PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można przekszt. działkę usł.-prod. w budowlaną??



stukpuk
15-01-2007, 16:34
Witam
Kupiliśmy działkę usługowo-produkcyjną z dopuszczalną funkcją mieszkaniową integralnie związaną z prowadzoną działalnością.
W starostwie dowiedzieliśmy się, że nie możemy postawić samego domu. Musimy postawić najpierw jakiś np. warsztat (musimy mieć działaność gospodarczą) a dopiero potem możemy postawić dom lub połączyć oba obiekty w jeden budynek.
Mam pytanie:
Czy możemy to jakoś obejść (nie mamy zamiaru otwierać żadnej działalności gospodarczej)?
I czy można taką działkę przekształcić w działkę typowo budowlaną???

oskar0259
15-01-2007, 19:12
Obejść - nie, jeśli w planie zagospodarowania nie ma "furtki", która umożliwiałaby budowę tylko budynku o funkcji mieszkalnej.
Przekształcenie funkcji terenu jest możliwe tylko przez zmianę zapisu w planie zagospodarowania (zmianę planu).

pyrka
15-01-2007, 21:36
Ja nie widzę problemu. Zarejestrowanie działalności kosztuje coś około 150,- zł np.projektowanie ogrodów. Kupujesz projekt na budynek mieszkalny z wydzielonym pomieszczeniem biurowym na działalność gospodarczą(usługową) z oddzielnym wejściem i po sprawie. Po wybudowaniu będziesz sobie użytkować jak chcesz. Im mniejsze będzie pomieszczenie na biuro tym lepiej , bo niższy podatek od nieruchomości. Po roku działalność wyrejestrujesz, bo okazała się deficytowa. :lol:

oskar0259
15-01-2007, 22:26
Odpowiedziałem na pytanie z jasnym zastrzeżeniem "nie mamy zamiaru otwierać żadnej działalności gospodarczej". :o
Tak jak wyżej oczywiscie można, ale trzeba chwilowo zrezygnować z pryncypium przytoczonego powyżej. :lol:

wlodar
16-01-2007, 09:03
Nie jest to ekonomicznie uzasadnione,walczyłem z tym tematem kilka lat, w efekcie wnioskowałem o zmianę w planie zagospodarowania.Powodów jest kilka
-zakładając że nawet zdecydujesz sie na działalność to tylko określona część (u mnie to było 25%) może być przeznaczona na "mieszkalną"
-wyłączenie z działalności rolnej kosztuje o wiele wiecej niż w przypadku działki "normalnej"-w planie budownictwo mieszkaniowe
-dodatkowe pozwolenia przy działalności sanepid itp
-większy podatek od nieruchomości
-bardziej skomplikowana procedura odbioru domu
Myslę że to nie wszystko ale mi wystarczająco zniechęciło