraz sporo kursów i egzaminów przed tobą. Powodzenia.

Grzesiek13
15-01-2007, 18:17
Witam
Wszystko jak poprzednicy i najważniejsza dobra praktyka i dobry nauczyciel :roll:
Oczywiście potrzeba też sporo kasy na narzędzia, bo bez tego ani rusz.
Powodzenia!!!

kbab
15-01-2007, 19:42
Witam
Jeśli wiesz o co pytasz to masz zamiar to robić, i na pewno będzie to wychodzić dobrze, bo dzisiejsza technika i materiały są bardzo "przyjazne" instalatorom. W swoim domu całą instalację wykonałem sam (chociaż nigdy przedtem tego nie robiłem). Nawet jak starszy Pan z uprawnieniami chciał mi wstawić rury gazowe stalowe na gwint (ja chciałem miedziane) oczywiście zmontowaliśmy całość w miedzi, ale ja wszystko polutoawałem (twardym lutem). Wszystkie nowoczesne urządzenia instalowane zgodnie z instrukcją nie powinny sprawiać większych trudności bo łącza klejone, czy lutowane, czy łączenie rur PCV na wypusty w nowoczesnych technologiach są pasowane precyzyjnie. Również jeśli chodzi o projekty np ogrzewania, rozprowadzenia podłogówki wykonane zgodnie z zaleceniami muratora nie są trudne. Sam projektowałem połączenie kominka z pw, pieca gazowego, podłogówkę, panele solarne, instalację wod-kan, wykonałem i już 3 lata działa bez problemów.
Fachowe pisma to podstawa, potem staranność przy projektowaniu i wykonaniu przyniesie efekty. To nic trudnego!!!
Życzę powodzenia Leon z Wrocławia

Tedii
16-01-2007, 00:10
Nie sądziłem,że tyle zachodu aby zostać instalatorem.
Myślałem ,że wystarczy pomachać widłami aby zostać wicepremierem. :D

bigmario4
16-01-2007, 05:35
Nie sądziłem,że tyle zachodu aby zostać instalatorem.
Myślałem ,że wystarczy pomachać widłami aby zostać wicepremierem. :D
Zeby zostać wicepremierem to wystarczy :lol: niestety żeby zostać fachowcem to stanowczo za mało :wink:

Artur K.
16-01-2007, 07:14
Nie sądziłem,że tyle zachodu aby zostać instalatorem.
Myślałem ,że wystarczy pomachać widłami aby zostać wicepremierem.
Nikt nie powiedział, że wicepremier jest fachowcem :P 8) 8)

marcin714
16-01-2007, 09:20
Ba. W IV RP w ramach walki z układem wprowadza się patałachów bez odpowiedniego wykształcenia aby te układy np profesorów bankowców czy ekonomistów rozbijać. Przykład jakiś tam skrzypek który jest chyba budowlancem stanął na czela NBP. A doradzał mu nawet jeszczewiększy ekspert kazio czyli fizyk. Oni tam wszyscy są takimi fachowcami ,że tylko wyzbierać ich razem na jakiejś (jednej z wielu) libacji i odpalić w ich kierunku małą bombkę jądrową .
Więc nie ma co porównywać Panów hydraulkiów z tym tam .

jabko
16-01-2007, 09:30
Ja sie gniewam z moim wybranym instalatorem.
Nie chciał narysować układu żeby o nim pogadać "Panie, zrobi sie to pogadamy" a nie będę z baranem gadał jak już wszystko polutuje.

Do tego:
Instalator - "Panie ostatnio daje sie przeponowy do boilera i ja tak robie"
jabko - Dlaczego. Kiedyś nie było i było OK
Instalator -Tak ma być i już

Wiedza kiepska, ani słowa o zmniejszeniu narażenia zbiornika na ciśnienie które jest w moim interesie.

Prawda jest taka że gość wie bardzo mało a zrobił z kimś instalkę i od tej pory robi wszystkie tak samo nie wiedząc nawet po co wkłada niektóre urządzenia.
Kiepskich mamy fachowców i tyle.

Złe jest to że rynek ich nie weryfikuje bo popyt przewyższa podaż

ewoo
17-01-2007, 21:10
Cytat
Firmy (Kan, Wavin itp) organizują szkolenia dla instalatorów. Zapisujesz się, szkolisz i dostajesz dyplom. Wejdź na strone Wavina - tam jest zakłądka pomoc techniczna i są instrukcje montażu różnych systemów. Potem to już tylko dajesz ogłoszenie do Głosu instalacje wod-kan-CO i telefon do siebie i już możesz partaczyć. Do gazu zdaje sie są potrzebne jakieś oddzielne uprawnienia.


Nie jest tak do końca bo w powyższym przypadku można otrzymać uprawnienia do montażu danego systemu ale są one nadane przez firmę która ten system produkuje.
Najpierw musisz zatrudnić się w firmie instalacyjnej i odbyć w niej trzyletnią praktykę po tym okresie szukasz ośrodka szkolenia zawodowego lub centrum kształcenia zawodowego zapisujesz sie na kurs i po szczęsliwie zdanym egzaminie otrzymujesz tytuł " monter instalacji i urządzeń sanitarnych" od tego momentu znowu udokumentowane zatrudnienie lub własna praktyka zawodowa przez trzy lata potem kurs egzaminy i tytuł " mistrz monter instalacji i urządzeń sanitarnych". Od tego momentu masz uprawnienia zgodnie z którymi możesz samodzielnie wykonywać instalacje wewnętrzne wpisy w dziennik budowy jako wykonawca ale pod kierownikiem budowy chyba że jeszcze studia i uprawnienia budowlane. Ja zakończyłem na mistrzu bo z wykształceniem średnim nie zrobię budowlanych. Życzę powodzenia.

niezły
17-01-2007, 22:08
Pytasz bo lubisz być mieszany z błotem przez Inwestorów czy może chcesz dobrze zrobić swoja własna instalację

brachol
18-01-2007, 05:11
Pytasz bo lubisz być mieszany z błotem przez Inwestorów czy może chcesz dobrze zrobić swoja własna instalację
jak to z blotem?

brachol
18-01-2007, 05:24
Nie jest tak do końca bo w powyższym przypadku można otrzymać uprawnienia do montażu danego systemu ale są one nadane przez firmę która ten system produkuje.
Najpierw musisz zatrudnić się w firmie instalacyjnej i odbyć w niej trzyletnią praktykę po tym okresie szukasz ośrodka szkolenia zawodowego lub centrum kształcenia zawodowego zapisujesz sie na kurs i po szczęsliwie zdanym egzaminie otrzymujesz tytuł " monter instalacji i urządzeń sanitarnych" od tego momentu znowu udokumentowane zatrudnienie lub własna praktyka zawodowa przez trzy lata potem kurs egzaminy i tytuł " mistrz monter instalacji i urządzeń sanitarnych". Od tego momentu masz uprawnienia zgodnie z którymi możesz samodzielnie wykonywać instalacje wewnętrzne wpisy w dziennik budowy jako wykonawca ale pod kierownikiem budowy chyba że jeszcze studia i uprawnienia budowlane. Ja zakończyłem na mistrzu bo z wykształceniem średnim nie zrobię budowlanych. Życzę powodzenia.
a bez mistrza rozumiem ze wpisow dokonuje kierownik budowy?

Grzesiek13
18-01-2007, 06:48
Ja sie gniewam z moim wybranym instalatorem.
Nie chciał narysować układu żeby o nim pogadać "Panie, zrobi sie to pogadamy" a nie będę z baranem gadał jak już wszystko polutuje.

Do tego:
Instalator - "Panie ostatnio daje sie przeponowy do boilera i ja tak robie"
jabko - Dlaczego. Kiedyś nie było i było OK
Instalator -Tak ma być i już

Wiedza kiepska, ani słowa o zmniejszeniu narażenia zbiornika na ciśnienie które jest w moim interesie.

Prawda jest taka że gość wie bardzo mało a zrobił z kimś instalkę i od tej pory robi wszystkie tak samo nie wiedząc nawet po co wkłada niektóre urządzenia.
Kiepskich mamy fachowców i tyle.

Złe jest to że rynek ich nie weryfikuje bo popyt przewyższa podaż



Ale inwestorzy sami się na to skazują. Wybiera sie tańszego "fachowca", bo 200 zł robi różnicę na całości - takie są niestety fakty.
Do bycia budowlańcem trzeba dorosnąć, ale też do bycia inwestorem.
Dziwię się, że współpracowałeś z "takim" instalatorem, jak gość nic nie wie to po cholerę go na siłę trzymasz. Naprawdę szkoda nerwów. Twoim prawem jest aby instalator na życzenie wytłumaczył Ci zasade działania pewnych rzeczy - Ty przecież to będziesz obsługiwał i nie łudźmy się, że tekst w stylu:
" wciskasz Pan guzik i grzeje wodę" załatwia sprawę. Wymagajmy czegoś więcej.
Pozdrawiam Grzesiek

ewoo
18-01-2007, 19:34
Nie jest tak do końca bo w powyższym przypadku można otrzymać uprawnienia do montażu danego systemu ale są one nadane przez firmę która ten system produkuje.
Najpierw musisz zatrudnić się w firmie instalacyjnej i odbyć w niej trzyletnią praktykę po tym okresie szukasz ośrodka szkolenia zawodowego lub centrum kształcenia zawodowego zapisujesz sie na kurs i po szczęsliwie zdanym egzaminie otrzymujesz tytuł " monter instalacji i urządzeń sanitarnych" od tego momentu znowu udokumentowane zatrudnienie lub własna praktyka zawodowa przez trzy lata potem kurs egzaminy i tytuł " mistrz monter instalacji i urządzeń sanitarnych". Od tego momentu masz uprawnienia zgodnie z którymi możesz samodzielnie wykonywać instalacje wewnętrzne wpisy w dziennik budowy jako wykonawca ale pod kierownikiem budowy chyba że jeszcze studia i uprawnienia budowlane. Ja zakończyłem na mistrzu bo z wykształceniem średnim nie zrobię budowlanych. Życzę powodzenia.
a bez mistrza rozumiem ze wpisow dokonuje kierownik budowy?

Dokładnie to nie wiem bo jak nie miałem mistrzowskich to pracowałem u kogoś jako pracownik i to on miał mistrza i prowadził papierkowe. Teraz jak wpisuję się do dziennika to w w urzedzie wymagają żeby wpiąć kserokopie swoich uprawnień. Gdzieś ze dwa lata temu wprowadzili zapis w prawie budowlanym który zezwalał mistrzowi na prowadzenie samodzielnej funkcji w budownictwie ale rok pózniej wycofano ten zapis i teraz nad mistrzem musi byc kierownik budowy.

1950
18-01-2007, 20:10
brachol, no i musisz się liczyć z kosztami,
samo zrobienie papierów mistrzowskich to około 6 tyś. zł,
a przedtem jeszcze 6 lat praktyki w ciągu której też musisz wydawać na dokształt,
o narzędziach już ktoś wspominał,

Grzesiek13
18-01-2007, 21:46
brachol, no i musisz się liczyć z kosztami,
samo zrobienie papierów mistrzowskich to około 6 tyś. zł,
a przedtem jeszcze 6 lat praktyki w ciągu której też musisz wydawać na dokształt,
o narzędziach już ktoś wspominał,

Właśnie. A ile jeszcze wódki musisz wypić żeby to wszystko ogarnąć :lol: :lol: :lol: , a to dopiero koszta :wink:

1950
18-01-2007, 21:57
a jak cierpi wątroba, po wodzie kotłowej :-? :lol:

Grzesiek13
18-01-2007, 22:07
Ale się podobno sama regeneruje :wink:

Jeje
20-01-2007, 00:57
Pytasz bo lubisz być mieszany z błotem przez Inwestorów czy może chcesz dobrze zrobić swoja własna instalację

Ja ciebię mikołaju niezły mendrzycki jako Inwestor mieszam bardzo chetnie z błotem, bo byłeśna budowie mojego domku największyn nieszczęściem, wolałbym juz sam sobie zrobić instalację jak bym wiedział w szczególności że nie mogę po montażu pzrzez takiego specjalistę uzywać wody na piętrze, że nie mogę mieć pieca na gwarancji i że mam wymienić grzejniki po tobie, bo podobno nikt normalny nie zakłada takich jakty mi załozyłeś