PDA

Zobacz pełną wersję : Wodociąg i przyłącze- prosze o pomoc



Cerm
15-01-2007, 09:40
Witam. Jest to mój pierwszy post i pierwszy temat- prosze więc o wyrozumiałość jeżeli gdzieś na forum jest odpowiedź (nie znalazłem)

Prosze o pomoc szanownych Forumowiczów:

Kupiłem działkę budowlaną. Działka jest na terenie który ma plan zagospodarowania przestrzennego. Plan powstał niedawno. Na tym terenie wytyczono kilkadziesiąt działek budowlanych. Plan jest dość szczegółowy (określa jak mają iść kalenice itd). Nikt jeszcze nie rozpoczął budowy, jesteśmy pierwsi:) razem z sąsiadaem (nasze dizałki graniczą ze sobą.
Na tym terenie wszystkie działki są prywatne- gmina nie jest właścicielem gruntów. Od głównej drogi idzie wodociąg który kończy sie przy jednym domu na tym terenie wybudowanym jako siedlisko jeszcze przed sporządzeniem planu zagospodarownia. Właściciel tej posesji położył wodoociąg do swojego domu. Gmina nakazła mu już wtedy wydając warunki techniczne zwiększyć przekrój z 30 do 90 mając na uwadze przyszłą możliwą rozbudowę. Właściciel chciał doprowadzić wodę tylko do siebie rurami 30 ale wykonał wodociąg główny zgodnie z wytycznymi, podał sprawę do sądu o zwrot kosztów wygrał, najważniejsze że idzie 90ką. Koniec jest oddalony około 100 metrów od mojej działki.
Ustaliliśmy z sąsiadem i z człowiekiem który sprzedał nam działki że przedłużymy wodociąg i zrobimy przyłącza do 4 działek (moja, sąsiada, i 2 właściciela które chce uzbroic przed sprzedażą)
Wystąpiliśmy do Wodociąów o warunki (każdy z osobna) i dostalismy je.
Sąsiad w naszym imieniu zlecił projekt (jeden).
Jako że sąsiad miał już wybrany projekt sprawę potraktował głobalnie i złożył wniosek o pozwolenie na budowę
I tu zaczynają się schody.
Wodociąg idzie drogą i kończy się przy posesji za którą jest skrzyżowanie a nasz działki leżą na przedłużeniu tej drogi. W planie zagospodarowania przestrzennego z tego skrzyżowania projektant zrobił rondo. Tak jak wspomniałem wcześniej wszystkie działki należą do prywatnych właścicieli.

Problem pierwszy:
1. Naprawdę nie możemy poprowadzić tego wodociągu w lini prostej tak jak teraz idzie droga tylko tak jak w planie??? (tak jest naniesiony planowany wodociąg po okręgu ronda) Gmina nie zamierza jak na razie realizować uzbrojenia ani infrastruktury na tym terenie. Może to potrwać i 20 lat:(

Problem drugi:
Urzędnik ze starostwa zasłanijąc sie tym paragrafem:
"Ustala się zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej zlokalizowanej w liniach rozgraniczających ul.xxx i z projektowanych poza granicą zmiany planu sieci wodociągowych zlokalizowanych w rejonie ulic xxx . "
twierdzi że nie możemy się podłączyć do wodociągu doputy go nie wybuduja!
Czyli że gmina sama uzbroi ten teren ale nie wiadomo kiedy.

Proszę o pomoc, jak to ugryść, jak na razie większość właścicieli działek nie zamierza się budować ba nie wiem czy będą je sprzedawać.

Co robić?

Post trochę może przydługi ale nie wiem co jest istone- jak widać jestem na początku drogi:) Jeżeli chodzi o prąd to zakład energetyczny podpisał umowę z nami i zobowiązał sie w ciągu 8 miesiecy postawic nam ZK (wpłacilismy już zaliczkę)

Senser
15-01-2007, 11:33
Sorki...
Ale w końcu nie wiem, dlaczego nie chcą wybudować tego wodociągu??

Cerm
15-01-2007, 11:43
Tereny (działki) na których ma być to rondo są prywatne - gmina zaprojektowała rondo nie rozmawiając jeszcze o przejęciu/wykupieniu gruntów - nie widzę możliwości zrobienia wodociągu przez 2 prywatne działki, pod planowaną drogą która będzie może za 20 lat;/ natomiast nie chcą się zgodzić na to żeby wodociąg szedł po "starej" istniejącej drodze.. nie wiem pytaliśmy czy możemy go wybudowac jako "wodę na czas budowy" nie wiem jak z zasiedleniem potem... ale i tak nam odmówili zasłaniając sie planem zagospodarowania...

Jerzysio
15-01-2007, 11:52
Po pierwsze, proponuje byście założyli komitet i oficjalnie zaczęli gnębić wójta ( bo budowa sieci wod.-kan. należy do zadań gminnych ) o przewód.
Mając wykonany projekt, możecie przekazać go gminie jako wasz wkład w rozwój gminnej sieci. Idąc tą drogą macie zdecydowanie większe szanse niż indywidualnie biegając po urzędach.
Co do kwestii technicznej ( pkt. 1 ), to problem trasy ( czy też jego brak ) należy pozostawić projektantowi.
Co do pkt. 2 to chyba normalną rzeczą jest to, żeby się do czegoś podłączyć to najpierw trzeba to wybudowa, poproszę o wyjaśnienię, bo szczerze mówiąć nie bardzo rozumiem w czym problem :-?
Pozdro
J

Senser
15-01-2007, 11:54
No właśnie ja też mam problem w czym tak naprawdę jest problem :-)

Jerzysio
15-01-2007, 11:58
Jeżeli właściciele działek przez które planowany jest przewód wyrażą notarialną zgodę (służebność ) na ułożenie wodociągu to problem można rozwiązać w ww sposób.
J

Krisker
15-01-2007, 12:07
Jeżeli właściciele działek przez które planowany jest przewód wyrażą notarialną zgodę (służebność ) na ułożenie wodociągu to problem można rozwiązać w ww sposób.
J

Dokładnie! W moim przypadku to PSD nie zezwoliło na umieszczenie całego wodociągu pod drogą i kazali puszczać po swojej i sąsiada działce. Na szczęści emiałem taką możliwość 8)