PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z płaszczem wod. jako jedyne źródło CO-przepisy bud.



seblo
15-01-2007, 19:18
Witam,
1. napiszcie proszę, jak to jest od strony przepisów bud., czy dom, w którym jedynym źródłem CO jest kominek z płaszczem wodnym, zostanie bez problemów odebrany i oddany do użytku przez nadzór, czy kto tam się tym zajmuje.

2. Czy ktoś z Was mieszka w domu, w którym jedynym źródłem CO jest właśnie kominek z PW. Bardzo proszę o opinię zarówno od strony użytkowej (czy taka opcja się sprawdza), jak i od strony technicznej (sposób wykonania, połączenie kaloryferów z podłogówką).

Rozważam taką właśnie opcję, bo po 1. mam dostęp do drewna w dobrej cenie, po 2. nie chcę wydawać kasy na kolejny piec, po 3. mam małe pomieszczenie gosp., po 4. bardzo podona mi się sam kominek i nie przeraża mnie odrobina bieganiny w okół niego.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

15-01-2007, 19:56
Witam,
1. napiszcie proszę, jak to jest od strony przepisów bud., czy dom, w którym jedynym źródłem CO jest kominek z płaszczem wodnym, zostanie bez problemów odebrany i oddany do użytku przez nadzór, czy kto tam się tym zajmuje.

Jako jedyne źródlo ciepła nie możesz zastosować kominka. W budynku jednorodzinym mozesz zastosować kominek jako dodatkowe źródło ciepła.
Zgodnie z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:


§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie
wymaga ogrzewania, powinien być wyposa-
żony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia
ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi
lub kominkami.

2. Dopuszcza si´ stosowanie pieców i trzonów kuchennych
na paliwo staΠe w budynkach o wysokoÊci do
3 kondygnacji nadziemnych wΠàcznie, je˝eli nie jest to
sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego, przy czym w budynkach zakΠadów
opieki zdrowotnej, opieki spoΠecznej, przeznaczonych
dla dzieci i mΠodzie˝y, lokalach gastronomicznych
oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji
˝ywnoÊci i Êrodków farmaceutycznych — pod
warunkiem uzyskania zgody wΠaÊciwego paƒstwowego
inspektora sanitarnego.
3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem
lub zamkni´tym wkΠadem kominkowym mogà
byç instalowane wyΠàcznie w budynkach jednorodzinnych,
mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji
indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych,
w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikajàcej ze wskaênika 4 m3/kW nominalnej
mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej
ni˝ 30 m3,
2) speΠniajàcych wymagania dotyczàce wentylacji,
o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadajàcych przewody kominowe okreÊlone
w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których mo˝liwy jest dopΠyw powietrza do paleniska
kominka w iloÊci:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy
cieplnej kominka — dla kominków o obudowie
zamkni´tej,
b) zapewniajàcej nie mniejszà pr´dkoÊç przepΠywu
powietrza w otworze komory spalania ni˝
0,2 m/s — dla kominków o obudowie otwartej.

Forest-Natura
15-01-2007, 23:23
Witam.
No tak, tyle tylko że te przepisy mówią o kominku otwartym, a nie o rozbudowanej i ogrzewającej cały dom instalacji (obojętne czy powietrznej czy wodnej)
A co z pieco-kominkami, piecami kumulacyjnymi na paliwa stałe, których paleniska są wyposażone w szyby dające widok ognia?
A co ze zautomatyzowanymiw 100 %-ach kominkami lub piecykami na pelety z zasobnikami mogącymi pomieścić zapas paliwa na cały sezon grzewczy i zapewnić bezobsługowe ogrzewanie przez całą zimę?
To też "kominki" - wszak widać w nich ogień i są ozdobą domów.
Niestety przepisy nie idą w parze z techniką - nie nadążają.
Pozdrawiam.

seblo
16-01-2007, 05:28
Witam Was ponownie i dzięki za odpowiedzi.
Okazuje się jednak, że kominek z PW jako jedyne źródło CO zostanie odebrany bez żadnych problemów - otrzymałem taką informację od kierownika budowy.
Na zdrowy rozsądek tak mi się wydawało, bo przecież kominek z PW to nic innego jak tradycyjny piec do spalanie drewna, tylko, że nie w pomieszczeniu gosp, lecz w salonie.

sebo8877
16-01-2007, 08:00
Witam Was ponownie i dzięki za odpowiedzi.
Okazuje się jednak, że kominek z PW jako jedyne źródło CO zostanie odebrany bez żadnych problemów - otrzymałem taką informację od kierownika budowy.
Na zdrowy rozsądek tak mi się wydawało, bo przecież kominek z PW to nic innego jak tradycyjny piec do spalanie drewna, tylko, że nie w pomieszczeniu gosp, lecz w salonie.
warunkiem koniecznym dla odbioru jest wzorowo działająca wentylacja w pomieszczeniu gdzie znajduje się kominek - na to zwóć uwage nie tylko ze wzgledu na sam odbiór - ale i dla własnego zdrowia - warto zmierzyć ciąg w kanałach wentylacyjnych

Sebo8877

sSiwy12
16-01-2007, 08:51
Zmień kierownika budowy :evil: Możesz mieć kłopoty. No chyba, że kominek jako główne źródło ogrzewania wstawisz do kotłownil lub zrobisz adaptacje salonu na kotłownię.

Wiech
16-01-2007, 08:56
Seblo.Poprzedniej zimy(a była dość ostra) paliłem wyłącznie w kominku z pł wod.Mam co prawda dodatkowo gaz z butli ale nie korzystałem z powodu oszczędności.Mam dom ok 200 m/2 i spaliłem ok 13 mp drewna (suchy dąb i grab). CO i CWU . Wiech

seblo
17-01-2007, 12:32
Dzięki az odpowiedzi.
Co do mojego kierownika bud, to nie zamierzam go zmieniać, bo w moim małym mieście cieszy się niezłą opinią.
"sSiwy12" - Czy to co piszesz opierasz na jakiś konkretnych przepisach budowlanych, jeśli tak to proszę Cię o przytoczenie konkretnych przepisów, które jasno zakazują tego typu sytuację. Osobiście nie spotkałem się z tego typu zakazem. Ale specjalistą od prawa bud. nie jestem - czekam na Twoją odpowiedź.

Senser
17-01-2007, 15:22
Na zdrowy rozsądek tak mi się wydawało, bo przecież kominek z PW to nic innego jak tradycyjny piec do spalanie drewna, tylko, że nie w pomieszczeniu gosp, lecz w salonie.

Tak mi się też wydaje...

Ja należę do tego chyba nielicznego grona, którego dom zasilany jest w ciepłą wodę (w sezonie zimowym) orac co tylko kominkiem z pw...

Komfort....no cóż...
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to super komfortowa sprawa...a chodzi tu o spadki temperatur...
I jeszcze jedno...może najważniejsza sprawa...
Chodzi o odczuwalne promieniowanie cieplne...
U nas kiedy czasem temperatura jest w okolicach 20-21 st. to nie jest tak "ciepło" jak to widać na termometrze...chodzi o to, że w momencie kiedy dom nie jest ogrzewany nie odczuwamy promieniowania, które przy nawet tych 19 st. jeśli pracują grzejniki to nie odczuwa się tych 19 stopni jako zimnych...
Ale to takie moje odczucia...

Z innej strony...w pomieszczeniu, w którym mam podłogówkę a to sporą bo w prawie cały dół, spadki temperatury są prawie żadne, taka masa śweitnie akumuluje ciepło...

Zdun Darek B
18-01-2007, 06:16
Systemy z kumulacją maja taka zaletę że rozkład dobowy temperatur jest stabilny. Co do pieca wodnego [ kominka] w salonie .... mam mieszane uczucia do wkładów całkowicie wodnych tzn odbierających ciepło od samego dołu paleniska. Dla mnie kominek to widok ognia i promieniowanie ciepłem . Niestety moje doświadczenia z kominkami całkowicie wodnymi nie są zachęcające do polecania tego rozwiązania. Z przepisów prawnych to jest coś takiego w projekcie jak kotłownia ... a wkłady wodne maja dopuszczenia jako KOTŁY CO na paliwa stałe i tak są traktowane przez przepisy . Darek B www.kafle-kominki.pl

Senser
18-01-2007, 08:12
Niestety moje doświadczenia z kominkami całkowicie wodnymi nie są zachęcające do polecania tego rozwiązania.
Na pewno bardziej zachęcające niż DGP

wiochman
18-01-2007, 08:15
Zmień kierownika budowy :evil: Możesz mieć kłopoty. No chyba, że kominek jako główne źródło ogrzewania wstawisz do kotłownil lub zrobisz adaptacje salonu na kotłownię.
Z tego co wiem to właśnie tak jest. Kominek PW może być jedynym źródłem ciepłla pod warunkiem że stoji w kotłowni. Absurd, ale nie jedyny w nszym kraju.

mynia_pynia
18-01-2007, 08:35
Koleżanka miała taki sam problem, tez chciała aby kominek był jedynym źródłem ciepła.
Niestety tak nie można, i połozyla podłogówke na prąd i ona widnieje jako typ ogrzewania a kominek jako dodatkowe żródło.

Nadmienie że ma pożądną wentylacje (nie wiem jak się nazywa to profesjonalnie - mechaniczną, taka z odzyskiwaniem ciepła i zmozliwością chłodzenia w lecie).

Senser
18-01-2007, 08:43
Nadmienie że ma pożądną wentylacje (nie wiem jak się nazywa to profesjonalnie - mechaniczną, taka z odzyskiwaniem ciepła i zmozliwością chłodzenia w lecie).

Rekuperator :-)

Barbossa
18-01-2007, 08:47
do odbioru pożycz od kogoś farelkę będzie inne źródło ciepła

Tomaszka
18-01-2007, 09:04
Ja tylko nieśmiało wtrącę - na czas kiedy odbierano nasz dom (wrzesień 2006) jedynym żródłem ogrzewania był kominek z DGP. I notabene tak jest do dzisiaj - co prawda czekamy właśnie na piec elektryczny (to już lada dzień), ale na czas odbioru nic poza kominkiem nie było. Nie mieliśmy żadnych problemów.
Pozdrawiam

sSiwy12
18-01-2007, 09:43
Ale w Twoim przypadku kominek nie jest jedynym (głównym) źródłem ogrzewania domu, a to zmienia istotę zagadnienia.

wiochman
18-01-2007, 09:44
Koleżanka miała taki sam problem, tez chciała aby kominek był jedynym źródłem ciepła.
Niestety tak nie można, i połozyla podłogówke na prąd i ona widnieje jako typ ogrzewania a kominek jako dodatkowe żródło.

Nadmienie że ma pożądną wentylacje (nie wiem jak się nazywa to profesjonalnie - mechaniczną, taka z odzyskiwaniem ciepła i zmozliwością chłodzenia w lecie).
Ja tez zamierzam tak zrobic. Kominek co prawda DGP ale w okresach gdzie nie bedzie mnie dluzej w domu elektryczna podlogowka na taryfie nocnej zapewni mi bezpieczna temperature. Wiec u mnie oficjalnie podobnie-glownym źródłem ciepła ogrzewanie elektryczne.

IWONA PELLETS
21-02-2016, 21:01
Witam,
Dla osób które maja podobne problem, chciał bym przedstawić kominki hybrydowe na pellet i drewno które posiadają odpowiednie atesty na to że mogą być jedynym źródłem ogrzewania. http://www.iwonapellets.pl/ Pozdrawiam

finlandia
22-02-2016, 17:17
Droga firmo,
idea profilu płatnego jest trochę inna. Przy okazji zabierania głosu w wymianie doświadczeń można się zaprezentować z fachowej stronyi dzięki podpisom i ramce reklamowej Inwestorzy będą mieli ułatwiony dostęp.
To wyżej - to tylko ogłoszenie reklamowe które może być traktowane przez budujących jako spam..

Pony49
17-01-2019, 14:37
Zapytanie do Seblo , i jak rozwiązała się sytuacja odebrali z kominkiem jako główne źródło ciepła???

niktspecjalny
25-01-2019, 07:15
:D:D:D 12 lat temu to mu chyba odebrali.W 2007 roku a mamy 2019.Jak Ty sadzisz? Mogli tego dokonać?:yes: