PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na ekogroszek a system grzewczy



Kryspin
15-01-2007, 09:41
Z jakim systemem najlepiej będzie współpracował piec na eko-groszek???
Z podłogówką czy z grzejnikami i jak to będzie miało się do kosztów jednego a drugiego systemu??

Ponieważ dom jest parterowy dopuszczam zarówno podłogówkę w całym domu jak i same grzejniki. I pomijając względy użytkowe, które z roziązań będzie najbardziej uzasadznione ekonomicznie tzn tańsze??

kaczorek.
15-01-2007, 11:30
kaloryfery sa lepsze w tym przypadku

ale to ni znaczy ze nie mozecie miec podłogówki 8)

przy domku parterowym niewielkich rozmiarow ja bym sie zastanawiał nad kondensatem i tylko podłogówką

Kryspin
15-01-2007, 12:13
Nie wchodzi w rachubę gaz tylko i wyłączenie ekogroch.

Mattin
15-01-2007, 12:43
Jeśli masz wybór: tylko kaloryfery czy tylko podłogówka to ja wybrałbym kaloryfery. Podłogówka ma wiele zalet ale jeszcze więcej wad - w skrajnym przypadku jeśli będziesz mieć awarię podłogówki musisz burzyć podłogę. W domu bardziej się kurzy, masz bardzo ograniczony wybór materiałów na podłogę, Podłogówka może powodować niedokrwienie i drętwienie stóp (przez 4 lata siedziałem w biurze z podłogówką i doświadczyłem tego - początkowo jest przyjemnie ale po kilku latach czeka cię spanie w slkarpetkach :) . Kaloryfer zawsze może służyć jako "suszarka". Najlepszym wyjściem byłoby zamontowanie podłogówki w łazience, kuchni, może w garderobie i ewentualnie w wiatrołapie. Ale to z kolei bardzo podnosi koszty. Za te pieniądze wolałbym postawić kominek żeby uniezależnić się od jednego paliwa... Ale wybór pozostaje dla Ciebie :)[/url]

kaczorek.
15-01-2007, 12:49
u mnie tez eko groch -

ogrzewanie juz zaprojektowalem jako mieszane tzn.
kilka pomieszczeń kaloryfery + dwie łazieniki kuchnia i przedpokój - podłogówka
miał byc jeszcze salon ale byłby problem ze sterowaniem tego wszystkiego przy zastosowaniu sterownika pokojowego (duza bezwładnosć podłogówki- obawialem sie ze temp w salonie bedzie np. 22C a w pokojach juz bedzie chłodno ok 20 )
z ekonomicznego punktu widzenia przy nastawieniu pieca na temp 60 C ogrzewanie samymi kaloryferami było by najlepsze (moglo by być grawitacyjne) ale również najmniej komfortowe (zimne podłogi w lazience FUJJ)
Czyli możesz zrobić praktycznie ogrzewanie jakie sam chcesz albo kaloryfery albo podłogówka albo mieszane
co do ekonomi - spalanie wegla w piecach na ekogroszek to proces ciągły (pali się non stop) przy odpowiednim ustawieniu pieca mozna mieć dobre wyniki spalania.
ale wg. zaleceń producentów nalezy na kotłach e-g utrzymywać w miarę stalą temp. 60 C do podłogówki ta temperature należy obnizac poprzez zastosowanie mieszaczy 3 droznych wiec ... odpowiedz ciśnie sie sama -
samej podłogówki raczej nie ma sensu... poniewaz musisz obnizyc i tak temperature wody :-? zasilajacej podłogówke
czyli podgrzewasz a potem ochładzasz gdzie tu ekonomia
:wink:

a co do tego co pisze Mattin o kurzu to akurat nie jest prawda

Mattin
15-01-2007, 12:50
Aha. Pamiętaj o dobrym doborze kaloryferów - zbyt mały kaloryfer bardziej "kurzy" a w skrajnym przypadku może poparzyć np dziecko. Bezwzględnie zastosuj zawory termostatyczne (z autopsji wiem, że wiele osób kupuje tańsze grzejniki w montuje zwykłe zawory myśląc,że w ten sposób oszczędza).

ghostt
15-01-2007, 15:38
zawory termostatyczne nie sa konieczne
a juz napewno szkodliwe jesli stosujesz sterownik i zawory termostatyczne w jednym pomieszczeniu
dodatkowo zdarza sie przy piecach na paliwo stale ze po przejsciu w tryb podtrzymania temp pieca idzie w górę wtedy sterownik wlacza pompe aby troche ostudzic piec wiec jesli akurat zamkniete sa wszystkie zawory to mamy pewien problem
niestety wiekszosc ludzi zapomina ze piec na paliwo stale to nie zabawka i procesu spalania nie da sie kontrolowac w 100% i instalacje trzea wykonac z glowa
ale zeby nie bylo ze jestem przeciwnikiem zaworow teromostatycznych
to obecnie mam taki w przedsionku i prawdopodobnie zaloze w korytarzach
zastanawiam sie tez nad sypialnią

Kryspin
16-01-2007, 07:05
Dzięki za odpowiedzi.

Sprawa kształtuje się następująco.
W łazienkach napewno pojawi się podłogówka i drabinki na oddzielnym obwodzie działającym także latem (piec i tak będzie służył do podgrzewu CWU).
W sypialniach, holu i wiatrołapie także pojawią się grzejniki.
Moje największe ??? budzi salon i kuchnia z jadalnią. Na tym obszarze będą przeważać panele podłogowe, jedynie część posadzki w salonie będzie wykończona gresem polerowanym. No i jeszcze kwestia okna w salonie. Ma szerokość 360 cm wysokość 230 cm i wypadałoby tu zrobić dodatkowe źródło ciepła. Rozważam pętlę podłogówki tuż pod oknem lub grzejnik schowany pod kratką w podłodze ale szczerze mówiąc nie wiem co bedzie korzystniejsze :-? :-? :-? Grzejnik zapewne będzie miał większą wydajność i stworzy lepszą kurtynę cieplną niż podłogówka.